Groeiende economie heeft armen nog niets te bieden Kamervoorzitter Dolman wil geen minister worden Geste politie: geen bonnen maar wensen Geertsema: VVD moet harder zijn tegen CDA DIRECTEUR SOCIALE DIENST ROTTERDAM SOMBER: Deel van atv voor scholing gebruiken Beekse Bergen: afschieten damherten is „doodzonde" Krakers eisen eerherstel Meer hulp overheid voor slachtoffers misdrijven BINNENLAND QeidóaQowuwt VRIJDAG 3 JANUARI 1986 PAGINA 3 Abma breekt met SGP in Putten PUTTEN Dominee HG. Abma, jarenlang het gezicht van de SGP in de Tweede Kamer en momen teel lid van de Eerste Kamer, gaat 1 in zijn woonplaats Putten met een nieuwe partij in zee voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen: de Gereformeerde Gezindte Putten (GGP). Hij weigert zich lan- ter beschikbaar stellen voor de GP, omdat de plaatselijke SGP-af- deling in meerderheid heeft beslo ten geen combinatie met de RPF aan te gaan. Ook de huidige SGP- wethouder G. van Wijncoop doet om dezelfde reden mee met de in alle haast in het leven geroepen partij GGP. Sociologiestudie voor 55-plussers UTRECHT De Utrechtse univer siteit begint in het nieuwe studiejaar (vanaf september 1986) met een spe ciale avondstudie in de sociologie voor 55-plussers. Voor de ouderen is een apart studieprogramma opge steld, waarin thuis studeren een be langrijke plaats inneemt. Het experiment van de faculteit So ciale Wetenschappen haakt in op het verschijnsel dat steeds meer vijfti gers, zestigers en zelfs zeventigers gaan studeren. Voor de 55-plussers is speciaal onderwijsmateriaal ontwik keld, terwijl het programma ook Proefnemingen inhoudt met studie egeleiding per telefoon, videocas sette en personal computer. Eén jaar cel wegens ontucht AMSTERDAM De ex-verple ger R.C. (30) is gisteren door de rechtbank in Amsterdam ver oordeeld tot één jaar gevange nisstraf wegens verkrachting en het plegen van ontucht met pa- tiëntes die bij lagen te komen uit hun verdoving na een ope ratie. Bovendien mag de man drie jaar lang zijn beroep niet uitoefenen. De seksuele hande lingen hebben in 1983 en 1984 in de uitslaapkamer van het Academisch Medisch centrum (AMC) in Amsterdam plaatsge vonden en betroffen ten minste drie oudere vrouwen van 57, 64 en 77 jaar. Delegatie naar Cuba DEN HAAG Een parlementaire delegatie onder leiding van Ka mervoorzitter Dolman brengt vanaf 6 januari een zesdaags bezoek aan Cuba. De zes man sterke Nederlandse vertegenwoordiging uit beide Kamers spreekt dan onder meer met de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, be zoekt een nieuwbouw wijk, een Nederlandse ontwikkelingsproject alsmede onderwijsin stellingen. Nederlanders hebben veelgeld over voor buitenlandse reis DEN HAAG Volgens de eerste bereke ningen heeft de Nederlandse bevolking in 1985 voor het eerst meer dan tien miljard gulden uitgegeven aan buitenlandse rei zen. Dat betekent per ingezetene gemid deld 724 gulden, een bijzonder hoog be drag dat in Europa alleen wordt overtrof fen door West-Duitsland, de Scandinavi sche landen, Oostenrijk en Zwitserland. Dr. MC. Tideman, docent marktanalyse aan de hogerere hotelschool in Schevenin- gen, verwacht dat het totale bedrag over 1985 zal uitkomen op ongeveer 10,5 mil jard gulden. De definitieve cijfers zullen pas in april dit jaar bekend zijn. Politie: regel schade zelf met slachtoffer ZAANSTAD De gemeentepolitie van Zaan stad gaat deze maand namens de officier van justitie verdachten van een vermogensdelict oproepen zelf contact op te nemen met het slachtoffer van zijn misdrijf, om tot een scha deregeling te komen. Doet hij of zij dit niet, dan houdt de officier van justitie daar reke ning mee in de straf die gevraagd wordt. „Wij doen dit anders dan in Nijmegenaldus adju dant R. Krom van de Zaanse recherche. „Wij proberen op onze manier mogelijke rancune te voorkomen". Zoals bekend wil de politie van Nijmegen de gegevens van verdachten bekendmaken bij de slachtoffers van inbra ken of andere delicten. Volgens adjudant Krom werkt de politie van Zaanstad al langer zo, maar wordt de kwestie nu met een brief officiëler gemaakt. RPF: geen nieuw conflict NUNSPEET Het federatie bestuur van de RPF heeft met verbazing kennis genomen van de berichten dat er sprake zou zijn van een nieuw con flict binnen de partij. Volgens het bestuur hebben slechts 15 van de 50 leden van de raad van advies bedankt, omdat zij in het „oude" conflict met drs. A. Wagenaar over het opzetten van een wetenschappelijk bu reau, niet het partijstandpunt konden volgen. Gisteren even wel meldde het raadslid 't Hoofd dat het merendeel van de leden van de raad opgezegd had. ROTTERDAM De ba ten van een groeiende economie komen kenne lijk ten goede aan mensen die het al goed hebben, terwijl de minstbedeelden steeds armer worden. In Rotterdam steeg het aan tal mensen dat een uitke ring van de sociale dienst krijgt, het afgelopen jaar desastreus: van 66.000 tot rond 71.000. Bovendien dreigt een steeds grotere kloof te ontstaan tussen degenen die van de eco nomische opbloei profite ren en de groep die in een uitzichtloze situatie is ge raakt. Dit heeft drs. P. Laman. direc teur van de Gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) in Rotter dam, gisteren gesteld in zijn nieuwjaarsrede voor het perso neel. Hij betoonde zich niet al leen somber over de huidige situatie, maar ook over de rol die de GSD daarin speelt en over de nabije toekomst. La- man zei niet zwaarmoedig te willen zijn, maar kan op grond van de feiten niet delen in de algemeen heersende hoeras- temming over de groeiende In vijf jaar steeg het aantal uitkeringstrekkers in Rotter dam met 76 procent. In dezelf de periode stegen de uitkerin gen door de sociale dienst van één tot 1,8 miljard gulden. De werkloosheid in Rotterdam steeg in 1985 tot 21 procent van de beroepsbevolking, wat in 1980 nog tien procent was. Van de 49800 Rotterdamse werklozen is 65 procent al lan ger dan een jaar zonder werk en is 35 procent jonger dan 25 jaar. In het Rijnmondgebied heeft een derde van de werk lozen tussen twintig en veertig jaar nog helemaal niet ge werkt, aldus Laman. De GSD-directeur somde gis teren nog meer feiten op. Het aantal huishoudens in de stad dat van een minimaal inko men moet leven, is ook vorig jaar weer gestegen. Van som mige groepen migranten is de helft werkloos. Steeds meer minderjarigen lopen van huis weg. Het aantal thuis- en dak lozen neemt in Rotterdam bo vendien toe. De voorgestelde herziening van de sociale verzekerings wetgeving acht Laman ten slotte niet reëel. De regels worden steeds ondoorzichtelij- ker en moeilijker uitvoerbaar. Hij denkt ook dat de herzie ningen niet voor 1987 kunnen worden toegepast. METAALBOND: HOUTEN De Unie BLHP wil tijdens de nieuwe ca o-onderhandelingen met de metaalwerkgevers afspra ken maken over het besteden van een deel van de nieuwe arbeidstijdverkorting aan scholing. De leden van de Unie vooral middenkader vinden deze ex- tra scholing nodig om bij te blijven bij de veranderin- gen in hun onderneming en bedrijfstak, aldus de bond. De bereidheid van de Unie om over atv in de vorm van scholing te praten, haakt in op wensen in die rich el ting aan werkgeverszijde. In de brief met voorstellen voor de nieuwe*cao-onderhandelin gen die in de loop van januari van start gaan voor 290.000 werk- de nemers, stelt de bond dat doorgaan met korter werken voor alle mo- functies gewenst is. De bond wil daarbij „zonder starheid" pra ngt ten over alle vormen waarin atv kan worden gegoten. Het rap- ?315 Port van Berenschot over de mogelijkheden van atv in de me- [he_ taal- en elektrotechnische industrie zou voldoende aanknopings- k te punten voor oplossingen bieden. Ook dé Industriebond FNV wil met de werkgevers in de me- ?'d" taal- en elektrotechnische industrie (FME) praten over een ver- dere arbeidstijdverkorting van 104 uur per jaar, waarbij alle vor- de men van atv bespreekbaar zijn. Verder staan koopkrachtverbe tering en vervroegd uittreden op 60-jarige leeftijd op de wensen lijst van de FNV-bond. In een toelichting op de eis tot arbeidstijdverkorting schrijft on- k"; derhandelaar D. Rijkse van de Industriebond FNV, dat naast al- de gemene atv voor iedereen andere arbeidstijdverkortende maat regelen bespreekbaar zijn. Zo wil de bond een aparte deeltijdpa- zijn ragraaf opnemen, waarin onder meer bepaald wordt dat een ?ere werkgever een verzoek voor een deeltijdbaan niet mag weige- De koopkrachtverbetering moet gestalte krijgen via een verho ging van de feitelijke salarissen met 1,5 procent op 1 januari en een éénmalige uitkering van 2,5 procent van het jaarsalaris met een minimum van 750 gulden op 1 juli. ,dW De Industriebond FNV stelt werkgeversvoorzitter ir. W.J. ter Hart voor te komen tot een sterk vereenvoudigde minumum- it de -cao, die per onderneming kan worden uitgebouwd. Op die ma- »nde nier kan worden ingespeeld op de grote verschillen die bestaan tussen ondernemingen en markten waarop ondernemingen i verkopen, zo staat in de toelichting van Rijkse. HILVARENBEEK De directie van Safaripark Beek- se Bergen in Hilvarenbeek zegt het „doodzonde" te vinden dat men in de Kroondomeinen op de Veluwe begonnen is met het afschieten van totaal 125 damher ten worden afgeschoten. Het safaripark en de dieren tuinen Blijdorp en Ouwehand zijn nog steeds bereid de dieren te vangen en op te nemen. Volgens directeur Van Loosbroek van Beekse Bergen staat zijn -aanbod van medio vorig jaar om tussen de honderd en honderd- 'vijftig damherten te vangen en te plaatsen op zesentwintig hec tare heidegebied nog recht overeind. „Maar Kroondomeinen 'heeft destijds laten weten in het vangen van de dieren niets te -zien". Hoewel Beekse Bergen het met de gang van zaken niet icens is, zullen geen nieuwe stappen richting Kroondomeinen -worden ondernomen. Van Loosbroek: „Wij kunnen jammer ge- tnoeg niets afdwingen. Helaas, want er zijn voor de dieren vol doende overlevingsplaatsen in Nederland". begroet door staats- (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Dr. Dick Dolman wil geen minis ter of staatssecretaris worden, mocht de PvdA deel gaan uitmaken van het nieuwe kabinet. Hij geeft er de voorkeur aan voorzitter te blijven van de Tweede Kamer. „Ik heb mijn partij laten we ten dat ik alleen daarin geïnteresseerd ben", zei hij gisteren in zijn tradi tionele nieuwjaarsont moeting met de parle mentaire pers. Als gevolg van diverse wets wijzigingen wordt de Kamer voorzitter dit jaar, na de ver kiezingen van 26 mei aan staande, voor het eerst geko zen voor een vaste periode van vier jaar. Die verkiezing moet plaats hebben uiterlijk twaalf dagen na het bekend worden van de stembusuit slag. Dolman zei geen aan wijzingen te hebben dat de grote partijen iemand anders op de voorzittersstoel willen hebben. De PvdA'er is het niet eens met de stelling dat het minis terschap voor een politicus aantrekkelijker is, omdat hij dan meer macht heeft. Vol gens Dolman is die macht heel wat beperkter dan men over het algemeen denkt. Een minister moet rekening houden met vele factoren, zoals de standpunten van zijn ambtenaren, van zijn partij en van de Tweede Kamer, aldus Dolman. Hij ontkende met klem dat het voorzitter schap een tamelijk inhouds loze functie is. „De afgelopen jaren hebben mij geleerd dat het tegendeel het geval is". Als Kamervoorzitter sprak Dolman de hoop uit dat de kabinetsformatie kort zal du ren, al was het alleen maar omdat de nieuwe ministers ploeg dan nog zelf een begro ting kan maken en de Twee de Kamer dus onmiddellijk na Prinsjesdag echt aan de slag kan. Als PvdA-politicus hoopt Dolman echter dat de kabinetsformatie wat langer gaat duren, aangezien in dat geval naar alle waarschijn lijkheid zijn eigen partij deel neemt aan de onderhandelin gen. Die situatie zal zich vol gens de Kamervoorzitter al leen voordoen als CDA en VVD hun meerderheid kwijtraken. „Voor de lengte van de formatie maakt het een enorm verschil of deze partijen 70 of 80 zetels vero veren". Een korte formatie als gevolg van een linkse meerderheid verwees Dol man naar het rijk der fabe len. Staatssecretaris Van Zeil Van Zeil bereid af te treden als strafbare feiten aan licht komen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris P. van Zeil (Economische Zaken) meent dat hij moet af treden als komt vast te staan dat hij als kamerlid betrokken is geweest bij een grootscheep se fraude door bestuurders van een woningbouwvereniging in Utrecht. „Natuurlijk kan het niet zo zijn, dat je een functie zoals deze kan blijven vervul len, als zou blijken dat je in een vroeger leven dingen hebt gedaan die niet door de beugel kunnen", zei de bewindsman gisteren. Een onderzoek van het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer heeft uitgewezen dat bestuurders van de Utrechtse woningbouwvereni ging „Prinses Juliana" in de periode 1980-1984 bijna 1,4 miljoen gulden wederrechte lijk in eigen zak hebben gesto ken. De rijksrecherche heeft inmiddels vastgesteld dat Van Zeil, die van 1974 tot 1981 commissaris was „Prinses Juli ana", op kosten van deze orga nisatie werkzaamheden heeft laten verrichten aan zijn villa in IJsselstein. De hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. A. Herstel, laat uitzoeken of het hier gaat om strafbare daden. Het onderhoudswerk aan Van Zeils villa in IJsselstein werd gedaan in de periode dat de bewoner kamerlid was voor het CDA. DEN HAAG De politie heeft de eerste dagen van het nieuwe jaar in verschillende plaatsen op zeer uiteenlopende manieren van zich doen spre ken. Veruit net aardigste gebaar maakte de par keerpolitie van Groningen, die één dag geen bon nen maar de beste wensen uitdeelde. Onder hun ruitenwisser troffen de automobilisten een biefje aan waarin hen een gelukkig nieuwjaar werd toe gewenst. Er stond bij dat de politie voor deze keer wilde volstaan met een waarschuwing. Het overige politienieuws was aanzienlijk minder leuk. Zo maakte de Eindhovense gemeentepolitie bekend dat er volgende week een grootscheepse campagne wordt gestart om het aantal inbraken in woningen terug te dringen. Huis aan huis wordt een krantje verspreid met informatie en in 35 buurt- en wijkhuizen worden voorlichtingsavonden ge houden. De reden daarvoor is dat het aantal inbraken in Eindhoven de afgelopen zes jaar is verdrievoudigd. Een kwart van de ruim tweeduizend inbraken van vorig jaar konden moeiteloos worden uitgevoerd omdat ramen en deuren openstonden of niet goed waren afgesloten. De Eindhovense politie hoopt door de campagne de „socia le controle" te bevorderen; het signaleren van verdachte personen, het noteren van een kenteken en het opbellen bij onraad. Volgens de politie is dat extra hard nodig omdat deze het vermoeden heeft dat er in Eindhoven maffia-ach- tige organisaties bestaan. Deze groepen criminelen treden op in groot en goed georganiseerd verband en houden zich voornamelijk bezig met overvallen, handel in verdovende middelen en afpersing van ondernemers. De Utrechtste hoofdcommissaris Wiarda merkte gisteren op dat politie en overheid verdergaande (justitiële) be voegdheden moeten krijgen om de zware, georganiseerde criminaliteit te bestrijden. Als voorbeeld daarvan noemde hij het strafbaar stellen van samenspanning bij ernstige de licten. Zo'n regel geldt moenteel alleen in geval van pro- duktie en handel in drugs. Zonder die bevoegdheid is het onmogelijk de grote bazen achter de schermen van de ge organiseerde misdaad te pakken te krijgen, aldus de hoofd- Zijn Rotterdamse collega Van Dorp ten slotte zei op de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn korps, dat als dit moet kie zen tussen doeltreffendheid en onomkoopbaarheid ze altijd voor het laatste zal kiezen. Hij doelde daarmee op zoge noemde undercover-agenten, die binnendringen in bij voorbeeld benden waar misdaden worden voorbereid of gepleegd. Daarbij kunnen ook agenten strafbare feiten ple gen, zoals het uitlokken van misdaad. Van Dorp heeft gro te bezwaren tegen deze manier van werken. Voormalige bewoners van het kraakpand Schaepmanstraat 59-1 in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt hebben een kort geding aangespannen tegen minister Korthals Altes van Justitie. Op een persconferentie eiste woordvoerder Leo (I) van de krakersgroep dat de minister zijn bewering terugneemt dat de helft van de ex- bewoners uit dit pand verslaafd is. Verder eisen de krakers de polaroidfoto's die van de in een politiecel overleden medebewo ner Hans Kok zijn gemaakt. DEN HAAG Slachtoffers van misdrijven krijgen meer hulp van de overheid. Justitie en politie zullen zich binnenkort moe ten houden aan voorschriften over de manier, waarop zij slacht offers bejegenen. Een werkgroep onder leiding van mr. F.A. Vaillant, hoofdofficier van justitie in Zuthpen, heeft hiervoor aanbevelingen gedaan aan de vergadering van procureurs-gene raal. Dit advies houdt onder meer in dat eerst de politie en later de officier van justitie slachtoffers op de hoogte houden van de gang van zaken na de aangifte van een misdrijf. Voorts dient er informatie gegeven te worden over de wijze waarop schadever goeding geëist kan worden. Grote hbo's kunnen status „hogeschool" krijgen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Grote, openbare instellingen voor hoger beroepsonder wijs (hbo) kunnen net als rijksuniversiteiten de sta tus van „rijkshogeschool" krijgen. Voorwaarde daar bij is wel, dat hbo-oplei- dingen fuseren tot grotere instellingen met minimaal 2500 studenten in het zo geheten proces van schaalvergroting in het hbo. Dit" heeft minister Deetman gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De status van „rijkshoge school" is vergelijkbaar met die van de bestaande rijksuni versiteiten. Het college van bestuur zal in zo'n geval wor den benoemd door de minister. Het fusieproces verloopt, zo constateert Deetman in zijn brief aan de Kamer, voorspoe dig: zo'n 300 hbo-opleidingen zullen opgaan in 45 grote in stellingen. Meer dan de helft daarvan passeert de grens van 2500 studenten; zes instellin gen hebben zelfs meer dan 8000 studenten. FRIEMELS oeg /WIS FëïTailK vRES&iJK: wMje laetf 8H&I6 je Qunen jeeeo O&ft. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Met nog slechts vijf maanden te gaan tot aan de Kamer verkiezingen moet de VVD zich harder opstel len tegenover coalitiepart ner CDA. Dit zegt mr. W.J. („Molly") Geertsema, voormalig politiek leider en thans senator van de WD, in een interview met het dagblad Trouw. Geertsema meent dat zijn partij anders te weinig te bieden zal hebben in de verkiezingsstrijd. Een goed voorbeeld van een te vriendelijk gedrag van de libe rale Kamerfractie is volgens Geertsema de gang van zaken rond de wet gelijke behande ling. „Volstrekt verkeerd" noemt hij het feit dat de VVD zijn eigen concept voor een wetsontwerp ook heeft voor gelegd aan de coalitiegenoot. „Het stond van tevoren vast dat het CDA „nee" zou zeggen. Wat is het gevolg? Een enorme vertraging", aldus Geertsema. Voor Ed Nijpels, de huidige leider van de VVD ziet Geer- stema geen taak weggelegd in een nieuw kabinet, zonder of met christen-democraten. Nij pels krijgt van Geertsema het advies ook de komende vier jaar fractievoorzitter te blij ven. Als hij zitting neemt in het nieuwe kabinet zal zijn lei derschap snel verbleken, om dat Lubbers hem dan volledig naar de achtergrond zal drin gen. Net zoals deze dat met vice-premier Van Aardenne heeft gedaan, voorspelt Geert-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3