£cldóc6amant bezoekers schouwburg STAD OMGEVING Tesselaar weer PvdA lijsttrekker Zeldzame handschriften in openbare bibliotheek 7 Auto op het droge VRIJDAG 3 JANUARI 1986 PAGINA 9 Messetrekker langehouden JOORDWIJK Een Haagse jongeman i door de Noordwijkse politie aangehou- len op verdenking van poging tot dood- lag. De jongeman heeft bekend op 11 de- ember bij een café aan De Grent een 23- arige Noordwijker messteken te hebben oegebraeht, waardoor het slachtoffer ^rnstig gewond in het ziekenhuis moest F* worden opgenomen. De 21-jarige broer i van de dader raakte bij de steekpartij eveneens gewond. Hij werd in zijn hand jestoken toen hij tussenbeide wilde ko nen. De jongeman heeft tevens bekend n de zomermaanden een mishandeling in de badplaats te hebben gepleegd. Na de /steekpartij was hij weggevlucht en is tot J( jijn arrestatie voortvluchtig geweest. Jeugdige vandalen opnieuw gegrepen LEIDEN Twee Leidse jongens van 14 en 15 jaar oud zijn vannacht om twee Uur andermaal in hun kraag gegrepen door de politie toen zij wilden inbreken in een kleding zaak aan 't Gangetje. Het tweetal is in het verleden ook een aantal ma len aangehouden wegens inbraken en vandalisme. Vannacht hadden de twee net een ruit ingegooid toen zij werden gepakt. Een uur eerder hadden de jongens een elektrische schrijfmachine gestolen uit een winkel aan de Hogewoerd, waar van eveneens een ruit sneuvelde. De twee jeugdige vandalen zijn vanochtend voorgeleid aan de offi cier van justitie in Den Haag. Provincie steunt natuurhistorische presentatie DEN HAAG/LEIDEN De Nationale Natuur historische Presentatie moet in het Pesthuis in Leiden komen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (GS) hebben dat minister L.C. Brinkman (WVC) laten weten. Eerder had commissaris van de koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, al opge merkt, dat de presentatie niet in Amsterdam, maar in Leiden gevestigd zou moeten worden. Leiden en Amsterdam zijn al een aantal maanden met elkaar in de slag over de plaats van het nieu we museum en uiteindelijk moet de minister be slissen. GS wijzen erop dat in Leiden al het (niet voor publiek toegankelijke) Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie is gevestigd. Volgens de pro vincie is het Pesthuis een uitstekend onderkomen. Vrouwenhuis naar Doezastraat LEIDEN Het Vrou- wenhuis verhuist naar de Doezastraat 34. Na langdurige onderhande lingen heeft de gemeen te overeenstemming be reikt over de toekomsti ge huur met de eige naar van dit pand, waar de Stichting Rijn en Lek tot voor kort zetel de. Reden voor de ver huizing zijn de te hoge energiekosten van het pand aan de Hooigracht 79. Meer kerstkaarten dan vorig jaar LEIDEN Het postkantoor in Leiden heeft de afgelo pen weken iets meer kerstkaarten verwerkt dan in de zelfde periode van 1984. Precieze cijfers heeft de PTT nog niet beschikbaar. Een woordvoerder van de PTT verwacht dat dat eind volgende week het geval zal zijn. In Leiden werden zo'n 480.000 meer kaarten en brieven in Leiden door de burgers gepost dan in een normale maand. De PTT bezorgde ruim een miljoen poststukken extra in Leiden. In de regio Leiden (Koudekerk, Leider dorp, Hazerswoude, Warmond, Roelofarendsveen en Zoeterwoude) werden ongeveer 580.000 poststukken meer bezorgd dan in een normale maand. Dat de totale hoeveelheid bezorgde post toch lager is dan eind 1984 wordt volgens de PTT veroorzaakt door het sluiten van veel bedrijven rond de feestdagen. „Het bedrijfsleven heeft minder aangeboden dan vorig jaar, mqar dat zal volgende week wel worden ingehaald". Reiniging verwijdert kerstbomen LEIDEN De viering van de jaarwisseling mag dan afgelopen zijn, de Leidse jeugd steekt nog regelmatig kerstbomen in brand. De reiniging kwam gisteren op zes plaatsen in Leiden in actie om brandjes te blussen en de rommel op te ruimen. Bij één brandje op de Lingestraat hield de politie een 19-jarige Leidenaar aan. I Verkeers heuvels driemaal bstakel LEIDEN Drie ver keersheuvels zijn het af gelopen etmaal in Leiden en prooi gevallen aan on oplettende automobilisten. automobilist- werd licht gewond naar het AZL overgebracht. isteravond om acht uur kreeg een 42-jarige Zoeter- «voudse een vluchtheuvel op ie Langegracht te laat in de jaten. Zij ramde met haar auto »en verkeersbord uit de grond. De auto werd aan de voorkant iwaar beschadigd, maar de bleef ongedeerd. Van- lacht verloor een 32-jarige Leidenaar de macht over het stuur, toen hij vanaf de Heren singel rechtsaf de Kooilaan op reed en werd verrast door het adde wegdek. Ook ditmaal ïlandde de auto op de mid- ijengeleider, waar een licht mast werd geraakt. Deze bleef echter overeind. Ook nu werd de auto zwaar beschadigd en bleef de bestuurder ongedeerd. Tenslotte kon ook een 40-jari- ge Leidenaar zijn auto van nacht niet meer in het rechte poor houden op de Hoge Rijn- lijk. De man, die onder in vloed verkeerde, ramde een lichtmast op een verkeersheu vel. De bestuurder is met en kele gekneusde ribben naar bet AZL vervoerd. Katwijk telt over 12 jaar 40.000 inwoners KATWIJK „De ge- meente Katwijk telt nu 38.864 inwoners, 108 meer dan vorig jaar en over on- jeveer twaalf jaar hoop ik of misschien iemand an ders, maar dat zit er niet iecht in) u te kunnen mel den dat we de 40.000 ge casseerd zijn". Die ver wachtingsvolle toekomst voorspelling deed burge meester mr. -C.A. Bos van Katwijk gisteravond in zijn nieuwjaarstoespraak. Overigens telde de ge meente in I960 30.000 burgers. De eerste burger van Katwijk had zoals elk jaar weer wat feitjes over het afgelopen jaar verzameld. De brandweer ruk te in 1985 160 keer uit en de directe schade bij die branden wordt geschat op 5,4 miljoen gulden. Opvallende vuren /erden vooral bestreden bij iet Protestants Militair Te- uis, de firma Slotboom, twee- laal bij sportschool Van Leeuwen en de Chemische In dustrie. Het Katwijks Museum lelde bijna 14.000 bezoekers en heeft daarmee sinds de ope ning al 37.000 mensen mogen ^groeten. Dat vond de burge- leester een compliment aard omdat het museum he lemaal draait op vrijwilligers. Ook minder prettige zaken ge beurden er in 1985, zoals 720 ongevallen, waarvan één met dodelijke afloop en 95 gewon den. In 1984 waren die cijfers respectievelijk 700, 5 en 112. Het aantal geregistreerde mis drijven steeg met zeven pro cent naar 1137, 108 mensen werden aangehouden wegens het rijden onder invloed en een derde deel van hen ver oorzaakte daarbij een ver keersongeval, 102 „minder be schaafde mensen" reden door en aanrijding, „179 chauf feurs vlogen tegen de lamp de rood-licht-camera en dachten de mini-radar- Snelheidsmeter te snel af te :ijn. Zij dachten verkeerd Tot slot putte de burgervader ïoop voor de toekomst uit het 'eit dat er in 1985 289 huwelij ken werden gesloten, negen ^ninder dan het jaar ervoor, [naar daar tegenover staat dat ~7 slechts 56 èchtscheidingen erden uitgesproken en dat 'gebeurde het jaar ervoor 70 maal. Parkeergarage voor ^3 y? LEIDEN Het par keerprobleem voor schouwburgbezoekers zal binnenkort zijn op gelost. Bezoekers van de Leidse Schouwburg en K&O kunnen waar schijnlijk in februari al 's avonds hun auto par keren in de Digros-gara- ge aan de Langegracht. Volgens gemeenteamb tenaar A. van der Ree heeft volgende week een afrondend gesprek plaats tussen gemeente, schouwburgdirectie, K&O en Digros over het gebruik van de parkeer garage. Zowel Digros als gemeente staan positief tegenover het plan. Al leen nog enkele techni sche details moeten be sproken worden. Het is de bedoeling dat het gebruik van de parkeergara ge ongeveer twee gulden per avond gaat "kosten. Op die anier worden de kosten in bewaking van de garage verlichting gedekt. Beke ken moet nog worden hoe men het geld wil innen en of er personeel van Digros of van de gemeente 's avonds aanwezig moet zijn. Bezoe kers van Schouwburg en K&O kunnen de garage via de ingang aan de Lange gracht binnen komen en deze lopend aan de achterzij de aan de Oude Singel weer verlaten. Op die manier is het nog geen honderd meter lopen naar de Leidse Schouwburg en K&O. Bij toegangskaartjes en in het blad van de Leidse Schouw burg zal aan de hand van een plattegrondje de ligging van de parkeergarage en schouwburg nog extra dui delijk worden gemaakt. De parkeergarage zal 's a- vonds waarschijnlijk tot half één of één uur geopend zijn, zodat men na afloop van de voorstellingen nog gerust Met het gebruik van de par keergarage aan de Lange gracht komt een einde aan het parkeerprobleem waar de bezoekers van de Leidse Schouwburg en K&O al ja ren over klagen. De enigé dag dat er nog problemen zouden kunnen ontstaan is de donderdagavond. Dan wordt er reeds intensief ge bruik gemaakt van de gara ge vanwege de koopavond. De gemeente is ook van plan het parkeerprobleem in de buurt van de Stadsgehoor zaal aan te pakken, door met het Hoogheemraadschap Rijnland tot overeenstem ming te komen over het ge bruik van het aan de Boom- markt liggende parkeerter rein. Dit parkeerterrein is eigendom van het Hoog heemraadschap. Een takelwagen moest er gisteren aan te pas komen om een auto van een 38-jarige Leidenaar uit de Zijl te halen. De man reed op de Rietschans in Leiderdorp en had te laat in de gaten dat hij de Zijldijk rechtsaf of linksaf moest nemen. Hij reed rechtdoor en schoot het water in. De onfortuinlijk Leidenaar raakte niet gewond. Hij klauterde de wal op en wandelde naar het bureau in Leiderdorp om de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Het ongeval deed zich maandag voor, maar gisteren pas kon de auto met behulp van duikers van Amphora uit het water worden gehaald. Meldlijn voor discriminatie homosexuelen LEIDEN Meldlijn Agressie en Discriminatie Homosexual- teit Leiden. Onder die naam is vanaf zondag 26 januari een •telefoonnummer beschikbaar, waar gevallen van agressie te gen en discriminatie van homosexuelen gemeld kunnen wor den. De Meldlijn is opgezet, omdat pogingen één meldpunt voor alle vormen van discriminatie in Leiden op te zetten, tot dusver op niets zijn uitgelopen. Bovendien heeft men de Meldlijn voor homosexuelen opgezet om de omvang van agressie tegen homosexuelen in beeld te kunnen brengen. Voorlopig gaat het om een experiment dat één jaar zal duren. De telefoon zal zijn bemand door getrainde vrijwilligers. De meldlijn is met ingang van 26 januari elke zondagavond van acht tot twaalf uur bereikbaar onder nummer 071-221008. Cursussen voor werklozen LEIDEN De gemeentelijke Directie Welzijn heeft een pakket cursussen samengesteld voor inwoners van Leiden die geen betaald werk hebben. De cursussen zijn gratis voor mensen die een WW(V) of RWW uitke ring ontvangen. Doel is voor de betrokkenen de overgang naar een bestaan zon der dagelijkse werkzaamheden te vergemakkelijken. De cursus sen beginnen in de week van 3 februari en tellen gemiddeld 15 bijeenkomsten. Inschrijving is alleen schriftelijk mogelijk voor 17 januari. Verantwoordelijk voor de cursussen is de Directie Welzijn van de gemeente. Het programma is tot stand gekomen in samen werking met de Leidse Volksuniversiteit K&O/KIK en het Leids Vrijetijds Centrum. Het pakket bevat de cursussen Duits, Engels, Frans, Nederlands, Spaans, Actualiteit/Geschiedenis, Electra/Electronica, EHBO, Fotografie, Gitaar, Pottenbakken, Spinnen en Weven, Tekenen/Schilderen. Inschrijvingsformulie ren zijn verkrijgbaar bij het stadhuis, bibliotheken en club- en buurthuizen. Voor nadere inlichtingen: 071-154763. tekenen en schilderen. In schrijving voor deze cursus sen is vanaf maandag 4 ja nuari mogelijk op werkda gen van tien tot vijf uur en op donderdagavond van ze ven tot negen uur. Voor in lichtingen of het aanvragen van een gratis cursusbro chure kan men bellen: 146448 of 146449. Muzikale stromingen Hutspotten In het kader van de serie Muzikale Stromingen" treedt zondag bij Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14, Marieke Palmboom op cla- vecimbel op. Zij zal werken spelen van Bach, Purcell, William Byrd en Swee- linck. Marieke Palmboom is docente clavecimbel aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Het con cert begint om vier uur. De karnavalsvereniging De Hutspotten houdt zaterdag 4 januari haar nieuwjaars bal in het Antonius Club huis aan de Lange Mare 43. Een onderdeel van de avond zal de inmiddels tra ditionele uitreiking van de jaarorde zijn. Cursussen LVC In het Volkshuis houdt werkgemeenschap De Ratel zaterdag 11 januari een Het open jongerencentrum nieuwjaarsbijeenkomst met LVC houdt het komende onder meer een loterij en seizoen acht cursussen, oen broodmaaltijd. Kaarten waaronder volksdansen, zijn voor 12,50 verkrijg- straattheater en een cursus baar: telefoon 720084. LEIDEN D.J. Tesselaar is lijsttrekker voor de PvdA tijdens de gemeen teraadsverkiezingen in maart. Het bestuur van de Leidse afdeling van de so cialisten heeft de huidige wethouder van volkshuis vesting bovenaan de lijst geplaatst. Tesselaar was tijdens de verkiezingen in juni 1982 ook al lijsttrek ker voor de PvdA. Behal ve volkshuisvesting heeft hij onder meer ook sport in zijn portefeuille. Wethouder van onderwijs, me vrouw H.van Dongen, weiger de zich voor de functie kandi daat te stellen. Volgens het be stuur was Van Dongen (een vertegenwoordiger van de lin kervleugel van de fractie) ook geschikt als lijsttrekker. Als zij zich kandidaat had gesteld, had zij de functie waarschijn lijk ook gekregen, omdat de PvdA bij gelijke geschiktheid de voorkeur geeft aan een Ook de huidige wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer, J. Peters, is volgens het bestuur geschikt als lijst trekker. Maar Peters stelde zich net zoals Van Dongen geen kandidaat. Peters staat nu derde op de voordracht aan de leden. Vierde op lijst is het raadslid A. Boot. Zij houdt zich met name met onderwijs bezig. Deze hoge plaats moet volgens het bestuur als „een pluim" voor haar werk en inzet wor den gezien. Zij passeert frac tievoorzitter mevrouw M. van der Molen, die vijfde staat. Zesde is de vierde PvdA-wet- houder, P. Bordewijk (finan ciën). Volgens het bestuur van de PvdA komen de eerste zes op de lijst in aanmerking voor een wethouderszetel. Alle zittende raadsleden keren terug voorzover ze zich weer verkiesbaar hebben gesteld. Zij hebben een zekere verkies bare plaats gekregen. Volgens afdelingsvoorzitter J. Wiersma heeft niemand van de huidige fractie „ter discussie gestaan". De raadsleden C. Snelders, R. Eikerbout en T. Fallaux had den al eerder laten weten geen behoefte meer te hebben aan een plaats in de gemeenteraad. Mevrouw Fallaux fungeert wel „lijstduwer" en staat op de veertigste plaats. De PvdA D. Tesselaar. verkiesbaar. „Als je naar de enquetes kijkt, moet dat toch kunnen", als Wiersma. Bij de samenstelling van de lijst heeft het bestuur onder meer rekening gehouden met de overweging, dat de helft van de fractie uit vrouwen moet bestaan. De lijst ziet er vanaf wethou der Bordewijk verder als volgt uit: 7. J. van Meijgaarden, 8. M. Kerkhoffs, 9. W. van der Pluijm, 10. R. van der Lecq, 11. S. de Vreeze, 12. C. de Boer, 13. L.C. Geradts, 14. C. Regoor en 15. N. Demirbas. Demirbas is lid van de Turkse minderheid in Leiden en heeft zich kandidaat gesteld, nadat duidelijk was geworden dat buitenlanders dit jaar ook mo gen stemmen. Volgens het be stuur van de PvdA is hij „een voorpost" van de etnische minderheden in de stad. De leden van de PvdA beslis sen vrijdag 10 januari over de LEIDEN Liefhebbers van oude handschriften kunnen van 14 tot en met 28 februari hun hart op halen in de Openbare Bi bliotheek. In samenwer king met de bibliotheek houdt boekhandel Kooy- ker dan een voor Neder land unieke facsimile-ten toonstelling van oude handschriften vanaf 500 na Christus. Te zien zijn werken uit de serie „Codi ces Selecti", die uitgege ven wordt door één van de grootste uitgevers op dit gebied. Een facsimile-uitgave van een handschrift is een tot in de kleinste details natuurge trouwe en volledige weerga ve van het origineel op ware grootte, zelfs inclusief de blanco pagina's. De belang rijkste criteria die hierbij ge hanteerd worden zijn volle digheid, kleurechtheid en het formaat. De Oostenrijkse uitgever, de Akademische Druck- und Verlaganstalt in Graz, is de grootste uitgever van facsimele's ter wereld. De uitgeverij heeft zich tot taak gesteld belangrijke mo numenten van handschriften en illustratie uit het verleden op zo'n manier te reproduce ren, dat zij waar ook ter we reld van belang zijn voor on derzoek en bibliofilie en de kostbare originelen volledig kunnen vervangen. In Leiden zullen dertig handschriften ten toon Bewoners verenigen zich LEIDSCHENDAM Toe komstige bewoners van de nieuw te bouwen woonwijk achter de Voorburgseweg in Leidschendam gaan zich ver enigen in een belangenvere niging. Deze maand wordt een oprichtingsvergadering gehouden, waarvoor men zich via postbus 8, 2260 AK Leidschendam kan aanmel den. Gevraagd wordt het bouwnummer te vermelden en tevens of men interesse heeft voor een collectieve hypotheek. ittcin.iru.^.iQjqpK» noj [jbi© ffmctvi t>ri (ïctii m'aëïw [Mccöfiu cfltómur -pk» [ImilTionibita i2bnfn, i aOkniuér O uttel riiiiwo hcifffi! lfiFtJbicoinp.il _J fupcr .ifflictioA STpma .1 ffixtus föpen» lopnxgrmie-.ctcum te le ti n tem fan per n fpicm fle mo qtiocp nofhoó .idoe l;um ipft .uimitf.16 vrpcri I tuin marth.idcck(h.i icgi |u.i pccucni.imua regii.it ijooiiiinonollTOjcfttcly" Eén van de uitgaven die in de bibliotheek aan de Nieuwstraat is te zien. worden gesteld. Ze zijn ver- muziek worden afgewisseld deeld in zes soorten, die al- door kerkelijke en wereldlij- lerlei gebieden bestrijken, ke handschriften. Ook Teksten over geneeskunde of Oriëntaalse en Midden-Ame rikaanse werken behoren tot de verzameling. De zeven nieuwste facsimile-edities van een aantal werken com pleteren het geheel. Eén van de kerkelijke hand schriften is de „Dagulf Psal ter". Deze codex kan als do cument van de reformatiege dachten van Karei de Grote worden beschouwd. „Le Psautier de Saint Louis", uit de tweede helft van de der tiende eeuw, is een van de hoogtepunten van de goti sche boekkunst in Frankrijk, het „Speculum Humanaè Salvationis" is een spiegel van de verlossing van de mensheid door Christus. Deze codex laat in woord en beeld zien hoe na dé zonde val de verlossing werd aan gekondigd en hoe deze werd gerealiseerd. Een interessant muziek handschrift is het originele manuscript van het „Konzert filr Violine und Orchester in D-Dur, op. 61" van Beetho ven. Dan is er ook nog een Nederlands handschrift: het „Utrecht Psalter", dat ont staan is tussen 820 en 840. Deze codex is het vroegste voorbeeld van een volledig geïllustreerd psalmboek. De openingstijden van de tentoonstelling zijn: maan dag, dinsdag, woensdag en vrijdag van tien tot vijf, op donderdag van tien tot negen uur 's avonds. Maandag- en woensdagavond van zeven tot negen en zaterdagochtend van tien tot een. Het adres van de Openbare Bibliotheek is Nieuwstraat 4.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9