JïjjJJJJJU'JJ Han Kulker Leids sportman 1985 Er is geen sport beleid" Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk JAPORT LEIDEN £eidóc@otvtont TWEEDE PRUS VOOR SHORTTRACKER CHARLES VELDHOVEN 9 Kulker: Leids sportman vm het jaar 1985. mspnjzen Vu de invloed van ons van mutspo(r)t in de Leidato-jury nul is gereduceerd, is de ijd gekomen de keuzes van lef huidige driemanschap ritisch te beschouwen. Daar ook alle aanleiding toe, {jfant de toekenning van de irtprijzen is voor ons na oudejaarsconference van lef/j Gaai kern a wel de peesf trieste gebeurtenis van afgelopen weken. kwaliteit van de keuze fan vorig jaar toen de 2fcry, inclusief de zittende yutsporter, onder meer een mympisch roeifinaliste over p hoofd zag werkte al op lachspierendit jaar mi- prezende keuzeheren zo igelijk nog sterker, e titel sportman van Leiden l\iel dit jaar immers in han- ~1en van Han Kulker. Een tbs-atleet, een topper, daar 4/6/ van. Maar ook een heuse 4eidsch endammer. '■tn zelfs het feit dat Bataven- 4d Han zo af en toe wel eens ■vj z'n zusje in de Leidse Jan- missensteeg logeert, kan ons ;j> deze niet vermurwen, voor een Leids sportman van sjet jaar is de band die de winnaar van de Zilveren weutels met de Sleutelstad 'lee/f. wat ons betreft te iel, dunnetjes. Je duidelijk niet aanwezig... 'I/Misprijzen (2) Vu we toch bezig zijn het rerk van al die jury's in de Vgelopen jaren even door te jtemen: bij deze de in de laat je jaren gegroeide gewoonte om beoefenaars van triviale sporten met prijsjes te hono reren. Zo mocht twee jaar geleden een beoefenaar van „tum bling" een prijs in ontvangst nemen (wat dat is weten wij nu nog nieten vielen twee keer „bowlers" („bowling" is een een soort kegelen) in de prijzen. Dit jaar trok de jury de al eerder ingezette lijn door. Zo mocht een waterskiër een prijsje op komen halen. Hij had de twintig andere Neder- lan dse wa terskiërs ach ter zich gelaten op de slalom. Ook een „shorttracker" viel in de prijzen. Zijn keuze valt nog te rechtvaardigen, omdat zijn prestaties van mondiaal niveau schijnen te zijn. Het is aan de andere kant triest, dat bijvoorbeeld zaal- voetballer Hans van Leeu wen en de tennissers van Unicum buiten de prijzen vielen. Zij beoefenen sporten met een wat breder maatschappe lijk draagvlak. Het bereiken van de (sub)top in die takken van sport moet alleen daar om al vele malen hoger wor den aangeslagen. Wens Lode wijk Kallenberg, de se cretaris van de LSF, besloot gisterenavond zijn nieuw jaarsrede met een wens. Hij hoopte dat één van de Leidse journalisten de Leidse Sport Federatie kritisch zou vol gen. Wij van Hutspo(r)t hebben ook een wens. Dat er in de toekomst nog enige reden overbluft om de LSF kritisch te volgen. Dat het clubje niet zijn melkhandel echter va ker. Weddenschappen met Roeloffs hebben meestal zui velproducten als inzet. Emill Hagens verdiende zo de nodi ge Mona-toetjes met het sco ren van driepunters. Afgelopen woensdag veegde BS Leiden BC Markt de Vijf Meihal uit. Bij de rust had den de Leidenaars al een 64- 29 voorsprong. En dus spoed de Huib zich in de rust naar huis om daar twaalf feest- puddinkjes op te halen voor het geval Leiden de honderd- punten-grens zou doorbre ken. De eindstand werd 123-68, bijgaande foto toont het re sultaat. Heijdeman en Van Helfteren zijn zichtbaar blij met de gulle gaven van de Leidse melkboer. Goed? Toch nog even terug naar gisteravond, naar het club huis van UVS en die nieuw jaarsrede van de Leidse Sport Federatie. Waarin Tesselaar er eerst van wordt beschuldigdeen te dominante rol te spelen (vertaald: er is geen beleid, Tesselaar doet wat-ie wil) en waarin diezelfde Tesselaar niet veel later „initiatiefrijk en doortastend" wordt ge noemd (vertaald: laten we maar blij zijn dat-ie er zit). Die combinatie nu, gaat het begrip van deze Hutspo(r)t- redacteuren zwaar te boven. Vindt de LSF het nu wel of niet een goede zaak dat Dick Tesselaar zit waar-ie zit?. Toetje... LEIDEN De Leidse Sport Federatie heeft moeite met de rol van „sportwethouder" Tes selaar. „De deskundigheid, het pragmatisme en de bestuurlij ke gewiekstheid van onze wet houder geven hem een uiterst dominante rol in de raadscom missie sport. Hierdoor komen de raadsleden nauwelijks toe aan het bedenken van alterna tieven. worden veelal ad-hoc beslissingen genomen die niet per definitie slecht zijn, maar er is geen sportbeleid", zei LSF secretaris Lodewijk Kal lenberg tijdens de druk be zochte nieuwjaarsreceptie in de UVS-kantine. Kallenberg leverde tijdens de traditionele jaarrede niet al leen kritiek op de PvdA'er: „We hebben in Leiden het ge luk reeds vele jaren in de per soon van Dick Tesselaar een wethouder te hebben die in de sport is geïnteresseerd, initia tiefrijk en doortastend is". Ook de dienst sport en recreatie werden lovende woorden toe gezwaaid: „De manier waarop deze dienst met de zeker in vergelijking met andere ge meenten bescheiden finan ciële en personele middelen de Leidse sportaccommodaties weet te beheren, verdient onze bewondering en waardering". Serieus Behalve het uiten van kritiek en lovende woorden keek de voorzitter van de LSF terug op het functioneren van de sportkoepel de afgelopen vier jaar. Kallenberg vroeg zich af in hoeverre de Leidse sport verenigingen de LSF serieus nemen: „Enerzijds hebben wij gemerkt dat men ons steeds vaker weet te vinden als er problemen zijn, anderzijds constateren wij een desinteres se om een bijdrage te leveren aan de bestuurlijke taken, zo wel in de koepels als in de LSF zelf. Is er veelal wel de bereidheid om iets voor de ei gen organisatie te doen omdat men zich ermee verbonden voelt, een dergelijke instelling is er nog niet ten aanzien van overkoepelende lichamen. Dit maakt deze organisaties wel erg kwetsbaar". De LSF voelde vooral de ta- rievenproblematiek als een zwaard van Damocles boven zich hangen. Geen van de bij de sportfederatie aangesloten geledingen voelde er immers voor meer voor hun sportac commodatie te gaan betalen. Voor sommige sporttakken was echter een verhoging on vermijdelijk om tot een recht vaardiger vaststelling van de tarieven te komen. Dankzij persoonlijke contacten en we- derzijds begrip bestond de be reidheid om naar een compro mis toe te werken. Kallenberg: „Wij zijn van mening dat de verbetering van de persoonlij ke contacten tussen de Leidse sportbestuurders een van de positieve resultaten van de LSF is". Tevredenheid De scheidende secretaris van de sportfederatie keek even- eens met tevredenheid om naar het resultaat van de door I zijn organisatie verstrekte ad viezen aan de gemeente. Slechts tweemaal verschilden Kallenberg cs van mening met de gemeente. Het eerste punt betrof de tarievenproblema- tiek en is na behandeling van de tarievennota niet meer in discussie; het tweede twistpunt ging om de aanleg van het kunstgrasveld van Roomburg. De LSF gaf toen de voorkeur aan een kwantitatieve uitbrei ding van de sportaccommoda tie door de bouw van een sporthal. Kallenberg: „U kent de geschiedenis: het kunstgras veld is in 1984 aangelegd en thans .is de bouw van de nieu we sporthal aan de gang. Het uiteindelijke resultaat stemt ons tevreden, te meer omdat wij de indruk hebben, dat onze stellingname de realisatie van de sporthal bespoedigd is". Met de ingebruikneming van de sporthal denkt Kallenberg dat de sportaccommodaties in Leiden in kwantitatieve zin toereikend zijn: „Onze aan dacht zal voortaan meer ge richt zijn op de kwaliteit van de accommodatie. Hier liggen nog wel wat knelpunten. Zo wel een aantal voetbalvelden. tennisbanen als sommige zalen zijn in een slechte toestand en zijn hard aan renovatie toe". De secretaris van de LSF voorziet moeilijke tijden voor de kleinere verenigingen nu de ledenaantallen teruglopen: „Naast het aangaan van een fusie biedt misschien het geza menlijk uitvoeren van admini stratieve en organisatorische taken een mogelijkheid tot overleven. Voor de LSF ligt hier wellicht een taak, bijvoor beeld op het terrein van het sportservicebureau. Daarnaast zullen de verenigingen zelf de vindingrijkheid moeten heb ben om de financiële mogelijk heden optimaal te benutten, bijvoorbeeld via sponsoring". ontaardt in een praatgroepje waarin gezellige discussiea vonden centraal staan en be langrijke problemen worden genegeerd. De laatste ledenvergadering, waarin de behandeling van de agenda twintig minuten in beslag nam, doet wat dat be-' treft wel het ergste vrezen. men Huib dus uit voor een afscheidsfeestje aan het eind van het seizoen. En Huib liet zich niet onbetuigd. Hij vond dat daar een presentje bij hoorde. Na een naar verluidt geestig toespraakje, bood hij de spe lers iets aan. Een doosje met tien eieren. Zeven witte en drie bruine. De drie bruine eieren stelden Wiel, Beek en Cox voor. Toetje (2) Melkboer Roeloffs „promoot" ZATERDAG 11 JANUARI 1986 PAGINA 13 Lodewijk Kallenberg: „De aandacht van de LSF zal voortaan meer gericht zijn op de kwaliteit van de accommodatie". LSF HEEFT MOEITE MET DOMINANTE ROL TESSELAAR Gerard „Pietje" Bakker: aangemoedigd. Toetje Huib Roeloffs is melkboer in De Kooi en basketbalfan. Vaste klanten van BS Leiden kennen Huib inmiddels wel, want wekelijks verkoopt hij aan de kassa de kaartjes. teooöDEN Leidschen uit"inmer Han Kulker ir - „Jeravond in het club |s van UVS tot Leid! Majrtman van het jaai citt u^geroePen- De mid- cirtiafstands-atleet var haivèaven Leiden werder i Zilveren Sleutels er i bijbehorende bedrag 1000 gulden toege- io.iijid naar aanleiding van nationale indoortitels ;800 en 1500 meter èn t door hem op de 800 iter „buiten" veroverde jnpioenschap. De Ba- i4 otjf, die zijn gouden races talafwezigheid van topper j®-®*) Druppers afwerkte, offdt door kenners nog abj zeer grote toekomst li erspeld. Wim van Dui- »63jbode, Jan van Duyn Rob Onderwater, de drie juryleden die zich dit keer met de toekenning van de Leidato Sportprij- zen bezighielden, noemen Kulker in hun rapport een nog ruwe diamant die, als hij is geslepen, op tartan niet meer te hou den zal zijn. De jury was het dit keer overi gens zeer snel eens over de naam van de sportman '85. Uit het rapport: „De opvolger van John van der Wiel stond op ie ders lijstje als eerste genoteerd. De keuze was gemakkelijk omdat deze jury het volgende reglement hanteerde: de kan didaten moesten lid zijn van een club uit Leiden of aanpa lende gemeentes; men moest woonachtig zijn in deze stad of directe omgeving; kandidaten van buten de stad moesten lid zijn van een vereniging uit de Leidse regio en diende woon achtig te zijn binnen een straal van hooguit vijftien kilome ter". Het sportjaar 1985 werd door de jury een redelijk goed jaér genoemd. „Vooral in de breed te kwamen de sporters uit de regio tot aanvaardbare presta ties". Een constatering die tot gevolg had dat de keuzecom missie de taak had de omvang rijke hoeveelheid nominaties terug te brengen. Zaalvoetbal ler Hans van Leeuwen, volley balster Jolly van Dam, atleet Willem Ravensbergen, de korfballers van Fides Pacta, de tennissers van Unicum, de voetballers van De Sleutels en de zwemmers van De Zijl/LGB en LZ '86 werden door de jury „met tegenzin" van de lijst afgevoerd. Wie niet van de lijst werd af gevoerd, was Charles Veldho ven. De shorttracker uit Oegstgeest, uitkomend voor de Indoor Hardrij Club Leiden, werd gisteravond verblijd met de 800 gulden tellende tweede prijs. Veldhoven ondervindt in Nederland nauwelijks meer te genstand van betekenis, eiste de Nederlandse titel shorttrack voor zich op en werd met zijn club IHCL tevens kampioen van Nederland. Bij het we reldkampioenschap eindigde Veldhoven als vierde. De derde prijs en 600 gulden gingen naar de Oude Vier van Njord. Ruud Wessel, Marijn Algie, Willem-Jan de Widt, Gijs Algie en stuurman Lex Kwee legden opnieuw beslag op de in Universitaire kringen zeer begeerde Varsity-titel. Hetgeen overigens niet de eni ge prestatie van formaat bleek, het afgelopen roeijaar. Jeroen Piket viel dit keer al weer voor de vierde maal in de Leidato-prijzen. Bleken eerder al twee aanmoedigings prijzen en een zesde plek voor hem gereserveerd, nu werd de voor Volmac Rotterdam scha kende Leiderdorper met de vierde prijs en 500 gulden ver blijd Een meesterresultaat maakte duidelijk dat de stij gende lijn er bij Jeroen Piket nog altijd in zit. Het damesteam van de Leidse tafeltennisvereniging Scylla mocht gisteravond de vijfde prijs (van 400 gulden) in ont vangst nemen. Omdat Toren- stad geen team op de been kon brengen voor het allesbeslis- sende duel om de nationale ti tel, kwam Scylla nogal gemak kelijk aan dat kampioenschap. De zesde en laatste hoofdprijs ging naar Erik van der Maas. De eerder al aangemoedigde Leidenaar eiste bij de junioren het Nederlands kampioen schap waterski in alle catego- riën voor zich op en veroverde bij de senioren de slalomtitel. Prestaties die hem 250 gulden opleverden. Aanmoedigingen De jury reikte gisteravond ook nog een tiental aanmoedi gingsprijzen van 150 gulden uit. Tafeltennisser Gerard „Pietje" Bakker werd, evenals zus Ellen in een eerdere uit voering van deze Leidato- sportprijsuitreiking, als een van de grotere talenten opge voerd. Met de hulp van club genote Bettine Vriesekoop veroverde Gerard Bakker ju nior vorig jaar al een nationale mixed-titel. De resterende aanmoedigings prijzen gingen naar marathon schaatser Alex Jansen, veldrij der René Guyt, atleet Menno Swier, schaakster Caroline Slingerland, roeier Volkert Post, waterpoloër Edwin Re- degeld, het pupillen-waterpo- loteam van De Zijl/LGB en voetballers Richard van Pola- nen, Richard de Graaf en Joop Tegelaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13