'De vrije val' van Joop den Uyl DNTMAMELING DRUGSBENDE VORDERT GOED VS namen in het geheim kernproeven President Singh roemt verantwoordelijksbesef van Nederland SOVJET-TROEPEN OP STRAAT IN Z.-JEMEN 'VDA WH WIM KOK ALS KANDIDAAT-PREMIER Demonstranten bezetten deel Shell-kantoor INNENLAND/EUITENLAND £eidóc Soivumt WOENSDAG 15 JANUARI 1986PAGINA7 r ^apenverkoop ii België ibanden I5USSEL De regering van jlgië wil de verkoop van wa ins aan banden leggen door ;n een vergunningstelsel in i voeren. Er zal bovendien >n strengere controle worden r 14 igestcld op het bezit van wa ins in België. Het voorstel it in de nieuwe wapenwet vrijdag in het parlement ordt behandeld. Door die et wordt ook het afluisteren m telefoongesprekken moge- ik en krijgt de politie grotere rijhedcn in het gebruik var ipens. Sovjetsoldaten in Afghanistan geëxecuteerd ISLAMABAD In Afghanistan zijn vorige maand twintig Sovjet soldaten geëxecuteerd nadat zij geweigerd hadden met troepen van het regeringsleger tegen Af ghaanse guerrillastrijders te vechten. Volgens diplomaten in Islamabad vreesden de Sovjetsol daten dat de Afghaanse soldaten naar de tegenstander zouden overlopen. Dat gebeurde eerder in Ghazni waar een militie van 400 Afghanen overliep naar de rebellen. Daardoor werden ook 250 regeringssoldaten gedwongen te deserteren. Tientallen doden op feestdag in India CALCUTTA Op de heilige Hindoe-feestdag Makara San- kranti zijn gisteren in India min stens 33 personen om het leven gekomen en ruim 130 mensen ge wond. Miljoenen Hindoes namen een ritueel bad in heilige rivieren om hun zonden weg te spoelen. Twintig slachtoffers vielen in Ganga Sagar, een heilige plaats ten zuiden van Calcutta, waar een keuken en enkele slaaphut ten uitbrandden. Drie gelovigen werden door toesnellende brand weerauto's doodgereden. Zeven anderen verdronken toen een boot met gelovigen omsloeg in de Ganges. Referendum in Denemarken over EG-lidmaatschap KOPENHAGEN In Denemar ken wordt waarschijnlijk een re ferendum gehouden over de vraag of het land in de EG moet blijven. Een referendum kan het gevolg zijn van het hardnekkige „nee" van de sociaaldemocraten tegen de hervormingen binnen de EG. die moeten leiden naar een uitbreiding van de bevoegd heden van het Europees parle ment. Blijkens een vorige week gehouden opiniepeiling is 45 pro cent van de Deense bevolking voor het lidmaatschap van de EG; 55 procent is tegen. Beperkte hulp Ganges-project DEN HAAG De Neder landse betrokkenheid bij het Ganges-project in In dia zal op korte en middel lange termijn vooral op het gebied van de advise ring liggen. Van Neder landse leveranties zal op beperkte schaal sprake zijn. waarschijnlijk gaat het om niet meer dan 45 tot 50 miljoen gulden. Mi nister Schoo voor Ontwik kelingssamenwerking schrijft dit in een notitie aan de Vaste-Kamercom- missie voor Ontwikkel ingssamenwerking. Reagan wil weer militaire hulp voor contra's WASHINGTON President Reagan heeft volgens de Amerikaanse krant de Washing ton Times besloten het Congres toestemming te vragen de militaire hulp aan de anti-sandi- nistische rebellen in Nicaragua te hervatten. Daarbij zou worden gedacht aan luchtdoelge schut of kleine luchtdoelraketten als afweer middel tegen de gevechtshelikopters van het Nicaraguaanse leger. Presidentieel woord voerder Larry Speakes zei dat Reagan steeds voorstander is geweest van steun aan de con tra's, maar wilde verder geen commentaar le veren op het bericht. Vorig jaar besloot het Congres, tot groot ongenoegen van Reagan, de militaire hulp aan de contra's te staken. Politie maakt van woning weer schuur HOOGEVEEN Onder bescherming van een twintig man sterke politiemacht heeft de dienst gemeentewerken van de ge meente Hoogeveen gisteren een tot wo ning verbouwde schuur in Hollandsche- veld in de oude staat teruggebracht. De ei genaar van de schuur, H. Okken, ver bouwde het door hem in 1983 gekochte pand tot woning, nadat hem een bouwver gunning was geweigerd omdat in agra risch gebied niet gebouwd mag worden. Na de actie, die rustig verliep, gingen Ok ken en zijn vrouw meteen weer aan de slag de schuur als woning in te richten. Okken zegt er niet aan te denken zijn Kand te verlaten, omdat de verbouwing em 90.000 gulden heeft gekost. !N HAAG Wat is de jelopen maanden hei it bewaarde geheim aar J Binnenhof geweest' [t: dat er in de PvdA ontkenningen ter jjt, wel degelijk verwoe pogingen gedaan wor Wim Kok als eerste in naar voren te schui rEen meerderheid var jt partijbestuur èn he tste deel van het frac ?stuur in de Tweede ier menen dat Jooj Uyl na zeventien jaai it versleten is als stern- trekker. De 66-jarige :tor uit Buitenvelder ft dit de laatste tijc Ifs zo vaak te horen ge ;gen dat hij al een keer 'at er opnieuw indrin- end op hem was inge- raat, bijna door de knie- is gegaan. p maandag 6 januari waret e. voorbereidingen al getrof in voor een persconferenti» i Den Haag. waar Den Uy Hl aankondigen dat niet hi aar Wim Kok de beoogd pre ier zou zijn van de PvdA ijzelf zou volstaan met he og één keer, de zevende maa Hds 1967, trekken van de lijs dat dan nog met de ex NV-voorzitter schuin achte Ch op de verkiezingsaffiches >r het vormen van een der ijk koppel hoopte men D volging te regelen zonde ia't er van „vadermoord" ge rken zou kunnen worden, mooier was dat Den U> iil plan uiteindelijk zelf ha Wacht. Vandaar dat de klei re kring ingewijden die be ruste maandag thuis of elder (Spannen zat te wachten, tol at radio en-of televisie ht t>te nieuws bekend zou m< en. Maar op het laatste mt «nt begon Den Uyl weer t irzelen en vertrok hij zonde 'initief uitsluitsel te geve )r een langdurig werkbt joek an India. De PvdA-to leef in verwarring achter, nt Is in eerdere jaren, toen De Jyl het probleem van zijn or lölging oploste door middl ran .besluiteloosheid n 1972 torpedeerde hij op dï Bnier de pogingen om NVV oorzitter André Kloos, toeh ertijd in linkse kringen ve- *rd als een semi-heilige, tt indidaat-premier te bomba- En tien jaar later, na e i het rampzalige tweee ibinet-Van Agt, bleef e leine leider eveneens in ht Joop den Uyl wil het eigenlijk wel voor gezien houden zadel, hoewel zwaargewichten als van Ed van Thiin, Marcel van Dam en Andre van der Louw hem gesméékt hadden op te stappen. Ook toen nam hij de zaak dermate lang in be raad, dat de beweging om hem weg te werken vanzelf dood bloedde. Maar of het deze keer weer zo gaat? Seth Gaaikema Een zegsman in de PvdA-top verwacht van niet. Nadat hij er zijn verbazing over heeft uitgesproken dat het gebeuren van 6 januari „nog niet eerder in de krant heeft gestaan", po neert hij de stelling dat de fractieleider de omstandighe den nu èl te veel tegen heeft. Wat er nu in de publieke opi nie met Den Uyl aan de hand is, omschrijft hij als de „vrije val van Joop". Volgens hem beseft de leider nu zelf ook dat het zo niet langer gaat. „Het weekeinde voorafgaande aan die zesde januari werd dat heel duidelijk. Joop was heel erg aangeslagen door alles wat er in de media over hem ge zegd en geschreven was. Bijna overal werd hij geconfron teerd met de stelling dat hij ondanks alles toch wat opge brand was en dat de PvdA met hem als lijsttrekker wei nig kans zou hebben weer aan de regering te komen. En die oudejaarsconférence van Seth Gaaikema (waarin Den Uyl werd afgebeeld als een wat se niele, rochelende ouwe man) maakte hem uiteraard niet vrolijker... Daartegenover stonden ook nog eens al die juichende verhalen over Lub bers: Politicus van het Jaar, de beste premier sinds Drees, en zovoorts..., aldus onze zegs man. Wim Kok is onomstreden bij iedereen in de PvdA die iets in de melk te brokkelen heeft. De Tweede-Kamerfractie is bereid hem te accepteren en het partijbestuur heeft Wim Kok altijd al op het schild wil len heffen. Drijvende kracht is voorzitter Max van den Berg, die het FNV-verleden van Kok beschouwt als een garan tie voor een onversneden link se visie op het te voeren soci aal-economische beleid. Van den Berg was en is zodanig ge porteerd voor Kok, dat hij vo rig jaar met succes oud-minis ter Jos van Kemenade weiger de te accepteren als De Opvol ger. Niet voldoende Wim Kok dus. Maar alle ad viezen om deze zo snel moge lijk te lanceren bleken voor alsnog niet voldoende om Den Uyl begin januari de knoop te^ doen doorhakken. Zijn aarze ling zou vooral voortkomen uit het gegeven dat het midden kader van de partij, bestaande uit de afgevaardigden van de gewesten, zich zonder aarze ling voor hem als enige leider haa uitgesproken. Hij leidde dat af uit een vergadering van deze afgevaardigen kort voor 6 januari. Een andere vooraan staande PvdA'er is het met die conclusie niet eens: „Als je die mensen vraagt of ze vóór Joop zijn als lijsttrekker, roepen ze allemaal luidkeels ja'! Maar van velen weet ik dat ze dol graag Kok naast Den Uyl zou den zien optreden". Het was tegen die achtergrond dat den Uyl tot de slotsom kwam dat hij er nog maar eens flink over moest nadenken, ook tijdens zijn reis door India, waar hij overigens ook konin gin Beatrix en prins Claus op hun staatsbezoek nog tegen het lijf zou lopen. Voor Den Uyl is het te hopen dat hij het staatshoofd ook na 21 mei nog menigmaal zal zien, omdat zijn partij in dat geval in kansrijke positie betrokken zal zijn bij de kabinetsformatie. Maar als hij in New Delhi tot de over tuiging mocht zijn gekomen dat alles maar bij het oude moet blijven, dan komt hij in plaats van een hete van een koude kermis thuis. Jan Nagel Inmiddels had ook de VARA, waar „staatsman" Jan Nagel de scepter zwaait over de in formatieve programma's, in overleg met het linkse dagblad Het Vrije Volk besloten dat het nu maar eens uit moet zijn met Den Uyl. In de peiling naar de populariteit van politi ci, die het bureau InterView van Maurice de Hond regel matig in opdracht van deze twee media verricht, lieten zij onlangs een extra vraagje meedraaien: wie vindt u de beste lijsttrekker voor de PvdA? Van de socialistische kiezers sprak 53 procent zich uit voor Kok en slechts 23 procent voor Den Uyh Maar nog interessanter was wellicht de uitkomst dat van alle kie zers 46 procent de voorkeur geeft aan Kok en 18 procent aan Den Uyl. Voegt men deze gegevens bij de herwonnen meerderheid voor de regeringspartijen CDA en VVD (50 plus 27 zetels), dan zal duidelijk zijn dat de PvdA-top de zenuwen door de keel gieren. „Er moet iets ge beuren," zegt een lid van het fractiebestuur. „De kans zit er nu dik in dat wij onder de 55 zetels komen en dan kunnen we het echt vergeten. Want in dat geval zal ook het CDA vol doende winst geboekt hebben om zich tot winnaar van de verkiezingen te proclameren en ons zonder meer buiten de deur te houden. Lubbers kan dan zonder veel moeite zijn tweede CDA-VVD-kabinet formeren, met als hij het handig speelt nog de steun van D66 ook. Nee, die neer waartse trend moet omgebo gen worden en volgens mij en vele anderen kan dat alleen als we nu Wim Kok als beoogd premier op het toneel schui ven". Ook deze zegsman verwacht dat de leider uiterlijk op het verkiezingscongres van de PvdA, dat 13, 14 en 15 februari wordt gehouden, het plan van 6 januari alsnog zal uitvoeren, „bijvoorbeeld in zijn rede waarmee hij het lijsttrekker schap aanvaardt". Hij ontkent dat Den Uyl nog altijd streeft naar een tweede kabinet met zijn naam. „Nee, ik ben er zeker van dat Joop die ambitie niet meer heeft. Hij heeft alles meegemaakt in de politiek en eigenlijk wil hij het wel voor gezien houden. Zijn enige verlangen is nog de partij ordelijk achter te laten en hij ziet nu wel in dat elke dag die hij daarmee nu nog wacht, er één te lang is". Genuanceerd En wat zegt de 47-jarige Wim Kok dan van dit alles? Ogen schijnlijk ontkent hij bij hoog en laag dat hij Den Uyl wil op volgen. Maar wie goed luistert, merkt dat Kok zich heel genu anceerd uitdrukt. Hij spreekt alleen maar tegen dat hij Den Uyl wil verdringen als lijst trekker. Na de verkiezingen is hij bereid „elke verantwoorde lijkheid" te dragen, waaronder dus ook het premierschap. Maar zolang Den Uyl het ver lossende woord niet heeft ge sproken, kan uiteraard ook Kok niets zeggen. Vorige week op een PvdA-bij- eenkomst in het Overijsselse Nijverdal raakte hij dan ook zichtbaar in verlegenheid, toen hem gevraagd werd „of al die mensen die hier zijn om de eventuele nieuwe minister president te zien, voor niets gekomen waren". Na een kor te aarzeling mompelde Kok: „Ach, men moet de moed na tuurlijk nooit opgeven". Daarbij léék hij zich alleen te richten tot de mensen in de zaal en mensen als de Amster dammer mr. J. Boerwinkel, die een eenmansactie is gestart voor Kok als nieuwe premier, maar in feite sprak hij even zeer tot zichzelf. Want Wim realiseert zich maar al te goed hoe het al die andere kroon prinsen van koning Joop is vergaan. RIK IN T HOUT LKMAAR De polifc Bakt goede vorderingen mt ontmanteling van „mog- de grootste drugsbene 'an Nederland", geleid dor Ie 42-jarige S.E. uit het Noor- ollandse Limmen. Dat heet 'oordvoerder J. de Vries vn rijkspolitie in Alkmaar g;> irmiddag meegedeeld. week opnieuw drie arrestaties verricht. Op 7 januari werd de 36-jarige broer van E., E.H. E. uit Purmerend aangehouden. Hij zou hand- en spandiensten voor het drugsimperium van zijn broer hebben verricht en koeriersdiensten naar onder meer Pakistan en Curacao hebben onderhouden. let zogenoemde E-team vn Ook op 7 januari arresteerde Ie rijkspolitie heeft vorje de politie de 22-jarige B.J. van O. uit Castricum. Volgens de politie was hij op afroep be schikbaar en verrichtte ook hij koeriersdiensten. Verder was hij bemanningslid van het in Amerika in beslag genomen kapitale jacht van E. en trad hij op als diens chauffeur. Op 9 januari werd de 46-jarige expediteur J.L. uit Ridderkerk aangehouden. De drie ver dachten zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De po litie zegt nog meer aanhoudin gen te verwachten. Tijdens het gehele onderzoek zijn in Limmen en Volendam drie handvuurwapens met munitie in beslaggenomen. In Amsterdam nam de politie monsterpakken hasj en enkele honderdduizenden guldens aan handelsgeld in beslag. Bij een huiszoeking in Volendam werden vijf valse Panamese •paspoorten aangetroffen. In Castricum nam de politie een nieuwe auto van E. (waarde ruim 200.000 gulden) in beslag. In Den Bosch vond de politie Nederlandse paspoorten (ge stolen) die voor hergebruik werden vervalst. In die stad werden ook de complete privé en zakelijke administraties van E.'s rechterhand, de advo caat mr. R., door de politie meegenomen. M SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben tussen 1982 en 1984 in het geheim maximaal negentien proeven met kernwa pens gedaan. Hierdoor wordt het twijfelaèhtig in hoeverre men kan vaststellen of een land zich niet houdt aan een mogelijk af te sluiten verbod op kernproeven. Dit staat in een vandaag ge publiceerd rapport van de Verdedigingsraad voor Natuurlijke Hulpbronnen (NRDC), een particuliere Amerikaanse lobby groep. Het rapport geeft voor het eerst een schatting van de om vang van in het geheim genomen kernproeven onder de rege- ring-Reagan. Een woordvoerder van het ministerie van energie, dat proeven met kernwapens doet, bevestigde dat kernproeven „om veiligheidsredenen" inderdaad geheim gehouden zijn. Hij wilde echter geen aantallen noemen. Volgens andere rapporten zijn nagenoeg alle kernproeven die tussen 1977 en 1982 werden genomen wél bekendgemaakt Koningin Beatrix en prins Claus onderhielden zich in het presidentieel paleis in New Delhi ge zellig met de Indiase premier Rajiv Gandhi en diens echtgenote Sonia. (Vervolg van de voorpaginaj NEW DELHI „Het groei end aantal handelsbetrekkin gen, joint-ventures en projec ten op het gebied van ont wikkelingssamenwerking tussen Nederland en India stemt tot grote tevredenheid, maar wij zijn er nog niet. Er is ruimte voor verdere ex pansie". Dit zei de Indiase .president Zail Singh in zijn tafelrede tijdens het staatsdi- ner met koningin Beatrix en prins Claus. Zail Singh noemdehet be zoek het eerste dat het ko ninklijk paar brengt aan een Dérde-Wereldland, „een mijlpaal in onze wederzijdse geschiedenis". Hij roemde onder meer het verantwoor delijkheidsbesef dat Neder land aan de dag legt ten op zichte van de minder bedeel de naties in de wereld. „Het is uitzonderlijk dat uw parle ment ondanks begrotingste korten en loonmatiging toch voorstander blijft van verho ging van de bedragen die aan ontwikkelingssamenwerking worden besteed. De belang stelling van uw koningshuis voor deze zaken stemt ons dankbaar. Het is uw zachte hand achter de schermen", aldus de president. Koningin Beatrix sprak in haar rede bewondering uit voor de levendigheid en de veerkracht van de Indiase democratie, de persvrijheid, de openheid en het hoge in tellectuele niveau van de po litieke discussies. „Velen in ons land bewonderen niet al leen de grote vooruitgang die India de afgelopen jaren heeft gemaakt, maar ook de wijze waarop dit gebeurt. De successen op economisch ge bied zijn indrukwekkend", aldus de koningin. „Wij ver heugen ons over de samen werking van onze landen op dit gebied en ook verheugen wij ons er op enkele van deze Koningin Beatrix geeft een magnolia water die zij heeft ge plant in het park rond het Raj Gat monument. prestaties de komende dagen zelf te mogen aanschouwen". Vandaag bezochten koningin en prins de stad Allahabad. Deze stad ligt aan het 550 ki lometer lange stuk van de Ganges dat Nederland in sa menwerking met India be vaarbaar gaat maken. Boven dien woonden zij 's morgens een gedeelte bij van de ont moeting tussen het Neder landse en Indiase bedrijfs leven. Aan het eind van deze dag bood het koninklijk paar zijn gastheren een concert aan door het Schönberg-en- semble, dat voor dit doel spe ciaal uit Nederland is overge vlogen. ADEN Hoewel de vermoe delijke leiders van de mislukte staatsgreep in Zuid-Jemen zouden zijn terechtgesteld, is vandaag voor de derde achter eenvolgende dag hevig ge vochten in de hoofdstad Aden. Zuid-Jemen is een bondgenoot van de Sovjet-Unie, die er vol gens schattingen rond 18.000 militairen heeft gelegerd. Vol gens berichten uit Aden staat vast dat de „Sovjet-troepen op straat zijn". Niet bekend is, in hoeverre de den bieden. De leiders van de poging tot staatsgreep zouden tegenstander zijn geweest van de voorzichtige toenaderings pogingen tot het Westen van president Mohammed. De Li bische leider Khadaffy heeft gisteren toestemming ge vraagd aan Noord-Jemen om Libische troepen te sturen naar Zuid-Jemen. Libisch- Arabische vredestroepen zou den „een eind moeten maken aan de broedermoord in Zuid- Jemen". Sovjet-troepen deel zouden ne men aan de gevechten. Vol gens westerse diplomatieke bronnen is het vliegveld van Aden gebombardeerd en rij den er tanks door de straten. Het paleis van president Ali Nasser Mohammed en andere openbare gebouwen zouden zijn beschoten. Volgelingen van Abdul-Fatah Ismail, een van de leiders van de mislukte coup, zouden de hoofdstad on der controle willen krijgen, terwijl de aanhangers van pre sident Mohammed verzet zou- WASHINGTON Zes de monstranten hebben vandaag in Washington een kantoor van Shell Oil bezet uit protest tegen de activiteiten van de Koninklijke Shell in Zuid- -Afrika. De demonstranten gingen het kantoor gister avond binnen en na een dis cussie met medewerkers van Shell, besloten zij de nacht in de conferentiezaal van het kantoor door te brengen. Woordvoerder Bill Lafielda zei dat de demonstranten had den aangegeven dat zij voor onbepaalde tijd in het gebouw willen blijven en dat het be drijf niet van zin is hen te dwingen te vertrekken. Een van de bezetters is Randall Ro binson, de directeur van Transafrica, die de dagelijkse demonstraties voor de Zuida- frikaanse ambassade in Was hington heeft georganiseerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7