Zege smaakt Leiden best Fides Pacta komt collectief tekort GRASSHOPPERS ONSTUITBAAR Foreholte weer aan kop Ruime nederlaag LMHC SPORTTRIBUNE CeidaeSotyMwi Talsma: „Ik wil blijven" Vroege valpartij ontneemt Guyt alle illusies in NK Philidor verliest in vooruit U Siemerink heerst J MAANDAG 6 JANUARI 1986 PAGINA 12 J LEIDEN Harrie Talsma verwacht volgend jaar weer trainer te zijn van zondag tweedek lasser Roodenburg. De oefenmeester liet zich onlangs zeer positief uit over de samenwerking met bestuur en spelers en rekent dan ook op een positieve uitkomst van de binnenkort te voeren contractbesprekingen. Bij vierdeklasser SVLV heeft Theo Godschalk al getekend. Godschalk gaat zijn tweede jaar in. Ook drie zaterdag vierdeklassers gaan met dezelfde oe fenmeester verder: Koos Crama blijft bij Kou dekerk, Aad Warmerdam bij SV Voorschoten en trainer Klos heeft overeenstemming bereikt met Hazerswoudse Boys. Vederlicht staat eerste plaats af LEIDEN De badmin tonners van het Bode- graafse Vederlicht heeft zonder te spelen de kop in de derde klasse (af deling 11) af moeten staan aan het Haagse SIO. In de vooruit ge speelde wedstrijd in Gouda won de nieuwe koploper, SIO, van de Goudse ploeg met liefst 7-1, waarmee zij nu 1 punt voor Vederlicht LEIDEN In de overgangs klasse A hebben de zaalhoc keyers van LMHC de wed strijd tegen het eveneens laag geplaatste HIC met maar liefst 11-4 verloren. Na vier speelda gen heeft LMHC pas twee punten vergaard, maar het degradatiespook maakt de Oegstgeestenaren nog niet bang. Ditmaal was de neder laag volgens een van de spe lers te wijten aan het te grote aantal wisselspelers. Daarom stond er steeds een niet inge speeld team in de zaal en lie pen bijvoorbeeld de strafcor- ners niet. De heren van Alecto raakten pas in de tweede partij inge speeld. Daarvoor was door on geconcentreerd spel het onder spit gedolven tegen de studen ten van DOPI: 2-6. Later op de avond raakten de Leiderdor pers ingespeeld en toonden de ieugdige invallers Maarten Ge lt ner en Martijn Leniger hun talent met elk twee doelpun ten. Daardoor werd het 9-8 in het voordeel van Alecto dat daarmee de kansen op de titel nog in eigen hand heeft. De dames van Forescate, in de derde klasse A, hebben de tweede plaats bereikt door overtuigende overwinning op Alphen met 4-0, na een rust stand van 0-0. De strijd tegen de koploper Te Werve verliep ook gunstig. Na een rustige eerste helft, met vooral een sterk middenveld van Fores cate, namen de Voorschotense dames vijf minuten voor tijd een 1-0 voorsprong, door Da niël Engelen. Omdat twee mi nuten later een strafpush op de paal belandde, kon Te Wer ve vlak voor het einde nog ge lijk komen. De Spartaan presenteert jubileumprogramma LEIDEN De Lisser atletiek vereniging De Spartaan pre senteerde zondag tijdens de druk bezochte nieuwjaarsrec- petie haar jubileumprogram ma. Tevens werd ter gelegen heid van dit 25 jarig bestaan een „Zilveren" jubileumboek aan de leden gepresenteerd. Volgens goede gewoonte wer den ook de prestatie- en aan moedigingsbekers uitgereikt, waardoor deze „nieuwjaarsre ceptie" al snel uitgroeide tot een door de voorzitter als fa miliefeest omschreven happe ning. Van der Linden blijft bij SJZ LEIDEN In tegenstelling tot eerdere berich ten blijft Ruud van der Linden trainer bij vier deklasser SJZ. In overleg met spelers heeft het bestuur besloten de oefenmeester opnieuw een contract voor één jaar aan te bieden. Van der Linden heeft ge tekend. LEIDEN Na smulpartij en als het „Blitz Kerst toernooi" en de „Haar lemse basketbal week" is de basketbalsupporter za terdag weer met de kei harde en slecht verteerba re realiteit van de „gewo ne" competitie geconfron teerd. Geen plaats meer dus voor stevig gekruide dunks, smaakvolle alley- oops, pittige block-shots of ander lekkers waarmee de smulpapen in Voor schoten en Haarlem tus sen de oliebollen door niet te verzadigen waren. Bij benadering 24.000 toe schouwers trokken in de acht dagen tijdens de win terstop likkebaardend naar de basketbalwalhal la's om zich te goed te doen aan de royale bas ketbaldis. De vijf eredivi sie-wedstrijden van gister avond trokken samen slechts 1500 toeschouwers en dat terwijl het pro gramma met wedstrijden als Den Bosch - Haaksber gen (75-68) en Leiden - Amsterdam (73-59) toch niet echt onaantrekkelijk te noemen was. Met name „Haarlem" sorteer de dus nauwelijks effect. Ter wijl tijdens „De Week" de tri bunes massaal bevolkt wer den, wist het publiek de weg naar de competitiezalen nog maar mondjesmaat te vinden. Maar er was verder niemand die zich daar nog echt druk om maakte. Toch moet het ve len aan het hart gaan dat het eenvoudig uitvoeren van de „fundamentais" geen toe schouwers meer trekt. Sterk verdedigen bijvoorbeeld oogst al tijden geen lof van het pu bliek meer, dat blijkbaar zon der dunks basketbal onaan trekkelijk vindt. En dat terwijl de manier waarop Toon van Helfteren met een fraai „hook-shot" en Jimmy Moore met een prachtig.gestrekte „J" de scores voor hun ploegen openden, het bloed in de echte basketbal-aderen sneller deed stromen. Er was dus eindelijk weer werk aan de winkel voor de Leidse ploeg. Na Voorschoten had Harrewijn de activiteiten van zijn team tot een mini mum beperkt en waren de spelers slechts als toeschouwer in Haarlem met basketbal be zig. Met name Van Helfteren en Heijdeman had de pauze goedgedaan. Van Helfteren domineerde in de eerste helft van het matige treffen met de dodelijk vermoeide Canadians, resulterend in een 39-32 voor sprong bij rust en Hans Heijde man nam zijn rol in de tweede twintig minuten succesvol over, resulterend in de 73-59 overwinning. Die Amsterdamse nederlaag liet bij Canadians-voorzitter Bram Brakel een wrange smaak in de mond achter. Bra kel ijsbeerde tijdens de wed strijd al achter de spelersbank heen en weer en repte zich meteen na het laatste fluitsig naal richting kleedkamer om daar fel van leer te trekken. Jan Kramer en Richard van Poelgeest werden apart geno men en kregen de volle lading terwijl Amerikanen Moore en Thomas en ex-Leidenaar Van Poelgeest een boete in het vooruitzicht werd gesteld. „Bossche praktijken a la Rinus de Jong" derhalve en dat in de wetenschap dat de Amster damse inzinking niet volledig op het conto van de spelers ge schreven mocht worden. Het was per slot van rekening Brakel zelf die zijn spelers richting Haarlem dirigeerde. In zijn nimmer aflatende ijver om een sponsor te strikken voor het komende seizoen achtte Brakel het verantwoord om zijn manschappen tijdens de basketbalweek te laten op draven voor vijf loodzware wedstrijden. Cornelis Willem Amaraa (kortweg Cees), bij ge legenheid spelverdeler in de hoofdstedelijke ploeg, was de eerste om te beamen dat juist dat te veel gevraagd was van de jonge selectie: „Ik ben echt totaal kapot. Na drie minuten kon je mij vanavond opvegen. Dit is toch veel te veel voor zo'n ploeg. Kijk maar naar Leiden, die konden het vorig jaar met net zo'n overvol pro gramma ook niet volhouden". Over dat volhouden bestaan echter ook na de overwinning op concurrent Canadians de nodige twijfels bij Leiden. Coach Ruud Harrewijn bij voorbeeld onderkent het be lang van het aanstaande deel Toon van Helfteren (archief) legde tegen Canadians in de eerste helft de basis voor de 73-59 overwinning van BS Leiden. van de competitie, waarin elke misstap fataal kan zijn. Met veel wedstrijden in januari (een complete competitieron de), veel midweekse wedstrij den (vier), een selectie waarbij iedereen een vaste dagtaak naast het basketbal heeft en de wetenschap dat bijna alle con currenten zich versterkten (Marcel van der Elzen naar Den Bosch, Peter Dam en Mark Davis naar Weert, Bor Veen naar Canadians, Eugene Ridchardson naar Haaksber gen, Dewayne Jones naar Urk en coach Wim van Ek terug bij Enschede), weet Harrewijn „dat we het nog heel moeilijk gaan krijgen". JACOB BERGSMA BS Leiden - BV Canadians Amster dam; 73-59 (39-32). Toeschouv 250. Scheidsrechters: Van Dishoeck en Rolvink. Vijf fouten: Heijdeman (Leiden). Scores Leiden: Hagens 18 (6 assists, 8 rebounds). Van Helfteren 16 (62%, 13 rebounds, 6 intercepties), Heijdeman (54%, 12 rebounds), Kragtwijk 9 (12 rebounds), Sander Kales 9, John Emanuels 5 (5 assists), Van Egmond 0. Team: 45 (30 op 67), 50 rebounds (seizoenrecord), 11 balverlies. Scores Amsterdam: Moore 21, Van Poelgeest 13, Thomas 10. Ha- lewijn 5, Van Roermund 5, De Vries 4, Kramer 0, Amama 0, Veen 0. Team: 36 (24 op 67). 43 rebounds, 13 balverlies. LEIDEN Fides Pacta heeft weinig plezier be leefd aan haar eerste com petitiewedstrijd op zondag in het nieuwe jaar. De fu sieclub stond enkel bij 11 op gelijke hoogte met DOS'46 en leed met 15-19 dan ook een even logische als kansloze nederlaag. Reeds in de openingsfase werd duidelijk, dat Fides Pacta in de zaalkampioen van vier jaar terug een lasti ge tegenstander had getrof fen. „Sommige spelers waren individueel wel gelijkwaar dig, maar als ploeg kwamen we tekort", verwoordde coach Frank Berendes het klasseverschil treffend. Zijn volgelingen konden zich nauwelijks op de eigen paal laten terugvallen, want de Nijenveners* hadden genoeg lengte en schot om dit af te straffen (47). Zelf kwamen de Leidenaren veelal niet verder dan één schot per aanval, omdat het lengtena deel van de vrouwen zich hier evenzeer liet gelden. Een opleving in het tweede kwartier met treffers van Robin Sommeling, Nico Pi- kaar, Henny Piket en Dick Onderwater hield het ver schil echter nog in hoopvolle proporties (89). Na de pauze verzuimde Fides Pacta echter het evenwicht daadwerkelijk te herstellen, zoals Berendes besefte: „Wij hadden drie, vier opgelegde kansen en als je die niet be nut... En daarbij misten we nog wat mazzel met die vrije bal van Dick Onderwater, die net de mand uitdraaide". De Hagenaar moest dan ook erkennen, dat de strijd ge streden was toen het verschil tot vier punten (812) op liep. „Je zag de ploeg op dat moment in elkaar donderen. Sommigen kwamen er wel weer bovenop, maar anderen niet. Maar ik wil niemand iets verwijten, want we heb ben vandaag naar ons kun nen gewerkt". Even keerde de hoop terug, toen Henny Piket en Dick Onderwater uit strafworpen 1518 maakten, maar DOS'46 speelde goed genoeg rond om eveneens van twee ënhalve meter de eindstand op 1519 te brengen. De res terende doelpunten waren afkomstig van Nico Pikaar (3), Dick Onderwater (2), Henny Piket (2), Bettina en Robin Sommeling. Nico Pikaar (rechts) was een van de uitblinkers bij Fides Pacta, maar hij kon ondanks vier treffers evenmin voorkomen, dat DOS'46 met 15—19 aan het langste eind trok. LOCHEM Het Nederlands kampioenschap veldrijden is voor de Katwijker René Guyt in een illusie geëindigd. Guyt, die als lid van de nationale selectie op de voorste startrij stond, startte goed en draaide rond de zevende plaats „het veld" in. Kort daarna ging het echter mis, toen de Swiftrenner op het zeer ge vaarlijke, spekgladde parcours in een spoor terecht kwam, even door een andere renner werd aangetikt en onderuit sloeg. Het gevolg was een massale valpartij, met de Katwijker onderop. Deze werd hierdoor teruggeslagen tot de kansloze 60e plaats maar besloot op aandringen van zijn trainer de koers toch uit te rijden. Gehinderd door de vele achterblijvers kwam hij vervol gens niet verder dan de 32e plaats. Bondscoach Cees Zoontjes heeft Guyt als tweede reserve opgesteld voor het WK in Lem- beek, wat in feite betekent dat hij daar niet zal starten. Van de andere vier Swiftamateurs deden Jean Paul Brunsveld en Casper van der Meer de wedstrijd in de achterhoede uit. Van der Meer bleek nog niet hersteld van zijn ziekte en nam daarom geen onnodige risico's. John Kuyvenhoven, goed gestart maar eveneens ver teruggeslagen door de valpartij na de start, gaf even later de pijp aan Maarten met een lekke band. Ook Tom de Jong verdween snel van de ijspiste. Hanneke Lieverse dames„kampioen LOCHEM Hanneke Lieverse. lid van de Fer van Duuren- wielerploeg. mag zich de eerste kampioene veldrijden noemen bij de dames. Officieus weliswaar, want er stonden slechts acht dames aan het vertrek. Twee te weinig om van een „echte" ti telstrijd te spreken, maar de KNWU was de dames terwille door de reeds klaar gelegde medailles toch uit te reiken. De Hille- gomse nam direct na de start een voorsprong op haar concurren tes. die zich slechts met de grootste moeite staande hielden op de spekgladde hellingen. Lieverse na afloop: ..Dit aparte kampioen schap voor de dames is een leuk initiatief. Ik hoop dat er vol gend jaar wel genoeg deelneemsters aan de start staan. Dan kun nen ze die trui tenminste ook uitreiken..." LEIDEN De handbalsters van Foreholte hebben zich via een knappe zege op Jonk Cars Vido weer aan kop van de ranglijst van de eerste divisie genesteld. Concurrent Slotervaart liet na melijk de punten liggen tegen Haka E en O. In de afdelings eer ste klasse won Northa met 8-7 van Olympia. Door een overwin ning op De Lier kon Saturnus daardoor de koppositie overne men. Foreholte had het niet gemakkelijk met de 6-0 defensie van Vido. De keepster van de Purmerendse ploeg had daarbij een opvallend goede kijk op schoten uit de tweede lijn. De Purme rendse ploeg speelde bovendien technisch goed en in een hoog tempo. Dat Foreholte bij rust op 4-4 stond en niet tegen een ach terstand aankeek was te danken aan de Voorhoutse doelwacht- ster Olga Almekinders. Na rust stopte zij nog een strafworp bij de stand 8-6 en voorkwam zij bij 6-5 een score van de opponent bij een volledig vrije break-out. Bij de stand 6-5 liet Foreholte pas zien dat het bereiken van de eredivisie geen wens zonder grond is. Bij die stand kwam de op dracht van coach Geerlings pas uit de verf. Via goed cirkelwerk en hoekschoten maakten De Voorhoutsen de Purmerendse vrouwen stormrijp en Foreholte finishte zoals dat een titelkan didaat betaamt: 13-6. In dit geweld van Voorhoutse zijde mag niet worden verzuimd op te merken dat Olga Almekinders een goede remplacante ach ter zich heeft, Diana van Dam. Toen zij in de eerste helft moest* aantreden omdat Olga Almekinders in naar de kant werd ge zonden, speelde zij zonder meer veelbelovend. Uitslagen: afdelings eerste klasse dames: Northa - Olympia 8-7, Saturnus - Odis 19-5; tweede klasse: Fairplay - Verburch 11-7; derde klasse: Northa 2 - Rijnsoever 12-17, OASE 3 - Warmunda 8-6; afdelings eerste klasse heren: Hercules - Rijnsoever 20-12; derde klasse: Northa - Saturnus 15-14. itt I hi LEIDEN Philidor-Leidenjsch heeft, in een vooruitgespeeldeden wedstrijd, niets cadeau gekre-kke gen van tegenstander Eindho-jen< ven. Voorlopig staan de Leidse? p schakers met een beslissendepp 1 6-2 achter. Omdat Eindhovenjn C volgende week op de regulierejag speeldag Europa-cup-verplich-ep tingen heeft was Philidor ge-s er vraagd de hele wedstrijd al op? pu 4 januari af te werken. jeid; Zaterdag begonnen de Leide- naars goed. De opgelopen ach-' A terstand van de 'voor'-vooruit- gespeelde partijen van maan dag werd goedgemaakt. Toen was Piet Bakker weggespeeldj^ door Gerard Welling en brakl Leo Hofland af in een slechte-1 re stelling. Coen Stehouweiw™ bracht de stand gelijk door eenl overtuigende zege op fjde-1 meester Frans Cuijpers enl* Henk van Maaren zorgde voor een voorsprong door de sterke; jeugdspeler Bas van der Plas- sche te verslaan. Daarnaast' waren na twee uur spelen de^H prognoses voor Philidor erg, positief. Maar de betere posi-' - ties werden allen om zeep ge-"., holpen. Wim de Kok stond^U1*1 voor de tijnood een stuk voorjieri erna twee pionnen achter. Pe^erl ter Gelpke had in een gecom-jj^ pliceerde stelling voor de laat-Jlj- ste vijftien zetten nog eert. J kwartier, begon na te denkenr v' en hield voor veertien zettenpnt nog één minuut over. Dat waéé 1 te weinig. Marcel en Joop Pi\igc ket verknalden beiden hun gel lijke stellingen vlak voor de tijdcontróle. En Lex Jongsma gaf een half punt weg door n#Se zeven uur ploeteren een verirvl keerd pionoffer te plaatsen daleuv zijn opponent de winst toe^a speelde. Daarmee pakte Eindhoven hei zesde bordpunt en de beid^j, matchpunten. Aanstaand»^ dinsdag speelt RAG de Graafiier de tiende partij, die dus no^n slechts voor de statistieke^er van- belang is. REMMELT OTTE: ll-ji egt strij ïwe LEIDEN Jan Siemerin er heeft bij een nationaal jeugc(T n toernooi in Heemskerk ovei tuigend de eerste prijs gegri pen. De Rijnsburgse tennisse liet in de finale Remco Heet huis met 6-2, 6-1 achter zicW Kees Jan Schuilenburg reikt bij de veertienjarigen ook t» de finale. Daarin was Leoi Niemansverdriet te sterk: 6-3 6-5. Heieen van den Beri struikelde in de halve finale.j Een dag later greep SiemerinjB' ook de districtstitel bij de zes B tienjarigen. Hij gaf Erik Snef lenberg geen kans. Heieen vai den Berg had in de klasse to en met 16 jaar moeite met MaCLl delijn Damen (6-5, 6-4) eft schakelde een categorie lagfyj Marquerite Patiwael overtui gender uit: 6-2, 6-2. Voor een verrassing zorgd Martijn Krans. Hij won in eftre halve eindstrijd van Thoma d( Koemans. In de eindstrijd wafoa Michael van der Berg te sterk,,- 6-4, 0-6, 6-2. Uitslagen *on M10: Barbara Kieboom - Davinfs0! Feeleus 6-2, 6-1, J10: Jerry Buys fenl Mathijs van Sterkenburg 3-6, 6-2, 6-i-_ Mil: Saskia Paauw - Muriel Keng^ - 6-0. 6-1; Jll: Robbert Paul Hartwija. 1 - Alexander van der Akker 6-0, 6-l^jl M12: Nathalie van der Voort - Saski Paauw 6-3, 6-2, J12: Armanda Paoln DIJ ni - Jeroen Vink 4-6, 6-2, 6-5; Ml|a Heieen van den Berg - MarqueriL Patiwael 6-2, 6-2. J14: Kees Ja Schuilenburg - Onno Guinau 6-2, 6-hvi] M16: Heieen van den Berg - Madelij r>f Damen 6-5 (7-5), 6-4; J16: Jan Siem. rink - Erik Snellenberg 6-1, 6-3; Mlttei Margot van Overloop - Wil den Ha«^ lander 6-1, 6-1. J18: Michael van dip,. Berg - Martijn Krans 6-4, 0-6, 6-2. |G1< opn rial LEIDEN De winterstop, niet alleen bij de voetballers, maar ook bij de basketballers gebruikelijk, heeft de „Leidse" clubs in de Topsport Liga goed gedaan. Het resultaat van het voorbije weekeinde: overwin ningen bij de heren voor BS Leiden en Blitz en bij de da mes voor Lisse en MSV en (natuurlijk) voor Grashoppers. De heren van Blitz zetten in eigen huis de serie thuis-over- winningen voort. Argus Den Haag werd ditmaal het slacht offer van de dadendrang van de Voorschotenaren, die in Wim van Niekerk hun topsco rer (24 punten) hadden en via 54-39 bij rust met 94-75 de ze vende thuiszege pakten. De dames van Grasshoppers zijn zonder meer onstuitbaar in de eerste divisie. De jonge ploeg van Ed Zaal veegde dit weekeinde opponent Cange- roes in Utrecht met de alles zeggende cijfers van 46-87. Bij de rust was het gat zoals ge bruikelijk al bewerkstelligd (38-27). En zelfs het rijtje tops- coorsters leverde geen verras singen op: Petra van de Oever 21 en Anja Aandewiel 16. MSV had in de promotiedivi sie geen problemen met Olym pia uit Groningen. Verdedi gend stak het goed in elkaar, waardoor de formatie van Ti tus Flapper in de eerste helft wegliep tot 33-17. Daarna zette de Haagse wiskunde leraar zijn „tweede vijf" in en ging het een stuk minder. Bij 42-39 herstelde Flapper zijn weinig geslaagde gok en vanaf 42-42 ging het vervolgens in straf tempo, met Ria Bröring Arine Vlieger als topscoorstd"^ (elk 11 punten), naar de 57-( eindoverwinning. j Lisse kende dat wisselpr^ bleem niet. Coach Broekhk „Ik heb mijn ploeg inmiddi zo ver dat het niet zoveel mef uitmaakt welke speelsters inzet. Mijn bankspeelstéjë kunnen net zo nuttig zijn i mijn basisspeelsters". Vandal Br waarschijnlijk dat Lisse uézij; muntend marcheerde tegte Green Eagles uit Maassluis. Jen. de, volgens Broekhof, „beto tr wedstrijd van het seizoeitt vi nam Lisse via 45-33 bij ruttrijc afstand van de opponent liet pakte met 84-63 ruim de ovdng 1 winning. Lida van der Vo4 ne; en Marjon de Bruin zorgdVan met 20 punten elk voor bijlreff de helft van de score. ha r>

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12