Zomers sfeertje en exotische folklore op „Vakantie '86" Historie en romantiek in tien Duitse steden £eicUe(2ou/uwit Ruim zeshonderd deelnemers uit meer dan zestig landen Alpenhoorn zingt lof van Zwitserland De Vakantiebeurs wordt ook dit jaar gehou den in het Jaarbeurscomplex te Utrecht, van woensdag IS januari (14 tot 18 uur) tot en met zondag 19 januari (10 tot 18 uur). Ou ders kunnen hun kleine kinderen naar de crè che brengen, waar deskundige leiding aanwe zig is. Er is ruimschoots gelegenheid tot par keren op de jaarbeursterreinen. De toegangs prijs bedraagt acht gulden, kinderen en 65- plussers betalen zes gulden. Op de stations zijn goedkopere trein-toegangsbiljetten ver krijgbaar, die ook recht geven op een gratis kopje koffie. UTRECHT - „Vakantie '86", de beurs voor toerisme en recreatie, gaat met de tijd mee door de be zoekers nog meer informatie te ge ven over bezigheden in de vrije tijd. Op ski- en langlaufbanen mo gen oefenrondjes gedraaid worden, er zijn demonstraties paardrijden en mogelijk zal het koene voor beeld van alpinisten op hun verti cale klimwand, navolging vinden. De beurs wordt komende woens dag geopend door minister Smit van verkeer en waterstaat. Daarna krijgt het publiek ruim vier dagen de tijd om te bekijken wat de be windsvrouw dan al gezien heeft: een presentatie van circa zeshon derd deelnemers uit meer dan zes tig landen. De organisatoren zien met spanning uit naar de weerberichten voor de beurspe- riode. Vorig jaar ging de winter zo bar en boos tekeer, dat het bezoek er onder te lijden had. Maar deze zestiende Va kantiebeurs lijkt meer dan ooit de moei te waard om er een sneeuwbui voor te trotseren. De demonstraties, filmverto ningen in drie zalen, de Mobile Moun tain Show, met ski-plezier en mode shows (waar het publiek skilessen kan krijgen) en een „wereldpodium" met zang, dans en cabaret vol exotische fol klore, geven de beurs een extra levendig aanzien. Genoemde „sneeuw-show" is een pri meur voor ons land en geeft een soort schuin aflopende bergflank te zien met een draaiend middengedeelte. Op dit po dium worden de skiballetten uitgevoerd. Een andere ruimte is gereserveerd voor het tonen van skikleding. In tal van stands zal men getuige kun nen zijn van demonstraties in kleiner verband, door kunstenaars en ambachts lieden, vaak in combinatie met even be scheiden exposities. Vooral deelnemers uit de Derde-Wereldlanden zijn vaak druk in de weer met hun specifieke pro- dukten van kunst, landboüw en am bacht. Aldus vragen zij aandacht voor het toerisme naar hun doorgaans tropi sche gewesten. In deze sector zal de beurs veel meer te zien geven dan vorig jaar. Sterk vertegenwoordigd zijn het Ca- raïbisch gebied, Brazilië, India, Nepal en het Verre Oosten. Ook veel landen uit Afrika zijn van de partij, met doorgaans zwarte vrouwen en mannen in hun stands. ZATERDAG 11 JANUARI 19 Rechts: Op de ragen veel W ereldlanden zoals Sri bestemmingen. - Afwezig is Zuid-Afrika. Satour, dat in ons land fungeert als verkeersbureau en de Suid Afrikaanse Lugdiens (SAL), de voornaamste organisaties voor het toe risme van Nederland naar Zuid-Afrika, hebben zelf besloten de beurs te mijden. Enige tijd geleden werden deze twee standhouders geweigerd op Tour, de vakbeurs voor het toerisme in Amster dam. Het bestuur van de RAI vreesde moeilijkheden na het ontvangen van een dreigbrief van afzenders die bereid wa ren hun afkeer van de apartheidspolitiek op deze beurs te demonstreren. In Utrecht is de kans op dit soort ongere geldheden nog groter, omdat het een pu- blieksbeurs betreft, waarvoor iedereen een toegangskaartje kan kopen. Overi gens bevinden zich onder degenen die wel deelnemen talrijke vertegen woord i- Links: De Caraïbische eilanden zijn in Utrecht sterk vertegen woordigd en hoeven alleen hun palmen stranden te laten zien om Nederlanders met een dikke beurs warm te maken voor een vakantie overzee. Wk voetbal De bezoekers krijgen in de Margriethal en de Julianahal van het Jaarbeurscom plex zelf de gelegenheid zich te oriënte ren, of het nu gaat over vakanties in ons eigen brave landje, een avontuurlijke reis naar het Amazonegebied of een be zoek aan Mexico, waar speciale arrange menten de toerist naar het wereldkampi oenschap voetbal lokken. De buitenlandse verkeersbureaus spelen een grote rol in de presentatie, bijgestaan door een soms overrompelend aantal re gionale vertegenwoordigers, als het even kan in de klederdracht van hun streek. Vooral de Duitsers zijn sterk in deze „gewestvorming", zo blijkt elk jaar uit hun straat met vele tientallen ..huisjes". Voor het eerst presenteert de Bondsrepu bliek zich nu in een typisch Duits dorp met een oppervlakte van twaalfhonderd vierkante meter, waar alle vakantiege- bieden van zich doen spreken. Tal van historische steden dus, waaronder popu laire gewesten als Eifel en Zwarte Woud, maar ook het negenhonderd inwoners tellende plaatsje Ellenbach en het kun stenaarsdorp Walf Rode. Het Duitse res taurant wordt een van de grootste op de beurs en serveert uiteraard gerechten uit eigen land. Frankrijk is vertegenwoor digd met 54 regio's en België komt met 58 deelnemers naar Utrecht. Binnenland De Nederlandse reisorganisatoren zijnf niet sterk vertegenwoordigd, maar hetv Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT)Fn de VVV's, organisaties als de ANWB en! andere aanbieders van binnenlandse rcJT creatie in allerlei vormen laten zich nie| onbetuigd. Zo zorgt de Federatie van Ned. Rij| schoolhouders voor een gevarieerd beclcf van de paardensport met staaltjes v dressuur, voltige, hogcschoolrijden ponyrijden. Een vakantie te paard oil met de huifkar wordt in deze stand bcj leefd maar dringend aanbevolen, wordt gratis paardrijles gegeven. Veilig Verkeer geelt voorlichting ovei het nut en de toepassing van autogor dels, waarbij men gebruik maakt van een botssimulator. Hoofdzaak blijft voor de meeste bezoekers echter het gericht vergaren van informatie en documenta tie over de vakanties die zij op hel oog hebben. De meesten van hen zijn het waarschijnlijk wel eens met een slagzin van de organisatoren: „Een dagje vakan tiebeurs, daar heb je straks weken pleziei van". Daar staan de vele tassen met gra tis boekjes, folders, stickers en kaarten die de bezoekers doorgaans mee naar huis nemen garant voor. Op de Vakantiebeurs '86 zal genoeg te beleven zijn om er een hele dag door te brengen. Veel landen sloven zich uit om de aandacht te vestigen op hun nationale specialiteiten. Zo laten de Zwitsers zien, hoe ervaren ambachtslieden alpen hoorns vervaardigen, waar na blazers het naargeestige geloei van zo'n instrument over de beurs laten schallen. Natuurlijk mogen de om standers proberen ook enige tonen aan de reusachtige hoorn te ontlokken. Zwit serland beschouwt deze vier meter lange toeters als een nationaal symbool, hoewel nog slechts een twintigtal kenners deze alpenhoorn vervaardigen. Daar worden kromgegroeide dennen voor gebruikt, nadat die goed ge droogd zijn, zodat zij niet meer kunnen splijten. Uit hollen, polijsten, lakken, proefblazen, wat er allemaal komt kijken bij de produk- tie, wordt getoond in de stand van het Zwitsers Ver keersbureau. Daar kan men ook vertellen in welke plaat sen cursussen alpenhoorn- blazen gevolgd kunnen wor den. Vroeger werden de bergkoeien met dit doffe ge luid naar huis geroepen of rustig gehouden bij het mel ken en men gaf er ook wel signalen mee door van dal tot dal. Tien Duitse steden, van Lübeck in het uiterste noorden tot Freiburg in de zuidelijke gewesten, presenteren zich als geregen aan een snoer, vol charme en romantiek. Wat hen verbindt is het aanbod om er, af hankelijk van de hotelaccommoda tie, een nachtje te komen slapen voor zestig of tachtig mark en daar bij te profiteren van extra's als een braadworstmaaltijd, wijnproeverij en, gratis entree in musea enzo voort. „De historische tien" hebben al veel er varing opgedaan met deze samenwer king. Lübeck, Münster, Trier, Heidel- berg, Freiburg, Bremen, Bonn, Würz- burg, Neurenberg en Augsburg verwach ten een nog grotere belangstelling, nu stedenreizen zo populair zijn geworden. Voor Nederlanders is de keuze uit dit soort korte vakanties voortdurend toege nomen, temeer omdat gespecialiseerde reisorganisaties er werk van maken. Astrea Reizen bijvoorbeeld heeft 66 ste den in 23 landen op het programma en ook Holland International is zeer ruim gesorteerd. In genoemd aanbod van de touropera tors wordt ook West-Duitsland niet ver geten - Berlijn gooit bijvoorbeeld hoge ogen - maar de tien steden richten zich meer op de individuele reiziger die zelf zijn transport regelt. Deze kan erop reke nen dat er altijd een kamer vrij is. Bun- desbahn en Lufthansa werken in deze formule samen, met de Deutsche Zentra- Ie für Tourismus, met goedkope aanbie dingen voor het vervoer naar een of meer van de tien steden. Voor overnachting met ontbijt geldt de uniforme prijs van zestig mark voor ka mers zonder bad/douche-wc in hotel of „Gasthof' en tachtig mark inclusief deze voorzieningen. Een voordeel is, dat ook gebruik kan worden gemaakt van een persoonskamers, zonder prijsverhoging. Verlenging van de arrangementen kost respectievelijk veertig en zestig mark per nacht en kinderen tot twaalf jaar betalen de helft van de prijs, mits zij bij de ou ders op.de kamer slapen. Het verrassingselement van deze steden- reizen schuilt in de lokale presentjes. In Lübeck bijvoorbeeld bestaat die verras sing uit marsepein en rode wijn, omdat de stad vanouds bekend is om deze pro- dukten. Financieel gezien is het van meer belang, dat men daar ook een lunch of diner cadeau krijgt. Ook de overige negen sloven zich uit met hun lokkertjes. Dat bewijst de stad waaraan zovelen reeds hun hart verloren hebben met het menu „Heidelberger Studentenliebe" in een historisch restau rant, met een stadsrondrit en gratis be zoek aan drie musea. De universiteit van deze ook door Nederlanders zo druk bezochte stad viert dit jaar het zeshon derdjarig bestaan met groot feestver- toon. Braadworst In het eerste halfjaar van 1985 boekte men hier bijna driehonderdduizend overnachtingen van toeristen, waaronder 169.000 van buitenlanders. Het beroem de slot zal dit jaar huisvesting bieden aan veel congressen en exposities. Wat kan men elders als inclusief verwachten bij de logies/ontbijtprijs? Een braad worstmaaltijd mét bier en veel coupons voor bezienswaardigheden (onder meer het beroemde speelgoedmuseum en de dierentuin) in Neurenberg; een Zwabi- sche broodmaaltijd, andere specialitei ten, reducties plus een gratis dagblad in Augsburg; wijnproeverijen in Trier; een vrijkaartje voor de kabelbaan in Frei burg; in Münster een stadswandeling met begeleiding en kaartjes voor de Vre- deszaal. Variatie genoeg dus in deze poging van de steden zich te profileren met hun kenmerkende gerechten en bezienswaar digheden. Afgezien van hun gemeen schappelijke claim op charme en roman tiek, de ligging aan Autobahnen en inter city-lijnen van de spoorwegen en de een heidsprijs van zestig en tachtig mark, is er geen hechte band tussen deze steden. Soms worden suggesties in deze richting gedaan, waarbij dan de nadruk wordt ge legd op hun universiteiten of - zoals deze keer - de historische banden met kunstenaars. De archieven leveren allicht bewijsmate riaal voor het feit dat bijvoorbeeld de ouders van Mozart in Augsburg ge woond hebben vóór hun vertrek naar Salzburg en Heidelberg verkondigt trots, samen een toeristisch programma presenteren hebben weinig met elkaar gemeen, maar prachtige vakwerkhuizen hebben ze bijna allemaal. dat Goethe aldaar zijn hart aan Marian ne von Willemer verloren heeft. Vooral de muziek is ditmaal het „Leitmotiv", maar de pogingen om aldus een band te smeden doen wat geforceerd aan. Hel komt er gewoon op neer dat de., VVV's hun hotelbedden beslapen willen1** zien en daartoe de handen ineen hebbeiflH{ Treinaanbieding Wie aan de uitnodiging gehoor wil gever|9el doet er verstandig aan de tarieven vaiflve Lufthansa en de Bundesbahn nauwkeu1^ rig te bestuderen. Op bepaalde dagen ifr£ het vliegen veel goedkoper dan op andejhk re dagen. Vijf van de tien steden hebbeive een luchthaven in de buurt. en<! leef leid Bijzonder aantrekkelijk is nog enkel^et maanden de jubileumaanbieding van dfj n; Duitse Spoorwegen in samenwerkin&efft met de NS, bekend onder de naam Rojen, sarot: twaalfdaagse retourtjes vanaf ellHer willekeurig station in ons land naar allt)m stations in de BRD. Eigenlijk gold diDe 1 aanbod alleen vorig jaar (de Bundesbahrje ij bestond toen honderdvijftig jaar), maaiekt het is wegens overweldigend succes ge^oo prolongeerd tot mei dit jaar. (ooi Kinderen reizen in alle categorieën me&asl voor de verbluffende lage retourprijgen van 22 gulden en onderbreking van de reis is op elk station mogelijk. Op alL NS-stations is de folder verkrijgbaarly waarin deze aantrekkelijke mogehjkheir voor het reizen naar de tien steden bekfg schreven wordt. Geeft men de voorkeur aan de ëigei auto, dan garanderen de gastheren ruimj schoots parkeermogelijkheden, meest; in ondergrondse garages (Heidelbei_tau heeft er bijvoorbeeld dertien) en de zeïgj' kerheid dat kamers beschikbaar zijnLat ook als men niet heeft gereserveerd. De folder „De historische tien" meldt de adressen, waar per stad geboekl kan worden. Arrangementen voor eer combinatie van steden lopen via d( Zimmerreservierung in Frankfurt. D( brochure met genoemde informatie (irOj het Nederlands) is verkrijgbaar bij hef Duits Reis Informatiebureau, Spui 24,J 1012 XA Amsterdam, telefoon 0"~ 241293/94/95. LEO J. LEEUWI! :ieg

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26