Thatcher slaat genadeloos terug in zaak Westland Politie betrokken bij moord en drugshandel Israëli's hebben zesde zintuig voor gevaar MOSKOU WIL SNELLE RESULTATEN GENÈVE Protest tegen bankier „Lasers kunnen hele steden in de as leggen" „Nog ^een bewijzen rol Libië Gemayel torpedeert vredesplan Libanon z 3UITENLAND CcidócSouocwit WOENSDAG 15 JANUARI 1986 PAGINA 5 Groenen mogen geheime diensten niet controleren (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het is de Duitse Groenen niet jelukt een zetel af te dwingen in de >arlementaire commissie die toezicht loudt op de geheime diensten. Het Con- titutionele Hof in Karlsruhe heeft een dacht van de Groenen over de uitslui ting van de partij afgewezen. De meer- lerheid van christen-democraten en li- «ralen in Bonn had de Groenen uit de [evoelige commissie geweerd, omdat zij ran mening is dat de alternatieve partij Ie geheimhouding niet voldoende waarborgt. De oorspronkelijk voor de Jroenen bedoelde zetel werd aan de li- jerale FDP gegeven. GENÈVE De Sovjet-Unie wil bij de Sovjet-Amerikaanse ont wapeningsonderhandelingen, die morgen in Genève worden hervat, snel vooruitgang boeken. Dat zei de Russische delegatie leider Viktor Karpov bij aankomst in de Zwitserse conferentie- stad. Hij voegde er echter aan toe dat de Verenigde Staten hun ruimtewapenprogramma moeten „heroverwegen" voor er spra ke kan zijn yan een akkoord. Op hun top in Genève besloten firesident Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov hun onderhande aars opdracht te geven de besprekingen te „versnellen". Vol gens Karpov moeten de woorden van de twee leiders nu „in praktijk worden gebracht". Volgens de Amerikaanse onderhan delaars is „wezenlijke vooruitgang" in Genève alleen mogelijk als Moskou zijn eis intrekt dat de VS afzien van hun onderzoek naar het SDI. Als het Russische antwoord „positief" is, is Was hington bereid tot „werkelijke wederzijdse concessies". Justitie zendt waarnemer naar „Le Progrès" PARIJS Een Parijse recht bank heeft gisteren een justitiële waarnemer benoemd die toezicht moet houden op het beheer van de krant „Le Progrès", die on langs door de Franse persmag naat Robert Hersant is overgeno men. Ook verbood de rechtbank Hersant onomkeerbare verande ringen bij de krant door te voe ren. Op 27 januari zal de recht bank uitspraak doen over de wet tigheid van de overname van de persgroep waarvan „Le Progrès" deel uitmaakt. Sovjet-Unie beproeft nieuwe versie SS-20 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Sovjet-Unie neemt momen teel proeven met een nieuwe versie van de SS-20-raket, die nauwkeuriger is dan de huidi ge serie. Dat werd gisteren in Brussel meege deeld door de directeur politieke zaken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Allan Holmes. Volgens Holmes is het nieuwe type SS-20 te vergelijken met de Pers- hing-2, die in nauwkeurigheid de NAVO-k- ruisraket overtreft. Volgens Holmes zou de Sovjet-Unie tevens proeven nemen met twee nieuwe kruisvluchtwapens. Het bereik van deze raketten is waarschijnlijk hetzelfde als van de bestaande wapens. Holmes wilde niet zeggen of de verbeterde SS-20 een grotere be dreiging van West-Europa vormt. Excuses CSU-lid na belediging joden BONN CSU-Bondsdaglid Hermann Fellner zal donder dag in de Bondsdag zijn ver ontschuldigingen aanbieden voor zijn krenkende opmer king aan het adres van de jo den. Fellner moet excuses ma ken over zijn opmerking in een interview, waarin hij zegt de indruk te hebben dat joden zich snel melden als er ergens in de Duitse kassa's geld rin kelt. Fellner was het niet eens met de eis van de Centrale Joodse Raad om het Flick-con- cern schadevergoedingen te laten betalen aan voormalige dwangarbeiders in de nazi-tijd. ,ONDEN De Britse iremier Margaret That- her is vanmiddag op- ïieuw genadeloos uitge- rallen tegen haar critici in iet Lagerhuis in zake de Vestland-affaire. De zaak leeft voor Britse begrip- >en dan ook ongekende iroporties gekregen, die nogelijk meer hoofden loet rollen dan alleen dat minister Heseltine ran defensie, die vorige veek aftrad. Oppositie en lers eisen het hoofd van ninister Brittan van han- lel wegens het verzwijgen de waarheid, een .halsmisdaad" in de Britse lolitiek. )e conservatieve partij van iargareth Thatcher bevindt lich de laatste dagen in een ui- ermate netelige positie. De re- ring heeft zich in die positie ten manoeuvreren door de oormalige minister van de- ensie Heseltine. Het was niet oor niets dat Thatcher vrees- e dat een Heseltine in het La gerhuis veel meer schade zou veroorzaken dan in de rege ring. En Heseltine zit nu weer in het Lagerhuis. Gisteren werd het aftreden ge ëist van minister van handel Brittan, die tot drie maal toe „nee" antwoordde op de vraag van Heseltine, of hij op de hoogte was van een brief van het vliegtuigbedrijf British Ae rospace. Daarin vraagt het be drijf opheldering over een eer dere brief waarin Brittan Ae rospace onder druk zou heb ben gezet om zich terug te trekken uit het Europees con sortium dat het noodlijdende helikopterconcern Westland wil overnemen. De voormalige minister van defensie Heseltine voerde zo als bekend een campagne voor de overname door een Euro pees consortium en was tegen het bod door het Amerikaanse bedrijf Sikorsky en het Itali aanse Fiat-concern. Groot was de consternatie in het Lager huis, toen Brittan na hardnek kig ontkennen, plotseling toe gaf dat hij van de brief afwist. Toch zei premier Thatcher gis teren dat haar minister het Lagerhuis zeker niet had mis leid. Zij verdedigde zich door te zeggen dat de brief een ver trouwelijk karakter had, die zij dus niet aan derden hoefde te publiceren. Over het lot van Westland wordt waarschijnlijk vrijdag een beslissing genomen op een aandeelhoudersvergadering. Voor de overname is een meerderheid van 75 procent van de aandeelhouders nodig. De laatste dagen is er actief gehandeld in Westland-aande- len. De omroepmaatschappij BBC meldde dat deze week ongeveer 15 procent van de aandelen overgingen in han den van een onbekende koper, die vermoedelijk het bod van Sikorsky/Fiat steunt. Voorstanders van het Europe se consortium hebben hun po sitie echter eveneens versterkt door aandelen op te kopen. Onder hen is onder anderen de miljonair Bristow die zijn pakket verhoogde tot veertien procent. De prijzen, die op dit moment voor de aandelen be taald worden, staan dan ook in geen verhouding tot de waar de die zij vertegenwoordigen op de Londense effectenbeurs. Heftige schermutselingen gisteren in de Argentijnse hoofdstad, waar veelal jonge betogers protesteerden tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse bankier David Rockefeller in Argentinië. Rockefeller is ervan beschuldigd, dat hij tussen 1976 en 1983 vriendschappelijke banden heeft onderhouden met de militaire junta's. De politie trad op met traangas, rubberkogels en water kanonnen. LOS ANGELES In de Ver enigde Staten wordt in het ka der van het „Strategische De fensie Initiatief" (SDI) onder zoek gedaan naar laserwapens. Uit een onderzoek van een be drijf dat werkt voor het minis terie van defensie is nu geble ken, dat deze wapens ook ge bruikt zouden kunnen worden om in enkele minuten een vij andige stad in de as te leggen. Een en ander betekent ook dat deze wapens ingezet kunnen worden tegen de VS als de technologie gedeeld wordt met de Sovjet-Unie, zoals president Reagan eens heeft geopperd. Voorstanders van het SDI-on- derzoek naar een raketafweer systeem hebben steeds volge houden dat het laserwapen slechts gebruikt kan worden voor defensieve doeleinden, het onderscheppen van raket ten in de ruimte. Massaal ge bruik van lasers als aanvals wapens zou volgens onderzoe kers hetzelfde resultaat heb ben als de „nucleaire winter". Dikke rookwolken als gevolg van de branden die onstaan zouden een „klimatologische catastrofe" veroorzaken. De rook zal de zonnestralen ab sorberen en de temperatuur op aarde doen dalen. VS vieren maandag eerste „Kingday (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Vere nigde Staten zullen aanstaande maandag een nieuwe nationale feestdag vieren. Het is dan voor het eerst Martin Luther Kingdag, ter nagedachtenis aan de in 1968 vermoorde strij der voor de rechten van de zwarten. De federale ambtena ren, een groot deel van de ambtenaren van de afzonder lijke staten en ongeveer twin tig procent van de werkne mers in het bedrijfsleven krij gen vrijaf. De burgers is ge vraagd te vlaggen en de klok ken te luiden. Er komen spe ciale tv-programma's waarin alle grote sterren zullen optre den. Er zal overigens ook veel aandacht aan de armen, daklo zen, bejaarden en invaliden worden geschonken. NEDERLAND 1LIJFT IERUGHOUDEND -"L, EN HAAG/TRIPOLI De merikaanse regering heeft ederland tot nu toe geen con- ete bewijzen getoond voor ibische betrokkenheid bij de islagen op de vliegvelden i Rome en Wenen. Dat eeft de woordvoerder "van Bt ministerie van buitenland zaken in Den Haag meege- .ibië heeft enige sympathie oor daden die wij als terroris- beschouwen. Men kan niet gen dat Libië lelieblank is. ar dat zijn andere staten in regio evenmin", aldus de oordvoerder. Wat Nederland t nu toe is voorgelegd gaat verder dan „globale aan- ;ingen" en „goed gefun deerde vermoedens" dat Libië betrokken is bij terrorisme. Nederland blijft mede daarom zeer terughoudend tegenover de door de VS voorgestelde sancties tegen Libië. Amerikaanse bedrijven zijn, om het embargo op de handel met Libië'te omzeilen, begon nen geld en goederen naar Li bië te sturen. Dat heeft een westerse adviseur van de Libi sche regering gezegd. Vorige week gaf president Reagan op dracht alle economische be trekkingen met Libië af te breken en Amerikaanse be drijven moeten het land voor 1 februari verlaten. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen zijn gisteren in actie geko men om twee Libische toestel len te onderscheppen, die een korte tijd Amerikaanse ver kenningstoestellen hadden achtervolgd. De Libische Mig-25 gevechtsvliegtuigen keerden naar hun basis terug en er deden zich geen vijandi ge acties voor. Volgens de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger geeft de Sovjet-Uhie Libië inlichtingen over Amerikaanse vlootbewe- gingen. De Sovjet-marine volgt alle bewegingen van de Amerikaanse marineschepen in de Middellandse Zee. Westerse diplomaten in Libië hebben gisteren gezegd dat een familielid van Khadaffy, van wie werd gezegd dat hij vorig jaar november bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen, in werkelijk heid door Libische troepen is geëxecuteerd. Kolonel Hassan Ishqal was een neef van Kha daffy en werd lange tijd be schouwd als de op twee na hoogste officier in het Libische leger. Ishqual zou met Khadaf fy ruzie hebben gehad over diens politiek tegenover buur land Egypte. JONGE AGENTEN VERSLINGERD AAN „MIAMI- VICE"-IMAGO: MIAMI Een reeks schandalen waarbij moord en drugs in het spel zijn heeft een schok teweeg gebracht bij het politie korps in de Amerikaanse stad Miami. Verscheidene officieren zouden zijn be zweken voor de verlei ding van de handel in verdovende middelen, waarmee iri het zuiden van Florida ettelijke mil jarden guldens gemoeid zijn. Onlangs zijn weer drie agenten uit die stad gearresteerd op beschuldi ging van moord. Zij zou den betrokken zijn ge weest bij de verdrinking van drie mannen die wer den verdacht van handel in drugs. Voor de inwoners van Miami zijn de tv-bellden van van corruptie verdachte politie mensen die met handboeien naar de gevangenis worden af gevoerd inmiddels een bekend verschijnsel geworden. In de afgelopen vijf maanden zijn twaalf politiemensen gearres teerd op beschuldigingen, die variëren van moord en gewa pende invallen tot drugshan del en het verkopen van legiti matiebewijzen van de politie. Verscheidene anderen zijn we gens het gebruik van verdo vende middelen ontslagen. De bloeiende drugshandel in het zuiden van Florida en het vooruitzicht op makkelijke winsten blijkt voor sommi ge politiemensen een onweer staanbare weg naar corruptie te zijn, zo zeggen FBI-onder- zoekers. Miami is de toegangs poort voor 75 procent van co- coaine, die bestemd is voor de VS. Deze berg van witte poe der vertegenwoordigt jaarlijks een waarde van naar schatting rond de dertig miljard gulden. Bij de jongste acties heeft men zich vooral gericht op een groep jonge, van oorsprong Spaanstalige politieagenten die zich klaarblijkelijk de levens stijl van de rechercheurs in de populaire televisieserie „Mia mi Vice" hebben willen aan meten. De rechercheurs in „Miami Vice" rijden in opzich tige auto's, dragen dure kle ding en gouden sieraden. Twee ex-agenten zijn onlangs gearresteerd op beschuldiging van het stelen van cocaïne ter waarde van bijna zes miljoen gulden, die afkomstig was van een in beslag genomen partij ter grootte van 450 kilo. Bo vendien is nog een onderzoek gaande naar de diefstal van bijna 450.000 gulden uit de brandkast van de zedenpolitie op het hoofdbureau. Ook is een politieman gearresteerd omdat hij in zijn vrije tijd met •zijn rode Porsche andere poli tieagenten had weten te ver lokken tot een achtervolgings- jacht waarbij met een snelheid van 160 kilometer per uur over de boulevards van Miami werd geraasd. President Guatemala beëdigd In Guatemala is de christen-democraat de 43-jarige Vinicio Cere- zo (links) gisteren beë digd als president. Hiermee is een eind ge komen aan een periode van militaire regeringen die 31 jaar heeft ge duurd. Cerezo deed een dringend beroep op zijn landgenoten een eind te maken aan „zinloos en wreed ge weld". Vlak voor Cere zo werd beëdigd, maakte het vertrekken de militaire bewind een decreet bekend, waarin amnestie werd afge kondigd voor hen die zich schuldig hebben gemaakt aan schending van de mensenrechten. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1184) Terwijl veldwachter Eelco zo vreselijk kele staatssecretarissen deden pogingen wat kat op te snijden, reed de taxi met kolonel orde op zaken te stellen, maar naar hun gelaat- llimmp het park van het Koninklijk Paleis bin- suitdrukking te oordelen, leek dat voorlopig een pen en stopte voor het grote bordes. Daar uitzichtloze bezigheid. Koning Antonyc echter ptond de overste von Msklkraftn al te wachten was vol goede moed en liep blij op zijn gasten i de bekende stoere en krijgshaftige houding af met een kartonnen doosje in de hand. „Kolo- an een adjudant in buitengewone dienst, nel Plimmp deelde ons mede, dat hij U zo spoe- L.Volgt U mij naar de balconkamer, heren. Zijne dig mogelijk wenst terug te brengen naar uw ei- Wajesteit wacht daar reeds op U," zei hij. „In de gen vaderland," zei hij. „Wij wilden U echter plconkamer heeft de Koning zijn werkkamer niet laten vertrekken voor het Koninkrijk Nicola- ingericht, ziet U. Daar kan hij een blik werpen gonië U zijn welgemeende en grote dank had «ver zijn park en zijn stad. U begrijpt natuurlijk, betoond. Kijk eens wat wij hier hebbe?" Ver- dat Zijne Majesteit reeds met regeren is begon- heugd haalde de vorst een fraaie ridderorde uit nen...." Nu, dat was voor de bezoekers van de doos en toonde deze aan zijn gasten. „Wij de balconkamer duidelijk zichtbaar, want zóveel gaan U tot ridder slaan in de blazoenorde van «perassen en staatsstukken, documenten en Ubsackée," sprak hij plechtig.... eten hadden ze nog nooit bij elkaar gezien. En- BEIROET President Amin Gemayel van Libanon is tegen het vredesakkoord dat eind december onder lei ding van Syrië door de drie belangrijkste Libanese mi lities werd ondertekend. De topontmoeting van Ge mayel met de Syrische president Hafez Assad is dan ook op een mislukking uitgelopen, zo hebben verte genwoordigers van de Libanese strijdgroepen gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus meegedeeld. Gemayel heeft drie langdurige gesprekken gevoerd met presi dent Assad van Syrië over het Libanêse akkoord, dat een eind moet maken aan de bloedige burgerloorlog, die Libanon nu al bijna elf jaar beheerst. Volgens een zegsman, die anoniem wil blijven „heeft Gemayel niet openlijk gezegd dat hij het akkoord niet wil. Hij heeft de overeenkomst echter getorpedeerd door met zeventien wijzigingen te komen, die niets van het plan overlaten als zij zouden worden aangenomen". De overeenkomst werd op 28 december in Damascus onderte kend door Elie Hobeika van de christelijke militie „Libanese Strijdkrachten", Walid Joumblatt van de Druzische militie en Nabih Berri van de shi'itische Amal-beweging. De christelijke falangisten, de partij van Gemayel spraken zich al snel uit tegen het akkoord. TEL AVIV „Welke raad kunt u geven aan mensen die door terreu racties bang zijn gewor den om te vliegen?", luid de enige tijd geleden de vraag van een Israëlische radioverslaggever aan een deskundige op het gebied van terrorismebestrijding. Diens antwoord: „Laat ze met El Al vliegen". Sinds de aanslagen op de vliegvelden van Wenen en Rome zijn de veiligheidsmaat regelen op de Europese vlieg velden verscherpt. Gisteren meldden ook de Israëlische kranten dat in Nederland en Scandinavië het sein op rood is gezet na een waarschuwing, dat terroristen van plan zou den zijn in beide landen aan slagen te plegen. Op een foto bij die berichten kijken twee heren in kogelvrije vesten en met een karabijn in de hand vriendelijk in de camera. De Israëlische lezers zullen er niet van onder de indruk zijn ge raakt en Aboe Nidal waar schijnlijk evenmin. Wat er werkelijk op Schiphol, en op andere Europese lucht havens aan extra maatregelen is genomen, onttrekt zich ui teraard aan het oog van lucht reizigers en krantenlezers. Maar Israeli's doen nu graag wat schamper over de terreur bestrijding en preventie in an dere landen, omdat ze menen daarop zelf het patent te bezit ten. En eerlijk gezegd hebben ze niet helemaal ongelijk. Weinigen zullen zich kunnen herinneren wanneer voor het laatst een El Al-vliegtuig werd gekaapt. Bommen in koffers ontploffen altijd in vliegtuigen van andere maatschappijen. In Israël zelf leiden alleen notoi re zwartkijkers en Nederland se toeristen aan een dodelijke vrees voor op handen zijnde terreuracties. Voor de statisti ci: in 1984 beleefde de wereld 31 gewelddaden van diverse Palestijnse groepen. Daarvan waren er slechts vijf gericht tegen Israël. Veertig procent van de acties had plaats in Eu ropa. Israël heeft vele tegenacties ondernomen van een type dat Europese landen zich niet kunnen veroorloven. Bombar demenen op Palestijnse vluch telingenkampen, waar terro risten zich verscholen hielden; moordaanslagen op leiders van terroristische organisaties in het Midden-Oosten en Europa en bliksemacties in Libanon. Maar een ander deel van het succes moet worden toege schreven aan goede veilig heidsmaatregelen en aan op lettendheid van het publiek. Israeli's hebben een zesde zin tuig gekregen voor wat in po litietermen „verdachte objec ten" heten, vooral als ze in Je ruzalem wonen. Vaak gaat het om amateuristisch in elkaar gezette bommetjes. Maar de Is raeli's bellen trouw de bomop- ruimingsdienst. In grote ad vertenties in de kranten staat ook: „Verdacht object? Dade lijk bellen! Beter loos alarm dan een bloedbad!". Tussen twee kinderprogramma's door doet de politie ook een beroep op de jongste terreurbestrij ders. Wie in Israël een bioscoop of een warenhuis ingaat, weet dat in de tas wordt gekeken door leden van de burger wacht, meestal aow'ers die een centje bijverdienen. Het is een inbreuk op de privacy waar mee Westeuropeanen moeite hebben," maar die de wijs ge worden Israeli's zonder protest ondergaan. Die gelatenheid heerst ook op het vliegveld Ben Goerion, waar vrijwel alle internationale vluchten ver trekken. Werkstudenten, die na hun militaire diensttijd een speciale opleiding hebben ge noten, controleren de bagage van alle uitgaande reizigers. Sommige passagiers krijgen een speciale behandeling, mis schien omdat ze er verdacht uitzien. Zelf heb ik bijvoor beeld ooit een KLM-vlucht vertraging bezorgd, toen men het nodig vond ieder artikel uit mijn loodzare koffer aan een uitvoerige inspectie te on derwerpen. Mijn schrijfmachi ne werd afgevoerd en ergens achter de schermen grondig onderzocht. Het duurde al met al zo'n drie kwartier. Volgens buitenlandse publicaties zijn de bagageruimen van de El Al-vliegtuigen voorzien van een speciale bepantsering, die de schade van bomexplosies beperkt. Het luchtvaarttijd schrift Aviation Week tenslot te, publiceerde ooit een foto van het El Al-vliegtuig met een ECM-Pod onder de vleu gel. Een ECM-Pod is een elek tronische tegenmaatregel te gen draagbare luchtdoelraket-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5