De handel tiert welig op kledingbeurs in de Veen Verhuizing bibliotheek ostbare aangelegenheid Ingrijpende renovatie winkelcentrum ^Noord-Hofland in voorjaar van start Spinneweb ter ziele JKatwijk verlaagt leeftijd ;voor woningzoekenden niet Brandweer Hazerswoude honderd jaar paraat Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. -.EIDEN OMGEVING ftridwOowta/ntVRIJDAG 3 JANUARI 1986 PAGINA 11 beste broek voor een tientje. Nou vraag ik je!" Joke Koek stelt iedere aspi rant-afnemer gerust: „Je hoeft niet bang te zijn, dat je iets van je buurvrouw aan hebt. Bij enige twijfel zoeken we op waar het kledingstuk vandaan komt. Neem nou bijvoorbeeld een oranje jas. Nogal opvallend, zou ik zo zeggen. Het kan dus zijn, dat een vrouw zo'n jas op straat ziet lopen en dan zegt: hé, dat is mijn jas geweest. Dat zou niet leuk zijn hè? In zo'n ge val zoeken we het dus even op". De openingstijden van De Kledingbeurs zijn door Joke Koek met de Franse slag vastgesteld: het moet een beetje uitkomen. Globaal ge nomen kunnen klanten te recht op de woensdag en vrij dag van half twee tot half vijf en 's zaterdags van half twee tot vier uur. Inleveren van kleding alleen op woens dag en vrijdag. Een half uur tje van tevoren doet me vrouw Koek de kachels bo ven aan, anders sta je daar te vernikkelen van de kou. Maar nogmaals: als Arnoud begint te huilen (via de baby foon), doet Joke Koek de deur op slot en dan sta je met je handel voor Jan Joker op de stoep. Maar je kunt het dan altijd nog een keer pro beren. Het lijkt wel alsof De Kledingbeurs een speciale service aan de klanten biedt: een bankgebouw is de goede buur van de beurshoudster. Katwijk komt snel met plan voor Zanderij- Westerbaan KATWIJK Binnen enkele maanden hopen B en W van katwijk een plan voor de be bouwing van het gebied Zan- derij-Westerbaan op tafel te kunnen leggen. Dat stelde bur gemeester mr. C.A. Bos gister avond in zijn nieuwjaarstoe spraak. De noodzaak daarvan werd onmiddellijk onder steund door gisteren versche nen Geactualiseerde Huisves tingsnota van de gemeente. Daaruit blijkt dat in de ge meente tot 1990 nog ongeveer 1411 woningen gebouwd kun nen worden, maar dat er daar na uitgekeken moet worden naar een nieuwe bouwlocatie. De gemeenteraad heeft in de cember 1984 al besloten de Zanderij-Westerbaan als toe komstig woningbouwgebied aan te wijzen. De 1411 woningen zouden ge bouwd kunnen worden in Katwijk aan den Rijn (109) Koestal-Overduin (10), Schut- terswei (24), Rijnsoever (1.013) en Katwijk aan Zee (255). Op basis van de gewenste woning- produktie van 250 stuks per jaar, is dat voldoende tot 1990. Met nadruk stellen B en W daarbij ook nog eens dat, ge zien de schaarste aan grond, Katwijk niet kan fungeren als overloop voor woningzoeken den uit andere gemeenten of regio's. Alleen voor de eigen bevolking en haar aanwas is het genoemde aantal hard no dig. Het is zelfs de vraag of Zanderij-Westerbaan volledig in de woningbehoefte kan De gemeente wil vrijwillige verhuizing naar Oosthout in Voorhout simuleren, maar tot 1990 niet meer subsidie dan voor 200 woningen afstaan aan Voorhout. In totaal hebben zich tot 1 juni van het afgelo pen jaar 65 Katwijkers, waar van twaalf urgente woning zoekenden, in Voorhout geves tigd. Per 1 januari telde Kat wijk 12.582 woningen en 1.038 woningzoekenden. Er is vooral een tekort aan een- en twee persoonshuishoudens, goedko pe huur-gezinswoningen en bejaardenwoningen. Bij verla ging van de urgentiecriteria voor registratie van woning zoekenden zal dat probleem alleen maar toenemen. Gezien de bevolkingsprognoses heeft de gemeente per jaar ongeveer 250 nieuwe woningen nodig. Verder zal de bestaande wo ningvoorraad kwalitatief op peil moeten worden gehouden of zelfs verbeterd en moet de verkoop van woningwetwo ningen moeten worden tegen JOKE KOEK- VANAMMERS: GEEN MENS OM ALLEEN HUISVROUW TE ZIJN ETERWOUDE Voor voormalige Aloysius- ichool aan de Schenkelweg «e Zoeterwoude-dorp dienst tan doen als bibliotheekge touw zal eerst een verbou wing moeten plaatsvinden lie in eerste instantie is be- "~~|root op een bedrag van '445.000.-. Volgende week boeten de commissies voor welzijn, openbare werken en financiën zich daarover be taden. Het gaat daarbij dan log uitsluitend om dat ge- der'leelte van de voormalige en.xrhool, dat is gelegen aan de •ijklchenkelweg. De lokalen detan de Jan van Banning- jkeltraat krijgen een andere be ten Hemming. Hoewel dè huidige biblio theek aan de Van Alkemade- laan al sedert jaren te klein is zal een nieuw'onderkomen de gemeente Zoeterwoude dus heel wat geld gaan kos ten. Overigens is becijferd dat eèn bedrag van circa 185.000.- noodzakelijk is voor het plegen van achter stallig onderhoud en het ge meentebestuur denkt er zelfs voorzichtig over het bestuur van de Stichting Katholieke Scholen Dorp hiervoor aan te spreken. Financiële middelen om de „Aloysius" aan te passen zijn in principe beschikbaar. Er is in de loop der jaren een re serve gekweekt dat thans 275.000.- groot is. Voorts beschikt de gemeente Zoeter woude over het zogenaamde fonds dorpsontwikkeling en het besteedbare saldo daar van bedraagt per 1 januari 1986 bijna 400.000.-. Gaat de verbouwing ten behoeve van de bibliotheek 445.000.- kosten, aanpassing van de andere lokaliteiten is becij ferd op zo'n ƒ75.000.-. Wat die lokalen aan de Jan van Banningstraat betreft is op dit moment de amateurschil- dersvereniging „Kameleon" plaatsing in het deelte van de voormalige Aloysiusschool. „>INKELIERS WETEN VAN NIETS IT OORSCHOTEN De iigenaar van het winkel- lentrum Noord-Hofland, Delta Lloyd Vastgoed p.V., zal het winkelcen- um gedeeltelijk renove- Dit gebeurt in samen werking met de super markt van De Spar en de Éemeente Voorschoten. In jfiet voorjaar zal een ge- jleelte van de lange arm langs de Admiraal de Ruytersingel afgebroken worden en wel de thans leegstaande eenheden tus sen de snackbar en de RABO-bank. Door deze afbraak zal er een nieuwe toegang komen voor automobilisten, waardoor de auto dichter bij de winkeleen heden geplaatst kan worden. De supermarkt zal de opper vlakte vergroten en heeft hier onder meer de toestemming nodig van de kapperswinkel. Nog niet bekend is of de kap per wil wijken voor de uitbrei ding van de supermarkt. Afge zien wordt van het overdek ken van het winkelcentrum en ook voorlopig van de nieuwbouw welke direkt aan de woonstraat zou komen. Omwonenden hebben bezwa ren tegen deze uitbreiding. Delta Lloyd hééft geen plan nen meer om nog tot overeen stemming te komen met de winkeliersvereniging. Het laatste knelpunt was de ver huizing van de snackbar „En- tre Nous". Deze blijft gewoon in het zelfde pand zitten, maar komt door de afbraak los te staan van het winkelcentrum. De winkeliersvereniging eiste een grotere tegemoetkoming bij de verplaatsing van de snackbar, Delta Lloyd ging daar niet op in en heeft de winkeliersvereniging laten weten niet meer tot een ge sprek bereid te zijn. De winke liers, allen huurders, hebben officieel nog steeds niet ge hoord over de op hande zijnde verbouwing, Delta Lloyd heeft alleen nog correspondentie met de gemeente Voorschoten en door middel van grondruil met de gemeente, kan Delta Lloyd de toegang naar het winkelcentrum beter maken. Enige maanden geleden heeft Delta Lloyd wel meegedeeld geen bezwaar te zien in het voorlopig handhaven van de snackbar eenheden. Die een heden komen dan wel los te staan van het winkelcentrum, maar volgens Delta Lloyd kan eventueel de snackbar afge broken worden zodra het huurcontract afloopt en dat is over twee jaar. Het gemeente bestuur van Voorschoten staat achter de plannen van Delta Lloyd omdat het winkelcen trum dringend aan een goede opknapbeurt toe is. ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse Stichting 't Spinne web een organisatie die zich bezighield met jeugd en jonge renwerk is onlangs geliqui deerd. Uit de balans blijkt dat er nog een kapitaal is van 4100 gulden. Het bestuur van ge noemde stichting stelt voor het bedrag over te maken naar de gemeente Zoeterwoude onder de voorwaarde dat de gemeen te hiervoor een aparte reke ning zal openen en jaarlijks beziet of een vereniging, club of stichting aanspraak kan maken op (een deel van) dit kapitaal. Bovendien wenst het bestuur van 't Spinneweb het kapitaal niet aan een instelling ter beschikking te stellen die niet dezelfde doelstelling kent als 't Spinneweb. Inmiddels hebben burgemees ter en wethouders besloten het bedrag onder de gestelde con dities te zullen aanvaarden. Het ligt in het bedrag aan te spreken indien door onvoorziene omstandig heden bij enige jeugdvereni ging een financieel probleem mocht ontstaan. De activitei ten die plaatsvonden onder verantwoordelijkheid Spinneweb werden gehouden in het voormalige Graalhuis naast de pastorie in de Zuid- buurt. Vele jaren heeft het pand dat ook nog als kleu terschool dienst heeft gedaan als zodanig een functie voo de jeugd vervuld. Inmiddels i er een andere bestemming voor het pand, want het ligt i het voornemen er een sieraad- produktiebedrijf te vestigen. „Als m'n zoontje Arnoud huilt gaat de tent op slot". Zo gemakkelijk gaat dat, op de „beurs" bij Joke Koek aan het Noordeinde 63 in Roelo- farendsveen „centrum". Ze doet graag zaken; neemt in, verkoopt en verrekent, maar het moet een beetje flexibel blijven. Joke Koek- van Am- mers, sinds zes jaar getrouwd met rasechte Veense tuinder Peter, noemt zichzelf „geen lieve moeder". Niet bepaald „ons moeke", bijgevolg. Maar boven op zolder, waar ze handel drijft, staat het vol speelgoed waarmee de klein ste bezoekertjes zich kunnen vermaken. En er is een box, als een soort „hok van bewa ring", waarin zelfs peuters veiligheidshalve kunnen worden ingesloten. Een speelhoek: „Ideaal! Je hebt hier nooit een lastig kind". Daar zijn ook toiletten, „want plassen dat ze doen, die jon gens, en als ze er eenmaal ge weest zijn willen ze steeds weer terug". Een hele bedoe- nirtg dus. Maar het reilt en zeilt allemaal buiten ver wachting, en Joke is geheel niet zo onaardig als ze zegt te zijn. Joke Koek- van Ammers is „import". Ze komt van West woud. Dat is in dit geval geen school in Zoeterwoude, maar een dorp in West-Fries land, in Hollands Noorder kwartier. „Je kunt het aan m'n accent nog horen". Ar noud is net wakker. Hij is een beetje ziek. Anika legt een puzzeltje, toont haar mui- zenboek en bedelt om een schuimpje. Maar eerst moet die boterham met vlees en zilveruitjes op. Dan komen we op het idee van Joke Koek. die geen prioriteit geeft aan het stofzuigen, of schoon het bij haar thuis blinkt en glanst dat het een aard heeft. „Ik ben geen mens om alleen huisvrouw te zijn. Zes jaar ben ik directie secretaresse geweest bij een grote onderneming, maar dat werd een zenuwenhoop op de duur. Daarom ben ik voor jaar '82 met een winkeltje aan huis begonnen. Een han del in tweedehands kleding. „De Kledingbeurs" heet het. Niet erg origineel verzonnen hè? Ik had 't graag „Nou en..." genoemd, maar die had je al aan de Haarlemmer straat in Leiden. Ik had ook een plantenzaak kunnen be ginnen, maar dan ben je ver plicht zes dagen in de week open te zijn, en het is nog een hele investering ook". Geen investering Nu heeft mevrouw Koek niets te investeren. In het perceeltje 63A, achter het woonhuis, heeft ze de zolder (waar ooit bollen werden ge broken) ingericht als be drijfsruimte: „doorlopen naar boven svp", staat er beneden op de deur. Daar wordt kle ding ingenomen, na beoor deeld te zijn, en weer door verkocht. „Tweedehands winkeltjes" komen overal als prille krokussen de kopjes opsteken. Het is niets nieuws meer. Maar De Kledingbeurs in de Veen trekt volk aan als een magneet. Tot uit Amster dam, Leiden, Aalsmeer, Ku- delstaart, Leimuiden, Abbe- nes en Nieuw Vennep. Da mes, zeg maar, die hele ladin gen kleding in bewaring af komen geven. Worden de stuks verkocht, dan krijgen de inleveraars voor kinder kleding de helft van de prijs uitbetaald, voor (de wat duurdere) dames- en heren kleding tweederde van de verkoopprijs. Er staan ook enkele paren (heren) schoenen: „Heel se lectief; alleen de onbelopen miskopen". Door meneer K. aangeschafte instappers, bij voorbeeld, die afketsten op plotseling optredende lik doorns. Nee hoor; een grapje. „Geen allegaartje. Ik wil ach ter de spullen staan die ik verkoop", getuigt Joke Koek van haar commerciële instel ling; „Geen uitdragerij, maar een speciaalzaak met goeie en mooie dingen. Het loopt steeds beter". Daarom heeft ze me ook gevraagd een keertje met haar te komen babbelen. Joke Koek: „Ze zeggen weieens: je bent goed koper dan in de stad. Ja, wat wil je: een pak voor meneer, tussen de 45 en 60 gulden. En echt mooi hoor: geen wijde pijpen of grote revers. Die tijd is geweest. Een lange broek variëert van 15 tot 30 gulden."Dat vind ikzelf een belachelijk lage prijs. Daar hou ik een tientje aan over. Kinderkleding: helemaal be spottelijk laag in de aanbie ding. Waar doe ik het voor hè? Maar er is nog enige ruimte in m'n rekken". Geen torntje los „Soms komen ze inleveren en meteen kopen ook. Het is moeilijk om dan je beleid te bepalen. Het is ook moeilijk voor mij om „nee" te moeten zeggen tegen mensen die met tien broeken aan komen zet- goed vindt. Die andere zeven kunnen ze weer mee naar huis nemen. Ik neem alleen spullen aan die zo modern mogelijk zijn, gewassen en gestreken. Er mag geen torn tje los aan zitten. Zoals de mensen het kopen, moeten ze het ook aan kunnen trekken. Men is kritisch, 't Liefst mag het ingeleverde niet ouder zijn dan twee seizoenen; het dient modieus te blijven. Het „klassieke" verkoopt slech ter. Bij mij komen ze algauw voor iets „erbij". Er zijn maar weinigen die een hele garde robe komen kopen; „extra", dat is het wat ze willen heb ben". De Kledingbeurs van de Veen exposeert slechts bo venkleding. „Geen pyjama's of nachthemden, sokken en onderbroeken. Dat zou bo vendien te veel ruimte in be slag nemen. Je moet dan voor twee kwartjes ophangen en dat doe ik niet. Niet zel den gaat men hier met tien tallen stuks de deur uit. Ik heb 't meegemaakt, dat er een klant was die voor 500 gulden insloeg. Nou, poeh, dan haal je bij mij heel wat weg, voor zo'n knap bedrag. We hebben sinds kort ook onze actieweken, vol lokker tjes. Zo gaat in januari alles voor de helft van de prijs de deur uit. Dan koop je een iort ^p KATWIJK De leeftijds- aan-jrens voor urgente woningzoe- rdetenden wordt in Katwijk niet ge-ferlaagd. Inwoners, econo misch en maatschappelijk ge- lietoondenen moeten ten minste cu-13 jaar oud zijn voor zij in aan- ienherking komen voor een wo- ing. Voor aanstaande echtpa- n of voorgenomen samenwo- lingen geldt dat de partners tenminste 45 jaar oud i zijn en bij inwonende imenwoningen moet kunnen •orden aangetoond dat de rs tenminste één jaar sa- Een en ander blijkt uit het ontwerp voor de aangepaste woonruimteverordening van de gemeente Katwijk. Die wQrdt vermoedelijk in februa ri door de gemeenteraad be handeld. Over de melding van leegstand wordt in de ont- werp-verordening niets gere geld. Als reden daarvoor wordt aangevoerd dat prak tisch het totale bestand aan huurwoningen eigendom is van beide woningbouwvereni gingen. De gemeente wil voorlopig niet aan de invoering van t puntenstelsel om de urgenti van woningzoekenden te be palen. Het wordt in de c werp-verordening weliswaar het beste systeem genoemd, maar omdat het zo genuan ceerd is zou het slechts kun nen worden ingevoerd wan neer het woningzoekendenbe stand van de gemeente volle dig is geautomatiseerd. Daar om wordt voorgesteld voorlo pig alleen te selecteren op leef tijd, inschrijvingsduur en me dische en/of sociale urgentie. Burgemeester Van der Sluijs onthult de plaquette. HAZERSWOUDE Burgemeester J.W. van der Sluijs van Ha zerswoude luidde gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie het jubileumjaar van de vrijwillige brandweer in. Hij deed dat door een plaquette te onthullen. „Honderd jaar paraat" luidt de tekst, naast een gehelmd gemeentéwapen. In het komende jaar zullen verschillende festiviteiten worden gehouden. Hierbij zullen ook de scholen betrókken worden. Het honderdjarig jubileum werd bij toeval ontdekt door gemeen teconservator C. Kroon, toen hij een stapel honderd jaar oude Rijnbode's doorsnuffelde. In april van het jaar 1886 werden sol licitanten opgeroepen voor de brandweer. Op 19 december 1885 werd de verordening op de brandweer afgekondigd. Deze werd op 6 januari 1886 van kracht. Op deze dag werd de vrijwillige brandweer opgericht. De burgemeester feliciteerde de 26 „Ridders van het vuur" met hun honderdjarig bestaan. Hij roemde de in uniform aangetre den brandweerlieden voor het dag en nacht klaar staan voor de gemeenschap. Hij reikte hen allen een rode roos uit. „Een vlam metje, dat kunt u aan moeder de vrouw geven". Vorig jaar rukte de plaatselijke brandweer 41 keer uit, kleine brandjes, als con tainerbrandjes, inbegrepen. Dat is meer dan het gemiddelde aan tal uitrukkingen, dat rond de 35 schommelt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11