Romeinse politie jaagt op „Belg" Libië zet vriendschap met Italië op het spel Gevechten in Libanon laaien toch weer op Êeklóc6omxmt ei Alarm op NAVO-bases Italië Walesa voorziet crisis in Polen Pensioen voor helpers joden PRAVDA ROEPT OP TOT HARD WERKEN OOK TERRORISTEN IN WENEN KREGEN HULP Zwarten geven blanke activiste ere-begrafenis IRA-leden houden honger staking Druggebruik blijft hoog Londen plande m '55 invasie in Israël 4 BUITENLAND VRIJDAG 3 JANUARI 1986 PAGINA 5 (Vervolg van voorpagina) ROME De Italiaanse NAVO-bases zijn in staat van alarm gebracht na de oorlogs dreigingen van de Libische leider Kha- daffy. Deze berichten circuleren in Italië. De Libische leider beschikt over een voor een land van deze afmetingen uitzonder- lijk sterk leger, uitgerust met de modern ste Russische en Italiaanse wapens. Hij wordt in staat geacht schadelijke verras singsaanvallen te kunnen ondernemen te- gen doelen in buurland Italië. De grootste NAVO-luchtmachtbasis in Zuid-Europa, iSigonella op Sicilië, zou in een toestand noS van pre-alarm zijn gebracht, zo meldt het eer dagblad La Repubblica. Alle Italiaanse ford militairen die op verlof waren hebben het van tevël gekregen zich weer te melden. En bur.- nof ook op de NAVO-marinebasis in Napels is koortsachtige activiteit waargenomen. Het vliegkampschip „Coral Sea" en vier on dersteunende schepen zouden „onder stoom" worden gehouden, klaar om van het ene op het andere moment uit te va ren. De bemanning van andere Ameri kaanse oorlogschepen die de laatste dagen in de Baai van Napels voor anker zijn ge gaan, heeft tegen de gewoonte in geen toestemming gekregen aan wal te gaan. Tot nog toe was elke kaping, elke terroris tische actie in dit gebied van de Middel landse Zee al genoeg om de Amerikaanse bases paraat te maken. Soms (zoals bij de kaping van de Achille Lauro) verlieten de oorlogsschepen zelfs hun bases, richting Libië. WARSCHAU De leider van de Poolse verboden vakbond Solidari teit Lech Walesa heeft gisteren in een nieuwjaarsboodschap gewaar schuwd dat Polen weer op weg is naar een crisis. Ook beschuldigde hij de communistische leiders van het land van een politiek van on derdrukking en leugens. Walesa noemde 1985 een jaar van gemiste kansen en mogelijkheden dat ge karakteriseerd werd door een stag nerende economie en het instorten van de pogingen de hervormen. Insecticide tegen onwaardige kandidaat SAO PAULO De vroegere Braziliaanse president Janio Qua dros heeft ter gelegenheid van zijn beëdiging tot burgemeester van Sao Paulo insecticide gespo ten op de burgemeesterstoel waarop zijn tegenkandidaat had geposeerd voor een fotosessie. „Deze stoel is gebruikt door een onwaardig achterwerk", aldus de 68-jarige Quadros. Met een grote overwinning maakte Quadros in november vorig jaar zijn politieke come-back bij de burgemeesters- verkiezingen. Hij was afgetreden als president wegens gebruik van occulte krachten. TEL AVIV Het Israëlische parle ment behandelt binnenkort een wetsontwerp dat voorziet in een pensioen voor mensen die joden heb ben helpen ontsnappen uit de con centratiekampen van de nazi's. In een televisieuitzending werd onthuld dat een aantal van de 33 in Israël wonende „rechtvaardigen onder de naties" in zeer behoeftige omstandig heden verkeert. De minister van so ciale zaken verzekerde dat hij met spoed een wetsvoorstel zal indienen dat een pensioen waarborgt voor alle betrokkenen „waar zij zich ook be vinden". MOSKOU Het Russische partijorgaan Pravda heeft de Sovjetburgers aan het begin van het nieuwe jaar op het hart gedrukt de discipline en orde te ver sterken. De arbeidscollectieven moeten 1986, het eer ste jaar van het twaalfde vijfjarenplan, zonder tijd verlies beginnen en een hoog arbeidstempo aanhou den. In een commentaar schreef de Pravda gisteren dat 1986, dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen tot „internationaal jaar van de vrede", ongetwijfeld in het teken zal staan van een uitbreiding van de massabeweging tegen de oorlog. Maar het partijor gaan waarschuwde ook dat „de zinloze bewapenings wedloop de drempel van het nieuwe jaar al heeft overschreden. Hij wordt door de militaire kringen in de Verenigde Staten en de NAVO aangezwengeld „Star wars"-plannen en de droom van een militair overwicht doet hen het hoofd omlopen". i ROME De Romeinse p°Btie maakt jacht op een n dé „Belg". Tenminste zo niet wordt de man aangeduid, Arabische terroristen al" die in Italië aanslagen ko- plegen opvangt en 0p van wapens voorziet. De blad vier Palestijnse terroristen lisleldie vorige week de bloe- eeb dige aanslag op het vlieg- lok veld Fiumicino pleegden, hebben van deze „Belg" ["logistieke steun gehad. Of de misterieuse persoon ook echt een Belg is, staat niet Waarschijnlijk is de aan duiding „Belg" een schuil naam, mede bedoeld om even tueel onderzoek op een dwaal spoor te brengen. In het gezel schap van de „Belg" zou zich ook een Franssprekende vrouw bevinden. Deze (vage) informatie is af komstig van de enige overle vende van de vier terroristen van Fiumicino. Mohammad Sarham. en van een Pale stijnse terrorist die eerder vo rig jaar werd gearresteerd na een aanslag op een kantoor van een luchtvaartmaatschap pij in Rome. In elk geval heeft de Romeinse politie de laatste dagen tientallen appartemen ten in de stad onderzocht op zoek naar die geheimzinnige „Belg", de Romeinse contact man voor het Palestijns terro risme. De arrestatie op nieuw jaarsdag van enkele Belgen en Arabieren in het Belgische Hasselt en de vondst daar van een enorme wapenvoorraad worden door de Italianen rechtstreeks in verband ge bracht met de recente terroris tische aanslagen in Rome en Wenen. De Romeinse officier van justitie, Domenico Sica, die is belast met het onderzoek naar het bloedbad van Fiumi cino, is daarom naar Brussel gereisd om zich persoonlijk op' de hoogte te stellen van de be vindingen van zijn Belgische collega's. Ook de terroristen die de aan slag op het vliegveld van We nen pleegden hadden een handlanger, zo is uit het on derzoek gebleken. De spoor loos verdwenen vierde man is waarschijnlijk de leider van de terreurgroep. Hij zou de leden van het commando instructies hebben gegeven over het hoe en wat van hun terreurdaad. Hij zou hen hebben opgedra gen onder de Israëlische passa giers gijzelaars te maken en met hen in het toestel van El Al naar Israël te vliegen. Bo ven Tel Aviv hadden ze het vliegtuig moeten laten neer storten. Een enorme menigte heeft gisteren de blanke activiste tegen apartheid Molly Blackburn in Port Elizabeth de laatste eer bewe zen. Blackburn kwam bij een auto-ongeluk om het leven. JOHANNESBURG Een menigte van 15.000 tot 20.000 zwarten heeft gisteren Molly Blackburn, een van Zuid-Afrika's populairste blanke activisten tegen apartheid, ten grave gedragen. Blackburn kwam zater dag om het leven bij een auto-ongeluk. Nog nooit eer der is zo'n grote menigte zwarten opgekomen voor de begrafenis van een blanke. Tijdens de rouwdienst zaten zes jonge zwarten met geheven vuist als een erewacht naast de kist. Bij de dienst waren tal van prominente anti-apartheidsactivisten aanwezig, onder wie domi nee Allen Boesak, die Molly Blackburn prees als „een brug tus sen blank en zwart". Bij vechtpartijen in het district Moutse ten noorden van Pretoria zijn woensdag en gisteren zeker 19 doden gevallen. De situatie in het gebied blijft uiterst gespannen. Uit berichten bleek dat zeventien mannen uit KwaNdebele en een inwoner van Moutse waren omgekomen. De politie in Pre toria kon slechts de dood van zes mannen bevestigen. Onder de doden waren twee zwarte agenten. Een woordvoerster van een blanke beweging voor burgerrechten vreest dat de inlijving Moutse kan veranderen in een „potentieel bloediger slagveld dat enige zwarte stadswijk". Ook elders in Zuid-Afrika vielen opnieuw doden. De politie schoot twee mannen dood bij rellen in Durban en Middelburg. Bij botsingen tussen Zulu's en Pondo's in Alexandra bij Johan nesburg vielen twee doden en in een illegale zwarte wijk bij Kaapstad werden twee lijken gevonden. Prins koopt bos LONDEN Een niet nader genoemde Saoedische prins heeft ten noordoosten van Londen een bos van 16 hectare gekocht om er één keer per jaar een picnic te houden voor familie en vrienden. De prins betaalde voor het lommerrijke, 700 jaar oude Bullockbos in de buurt van Colchester in het graafschap Essex 95.000 pond sterling. BELFAST In de be ruchte Maze-gevangenis Uvan Belfast is een derde IRA-lid in hongerstaking iginé gegaan. Thomas Power aan' weigert vanaf gisteren te eten. Twee andere leden van de IRA zijn al sinds ;edu« Kerstmis in hongersta- 1985; king. De drie republikei- nen zijn van plan een 'zake hongerdood te sterven, tenzij de autoriteiten in de kortste keren het gerecht opdracht geven hun zaak opnieuw te bekijken. Samen met 24 andere IRA-le- den werden de drie hongersta- kers veroordeeld tot langduri- gevangenisstraffen, uitslui- tenJ 0p grond van de getuige nissen van superverklikker Harry Kirkpatrick, die ver raad pleegde om zijn eigen hachje te redden en bovendien rgoe»-nog wat geid te verdienen. De hongerstakers eisen ook dat de regering in Londen haar poli- de tiek wat betreft het gebruik n2 van verklikkers en onbeves- tigde getuigenissen eens gron- 198® dig herziet. Verwanten verwachten dat ook de overige 24 gevangen IRA-leden zich binnenkort bij hongerstaking aansluiten, zou de eerste massale hon- .i gerstaking in de Maze-gevan- genis zijn sinds 1981, toen tien 4 hongerstakers de dood vonden in een poging de gevangenis- regels te veranderen. Bobby Sands was toen de eerste die draL overleed. De dood van de IRA-leden leidde tot veel ge- ygej-weld en demonstraties in Noord-Ierland en Engeland. Politie zet misdadigers te schande Als waarschuwing aan criminelen heeft de politie van New Delhi op Nieuwjaarsdag 50 misdadigers te schande gezet, door hen op ezels over drukke mark plaatsen in de Indi ase hoofdstad te voeren. Onder de criminelen die te kijk werden gezet waren drugshande laren, aanranders, inbrekers en zak kenrollers. Hun ge zichten waren met kool zwart gemaakt en zij hadden bor den om hun nek waarop hun wanda den waren vermeld. Het is een waar schuwing aan alle kwaaie karakters, dat het ons dit jaar menens is, ver klaarde een politie functionaris. WENEN Het gebruik van drugs blijft in de meeste delen van de wereld hoog en bovendien vormen nieuwe en sterkere drugs een extra gevaar voor de gezondheid. Dit zegt de in Wenen ge vestigde International Narcotics Control Board (INCB) in haar gisteren verschenen jaarverslag voor 1985. Het rapport zegt dat de schade aan personen' en gemeenschappen van drugsmisbruik zo groot is dat vastberaden tegenactie als een absolute noodzaak moet worden beschouwd. De bezorgheid geldt met name de op mars van de designer-drugs, een samenstelling van veelal krachtige drugs, die moeilijk te verbieden is, omdat die samen stelling voortdurend wordt gewijzigd door de handelaars. In West-Europa neemt het gebruik van cocaïne toe; de handel hier in is de laatste jaren sterk gegroeid. De Westduitse politie heeft onlangs een speciale brigade van 200 medewerkers opgericht, die het gebruik van cocaïne moet tegengaan. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR ^174) „Wij van de Bijzonder Geheime Dienst j hadden de zaak eigenlijk willen stilhouden," Lvervölgde Sjeems Pond zijn verhaal. „Maar toe- f valligerwijze was het de bekende journalist Sip- jf'ko Stunt, die zijn nieuwsgierige neus middenin •sde vreemde gebeurtenissen stak. Sipko was ,smet zijn auto'tje op weg naar de redaktie, toen zijn voertuigje plotseling bleef stilstaan. Zomaar In-stilstaan, om onbegrijpelijke redenen. Hij keek '^gramstorig uit het raam en zag toen hoe een '"'sportvlieger een noodlanding maakte in een weiland van de een of andere veehouder. Die ["veehouder werd nog vreselijk boos, want de •^vlieger vernietigde bij zijn noodlanding enkele •-■fraaie houten hekken. Maar gelukkig bracht-ie het er zelf levend af. Nou..., de rest begrijpt U wel. Sipko Stunt meende terecht, dat er wel eens een geheimzinnig zaakje achter kon ste ken. Een vliegtuig, een auto, een trein, die alle maal zómaar bleven stilstaan. Dat ruikt naar nieuws, vond Sipko, en hij begon meteen alle slachtoffers tot op hun merg uit te vragen. Daarna schreef-ie een groot stuk in de krant, dat sterk de aandacht trok..." „Ai, ai, bij onze hermelijnen mantel!" riep Koning Antonyc ver rast uit. „Dat stuk werd natuurlijk óók gelezen door de misdadige doctor Polnyck. Enerzijds bewezen de geslaagde proeven hem, dat de KNAP-mutator in staat was hem een vrijwel on beperkte macht te verschaffen. Maar anderzijds begreep hij, dat zijn misdadige proefnemingen veel te veel de aandacht hadden getrokken." - „Zo is het precies, Majesteit," antwoordde Sjeems Pond. „De schavuit dacht, dat-ie door de mand gevallen was. Hij wist alleen niet, dat wij van de B.G.D. hem al lang in de gaten had den BEIROET Christenen en moslims zijn gisteren ten oosten van Beiroet en in het zuiden van Libanon weer slaags geraakt, terwijl president Amin Gemayel in Da mascus sprak met de Syrische leider Assad over het ak koord tussen de drie grootste milities in Libanon. Er zijn steeds meer tekenen dat er een machtsstrijd gaande is tussen Gemayel en zijn christelijke rivalen over het akkoord. Onbekend is hoeveel slachtoffers er zijn gevallen in de jongste gevechten tussen legereenheden die Gemayel trouw zijn geble ven en de militie van de druzische leider Jumblatt, een felle te genstander van de christelijke president. De wijdverbreide twijfel dat het bestand levensvatbaar zal zijn, lijkt dan ook opnieuw gevoed. Voor de uitvoering van het ver drag dat zaterdag werd gesloten door de leiders van de drie machtigste Libanese milities, is de goedkeuring van Gemayel onontbeerlijk. Bij een aanslag op de presidentiële autostoet van Gemayel zijn acht lijfwachten om het leven gekomen. Gemayel zat niet in de auto, maar de aanslag zou wel voor hem bedoeld zijn geweest, aldus zijn naaste medewerkers. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Amerika en Is raël bereiden een strafex peditie voor tegen de Li bische leider Khadaffy, die door het Westen be schouwd wordt als inspi rator en financier van het internationale terrorisme. Italië heeft om commer ciële en politieke redenen nooit aan de campagne te gen kolonel Khadaffy mee willen doen. Maar de regering in Rome zal er nu niet onderuit kunnen, afstand van hem te ne men. De komende dagen moet mi nister van buitenlandse zaken Andreotti, de architect van de pro-libische politiek van Italië, in het parlement in Rome „met de billen bloot". Drie partijen van de centrum-linkse coalitie, de Republikeinen, de Liberalen en de Sociaal Demo craten, eisen een herziening van de betrekkingen met Li bië. De neofascistische opposi tie wil zelfs een definitieve breuk met de „gek" van Tri poli. Maar Andreotti kan ge rust zijn. Hij wordt in zijn Khadaffy-vriendelijke politiek gesteund door de christen-de mocratische partij, de belang rijkste van het Italiaanse poli tieke toneel. Verschillende keren is er in het verleden door de Italiaan se bondgenoten druk op Rome uitgeoefend om de te innige relatie met Tripoli wat losser te maken. Maar de opeenvol gende Italiaanse regeringen hebben zich daar altijd met succes tegen verzet. Minister Andreotti heeft de bondgeno ten juist vaak verweten kolo nel Khadaffy te veel „te de moniseren", hem te veel te zien als de aanstichter van alle kwaad in de wereld. Volgens hem is dit de verkeerde ma nier om Khadaffy aan te pak ken. Italië kent Libië door en door. De twee landen hebben een speciale verhouding met el kaar, van haat vanwege het koloniale verleden, maar ook van liefde vanwege de bloei ende handel. Toen het Turkse rijk ineenzakte, in 1911, trok ken de Italianen wat nu Libië heet binnen. Ze bleven er tot 1942. Na de oorlog heeft (de mocratisch) Italië onder toe zicht van de VN aan Libië een schadevergoeding voor de ko loniale bezetting betaald. Aan het Libië van koning Idriss wel te verstaan. „Maar met hem hebben we niets te ma ken", zei Khadaffy, nadat hij in 1969 de koning had afgezet, en hij declareerde in Rome nog eens honderden miljarden lires „koloniale herstelbetalin gen". Italië is daar nooit op in gegaan. Alle strubbelingen lossen ech ter op als het gaat om de eco nomische betrekkingen tussen beide landen. Voor Libië is Italië de eerste handelspart ner. Italië voerde (in 1983) voor 4,5 miljard gulden aan Libische olie en aardgas in en verkocht aan dit land voor zes miljard gulden aan industrie- produkten. De (handels)balans is dus positief. De FIAT, de AGIP en de wapenindustrie doen uitstekende zaken met Khadaffy. Hij betaalt welis waar niet altijd correct op tijd (momenteel staan er voor twee miljard gulden rekeningen open), maar voor Italiaanse ondernemers blijven de Libi sche zaken aantrekkelijk. Als Khadaffy om politieke rede nen niet meer met Amerika nen, Fransen en Britten zaken kan doen, zijn er, gelukkig voor hem, nog altijd de Italia- lianen dat werkzaam is in Li bië snel teruggelopen. Op dit moment zijn het er altijd nog zo'n 14.000. Duizenden Libiërs wonen en werken in Italië, veel zitten er in de handel. Khadaffy heeft ook miljarden guldens geïnvesteerd in Itali aanse bedrijven. De belang rijkste investering is die in de Fiat: vijftien procent van deze autoreus is van Khadaffy. Tot nog toe mochten er dus wel eens harde woorden wor den gewisseld tussen de twee landen, maar dat is nooit zover gegaan dat de „gezonde" han del erdoor in gevaar kwam. Nu, na Khadaffy's verheerlij king van het Palestijns terro risme (dat telkens juist in Ita lië toeslaat), kan de Italiaanse houding veranderen. De laat ste berichten uit Tripoli wijzen erop dat Khadaffy het niet zo zou hebben bedoeld en dat hij nu terrorisme dat onschuldige slachtoffers maakt zou afwij zen. Maar deze verklaringen kunnen het anti-Khadaffy tij in de Italiaanse politiek waar schijnlijk niet meer keren. Khadaffy kan met Italië zijn enige „vriend" in het westerse kamp verliezen. Volgens de meeste Italianen is daaraan niet meer te ontkomen, hoe pijnlijk de gevolgen voor de handel ook kunnen zijn. LONDEN Britse strate gen hebben in 1955 een gedetailleerd gevechtsplan opgesteld voor een bom bardement op de drie grootste steden in Israël en de blokkade van de Jor daanse toegangswegen, als Israël een inval in Jorda nië zou doen. Dat blijkt uit geheime Britse regeringsdocumen ten, die na dertig jaar openbaar zijn gemaakt. Groot-Brittannië had een defensieverdrag met Jor danië en voelde zich ver plicht om het koninkrijk te hulp te komen bij een aanval door Israël. Het Britse leger ging er in 1955 van uit, dat Jordanië door Israël zou worden aange vallen, nadat Palestijnen vanaf Jordaans grondge bied een reeks van aansla gen in Israël hadden ge pleegd. De Britse legerlei ders waren van mening dat het Jordaanse leger al snel zou worden uitgescha keld, zodat er hulp moest worden geboden. De plan nen voorzagen in een be schieting van de Israëli sche kust; commandotroe pen zouden oprukken naar Akaba, de Jordaanse ha ven aan de Rode Zee; re guliere troepen zouden op trekken naarde Jordaan om de Israëliërs bij de Jor daan tot staan te brengen en Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa zouden worden ge bombardeerd. In een boodschap van het Britse ministerie van defensie aan het hoofdkwartier in het Midden-Oosten stond: „We aanvaarden dat scha de aan eigendommen van burgers en doden onder de burgerbevolking het ge volg kunnen zijn van uw aanval". Israël heeft Jor danië echter niet aange vallen en een jaar later, tijdens de Suez-crisis, vochten Groot-Brittannië, Israël en Frankrijk samen tegen Egypte. De Times merkt op dat de plannen voor een Britse aanval op Israël niet van ironie ont bloot waren, omdat Enge land tegelijkertijd wapens aan Israël leverde. Raissa-Nancy MOSKOU Een Hongaars echtpaar heeft zijn dochtertje Raissa-Nancy genoemd, naar de vrouw van de Russische partijleider en de echtgenote van de Amerikaanse presi dent. Dat berichtte gisteren de Pravda. De baby is in novem ber geboren, op het tijdstip van de topconferentie in Ge neve van Michail Gorbatsjov en Ronald Reagan. De ouders hebben volgens de Pravda uit drukking willen geven aan hun optimisme en geloof in het vreedzaam naast-elkaar- -bestaan van staten met ver schillend maatschappelijk stel-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5