CeidócSoimwit Politie wil bemiddelen over schade tussen slachtoffer en dader STAD OMGEVING J Schorsingszaken: instant-rechtspraak nwlsarts maakt bezwaar tegen Parkeergarage Driessen- plein bijna zeker Zenders uit de lucht ne LEIDEN: VOORZICHTIG MET VRIJGEVEN NAAM DADER 5: Gewonden en schade door gladheid MEER DAN 3000 UITSPRAKEN PER JAAR BIJ RAAD VAN STATE MAANDAG 6 JANUARI 1986 PAGINA 5 Reclamezuil met rokende cowboy REIDEN Een Leidse huisarts heeft in U trn brief aan burgemeester en wethou- jers bezwaar gemaakt regen de plaatsing nprij n de grote reclamezuil aan de Plesman- j jan. Hij noemt het gevaarte een vervui- e °]ng van de horizon en vindt dat de ge- 'rem|iccnte met twee maten meet door een vap crgelijk bouwsel goed te keuren. „Voor P Hk hekje boven één meter tachtig, moet 'e v>dere Leidenaar een bouwvergunning !usaiinvragen. De welstandscommissie moet nie} barna beoordelen of het bouwsel in de rn Weving past. Nu wordt men zowel 'sa- pnds als overdag getroffen door een ze- jer vijf meter hoge verlichte, sigaretten Dkende cowboy op een mast van zo'n 20 u ier" De huisarts vindt dat als dergelij- 5ri e bouwwerken worden toegestaan, de gemeente nu geen schuttingen meer kan weren vanwege schoonheidsaspecten. „Doet zij dit wel dat wordt er met twee maten gemeten", schrijft de huisarts. Zijn tweede bezwaar richt zich tegen het recla me-onderwerp op de zuil. De huisarts is van mening dat het in een tijd waarin de centrale overheid om gezondheidsredenen pleit voor het terugdringen van het roken, het geen pas geeft deze „Las Vegas-ach- tige"-rcclame van een rokende cowboy te plaatsen. Dit temeer omdat deze „stoere" cowboy vanuit de longafdeling van het Academisch Ziekenhuis prima te zien is. In zijn brief dringt de huisarts aan op ver wijdering van „het ontsierende bouwsel". „Moge anders dit bouwsel spontaan ineen storten", luidt de laatste regel in zijn brief. Identiteit man in vijver vastgesteld LEIDEN Dankzij een tip van een caféhouder heeft de politie de identiteit kunnen vastgestellen van de man die vrijdagmorgen is gevonden in een vijver aan de Marnix- straat. Het blijkt te gaan om de 62-jarige Leidenaar H. Over- dijk. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Volgens de politie heeft de man donder dagavond een café bezocht en is daarna nog met een vriend mee naar huis gegaan. Vervol gens is hij op een fiets vertrok ken. Hoe de man in de vijver is beland, is nog onduidelijk. Vandaag is sectie verricht. LEIDEN De vestiging van een parkeergarage met daarin een filiaal van C&A-dochter Marca op het Ir. Driessenplein is zo goed als zeker. Het college van Ben W heeft een principe-overeen komst bereikt met project-ontwikkelaar Erica- Beheer in Den Haag. Volgens het plan van Erica moet er een garage komen met ruimte voor 322 auto's, een Marca-vestiging, 1.500 vierkante me ter kantooroppervlakte en 30 woningen. Al na de zomervakantie zou de eerste paal de grond in kunnen. Het gebouw moet twaalf meter hoog worden. Het college van B en W wil de plannen binnen een paar weken aan de raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer voorleggen. Het college wil haast maken met de uitvoering van de plannen om te voorkomen dat Marca (kle- dingsupermarkt) naar bijvoorbeeld Zoeterwoude of Leiderdorp uitwijkt. Koolmonoxydevcrgiftiging LEIDEN Twee personeelsleden van een bakkerij aan de Lammen- schansweg zijn zaterdagmiddag met koolmonoxydevergiftiging naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Een defecte geiser oorzaak bleek de giftige damp te hebben veroorzaakt. Nep-controleur LEIDEN Een 81-jarige bewoon ster van de Zijlsingel is van een paar honderd gulden bestolen door een man die zich uitgaf voor con troleur van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR). De man stuurde de vrouw naar boven om een kachel te controleren. Toen de vrouw weer beneden kwam, was de man weg. LEIDEN De Leidse politie en de Radio Controle Dienst hebben gis teren de illegale zenders San Tro- pez en Enterprise uit de lucht ge haald. Twee com plete studio's en zendinstallaties werden in beslag genomen. Bde LEIDEN De Leidse >enc politie wil gaan bemid- r Sp] delen tussen slachtoffers ïanq en daders om het verha- toe len van de aangerichte n jj schade van een misdrijf mogelijk te maken. zei Daartoe zou een bemid- Dndö delingsbureau opgericht moeten worden. Op die j manier zou het slachtof- "ec a *er van een inhraak of iw. z een vermogensdelict de en I schade bij de dader terug telt kunnen halen zonder dat tuss beiden van eikaars iden- b! °P h°°ête ziJn- R0] Dat zegt politiewoordvoerder !j. D. Graveland in een reactie idusti 0p ^et besluit van de Nij- in meegse politie alle slachtof- ue"r* fers van inbraken en andere 18s 6 vermogensdelicten voortaan ,an e informatie over de identiteit e" van de in verband met die nr^J misdrijven aangehouden ver- nrf""j dachten te geven. Nijmegen is daar al in mei mee begon nen. Eind vorige week liet het mi nisterie van justitie weten niet erg blij te zijn met het Nijmeegse initiatief, omdat men bang is voor een gewel- dadige confrontatie tussen slachtoffer en dader. Het Fiat openbaar ministerie heeft daarop een richtlijn uitge vaardigd. waarin is bepaald, dat de politie vanaf 1 maart bij het opmaken van proces verbaal uitdrukkelijk aan het slachtoffer moet vragen of deze de naam van de dader wil weten en schadevergoe ding wil. De politie gaat bo vendien bemiddelen als die schade verhaald moet wor den op het Schadefonds Geweldsmisdrijven of het Waarborgfonds Motorver- keer. De naam van dader wordt uiteindelijk door het de officier van justitie vrijge- gegeven en niet door de poli tie. Net zoals het ministerie van justitie ziet ook de Leidse po litie niets in het in alle geval len vrijgeven van de naam van de dader aan het slacht offer. „Uit het oogpunt van privacy is het niet aanvaard baar om dat altijd te doen. Op die manier is het risico van repressailles te groot", aldus Graveland. „Bovendien is het de vraag hoe zinnig het is. Het zal voor een groot aantal slachtoffers vaak moeilijk zijn de schade te verhalen, omdat men de goede proce dures niet kent en de weg niet weet". Wanneer in Lei den een slachtoffer zelf naar de naam van de dader vraagt, wordt hij naar de of ficier van justitie verwezen. ..Die moet dan beslissen", al dus de voorlichter. Centrale plaats richtlijn van het openbaar ministerie geeft po litiekorpsen de vrijheid een regeling op te stellen, die verder gaat en Leiden is dat met het bemiddelingsbureau dan ook van plan. Het op te richten bemiddelingsbureau zou ervoor moeten zorgen dat het slachtoffer toch zijn scha de kan verhalen en tegelij kertijd de dader met de ge volgen van zijn handelen wordt geconfronteerd. „Het slachtoffer moet een centrale plaats krijgen in de bestrijding van de kleine cri minaliteit", meent Grave land. Uitgewerkt is het idee echter nog niet en de precie ze consequenties van de in voering ervan zijn dan ook nog niet duidelijk. Grave land: „Als je aan zoiets be gint, moet je het gelijk goed doen. Het zal jaarlijks om een groot aantal gevallen gaan dus dan heb je een behoorlijk administratief orgaan nodig. Ambtelijke steun van de ge meente zal zeker nodig zijn om zoiets op poten te zetten". De Leidse politie heeft nog dens vakanties onder te lij den hebben, terugdringen. Graveland: „We hadden in dat geval speciale toestem ming van de officier van jus titie, omdat het maar om een beperkt aantal gevallen ging. Een succes was dat project trouwens niet. Maar een paar scholen hebben de schade verhaald. Blijkbaar zijn on derwijzers niet meer zo be trokken bij hun school". geen idee wanneer het be middelingsbureau van start zou kunnen gaan. Graveland herinnert eraan, dat vroeger al iets dergelijks bestond in Leiden: „Dat wa ren de zogenaamde „klach tenrijers". Hoofdagenten, die hun wijk goed kenden en eens bij de dader langs gin gen om te informeren of de schade van een ingeslagen ruit niet betaald kon worden. In de jaren zeventig is daar Politiewoord voerder Graveland: „In de manier waarop Nijmegen met het verstrekken van namen van daders omgaat, zien wijniets". door de toename van werk zaamheden een einde aan ge komen". De Leidse politie heeft overi gens wel ervaring met het doorgeven van namen van daders aan slachtoffers. In 1984 werd een project gestart, waarbij aan alle scholen de mogelijkheid werd geboden op die manier de schade op de dader te verhalen. Dat project moest het vandalisme, waar veel scholen vooral tij- Haltproject Vorig jaar juni werd door het driehoeksoverleg tussen offi cier van justitie, burgemees ter en commissaris van poli tie een werkgroep opgericht, die een aantal voorstellen moest doen in de strijd tegen de kleine criminaliteit. Op die manier is niet alleen het idee van een bemiddelings bureau ontstaan, maar ook dé invoering van het zogenaam de „Halt-project". In grote steden als Den Haag kent men dat al. Dat project houdt in, dat de dader in het geval van bijvoorbeeld een ingesla gen ruit of een inbraak de mogelijkheid van een alter natieve straf wordt geboden in de vorm van bijvoorbeeld werken in een ziekenhuis. Wanneer de dader instemt en daarnaast de aangerichte schade vergoedt, wordt ver der geen strafvervolging in gesteld. Dit project, waarmee men „een halt" aan het vandalis me wil toeroepen, zou tegen de zomer in Leiden van start kunnen gaan. De Leidse politie doet nu al aan slachtofferhulp door het slachtoffer op de hoogte te stellen van de afloop van zijn zaak. Verder wordt het slachtoffer gewezen op de mogelijkheid in de strafzaak, die door het openbaar minis terie tegen de verdachte wordt aangespannen, schade vergoeding te eisen. „Veel mensen weten niet dat dat kan", aldus Graveland. „Een ingeslagen ruit of een gesto len horloge bijvoorbeeld, is wat weinig schade om een ci viele procedure tegen de da der te beginnen. Maar als de verdachte bij de kantonrech ter moet voorkomen kan de schadevergoeding maximaal 600 gulden bedragen en bij de rechtbank 1.500 gulden. Contact opnemen met de of ficier van justitie kan dus ze ker zin hebben. We vermel den in onze brief aan de slachtoffers altijd het num mer van het dossier bij justi tie om dat vergemakkelij ken". MARCEL GELAUFF REGIO De sneeuw heeft in het afgelopen weekeinde voor vele slip partijen op de wegen ge zorgd, waarbij gewonden vielen en aanzienlijke ma teriele schade werd ver oorzaakt. In Rijpwetering raakte een 54-jarige Ridderker ker zondag in een slip op de rijksweg A4, waarna hij in een sloot belandde. Hij en zijn passagiers kwa men met de schrik vrij. In Rijnsaterwoude slipte een strooiwagen op de provin ciale weg. De bestuurder van een Alphense strooi- auto trok de auto weer op de weg. Bij een aanrijding op de Sta tionsweg in Lisse raakten za terdagochtend vier mensen ge wond. Een 66-jarige automobi list uit Noordwijk moest af remmen voor een voorgesor teerde auto en raakte daarbij, vermoedelijk door het gladde wegdek, in een slip en knalde bovenop een tegenligger. De bestuurder liep een hoofd wond en vermoedelijk twee gebroken benen op, zijn 65-ja- rige had een shock, een her senschudding, een verbrijzeld rechteronderbeen en een ge scheurde milt. De bestuurder van de tegemoet komende auto, een 51-jarige man uit Lisse, liep een hoofdwond op. Zijn vrouw had vermoedelijk een shock. De gewonden zijn overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis in Leider dorp. Van de auto's was wei nig over. Een 18-jarig meisje uit Hille- gom liep zaterdagmiddag om vijf uur op de Mariastraat een beschadigde ruggewervel op, toen ze door de gladheid viel met haar fiets. De Hillegomse is overgebracht naar de Mari- astichting in Haarlem. In Noordwijkerhout ging een bestuurder van een bestelwa gen gisteren op de provinciale weg ter hoogte van net viaduct „onderuit". De wagen kwarri op zijn kant terecht. De man ging naar huis en kwam met enkele familieleden terug. Ge zamenlijk zette men de auto weer op de vier wielen. G krijgt jaarorde Hutspotten aericje jaarorde van de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten is dit jaar naar de drumband K&G ld (£unst en Genoegen) gegaan. Op het traditionele nieuwjaarsbal reikten Prins Piet de Eerste en ind rjrinses Coby de oorkonde met bijbehorende medaille uit. De jaarorde is kort na de oprichting van rekkje Hutspotten in 1973 ingesteld als een een beloning voor een persoon, groep of instantie die zich n b^rdienstelijk maakt in Leiden en omgeving. Zo is de orde uitgereikt aan mevrouw Vis-Hommes, e krehtgenote van oud-burgemeester Vis, vanwege haar grote verdienste voor het vrijwilligerswerk, den brig jaar viel mevrouw M. Lasschuit deze eer ten deel. Zij is dé stuwende kracht achter het Leidse !zon<lajoretten-wezen. Na de oorkonde overhandigde Prins Piet de Eerste K&G bovendien een door op, emzelf vervaardigd siersmeedwerk. tevj- honl SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. DEN HAAG/LEIDEN „Aan de orde is het verzoek om een voorlopige voorziening in het geschil tussen K. Post en de burgemeester van Huis- sen". Staatsraad mr. P.J. Bou- kema, de waarnemend voor zitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, kondigt een nieuwe zaak aan. Eén van de ongeveer driedui zend schorsingszaken die jaar lijks door de afdeling worden behandeld. Een schorsings zaak, of het treffen van een voorlopige voorziening, is „in stant-rechtspraak", te vergelij ken met een kort geding bij de gewone rechtbank. Is het ja of is het nee? Daar draait het om. De dag na de zitting, soms nog op dezelfde dag, wordt de uit spraak bekend gemaakt. De motivering volgt enige weken later. Deze uitspraak blijft van kracht totdat de afdeling rechtspraak of de minister een definitief besluit over het ge schil heeft geveld. Voor de waarnemend voorzitter, mr. Boukema, is zo'n voorlopige uitspraak vaak een moeilijke kwestie. Want waar bij een normale zitting drie staatraden zich over de materie buigen, staat hij er alleen voor. Ook ontbreekt het bij schorsingsza ken nogal eens aan de volle digheid van de dossiers. De staatsraad wordt tijdens de zit ting regelmatig geconfronteerd met nieuwe feiten. De schorsingszaak van de heer Post vond onder grote belang stelling plaats. Een groep heao-studenten uit Zwolle was op aanraden van voorlichter bij de Raad van State, mr. Eppo Jansen, naar de zitting gegaan. Volgens de heer Jan sen zijn deze zittingen ook voor niet-ingewijden interes sant. „Het verzoek om een voorlopige voorziening te tref fen of om een besluit van ge meente of rijk op te schorten kan op korte termijn, want het criterium in deze zaken is het zogeheten „spoedeisend be lang", aldus de voorlichter in zijn inleidend verhaal aan de Zwollenaren. „Eén van de partijen moet onevenredig be nadeeld zijn. Wanneer geen voorziening wordt getroffen vindt er bij wijze van spreken een ramp plaats. Schorsingsza ken geven daarom een goed beeld van de rechtsgang". In de schorsingszaak die de Overheid in de beklaagdenbank (1) Dit jaar wordt herdacht dat de wet-Arob (de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen) 10 jaar bestaat. Een wet, waarmee geschillen tussen bur ger en overheid kunnen worden uitgevoch ten. De overheid komt dan veelal in de be klaagdenbank terecht. De wet biedt echter ook de mogelijkheid om de ene overheids instantie tegen de andere (een hogere) te laten procederen. Het is in feite de meest democratische rechtspraak van ons land. Eén ding staat voorop: altijd gaat het over beschikkingen, over „een door een over heidsorgaan op schrift gesteld besluit met rechtsgevolgen". Het uitvechten gebeurt onder meer bij de afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te, een vrij jong recht scollege. De rechters, ofwel staatsraden, zitten letterlijk op dezelfde hoogte als aanklagers en verweerders, dragen geen ambtskleding (ergens in een la moet nog een ontwerp voor een toga liggen) en de ruziemakende partijen worden, om een modeterm te gebruiken, „cliëntvriende- lijk" benaderd. In een drieluik wordt dit rechtscollege onder de loep genomen. Van daag het eerste deel: de schorsingsverzoe- ken. De afdeling rechtspraak buigt zich over de vraag of er al dan niet sprake is van redelijk overheids belang. heao-ers volgden was het „spoedeisend belang" de porte monnee van de heer Post. De burgemeester wil aan hem geen vergunning geven voor een speelautomatenhal in het Achterhoekse dorp. Er dreigt nu een financiële ramp voor deze .Jonge ondernemer". Hij heeft zich behoorlijk in de schulden gestoken om van ,,'t Schuurke" in Huissen een goktent te kunnen maken. En nu hij de ruimte heeft ver bouwd en de apparatuur heeft aangeschaft, mag hij van het gemeentebestuur de stekker van de gokautomaten niet in het stopcontact steken. Zolang de afdeling rechtspraak geen uitspraak heeft gedaan, weet. meneer Post niet wat hij met ,,'t Schuurke" aan moet. De kans bestaat dat de Raad van State tegen de burgemeester gaat zeggen: uw beleid is on juist, meneer Post heeft het volste recht om een gokauto- matenhal in het dorp te ope nen mits hij zich houdt aan die en die voorwaarden.. Maar tot die tijd lijdt meneer Post al leen maar verlies op ,,'t Schuurke" en zijn fruit- en an dere automaten. Daarom pro beerde hij de Raad van State te laten uitspreken, dat de bur gemeester van Huissen aan hem een voorlopige vergun ning moet verstrekken. Tijdens de zitting werd veel gepraat over de voors en te kens van het gemeentebeleid. De Huissense burgemeester vond dat een automatenhal de gokzucht bevordert. „Om jeug digen en kansarmen te be schermen", zo zei zijn woord voerder. „wordt een dergelijke hal in onze gemeente niet ge tolereerd". De woordvoerder beriep zich op een psycholo gisch rapport waarin staat dat er 10.000 gokverslaafden in Nederland zijn. Ook stelt het rapport dat van een deugelijke therapie hiertegen nog geen sprake is. Om een goede afwe ging te kunnen maken, be keek de afdeling rechtspraak of de beschikking afwijkt van het tot dan toe gevoerde be leid. Omdat in Huissen nog nimmer een gokautomatenhal is toegestaan lijkt dit beleid vrij constant. Maar ook al zou het afwijkend zijn, staatsraad Boukema laat zich bij schor singszaken niet alleen leiden door onredelijk gemeentebe leid. In de eerste plaats gaat het om het spoedeisend be lang. En dat leek niet te kun nen worden aangetoond. Me neer Post lijdt wel financiële schade van het gemeentebe leid maar deze schade was stellig te voorzien. Na afloop van de zitting beant woordde mr. Boukema vragen van de Zwolse heao-ers. „Of hij al een tip van de sluier kon oplicnten?" Was een vraag van één van de studenten. Dat is volgens de staatsraad niet mo gelijk. „Bel morgen maar naar de Raad van State, dan krijg je het antwoord". Wel gaf hij te kennen het beleid van de ge meente niet zo onredelijk te vinden. „Alleen", zo zei hij, „was de motivering niet erg sterk. Het gemeentebestuur had er beter aan gedaan met ervaringen van elders te ko men. Hoe verkeerd het bij voorbeeld is gegaan in een dorp waar wel een gokauto matenhal werd toegestaan. Stel dat in zo'n buurgemeente inmiddels zestig procent van de jongeren onder twaalf jaar verslaafd is geraakt aan het gokken. Dan was de bezorgd heid van de burgemeester wat aannemelijker". Volgens de heao-studenten zag het ernaar uit dat de staatsraad geen in breuk zou gaan plegen op het gevoerde gemeentebeleid. De uitspraak kwam de dag erop en inderdaad, het verzoek werd afgewezen. FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5