TAFEL Pastoraat inzet van gesprekken Nederlandse kerken met Rome £eidóc WïTïïTl Qowtwnt* Leven als christen geen privézaak, maar gemeenschapsoefening kerk wereld Samenstelling delegatie DR. MEUERS: Mgr. Bar: Katholieken meer bereid tegenstellingen te overbruggen Leeuwenhorst dekt mede tekorten bisdom Rotterdam Atv niet het enige middel weer ACHTERGROND CckbeSowcmt woensdag 8 januari 1986 pagina^, Rechter: overleg moderamen en perschef Het moderamen van de Nederlandse Hervormde Kerk moet nader overleg voeren met zijn perschef, de heer J. A. Bijster- feld over een infanciële regeling in verband met een eventuele beëindiging van het dienstverband van de pérschef. Dat be paalde de Haagse kantonrechter gisteren tijdens de behande ling van de ontslagaanvraag door het moderamen van de Her vormde Kerk. Hij schorste de behandeling in afwachting van het overleg tot drie maart. Het moderamen wil de direkteur van het Hervormd Persbureau, die ruim een jaar in dienst is, ontslaan op grond van „slecht functioneren". De kantonrech ter. die de zitting een besloten karakter gaf, spr?k over een „testimonium paupertatis" dat de kerk er tot nu toe niet in is geslaagd een regeling te treffen. Europese atleten getuigen voor Christus De organisatie „Lay Witnesses for Christ" (leken-getuigen voor Christus) heeft een Europese afdeling opgericht. Directeur is de voormalige Amerikaanse profvoetballer Arie Don. woon achtig te Den Briel. Er werd een Europees voetbalelftal gefor meerd, dat „There is Hope" (Er is hoop) zal heten. Deze organi satie kreeg tijdens de Olympische Spelen in 1984 te Los Ange les bekendheid toen de Amerikaanse atleet Carl Lewis, win naar van vier gouden medailles, zijn successen aan zijn christe lijk geloof toeschreef. Ook de winnares van de 200 meter da mes in Los Angeles, Valerie Brisco-Hooks, behoort tot de 5.000 aangesloten atleten. De bedoeling ervan is dat sportlieden ge tuigen van hun liefde voor Christus. Beter liefde verloren te hebben dan haar nooit bezeten te hebben C.J. WijnMndts DR. C. P. VAN ANDEL: „GEEN DIRECT RESULTAAT TE VERWACHTEN" Dr. C.P. van Andel „De reformatorische ker ken zullen in Rome voor al spreken vanuit de pas torale invalshoek. Ons motto is: oecumene met het oog op het pastoraat". Dat zegt dr. C.P. van An del, secretaris van het Nederlands Hervormd Rome-beraad, en een van de afgevaardigden naar het Vaticaan voor de ont moeting van drie Neder landse reformatorische kerken met de paus en het Secretariaat voor de Eenheid in maart. „We verwachten niet direct concrete resultaten, bij voorbeeld over de kwes tie van de eucharistische gastvrijheid, dus dat pro testanten en rooms-ka- tholieken met elkaar de eucharistie mogen vieren. Kerkelijke molens malen nu eenmaal langzaam, ze ker die in het Vaticaan, dat immers in zo'n lange traditie staat". De ontmoeting van de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland is een vervolg op het pausbezoek aan ons larfd, vorig jaar mei. De Hervormde Kerk stelde toen als voor waarde voor deelname aan de ontmoeting met de paus dat er een vervolg zou komen op deze oecumenische bijeen komst. Aan die voorwaarde wordt van 17 tot en met 21 maart uitvoering gegeven. Het belang van het bezoek aan het Secretariaat voor de Eenheid, met kardinaal Wil- lebrands als secretaris, is vol gens dr. Van Andel gelegen in het rechtstreekse contact met het Vaticaan. „Onze contacten met de R.-K. kerkprovincie zijn goed, maar het is niet juist als je voor de contacten alleen daarvan afhankelijk bent. Wij kunnen nu alle in formatie uit de eerste hand krijgen en kunnen ook recht streeks onze standpunten kenbaar maken", aldus dr. Van Andel. Standpunten De vertegenwoordigers van de Nederlandse protestantse kerken hebben sinds novem ber geregeld overleg over het komende bezoek. Ze hebben besloten vier punten aan de orde te stellen: het gemengde huwelijk, de eucharistische gastvrijheid, vrouw en kerk en de oecumenische samen werking. Tijdens zijn bezoek aan ons land heeft de paus zich over deze punten heel duidelijk uitgelaten; aan de wensen van de reformatorische christenen is hij op geen enkele wijze te gemoet gekomen. Dr. Van Andel: „Wij hadden dat in mei vorig jaar ook niet ver wacht en ook nu kunnen we niet rekenen op koerswijzi ging. Maar dat weerhoudt ons er niet van opnieuw en in heel duidelijke taal onze visie en onze zorgen naar voren te brengen. We hebben afge sproken als drie kerken met één standpunt naar Rome te gaan, hoewel natuurlijk indi viduele accentverschillen mo gelijk zijn. Door die standpun ten heen loopt de draad van de pastorale zorg. We hopen dat Rome ook ziet dat de gro te groep van gemengd gehuw den voor de kerk of al hele- Aan de gesprekken tussen het Vaticaan en de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evange lisch Lutherse Kerk in Nederland nemen van reformatorische zijde deel de voorzitters van de drie synoden, achtereenvolgens ds. H. Huting uit Rotterdam, dr. H. J. Kouwenhoven uit Vlaar- dingen en ds. A. Brughoorn uit Arnhen. Van hervormde zijde gaan verder mee de secretaris-generaal dr. R. J. Mooi, ds. D. J. v.d. Beid uit Maastricht, lid van het hervormd Rome-beraad, dr. Van Andel. secretaris van dat beraad en de vrouwelijke theologe de ziekenhuispredikante da. L. W. van Reijendam uit Santpoort. Van gereformeerde zijde: naast ds. Kouwenhoven drs. H. Eikelenboom uit Vlaardingen, lid van de Taakgroep Rome-Reformatie, drs. I. de Jong uit Maastricht, eveneens lid van de Taakgroep en als gereformeerde vrouwelijke theologie gaat ds. M. van der Veen-Schenkeveld uit Rijswijk mee. Van de Evangelisch Lutherse Kerk is ook de oud-synodepresident ds. W. Bleij afgevaardigd. De samenstelling van de r.-k. delegatie is nog niet precies be kend. Behalve kardinaal Simonis nemen waarschijnlijk verder deel: mgr. Lescrauwaet, hulpbisschop van Haarlem en voorzit ter van de bisschoppelijke commissie voor de oecumene en vi- ce-voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken, de secre taris-generaal pater dr. Van Munster en wellicht prof. dr. R. Huysmans, voorzitter van de St. Willibrordverenging. Ook drs. Steemers zal deel uitmaken van de r.-k. delegatie. maal verloren is of dreigt ver loren te gaan. Aan de orde moet komen hoe wij als geza menlijke kerken daarop een antwoord hebben. Wij vragen of de R.-K. Kerk het accep teert dat al die mensen buiten de kerkdeuren blijven en daarmee een „gereduceerde" kerk wordt of dat er afspra ken kunnen worden gemaakt om voor deze mensen een „open" kerk te zijn". Dr. Van Andel rekent eigen lijk niet op dat laatste. Het standpunt van de paus is im mers duidelijk en in navol ging daarvan, ook dat van kardinaal Simonis. Dan komt de vraag op of het bezoek aan het Vaticaan niet juist een te gengesteld effect zal hebben op de Nederlandse verhoudin gen. De kardinaal krijgt waarschijnlijk een bevestiging van zijn tot nu toe gevoerde terughoudende beleid inzake de oecumene. Dr. Van Andel: „Ik verwacht geen concrete gevolgen van ons bezoek. Ook geen negatieve. Maar afgezien daarvan, onze houding tegen over al die katholieken die in de oecumenische verhoudin gen verder gaan dan de kar dinaal, blijft ongewijzigd. De oecumenische praktijk in bij voorbeeld de Merenwijk in Leiden, is niet terug te draai en. Het beleid van „rekatholi- sering" dat de kardinaal voert, kan ons niet ontlasten van onze verantwoordelijk heid ten opzichte van die oe cumenische beweging. We gaan ook naar Rome uit ver antwoordelijkheid voor en in solidariteit met die duizenden katholieken in al die plaatsen waar de oecumene al ver ge vorderd is". R.-K. delegatie De reformatorische kerken zijn door het Vaticaan uitge nodigd en in strikte zin is de Nederlandse Rooms-Katholie- ke kerkprovincie geen ge sprekspartner tijdens de ont moeting. Toch gaat er een de legatie van de kerkprovincie naar Rome. Drs. Mirjam Stee- •mers, studiesecretaris oecu mene en ethiek van de R.-K. kerkprovincie zegt dat de Ne derlandse katholieken deels op uitnodiging van het Secre tariaat voor de Eenheid aan de gesprekken deelnemen: Kardinaal Willebrands heeft kardinaal Simonis nadrukke lijk gevraagd te komen. Ener zijds omdat deze sinds oktober lid is van het Secretariaat, an derzijds omdat de kardinaal als aartsbisschop direct te ma ken heeft met de zaken die aan de orde komen: „Als de reformatorische kerken spre ken over de eucharistische gastvrijheid, zijn wij natuur lijk direkt betrokkenen". Naar haar mening ligt de waarde van het komende be zoek vooral in het elkaar le ren kennen, in de mogelijk heid het klimaat tussen de kerken te verbeteren. LÜTSEN KOOISTRA Wij moeten de wereld voorleven dat een leven als christen geen privé zaak is, zelfs niet een pri vézaak van de in vereni ging gebundelde perso nen die wij kerk noemen, maar een zaak van ge meenschapsoefening). Dat betoogde dr. S. Meijers, hervormd predikant in Lei den. woensdag in Woudscho- ten bij Zeist tijdens de predi kantenconferentie 1986 van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Volgens hem moeten christe nen durven erkennen dat de wereld het in de geschiedenis beter heeft gedaan dan de kerk, onder meer op sociaal gebied en bij het streven naar vrede en gerechtigheid. Het christendom heeft zijn functie gehad: die van startmotor van de geschiedenis, zo meent Meijers. „De houding van de kerk kan daarna worden ge schetst met de term intimida tie: de kerk verwisselt het ambtsgewaad met de overall. De uitspraak „God is dood" wordt tot een verzwegen werkhypothese, omdat het be sef het wint dat de eigenlijke dingen gebeuren binnen onze ervaringswereld", aldus Meij ers. Hij oordeelde dat de Neder landse Hervormde Kerk op het punt van de gemeenschap „veelszins" faalt, „zowel ten goede als ten kwade". Hij. wees erop dat niemand in de hervormde kerk eraan zal denken in te grijpen nu zich in de kerk de situatie voor doet dat „diegenen die dicht bij het klassieke belijden der kerk schuilen, abnormaal on dervertegenwoordigd zijn in de ambtelijke vergaderingen". Men kan zeggen dat de accep tatie van deze ondervertegen woordiging van leden van de Gereformeerde Bond typisch hervormd is, maar men kan het ook „ambtelijk gemeen- sehapsdenken" noemen, aldus Meijers. Paus op bezoek in India In Shilling, India, zijn de voorberei dingen voor het pausbezoek aan dat land in volle gang, volgende maand. Op een golfterrein wordt een groot podi um opgericht vanwaar de paus de menigte zat toespreken. Er worden zo'n drie honderdduizend mensen ver wacht. Voor het eerst vrouwen in pauselijke commissie Voor het eerst zijn vrouwen benoemd in een pauselijke commissie. Dat werd dinsdag duidelijk toen het Vaticaan de benoeming van adviseurs voor de authentieke uitleg we adviseurs bevinden zich vier vrouwelijke religieuzen en een juriste. Mgr. R. Bar De Nederlandse katholie ken zijn na het bezoek van de paus meer bereid hun tegenstellingen te overbruggen. Voor het bezoek leek het erop dat dat de katholieke kerk uiteenviel en de wil van de diverse groeperingen om met elkaar te praten was verdwenen. In dit opzicht heeft het pausbe zoek heilzaam gewerkt. Dit verklaarde mgr. R. Bar, bisschop van Rotterdam, gis teravond voor een bijeen komst van de christelijke werkgeversorganisatie NCW in het Scheveningse Carlton Beach Hotel. Volgens de bisschop wordt het gesprek tussen groepen bin nen de kerk bemoeilijkt door dat de gemeenschappelijke uitgangspunten zijn gaan ont breken. „We kunnen niet meer praten met elkaar als je eikaars uitgangspunten niet meer kent." Hij verklaarde ie der het zijne te willen geven, als de essentialia van de ker kelijke leer daarbij niet over het hoofd worden gezien en wildvreemde experimenten, waarin het verband met de wereldkerk uit het oog wordt verloren, worden vermeden. De kennis van de rooms-ka- tholieke leer achtte hij bij ve len die meepraten onvoldoen de. Een van de lessen die hij na het bezoek van de paus heeft geleerd is zijn eigen verant woordelijkheid voor het rei len en zeilen van het bisdom meer serieus te nemen. "Wij zijn verantwoordelijk voor de kerkprovincie die aan ons is toevertrouwd". Als legerbis schop was hij met deze instel ling voor ogen overgegaan tot de aanstelling van pastorale werkers als aalmoezeniers. Summier schetste de bisschop de oorzaken van de gegroeide verwijdering tussen Rome en de Nederlandse katholieken, die resulteerde in de „slechte stemming" vlak voor het pausbezoek en de pogingen, onder meer via de bijzondere bisschoppensynode in Rome in 1980, om daar, overigens vergeefs, een eind aan te ma ken. De buitengewone bisschoppen synode van november in Rome omschreef mgr. Bar als een pas op de plaats, "niet als een stap achteruit". Allerlei tendenzen die zich sinds het Tweede Vaticaans concilie manifesteerden, vroegen om een bezinning. Volgens hem was het initiatief voor de sy node opgekomen na een bij eenkomst van bisschoppen eind '84 over het conciliedo cument over de liturgie. De paus vond het toen geen slechte gedachte ook de ande re conciliedocumenten in een synode te bespreken, aldus mgr. Bar. Op het verwijt uit de zaal dat de synode weinig perspectief heeft geboden met name voor de jeugd, antwoordde hij dat het „probleem waar de jeugd ons voor steltvoor een deel ook het hunne is. Het is een onmacht vanuit de tijd die de jeugd verhindert zich met geestelijke waarden bezig te houden. Hij zag echter ook een keer ten goede, onder meer tot uiting komend in de belangstelling voor de charis matische beweging en het werk van Opus Dei. De baten van het confe rentiecentrum „Leeu wenhorst" te Noordwij- kerhout worden gebruikt om te voorzien in de no den van parochies met structurele tekorten van het bisdom Rotterdam. Ook vindt een deel hiervan 'een bestemming in de vorm van het oprichten van kerke lijke steunpunten in de vorm van kleine gebouwen in nieuwbouwwijken en om ca lamiteiten in parochies te be strijden. Tenslotte dient het geld voor het laten functione ren van het Centrum voor Priesteropleiding in Voor burg, waarvoor 160.000 gul den op de begroting staat. Deze toelichting kreeg de Diocesane Pastorale Raad (DPR) maandagavond te ho ren op de begroting van het bisdom. Vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest voegde hier aan toe, dat het bisdombeleid verder is gericht op het ver groten van het vrijwilligers kader. Er zal een ruim beleid worden gevoerd ten aanzien van het Diocesaan Pastoraal Centrum en opbouw van de plaatselijke pastoraal. Dat zal gebeuren door het aantrekken van opbouwwerkers en pasto rale werkers en werksters te steunen. Het bisdom heeft een tekort aan deze mensen, evenals aan priesters. De begroting sluit voor wat betreft het algemeen beheer op 6,7 miljoen gulden. Af drachten van de parochies worden geraamd op 2,7 mil joen gulden. Het bisdombe stuur en de DPR toonden zich verheugd over de grote in spanningen, die men zich op alle niveaus getroost om de inkomsten op peil te houden, „ook als noodgedwongen de pastorale bezetting in de paro chies steeds dunner wordt". De DPR stemde in met het positief oordeel van het Dio cesaan Financieel Beraad en besloot verder het beraad over de lineamenta voor de bisschoppensynode van 1987 over de rol van de leken in de Kerk uit te stellen tot 3 maart. Dan zal ook een beslis sing worden genomen over de uitnodiging van de 8 Meibe weging aan de DPR, als lid toe te treden tot de partici- pantenraad. Die zal dit jaar in Den Bosch een manifestatie organiseren zoals vorig jaar op het Haagse Malieveld. De discussie over korter werken is opnieuw opgelaaid dot een relativerende opmerking van minister De Koning sociale zaken in een interview. Als de minister alleen I gezegd dat een 32-urige werkweek in 1990 maar even i worden vergeten, dan kan gesproken worden van een merkelijke wijziging in de opstelling van de bewindsm^-t Dan hebben de boze oppositieleider en vakbondsvertegéar woordiger gelijk als ze zeggen, dat het nieuwe kabinetsstarfv punt een steuntje in de rug is voor de werkgevers, die zoP bekend niet bepaald staan te trappelen om de atv verderf te voeren. Maar minister De Koning heeft meer gezegd. VEEL eerder dan verwacht treden op de arbeidsmaf knelpunten op, zo zei hij. Voortgaande arbeidstijdverkortij levert grote organisatorische problemen op en tegelijkert^, blijft een groot aantal onvervulbare vacatures bestaan. Latj we daarom proberen pas op de plaats te maken, er voor z<j gen dat de 36-urige werkweek algemeen ingang vindt veel aandacht geven aan scholing en opleiding van werkk zen. Het is dan best mogelijk dat we over twee jaar tot |f conclusie komen dat die 32 uur er toch wel inzit. Wie de uj lating van de minister in deze realistische context ziet k slechts concluderen, dat de oppositie overdrijft als zij stelt <j de regering zich neerlegt bij de huidige massale werkloA heid. Het is duidelijk wat de minister bedoelt: atv is geen doel zichzelf maar middel om de werkloosheid te bestrijden, er betere middelen zijn moet men die toepassen. En als t ding is komen vast te staan, dan is het wel dat het rigoun toepassen van korter werken niet tot het gewenste result! leidt. De atv moet maatwerk zijn, dat erkent de vakbewegijo ook al enige tijd. Een gemiddelde van 32 uur is te bereik^h door sommige mensen 40, anderen 36, weer anderen 32 naar wij hopen een grote groep 20 uur te laten werken. Mej; deeltijdbanen en een ruimere vutregeling zetten ook aan de dijk. |lo Het gaat te ver om te stellen dat de atv een volledige i lukking is geworden, maar de resultaten zijn toch tegengj vallen. De theorie bleek mooier dan de praktijk. Als til mensen tien procent korter werken komt er niet automatisj een arbeidsplaats bij; dergelijke rekensommetjes gaan op. Er treden organisatorische problemen op en in de prai tijk moeten kleinere teams harder gaan werken om dezelft prestatie te leveren. Een nieuwe werkplek brengt dikwij toch een stijging van de produktiekosten met zich mi waardoor het paard achter de wagen belandt. (aal in de discussie is altijd al gesteld, dat korter werken gepaa^n moet gaan met inleveren van loon. Gebeurt dat niet dan kdat meer mensen aan het werk zetten de bedrijven geld, dat (els dikwijls niet is. Herbezetting kan alleen als de bedrijfstF" wordt verlengd, als dezelfde machines en gereedschappc?v langer in bedrijf zijn, op avonden of ook op zaterdag. De bta reidheid daartoe is niet bijster groot en bovendien kan hjer niet in elk bedrijf. OoK doet zich het probleem voor, dat er niet voldoende schikt personeel is te vinden. Nu al zijVi er vijftigduizend catures die niet kunnen worden vervuld. Scholing en opli ding verdienen veel meer aandacht. Voor de vakbewegij ligt er een belangrijke taak om, in samenwerking met werkgevers, voor werkzoekenden ook door middel van hein of bijscholing de kansen te vergroten. Dit kan effectiever zi dan het zich blindstaren op de 32-urige werkweek. Dooi op komst DE BILT (KNMI) Het ziet er naar uit dat vrijdag een ein de komt aan de periode met vriezend weer. De minimum temperatuur ligt de komende nacht rond de min twee gra den. morgenmiddag zal het kwik rond het vriespunt schommelen. Vannacht kan er nog hier en daar wat sneeuw vallen; de kans daarop is het grootst in het zuiden van het land. Morgen overdag neemt de kans op neerslag verder af. De wind is vannacht aan de kust nog af en toe vrij krach tig, en waait uit het zuidoos ten. Morgen staat er een zwak ke tot matige veranderlijke wind. Vanaf vrijdag is de weg vrij voor depressies die van de Atlantische Oceaan komen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor vrijdag en za terdag: westen uit sneeuw of regen. Midd temperatuur vrijdag tussen 0 en n(JT 5 graden, zaterdag enkele graden I gcr. Britse Eilanden en Ierland: period met regen. Middagtemperatuur dag van 8 graden in het noorden 12 in het zuiden en westen, zatei iets mipder zacht. Benelux: veel bewolking en af er regen. Middagtemperatuur oplof tot rond 6 graden. Duitsland: toenemende bewolking vanuit het zuidwesten regen sneeuw. Middagtemperatuur tussei en 5 graden. Frankrijk: in het algemeen veel I wolking en vanuit het westen af toe regen. Middagtemperatuur val graden in het noordoosten tot 12 het zuiden en westen, en 15 a Rivièra. Zaterdag enige graden Spanje en Portugal: wisselen wolkt en mogelijk een bui. i langs de kust van de golf van Bi Middagtemperatuur van 12 graden ]j het noorden tot 20 in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust: wis lend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur van graden in het noorden tot 15 in zuiden, maar in de Povlakte roni Alpengebied: van het westen uit nemende bewolking en vooral zi dag sneeuw of regen. Middagtem||pi raluur in de dalen oplopend van het vriespunt tot circa 5 graden. Slavink met rode kool en aardappelen vla met appelmoes en banaan Als u met z'n tweeën bent dan heeft u nodig: 2 slavin ken, 30 g margarine, mes punt bloem, worcestersaus; 0,5 kg rode kool, uitje, 10 g margarine, 1 dl water, stukje laurierblad, 1 kruid nagel, zout, peper, kaneel, suiker, 1 zure appel, azijn; tot 1 kg aardappelen; jampot appelmoes of 3 Goudreinettes met suiker naar smaak, 1 kleine ba naan, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g sui ker), iets citroensap). Bak de slavinken op een ma tig vuur bruin en gaar in twintig minuten. Houd het vlees op een bord warm. Bak an de bloem lichtbruin in her^ overgebleven vet, voeg wep nig water toe en breng de ji op smaak met worcestersai e Haal zo nodig lelijk blad va de rode kool en snijd haar en smalle reepjes. Fruit i kleingesneden ui lichtbru in de margarine. Voeg wa\ kool, laurierblad, kruidnagtm en een mengseltje van zotflfi peper, kaneel en suiker tflE en sluit de pan. Schil de amm pel, snijd hem in schijfjes t leg die op de groente. Ka g de kool gaar in vijftien twintig minuten. Breng ci; groente goed op smaak m de de gebruikte toevoegsels i vir azijn. nil Het zelf koken van appe moes kost weinig tijd t geeft een smakelijk produi Kook daarvoor de geschil en van klokhuis ontdane pels in weinig water tot mi in acht minuten. Roer gare appels door elkaar wrijf de massa desgewen door een zeef en doe er nair smaak suiker bij. Laat de a pelmoes koud worden meng er de in plakjes gesn den banaan door. Leg er e a fgekoelde gele vla op garneer die eventueel m een paar plakjes banaan, c door citroensap zijn gehaal JEAN) pr ,o:F 'tkt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2