Vuurwerk in de sneeuw betekent extra risico VS willen actie tegen Libië Winnie Mandela opnieuw gearresteerd Oudejaar BON: Extra troepen naar N- Ierland Politie Nijmegen informeert over identiteit verdachten mmmik&iM Kruisraketten en vulkaanramp meest indrukwekltend Dinsdag 31 december 1985, 77e jaargang no. 23387 Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholf Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J Hallewas, Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44permm. Losse Droog en af en toe zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer min 3 graden. Matige zuidelijke wind, aan de kust vrij krach tig. Zon op: 8.48 uur, onder: 16.38 uur. Hoogwater Scheve- ningen 6.15 en 18.23 uur. Laagwater 1.42 en 14.19 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK Drie jaar cel voor Britse voetbalfan I BRUSSEL Een rechtbank |in Brussel heeft gisteren de 21- I jarige Britse voetbalsupporter I James McGill, die op 29 mei in I het Heizel-stadion aan de on- I geregeldheden heeft deelgeno- Imen, veroordeeld tot drie jaar len vier maanden gevangenis- I straf en een boete van 15.000 I Belgische francs, ruim 800 gul- I den. De 21-jarige Brit had de I elf jaar oudere Italiaan Carlo I Duchene dermate met een ij- I zeren staaf bewerkt, dat die I wekenlang in coma lag. I Voor de finale van I de Europese beker I voor landskampioe- Inen tussen Liver- [pool en Juventus braken in het Hei- I zei-stadion onlusten I uit, waarbij 39 men- I sen om het leven I kwamen. McGill, I die bovendien een I schadeloosstelling I van 24.000 francs 1(1350 gulden) moet I betalen, was bij zijn I aanhouding zwaar I dronken en moest I door drie politie- I mensen worden overweldigd. Het I incident stond los van de ongeregeld heden in het Hei zel-stadion zelf. De Brit James McGill (21) Don Martina nieuwe Antilliaanse premier WILLEMSTAD Don Martina, leider de Cura?aose partij MAN, wordt de premier op de Antillen. De portefeuillever deling en het regeerprogramma van het nieuwe kabinet zijn rond. Het kabinet-Marti- na neemt het over van de centrum-rechtse regering van Maria Liberia-Peters. De nieu we coalitie kan rekenen op vijftien van de 22 zetels in de Staten. De verkiezingen van 22 november waren noodzakelijk door de uit treding van Aruba uit het Antilliaans staats verband. Aruba krijgt op 1 januari een apar te status binnen het koninkrijk. Henny Eman, leider van de Arubaanse Volkspartij (AVP), wordt premier van Aruba. Levend begraven om partij chocola WARSCHAU Een Poolse vrachtrijder is levend begraven door een „chocolade bende" die hem van zijn lading van vijf ton chocola beroofde. Chocola is een zeld zaam consumptiegoed in Plen dat, net als vlees, nog op de bon is. Bendeleider Pawel G. uit Warschau had in zijn agenda de da tum van de overval genoteerd. Hij kende de chauffeur goed die hem zonder enig zweem van wantrouwen had meegeno men. Het lijk van de chauffeur werd aan de vooravond van Kerstmis gevonden in een bos dicht bij een parkeerplaats op de weg van Warschau naar Tamobrzeg. De lijkschouwing wees uit dat Andrzej levend begraven was. Roscam Abbing (WD) burgemeester Rijswijk bing (46) benoemd tot burgemeester van Rijswijk. Mr. Roscam Abbing (VVD) is thans burgemeester van het 16.500 in- tellende Vlagtwedde in de pro- Groningen. Hij volgt als burge- r van Rijswijk mevrouw M.J. Daamen-Van Houte op, aan wie per 1 februari 1986 op haar eigen verzoekteer- vol ontslag is verleend. De heer Roscam Abbing is de eerste VVD'er die in Rijs wijk het ambt van burgemeester gaat vervullen. Tot dusver werd de eerste burger steeds uit D66-kringen gekozen. Winkelen via gratis huiscomputer HOLWERD De stieh- ting Teleshop Holwerd zal medio volgend jaar de eerste gezinnen aanslui ten op een voor ons land uniek systeem van tele communicatie. Bij parti culieren die dat willen wordt gratis een huis computer geplaatst (win kelwaarde duizend gul den) die het winkelen „thuis bij de buis" moge lijk maakt. De stichting denkt in de toekomst 250.000 aansluitingen te realiseren. Witflankdolfijn overleden HARDERWIJK De witf- lankdolfijn die vorige week dinsdag aanspoelde bij De Koog op Texel en daarna naar het Dolfinarium in Harderwijk werd overge bracht, is gisteren overleden. Als vermoedelijke oorzaak werd gegeven longontste king in combinatie met een verminderde afweer aan. Het dier, dat circa 2,5 jaar is geworden en anderhalve meter lang was, wordt naar Utrecht vervoerd voor na der onderzoek aan de facul teit der diergeneeskunde. McGill werd aange houden nadat hij de met bloed besmeur de staaf buiten het stadion had wegge gooid. Het voor werp was gewik- keld in een Engelse vlag. McGill moet overigens aan de Spanjaard Montes de morele schade vergoeding van een franc betalen. Hij had de Spanjaard namelijk een slag met de staaf op de knie toegediend. BEVERWIJK Nu op de meeste plaatsen in Nederland sneeuw ligt zal misschien wel de helft van het vanavond af te steken vuurwerk niet afgaan. Dat bete kent een extra risico voor de vuurwerklief hebber, waardoor waar schijnlijk ook meer on gelukken gebeuren. Dat zegt directeur F. van der Putten van de Neder landse Brandwonden Stichting. De stichting, nauw verbonden met het Brandwondencen trum in Beverwijk, vreest dat veel mensen die het brandende lont van hun vuurwerk voor tijdig door de sneeuw gedoofd zien, na enige tijd nogmaals een poging tot afsteken zullen wa gen, waarbij het nu van een korter lont voorziene projectiel onverwacht kan afgaan. Bij de brandwondencentra in Groningen, Rotterdam en Beverwijk hebben zich tot nu toe nog vrij weinig ern stige gevallen van verbran dingen voorgedaan. In Gro ningen liepen twee jongetjes brandwonden op bij het spe len' met door henzelf „omge bouwd" vuurwerk. Het aan tal rotjes, astronauten, don derslagen en ander knal- vuurwerk dat zonder te ont ploffen in de sneeuw achter blijft, zal dit jaar volgens Van der Putten „ongekend groot" zijn. Rond de vorige jaarwisseling moesten vijftig mensen in de Nederlandse ziekenhuizen worden opge nomen met ernstige brand wonden. Dat kunnen er dit jaar wel eens veel meer wor den. „En dan hebben we het nog niet eens over de geval len van beschadiging van gezicht en gehoor en van de afgerukte ledematen door zelf in elkaar geknutseld vuurwerk", dldus Van der Putten. Wiens woorden wreed onderstreept worden door het bericht over een 20- jarige Apeldoorner die zijn hand verloor bij een voortij dige ontploffing. In het zie kenhuis te Apeldoorn is een poging gedaan de hand weer Er blijkt dit jaar overigens veel minder vuurwerk ille gaal verkocht (in Den Haag 1600 kilo) of tegen de regels afgestoken te zijn dan vorig jaar, zo is de indruk van de stichting Consument en Vei ligheid. De politiekorpsen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag („Een stuk rus tiger") noteren minder klachten over geknal. De verkoop van vuurwerk is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, zo meent de vuurwerkhandel. Dit bete kent dat de omzet ook nu weer rond de dertig miljoen gulden zal schommelen. JOHANNESBURG Winnie Mandela, de echt genote van ANC-leider Nelson Mandela, is van daag in Krugersdorp voor de rechter verschenen, nadat zij gisteren opnieuw was gearresteerd. On danks een verblijfsverbod in het gebied rondom Jo hannesburg, wilde zij zich naar haar huis in de zwar te voorstad Soweto bege ven. Winnie Mandela kwam uit Kaapstad, waar zij rond de kerstdagen enkele malen een bezoek aan haar man in de ge vangenis van Pollsmoor heeft gebracht. In gezelschap van drie advocaten en enkele fa milieleden, onder wie haar dochter Zinzi, ging zij na aan komst in Johannesburg per auto naar Soweto. Zij was te voren gewaarschuwd, dat zij in dit geval zou worden aange houden. Op weg naar Soweto werd haar auto door politiewa gens met gillende sirenes klem gereden. Een politieman in burger gelastte haar uit te stappen en zei dat zij onder ar rest stond. Winnie Mandela, die haar tweejarige kleinzoon Zondwa op schoot had, wei gerde. Na een korte worsteling wist de politie de protesteren de vrouw uit de auto te trek ken. Zij werd vervolgens in een politieauto weggevoerd. Op 22 december werd Winnie Mandela uit haar huis in So weto gehaald en naar het poli tiebureau van Krugersdorp overgebracht. Vorige week maandag verscheel) zij voor de rechtbank. Deze stelde het proces uit tot 22 januari. Omgeven door politieagenten werd Winnie Mandela tamelijk hardhandig naar een wachtende politiewagen geleid. (ADVERTENTIE) Gereedschap, BOUTEN, MOEREN, ringen, schroeven in alle soorten en maten OOK IN ROESTVAST STAAL Meteoorstraat 80, Tel. 477696. „Binckhorst". Den Haag. BELFAST Groot-Brittannië stuurt 550 man extra troepen naar Noord-Ierland, die de po litie moeten ondersteunen en de wacht houden tijdens her stelwerkzaamheden aan poli tiebureaus. Het is voor het t in vier jaar dat extra troepen worden gestuurd. Mo menteel zijn er 9.000 Britse mi litairen gelegerd in Noord-Ier- land. De afgelopen maand heeft het Ierse Republikeinse Leger (IRA) vijf aanvallen uit gevoerd op politiebureaus en gedreigd bouwvakkers te do den die aan het herstel mee werken. WASHINGTON De Amerikaanse regering is bereid samen te werken met andere landen om ac tie te ondernemen tegen Libië. Dat heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Spea- kes, verklaard. Het land van kolonel Khadaffy wordt min of meer als drijvende kracht gezien achter het internationale terrorisme. Libië heeft de aanslagen van eind vorige weke in Wenen en Rome als „heldhaftige daden" toegejuicht. Wat voor actie men voor ogen had, wilde Speakes niet zeg gen, maar hij zei dat militaire actie altijd een mogelijkheid is bij de bestrijding van terroris me. Volgens een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington hebben de VS het af gelopen weekeinde, na de aan slagen in Rome en Wenen, een militaire wraakactie overwo gen. Woordvoerder Charles Redman wilde geen nadere bijzonderheden geven. Behal ve de militaire optie houden de Verenigde Staten volgens Reman diverse andere reacties achter de hand. Hij wees op versterking van de veilig heidsmaatregelen, het verza melen van inlichtingen over terroristen en diplomatieke en economische druk. Algemeen wordt verwacht dat Israël wraak zal nemen voor de terreurdaden van vorige week. Het Witte Huis heeft bij Israël aangedrongen op terug houdendheid in zijn reactie. Vice-premier Shamir zie giste ren voor de radio dat Israël „gedwongen is alleen te vech ten tegen het terrorisme, om dat de internationale gemeen schap niet snel genoeg rea geert". Pagina 5: Terroristen wilden passagiers gijzelen. NIJMEGEN De politie van Nijmegen geeft slachtoffers van inbraken en andere vermogensdelicten voortaan informatie over de identiteit van in verband met die misdrijven aangehou den verdachten. Deze nieuwe vorm van actieve slachtofferhulp moet de slachtoffers beter in staat stellen om de geleden schade op de daders te verhalen. Wanneer in verband met een vermo gensdelict tegen een verdachte proces-verbaal is opgemaakt, krijgt het slachtoffer van de politie per brief naam, adres en woonplaats van die verdachte door. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 pur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) De directie van Sijthoff Pers, uitgeefster van deze krant, wenst al haar lezers en adverteerders een voorspoedig 1986 Armero wordt gedenkplaats BOGOTA Het Colombiaan se dorp Armero is gisteren door president Betancur uitge roepen tot „nationaal monu ment" ter nagedachtenis aan de 23.000 slachtoffers die de dood vonden als gevolg van de uitbarsting van de vulkaan Nevado del Ruiz op 13 novem ber. Het onder de modder be dolven gebied heet voortaan „het park van de nationale hoop" heten. Er mag niets worden gebouwd, behalve een kapel en een gedenkteken. ilüW Samantha- zegel De Sovjet-Unie heeft deze postze gel uitgegeven. De zegel is bedoeld als eerbewijs aan Sa- mantha Smith, het Amerikaanse meisje dat vorig jaar op uitnodiging van par tijleider Andropov een bezoek bracht aan de Sovjet-Unie en dit jaar bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. ENQUETE: APELDOORN In Nederland de ontwikkelingen rond het be sluit tot plaatsing van kruisraketten en in het buitenland de vul kaanuitbarsting in Colombia zijn de onderwerpen die in 1985 op Nederlanders de meeste indruk hébben gemaakt. Het voetbal drama in het Brusselse Heizelstadion behaalde met 6 procent selchts een achtste plaats. Dat blijkt uit een landelijke steekproef onder ongeveer 750 Nederlanders die het bureau Lagendijk Opi nie-onderzoek in Apeldoorn van 18 tot 24 december daarover heeft gehouden. De top-10 van Nederlandse gebeurtenissen vormen: 1. het kruis- raketplaatsingsbesluit, de vredesdemonstraties en het volks petitionnement 36 procent; 2. Elfstedentocht 11 procent; 3. re cente vrachtwagenchauffeursstakingen en wegblokkades 9 pro cent; 4. RSV-affaire 9 procent. 5. de voetbalwedstrijd Nederland- -België 9 procent; 6. ruimtevlucht van Wubbo Ockels 8 procent 7. het bezoek van de Paus aan Nederland 5 procent; 8. wereld kampioenschap van Joop Zoetemelk 4 procent; 9. de'kortingen op de uitkeringen 3 procent; 10. de recente uitlatingen van ex- -minister Vredeling 2 procent. Rugspier als hartweefsel PITTSBURGH Hartpatiën ten kunnen volgens enkele artsen in veel gevallen beter geholpen worden met een ge transplanteerde rugspier en een pacemaker dan met hart transplantaties of kunstharten. Volgens dr. Larry Stephenson van het Academisch Zieken huis in Philadelphia biedt de rugspier waarschijnlijk een be ter alternatief, omdat iemands eigen spier niet kan worden afgestoten. Al sinds de jaren dertig worden rugspieren ge bruikt om beschadigde harten te herstellen, maar nu wordt het spierweefsel met een pace maker gestimuleerd om het zelfde aantal samentrekkingen per minu het hart. te Oliebollen, appelflappen, beignets, warme chocolademelk, champagne, witte wijn, rode wijn, glühwein, frisdrank, tomatensap, jenever, brandewijn, Deutscher Sekt, hete punch, toastjes, bitterballen, kaas uit het vuistje, kroketten, slaatjes, soep, overgebleven kerststol en wat nog meer?! Het moet vanavond eerst allemaal op voor de klok twaalf uur slaat. Er is immers geen dag in het jaar waarop zoveel hapjes en drankjes worden verwerkt als juist op Oudejaar. Zorgt u wel, dat u tussen de hapjes door wel op tijd de krant uitleest. Bent u nog niet op de Leidse Courant geabonneerd? Dan hebt u nu de kans om het nieuwe jaar meteen goed te beginnen! De Leidse Couiant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ^T£eidóo.Qomcmt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1