pieuwe oproep tot ïancties laat EG koud Gary Hart koploper van Democraten Ontslagen mijnwerkers op transport gesteld trijd om i/estland pitst ch toe Belgische oud-premier vandaag voor rechter ONDERZOEK TEGEN HERSANT GEOPEND Rellen na dood „gekke" agent Dcenta illet, nu is het moment om uw schilderwerk binnen te laten opknappen door een vakmanschilder dle maakt er een meesterwerk van. en naast z'n vakmanschap brengt hij winterpre- mie voordeel mee. voor particulieren 50 gulden per man per dag voor niet-particulieren 35 gul- r- den per man per dag. vraagde winterschilder naar de premie- u2 voorwaarden. (vuil) r Jiten, i Vervolg van voorpagina) [SHINGTON De van president "gan dat de westerse nidgenoten zich zullen ,er afsluiten bij de Ameri-1 uit rinse sancties tegen Li- idat lijkt op voorhand ij- van Woordvoerders in 'eugdJktisch alle Westeuro- Austr hoofdsteden zeiden ;de, u hun regeringen eerst ann Roerig het Amerikaan- an 4)ewijsmateriaal van Li- in g'Jhe steun aan terroris- willen bestuderen, al- stekaens vergeldingsmaat- jelen kunnen worden irwogen. lm.„...r de afwijzende houding lllllilllll Europa zullen de nieuwe ferikaanse sancties, de har- woorden van Reagan ten geen ernstige gevolgen voor de Libische eco- pie. De belangrijkste han- Ipartners van Libië zijn Ita- West-Duitsland en Frank- Deze landen hebben, net ibij eerdere strafmaatrege- .tegen Libië, zeer terughou- - d gereageerd. De afwijzende Westeuropese houding tegenover sancties is gestoeld op economische en politieke motieven. Militaire en economische sancties wor den „geen effectieve middelen ter bestrijding van terrorisme" genoemd, „we kunnen onmo gelijk een actie steunen in onze achtertuin. We zouden in het gebied rond de Middel landse Zee een kettingreactie teweeg brengen, die zeer scha delijk zou zijn voor de EG-be- langen", verklaarde een diplo maat in Brussel. Bovendien zijn de tienduizen den Europeanen in Libië po tentiële gegijzelden. Zo wer den in 1983 in Libië acht Westduitsers gearresteerd op beschuldiging van spionage en uiteindelijk vrijgelaten, in ruil voor een aanhanger van Kha- daffy, die in Duitsland tot le venslang was veroordeeld we gens moord op een Libische dissident. De Europese houding wordt verder versterkt door het feit dat het Amerikaanse bedrijfs-' leven, ondanks eerdere sanc ties tegen Libië, zaken is blij ven doen met het bewina- Khadaffy. Weliswaar is de handsel tussen beide landen Libië belangrijk handelspartner van Nederland DEN HAAG Libië is een van de belangrijkste Afrikaan se handelspartners van Nederland. In 1984 importeerde ons land voor 1,299 miljoen gulden uit Libië, vrijwel uit sluitend olie. In de eerste tien maanden van het vorige jaar voor 1.288 miljoen. De Nederlandse uitvoer, die in 1984 nog 593 miljoen gulden bedroeg, liep de eerste tien maanden van 1985 terug tot 382 miljoen, deels als gevolg van beta lingsmoeilijkheden. Ongeveer veertig procent van de Ne derlandse uitvoer bestaat uit landbouwprodukten. Neder landse aannemers voeren in Libië grote projecten uit, on der andere op het gebied van de wegenbouw en er zijn ook enige raadgevend ingenieursbureaus werkzaam. De Neder landse kolonie in Libië telt 397 personen. sinds 1981 meer dan gehal veerd. Maar Amerikaanse be drijven hebben wegen gevon den om bijvoorbeeld het ver bod op de verkoop van gea vanceerde technologie.aan Li bië te omzeilen. Hoeveel Amerikanen er pre cies in Libië zijn is niet be kend. Velen laten zich niet re gistreren, omdat zij weten dat hun regering niet wil dat zij daar zijn. De meesten van on geveer 1.600 geregistreerde Amerikanen zijn ingehuurd door de Libische regering en buitenlandse bedrijven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van econo mische zaken noemde hen gis teren „economische huurlin gen". Gebalde vuisten en een lijst met grieven ma ken duidelijk dat stakings leiders door willen gaan met de strijd om hogere lonen, ook al zijn inmiddels 20.000 van de 30.000 mijnwerkers ontslagen. JOHANNESBURG De 20.000 ontslagen zwarte mijnwerkers bij de Impa- la-platinamijn in het thuisland Bophuthatswana zijn gisteren uitbetaald en op vrachtauto's naar huis gebracht. De arbeiders werden maandag ontsla gen omdat ze hadden deelgenomen aan een wil de staking. De directie van de mijn heeft haar dreigement om de reste rende 10.000 mijnwerkers ook te ontslaan als ze ver der zouden staken, niet uitgevoerd. Volgens de di rectie zijn gisteren 7.000 mijnwerkers op hun werk waren verschenen. De Amerikaanse congresleden die een bezoek brengen aan Zuid-Afrika, krijgen geen toe stemming ANC-leider Nelson Mandela in de gevangenis te bezoeken. Dit heeft het gevan geniswezen gisteren meege deeld. Minister Van den Broek, voor zitter van de EG-ministerraad zijn Luxemburgse voorganger Jacques Poos en de Engelsman Sir Geoffrey Howe die 1 juli het voorzitterschap over neemt, bespreken begin febru ari in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka de toestand in Zuidelijk Afrika met hun col lega's uit Tanzania, Botswana Zambia, Zimbabwe, Angola en Mozambique. Volgens een .woordvoerder van buitenland se zaken zal de Europese „troi ka" contacten met het ANC niet uit de weg gaan, maar of ficiële gesprekken zijn niet in het programma opgenomen. NDEN Het Europese fcortium van vijf vliegtuig- fikanten, dat in een bittere; fcurrentiestrijd is verwik-; 9 met het Amerikaans-Ita-' hse duo Sikorsky-Fiat over belang in de Britse heli erbouwer Westland, heeft bod gisteren verhoogd met! miljoen pond tot 75 mil- pond sterling (222 miljoen len). Ook zegt het consorti- te kunnen garanderen dat iderldleIik°Pterl)0UWer in de k°"' qrachrde dlde jaar V00r manuren werk zal heb- Met het nieuwe bod van consortium, bestaande uit '0-99iPsb Aerospace en General, massttric uit Groot-Brittannië,. Franse Aerospatiale, het aanse Agusta en het West-' ee Messerschmitt-Boelv ^4-Blohm, heeft de strijd om: paratl^tland zich verder toege-j st. Tegelijkertijd is ook opi 13 uur politieke front een nieuwe itoriurlvikkeling ingezet met de juwenpacht van laster die de jrdorpfse minister van defensie,; e" 'iiifeltine, heeft ingediend te-1 aakt.het Britse dagblad „The laakt. I". De krant beschuldigde (minister gisteren in een ifdartikel van het geven misleidende informatie -ese partners van het be- (ADVERTENTIE) "n J,IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR fc) „Wét kan niet?" vroeg Sjeems Pond. - i meneer daar," antwoordde smidje Verho- „Kijk, die daar. met die snor en die bol- fcd.lijkt net op.- „Wel duizend blik- hs en granaten!" riep Sjeems Pond uit. „Die ler LIJKT niet op Plimmpie! Hij IS Plimm- - „Nou.dan is die er óók vlug bij", de smid. „Zal mij benieuwen of-ie ons in gaten heeft." - „Reken maar van yes", ant- |>rdde 009. „Plimmpie zou me zwaar tegen- .cn, als-ie ons niet in de gaten had!" - En ja- hoor.zonder ook maar één ogenblik te eg!en stovende kolonel Plimmp op het twee- pi. Hij bleef vlak voor hun tafeltje staan en [tte beleefd zijn bolhoedje van zijn schedel, pedonavond, vrienden," glimlachte hij. „Ik ng u de complimenten over van Koning An- yc II en of U maar zo vriendelijk wilde zijn mij te volgen. De Koning verwacht U. Een taxi staat hier om het hoekje gereed." - „Daar géêt mijn dubbele met ijs en soda.zuchtte Sjeems Pond. „Laten we maar meteen meegaan. Ver holen. Als Plimmpie op deze toon spreekt gaan er altijd belangrijke dingen gebeuren." - De ko lonel was intussen alweer doorgelopen en hield een eindje verder om het hoekje het portier van een taxi open. „Stap maar in, mannen,", zei hij. „We gaan meteen naar het Paleis. En daarna gaan we weer pijlsnel terug naar ons eigen goeie landje, fijn naar huis. We zijn hier tenslot te niet om vakantie te vieren." - „Maar de Ko ning heeft met ons afgesproken voor morgen middag vier uur," probeerde smidje Verholen. - „Op mijn advies heeft Zijne Majesteit deze plan nen gewijzigd," antwoordde de kolonel droog- SENATOR VROEGTIJDIG OP JACHT NAAR WITTE HUIS DENVER Senator Gary Hart heeft, met zijn besluit om zijn zetel in de Amerikaanse Senaat niet meer te verdedigen, een eerste stap gezet in de race om het Ameri kaanse presidentschap. De plaats waar hij deze beslissing bekendmaakte was met zorg gekozen: El Rancho, een fotogeniek restaurant in de heuvels ten westen van Denver, waar skiërs op weg naar sjieke wintersportplaat sen als Aspen altijd even een stop maken. De aanhangers van Hart die zich hier verzameld hadden, waren speciaal geselecteerd en reageerden enthousiast op wat de senator aan hen en de aanwezige camera's meedeel de. De Yuppies (young urban professionals: jonge, succes volle zakenlieden) stonden vooraan, de met sneeuw be dekte Rocky Mountains op de achtergrond leverden schitte rende plaatsjes op. Gary Hart geeft zijn zetel in de Senaat op, om zich zo beter voor te kunnnen bereiden op de pre sidentsverkiezingen. Maar zelfs in de VS is het wel erg vroeg om je vierendertig maanden voor de verkiezin gen openlijk als presidents kandidaat uit te spreken. Hart is een vertegenwoordi ger van de revisionistische vleugel van een Democrati sche partij, die ondanks de verpletterende nederlaag van 1984 niet uiteen is gevallen. Hij noemt het zelf de „experi mentele vleugel" van Roose velt en Jack Kennedy. De se nator beseft echter maar al te goed, dat hij de komende tijd niet alleen naar zijn eigen kiezersgroep moet kijken de zelfbewuste, succesvolle bezoekers van El Rancho maar ook naar de traditionele Democraten die Walter Mon- dale in 1984 als presidents kandidaat selecteerden, en vervolgens in groten getale op Ronald Reagan stemden. Het is niet alles rozegeur wat Gary Harts politieke loopbaan betreft. Zijn vertrek uit de Se naat wordt met gemengde ge voelens bekeken. Vorig jaar zette de Republikeinse Ho ward Barker dezelfde stap, met tot nog toe weinig resul taat. En is Gary Hart niet aan zijn partij verplicht om te blij ven en deze Democratische zetel vast te houden? Vriend en vijand zeggen echter dat hij eigenlijk weinig keus heeft. Hart heeft nog wat problemen op te lossen. Zo is er de enor me schuld van ongeveer ne gen miljoen gulden van de verkiezingscampagne van 1984, die Hart nog moet afbe talen. Hoewel Hart ontkent dat zijn schuld een rol heeft gespeeld bij zijn vertrek uit de Senaat, zal het voor hem ge makkelijker zijn dit bedrag bij elkaar te krijgen als een ster ke kandidaat voor het presi dentschap, dan als vertegen woordiger van Colorado in de Senaat. Voor de politici in Colorado die hun ogen gericht houden op de verkiezingen van 1986 Gary Hart, de koploper onder de Democraten die in 1988 een gooi willen doen naar het Witte Huis. betekent het vertrek'van Hart hoofdzakelijk dat er een plaats leeg komt, die weer an dere lege plaatsen zal creëren, die weer opgevuld moeten worden. Op dit moment heb ben de Republikeinen in Co lorado de meerderheid van de regeringsbaantjes in handen, want zoals overal in het Wes ten, neigen „de grote veran deringen" waar Hart het over had een conservatief randje te hebben. De inwoners van Co lorado willen hun goede le ventje kunnen blijven leiden: een schone lucht en lage be lastingen. Een kernoorlog zou het skiën maar verpesten. Hoewel de radicalen uit de vredesbeweging zich goed thuisvoelen in Colorado, is het ook het thuisland van Nieuw Rechts. Er is een libe rale abortuswetgeving, maar aan de andere kant zenden religieuze radiozenders een lied uit getiteld „Laat mij le ven", waarin zogenaamd een protesterende foetus aan het woord gelaten wordt. Gary Hart heeft zich tegen „de nucleaire stormloop" uit gesproken en' is voorstander van het verbeteren van de conventionele defensie, spe ciaal wat de marine betreft. Zijn erorme verscheidendheid aan voorstellen, die hem ken merken als „de man van de nieuwe ideeën", hebben hem in het neo-liberale straatje van het politieke gebeuren in Colorado geplaatst: gericht op de markt en op de nieuwe technologische ontwikkelin gen. Volgens zijn vrienden in El Rancho is het zelfvertrouwen van Hart aanzienlijk gegroeid, sinds hij in 1972 bekendheid verwierf met de tot misluk king gedoemde campagne om George McGovern in het Wit te Huis te krijgen. „Je haalde Gary er altijd uit. Hij was de gene die altijd met z'n handen in z'n zakken in een hoekje stond", herinnert een van hen zich. Gary Hart is vastbesloten dit maal te winnen. Hij is niet langer de rebellerende kandi daat in de schaduw die favo riete kandidaat het vuur aan de schenen legt. Na het terug treden van senator Edward Kennedy loopt Hart zelf im mers voorop. Mocht het ech ter niet lukken, dan zal hij daar, net als Abe Lincoln, niet om treuren. Dan zal hij de po litick zonder tegenzin achter zich laten, zich terugtrekken in de bergen en boeken gaan schrijven. MICHAEL WHITE Copyright The Guardian (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Voor de eer ste keer in de Belgische geschiedenis heeft van daag een oud-premier en (thans nog) minister van Staat voor de rechter ge staan. De verdachte is de 66-jarige Paul Vanden Boeynants (in de wande ling VeDeBe) die wordt beschuldigd van valsheid in geschrifte, het indienen van valse handelsbalansen en fiscale fraude. Vanden Boeynants was van 1949 tot 1985 onafgebroken volksvertegenwoordiger, waarvan in totaal elf jaar min ster en drie jaar premier. Vo rig jaar stond hij nog op de no minatie burgemeester van Brussel te worden. De fraudu leuze handelingen zou VeDe Be gepleegd hebben als eige naar van een keten van vlees- warenbedrijven, die hij bleef besturen tijdens het uitoefenen van zijn regeringsfuncties. VeDeBe zou in 1973 aandelen van dit bedrijf ter waarde van ruim drie miljoen gulden heb ben gekocht en die via een in gewikkelde illegale procedure doorverkocht hebben aan zichzelf, maar dan wel in Zwitserland, waar geen belas ting betaald hoefde te worden. Eenzelfde operatie zou plaats gevonden hebben in 1974 met aandelen van de Dacor, een bedrijfsvereniging van slagers. Al met al zou Vanden Boey nants fraude hebben gepleegd tot een bedrag van ongeveer twaalf miljoen gulden. De rechtszaak, die vandaag be gint, zal volgens de verwach tingen zeker twee maanden duren. „Krijgsgevangen" niet in doofpot HANOI De beschuldigingen van voormalige Amerikaanse soldaten als zou de regering in Washington berichten over krijgsgevangenen in Vietnam in de doofpot stoppen, hebben het officiële onderzoek geen goed gedaan. De Amerikaanse onderminister van defensie Richard Armitage verklaarde gisteren dat dergelijke bewe ringen verdacht zijn en de mo tieven twijfelachtig. Volgens Armitage hebben Vietnamese autoriteiten toegezegd na te zullen gaan of er eventueel nog vermiste Amerikanen worden vastgehouden in hun land. De onderminister was in Hanoi om opheldering te krij gen over 1800 vermiste Ameri kanen. PARIJS Het Franse openbaar ministerie is giste-: ren een onderzoek gestart naar de rechtmatigheid van de overname van het Franse regionale dagblad Le Progrès door de krantenmagnaat Hersant. Her- sant heeft Le Progrès en een aantal andere kranten overgenomen. Hangende het onderzoek wordt hij ontheven van zijn functie als president van de Pro- grès-groep. Het onderzoek berust op de wet op de persmonopolies. Volgens deze wet moet iedere over name van een krant ter goedkeuring worden voorge legd aan een commissie. Bovendien zegt de nieuwe perswet dat een groep niet meer dan vijftien procent van de landelijke of de regionale pers in handen mag hebben. Hersant bezat voor de jongste overname al 38 procent van de landelijke pers en twintig procent van de regionale pers, maar dit bleef ongestraft, om dat de wet geen terugwerkende kracht neeft. CcidAcSouTcmt KAIRO In de woonplaats van de „gekke" Egyptische politieman, die vorig jaar zeven Israëlische toeristen doods choot, zijn rellen uitgebroken nadat de agent zich in de gevangenis van het le ven had beroofd. Het politiebureau in Akyad, ten noordoosten van Kairo, werd in brand gestoken en het dorp van de buitenwereld afgeloten. De politieman was tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en werd gisteren hangend aan getroffen aan de tralies in een kamer van het gevangenisziekenhuis. Diens ad vocaat is van mening dat agent Khatere is vermoord. Eerder pleitte de advocaat voor een lage straf gezien de geestelijke instabiliteit van de man. Frans dagblad meldt „toekomstig" nieuws PARIJS Het Franse dagblad Liberation heeft gisteren een fantasienummer uitge bracht met het nieuws van volgend jaar. Zo is het Amerikaanse „Star-Warsproject" voor vijf miljard dollar opgelicht en er is leven ge constateerd op een planeet in het zonnestelsel van Barnard. Liberation, is een blad dat graag heilige huisjes omver gooit en heeft dagblad Le Monde als meestgelezen krant van Parijs voorbijgestreefd. In het fantasie nummer verwezenlijkt Libération het schrik beeld dat president Mitterrand voor ogen staat: de burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, is op 7 januari 1987 premier. Volgens Libération geldt het nieuws van nu uit Liba non ook voor januari 1987: gevechten tussen het oosten en westen van Beiroet, 300 doden en leiders die zich om hulp wenden tot Syrië. Straaljagers botsen, 2 doden ZWEIBRÜCKEN Een ongeluk met twee F-15-straaljagers van de Amerikaanse lucht macht in de omgeving van ZweibrUcken in Zuid-Duitsland heeft gisteren twee mensen het leven gekost, de pi loot van een van de toe stellen en een man die op de grond getroffen werd door neerstortende brokstukken. De vlieg tuigen waren tijdens een routine-oefenvlucht met elkaar in botsing geko men. WOENSDAG 8 JANUARI 1986 PAGINA 5 „Handleiding" Sovjetkranten LONDEN Geen frivole berichtgeving, geen moord en doodslag, geen interviews met aids-patiënten, en geen ongeautoriseerde kritiek op de regering. Dat zijn een paar regels uit een handleiding voor de dagbladpers in de Sovjet-Unie. De handleiding stelt dat het doel van de kranten is de communistische manier van leven in de Sovjet-Unie te propageren. Hierbij wordt gedacht aan achtergrondverhalen over arbeiders die de doelstel lingen van het economische plan hebben overtroffen en aan wetenschappelijke successen. Problemen op het ge bied van economie, sociale zaken en menselijke relaties mogen worden behandeld, maar daarbij moet worden aangeduid hoe die problemen kunnen worden opgelost Klakkeloos weergeven van de problematiek hindert het ideologische werk, zo staat er. De bevolking kijkt overigèns niet zonder scepsis tegen de kranten aan. Een oude woordspeling met betrekking tot de twee grootste kranten de Pravda (de Waarheid) en de Izvestija (het Nieuws) luidt: Er is geen Nieuws in de Waarheid en geen Waarheid in het Nieuws. beschermt t-Europa niet'' 3 President Reagans Defensie Initiatief West-Europa niet ef- kunnen beschermen. Dit de Franse minister van Paul Quiles, gisteren ,Het door de Amerika-I raketdefensie- zal niet effectief zijn te- de wapens die West-Europa etpoeïreigen, zoals raketten voor afstand, bommenwer- en kruisraketten", aldus de Quiles werd vorig jaar| in Washington uitge-! geïnformeerd over hetj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5