i ANC zal burgers niet ontzien bij nieuw offensief 'n half miljoen van Ted en 't jaar begint maar net. „Libië en byne samen achter aanslagen" Krantenmagnaat daagt regering Frankrijk uit Spanning tussen Syrië en Israël verminderd Volkswagen kan fabriek f bouwen in Sovjet-Unie BUITENLAND EeidaeSowo/nt MAANDAG 6 JANUARI 1986PAGINA Directeur Poolse tv trekt boetekleed aan WARSCHAU De directeur van de Poolse televisie, Aleksander Perc- zynski, heeft bekendgemaakt dat hij ontslag heeft genomen vanwege tech nische gebreken tijdens de uitzending met de nieuwjaarsboodschap van ge neraal Jaruzelski. De generaal was voor de kijkers nauwelijks verstaan baar. De directeur verscheen gisteren op het scherm om zijn verontschuldi gingen aan te bieden en zijn ontslag bekend te maken. Anonieme fouten bestaan niet, zei Perczynski. Hij was persoonlijk verantwoordelijk geweest voor de organisatie van die uitzending en daarom trok hij nu, met zijn ont slagname, de consequenties uit zijn verantwoordelijkheid. Joden laken Deutsche Bank MÜNCHEN De voorzitter van de joodse gemeente in Berlijn, Heinz Galinski, heeft felle kritiek geleverd op de Deutsche Bank, omdat die zich zou willen onttrek ken aan de verplichting om smartgeld te betalen aan ioden die in het Derde Rijk als dwangarbeiders moesten werken. De Deut sche Bank, de grootste van West-Duitsland, gaat het Flick-concern, dat in de Tweede Wereldoorlog joden als onbetaalde dwang arbeiders in dienst had, overnemen. Ga linski zei zaterdag dat de Deutsche Bank door de overname van Flick automatisch de verplichting voor de betaling van smar- tegeld op zich nam. Bankdirecteur Frie- drich Wilhelm Christians zou echter heb ben gezegd dat de herstelbetalingen het probleem zijn van Flick, en niet van de Deutsche Bank. Hart maakt handen vrij voor verkiezingscampagne DENVER De Democratische Senator Gary Hart heeft bekendgemaakt dat hij zijn zetel in de Amerikaanse Senaat zal opgeven. Op deze manier heeft hij alle tijd om campagne te voeren voor de presidentsverkiezingen van 1988. In de Democratische campagne van '84 werd Hart verslagen door Walter Mondale, die vervolgens de verkiezingen van president Reagan verloor. Na het be sluit van Edward Kennedy om in '88 niet naar het Witte Huis te dingen, wordt de 49-jarige Hart als voornaamste Democratische kandidaat beschouwd. Hij moet echter eerst zijn schulden van de campagne van '84 afbetalen. VS en Sovjets praten over chemische wapens WASHINGTON Amerikaanse en Rus sische ambtenaren ontmoeten elkaar wel licht al volgende maand om te praten over beperking van chemische wapens. Dit meldde de Washington Post zaterdag. De Amerikaanse delegatie wil van Mos kou een datum en plaats horen waar de twee landen kunnen gaan praten over het tegengaan van een verdere verspreiding van dit soort wapens. President Reagan en partijleider Gorbatsjov hebben op hun topconferentie in Genève in november af gesproken dat zij „een dialoog zouden aangaan over de non-proliferatie van che mische wapens". De Amerikaanse rege ring meent overigens dat Moskou in de laatste jaren chemische wapens aan heel wat landen in handen heeft gespeeld. HAAST MET OVERLEG OVER OEVERVERBINDIW (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van transport, Nicrf? J las Ridley, vliegt morgen naar Parijs voor besprekf gen met zijn Franse ambtgenoot, Jean Auroux, ovLti de geplande oververbindinding tussen beide landt Op 20 januari wordt in het Noord-Franse Lille If overeengekomen plan wereldkundig gemaakt. Tegr die tjd zal premier Thatcher zich daarvoor sPec>Can naar Rijsel begeven om president Mitterrand te or moeten. Achter de ongewone haast waarmee premr° Thatcher en president Mitterrand de kwestie van P vaste link willen afhandelen, schuilen louter politr.. ke motieven. Mitterrand hoopt in de komende vtj kiezingen veel stemmen te winnen met een reusa<r\ v tig project en Thatcher van haar kant rekent niet leen op meer werkgelegenheid maar ook op een frt„ standbeeld van haarzelf bij de Engelse toegang tot r vaste oeververbinding. ke De auto, die zaterdag op een landmijn nabij de grens met Botswana reed, werd totaal vernield. Van de vier blanke inzittenden werden er twee gedood en twee gewond. LONDEN/JOHANNES BURG Het verboden zwarte Afrikaans Natio naal Congres (ANC) in Zuid-Afrika zal volgens de Britse krant de Sunday Times een nieuw militair offensief beginnen, waar bij blanke burgerdoelen zoals boeren in afgelegen streken niet worden ont zien. ANC-voorzitter Oli ver Tambo zal het offen sief overmorgen in Zam bia afkondigen, aldus de Engelse krant. Het bericht kwam enkele uren nadat in Zuid-Afrika een blan ke boer en zijn schoondochter gedood werden toen hun auto bij de grens met Botswana op een landmijn reed. Twee an dere inzittenden raakten ge wond. Bij soortgelijke explo sies zijn sinds 13 december dertien blanke Zuidafrikanen omgekomen. De Zuidafrikaan- se regering in Pretoria heeft gisteren gedreigd dat de aan slagen gewroken zullen wor den. Dat dreigement heeft zij eer der geuit tegen Zimbabwe van waaruit volgens Pretoria ook ANC-operaties worden uitge voerd. De grens met Lesotho, vrees voor aanslagen extra be waakt. Lesotho is volgens Zuid-Afrika een wijkplaats voor ANC-ers. In Kaapstad kwamen 2.000 mensen mensen van allerlei rassen bijeen in de katholieke Mariakathedraal voor de be grafenis van Brian Bishop. Deze blanke strijder voor de mensenrechten kwam bij het zelfde auto-ongeluk om het le ven als de eveneens blanke ac tiviste Molly Blackburn, op 28 december. Hernieuwde stammenstrijd in Zuid-Afrika heeft gisteren in Kwazulu het leven gekost aan zes zwarten. Dit is door de po litie van het Bantu-thuisland meegedeeld. Volgens een poli tiewoordvoerder vertoonden de lijken van de slachtoffers alle schot- en steekwonden. Bij zware gevechten nabij Dur ban, tussen duizenden leden van de Pondo en Zulu stam men, kwamen vorig jaar rond kerstmis bijna zestig mensen om het leven. De Libische leider Khadaffy tijdens zijn interview, gezeten op een tractor in de woestijn. T «1 £1 (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS „De machtigste man van Frankrijk", zo noem de een bekende Franse journa list onlangs krantenmagnaat Robert Hersant. Behalve Her- sants eigen bladen brachten alle Franse kranten zijn naam zaterdag op de voorpagina. De „papivore" (papier-eter) had weer toegeslagen, zo werd vrijdag bekend. In strijd met de anti-trustwet voor de pers voegde Hersant in een klap vier kranten aan zijn imperium toe. De overna me van „Le Progres de Lyon", de vijfde krant van Frankrijk, bezorgde hem een absoluut monopolie in het in econo misch en politiek opzicht steeds belangrijker wordende gebied Rhone-Alpen. De baas van het populaire „France-Soir", „Le Figaro" en „L'Aurore" bezit bijna 40 pro cent van de totaal oplage van de Franse landelijke kranten en een vijfde van de provinci ale pers. De „Groupe Hersant" omvat verder twintig week- en maandbladen, dertig lokale ra diostations en drie kranten in België. Daarnaast is Hersant in de markt voor diverse televi siezenders met een lokaal, na tionaal en Europees bereik. Veel commentatoren zien in de aankoop van de kranten- groep „Le Progres" (eigenaar Lignel stond voor ruim dertig miljoen gulden rood) een uit daging aan het adres van de socialistische regering. Voor het kabinet Mauroy was het breken van de macht van Her- sant een prioriteit. Door obstructie van de opposi tie in het parlement en door ingrijpen van de Franse Con stitutionele Raad werd echter een duidelijk tegen Hersant gerichte perswet van alle ve nijn ontdaan. De rechtse oppositie, voor wie bladen als France-Soir en Le Figaro een belangrijke spreek buis vormen tijdens een socia listisch staatsmonopolie op ra dio en televisie heeft al laten weten de gewraakte perswet te herroepen, zodra men weer aan de macht is. Hersant wordt als belangrijkste kandi daat gezien voor de toekomsti ge overname van het te priva tiseren tweede televisienet. Macht vergroten Dat Hersant ondanks alle te genwerking van de laatste ja ren zijn macht juist onder links alleen maar heeft ver groot, is een doorn in het oog van menig socialist. „De wet ten van de republiek zijn ook van toepassing op de burger Hersant", zei een geprikkelde staatssecretaris Fillioud van Communicatietechniek vrijdag op de Franse buis. Maar niet voor niets sloeg Hersant zijn slag in de onsta biele en gevoelige periode vlak voor de Franse parlementsver kiezingen. Verder dan een veroordeling door de Raad van Transparantie en Pluriformi teit in de Pers zal het waar schijnlijk wel niet komen. Robert Hersant, kandidaat voor een Kamerzetel op een oppositielijst, weet dat de defi nitieve inlijving van Le Pro gres daarom slechts een kwes tie van tijd is. Ondertussen heeft zijn zoon Philippe een oog laten vallen op een andere in moeilijkheden verkerende Franse krant, „L'Union de Reims". De Franse journalistenbonden hebben scherp tegen de laatste aankopen van Hersant gepro testeerd. Al jaren beroepen de bonden zich op een wet uit 1944, die het verbiedt dat een man meerdere krantentitels bezit. Door inschakeling van stromannen en de oprichting van zijn groep heeft Robert Hersant de mazen in de Fran se weten te vinden. De journalisten zijn vooral be ducht voor zijn gewoonte de kranten van zijn groep redac tioneel te koppelen. Die kos tenbesparende truc is dodelijk voor de pluriformiteit in de Franse pers, want de bladen van Hersant worden meestal vanuit een centrale redactie in Parijs geredigeerd. De journa listenbonden vrezen voor een eenheidsworst in de Franse pers en zijn van plan Robert Hersant opnieuw voor de rechter te dagen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1176) Smidje Verholen en Sjeems Pond ke ken elkaar verbaasd aan. Wat had dat nu weer te betekenen, het gouden boekje, hoofdstuk 3, sub 2...? Het zou echter tamelijk gauw duidelijk worden, want om te beginnen gaf Koning Anto- nyc ze vriendelijk toestemming om van tafel op te staan. „Wilt U zo goed zijn de heer Bravhenc- ky te volgen?" zei hij. „Deze zal enkele noodza kelijke veranderingen in uw kleding aanbrengen. En mogen wij U dan verzoeken morgenmiddag, precies 4 uur. weer hier te zijn?" Verrast volgden de twee geheime agenten de heer Bravhencky, die hen voorging naar een groot vertrek, waar allerlei staatsuniformen en keuri ge, zwarte gelegenheidscostuums opgeborgen waren. De hofkleermaker stond daar al te wach ten met de nodige werktuigen in de hand. Met zou ik zeggen, ietwat ruim over de buik. Hier..., past U dit jasje maar eens. Nou..., wat zeg ik? Het zit als gegoten, nietwaar?" Intussen richtte de heer Bravhencky het woord tot Sjeems Pond en vroeg, enigszins onthutst: „Waarom loopt U toch voortdurend op klom pen, mijnheer Pond. Het lijkt me niet de juiste dracht voor het Koninklijk Paleis." „Zeg..., maak het nou een beetje," antwoordde 009. „Toen PolnycWfe onderzeeër in de buurt van de haven was gekomen, dook hij op. Ik zag de kans overboord te springen en zwom naar land." „Aha, ik begrijp het!" zei Bravhencky. „En zwemmen met de schoenen aan, dat wil wat moeilijk gedaan zijn. Vandaar...." „Pre cies, ouwe jongen," vervolgde Sjeems Pond. „Op kousevoeten en drijfnat kwam ik bij de Graaf van Lmborg Strom binnen. Hij leende mij vakmansoog keek hij naar de smid. glimlachend deze klompen, want iets anders had-ie op het zeggende: „Een fraai figuur..., een mooie A-3 moment niet....'" Protestantse mars eindigt met rellen Noordierse protestanten heb ben de politie zaterdag beko geld met flessen en stenen, waardoor 23 agenten gewond zijn geraakt. De onlusten bra ken uit aan het eind van een mars door Noord-lerland van duizenden protestanten die zich verzetten tegen een op 15 november gesloten verdrag tussen Ierland en Engeland. Honderden jongeren gingen over tot gewelddadigheden toen de eindbestemming van de mars was bereikt. Dit wa^ het zwaarbewaakte gebouw waarin het Engels-Ierse secre tariaat is gevestigd in een bui tenwijk van Belfast. Westland overgenomen door Amerikanen LONDEN Het in moeilijkheden verkerende Britse helicopter- concern Westland wordt overgenomen door een consortium van het Amerikaanse Sikorsky en het Italiaanse Fiat. Vanochtend werd bekend gemaakt dat de overname door een Europees con sortium bestaande uit General Electric en British Aerospace uit Groot-Brittannie, Messerschmitt-Bolkow-Blohm uit de Bondsre publiek. Aerospatiale uit Frankrijk en Agusta uit Italië is afge wezen Aan het besluit gingen vier dagen van onderhandelingen met Sikorsky vooraf. Volgens zegslieden is met de overname een bedrag van 300 miljoen gulden gemoeid. WASHINGTON Libië en Syrië, en niet de Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie PLO noch de ge heimzinnige terrorist Abu Nidal, zaten achter de re cente aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen. Dat is het afgelo pen weekeinde gezegd door uiteenlopende bron nen, zoals PLO-leider Arafat en zegslieden van de Israëlische geheime dienst. Volgens de Britse Sunday Ti mes zijn de recente aanslagen gepleegd door Libische en Sy rische agenten, die de naam van Abu Nidal slechts als dek mantel hebben gebruikt. De krant beroept zich voor dit be richt op bronnen bij de Israëli sche inlichtingendienst. Nidal is volgens deze bronnen ern stig ziek en leidt na een be handeling in Oost-Duitsland een teruggetrokken bestaan in Tripoli of Damascus. Hij zou door zijn ziekte niet in staat zijn geweest de aanslagen te beramen. De Sunday Times wijst er onder meer op. dat ook de Israëlische regering haar twijfels heeft geuit of de aanslagen inderdaad het werk zijn geweest van Nidal. De wa pens die bij de aanslagen wer den gebruikt zouden volgens het blad via de diplomatieke post van de Libische of Syri sche ambassades in Rome en Wenen bij de daders terecht zijn gekomen. Agenten die vanuit de ambassades werk ten. zouden de acht terroristen hebben geholpen door inlich tingen te verschaffen en de nodige voorbereidingen te treffen. Volgens de Sunday Ti mes waren andere acties ge pland in Brussel, Parijs én Ma drid. In een interview met het Amerikaanse blad Washington Post heeft ook FuU-leider Arafat verklaard, dat de ge heime diensten van Libië en Syrië de terreurdaden hebben beraamd. Beide landen willen volgens hem „de PLO onder mijnen om de hoop op een Arabisch-Israëlische vrede de grond in te boren". Maar vol gens Arafat heeft Abu Nidal wel met de aanslagen te ma ken gehad. „Hij is een instru ment van enkele Arabische in lichtingendiensten. Momenteel werkt hij voor Syrië en Libië". In zijn interview met Ameri kaanse journalisten verklaarde de Libische leider Khadaffy dat Abu Nidal niet in Libië woont. Hij voegde daaraan toe dat hij Nidal het afgelopen jaar wel in Libië en een aantal an dere landen heeft ontmoet. Volgens de Libische leider is het doel van Nidal de bevrij ding van Palestina, en zal hij dit doel met alle middelen na streven. Sommige westerse diplomaten in Tripoli plaatsten het afgelo pen weekeinde vraagtekens bij de Amerikaanse beschuldiging dat Libië het centrum is van het internationale terrorisme. Zij hebben hun twijfels over de waarde van de Libische steun aan verscheidene revo lutionaire en terroristische or ganisaties. „Zij hebben nog niet eens fatsoenlijke oplei dingskampen voor hun eigen strijdkrachten. Zij kunnen zichzelf nog niet eens goed op leiden", zo verklaarde een westerse diplomaat, die ano niem wenste te blijven. Intussen laten de VS de onze kerheid omtrent hun bedoelin gen ten aanzien van Libië voortbestaan. Volgens Khadaf fy hebben de VS niet minder dan veertig oorlogsschepen yoor de Libische kust gestatio neerd. „We hebben dit opgevat als de staat van oorlog en .de staat van paraatheid afgekon digd bij de lucht- en zeestrijd- krachten en bij de luchtverde diging". NA VERWIJDERING SAM-RAKETTEN de verwijdering van de raketten bevestigd. WASHINGTON/TEL AVIV De vorige week hoog opgelopen spannin gen tussen Israël en Syrië zijn verminderd, nu Syrië de op Libanees grondge bied gestationeerde lucht doelraketten van het type SAM-6 en SAM-8 heeft te ruggetrokken. Israël heeft echter op dat Syrië aan zijn Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie is de regering in Damascus gezwicht voor druk vanuit Washington. De Israëli sche premier Peres wees er grens met Libanon nog steeds SAM-2-luchtdoelraketten (voor de lange afstand) heeft opgesteld en dat die raketten een „zekere provocatie" bete kenen. De SAM-6 en SAM-8 raketten waren vooral bedoeld als een verdedigingsschild voor deze SAM-2 batterijen. Syriërs de raketten nu weg hebben gehaald nog niet wil zeggen, dat ze ze morgen niet terug zullen zetten". Volgens Israël vormden de nu verwij derde raketten een bedreiging voor de verkenningsvluchten over Palestijnse guerrillabases in Libanon, die „essentieel zijn voor de nationale veiligheid". (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het Duil Volkswagen-concern c derhandelt met de Sovji -Unie over de bouw v een gigantische motore fabriek in de buurt v Moskou. Met de opdrac is een bedrag gemoeid v bijna vijf miljard mai Een woordvoerder v Volkswagen bevestigde het weekeinde een beric in het weekblad Der Sp gel over de onderhanc lingen, die tot nu toe het diepste geheim g voerd zijn. Woordvoerq Ortwin WitzelHij zei verwachten dat de ondö handelingen nog ongeve een jaar duren. Ook de Duitse bedrijven Sa gitter en Liebherr, gespecij seerd in de fabrieksbouw, z bij de onderhandelingen 1 trokken. De fabriek stelt Russen in staat jaarlijks tuss de 250.000 en 300.000 Volksv t gen-motoren in licentie te txi wen. Als de transactie do< j gaat is dat de tweede miljar< j norder die de Duitse indust) c in korte tijd in Rusland in wacht sleept. De chemie-r« Hoechst verwierf onlangs e contract voor de bouw van e chemie-fabriek van om en bij de tien miljard mark. het project voor de motoren briek zou de Italiaanse Fiat voornaamste concurrent Volkswagen zijn. Witzel dat in eerdere berichten het Franse staatsbedrijf nault als concurrent is noemd. iS Nieuwjaarsgerecl eist slachtoffers TOKIO In Tokio zijnr de eerste dagen van nieuwe jaar zeker drie ml sen gestikt tijdens het ei van mochi een nation gerecht van kleefrijst speciaal met oud en nie wordt gegeten. Acht and mensen zijn in ziekenhui? opgenomen omdat een st rijst in hun keel was blij\ steken, vier van hen verl ren nog in kritieke toestai Dit jaar zijn alleen al in gebied rond Tokio veert mensen gestikt in de macl ge witte rijstkoek, die me« al in de soep wordt geko< of gegrilld en in zeewier pakt. Sovjetlezers vragen minder succesverhalen MOSKOU De media inf^/ Sovjet-Unie moeten zorg voor een evenwichter beriqe jc geving en bijvoorbeeld (jlun: tuur)rampen in eigen land ijrins verbergen. Dit is de strekkfe H van enkele ingezonden berdi ven, die gisteren in de krehtc Sovetskaja Rossija werden prig publiceerd. In vier ingezondajo brieven merken lezers op, pmz er in de Sovjetmedia te\*— aandacht wordt geschonl aan successen, terwijl prol men in eigen land te wei) aandacht krijgen. Een li vraagt zich af waarom ovei aardbeving van vorig jaai Mexico zo uitgebreid is schreven, terwijl een aan ving in de Sovjetrepufc Tadzjikistan slechts terli werd gemeld. Uil (ADVERTENTIE) Begin 't jaar goed en doe mee met de Januari Mid- TV-show aanwezig te zijn en droomprijzen te winnen! Lotto. Ted de Braak deelt samen met zijn assistente Haal snel het speciale Januari Mid-Lottoformulier en Mariëtte in de 1 2 3 Lotto-show weer talloze prijzen uit lever 't nog deze week in. U maakt kans op 'n half miljoen, 'n ton in 't Cijfer- Inleveradressen staan in de spel of één van de tienduizenden andere geldprijzen. Gouden Gids. Maand- en Bovendien geeft uw formuliemummer gratis kans op extra Abonnee-Lottospelers [j ATTQsH( geldprijzen en maakt u kans op een uitnodiging om bij de doen automatisch

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4