Huilebalk wordt lachebek Veel lof voor WCS Inter Milan isa verrast Weer titels familie Coene PORTTRIBUIME CeidócSouAUtit BORIS BECKER VERSLAAT MATS WILANDER WEDEROM Eerste plaats voor Innovator Sportwereld RATIONALE TITEL VELDRIJDEN VOOR HENNIE STAMSNLJDER MAANDAG 6 JANUARI 1986 PAGINA 13 uteyn ïdeeld jn leiding IN HAAG Frits Luteyn }ft bij de halve finales l het Nederlands kampi- iden|schap dammen na twee eldeiden de leiding. Evenals kre-kkel en Meijer heeft de iho-tenaar na twee ronden lidsef punten verzameld in i'ndeep 1. Luteyn versloeg gis- >ven|n Gajadhar en deelde za- lierejag met Van Leeuwen. In 2 hebben Scholma, ge-$ en Hansen Jansen met opi punten uit twee partijen (eiding. WEST-BERLIJN Mats Wilander heeft Boris Becker niet af kunnen stoppen in zijn wedloop naar de top van de wereldranglijst. Voor 5.500 toe schouwers zegevierde de 18-jarige Westduitse Wimbledon-kampioen in de finale van het Masterstoernooi voor junioren in West-Berlijn met 6-1, 7-6, 6-0. Het was de tweede achtereenvol gende keer, dat Becker dit evenement op zijn naam schreef. Het leverde hem een eerste prijs van ongeveer 85.000 gulden op. Wilander kreeg geen enkele kans op revanche voor zijn recente verlies te gen Becker in de finale van het toer nooi om de Davis Cup. „Becker was niet te verslaan. Ik denk, dat zelfs Lendl niet van hem gewonnen zou hebben", aldus Wilander, die zaterdag in de halve finales grote moeite had met de Zwitser Hlasek (6-3 7-6). „Met uitzondering van Wilander stel den de tegenstanders hier niet bijster veel voor", sprak Becker na afloop ui terst zelfbewust. „Ik geloof echter, dat dit toernooi een uitstekende training was voor het echte Masterstoernooi, dat over twee weken in New York wordt gehouden". AUCKLAND De Nederlander Dirk Nauta heeft gisteren als zevende deelnemer de twee de etappe van de Whitbread-zeilrace rond de wereld voltooid. Zijn Philips Innovator liep om 10.57 uur de haven van Auckland binnen, na een tocht van 11.424 kilometer vanuit Kaap stad. Nauta arriveerde bijna 58 uur na de Maxi Atlantic Privateer uit de Verenigde Staten die als eerste aankwam, maar neemt voorlopig de eerste plaats in de algemene rangschikking in op grond van handicaps. Mogelijk zal Nauta de leiding kwijt raken aan het Franse jacht l'Esprit d'Equipe, dat gisteren 479,5 km van Auckland verwijderd was en vanavond wordt verwacht. Sportprijsvragen Lotto: 3-4-7-20-25-27. Reserve: 19. Deelnemers: 526.878. Inleg: f. 2.417.463,00. Prijzen: f. 1.218.213,00. Spiel *77: 7833264. Joker 7407854. Lex Coene in actie tijdens de finale herenenkelspel, die hem de titel opleverde. UTRECHT Vorig jaar deed Eline Coene na af loop van de Nederlandse badmintonkampioen schappen in Nieuwegein de uitspraak dat ze er hard aandacht om niet meer aan de nationale ti telstrijd mee te doen. Ze had in de finale met twee maal 11-0 gewonnen van de Wateringse Astrid van der Knaap. Gisteren stond de Arnhemse weer in de finale en weer tegenover Astrid van der Knaap. Eline Coene won met 11-7 en 11-8, maar was niet veel beter dan de Wate ringse van wie ze onlangs tijdens een competitie wedstrijd had verloren. De pas twintigjarige Astrid van der Knaap komt dichterbij en wel licht zal ze het volgend jaar de nu viervoudige kampioene Eline Coene de titel kunnen afnemen. Bij de heren moest de broer van Eline, Lex Coene, ook al les op alles zetten om zijn titel te prolongeren. Hij versloeg in de finale Pierre Pelupessy met 7-15, 15-4, 15-10. In het dames- dubbel kweam de titel terecht bij Erica van Dijk en Eline Coene zonder te spelen. Karin van der Valk werd ziek waar door Astrid van der Knaap al leen kwam te staan. De Hage naar Bas von Barnau Sythof won met Pierre Pelupessy met 15-5, 17-16 het herendubbel van Uun Santosa en Rob Rid der. Het Drop Shot-koppel Je- anette van Driel en Bas von Barnau waren favoriet in de finale in het gemengd-dubbel, maar verloren met 12-15, 15-7, 17-15 van Eric van Dijck en Rob Ridder. Astrid van der Knaap was on langs haar nederlaag in de fi nale tegen Eline Coene best te vreden. „Eline is nog steeds de beste speelster die we op het ogenblik in Nederland hebben. Maar wat wil je: het leven is voor haar alleen badminton. Ze heeft de mogelijkheden om elke dag te trainen. Ik moet het met zes uur per week doen en dat is natuurlijk veel te weinig als je aan topsport doet. Van tevoren weet je dat het niet te winnen is op deze ma nier. Maar ook mijn school is belangrijk. Ik heb niet alleen voor badminton gekozen. Het is dit seizoen niet helemaal naar wens verlopen. Na een trip door het Verre Oosten ben ik ziek geworden. Ik heb hele lange tijd een conditie- achter stand gehad. Een maand gele den liep ik een coopertest nog niet uit". Eline Coene: Ik was vooraf niet zeker van mijn zaak tegen Astrid van der Knaap. Enkele weken heb ik naar mijn vorm lopen zoeken en in die periode verloor ik ook van Astrid. Tij dens deze kampioenschappen had ik de juiste vorm ook nog niet. Voor mij zelf weet ik ge lukkig wel waar het in zit. Ik ben een jaar zonder enige rust met badminton in de weer en dat had ik daarvoor nog nooit gedaan. Maar de buitenlandse toppers doen dat ook. Die ne men hooguit twee weken va kantie per jaar. Van de Neder landse Badminton Bond heb ik de afgelopen tijd aan erg veel toernooien mee mogen doen en vooral de trip door het Ver re Oosten is uitstekend beval len". Armblessure Pierre Pelupessey, die enige maanden in Denemarken bij de topclub Gentofte heeft ge traind, begon met een arm blessure aan de finale tegen Lex Coene. Een behoorlijke smash kon hij niet slaan. De eerste game won Pelupessey verrassend met 15-7. Maar in de tweede game ging het hele maal mis en binnen een paar minuten stond Lex Coene, met zeker zo'n 200 supporters op de tribune, met 8-0 voor en hij won deze game met 15-4. In de derde game ging het lang ge lijk op. Pas na een stand van 6-6 liep Lex Coene bij zijn te genstander weg en won met 15-10. Lex Coene: „Pierre zal altijd een moeilijke tegenstander voor mij blijven. Al had ik vandaag meer moeite in de halve finale met Alex Meijer, die ik uiteindelijk in drie ga mes met 16-17, 15-8, 15-12 kon verslaan". De Nederlandse badmintontop wacht een zwaar programma. In februari zijn niet alleen de internationale kampioenschap pen van Nederland, maar ook de wedstrijden voor de Euro pese zone van de Thomas en Uber Cup. In april volgen de Europese kampioenschappen in Uppsala. Eline Coene en Erica van Dijk maken half ja nuari een trip naar Taiwan en Japan. Meer dan ooit houdt de Nederlandse Badminton Bond zich weer bezig met haar top sporters. ARTHUR VAN RIJSWIJK IJshockey De Sovjet Unie is gisteren in Hamilton we reldkampioen bij de jeugd ge worden. Het zilver ging naar gastland Canada, het brons naar de Verenigde Staten. Volleybal Het Russische clubteam Oeralotsjka Sverd lovsk won het damestoernooi in Bremen voor Oost-Duits- land, Cuba, West Duitsland, Peru en Tsjecho Slowakije. Tafeltennis De Rus Marin- kevitsj won het Top Twaalf- toernooi voor junioren. De Ne derlander Boute eindigde als elfde. Wielrennen Gerrie Knete- mann heeft een éénjarig con tract getekend bij de PDM- ploeg van Roy Schuiten die voorts bestaat uit onder meer Steven Rooks, Gerard Veld- scholten, de Spanjaard Pedro Delgado en de Zwitser Stefan Mutter. Hockey India heeft het vierlandentoemooi in Dubai gewonnen voor West Duits land, Pakistan en Groot-Brit- tannië. Wielrennen Grootegoed en Van Baarle wonnen de kop- pelkoers tijdens Ahoy' op zon dag. De zege in het omnium ging naar Pieters en Greu- pink. Hockey Erik Parlevliet (Tilburg) reist vanwege een blessure vandaag niet met het Nederlands team mee naar het vierlandentoemooi in Koe weit Voetbal De vijf noordelijke profclubs bestrijden elkaar tussen 8 en 22 januari in een halve competitie om de win terstop door te komen. 6-J Bert fide- voor erke n decHEM De huilebalk er.^ ineens lachebek. Stamsnijder heeft tondZÜn loopbaan heel wat laten biggelen, bij Pe-jerlagen maar ook :°mjk bij overwinningen. izijn zevende nationale nkeS veldrijden maakte de Bttenentse topsporter een wasié van der Gijp-achtige 3 P|ugdedans. Hij had dan n 8*1 heel wat agressie, on- joegen, zenuwen en nJse met succes in de verTrvloed van natte daipuw in het Lochemse toe}eatiepark Ruijghen- de gegooid, hej ^e'^issie, want hij wilde hoe de nationale titel van raathier Groenendaal terug- "°jpen. „Ik ben de beste vel- leke^er van Nederland", vond Jl-jarige Stamsnijder. On- Vgen, omdat iedereen hem Bloos achtte op een be- ïuwd parkoers. Lochem iuwde gisteren onder en was al glad door ijzel en Ider. De gevaren waren r de profs niet meer te L „Ik heb nu bewezen dat est op sneeuw uit de voe- kan. Het is onzin om onno- risico's te nemen als de Strijd dat niet waard is", uwen, omdat hij Groenen- eri"T en Van der Poel toch eug^r moest zien te verslaan. oveiT Hennie Stamsnijder op weg door de sneeuwjacht naar de nationale titel. Van der Poel vond hij geen goede vice-wereldkampioen omdat hij zich dit seizoen niet kwam meten met de veldrij ders-top. Klasse, had Stamsnij der gisteren volop bij zich. Hij wilde van het begin laten zien wat zijn plannen waren. Hij ging zo hard hij kon van start. Na 30 meter haakten de fiet sen van Rooks en Veldschol- ten al in elkaar. Het Neder lands kampioenschap verloor zo direct twee van de zeven tien deelnemers. Met zijn harde vertrek ont deed Stamsnijder zich niet di rect van zijn concurrenten, ze blijven bij, maar hij beroofde hen wel van hun reflexen. Groenendaal (zelfs drie keer). Van Bakel, Baars, Harings, Hermans en Nijboer, ze kwa men allemaal ten val. Stam snijder zelf bleef, op een klei ne struikeling over een boom stronk na, overeind. Alleen Van der Poel liet zich niet gek maken. Hij was na de eerste ronde negende en bij het ingaan van de laatste om loop tweede. Op het moment echter dat hij meende Stam snijder nog te kunnen achter halen, gleed ook hij onderuit, nota bene op een stuk asvalt. Hij eindigde op de vierde plaats. Het aantal deelnemers aan het Nederlands kampioenschap veldrijden voor amateurs was vijf keer zo groot als bij de profs. Het aantal kanshebbers op de titel bedroeg niet meer dan één. Martin Hendriks, de 20-jarige gediplomeerde HA- VO-leerling uit Assen, maakte zaterdag zijn favorietenrol vol ledig waar. Hij had in de eer ste bocht van het hard bevro ren parcours in Lochems va- kantiedreven al de leiding en hij liet zich niet verdringen. Selectie Zelden werd een Nederlands kampioenschap veldrijden zo overtuigend gewonnen. Martin Hendriks was een klasse apart, een grote tussen veel kleintjes. Het overgrote deel van de honderd amateurs was meer recreant dan sportman. De KNWU maakte gisteren na de nationale titelstrijd direct de samenstellingen van de se lecties voor het wereldkampi oenschap openbaar. Hennie Stamsnijder, Reinier Groenen daal, Henk Baars en Frank van Bakel vormen de Neder landse profploeg voor de we reldtitelstrijd in Lembeke. Vice-wereldkampioen Adri van der Poel is slechts als re serve aangewezen, omdat hij maar een paar wedstrijden heeft gereden. Voor de ama teurs zijn Huub Kools, Jo Mar tens, Martin Hendriks en Noël van der Leij geselecteerd. In het wereldkampioenschap voor junioren rijden Neder lands kampioen Wim de Vos, Rudie Nagelgast, Arno van Boeyen en Erwin Stofmeel. Liboton Roland Liboton heeft voor de zevende keer in successie het Belgisch kampioenschap vel drijden bij de professionals veroverd. Op het moeilijke traject in Koersel had de vijf voudige wereldkampioen geen concurrenten in zijn ei gen categorie. Ludo de Rey eindigde als tweede. In Keulen gingen de Westduit se kampioenschappen naar de houders van de wereldtitels. Mike Kluge, de amateur, ging voor Klaus-Peter Thaler over de streep in de strijd van ama teurs en profs gezamenlijk. Thaler, die zestien seconden had moeten prijsgeven, vero verde zijn tiende Westduitse titel bij de professionals. IfM^LLINO Avellino 1) eft een beetje vaart ge- las1d uit de ren van Ju- 'ertutus naar de Italiaanse L In Avellino bleef ,orgcj dank zij een aantal in dftreffelijke reddingen ïoma doelman Coccia 0-0. d wa, halve verlies deed Ju- Stertus nauwelijks pijn. joli verloor een punt Domo, AC Milan speel- Davirigelijk tegen Bari en Buysintina kwam niet <en!$er dan 2"2 b« Samp- amvija. Verrassend leed In- 6j^lilan een verlies van Paoijbij Pisa. Alleen AS kwam dichterbij éen overtuigende inning op Atalanta, Boniek maakte twee 3; Muterende doelpunten, treffers waren ;Giannini en Pruzzo. opmerkelijkste overwin- van het weekeinde kwam iaam van de staartploeg i Bijna-international Bal- die woensdag tegen de rlandse selectie in Genua |t, maakte een half uur het einde - na een pass I Klaus Berggreen - hel iunt. Pisa speelde toen al minuten met een man er, omdat Mariani van 'eld was gestuurd. Inter lok met een man meer de Irstand niet wegwerken, e, dat dit seizoen pas een në |had gewonnen en „vast" orsta laatst plaats staat, ver- a'"rkampioen Verona door •effer van de Argentijn Pasculli, die nog geen int had gemaakt voor njn andaf Brugge heeft dit week- zijn koppositie in de Bel- voetbalcompetitie be- luis. jen. Van de topclubs trouwens alleen Brugge veld, zes. van de negen •ijden werden afgelast. !t sneeuwvrije veld van ovdng begon Brugge goed. Al 1 negende minuut scoorde 'anderelst en door een ei- iffer van Anciaux werd ruim een half uur 0-2. Vlak voor rust maakte Kimo- ni, voor Seraing, het laatste doelpunt van de wedstrijd. Zaterdag won Beerschot al met 3-1 van Waterschei. De doelpunten werden in de eer ste helft gemaakt, de Fin Ran- tanen scoorde twee keer. Wa- regem versloeg Charleroi met 1-0, dank zij een treffer uit de eerste minuten van Görtz. Engeland Kampioen Everton, in 1985 verliezend finalist in de strijd om de Engelse beker tegen Manchester United, haalde gis teren met de grootste moeite de vierde ronde van de FA Cup. De Engelse kampioenen en houders van de Europese beker voor bekerwinnaars kregen pas tien minuten voor tijd door een treffer van Gary Stevens de vierde divisie club Exeter op de kniëen. Liverpool had geen enkele moeite de volgende ronde te halen. In eigen huis werd Nor wich met 5-0 vèrslagen. Suc cesvolste schutter was Charley Nicolas. De Schotse spits van Arsenal scoorde voor zijn ver eniging tegen Grimsby drie van de vier treffers. Notting ham en Tottenham moeten op herhaling. Tegen respectieve lijk Blackburn en Oxford kwamen de eerste divisionis ten niet verder dan 1-1. Spanje Aan de kop van de ranglijst van de Spaanse eerste divisie is hoegenaamd niets veran derd. Lijstaanvoerder Real Madrid won de uitwedstrijd bij Valencia met 3-0 en de naaste concurrent Fc Barcelona bleek, eveneens in een uitduel, te sterk voor Real Zaragoza: 3-1. Bij deze wedstrijd werden drie minuten voor tijd twee spelers na een vechtpartij uit het veld gestuurd: Senor van de thuisclub en Amarilla van Barcelona. Griekenland Aris Saloniki, de club van de Nederlandse trainer Thijs Li- bregts, heeft gisteren op eigen terrein met 3-0 gewonnen van Panionios. Aris staat na zestien wedstrijden op de tweede plaats met 22 punten, één min der dan leider Panathinaikos. V.l.n.r. de bestuurders van de VVCS: mr. Jansen van Raay, Louis van Gaal, Karei Jansen, Theo van Seggelen, Manfred Nan, Wim Meutstege en Sjaak den Helder. DEN HAAG Jim Jan sen van Raay had zater dagmiddag in Schevenin- gen tijdens de receptie ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de voet ballersvakbond WCS niet alleen het opvallend ste (witte) colbertje aan van het feestvierende be stuur van de vakbond, maar deed tevens één van de aardigste uitspraken in de lange rij der sprekers. „Wij zijn de enige vakbond in ons land, die er alleen is voor mannen. Ik zie daarom de anti-discriminatiewet met de nodige vrees tegemoet", was de eerste grap. En de tweede: „Wij zijn ook de enige vak bond die er niet op zal aan dringen dat wij arbeidstijdver korting moeten hebben; wij zullen niet vragen om wed strijden van twee keer 40 mi nuten". En wat serieuzer: „Hel is geen vanzelfsprekendheid dat het betaalde voetbal nog in zijn huidige vorm bestaat als wij zo doorgaan. Daarom moe ten we proberen de uitgesto ken handen te pakken". De voorzitter van de WCS. die in een andere hoedanig heid (CDA)politicus is, doelde met zijn serieuze opmerking op een aantal lovende woor den dat sprekers voor hem hadden uitgesproken. Zoals voorzitter Nic. Lemmens van de werkgeversorganisatie FBO. Deze had een oproep ge daan, die weliswaar begrijpe lijk klinkt, maar in deze tijd van weinig florerende betaal de clubs niet van zo erg veel realiteit getuigde. „De spelers moeten meer gaan verdienen in Nederland. Dan bestaal misschien de kans dat we onze talenten vast kunnen houden en niet naar het buitenland zien vertrekken". „Er wordt", vervolgde Lem mens, „wel eens beweerd dat de koek op is. Maar dan zou den de werkgevers hebben ge faald. Ik doe liever mijn op roep voor betere spelerssalaris sen. Daarbij hebben de WCS en de FBO elkaar hard nodig". Woorden, die de niet in al te groten getale opgekomen spe lers/leden als muziek in de oren moeten hebben geklon ken. Maar aan woorden tijdens een receptie uitgesproken be hoeven in de praktijk door gaans niet al te veel gewicht te worden toegekend. Hetgeen ook secretaris Karei Kansen zich zal realiseren. Want tijdens het aanhoren van alle lovende woorden over „de zijn bestaansrecht bewezen hebbende WCS" zal Jansen ongetwijfeld hebben terugge dacht aan de periode dat hij in het bestuur betaald voetbal zat en de manier waarop hij uit Besef Dat sectiebestuur was overi gens zaterdag vertegenwoor digd door het nieuwe lid Klaas Nuninga, die een appèl deed aan de verantwoordelijkheid van de spelers. „De houding tegenover publiek, scheids rechter en tegenstander zou moeten getuigen van het besef dat de profvoetballers een voorbeeldfunctie hebben naar de jeugd toe", aldus Nuninga. Hans van Breukelen overhan digde de WCS namens de spelers een bedrag van 6.000 gulden in de uitgesproken ver wachting dat deze som nog wel zou groeien de komende weken. Zoals de jubilaris ook van de FNV, vertegenwoor digd door de zijn eigen organi satie nogal prijzende voorzitter Hans Pont, een „girootje tege moet kan zien". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13