^cldócSoti^cmt |)uderen eisen aandacht ban politieke partijen Bestrijding werkloosheid staat voorop STAD OMGEVING 'rijs Stimezo voor Belg «s^en advertenties 1vkeliers vereniging k radiopiraten PvdA handhaaft betaald parkeren in Stationsbuurt ^KTNST EBR VOOR STOOKKOSTENTOESLAG MINIMA Koninklijke onderscheiding D. TESSELAAR WEER LIJSTTREKKER PVDA: ZATERDAG 11 JANUARI 1986 PAGINA 9 EN De winkeliersvereniging Haarlemmerstraat gaat jverteren via radiopiraten. Dat liet voorzitter L. Palm gis- md weten tijdens een uitzending van Omroep Rijnland, ns Palm is de vereniging dat ook nooit van plan geweest, fereniging kan je het niet maken om mee te werken aan wet verboden radiopiraten". Volgens Palm is ruim een geleden ten onrechte de indruk ontstaan, dat de winke- treniging wel van radiopiraten gebruik zou gaan maken, lebben een medianota neergelegd, waarin een aantal pro- tiogelijkheden voor de Haarlemmerstraat is opgesomd, eoretische mogelijkheid was adverteren via piraten. We 1 ga* n echter nooit het voornemen gehad dat ook te doen", al- en alm »n een toelichting op zijn uitspraken van gisterena- /ast. Overigens maakt een flink aantal winkeliers wel indivi- gebruik van radiopiraten. Burcht in de prijzen LEIDEN Europa Nostra, een interna tionale organisatie die zich bezighoudt met de bescherming van Europa's cultu rele en natuurlijke erfgoed, heeft een van zijn „Europa Nostra Awards 1985" toegekend aan het Burcht Complex in Leiden. „Voor de intensieve restauratie van een groep historische gebouwen tot woonhuizen, een bibliotheek en een res taurant", zo luidt de motivatie van de jury. Een andere Nederlandse prijswin naar is Staphorst. Leiden krijgt een pla quette die op een van de muren van het Burcht Complex kan worden aange bracht, zodat iedereen kan zien dat het complex in de prijzen is gevallen. In to taal krijgen 25 plaatsen in heel Europa een prijs. LEIDEN De PvdA-fractie in de gemeenteraad steunt wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) in zijn voorstel binnen afzienbare termijn betaald parkeren in de Stationsbuurt in te voeren. Het voorstel stuitte op heftig en emotioneel verzet van de buurtbewoners. Zij vinden, dat betaald par keren pas over enkele jaren ingevoerd moet wor den. Fractievoorzitter M. van der Molen zei gister avond op een ledenvergadering van haar partij, dat de buurtbewoners gedurende de inspraakperiode nog de gelegenheid zullen krijgen zich uit te spre ken over bijvoorbeeld de hoogte van de tarieven. Sportzaal Morssingel moet wijken voor defensiegebouw LEIDEN De sportzaal aan de Morssingel moet afgebroken wor den ten behoeve van uitbreiding van het naastgelegen kantoorge bouw van Defensie. Aanvanke lijk was het de bedoeling het be staande kantoorgebouw uit te breiden door de Duitse 'telefoon- 'bunker af te breken. Dat bleek echter niet mogelijk zonder ex plosieven te gebruiken en daar wilde de gemeente geen toestem ming voor geven uit angst voor verzakkingen bij de omliggende bebouwing. ,EIDEN Vertegen- !stra^oordigers van de Leid- 's b ouderenorganisaties te Lebben ..de Leidse poli- iek" gisteren een pakket en ofan eisen aangeboden vaarvan de ouderen wil- Le,defen dat deze in de ver- liezingsprogramma's van i!emJepolitieke partijen wof- len verwerkt. Volgens Je voorzitter J. Minke an de werkgroep die iet rapport opstelde, is >r vanuit de plaatselijke BfflEolitiek te weinig aan lacht voor de wensen en iroblemen van ouderen ,al is er de laatste jaren een lichte verbetering waarneembaar". Volgens de ouderenorganisa ties, die zeggen in het totaal 25.000 Leidenaren te verte genwoordigen, is één van de oorzaken van de gebrekkige aandacht voor hun positie dat er te weinig ouderen in be sturen van organisaties en de gemeenteraad vertegenwoor digd zijn. „Men vraagt ons niet, want men heeft ons lie ver niet", klonk het gister middag bij de aanbieding van het rapport. Desondanks wil men trachten hier de komen de jaren verandering in te brengen. Volgens wethouder F. Kuij- ers, hij is in belangrijke mate verantwoordelijk voor het ouderenbeleid, is het onmo gelijk alle wensen op korte termijn te realiseren. Kuijers pleitte voor het opstellen van een jaarlijks actieplan waarin stapsgewijs maatregelen ge nomen zouden kunnen wor den. In het rapport 'Ouderen doen ook mee' wordt gepleit voor betere huisvesting voor oude ren. Er dienen meer aange paste ouderenwoningen te komen als tussenvorm tussen zelfstandig wonen en het wo nen in een verzorgingstehuis. Een evenwichtige spreiding over diverse wijken is daarbij van belang. Waar de koop kracht daalt en de lasten stij gen, moeten er volgens de ouderen collektieve voorzie ningen komen om het moge lijk te maken dat ouderen zo lang mogelijk in hun eigen huis kunnen blijven wonen. Als voorbeeld wordt ge noemd een washulpdienst voor mensen die zelf de was niet meer kunnen doen. De hulpverlening na ziekenhui sontslag wordt onvoldoende genoemd. In verband met de financieel zorgelijke positie van vele ouderen moet de gemeente hen ontzien bij het heffen van plaatselijke belastingen. Stijgende energiekosten kun nen volgens de ouderen wor den tegengegaan door uit de winst van het EBR subsidie te verlenen aan de minima. Ouderen mogen niet gecon fronteerd worden met stij ging van het kabeltarief we gens uitbreiding van het zen derpakket. „Uitbreiding van de kabel-tv is voor ouderen onbelangrijk", zeggen de or ganisaties. Het openbaar vervoer moet geschikt gemaakt worden voor ouderen en gehandicap ten door lagere instaptreden en ruimte voor rolstoelen. 65- Plussers in de binnenstad dienen reductie te krijgen op te reserveren parkeerplaat sen in de nabijheid van de woning. Tenslotte vragen de organisa ties de gemeente naast ver vroegde uittreding de moge lijkheden te onderzoeken Politici laten het afweten Het was de bedoeling dat het rapport van de Leidse ouderen gistermiddag offi cieel aan vertegenwoordi gers van de Leidse politie ke partijen zou worden overhandigd. Leidse oude ren waren daarvoor, weer en wind trotserend, in gro ten getale naar de burger zaal van het stadhuis geto gen maar de plaatselijke politici lieten het afweten: Slechts wethouder F. Kuij ers en het Links Leiden- raadslid P. Middendorp hadden de moeite geno men persoonlijk de bijeen komst te bezoeken. Voor J. Minke, voorzitter van de werkgroep die het rap port opstelde, bleef weinig anders over dan enigszins teleurgesteld mede te de len, dat getracht zou wor den het wensenpakket op andere wijze aan de poli tieke partijen te verstrek ken. van doorwerken na het 65- ste levensjaar. Zij pleiten voor de oprichting van een zogeheten „Gildeprojekt" waarbij kennis en kunde van ouderen ter beschikking worden gesteld van de Leid se samenleving. Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag de heer A. Huigs- loot (midden) een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Huigs- loot kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum in dienst van IBB Kondor in Leiden. Huigsloot trad op 2 januari 1946 in dienst bij het bedrijf als administratief medewerker en nu is hij hoofd van de afdeling inkoop. De Stimezo-p- (7lM5 is gisteren in Lei- itgereikt aan Jo Phi- voor haar „Dagboek ien dokter - omtrent Jo Philippe is iseudoniem van een vrouwelijke ts die ook werk- is in een abortuskli- <ten. Haar ervaringen in ^-j-fliniek staan beschre- in het dagboek. ngenrijs van duizend gulden rtaan jaarlijks worden toegekend aan mensen of or ganisaties die een bijdrage hebben geleverd aan een reël er beeldvorming over abortus. Volgens Stimezo, een samen werkingsverband van 13 Ne derlandse abortusklinieken, wordt dat beeld nu namelijk „vertroebeld door mythen en emoties". In België is abortus onder alle omstandigheden wettelijk ver boden. Wetsvoorstellen om de uit 1867 stammende wet te li beraliseren zijn steeds afgewe zen. Toch functioneren er in het hele land enkele kleinere abortusklinieken die "door jus titie oogluikend worden geto lereerd. Maar bij klachten wordt tegen hen opgetreden. Dit heeft geleid tot enkele voorwaardelijke veroordelin gen. In Gent loopt op het ogenblik een „monsterproces" tegen 52 personen. Het aantal Belgische vrouwen dat bij Nederlandse abortuskli nieken aanklopt daalt: van 6.300 in 1982 tot 4.900 in 1984. In 1985 lag het volgens een voorlopige schatting tussen de 4.000 en 4.500. Volgens Stime zo komt dat door de uitbrei ding van de mogelijkheden in België en door een betere anti conceptie. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar (Volkshuisves ting) is gisteravond door de leden van zijn partij unaniem als lijsttrekker voor de komende verkie zingen voor de gemeente raad gekozen. Het is de tweede maal dat Tesselaar zijn partij aanvoert. Hij zei gisteravond de bestrijding van de werkloosheid de belangrijkste taak voor de PvdA in de komende ja ren te vinden. Daarnaast zou de PvdA volgens Tes selaar vooral de nadruk moeten leggen op oude renbeleid en stadsver- fraaing. De keuze van de PvdA-leden was overeenkomstig het voor stel van het bestuur. Dat gold overigens ook voor de andere kandidaten die op verkiesbare plaatsen staan. Dat betekent dat (afhankelijk van de ver kiezingsuitslag) uitgezonderd R. Eikerbout, T. Fallaux en C. Snelders de gehele zittende fractie in de raad terugkeert. Bij de eerste vijftien kandida ten zijn vijf nieuwe namen: M. Kerckhoffs, R. van der Lecq, Aanmerkingen vanuit de le denvergadering waren er slechts op de kandidatuur van het voormalige PPR-raadslid L. Beijen die op een zestiende plaats stond. Na stemming bleek hij zich echter toch op deze plaats gehandhaafd te hebben. Het bestuur van de PvdA heeft laten weten de eerste dertien plaatsen als verkies baar te beschouwen. Maar Tes selaar zei er op te rekenen dat de PvdA met vijftien zetels te rug zou keren naar het niveau van 1974. „We verdienen hé't", aldus Tesselaar. De socialisti sche fractie beschikt momen teel over dertien zetels in de gemeenteraad. Met bijdragen van Gert Visser. Foto Wim van Noort. ~*°"',herpzinnig i koppel van 37 ganzen ikt eerder de weg over i een koppel van 27 gan- En een kinderboerderij jpgericht om alle in het d levende dieren achter en grendel te zetten. zou beide stellingen ir durven te noemen? De itie van Leiden, die deze ek op het idee kwam uit i koppel ganzen in de Wit- lingel tien beesten te laten g g( wijderen? De troep wilde ^PAf i nog wel eens vanuit het dervter op het wegdek bege- i, vandaar. nnelijk heeft de Leidse itie in al haar scherpzin- JLDI heid kunnen constateren, 7.- slechts een tiental verant- <ars ordelijk was voor dit roe- oze verkeersgedrag. De iuldigen zijn veroordeeld opsluiting in de kinder- trderij (die helaas, evenals meeste politiecellen, al srbevolkt is). isee it is het nut van een kin- rboerderij? Altijd begrepen deze de plaatselijke jeugd iport de gelegenheid stelde ken- l te maken met de dieren- ,n(j reld voor zover deze niet het wild in de stad kon "den. Kennelijk is het de 'oeling dat achter het gaas rasterwerk de voltallige 'Jende have uit de Leidse U76*chten en singels wordt op- Jorgen. Ter herinnering alles wat was en is ge it. t wordt stil in de Leidse iteren. Waar andere ge- ïenten al jaren geleden op t idee kwamen de wegge- likers met bordjes „over- kende eenden" te waar- ïuwen voor onvoorzichtige watervogels, weet men in Leiden niets beters te verzin nen dan alles wat in de weg loopt maar te verwijderen. Nog even en je bent als over stekende voetganger je vrije leven ook niet meer veilig. Prullebak (1) Binnenkort wordt er onder de vele tienduizenden pas santen in de Haarlemmer straat een enquête gehouden. De vraag „wat vindt u van de prijzen die in de winkels van de Haarlemmerstraat be rekend worden", wordt ten minste aan 200 mensen voor gelegd. Het antwoord kan nauwelijks verrassend zijn. Aangenomen mag worden dat alle 200 win kelaars te kennen zullen ge ven dat de prijzen best wat omlaag kunnen. Terwijl de middenstand, geconfronteerd met deze uitkomst, als verde diging zal aanvoeren dat het aan financiële middelen ont breekt om de prijzen te ver lagen. Waarna het gehele pak papier met een gerust hart aan de vuilniszak kan worden toevertrouwd. Het is maar net hoe dom de vraag gesteld is die een der gelijke enquête volstrekt nut teloos maakt. Dat geldt ook voor de enquê te die de winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat de af gelopen maanden onder het koperspubliek heeft gehou den. Daarbij ging het onder meer om de vraag „wat vindt u van de parkeergelegenheid nabij de Haarlemmerstraat"? Prullebak (2) Het bestuur van de betref fende vereniging sprak van een „interessante en verras sende uitkomst" maar nie mand kan volhouden vreemd op te hebben gekeken, toen bleek dat de parkeergelegen heid door het merendeel van de ondervraagden „slecht" werd genoemd. Want waar ook in Nederland een auto mobilist naar zijn mening over de beschikbare parkeer gelegenheid zal worden ge vraagd, het antwoord zal steevast „onvoldoende" lui den, wanneer hij zijn auto niet direct voor de winkel deur kwijt kan. Zonde van het papier derhal ve. De winkeliers aan de Haar lemmerstraat hadden de uit komst van de enquête ook zelf wel kunnen verzinnen. Maar kennelijk hadden zij enige „support" nodig om te genover het gemeentebestuur wat sterker in de schoenen te staan. Want zo gaat het met dergelijke enquêtes: ze wor den opgestuurd naar de poli tieke partijen, wellicht nog officieel aan de verantwoor delijke wethouder overhan digd, maar dan hoor je er nooit meer wat van. Prullebak (3) Dat zal ook wel het lot van deze enquête zijn. Niet omdat de winkeliers bij voorbaat ongelijk hebben, maar omdat zij het oplossen van dergelij ke problemen in de schoenen van het gemeentebestuur schuiven. En ook het ant woord van de gemeente is bij voorbaat bekend. Het ont breekt aan voldoende ruimte om de benodigde parkeer plaatsen aan te leggen, ter wijl ook het geld om parkeer garages te bouwen niet voor handen is. Wie zich de eindeloze pogin gen van aannemer Du Prie herinnert om bij de plaatselij ke ondernemers wat geld los te krijgen voor zijn te bou wen Sandersparkeergarage weet dat er in die kringen bijzonder weinig enthousias me bestaat' om een bijdrage aan parkeervoorzieningen te leveren. Zolang die bereidheid er niet is, zal de gemeente zich ook niet erg toegankelijk voor de problemen van de midden stand tonen. En zal de Zwar te Piet nog een aantal jaren over tafel geschoven worden zonder dat er wat gebeurt. Wat dat betreft hadden de winkeliers van de Haarlem merstraat zich de moeite van een enquête kunnen bespa ren. En het geld ervoor beter voor het daadwerkelijk op richten van parkeerplaatsen kunnen reserveren. Reclame Wat is de overeenkomst tus sen een ongeboren kind en een rokende cowboy. Beiden, eenmaal afgebeeld op een re clamebord, stuiten op heftige tegenstand vanuit de Leidse bevolking. Het ongeboren kind kwam de afgelopen jaren onder au spiciën van de gelijknamige vereniging in het nieuws op een reclamebord, enkele honderden meters uit het zicht van de aan het Kort Rapenburg gevestigde abor tuskliniek. Tegenstand van 'Wij vrouwen eisen' ver mocht niets. Het gemeentebe stuur wenste geen ruzie te krijgen met de Raad van Sta te over de vrijheid van me ningsuiting en liet de recla me rustig hangen. De actie van 'Wij vrouwen eisen' zorgde slechts voor een onge kende hoeveelheid gratis pu bliciteit voor de betrokken vereniging. Nu dan is een aan de Ples- manlaan gesitueerde recla metoren met een Ameri kaans sigarettenmerk onder werp van discussie. De toren, zichtbaar vanaf de rijksweg en naar het schijnt met een goede verrekijker ook vanuit het Academisch Ziekenhuis, vertoont een metershoge cowboy die met zichtbaar veel genoegen aan een filter sigaretje lurkt. De bezwaren tegen het object betreffen zowel de aanwezig heid van de tientallen meters hoge toren als de reclame-af beelding. Ten aanzien van het eerste zijn de tegenstan ders een beetje dom geweest. Zij zijn vergeten de bouwver gunning voor het lelijke ding aan te vechten en hebben zich daarmee bij voorbaat in een kansloze positie ge plaatst. En die reclame-afbeelding? Zolang er geen wet is die het maken van reclame voor het ongezonde roken verbiedt, zal het gemeentebestuur zich ongetwijfeld beroepen op de vrijheid van meningsuiting. Hoewel een kwaaddenkend tegenstander het niet kan la ten zich af te vragen, of de reclamemast er ook was ge komen, wanneer er in plaats van de cowboy een ongebo ren kind op had geprijkt. Zenuwen (1) Vier jaar geleden kon poli tiek Leiden er nog rustig de tijd voor nemen het onder ling eens te worden over een nieuw college. De tijd tussen de verkiezingen en de instal latie van de nieuwe gemeen teraad bedroeg immers circa drie maanden. Dat was niet alleen voldoen de om in Haagse etablisse menten onder het genot van een alcoholische verfrissing de verkiezingsuitslag tot zich te nemen. Ook bood het gele genheid tot langdurige ge sprekken tussen de verschil lende partijbesturen over prioriteiten, wenselijke pro gramma-onderdelen en kern punten en al wat meer bij de opmaak van een nieuw colle geprogram komt kijken. Dat dreigt er dit jaar heel wat zenuwslopender aan toe te gaan. In juni vorig jaar is namelijk de kieswet veran derd en werd bepaald dat er precies 41 dagen beschikbaar zijn om alle mogelijke politie ke onenigheid uit de wereld te helpen. Op 19 maart wor den de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad gehouden en op 29 april wordt de nieuwe raad geïn stalleerd. Dat is gebeurd om de nieuwe gemeenteraad vroegtijdig in de gelegenheid te stellen zich te bemoeien met het opstellen van de nieuwe begroting. Het korte tijdbestek waarin de onderhandelingen afge werkt moeten worden, lijkt vooral in het voordeel van die partijen die door hun om vang voor een nieuw college niet gepasseerd kdnnen wor den. In Leiden is dat waar schijnlijk de PvdA die bij een gebrek aan een rechtse meer derheid onontkoombaar in een nieuw college zal terug keren. Voor de overigen wordt de collegevorming een zaak voor snelle beslissers. VVD en CDA kunnen dit jaar in de meest letterlijk be tekenis van het woord „de zenuwen krijgen". Zenuwen (2) Er is nog een andere belang rijke zaak die door de snelle komst van de nieuwe ge meenteraad beinvloed dreigt te worden. Een aangelegen heid die in Leiden pleegt aangeduid te worden als de drank- en horecaproblema- tiek. Oftewel, het verlengen van de sluitingsuren in het weekend voor de plaatselijke café's. Na de komst van burgemees ter Cees Goekoop is de dis-: cussie hierover nieuw leven in geblazen. Dat heeft er toe geleid dat er nu al zes jaar geproefd en geëvalueerd wordt zonder dat dat tot nog toe tot een definitieve rege ling heeft geleid. Deze maand hoopt Goekoop het met zich zelf eens te worden en wil hij de politieke partijen een voorstel voor verlating van het sluitingsuur voorleggen. De burgemeester kan op dit moment rekenen op de steun van een meerderheid van de gemeenteraad. VVD, CDA en D66 hebben in het verleden al laten weten achter hem te staan. Wanneer de burge meester zijn voorstel serieus nëemt, dient hij er echter wel haast achter te zetten. Wan neer op 29 april het linkse blok in de gemeenteraad on verhoopt de meerderheid blijkt te hebben verworven, kan de burgemeester zijn plannetje wel in de prullebak gooien. PvdA en Links Lei den zijn namelijk fervent te genstander van het later slui ten van de kroegen. Het is dus zaak voor Cees Goekoop zijn voorstel zo snel mogelijk door de nu zittende gemeenteraad te loodsen. Niet alleen voor de horeca maar ook voor zijn eigen ge moedsrust. De horecaproble- matiek is zo'n beetje het eni ge item in de Leidse politiek waarop de burgemeester zich kan profileren. Wanneer deze door eer. onschuldige wijziging in de kieswet om zeep zou worden geholpen, kan dat zeker niet bijdragen aan het enthousiasme van de burgemeester om in septem ber aan een nieuwe ambts termijn te beginnen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9