iïeidaeSowa/rit Illegaal gebruik kabel wordt hard aangepakt SPAARSELECT REKENING STAD OMGEVING Meer protesten tegen reclamekolos Plesmanlaan Ontslagen asielbeheerder opnieuw beschuldigd RENTE 5%% nutsspaarbankè WOENSDAG 8 JANUARI 1986 PAGINA 11 val in offiehuis P pIDEN De politie heeft 3627tteren in een koffiehuis *AT In de Morsstraat een 26-ja- ;e man uit Heerlen en een -jarige Leidenaar aange- luden in verband met han en üill in drugs. Tevens werd r 9rjn hoeveelheid hasj aange- nor[fffen- P0^itie hield nog HÏee Leidenaars, van 25 en beistiljaar oud, aan. De 29-jarige :rd na verhoor naar huis ituurd, de ander wordt ;ehouden op verdenking diefstal van een pas- Vergeefse uilenjacht LEIDEN Twee le den van studentenver eniging Quintus, een 18-jarige jongen uit Haarlem en een 20-ja- rige Leiderdorper, zijn vanochtend rond kwart voor zes op he terdaad betrapt bij een inbraak in het gebouw van studentenvereni ging Minerva aan de Breestraat. Het tweetal wilde De Uil van Mi nerva kapen. De Uil is een relikwie voor Mi nerva; als De Uil weg is gaat all?s mis, zo gaat het verhaal. Koppel ganzen waakt Witte Singel onveilig LEIDEN Bewo- ners van de Witte Singel hebben giste ren bij de politie ge klaagd over een vijf tigtal ganzen. Deze watervogels steken regelmatig de straat over en zorgen vol gens de bewoners voor veel gevaar. De politie vermoedt dat een melkhandelaar uit de Morsstraat de eigenaar is van de ganzen. Experts lopen deur politiebureau plat LEIDEN Het is op het Leidse poli tiebureau een komen en gaan van ver zekeringsexperts. Deze veelvuldige be zoeken houden verband met de zelfge maakte bom die op 31 december op de 2e Binnenvestgracht ontplofte en grote schade aanrichttte. Twee auto's werden totaal vernield, twee zwaar beschadigd en zo'n 58 ruiten sneuvelden. Resten van de bom (onder meer een stuk me taal) worden momenteel onderzocht in het Gerechterlijk Laboratorium in Rijs wijk. De politie zoekt nog steeds getui gen en ook het bejaarde stel dat de ex plosie moet hebben gezien wordt ver zocht zich te melden. Officier blijft bij eis van vijf jaar tegen verkrachter DEN HAAG De officier van justitie in Den Haag, mevrouw mr. I. Klopper, heeft haar eis gehandhaafd van vijf jaar gevangenisstraf te gen een 31-jarige Hagenaar, die verdacht wordt van de verkrachting van een 16-jarig meisje plus een reeks andere geweldsmisdrijven, die hij rond april had gepleegd in de regio van Lei den. Daartoe behoorde ook de overval op de verkoopster van een boekwinkel n Nieuw-Ven- nep. De rechtbank besloot de zaak tot gisteren aan te houden in verband met de bestudering van een nagekomen psychiatrisch rapport van het Utrechtse Pieter Baan Centrum. De verdachte had hierom verzocht. Hem was onder meer de verkrachting ten laste gelegd van een 16-jarig meisje in Aerdenhout. Voor de verkrachting van een bejaardenver zorgster in de rouwkamer van een Leiderdorps bejaardenhuis moest de officier vrijspraak vra gen wegens gebrek aan bewijs. Een andere vrouw werd in diezelfde ruimte tot ontucht met het slachtoffer gedwongen. Beide vrouwen wa ren door de affaire zo geëmotioneerd dat zij de dader achteraf niet met zekerheid herkenden. Hij was gewapend en gemaskerd toen hij zich aan hen vergreep. Volgens de pychiaters van het Pieter Baan Centrum heeft de verdachte een kwetsbare narcistische natuur. Hij is wel intelligent, maar permanent opzoek naar nieuwigheidjes en sen saties. Zijn advocaat, mr. J. Telkamp, vroeg de rechtbank rekening te houden met het feit dat de verdachte de misdrijven pleegde in een co- caïneroes. Dat middel had hij nog niet eerder gebruikt. Vonnis op 21 januari. Jan des Bouvrie aangetrokken voor plein AZL LEIDEN De befaamde ontwerper Jan des Bouvrie gaat het binnenplein van het nieuwe Academisch Zieken huis Leiden inrichten. Het ziekenhuis heeft ten aanzien van de exploitatie van de winkeltjes op dit zogenaamde Leidse Plein een overeenkomst geslo ten met de Ziekenhuis Diensten Groep, die de opdracht voor de inrichting heeft verstrekt aan de bekende ontwer per. Jan des Bouvrie heeft tevens op dracht gekregen voor de inrichting van het Academisch Ziekenhuis in Maas tricht. Hij is bekend geworden door het ontwerpen van meubels en strakke, overwegend witte interieurs. GEMEENTE GAAT HUIS AAN HUIS CONTROLEREN LEIDEN Het illegale gebruik van de radio- en eucd televisie kabel wordt 'met ingang van 1 juli rp-rhard en op grote schaal >llvia' aangepakt. Daartoe zal 1 "ponder meer elke aanslui- ^gjting in de stad nauwkeu- -ggprig worden gecontro- zgs,leerd. De gemeente zal 2518 daarbij gebruik maken van de bevoegdheid suited desnoods met hulp van de politie elk pand 'e (binnen te gaan, waar een a's "^aansluiting is. Indien il- legaal gebruik bij een (t. '7( tweede controle opnieuw ace. wordt vastgesteld, zal de 87.51 betreffende abonnee de- ifinitief worden afgeslo- >oo ten. Die werkwijze is nu in theorie ook al moge lijk, maar blijkt alleen in enkele bij toeval ontdek te gevallen effect te heb- Tel. ben Juist het toevallige ontdek ken van illegaal gebruik van de kabel, moet plaats maken voor een meer systematische aanpak. De gemeente ver moedt dat het illegale ge bruik van de radio- en televi- POEI siekabel uit de hand loopt en begint daarom in juli een oriénterend onderzoek naar an(j de werkelijke omvang van 400.-. het illegale gebruik. De voor- '18. -bereidingen voor dit onder- R i.kzoek zijn al in volle gang. Bo- reMvendien hoopt men dat van het onderzoek een preventie- ve werking zal uitgaan. Sinds de aanleg van het ka- ^belnet in 1978 is gestart, is de of vla gemeente al vaak geconfron- .teerd mét illegale aansluitin- ;ASiQgen. Omdat het vermoeden '■se^bestaat dat dit vooral in de binnenstad regelmatig voor- sport komt, zal het onderzoek daar oordjstarten. Als het onderzoek rel Jhet vermoeden bevestigt ^ÜS|en dat wordt zeker niet uit gesloten geacht zal de technische dienst van de stadskabei de gemeenjeraad om financiële steun verzoe ken voor een onderzoek op grote schaal. Het verlies dat de gemeente per illegale gebruiker lijdt, bedraagt 192 gulden per jaar. Omdat echter niet duidelijk is hoeveel mensen illegaal gebruik maken van de kabel, is de omvang van de inkom stenderving niet vast te stel len. Chef van de stadskabei A. van Donzel hoopt „dat het tot het gebied binnen de sin gels beperkt is". Hij verwacht dat het illegaal gebruik daar buiten veel minder zal zijn en in nieuwbouwwijken zelfs zo goed als nihil. In de wijk Stevenshof bijvoorbeeld heeft onlangs de eerste regu liere controle plaats gevon den en is niet één illegale aansluiting aangetroffen. Van Donzel heeft hier twee verklaringen voor: „Ten eer ste zijn de mensen niet bereid allerlei gaten te boren in hun nieuwe huis en ten tweede is bij de bouw van de huizen gebruikt gemaakt van een nieuw soort verdeelkast, die erg moeilijk is open te bre- Onderzoek Voordat het onderzoek van start gaat, wil de gemeente van elk huis in Leiden weten of de eigenaar of bewoner(s) een abonnement op de kabel heeft en wat voor abonne ment dat is. Men kan immers een gewoon abonnement op 1979 Het vertakken van een kabelaansluiting is niet moeilijk en rela tief goedkoop. De benodigde onderdelen zijn in de winkel ver krijgbaar en worden dan ook veelvuldig toegepast, zoals hier in een willekeurig pand in de Leidse binnenstad. de kabel hebben, maar ook een collectief abonnement (een abonnement dat uit meerder aansluitingen be staat en daardoor goedkoper is). „Tot nog toe weten we al leen wie er een abonnement heeft, maar niet wat de situa tie is in huizen, die dat offi cieel niet hebben. Dit alle maal in kaart brengen, kost erg veel tijd", aldus Van Donzel. „Toen men in 1978 begon met het aanleggen van het kabelnet, heeft niemand er aan gedacht dat dat in de toe komst nog wel eens handig zou kunnen zijn". Een gevolg van deze gebrek kige informatie is, dat de controleurs nu min of meer bij toeval illegaal gebruik te gen het lijf lopen. Van Don zel: „Dat gebeurt bij de jaar lijkse controle van de ver deelkasten. Dan blijkt dat ie mand zo'n kastje heeft open gebroken en er zelf een kabel in heeft geplugd. Dat is niet zo moeilijk". Sommige mensen doen het op een veel directere, brutale manier. Zo zijn Van Donzel en een collega in de Weddes- teeg eens tegen een kabel „aangelopen", die vanuit een raam langs de gevel recht streeks naar het kastje liep. „Mensen gaan niets uit de weg. Vooral in studentenhui zen hebben we al de vreemd ste dingen meegemaakt. Daar boren ze allemaal gaten in de muren en worden de fraaiste „kerstbomen" in elkaar ge zet. Soms lopen er vanuit één contactdoosje vertakkingen naar vijf televisies en ra dio's". De Stichting Studenten Huis vesting (SSH), die veel van deze huizen en flats in be heer heeft, vond aanvanke lijk dat de gemeente haar zaakjes met de studenten zelf maar moest opknappen en weigerde tussenbeide te ko men. Toen de SSH de grote hoeveelheid vernielingen constateerde, werd ingegre pen. Van Donzel: „De SSH heeft een collectief contract met ons afgesloten zodat het aantal vertakkingen nu is te- i ruggedrongen. De kosten worden in de huur doorbere kend". Ook met de Stichting Huisvesting Werkende Jon- geren is een dergelijke over- eenkomst bereikt. Afsluiting Tot nog toe heeft de gemeen te in vijf gevallen de aanslui ting na een eerste waarschu- wing afgesloten. „Meestal zijn de mensen bereid een abonnement op de kabel te nemen, als zij zijn betrapt. Wij waarschuwen altijd voor we tot afsluiting overgaan. Tenslotte lokt het systeem J min of meer ontduiking uit". Hoewel hij het zelf al een discutabel punt noemt, maakt Van Donzel onderscheid tus sen huizen waar een gezin woont en huizen waar bij voorbeeld studenten op ka mers wonen: „Bij een gezin is sprake van een eenheid, waar meestal één bewoner kostwinner is. Daar zullen we in geval van een enkele i vertakking niet afsluiten. In een studentenhuis is echter sprake van inwoners die al len een eigen inkomen heb- ben. Die moeten dan ook maar allemaal een eigen aan- 1 sluiting nemen, of met elkaar een collectief abonnement". Mochten de controleurs van de gemeente illegaal gebruik van de abonneetelevisie te genkomen (waarschijnlijk vanaf maart gaat Filmnet in Leiden en omgeving van start) dan zal daar niets tegen gedaan worden. „Daar heb ben we als gemeente niets mee te maken", aldus van Donzel. „Als iemand zelf zo'n electronisch kastje in elkaar knutselt, waarmee je het ge stoorde televisiebeeld dat door Filmnet op de kabel wordt gezet weer in een nor maal beeld verandert, dan is het aan Filmnet daar wat aan te doen". PIETER EVELEIN Cursus WÊJK&O heeft ook voor dit jaar Tr-fen groot aantal cursussen op *Z^het programma staan, zoals '<childerenboekbinden, leeldsnijdenjazz en fotogra fie. Een aantal cursussen ytordt in de Regenboog in de Meren wijk gegeven. Nadere informatie is telefonisch ver- '^Qvrijgbaar: 141141. Computercursus pet jongerencentrum STATS is begonnen met een compu tercursus van vijftien lessen Van ander half uur. De cur- tus wordt op dinsdagen en op Woensdagen gehouden. Deel name kost twee gulden vijftig 'er les. In de eerste twee les ten wordt de werking van sen computer uitgelegd. Vaarna krijgt men zes weken les in basic computertaal en lieert men de computer bedie- ipen. In de zeven weken jaarna kan men onder lei- jling van de computerleraar ?en eigen programma ma- fcen. Opgave en inlichtingen wij STATS, Haarlemmer- Vraat 73c of tel. 142136. Cursus De Werkgroep Vrouw en Ar beid start woensdag 19 febru ari met een cursus Arbeids- hulpverlening voor vrouwen uit Leiden. De door het ar beidsbureau bekostigde cur sus is bedoeld voor vrouwen 'met weinig of geen opleiding die betaald buitenshuis wil len gaanwerken, een eigen bedrijf willen beginnen of een opleiding willen gaan volgen. De cursus duurt acht maanden, is gratis en wordt gehouden op woensdagoch tend. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Hannie van Dijk, consulente Vrouwen werk Stichting Welzijn, Breestraat 117, Leiden (254692). Textielkunst Patricio Lema, student rech ten uit Ecuador, houdt woensdagochtend 15 januari in het International Centre aan het Rapenburg 6 een le zing met dia's over de Indi aanse coöperatie van wand kleedwevers en de markt van geweven stoffen in Ota- valo Ecuador. De lezing be gint om tien uur. Om elf uur start in Galerie Le Pigeon aan de Scheepmakerssteeg 2 een verkooptentoonstelling met werk van Patricio Lema. Deze Quechua-sprekende In diaan uit Peguche exposeert textielkunst. De tentoonstel ling duurt tot en met 29 janu ari en is van woensdag tot en met zaterdag van twaalf uur tot half vijf te zien. PROVINCIE EN RIJKSWATERSTAAT: „ONAANVAARDBAAR" LEIDEN De provincie Zuid-Holland en Rijkswater staat hebben, bij de gemeente protest aangetekend tegen de ruim twintig meter hoge recla mekolos aan de Plesmanlaan. Beide instanties hebben Lei den gevraagd de mast weg te halen, maar de gemeente heeft die verzoeken van de hand ge wezen. Rijkswaterstaat heeft de ge meente laten weten, dat de mast een gevaar voor het ver keer is. De mast is 24 meter hoog, zodat hij ook vanaf de A44 de snelweg Wassenaar- Amsterdam is te zien en trekt daardoor teveel aandacht van de automobilist, aldus Rijkswaterstaat. De provincie heeft de gemeente gevraagd of het mogelijk is de mast wat meer in de richting van de Haagse Schouwweg te ver plaatsen. Bovendien zou de mast kleiner moeten worden om hem wat minder opvallend te maken. Eerder deze week schreef de Leidse huisarts B. Crul de ge meente al een boze brief. Vol gens de huisarts is het plaatsen van de mast uit esthetisch standpunt niet aanvaardbaar. Crul wees er in zijn brief op, dat de gemeente er veel aan doet de historische sfeer van Leiden te behouden en dat de kolossale mast daar afbreuk aan doet. Op de mast zijn bor den aangebracht die aandacht vragen voor een sigaretten merk en ook dat is volgens Crul een reden de mast te ver wijderen, temeer daar de ro kende cowboy vanuit de lon gafdeling van het nabijgelegen Academisch Ziekenhuis goed zichtbaar is. De gemeente ziet geen reden op de protesten tegen de mast in te gaan. „De mast is ge plaatst, nadat alle voorgeschre ven procedures waren doorlo pen en alle vergunningen wa ren verleend. Bovendien heb ben we een contract afgesloten met een bedrijf dat de mast exploiteert. Door zo'n contract kun je niet zomaar heenfiet- sen". Volgens dat contract ver huurt de gemeente de grond, waar de mast op staat, voor een periode van twintig jaar aan het bedrijf IBC in Best. De gemeente krijgt jaarlijks 25.000 gulden en IBC heeft daarmee honderd vierkante meter tot zijn beschikkking. De bouw vèn de mast is in overeenstemming met het be stemmingsplan. Verder is een bouwvergunning afgegeven toen bleek dat de mast aan de bouwverordening zou voldoen. Ook de welstandscommissie heeft zijn fiat aan de bouw van de mast gegeven. Uiteindelijk is ook een zogenaamde stads- schoonvergunning verstrekt, waarmee de gemeente uit sprak, dat de mast op die plek uit het oogpunt van esthetica aanvaardbaar te vinden. „Ambtelijk vonden wij dat het op die plek wel kon", aldus de woordvoerder van de gemeen te en B en W hebben daar mee ingestemd. Ik kan me wel voorstellen dat anderen daar anders over denken. Plannen om een tweede mast te bou wen zijn er niet, maar mocht iemand een aanvraag indienen voor een tweede mast op de Plesmanlaan, dan kijken we daar misschien anders naar". De gemeente heeft bij het aan gaan van het contract met IBC geen bepalingen opgenomen over de inhoud van de recla me. „Als overheid moet je daarmee uitkijken. De enige bepaling is dat dat de reclame in overeenstemming is met de openbare orde en de goede ze den". Het contract met IBC beëindigen acht de woordvoer der om nog een reden onwen selijk: „Dat zou de gemeente ongetwijfeld een flinke scha devergoeding kosten. Alleen de bouw van de mast heeft al 1,5 ton gekost". H. Raymaekers (rechts) van de Dierenambulance vreest concurrentie van de servicedienst van de Dierenbescherming niet. Politie: We laten ons niet voor hun karretje spannen LEIDEN Het bestuur van het Leids dierenasiel heeft het beheerdersechtpaar Tiele op 20 december 1985 bij de Leidse politie beschuldigd van van diefstal en dierenmishande ling. Maar volgens politie woordvoerder D. Graveland is er geen enkele aanleiding of bewijs om een onderzoek in de richting van de Tiele's in te stellen. „Wij laten ons niet voor het karretje van het be stuur spannen", aldus Grave land gisteren in een reactie. Namens het bestuur meldde mevrouw H. Roosjen aan de politie dat tussen november en 20 december 1985 een bureau lamp en medicijnen uit het asiel zijn gestolen en dat in de nacht van zondag 15 op maan dag 16 december honden kat tenvoer hebben gekregen en katten hondenvoer. Hierdoor zijn de dieren aan de diarree geraakt en volgens het bestuur is er daarom sprake van die renmishandeling. Mevrouw Roosjen liet duidelijk door schemeren dat het bestuur het echtpaar Tiele verdacht en vroeg om maatregelen. Wil Tiele weet niets van de dief stal en ook het verwisselen van voer kan hij niet verkla ren. Hij heeft wel kinderen bij het asiel gezien. Wil Tiele is per 1 januari ont slagen als beheerder van het asiel, maar zijn vrouw is er nog vijf uur per week officieel actief. Het echtpaar woont in de dienstwoning van het die rentehuis aan de Besjeslaan. Aangezien de nieuwe (waarne mende) beheerster om half vier 's middags naar huis gaat, is met Mieke Tiele afgespro ken dat zij énig toezicht op het asiel ibu houden. „Mieke is daarom verantwoordelijk", zegt Tiele. Over deze zaak heeft het echtpaar een gesprek met enkele bestuursleden ge voerd, maar dat werd zo ver hit dat Tiele woedend wegliep. „Ik laat me niet voor dief uit maken".. Tiele is ook zeer ontdaan van een opmerking die een mede werkster van het asiel tegen een bezoekster zou hebben ge maakt. Deze bezoekster, een oudere vrouw die regelmatig geld naar het asiel brengt en Tiele erg goed kent, kreeg over de oud-beheerder te ho ren dat die was ontslagen om dat hij 's nachts honden sloeg. Tiele heeft bij het bestuur om excuses gevraagd. Hij is bereid om met een schriftelijke ver klaring van de bezoekster naar de rechter te stappen. „Ik wil geen stempel opgedrukt krijgen van iemand die dieren mishandelt", zegt Tiele. Tijdens zijn ontslagprocedure werd Tiele beschuldigd van het schoppen van een hond. De rechter heeft deze klacht van de hand gewezen. De ex- beheerder heeft nu besloten tot 1 juli 1986 in de dienstwo ning te blijven. Eerder had hij gezegd eerder weg te gaan wanneer hij goede, vervangen de woonruimte zou krijgen, maar hij wacht nu zeker tot begin juli. „En als ik geen goed ander huis krijg, ga ik nog niet weg". Service Het echtpaar Tiele concen treert zich nu namens de Leid se Dierenbecherming op een servicedienst voor dieren en dierenbezitters. Zo worden transporten naar dierenarts, asiel en dierencrematorium verzorgd, verwilderde katten gevangen en na sterilisatie of castratie weer in de buurt uit gezet en vogels in de winter bijgevoerd. Onlangs werden in de Zaanstraat negen katten „geholpen" en binnenkort vol gen meer buurten. Deze katten worden wel door de buurtbe woners verzorgd, maar om uit breiding van het kattenbe- stand te voorkomen worden deze maatregelen getroffen. Voor een ritje rekent de servi cedienst een tientje en daar mee is het echtpaar Tiele zeer concurrerend voor de Dieren- hulpdienst van de heer H. Raymaekers, die veel meer in rekening moet brengen. Ray- makers vervoert ook mensen naar de dierenarts. Tiele geeft toe dat beide instanties elkaar in de wielen rijden. „Maar twee groentenwinkels in één straat kan toch ook. Nee, ik weet niet wat Raymakers er van vindt". Tiele zegt dat hij veel goedkoper kan werken dan de Dierenhulpdienst. „Wij hebben alleen onkosten, wij hoeven er niets aan te verdie nen". Tiele zegt dat hij erover heeft gedacht met een dieren ambulance te beginnen. „Maar ik vind het risico te groot". H. Raymaekers van de Die renhulpdienst blijft erg lako- niek onder de plannen van de Tieles. „Die servicedienst van de Dierenbescherming werd twee jaar geleden al met veel tam-tam opgericht", zegt hij. „Ze doen er erg geheimzinnig over, je ziet ze nooit". Ray maekers zegt dat er niets aan te doen is omdat iedereen die dat wil met een dierenambu lance mag gaan rijden. „Al gaan er tien in Leiden rijden. Maar", voegt hij eraan toe „de beste overwint". De man van de dierenambu lance vertelt dat hij al dertien jaar actief is in dit vak. On langs verhuisde de Dieren hulpdienst (die over twee am bulances beschikt) van de Anna Paulownastraat in Lei den naar de Haarlemmer- straatweg 12 in Oegstgeest. Daar hebben hij en zijn mede werkers de beschikking gekre gen over heel wat meer ruimte dan in Leiden. De Dierenhulp dienst is zeer professioneel van opzet. Men rijdt rond in wa gens met mobilofoon en aller lei apparatuur, terwijl de Tie les in een bestel wagentje ron drijden. Daarom is het voor deze in stantie onmogelijk om goedko per te werken dan de Tieles. Wil Tiele hoopt zelfs met be houd van uitkering te kunnen gaan werken. Raymaekers noemt het dan ook oneerlijke concurrentie, maar hij is niet van plan er iets aan te doen. „Dat is zinloos". Hij wijst erop dat de Dierenbescherming over veel geld beschikt. „De Dierenbescherming heeft ook al bij mij met geld op de stoep gestaan en nu hebben bij het asiel ook al het kortste eind getrokken", aldus Raymakers, KEES VAN HERPEN (ADVERTENTIE) - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11