Van Brienenoordbrug krijgt tweelingzusje Siebel laat't niet bij goede voornemens. oute pissers ,1 Vrijuit [oop gloort mor vakbeweging Rapport: Geen ontucht met kinderen woongroep Miljoeneninjectie nodig om laaniepen te behouden Straf geëist voor verbergen meisje door JAC-medewerker Vliegers en Martinair akkoord over arbitrage CeidaeSoma/nt WOENSDAG 8 JANUARI 1986 PAGINA 3 Ivervallers gek op asino Hoogerheide 'OENSDRECHT Voor de tweede keer zes weken in totaal is het onlangs in oogerheide (gemeente Woensdrecht) ge- estigde casino overvallen. Drie gewapende iannen maakten gisteren 40.000 gulden lit en beroofden de aanwezigen van hun irsoonlijke sieraden. De daders, volgens politie vermoedelijk buitenlanders, teldden zich omstreeks drie uur S nachts ij de portier van het casino. Toen de2e om e lidmaatschapskaart vroeg werd hem een istool op de keel gezet en drongen de drie 'ervallers naar binnen. Zij dwongen de inwezigen op de grond te gaan liggen en /aaiden met hun pistolen. Voordat het ca- jno naar Hoogerheide verhuisde en in Put- •n was gevestigd, werd het daar ook al •ee keer overvallen. Lage boetes ondermijnen rechtssysteem HILVERSUM Als rechters vaker gaan be slissen overtreders aanzienlijk minder te la ten betalen dan de hoogte van een politiebe- keuring, loopt het „straks fout met het rechtssysteem". Minister Korthals Altes van justitie heeft dit gisteren gezegd voor de KRO-radio in een reactie op de uitspraak van de Amsterdamse kantonrechter mr. Leven- bach van maandag. Levenbach veroordeelde op een enkel geval na 483 automobilisten die in juli vorig jaar een file bij de Coentunnel trachtten te ontwijken door over de vlucht strook te rijden, tot honderd gulden boete. In de derde en vierde week van die maand wer den meer dan duizend mensen aangehouden. De rest betaalde een boete van tweehonderd gulden. De bewindsman wees er wel op dat een rechter onafhankelijk is in zijn oordeel. Treinverkeer in de war door stroomstoring UTRECHT Het treinverkeer in Rotterdam en omgeving is gister middag door een stroomstoring da-' nig in de war geraakt. Door de sto ring, die zich om ongeveer half vier voordeed, werkte de signale ring op de tableaus van de ver keersleiders niet meer en kwamen treinen stil te staan. Omdat Rotter dam een belangrijk spoorwegk nooppunt is, ontstond er volgens een woordvoeder van NS een vrij chaotische situatie. Na drie kwar tier kon het treinverkeer in de be langrijkste richtingen weer op gang worden gebracht. Dubbele moord in Leeuwarden LEEUWARDEN De poli tie heeft gisteren in een wo ning in de binnenstad van Leeuwarden de lijken van twee mannen gevonden. De lichamen van beide slachtof fers, inwoners van de Friese hoofdstad, vertoonden ver wondingen. Volgens de politie gaat het om de 42-jarige bewoner van het pand en een 37-jarige be zoeker. Het is nog niet duide lijk welk soort wapen is ge bruikt en wat het motief voor de moorden is geweest. Van den Broek laakt uitlatingen ambassadeur Z-Afrika DEN HAAG De Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land, Louw, staat een „schrobbering" te wachten van minister Van den Broek van buiten landse zaken. Van den Broek deelt de opvatting van de Tweede-Kamer leden Beckers (PPR) en Wallage (PvdA) dat de ambassadeur een scherp protest verdient naar aanlei ding van diens beschuldiging in een brief aan een aantal Nederlandse kerkelijke organisaties dat zij zich schuldig zouden maken aan „fascisti sche activiteiten". De bewindsman heeft dit de Tweede Kamer laten we ten naar aanleiding van schriftelijke vragen van Beckers en Wallage. NACHTBUSSEN SLUITEN AAN OP NACHTTREINEN DEN HAAG De nachtbussen die op 1 mei bij wijze van proef gaan rijden, zullen vanaf 1 juni aansluiten op de nachttreinen die in de Randstad gaan rijden. De bussen rijden echter niet op maandag- en dinsdagnacht. De bussen moeten gaan rijden op de volgende routes: Dordrecht (station) Breda Tilburg Eindhoven (station) en omgekeerd. Naarden Bussum(station) Baarn Hoevelaken Barneveld Apeldoorn Deventer Holten Goor Rijssen Hengelo Enschede (station) en omge keerd. Naarden Bussum(station) Almere Lelystad Emmeloord Lemmer Joure Heerenveen Drachten Leek Groningen (station) en omgekeerd. Tenzij anders vermeldt doen de bussen niet de centra van de plaatsen aan. Haltes liggen bij benzinestations, restau rants, parkeerplaatssen en afritten langs de rand van de genoemde plaatsen. r zij e ui /öEN HAAG Vissers die in J985 een proces-verbaal kre- jen wegens het vangen van te •el schol, tong en kabeljauw i hun vis soms in beslag ge lomen zagen, gaan waar- jnlijk vrijuit. Staatssecreta- Ploeg (Visserij) liet dit gis- Aren blijken in de Eerste Ka- Jjier bij de behandeling van de Jndbouwbegroting 1986. Floeg noemde het juridisch leel moeilijk te bewijzen dat jen visser willens en wetens 3ieer heeft gevangen dan toe staan. Zoals bekend hebben betrokken vissers vaak ge- 1 dat het om onvermijdelij- bijvangsten ging, als verbo ten vis bij hen werd aange- •offen. Staatssecretaris bracht de jaak naar voren bij een plei- >oi voor het in reserve nou- len van bepaalde hoeveelhe den vis. Ploeg wil zo bereiken dat vissers die zich aan de re- iels houden niet de dupe wor sen van hen die te veel vissen. Jovendien wil Ploeg vissers Jie in een jaar te veel vangen, net jaar erop evenredig min- Ner laten vangen. Hij erkende jchter dat dat alleen kan met nedewerking van het bed rijf s- TRECHT De vakcentrales "FNV en CNV hebben in 1985 zeel minder leden verloren djlan in de jaren daarvoor, toen 'iet ledenbestand jaarlijks met nikele tienduizenden tegelijk Ifkalfde. Niettemin bleef het edenverlies ook in 1985 aan zienlijk. De grootste vakcen- ale, de FNV, verloor circa 800 leden en de achterban ,|fan het CNV slonk met 4200 FNV, die eind 1984 nog 115.000 leden telde, blijft dank •lij de meevallende verliescij fers nog ruim boven de 900.000 'den. Het CNV (eind 1984 101.000 leden) zakt nu echter inder de „magische grens" l[an 300.000. De MHP, de der- vakcentrale in ons land, wist het ledental in 1985 te sta biliseren rond 108.000. [/oordvoerder J. Maat van de NV en zijn collega J. Immer- iel van het CNV laten zich liiiet verleiden tot „rozig opti misme", maar spreken wel ran een opmerkelijke kente- ng ten goede. Maat denkt dat aanleiding is om de oor spronkelijke FN V-prognoses de komende jaren bij te tellen. Hij mikt voor 1986 niet ■heer op het geplande leden verlies van circa 10.000, maar uitte spelen. Bij het CNV t Immerzeel wel de voor- jelling voor zijn rekening te 'Jemen dat er in 1986 voor de Jhristelijke vakcentrale weer Jen winstje in dë lucht zit. TÏIJTT1 9 januari Koningin Beatrix en prins Claus wonen in Lelystad de proclamatie van de pro vincie Flevoland bij. De ko ningin opent tevens het provinciehuis. DEN HAAG Minister Smit-Kroes heeft vandaag met het slaan van een hei- plaal het startsein gege ven voor de bouw van een tweede Van Brienenoord- brug aan de oostelijke grens van Rotterdam. De brug komt pal naast de bestaande, die dagelijks een obstakel vormt in het verkeer en tot kostbare fi les aanleiding geeft, niet alleen omdat de brug te smal is maar ook door de voor het vrachtverkeer vrij steile opritten. Met de tweede brug wordt de weg ter plaatse verbreed van twee maal drie tot vier maal twee rijstroken. De bouwtijd van de nieuwe brug vergt vier jaar. Aange zien de aansluitende wegen ook aangepast moeten worden zullen de werken tot 1992 du ren. De totale kosten van het project worden nu geraamd op ruim 300 miljoen gulden. Rotterdam zelf heeft de ver breding van de brug lange tijd tegengehouden met het argu ment dat je door het opheffen van dit knelpunt meer ver keer aantrekt dat dan elders weer vastloopt. Liever zag Rotterdam het geld gestoken.- in verbetering van het open baar Maar toen de regering subsidie had gegeven voor de nieuwe Willemsbrug in het stadshart, ter vervanging van de oude, uit de tijd van Willem III stammende brug, ging Rotter dam om. Er was trouwens geen reden meer voor tegen werking: de dagelijks optre dende vertraging bij de Van Brienenoordbrug, een van de voornaamste noord-zuidver bindingen van het land, zou immers ook door verbeterd openbaar vervoer niet weg te nemen zijn. In 1990 moet de nieuwe over spanning klaar zijn en in 1992 zal het verkeer gebruik kun nen maken van de aangepaste toevoerwegen. Daarbij is van belang dat de noordelijke afrit via Bergschenhoek een nieu we verbinding met rijksweg 13 (tussen Rotterdam en Den Haag) zal opleveren, waardoor de noordelijke randweg van Rotterdam in de toekomst wordt ontlast. Over die noor delijke randweg voert ook het vele vrachtverkeer van het oosten van het land via Gouda naar Maassluis en Hoek van Holland en via de Beneluxtun- nel naar Europoort. Een aan wassende stroom uit het zui den zou daar voor nieuwe op stoppingen kunnen zorgen. Vandaar dat verkeersdeskun- digen er niet van overtuigd zijn dat na 1990 de files op de randwegen van Rotterdam tot het verleden behoren. Ook de suggestie dat de Van Brienen oordbrug later eveneens aan de oostelijke kant kan worden verbreed, biedt hiervoor geen oplossing. De tweede brug wordt deels op de bestaande funderingen ge bouwd en dat vraagt een zorg vuldige uitvoering om te voor komen dat het gevaarte scheef trekt. Bovendien heeft de brug een klep die ook in het nieuwe gedeelte moet worden aange bracht. De bestaande fietspa den blijven gehandhaafd. De stroken voor het doorgaand verkeer blijven gescheiden van die voor het in- en uitvoe- gende verkeer. De dubbele Van Brienenoordbrug zoals deze er na 1990 zal uitzien. ROTTERDAM Er is geen ontucht gepleegd met de kinderen van de woongroep aan de Schie- broekselaan in Rotterdam. De genegenheid die de ouders in de woongroep voor hun kinderen heb ben en de vrijheid die-de kinderen genieten, sluiten uit dat dergelijk gedrag in de groep heeft plaatsge vonden. Volgens mr> J. Groen, advocaat van de ouders, is dit de uitkomst van een deskundigenrap port dat is geschreven voor het gerechtelijk vooronderzoek naar de gang van zaken in de woongroep. Het rapport is geschreven door de Leidse hoogleraar in de seksuologie, prof. dr. 5. Vren ken, die door de rechter-com- missaris is benoemd als getui- ge-deskundige. Zowel Vren- ken als de rechtercommissaris en de officier van justitie wei geren mededelingen te doen over de inhoud van het rap port. Mr. Groen, de raadsman van de woongroep, zegt de re sultaten van het deskundigen rapport al te kennen en is er blij mee. Het rapport geeft aan in welke gevallen de kinderen schade zouden kunnen ondervinden van het gedrag van hun ou ders. In dit geval is de kans op schade klein, omdat de kinde ren alle kansen hebben om zelf initiatieven te ontplooien en de ouders hun macht niet gemakkelijk zullen misbrui ken, vat mr. Groen het rap port samen. Prof. Vrenken zou verdere vervolging van de ou ders in zijn rapport afraden, zo zegt de raadsman van de woongroep. Glimp Onder de ruim 1500 Nederlanders die zich inschreven voor een vlucht boven het wolkendek om een glimp op te vangen van de komeet van Halley, bevond zich ook het gezin van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Dat er op de tweede avond van de vluchten opnieuw niet veel meer te zien was dan een klein wit vlekje, kon het humeur van de prinsen Maurits, Bernhard, Pieter Christi- aan en Floris (van links naar rechts) niet bederven. Overigens zijn de vluchten, die noq de hele week voortduren, volledig volgeboekt. UTRECHT De regering zou tot 1990 een kleine 50 miljoen gulden in de bestrijding van iepeziekte moeten steken, daarna is de ziekte voor een bedrag van een miljoen gulden per jaar bin nen de perken te houden. Gebeurt dat niet, dan is een ongeken de epidemie onvermijdelijk en zal de iep op den duur waar schijnlijk verdwijnen. De iep is een van de bekendste bomen in ons land. Hij bepaalt al eeuwenlang de Nederlandse stadsgezichten en landschappen. Sinds de jaren dertig bedreigt de iepeziekte, een schimmelziekte, deze bomen. De afgelopen vijftien jaar is de ziekte steeds aggres- siever geworden. Mocht de Nederlandse iep aan de ziekte te gronde gaan, dan zal het alleen de drie grote steden al vele tien tallen miljoenen guldens kosten de bomen op te ruimen en te vervangen, aldus ir. F. Stuurman van Staatsbosbeheer. Staats bosbeheer en de Plantenziektekundige Dienst hebben het plan om alle veld-iepen die een voortdurende bron van besmetting vormen, te vervangen. De struikvormige veld-iepen worden momenteel niet of nauwelijks meer gekweekt, omdat zij een ge vaar vormen voor hun familie: de fraaie laaniepen. Minister Winsemius van Milieuzaken heeft daarvoor echter slechts de helft van het voor 1985 gevraagde bedrag van 9 miljoen gulden beschikbaar gesteld. seksuologie, prof. dr. J. Vren- woongroep. week voortduren, volledig volgeboekt. afstand van „slechts" duizen LEEUWARDEN De Ook tegen het JAC eiste nasiaste uit Stiens. Het een ™et de vonnissen die de De kernvraag bij de onderha- bracht van de ontstane situa i un iij;; l-in/t «roe- u,,;~ Groningse rechtbank od 20 fe- viee zaak was de interpretatie en er wordt eehandeld in h Ongewone uitbarsting van een ster GRONINGEN Twee astronomen van de Rijksuniversiteit in Groningen en Toronto, respectievelijk A. Taylor en E. Seaquist, hebben met een telescoop in de VS een gigantische uitbarsting van een ster ontdekt. Gaskogels, die groter zijn dan ons zonne stelsel én dezelfde massa hebben als de aarde, worden met een snelheid van meer dan duizend kilometer per seconde de ruimte in geschoten. Sinds de ontdekking van de uitbarsting is het licht van de ster, CH Cygni, zwakker geworden. Sterrekundigen heb ben al eerder vergelijkbare uitbarstingen waargenomen, maar het is voor het eerst dat dit verschijnsel zo dichtbij op een afstand van „slechts" duizend lichtjaar werd geconstateerd. LEEUWARDEN De procureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwar den mr. W.R. Rosingh heeft tegen een maat schappelijk werker van het JAC een geldboete van vijfhonderd gulden. Ook tegen het JAC eiste hij een boete. Hij achtte bewezen dat zowel de stichting als de medewer ker zich schuldig hadden gemaakt aan het opzette lijk verbergen van een destijds dertienjarige gym nasiaste uit Stiens. Het kind was van huis wegge lopen na fegelmatige one nigheid met haar ouders over haarkleur, kleder dracht en de omgang met jongens. De vorderingen komen over een met de vonnissen die de Groningse rechtbank op 5 bruari vorig jaar heeft opge legd. De voorzitter van het JAC in Groningen was in be roep gegaan omdat met de uit spraak van de rechter de hulp verlening voor minderjarigen onmogelijk zou worden ge maakt. De kernvraag bij de onderha vige zaak was de interpretatie van een nieuw wetsartikel, dat een aantal bijzondere strafuit sluitingsgronden voor hulp verleners bevat in geval van het verborgen houden van minderjarigen. Wanneer de Raad voor de Kinderbescher ming op de hoogte wordt ge bracht van de ontstane situatie en er wordt gehandeld in het kader van een zorgvuldige hulpverlening, terwijl ook de ouders daarover worden inge licht, hoeven de hulpverleners niet bang te zijn voor sancties van de strafrechter. Vijf deskundigen kwamen tot de conclusie dat de hulpverle ning bepaald zorgvuldig was geweest. Mr. Rosingh was van mening, dat niet „in de zin van de wet" was gehandeld en daardoor volledige straffeloos heid diende te worden uitge sloten. (ADVERTENTIE) Gouden oorknoppen van 315 voor 198;- Bijpassende hanger met 12 zirkonia's van 165,- voor 98- N*. Oorknoppen in 3 kleuren goud van 109,- voor 49;- Guuden oorknoppen met 2 briljanten van 150,- Moderne armband in 3 kleuren Gouden lieveheersbeestje Moderne gouden ring Aparte gouden bewerkte Gouden collier met cultivê goud van 1495.-voor 995p van 75,- voor 39p van 375,- voor 295;- ring van 115-voor 75- parel van 295 - voor 98p De prijzen van deze pangers zijn exclusief colliers. Aanbiedingen geldig zoiang de voorraad strekt. Siebel is het nieuwe jaar goed be gonnen. Met een zestigtal buitengewoon interessante aanbiedingen. Zoals bijvoorbeeld de fraaie sieraden met aantrekkelijke prijskaartjes die u hier naast ziet afgebeeld Loopt li dus snel even •MIK' bij Siebel binnen. Want ^r.irj.TJ^. per slot van rekening... KV |l je weet't maar nooit met II IH goede voornemens. UiAW Amsterdam, Kalverstraat 121-123. Buikslocermeerplein 61; Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Den Haag, Lange Poten .9-11; Rijswijk, In de Bogaard C 27; Utrecht, Bakkerstraat 27-29, Winkelcentrum Hoog Catharijne, Boven Clarenburg 75; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65; Alkmaar, Langestraat 22; Hilversum, Kerkstraat 75. siebel heeft 2 nieuwe filialen in Utrecht en Rijswijk. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel. m FRIEMELS Wie iiJil wer Her he. vwven ontorje Bfw lew ohr ik ceew ruuwe 2AL2UN? STIPTHEIDSACTIES VOORLOPIG BEËINDIGD AMSTERDAM De ver keersvliegers en Martinair hebben voorlopig hun conflict over salarisverho ging bijgelegd. Beide par tijen kwamen gisteren overeen dat een arbitrage commissie zal bekijken of e?e eisen van de vliegers redelijk zijn, dat de sala rissen op het niveau die nen te komen van de KLM-vliegers. De vliegers eisen ondermeer een sala risverhoging van negen procent over twee jaar. Martinair wil niet verder gaan dan 5,5 procent. De vliegers en de directie van de chartermaatschappij von den elkaar gisteren tijdens het kort geding dat Martinair had aangespannen. Deze wilde daarmee een eind maken aan de stiptheidsacties van de vlie gers. Dat is gelukt. Er is een akkoord bereikt over de cao voor 1985, 1986 en de eerste zés maanden van 1987. Dat houdt in dat er geen verande ring in de huidige cao komt Beslist de arbitragecommissie echter dat de eisen van de vliegers redelijk zijn, dan kan er opnieuw worden onderhan deld. Het voorstel om tot een arbitragecommissie te komen kwam van rechtbankpresident mr. B. Asscher. De ledenraad van de vliegersbond VNV moet op 21 januari nog wel zijn goedkeuring over dit voorstel uitspreken. Gaat de ledenraad er niet mee akkoord (wat niet wordt verwacht), dan zal het kort geding van Martinair een dag later alsnog worden voortgezet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3