finale „Spelers moeten geen agressiviteit opwekken" Raymond Ceulemans: „Het biljarten Peseta's 'CeicUeSowuvnt' ZATERDAG 11 JANUARI 1986 IVENHORN - Wie gedacht had 0rlat het voetbaldrama in het Brus- 9 eise Heizel-stadion het zich sup- lorter noemende volk op de tribu is !"S tot inkeer zou brengen, heeft '"Ie afgelopen maanden met het chaamrood op de kaken moeten "ionstateren dat de vandalen kenne- tjk door niets en niemand op het echte pad zijn te brengen. De jgressie binnen en buiten de mu- m Wen van de stadions laait nog hoger -De met kettingen, steekwapens, lommen en vuurwapens uitgeruste herrieschoppers verhevigen de itrijd. Ze zijn als onkruid, steeds veer komt het te voorschijn. Tal van werkgroepen, commissies en Overlegorganen zijn in het leven geroe- )en om te bestuderen hoe voetbalrellen jijn te voorkomen of zelfs kunnen wor- len uitgebannen. Vele woorden zijn er nmiddels gesproken, de oplossing is nog [een millimeter dichterbij gekomen. De /ereniging van Contractspelers (VVCS) n Nederland heeft nadrukkelijk laten veten mee te willen werken aan een irondig onderzoek dat de ongeregeldhe- len in de kiem moeit smoren. Dat sig- ïaal was zeker nodig Iwant, zo stelde on- angs mr. Jimmy Janssen van Raay, de Voorzitter van de VVCS: „De spelers vorden immer in deze kwesties overge- llagen. Iedereen gaat voorbij aan hun er varing en inzicht". yice-voorzitter van de VVCS en voor- jitter van de centrale spelersraad is Pen Sparta's aanvoerder Louis van Gaal. De n Avenhorn woonachtige voetballer, die ia dit seizoen een punt achter zijn aktie- ve carrière zet en trainer wordt van de Rotterdamse eredivisieclub, beseft als jeen ander dat de oplossing niet uit de (nouw valt te schudden. „Het vandalis me op de voetbalvelden is noch door de KNVB, noch door welke organisatie dan teit ook op te lossen. Het heeft alles te ma- met ken met de verwording van de maat schappij. Geen toekomstperspectief en ie enorme tolerantie, alles mag. Er e ivordt ontzettend laat ingegrepen. Daar- floor zijn mensen veel sneller geneigd dingen te doen. Het escaleert vi>ij voetbal en niet bij hockey, omdat voetbal een volkssport is en hockey nog steeds min of meer een sport is voor de der hetere milieus. Bij tennis is dat precies ndeJetzelfde. Ik ben er vast van overtuigd dat, wanneer het voetbal zou worden af geschaft, het vandalisme zal overslaan naar een andere sport", meent Louis van Gaal. ™?s"niet collegiaal sie- Hoewel de wortel van het kwaad wel licht onuitroeibaar is, stelt Van Gaal dat er voor de spelers een belangrijke taak is iaanjveggelegd. „De voetballers moeten zich in het veld zo gedragen dat ze geen agressie opwekken", predikt hij. „Je ziet er J.spelers scheidsrechters aanvallen en roe pen om gele kaarten. Ten eerste is dat niet collegiaal, maar op het moment dat e met de scheidsrechter gaat discussië ren wordt er ook bij een deel van het pu bliek agressiviteit opgeroepen. Fluit de taan voor penalty, gaat iedereen om MECHELEN - „Mister 100". Zo heet z'n villa in Rijmenam-Bont- heiden, een plaatsje dat tegen Me chelen aanleunt. Het bprdje hangt evenwel nog steeds niet aan de muur. Daar is ook geen beginnen aan, want de bewoner kan wel aan het verhangen blijven. In 1961, in met Luik, palmde biljarter Raymond ,n m Ceulemans na het Belgisch kampi oenschap driebanden z'n eerste ti tel in. Z'n honderdste titel pakte ïn hij in 1978 in Las Vegas waar hij 'renpet wereldkampioenschap drieban- nftelden met het recordgemiddelde van 1.679 over elf partijen won. Dat i moyenne is nooit meer verbeterd, aar Een poosje geleden sprokkelde de en ^sympathieke Belg in het Westduitse Duimen de Europese titel bandsto ten bijeen. Z'n 130e! „Het is nog niet gedaan met de ouwe", glun dert de 48-jarige grootmeester. Zijn dhe«meest frappante titel: het WK libre in 1969 in het Oostenrijkse Linz. „Die heb ik nog steeds. Dat wereld kampioenschap hebben ze nadien iaan{ nooit meer georganiseerd". Klokslag elf uur. Raymond Ceulemans stapt het café aan de Grote Markt in W Mechelen binnen. Schudt met een royaal gebaar zo links en rechts een paar han den en fluistert vervolgens zoon Koen het laatste nieuws in. „Mijn familie is mijn alles", zegt hij even later. „Daar leef ik voor. Ga ik voor door het vuur". In de achterzaal pronken maar liefst acht tafels, zes grote en twee kleine bil- //7crtjarts. Er wordt driftig gespeeld! Met af eedsen toe een vraÊende blik naar de groot meester als de zoveelste trekstoot mis lukt is. Ceulemans zegt hoe het wel iaar moel- Niets is hem te veel. „Ik ben over- al voor in. Ik hou van mensen. Van Raymond Ceulemans lijkt nog lang niet in zicht. „Tot en met 1989 sta ik nog on- n he der contract bij mijn sponsor. Maar ik ding kijk niet op een jaartje. Met het drieban- tie- den, bedoel ik. De rest is voor de jonge- ren. Ik moet er wel voor zorgen dat ik niet te veel onderuit ga. Als ze tegen jers Ceulemans spelen, zijn ze dubbel gemo- bij d tiveerd. Ik heb soms best moeite steeds weer die concentratie op te brengen. De ln tegenstander ziet Ceulemans graag op e ee z'n gezicht vallen. Soms denk ik wel t eens: Raymond waar ben je mee bezig? Waar doe je het allemaal nog voor? Je 1 hebt toch alles gewonnen? En dan voel ,n ik dat ze me omver willen kegelen. Dat houdt me dan bezig. Kan ik niet slikken. Ben ik weer geladen als een bom. Speel ik op m'n tenen. Ga ik weer. Ja, ik heb een prikkel nodig. Verschrikkelijk is dat". Vast patroon „Het gebeurt wel eens dat ik moe ben. Je wordt tenslotte een daeje ouder, niet Ik moet nog even terugkomen op de in terlandwedstrijd Italië-Nederland, die. eerder deze week onder droevige omstan digheden moest worden afgelast. Het sneeuwde aan de Italiaanse Rivièra en dat was al jaren niet meer gebeurd. Ja, als de elementen nu ook al gaan samen spannen tegen Leo Beenhakker dan ben ik bang dat het toch een moeilijke zaak wordt voor Oranje. Voor het eerst in vijf tien jaar moest het veld van Genua wor den afgekeurd en dat betekende niet al leen een streep door de rekening van Beenhakker, maar nog meer voor die voetballers die op het punt stonden hun eerste cap te halen. Nu geldt één interland niet bepaald als het summum op voetbalgebied, maar het is - laten we eerlijk wezen - toch maar weinigen gegeven van de bijna één mil joen leden van de KNVB om het oranje shirt een keer rond de schouders te laten glijden. Al was het alleen maar om over enige jaren in de traditionele nieuwjaars wedstrijd tegen de Koninklijke HFC te mogen uitkomen. En dat is een begerens waardig iets geworden, want ik neb me laten vertellen dat de VARA daar een jaarlijks terugkerende televisiegebeurte nis van wil maken. Dit jaar stonden de oud-internationals al in de rij om door coach Joop Stojfelen te worden geselecteerd, want jezelf na vele jaren weer eens op de video terug te zien als voetballer is ook een genoegen dat maar weinigen kunnen smaken. Dat moest overigens een zekere Leen van der Lugt ontberen. Deze oud-speler van Telstar had zich bij de organisatie van het fenomeen oud-internationals contra de KHFC kennelijk verdienstelijk ge maakt. Want hij mocht jaren achtereen, meestal als invaller, komen opdraven in de gelederen van oud-Oranje. Ondanks het feit dat hij nog geen seconde voor het Nederlands elftal in actie was geweest in zijn door middelmatige degelijkheid ge kenmerkte voetbalcarrière. Nu de televi sie er was in Haarlem op nieuwjaarsdag was Leen er niet. En als de VAR.4 er straks steeds bij is zal Leen er nimmer meer bij zijn. Ook een teleurgestelde spe ler. Maar de deceptie van Leen van der Lugt haalt het niet bij de ontluistering van de mannen van Oranje, die de afgelopen week een aantal dagen aan de Rivièra hebben vertoefd. Neem nu eens Danny Blind, de bijna dertigjarige verdediger van Sparta. Die ooit in een aanval van ongekende openhartigheid bekende dat hij absoluut niet kan koppen. Kortom, een international in spé. Zelfs een inter national op papier. Maar verder zal Blind nimmer reiken. Want als het Nederlands elftal straks als sparring-partner mag fungeren voor Oost- en Westduitsers zal Blind er niet meer bij zijn. Dan staat er een speler die wél kan koppen op zijn plaats. En de stoere Spartaan zal boven zijn bed slechts het shirt hebben hangen van een van zijn tegenstanders uit een Europees bekertoer nooi. Een schrale troost. Wie over een paar jaar ook waarschijn lijk zal ontbreken tegen de KHFC is Ger- rit Plomp. Ik weet het, het is niet gepast om grappen te maken over iemands naam, die heeft men tenslotte niet zelj bedacht. Maar als ik de naam van deze robuuste verdediger van FC Utrecht hoor, bekruipt me toch een gevoel van onbeha gen. Als het vaderlandse voetbal voor zijn ziel en zaligheid afhankelijk gaat worden van spelers als Gerrit Plomp dan ziet het er toch somber uit. Gerrit was in Genua ook een van die spe lers die desnoods het gras had willen op vreten van het plaatselijke stadion als hij maar had kunnen voetballen legen de Italianen. Maar al zou de wedstrijd zijn doorgegaan, gras had Gerrit niet kunnen aantreffen. Om de simpele reden dal er geen sprietje te zien was vanwege de sneeuw en regen. Waarschijnlijk is hel moreel van Plomp nu zo aangetast dat hij bij zijn club voor lopig geen bal meer zal raken. Nachten lang had Plomp wakker gelegen bij de gelukzalige gedachte een volwaardige in ternational te worden. En op het moment suprème kon de beuk er niet in, want het duel werd afgelast. Zo heeft Johan Cruijff toch nog gelijk ge kregen. Want een oeetje voetballer wil voetballen. Een paar dagen rondhangen, een beetje trainen en een beetje kaarten is toch eigenlijk maar niets. Die verveling heeft Cruijff zijn ei gen mannen toch maar mooi bespaard. Even opletten hoe fris van de lever Ajax straks uil de startblokken komt. De fit heid straalt er van alle kanten of Cruijff heeft overigens deze week weer voor het nodige nieuws gezorgd. Een Spaanse bank heeft nog vier ton van hem te goed. Toch een niet misselijk bedrag. Maar Cruijff heeft zich gehaast te verkla ren dat het allemaal een gevolg is van een misverstand. Niet hij had die twee ton plus rente moeten betalen aan de Spaanse schatkist, maar zijn toenmalige club Barcelona. Dat was allemaal con tractueel vastgelegd, deelde Cruijffs advo caat mee. We kunnen dus weer allemaal rustig gaan slapen. Ik aenk echter dal er in huize-Cruijff sprake zal zijn geweest van een paar on rustige nachtelijke uurtjes de afgelopen week. Want Cruijff kan dan geringschat tend hebben gedaan over die vier ton, 400.000 gulden is toch 400.000 gulden. En dus geen kattedrek. Zelfs niet voor Cruijff, die zich inmiddels best wel weer enigszins zal hebben hersteld van dat drama met die varkensfokkerij in Span je, waar hij jaren geleden al zijn spaarpe- seta's in had gestopt.. Maar die paarlen voor de zwijnen bleken te zijn dank zij een onbetrouwbare zakenpartner. Nee, dan doet Cruijff het nu slimmer. Hij zou in zijn contract met Ajax een clausule hebben slaan dal het bureau In- ter Football het nodige opstrijkt bij trans fers van Ajacieden naar het buitenland. En Inter Football is nog steeds een zaak van zijn schoonvader. En een zaak van Coster wil nog wel eens in relatie staan tot de zakken van Cruijff. En als je dat weet begrijp je beter dat een schuld van vier ton overkomelijk is. Even opletten of er binnenkort een paar spelers van Ajax worden verkocht. Dan kunnen Blina en Plomp misschien naar Ajax. Louis van Gaal is nu nog vice-voorzitter van de vakbond voor voetballers. Maar binnenkort stopt hij met voetballen en dan wil hij ook zijn vakbondswerk aan iemand anders overdragen. Een opvolger is echter moeilijk te vinden. LOUIS VAN GAAL, VICE-VOORZITTER SPELERSVAKBOND VVCS: hem heen staan. De een vindt dat het geen strafschop was, terwijl de ander dat juist wel wil. Er is nog nooit een scheids rechter geweest die zijn beslissing her riep, dus dat getrek en geduw heen geen enkele zin. De protesten slaan intussen wel over naar het publiek. Kijk, zulke dingen, daarop moeten de spelers in het veld letten. Buiten het veld moeten ze zich bovendien positiever ten opzichte van anderen uitdrukken. Niet alleen de spelers, ook het bestuur en de pers. Na tuurlijk mag je geen dingen verzwijgen, maar benader het wel zakelijk. Het klinkt misschien stom, maar je moet de boel niet romantiseren". „Het enige, dat je als voetbalbond kunt doen, is allerlei zaken in te dammen die eventueel hebben bijgedragen aan het uitlokken van die agressiviteit. Goede stadions, dat begrijp ik ook wel. Goede hekken, gescheiden supporters, dat zijn dingen die al jaren in Nederland opgeld doen. Het is vervelend dat je dat alle maal moet doen. Het ideale is helemaal geen hekken, maar die tijd is nu een maal geweest". Straffen Volgens Louis van Gaal wordt de voet ballerij voortdurend geconfronteerd met drie torenhoge problemen: verwording van de maatschappij, geen toekomstper- •spectief voor de jeugd en een toenemen de tolerantie. „In volgorde denk ik dat je onvoldoende perspectief één moet zet ten, twee verwording en drie tolerantie. Aan die tolerantie kun en moet je wat doen. Ik vind dat je een straf moet op leggen. Degene, die vernielingen aan richt, moet zijn hele leven lang worden vervolgd. Zelf betalen, ook al hebben ze een uitkering. Dan gaat het hele leven lang maar een deel van die uitkering naar degene wiens eigendom is vernield. Zo voelen ze het zelf in de portemonnee. Ik snap niet dat in een trein, waarin twintig politiemensen zitten en deson danks een treinstel wordt vernield, niet wordt ingegrepen. Dat bedoel ik met to lerantie. De volgende keer zijn het geen honderd lui die de boel vernielen, maar honderdtien. Als ik niet optreed tegen een leerling die me op school (Van Gaal is leraar lichamelijke opvoeding aan de Amsterdamse Don Bosco LTS, red.) uit scheldt, zijn het er de volgende dag drie en de dag daarop zes". Uiteraard is het driftig meedenken over mógelijkheden om de ongeregeldheden rond voetbalwedstrijden de kop in te drukken niet de enige opdracht die de VVCS heeft. De vakbond van de voet ballers, die afgelopen weekeinde het 25- jarig bestaan vierde, heeft op een enkele uitzondering na alle „balkunstenaars" op de ledenlijst bijgeschreven. Deson danks is de respons van de leden gering, teleurstellend soms. „Frustrerend mag je wel zeggen", merkt Louis van Gaal op. „In deze tijd hebben we het even druk. Veel spelers komen in een periode van contractbesprekingen advies vragen. Maar als er niets aan de hand is, zie je geen mens. Dat frustreert ontzettend, vooral als je weet dat er in de loop der jaren zoveel is bereikt. Dat ligt niet aan de VVCS of de mensen die in het be stuur zitten. Wel aan de demotivatie van de spelers. Ik denk ook dat het aan het niveau van intelligentie van de spelers ligt. Niet verder kijken dan de neus lang is". „Als een club in financiële nood ver keert, komen zelfs de werkgevers naar de WCS. Omdat wij deskundiger zijn dan alle andere organisaties. Je hebt het ge zien aan SC Veendam waar Karei Jan sen en Jacques van Helder in feite de boel hebben gered. En niemand anders. Datzelfde geldt voor Willem II en FC Utrecht. Op het moment dat de spelers het water tot aan de lippen stijgt, als de clubs moeten worden gesaneerd, kent de algemene ledenvergadering een grote op komst". Louis van Gaal zegt er nimmer spijt van te hebben gehad dat hij zijn grieven uitte tijdens de vergaderingen van het betaald voetbal. „In het verleden en eigenlijk geldt dat nog steeds zijn spelers bang om daar te gaan staan. Ze verwachten repre sailles. Van hun bestuur bijvoorbeeld. Ik heb geen nadelige gevolgen ondervonden van mijn optredens in Zeist. Je kunt zelfs zeggen dat ik na mijn opmerkingen welwillend tegemoet wordt getreden". Volgend seizoen zal de VVCS trouwens op zoek moeten naar een andere woord voerder. Van Gaal wil na de competitie zijn voetbalcarrière afsluiten. „Dat is in de planning voorzien", vertelt de Noordhollander. „Dan ben ik vijfender tig, maar ik wil bovendien verder in het trainersvak. Er zijn trainers die pas vijf endertig zijn cn al aan de top staan. Ik kan wel doorgaan met voetballen, Sparta wil dat ook graag. Maar ik denk dat dan die stap naar trainer veel te laat komt. Ik wil ook in het trainersvak de top berei ken, vandaar dat ik bijna zeker weet dat ik volgend seizoen stop. Na dit seizoen start de cursus coach betaald voetbal, ik heb het diploma oefenmeester I, dus dat wordt de WON. Dat wil niet zeggen, dat ik meteen met het VVCS-werk stop. Ik zou graag willen dat iemand anders de taken overnam. Maar waar vind je een opvolger?". Geniet ik met volle teugen. Ach, eigen lijk hebben alle sporten mijn aandacht. Is ook logisch. Sportmensen zijn geïnte resseerd in collega's. Topsport volg ik al tijd op televisie". Raymond Ceulemans ruikt het grote geld. Met nog een negental andere top pers, onder wie de Nederlander Rini van Bracht, heeft hij zich inmiddels aange sloten bij het profcircuit, dat al maanden een heet hangijzer in de biljartwereld was. Ene Werner Bayer, een steenrijke Westduitse industrieel, start dit jaar een profcircuit op met een prijzenpqt van een miljoen Mark. „We zijn bereid mee te doen. Maar wel onder een zekere ga rantie. Ik doe niet mee voor een tientje", meldde Ceulemans kort voor de defini tieve handtekening werd gezet. Profcircuit Het veelbesproken profcircuit omvat vijf grote toernooien. Het eerste in die serie vindt plaats in Parijs, de volgende twee in respectievelijk Noord- en Zuid-Ame- rika, de vierde in Japan terwijl de vijfde ook in Europa geprogrammeerd is. Bay er is wel bereid het wereldkampioen schap dit jaar te laten spelen, zoals ge pland, in Las Vegas waarvoor intussen al meer dan zeventigduizend dollar is geïnvesteerd. Hetgeen betekent dat de andere vier toernooien, die zouden moe ten meetellen om de uiteindelijke we reldkampioen aan te wijzen, voorlopig een totaal andere betekenis krijgen. De gene, die in het gokmekka wint, is we reldkampioen. „Biljarten is geen massasport. De televi sie heeft geen interesse als we voor een beker of een stropdas spelen. Sponsoring betekent televisie. Zo simpel is dat. Daar komen ze op af. Het is duidelijk dat er iets moest gebeuren. Dat vond Werner Bayer ook. Ook wat betreft de toekomst van de biljartjeugd. Ze moeten weer ge motiveerd worden. Net zoals in andere takken van sport. Van een stropdas kun je niet leven. Het is leuk geld. Mooi om in de herfst van m'n carrière nog iets te verdienen". Hoe dan ook, de toekomst van Ceule mans, Dielis, Bitalis, Muller, Van Bracht en enkele Japanners lijkt in elk geval ge plaveid te zijn met marken, dollars en ander leuk speelgoed. De tijd zal het le ren of Werner Bayer woord houdt en een haast onvermijdelijke botsing met gevestigde organisaties weet te voorko men. Eind deze maand gaat in elk geval voor Ceulemans een andere droom in vervulling. Dan wordt begonnen met de bouw van een nieuw biljartpaleis annex taveerne. „Heel exclusief, aan de rand van Mechelen. Het wordt het mooiste van heel Belgiè", vertelt hij. Rest nog één wens: dat Ceulemans dit jaar met z'n beide zonen uitkomt in de nationale driebandenstrijd. „Die jongens doen het fantastisch", glundert hij. „Koen is al ereklasser; Kurt nog hoofdklasser. Dan kan ik me een keer weren. Kan ik laten zien wie de heer in huis is. Het lijkt me het einde". JAN CHR. KRUITHOF Het is nog niet gedaan met de ouwe", zegt Raymond Ceulemans van zichzelf. Dat mag hij ook gerust zeggen, want de oude meester is nog steeds uiterst moeilijk te verslaan. Voetbal Toen Raymond Ceulemans tien jaar oud was, nam hij reeds de keu ter hand in het sportlokaal van z'n vader in Nijlen dat ook diende als supportershome van de plaatselijke voetbalclub. Vier jaar la ter werd hij ontdekt als een jongen die veel meer in z'n vingers had dan de ge middelde biljarter. „Eigenlijk voetbalde ik veel liever. Heb ik ook jaren gedaan. Op nationaal niveau. Maar je weet hoe dat gaat. Je gaat door in die sport waar je goed in bent". Als zestienjarige ver diende Ceulemans al z'n brood als vol wassen diamantslijper. „Het was veel spelen en weinig werken. In 1962 ont stond het idee om in Grobbendonk een biljartacademie op te richten". Raymond Ceulemans is helemaal sport gek. Voetbal en atletiek hebben z'n voor keur. „Soms moet ik me in drie kronkels draaien om de tijd er voor vrij te ma ken. Dan ga ik er uit. Naar het stadion. waar? Ga ik ook wel eens onderuit", al dus Raymond Ceulemans. „Vinger- hoedt, Van Hassel, Gabriéls, Schrauwen, ze hebben allen afgehaakt. Ik ga door. Het biljarten is mijn leven. Als ik een weekeinde niets te doen heb, word ik ze nuwachtig. Ben ik uit m'n doen. 't Is een vast patroon geworden. Ik ben altijd op pad. Toernooien, kampioenschappen, demonstraties, invitaties. Doe niets lie ver. Eigenlijk doe ik alles graag. Ik houd van mooie dingen. Een mooie auto en zo. Ook ga ik graag stappen met Angela, m'n vrouw. Een hapje eten, een whis- keytje pakken. Krijg ik een opkikker van. Ook een rood wijntje vind ik lek ker. Maar ik rook niet. Wat dat betreft ben ik geheelonthouder. Ik heb zo'n pech gehad dat ik alles graag lust", lacht hij. „Daar kunnen ze me altijd een ple ziertje mee doen. Ze zeggen wel eens: Raymond pas op je buikje. Zeg ik dan: doe ik hoor - heeft me veel gekost, dat buikje. Ik hoef de honderd meter toch niet meer in tien seconden te lopen. Heb ik nooit gekund trouwens. Het buikje zit me niet in de weg. Ik ben altijd wel een beetje stevig geweest", verontschuldigt de levensgenieter zich. Raymond Ceulemans straalt een en al levenslust uit. Het woord negativisme is hem vreemd. „Aan het einde van een lange dag zeg ik dan handenwrijvend: ik heb het weer goed gedaan. Dat doet me goed. Wanneer ik echter bemerk, dat ze me saboteren, word ik giftig. Dan ken nen ze Ceulemans niet meer. Ben ik ook teleurgesteld", aldus de man die de we reld afreisde en en route z'n oren en ogen goed de kost gaf. Veel topsporters hebben een zakelijk adviseur naast zich. Ceulemans doet alles in z'n eentje en heeft met succes van z'n hobby een be roep gemaakt. Maar het is hem niet ko men aanwaaien. „Het vliegt niet als een gebraden kipje door de lucht. Er moet wat voor gedaan worden. Als ik iets voor me heb waar ik echt achter sta, dan klaar ik dat. Ik ben een echte aanklam- per, zoals we dat hier noemen. Niemand houdt me dan tegen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25