MdMSouwnt Omwonenden Ir. Driessenplein niet blij met parkeergarage STAD OMGEVING REDDINGSACTIE HELICOPTERS NOGAL RISKANT" Twintig procent burgers ïlachtoffer van geweld HHHHI HHHHI EERSTE PAAL EIND DIT JAAR DE GROND IN Leids duo heelt steigermaterialen ader schiet vechtersbaas kogeltje in been Bibliotheek moet op iedere vraag antwoord kunnen geven WOENSDAG 15 JANUARI 1986 PAGINA 13 'J Janzen van Witte lingel naar poelier EIDEN De Leidse politie heeft ramis stermorgen in samenwerking met directie Groen van de gemeente de Witte Singel 21 ganzen gevan- m. De gevangen ganzen, eigendom fra 01 an de heer Steijn uit Leiden, zijn denid ur een poelier gebracht. Er zijn •er H j°n8e ganzen in het water - jn de Witte Singel achtergebleven, jjjj i 21 gevangen ganzen zijn alle al at ouder. Er is voor gekozen de «sten nu te vangen en niet te achten tot ze gaan nestelen. De ge- bente wil door het plaatsen van Jrden met daarop een gans, het rkeer op de Witte Singel gaan '"i. jearschuween voor dit overstekend ild'. Bezwaren tegen uitbreiding sauna DEN HAAG/LEIDEN Omwonenden hebben gisteren voor de provinciale AROB-commissie bezwaar gemaakt tegen het afgeven van een verklaring van geen bezwaar voor de uitbreiding van de sauna aan de Boshuizerlaan/Telderskade met een dakterras. Volgens omwonenden be tekent dit een aantasting van hun privacy en een uitbreiding van het parkeerpro bleem omdat de sauna hierdoor extra be zoekers zal aantrekken. Hun bezwaren werden eerder door de gemeente afgewe zen. Toen GS de verklaring van geen be zwaar afgaven, stelden zij dat van het dakterras geen overlast te verwachten is. Wel vonden GS dat de gemeente nog eens kritisch naar de parkeersituatie in de buurt moest kijken. Hashdealers aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks vier uur een inval gedaan in een koffiehuis aan de Haarlemmerstraat. Uit tips had de politie begrepen dat daar verdovende middelen werden ver handeld. De politie heeft een 26-ja- rige man uit Voorschoten en een 35-jarige inwonere van Bleijswijk aangehouden, die van het hande len in drugs worden verdacht. Het tweetal zit vast op het bureau en wordt verhoord. Er werd 70 gram hash gevonden in het koffiehuis. Bij de inval werden tevens nog tien mensen aangehouden omdat zij zich niet konden identificeren. Twee van hen bleken later illegaal in ons land te zijn. Student mishandeld LEIDEN Een 26-jarige man uit Leiden is gister morgen omstreeks elf uur door zijn buurman mishan deld. De man had al twee keer eerder van zijn mede bewoner in de studentenflat de Pelikaanhof klappen ge had. Volgens het slachtoffer zouden de mishandelingen zonder enige aanleiding worden gepleegd. De man liep van de klappen van zijn buurman enkele hecht- wonden boven zijn oog en zwellingen in het gezicht op. De buurman zal worden verhoord. Boom omgewaaid LEIDEN De har de wind velde van nacht omstreeks kwart voor twee een grote boom op de Stadhouderslaan. De boom bracht bij zijn val schade toe aan een geparkeer de auto. Op het Ir. Driessenplein waai de een hek om. Hierbij werd geen extra schade aange richt. Rotonde afgesloten LEIDEN De roton de bij het belasting kantoor aan de Mors singel wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag gedeeltelijk afgesloten. Dit in ver band met de aanleg van de stadsverwar mingsbuis van de Lan- gegracht naar de Ste venshof. Afgelopen nacht was een ander gedeelte van de rotonde in ver band hiermee afgeslo ten. LEIDEN Omwonen- iri den van het Ir. Driessen plein zijn niet blij met de plannen op het plein een parkeergarage gecombi neerd met een winkel, kantoren en woningen te koj bouwen. Zij vrezen ver mindering van het uit zicht, overlast van de au to's die van de garage ge bruik maken, waardeda ling van hun huis en af name van het zonlicht in hun woning. De gemeente hield gister avond een informatie-avond over de garage, waar een en ander naar voren kwam. De bijeenkomst werd door onge- t veer 40 belangstellenden be- zocht. Sommigen vroegen p zich af, of het totaal aantal i parkeerplaatsen wel toe zal i nemen door de bouw van de garage. Volgens de Noord- wijkse architect Van Eg- mond, die het plan ontwierp, is dat het geval: „Er komen 322 plaatsen en nu zijn er 170 op het Driessenplein". Het plan houdt verder in dat er een winkelvestiging van de textielketen Marca, 30 wo ningen en 1.000 vierkante I, meter kantoren komen. Mar ca komt aan de zijde van de Hooigracht en boven op de L' irinkel worden vier parkeer- Zo moet de garage er aan de kant van Hooigracht gaan uitzien. Op de eerste verdieping komt Marca en daarboven de parkeergarage. De ge vel is niet recht maar gebogen en aangepast aan het profiel van de Hooigracht. Op de hoek van de Hooigracht en de Driessenstraat wordt het gebouw niet haaks maar rond. verdiepingen gebouwd. D^ woningen komen aan de Middelstegracht en de Oude Rijn, waarbij hoogstwaar schijnlijk premiekoopwonin gen gebouwd zullen worden. Directeur A. Swaak van pro jectontwikkelaar Erica Be heer verwacht, dat de eerste paal eind dit jaar de grond in kan. „Misschien dat het het eerste kwartaal van 1987 wordt, maar dan moet toch gebeuren", aldus Swaak. De gemeente zal in elk geval alle medewerking verlenen aan de plannen van Swaak en C&A-dochter Marca. „Als we dat niet doen, gaat Marca naar Leidschendam of Lei derdorp en daar wordt de Leidse binnenstad alleen maar slechter van", betoogde de H. Amptmeijer van de di rectie economische zaken. Marca heeft haast, omdat men in een concurrentieslag gewikkeld is met soortgelijke winkelketens. Directeur Swaak zei gister avond toe dat bij wijze van proef één verdieping van de garage voor omwonenden ge reserveerd zal worden. Be woners hadden betoogd, dat de garage mogelijk zoveel au to's aantrekt, dat voor hen zelf geen plaats meer over blijft. De bewoners werden gister avond door de vertegenwoor digers van de gemeente uit gebreid gewezen op de moge lijkheid als de officiële procedure eenmaal in gang is gezet over een paar maan den bezwaar aan te tekenen tegen de het bouwplan bij de femeenteraad, Gedeputeerde taten van Zuid-Holland en de Raad van State. Of derge lijke bezaarschriften erg veel succes zullen hebben, is ech ter nog maar de vraag. Wel iswaar moet het desbetref fende bestemmingsplan op een aantal punten worden aangepast zo is vestiging van Marca nu niet toegestaan maar de parkeergarage en de woningen zijn wel al in het bestemmingsplan opgeno- DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie in Den Haag heeft gisteren tegen twee Leidenaars van 19 en 26 jaar gevange nisstraffen geëist van zeven maanden, waarvan drie voorwaar-^ delijk, wegens heling van gestolen steigermaterialen in Leiden; Lisse en Alphen. Het tweetal zou vanaf 1984 voor een bedrag van 140.000 gulden aan getolen steigeronderdelen voetklemmen, pijpen, en di-j verse soorten koppelingen hebben verkocht aan een bouwbe drijf in Wilnis. Het duo vertelde de waar gekocht te hebben van handelaren in oud ijzer. Ze ontkenden beseft te hebben, dat de spullen van diefstal afkomstig waren. De suggestie dat zij de ma terialen zelf hadden gestolen, wezen zij met klem van de hand. De buit was merendeels afkomstig van bouwterreinen in nieuw bouwwijken. De officier van justitie besloot de verdachten uiteindelijk schuldheling ten laste te leggen. De Leidenaars liepen vorig jaar tegen de lamp nadat een bouwbedrijf een bestelling had gedaan bij de opkoper in Wilnis. Of laatstgenoemde te goeder trouw is, werd op de zitting overigens niet vermeld. Tot zijn verbazing ontdekte de ondernemer dat hem in Wilnis onderdelen werden aangeboden die kort daarvoor uit zijn eigen bedrijf waren ont vreemd. Vonnis op 28 januari. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Twee Lynx- helicopters zijn' er vanmorgen even na zevenen in geslaagd in een half uur tijd alle 27 op varenden van de gestrande Rio Grande van boord te ha len en in de duinen tussen Wassenaar en Scheveningen aan wal te brengen. Rond half zeven was het schip dwars op de golven komen te liggen en werd het voor de he licopters „nogal riskant" om de opvarenden van boord te halen, aldus een marinewoord voerder. De opvarenden, drie Grieken en de overigen van Zuidkoreaanse nationaliteit, zijn naar het hoofdbureau van politie in Den Haag gebracht, waar zij droge kleren en een stevig ontbijt kregen. Vervol gens zijn zij overgebracht naar het Zeemanshuis in Rotter dam, waar hen voorlopig on derdak werd verschaft. Anker Een woordvoerder van de rijkshavendienst in Hoek van Holland zei desgevraagd dat hij de kapitein van het schip pas na nogal wat aandringen' ertoe had kunnen bewegen om een anker uit te steken en een tweede anker bij te zetten, toen bleek dat het schip rich ting kust afdreef. „Hij riep al leen maar dat het impossible, onmogelijk was. Toen hij uit eindelijk beide ankers had uit gezet lag het schip al zo dicht bij de kust dat ik wist dat het te laat was", aldus de woord voerder. De kapitein was van morgen te veel in de war om iets te kunnen zeggen, aldus de Haagse politie. De rijkshavendienst overlegt met andere instanties over wat er nu met het schip moet ge beuren. Vooralsnog ligt het schip te hoog op het strand om te kunnen worden vlot getrok ken. Op het moment dat het schip op het strand werd geworpen was het niet alleen vloed, maar bovendien extra hoog water door de harde wind. Dit en het feit dat het schip leeg was, heeft ervoor gezorgd dat het hoog op het strand is ko men te liggen. Factoren die de berging extra zullen bemoeilij ken, aldus een woordvoerder van bergingsbedrijf Weismui- wogen de wrakkenwet toe te passen. In dat geval zal het schip moeten worden gesloopt. ONDERZOEK LEIDSE UNIVERSITEIT WIJST UIT: ELI Vrouwen werden vaker slachtoffer van sexueel geweld dan mannen en daarbij valt vooral het percentage jongere op: 20,6 procent. Uit ÉIDEN Twintig pro mt van de burgers in de Irotere steden in de rand- 'am ad werden in 1983 werd fconfronteerd met één of het onderzoek blijkt, dat ji ihc'j tldere vorm van geweld, geren gemiddeld een grotere iweld door familie, kans hebben slachtoffer te ftienden of kennissen gorden van een geweldsmis- - jroorzaakt meer leed bij Weduwen? w^uwnaren, maar et slachtoffer dan ge- gehuwden worden iets minder vaak slachtoffer van geweld dan ongehuwden, sa menwonenden en gescheiden mensen. Verder heeft het on derzoek uitgewezen, dat naar mate men meer opleiding heeft genoten, men vaker slachtoffer van geweld wordt. 15! Ie onderzoekers hebben in de Slachtoffers van een vermo- 0 IÜewen ^.ei?gensdelict of van (sexuele) 15S%eld door een onbekende, it zijn twee conclusies lit een onderzoek, dat is itgevoerd door de Stress i'ngfroep van de Leidse unir ersiteit. ilft en Schiedam 8000 perso- eeid en ondervraagd. In de vra- nlijst werden de vormen in geweld omschreven. Ge- ^Aoemd werden tasjesroof, zak- f] lenrollerij, inbraak, mishan- leling en seksueel geweld, 'an de ondervraagde mannen lad 19,1 procent met de een of indere vorm van geweld te ti" 2> naken gehad en 22 procent 2°!$ 'an de vrouwen. Van de man- itorioj len werd 4,7 procent slachtof fer er van geweld door een be mishandeling door een onbe kende, zeggen minder vaak psychische klachten te hebben dan slachtoffers van geweld door een bekende. De meeste klachten worden genoemd door vrouwen die chronisch (sexueel) zijn mishandeld: ge spannenheid, moeheid, slaap problemen, angsten, schuldge voelens en nachtmerries. 57 procent van de vrouwen, die (sexueel) zijn mishandeld had den moeite de draad weer op Sl3 ende dader en bij de vrou- te pakken. 64 procent van de 'en was dat percentage 6. vrouwen die door een bekende (sexueel) zijn mishandeld, blij ken tot een jaar na het gebeu ren moeite te hebben met da gelijkse bezigheden. Van de vrouwen die chronisch zijn, mishandeld, heeft 64 procent daarbij lichamelijk letsel opge lopen. Met het uitvoeren van dagelijkse bezigheden hebben mannen na een gebeurtenis in het algemeen iets minder moeite dan vrouwen. Van de slachtoffers van ver mogensdelicten en (sexuele). mishandeling door een onbe kende sprak 90 procent binnen een week met iemand over het gebeuren. Was de dader een ekende, dan houdt soms maanden of jaren de mond over hetgeen is meegemaakt. Het percentage slachtoffers van geweld, dat contact met de politie heeft opgenomen, be draagt 38. Ongeveer driekwart deed geen beroep de hulpver lening. Als er wel gebruik wordt gemaakt van de hulp verlening, lijkt die nogal ver snipperd, aldus de onderzoe kers. Het ontbreken van een beroep op de hulpverlening wordt veroorzaakt door de ge ringe met name psychische gevolgen en door de moge lijkheid in de eigen omgeving over het gebeuren te praten. Bejaarde vrouw beroofd en mishandeld LEIDEN Een 78-jarige Leidse vrouw is vannacht op brute wijze in haar beneden woning op de hoek Willem de Zwijgerlaan en de Margriet- straat beroofd. De vrouw werd gewekt, toen drie onbekende mannen het licht in haaï slaapkamer aandeden. Toen de drie mannen, twee lange en een korte, de vrouw zagen, ga ven ze haar enkele stompen in het gezicht en bonden haar handen vast. Uit de kamer roofden zij een portemonnee met enkele hon derden guldens. Van haar handen trokken zij enkele gouden ringen en ook de gou den armband en horloge die zij om had, namen zij mee. De mannen droegen bivakmutsen. Zij waren de woning binnen gekomen door de keukendeur te open te breken. Nadat de mannen het huis hadden verlaten, slaagde de vrouw erin naar het halletje van haar woning te komen en de buren te waarschuwen. De politie heeft direct de buurt doorzocht, maar de mannen waren reeds verdwenen. De recherche is met een groot on derzoek naar deze brute roof begonnen en vraagt getuigen, die vannacht of gisteravond in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan en Margrietstraat twee lange en een korte man hebben gezien, zich te melden bij de politie, tel. 071-149961. ÏLSTRAF GEËIST EIDEN/DEN HAAG De pchter kende het slachtoffer ïel goed: „Hij is niet één van e gezelligste mensen in Lei-, Ben. Een getraind bierdrinker «hij". En dat was nog maar 'echt uitgedrukt. Zijn beruchte gressiviteit en notoire dron kenschap leverde hem vorig far augustus een permanent wolverkogeltje in zijn sheenbeen op. Pen Leidenaar (47) die gis teren voor het overhalen van jee trekker voor de rechtbank jtooest verschijnen was de "egelmatige bedreigingen van plaatsgenoot op een be- I moment zo zat, dat hij esloot zwaardere middelen aan te wenden om hem van zich af te schudden. De offi cier van justitie eiste hiervoor negen maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het slachtof fer staat bekend als de schrik van Leiden, menigeen beeft- voor hem en hij heeft altijd wel met iemand een appeltje te schillen, zo bleek uit het verhaal voor de rechtbank. Wakker Rond middernacht, ergens in augustus, na een gezellig kaar- tavondje met familie, werd er keihard bij de verdachte op de deur gestompt. De hele buurt was opslag wakker. Het heen- schap, dat zo luidruchtig bons de, stond daar met een vriend je. Hij had al eens gedreigd het interieur te komen verbou wen. Dat leek nu te moeten gebeuren. Als op dat moment niet de schoonzoon des huizes erop af was gegaan, was er waarschijnlijk die nacht niets gebeurd, zei rechter mr. S.F. Kootte. Eenmaal buiten liep de jongen het tweetal, dat zich langzaam uit de voeten had gemaakt, nog een eindje achterna. Bij het naderen van de gevaarlijk ste van het duo zag hij, dat deze de hals van een kapotge slagen bierflesje in zijn hand hield. Zijn schoonvader kende zijn reputatie al iets langer en volgde zijn jongen op de hielen met een revolver in de hand. „Ik had dat ding al jaren gele den ergens op het Waterloo- plein gekocht. Ik schoot drie keer in de lucht en daarna een keer gericht op zijn benen. Stom van me, dat had nooit mogen gebeuren. Maar ik zag geen andere oplossing". De kogel raakte de Leidenaar in zijn linker scheenbeen. De arts in het ziekenhuis besloot het kogeltje daar te laten zit ten, omdat het er geen kwaad kan. Vonnis op 28 januari. Het gezelschap bekijkt de tentoonstelling. LEIDEN „De openbare bibliotheek moet een kris tallisatiepunt voor infor matie zijn. Om het simpel te zeggen, je moet in een bibliotheek op iedere vraag een antwoord kun nen vinden en dat moet nog snel en simpel gaan ook. Daarom zullen we er niet aan ontkomen, om ook met moderne infor matiedragers als compu ters en compactdisc's te gaan werken". Dit zei wethouder F. Kuijers gis termiddag tijdens de ope ning van twee tentoon stellingen in de biblio theek aan de Nieuwstraat. Eén tentoonstelling is gewijd aan oude handschriften vanaf 500 na Christus en laat facsi- mili zien uit de serie 'Codices Selecti' uit Das Goldene Evan- gelienbuch von Echternach. Deze tentoonstelling kwam in samenwerking met boekhan del Kooyker tot stand. De an dere tentoonstelling laat de WETHOUDER F. KUYERS: educatieve en recreatieve mo gelijkheden van computers zien. De tentoonstellingen werden officieel geopend door de heer dr. J. Stigelbauer, ver tegenwoordiger van de Oos tenrijkse ambassade. Hij over handigde een boek over de middeleeuwen aan de voorzit ter van het bibliotheekbestuur, de heer A.J.J. de Bont. Wethouder Kuijers stelde in zijn toespraak verder dat nieu we informatiedragers, zoals floppy's, Winchesters, video, beeldplaten en compactdiscs een steeds grotere rol zullen gaan spelen in de informatie voorziening in bibliotheken. „Het is immers al lang niet meer mogelijk om alle boeken en informatie, die verschijnen, zelfs na een zeer sterke selec tie, in de bibliotheek op te ne men". Hij stelde dat automatisering van zaken als personeelsbe heer onontbeerlijk is voor een modern bedrijf, dus ook voor de bibliotheek. „Maar ook het automatiseren van de catalo gus en de lezersbestanden is nodig. Door een simpele hand greep wordt het dan mogelijk om het totale boeken-, tijd schriften-, brochures- kortom informatiebezit van de biblio theek toegankelijk te maken. Daarbij kan dan direct beke ken worden, waar de grootste belangstelling naar uit gaat, zodat de informatie steeds meer kan worden toegesneden op die vragen. De gebruiker wordt op zijn wenken be diend", aldus de wethouder, die in de toekomst zelfs zag gebeuren, dat iemand thuis op zijn huiscomputer informatie uit de bibliotheek haalt en boeken die hij wenst te lezen, reserveert of bestelt. Kuijers: „Door de grote toe voer van informatie via com puterprogramma's zal er een selectie moeten plaats vinden om de gebruiker niet in een oerwoud van informatie te la ten belanden. Behalve zo'n se lectie zal de bibliotheek de in formatie ook toegankelijk mar ken voor publiek. Een mooie taak voor ae bibliotheek om iri de komende jaren aan te pak ken".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13