•ïoordwijkse commissie an Space Center bij De wil vestiging Rank CekLcSommit Noordwijkse commissie is tegen vestiging nieuwe bar-dancings ftijDEN OMGEVING Ëcidae Sou/icmt aatcafé Warmondse fracties eenstemmig over te voeren ouderenbeleid ïrst duidelijkheid [or er besluit valt rer Haaswijk-centrum ■J* Burgemeester opende eerste Midwinterflora Fouten Wassenaarse ambulance dienst „niet desastreus" VALKENBURG BEZOEKT LEIDSE LAKENHAL Academie mag exposeren in „Bethesda" Kroegen in Warmond mogen later dicht WOENSDAG 8 JANUARI 1986 PAGINA 13 BCHENDAM De Leidschen ÏLand- en Tuinbouwvereniging y) houdt maandag in het café )rie Molens" aan de Stompwijk d 30 een „praatcafé" waarbij ook jhtgenoten welkom zijn. *ve het uitwisselen van nieuw- irensen worden huishoudelijke j behandeld zoals een bestuurs- izing. Aftredend en wel her- zijn J. Henkdriks en P. fan. Aftreden maar niet her lar is A. v.d. Akker. De deuren |et praatcafé gaan om 20.00 uur Sassenheim stemt in met ander beleid Rechtswinkel SASSENHEIM De Sassenheimse commissie welzijn is giste ren. zij het met wat kanttekeningen, akkoord gegaan met de be leidswijziging van de Leidse rechtswinkel. Deze instelling krijgt sinds 1975 een subsidie, gericht op de steun aan zogenaamde eco nomische zwakkere, en dan specifiek gericht op het terrein van „wonen", „werken en belastingen". Voor dit doel is het beschei den bedrag van 1000 gulden op de Sassenheimse gemeentebegro ting opgevoerd. Sassenheim stelt duidelijk dat de rechtswinkel een duidelijke voortrekkersrol heeft vervuld, ook voor de regio gemeenten. Inmiddels hebben andere instellingen dezelfde werkzaamheden op zich genomen. Op basis daarvan heeft de Leidse rechtswinkel enkele taken afgestoten. Met name de spreekuren voor „vreemdelingen en recht", de "vrouw en recht", „wonen en werken" zijn afgeschaft. Op zich geen pro bleem vond de commissie gisteravond, alleen de manier waarop vele gemeenten van de verandering in dienstverlening op de hoogte zijn gesteld, valt nogal moeilijk. In feite komt het neer op een mededeling achteraf, inplaats van overleg vooraf. Partij Wassenaar wil zandbakken afschaffen WASSENAAR Het raadslid J. W. Harting (Partij Wassenaar) wil alle zandbakken op openbare plaatsen weg laten halen. Harting zei dit gisteren tijdens de vergadering van de com missie welzijnszaken. „Al die vieze zandbakken opruimen. Het is absoluut niet hygiënisch. Hon den, vogels en katten doen er maar hun be hoefte in, en dan krijgen we alleen maar smeri ge toestanden", aldus het raadslid. Van wethou der mevr. W. A. van der Wiel-van der Flier kreeg Harting geen bijval. De commissie wel zijnszaken is overigens gisteravond akkoord ge gaan met het voorstel voor de instelling van een noodfonds. Dit fonds, 40.000 gulden groot, moet een oplossing bieden voor mensen in fi nanciële nood. Het CDA-raadslid J. Speelman stelde voor het noodfonds de naam „bijzonder hulpfonds" te geven. Sinke hoopt toch op premie-A-woningen VALKENBURG B en W van Valken burg gaan alsnog proberen om dit jaar premie-A-woningen te mogen bouwen. Via de herverdeling in juli en oktober hoopt burgemeester C. Sinke nog wat in de wacht te slepen, omdat gemeenten mo gelijk aanvragen hebben ingediend zon der die waar te kunnen maken. Onlangs wees de provincie een aanvraag af voor de bouw van 21 van deze woningen in 't Joght. Het inwonersaantal van Valken burg steeg het afgelopen jaar van 3075 naar 3081. Daarvan zijn 1572 mannen en 1509 vrouwen. Er werden 44 nieuwe Val kenburgertjes geboren, 19 inwoners over leden. 154 Valkenburgers verlieten de ge meente, terwijl 135 personen zich vestig den in het Rijndorp. ,DWIJK De commis- ir ruimtelijke ordening gisteravond de knoop (hakt. Unaniem sprak zij it voor vestiging van het ijk Space Center op keerterrein nabij De I Men vond dit de meest jkte plek voor een ruim- ttentoonstelling. gezien fcije ligging van het bad- im. Met dit advies t de commissie zich ach- door Kritisch Noord- igestelde plan dat door lleefbaarheidsvereniging ternatief werd aange- I Kritisch Noordwijk is I de vestiging van het Space Center in de Noorddui nen. Overigens gaat de com missie met zijn advies in tegen het meerderheidsstandpunt van B en W. Dat zag meer in een gefaseerde bouw in de noordduinen, in de omgeving van manege Meeuwenoord, de plek waar nog niet zo lang ge leden ook het Cosmo Center een gooi naar deed. Oveigens verdiende het initia tief tot vestiging van de ten toonstellingsruimte aller on dersteuning. verklaarde de wethouder Hij zette uiteen, dat aan beide in aanmerking komende lokaties voor- en na delen verbonden waren. Een pluspunt voor de bouw bij De Rank was de ligging nabij het badcentrum. Daartegenover stond dat het benzinestation zou moeten verdwijnen. CDA- fractievoorzitter L.G.J. Alke made deelde mede dat in zijn fractie een duidelijke voor keur bestond voor het bouwen van de tentoonstellingsruimte bij De Rank. Mocht dit niet haalbaar zijn, dan is het CDA bereid mee te denken aan een vestiging in de noordduinen. J. Smit (VVD) kende grote waarde toe aan het toeristische aspect van het Space Center. „Wij hebben er ook geld voor over", verklaarde de woord voerder van de VVD-fractie. Ook de VVD bleek voorkeur te hebben voor bouw bij De Rank. Men opperde zelfs de mogelijkheid van een integra tie. Mocht het bouwen bij het dorpscentrum problemen ge ven, dan bleek ook de VVD bereid een vestiging in de noordduinen te overwegen. „Zo dicht mogelijk bij het bad centrum", was het uitgangs punt van Th. van Rijnberk (D'66). De noordduinen vond hij een wat dode hoek. Ook dat was reden tot z'n voorkeur tot vestiging nabij De Rank. Van Rijnberk drong aan op snelle voortgang. „Er moet op korte termijn een beslissing worden genomen, want anders kan deze attractie wel eens aan de Noordwijkse neus voor bij gaan". W.J. Plug (PPR/PSP) pleitte voor een kleinschalig geheel bij De Rank. In de PvdA-frac tie bleken de meningen ver deeld. Volgens mevrouw B. Visser is haar fractie gepor teerd voor een snelle beslissing over de lokatie en de PvdA heeft een duidelijke voorkeur voor de vestiging bij De Rank. Mocht dit niet mogelijk blij ken, dan is de Pvd A-fractie verdeeld over de vraag wat er dan moest gebeuren. Persoon lijk was mevrouw Visser er voor om in dit geval de lokatie in de noordduinen te overwe gen. Wat de procedure betreft, liggen de zaken in de noord- duinen het meest eenvoudig, deelde wethouder Van Duijn nog mede. „Maar het moet wel een parel zijn", aldus Van Duijn, die nog herinnerde aan besluiten (het Racket Center op het Casinoterrein bijvoor beeld), die na voltooiing van de bouw, minder fraai waren uitgevallen. WARMOND De plaat selijke politieke partijen zijn vrij eenstemmig over het ouderenbeleid dat in de gemeente gevoerd moet gaan worden. Dat bleek gisteren tijdens een door het Ouderen Overleg Warmond belegde bijeen komst in Huize St. Lidui- na. Zowel het CDA als de VVD en Progressief War mond verklaarden een sgezind ernaar te streven het vrij grote aantal oude ren in Warmond het vol gende te bieden: een pret tige woonomgeving (zo lang mogelijk zelfstandig) veiligheid in het verkeer en inspraak. Mevrouw G.E. den Ouden (CDA) noemde het wonen van ouderen in de dorpskern uiterst belangrijk en zij vond dat het Burchtcomplex en de een- en tweepersoonswonin gen in plan Ter Leede daar voor benut diende te wor den. Het wonen van ouderen en jongeren naast elkaar hoeft volgens haar geen pro blemen op te leveren als om trent geluid en dergelijke te voren duidelijke afspraken worden gemaakt. Mevrouw Den Ouden beloof de vervolgens plechtig net zo lang bij allerlei instanties aan te kloppen totdat er een goe de oplossing is gevonden voor het probleem van de oversteek over de Herenweg. Veel oudere voetgangers en gebruikers van rolstoelen durven de Herenweg niet over te steken ondanks de aanwezigheid van voetgan geroversteekplaatsen. Een verkeerslicht daar ter plaatse zou geen echte veiligheid bieden volgens de deskundi gen. Wethouder mevrouw C.E. Dalhuisen (Progressief Warmond) zegde toe naarstig naar een oplossing voor dit vrijheid beperkende pro bleem te zoeken. Zij sprak de verwachting uit dat na de re constructie van de Haarlem- mertrekvaartweg het door gaand verkeer flink zal afne- Mevrouw C.A.M. Saris (VVD) pleitte met klem voor meer keuzemogelijkheden met betrekking tot woningen voor ouderen. Veelzijdige woonvormen, aanpassingen in het eigen huis als de tijd daarvoor gekomen is, goede adviezen en vooral meer ou derenwoningen tussen de overige woningen moeten er voor zorgen dat ouderen echt kunnen kiezen waar zij wil len gaan wonen na het verla ten van de gezinswoning. ISTGEEST Er ten eerst meer meer ®ezavens op tafel moeten i 3n om tot een duide- j^inancieel beeld te ko- ver van een te bouwen méifunctioneel centrum, ^-dmening verkondigden len van de commis- nanciën gisteravond. bezj>emeente Oegstgeest dsljoor de bouw van dit 500.000 gulden uit het fonds bo- 'ijkse voorzieningen torts moet er een be- g*2 van 1.800.000 gulden Dirtn uit de grondex- lenfetie van Haaswijk. latste is er nog niet hele- llmaa^ wethouder Koh- verklaarde dat dit zeker zou komen. De commis- en ontdekten toch nog lantal vaagheden. Zo wil de uitkomsten van grond- itatie op papier zien. rom die haast" vroeg |rs. P. van Veen (PPR) If, „en waarom niet eerst jp^angwagen gestolen r ajTGEEST Onbeken- 'eY%bben maandagnacht een nd^iger gestolen bij een wbngerbedrijf aan de Oude P^ur'gerweg. Het vehikel ■enTjvoor het bedrijfspand en een ketting. De daders het slot opengebroken, d heeft de diefstal ge- wagen had een waar- ongeveer 2.500 gulden. wachten tot wij een ordelijk en duidelijk beeld hebben van investeringskosten en exploi tatielasten van een dergelijk centrum...". Ook de D'66-er mr. G. Wuis- man wond zich over de kwes tie nogal op en vroeg zich af of het van de plank halen van een bedrag van 1,8 miljoen door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten in Haas- wijk niet tot gevolg zou kun nen hebben dat het Bouw fonds in de wijk andere voor zieningen voor zich uit zou schuiven. Wethouder Kohl- beck ontkende dit te stelligste. De haast waarmee" het plan moet worden uitgevoerd, ver klaarde hij door te beweren dat destijds afgesproken is dat Oegstgeest niets op exploitatie wil overhouden. '„Zodra er geld is moeten wij gelijk voor zieningen in Haaswijk treffen en niet afwachten tot iedereen vraagt waarom dit of dat niet gebeurd is...". De wethouder kon echter de commissie niet overtuigen met toezeggingen. „Wij zijn dank baar voor de veelheid aan in formatie die wij ontvangen hebben maar het komt niet op twee maanden aan. Ik wil niet doordrammen", aldus van Veen die eraan toevoegde dat er ook geen sprake was van wantrouwen. „Het kan de plannen wel vier maanden op houden", aldus de wethouder. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. n ccicteflü^t,r1 SrnKiflt luxe handdoek van cm wordt uw deel, (kleine) moeitedoet geiieuwe abonnee aan fengen voor deze ("EER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. il: 'DE/PLAATS: IN: ^ontvangt de eerste twee weken de krant gratis, igeifta wordt het abonnement betaald per: zijzaal ienjomatisch per maand Ot ïofJUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: :CODE/PLAATS:J bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 9§8, 1 Den Haag (postzegel niet nodig). I CodeJN^ Burgemeester Van der Kroft (geheel links) en zijn echtgenote temidden van de bolbloemen. LISSE/STREEK Burgemeester G. J. van der Kroft heeft gis termorgen de eerste editie van de Midwinterflora geopend. Een bolbloemententoonstelling die in eerste instantie is opgezet voor de mensen binnen het bollenvak, doch daarnaast ook kan (en zal) worden bezocht door veel belangstellenden uit de gehele re gio. De Midwinterflora is een initiatief van de bloembollen vei ling CNB, aan de Grachtweg in Lisse, in wiens grote hallen de expositie ook is gerealiseerd. Het hoofdarrangement van de tentoonstelling was in handen van Leo Strengers uit Noordwijk en Cock van Andel uit Hille- gom, die de opdracht kregen om een sobere vaktentoonstelling op poten te zetten. Wel dit „groen-duo" bij uitstek (zij verzorgen jaarlijks bijvoorbeeld ook de inmiddels vermaard geworden Bre da Flora) kan het niet bij soberheid alleen laten. Alle laden van fantasie en mogelijkheden werden opengetrokken, met als uit eindelijk gevolg dat men een schitterende expositie in de grote CNB hal tot stand kon komen, met inzendingen van onder an dere K. v.d. Veek uit Burgerbrug, W. Moolenaar en Zn. te Sas senheim, Fa. Bartels, Bloemenveiling Westland, Gebr. J. en P. Snoek, V.d. Hoek' Broeiproevenbedrijf, Fa. H. van Dam, Fa. Prins en Topper, Fa. Nic. Dames, Botman Bloembollen b.v., Gebr. Keyzer b.v., J. W. A. de Wereld, Fa. P. Hoff en Zn., en Jaap Kooy's Tuincentrum. Bij de opening werd door burgemeester Van der Kroft onder an dere uitgesproken, dat het realiseren van een dergelijke exposi tie binnen de regio en in dit geval in Lisse, van belang is voor de branche om zich duidelijk te profileren. Het totale teeltgebeuren in de streek heeft in de loop der jaren duidelijk ingeleverd door met name de aanslagen die op de teeltgronden werden gepleegd door de woningbouw. Meer en meer van de teelt is naar het noorden verschoven en men lonkt thans ook naar de handelsbe drijven, die evenwel in deze streek nog nadrukkelijk aanwezig zijn. De burgemeester merkte tevens op dat in het streekplan Zuid-Holland west is aangegeven dat de aanslagen op de teelt- gronden tot het verleden moeten behoren. „Ik hoop dat de be langhebbenden in de overige bloembollenstreekgemeenten zich daar ook aan houden, voor het behoud van deze belangrijke be drijfstak voor de regio". De midwinterflora is dagelijks te bezoeken van 8.30 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. WASSENAAR De fou ten die door ambulance personeel uit Leiden en Den Haag zijn gemaakt, zodat men meer dan vijf tien minuten over de rit naar Wassenaar deed, zijn naar de mening van de wethouder van welzijnsza ken mevr. W. A. van der Wiel-van der Flier „niet desastreus geweest". De wethouder zei dit gister avond tijdens de behande ling van een notitie over het ambulancevervoer. De notitie maakt melding van een aantal fouten, zoals het niet kunnen vinden van huis nummers en straten. In de pe riode maart-oktober 1985 kwam een soortgelijke situatie zeven keer voor. „De klachten betreffen alleen nog de wacht tijden", stelt het college van B en W van Wassenaar in de no titie. Voor CDA-raadslid J. Speelman vormde de situatie toch aanleiding voor kritiek: „We moeten het niet alleen statistisch bekijken, want elke minuut dat een ambulance te laat komt kan fataal zijn". Raadslid J. Hatting (P.W.) deed ook een flinke duit in het zakje met zijn stelling dat Wassenaar nog lang niet op de goede weg is. De VVD steunde (net als D'66) haar eigen wet houder, die vindt dat Wasse naar net als vroeger weer een eigen uitrukpost moet krijgen als er regionale samenwer kingsverbanden voor de am bulancediensten zijn. NOORDWIJK De raadscommissie voor ruimtelijke ordening wil geen vestiging van nieuwe bar-dancings in de „Kop" van de Hoofdstraat. Nieu we vestigingen aan de Grent zijn evenmin wel kom. Dit was het resultaat van een langdurige dis cussie over een ontwerp- bestemmingsplan voor het reeds genoemde gedeelte van de belangrijkste win kelstraat van Noordwijk aan Zee. Voorafgaande aan de behan deling van dit punt, hadden een aantal bewoners van de Grent en van de appartemen tengebouwen Duynwijck, Strandwijck en Zeewijckpro- test aangetekend tegen het voornemen van burgemeester en wethouders om vergunning te verlenen aan een Wasse naars bouwbedrijf tot het ver bouwen en vergroten van het pand de Grent 20 tot een bar- dancing. „Waarom wordt aan deze man een uitbreiding toegestaan, die tot nog toe aan andere horeca bedrijven werd onthouden?", zo luidde de vraag van de be zwaarmakers. Zij voerden aan tasting van hun privacy en dreigende geluidsoverlast aan. Mevrouw De Bock, de voorzit ster van de vereniging van fla teigenaren van de hierboven genoemde gebouwen, maakte bezwaar tegen de plannen van burgemeester en wethouders om het aantal bar-dancings aan de Grent met deze nieuwe vestiging op nummer 20 uit te breiden. Zij verzocht het colle ge eerst de huidige situatie te verbeteren en eerst dan het verlenen van een nieuwe ver gunning te overwegen. De woordvoerdster van de bewo ners van Duinwijck en andere gebouwen, klaagde over onbe reikbaar voor de brandweer en ambulance. Bij het verle nen van een vergunning tot vestiging van een bar-dancing, zou de toeloop naar dergelijke inrichtingen weer met vijf honderd vermeerderen, re kende mevrouw De Bock voor. Dat betekent meer hin der, meer overlast, meer van dalisme. Met betrekking tot het ont- werp-bestemmingsplan zei de heer De Boer, voorzitter van Koopcentrum Hoofdstraat, dat het hem hogelijk verbaasde, dat er geen overleg was ge weest met de winkeliers. Zij kunnen immers in hun belan gen geschaad worden. Wethouder C. van Duyn gaf een overzicht van de voor naamste punten uit het ont werp. In de „Kop" zouden alle horecabestemmingen verdwij nen, behalve de reeds bestaan de. Er komen dus geen bar- dancings. In de Bomstraat (zeezijde) zou aan de huidige woningstrook een winkelbe stemming worden gegeven en aan het Jan Kroonsplein zou den enkele woningen wegbe- stemd worden ten behoeve van de bevoorrading van de horecabedrijven van Van- Rheenen. In dit laatste punt kon het CDA zich wel vinden, ver klaarde woordvoerder van die partij, L. Alkemade. Th. van Rijnberk (D'66) kon in hoofd lijnen wel met het ontwerp akkoord gaan. Vooral het idee om de woonzijde van de Bom straat een winkelbestemming te geven, noemde hij een goe de gedachte. Hij verzocht om ruimte voor het vestigen van coffee-shops. J. Smit (VVD) legde de vinger bij een zere plek. In het ontwerp-bestem- mingsplan worden wel bar- dancings geweerd, maar aan de Grent wordt een onbeperk te uitbreiding toegestaan. Me vrouw Visser (PvdA) wilde de woonbestemming aan het Jan Kroonsplein handhaven. In de februari-vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening zal nader over het ont- werp-bestemmingsplan wor den gesproken. VALKENBURG De gemeentelijke commissie welzijnsza ken wil een bezoek gaan brengen aan de Leidse Lakenhal om zich op de hoogte te stellen van de zich daar bevindende kunstwerken en om te kijken of de gemeente eventueel toe wil treden tot de Kunstuitleen Leiden. Dat laatste zou Val kenburg een kwartje per inwoner per jaar gaan kosten het geen neerkomt op een bedrag van 770 gulden per jaar. Inwoners van de gemeente Valkenburg hebben in het verle den aan de gemeente kenbaargemaakt verwonderd te zijn over het feit dat ze geen kunstwerk konden lenen omdat de gemeente niet was toegetreden tot de gemeenschappelijke re geling. Het idee om contact op te nemen met de heer Wurf- bain directeur van de Lakenhal en de Kunstuitleen, kreeg vaste vorm nadat mevrouw A. van der Broek-Westering (PvdA/PPR) meer geïnformeerd wilde worden over de fi nanciële situatie van de Kunstuitleen in zijn geheel en de mo gelijkheden wil aftasten om tot een kleine expositie van kunstwerken in Valkenburg te komen. Via een enquête wil de gemeente onderzoeken of er er voldoende belangstelling aanwezig is voor het lenen van kunstwerken. SASSENHEIM De Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek heeft een gang in haar ge bouw beschikbaar gesteld voor exposities van de Vrije Academie Dever. Dat bleek gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het to taal vernieuwde en uitge breide vroegere „Bethesda" aan de Emmalaan, dat sinds de oprichting 13 jaar geleden van als centraal bureau in gebruik is bij de stichting waarbij de gemeenten Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Warmond en Oegstgeest zijn aangesloten. Hoogtepunt gisteren was een ludieke ceremonie waarbij de bestuursleden H. Diepen veen en mevrouw M. van Muiswinkel, als „Thomas- vaer en Pieternell" op rijm een samenspraak hielden over de gang van zaken bij de vernieuwing en uitbrei ding, die circa 8 maanden duurde en door bouwbedrijf „Wilma" keurig werd uitge voerd. Tot slot van de sa menspraak werden de leden van de bouwcommissie de dames Geljon (voorzitter), Agustinus, Verhey, admini strateur Jansen en directeur van Oers in de bloemetjes gezet. Door het staflid Buit- ink werd door het team van medewerkers een klok ca deau gedaan. tter ontheffing verlenen, waar- WARMOND Het algemeen B en W. Volgens de bestaande door café's later mogen slui- sluitingstijdstip van café's in voorschriften in de Algemene ten. De commissie Warmond wordt van 24.00 uur Politieverordening moeten de algêmené bestuurlijke aangele- verschoven naa# 01.00 uur. kroegen om middernacht slui- genheden buigt zich dinsdag Dat is althans een voorstel van ten. De burgemeester kan ech- over het voorstel

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13