Zweden blijven smaakmakers Pretentieloos tennis bij „Oud tegen Nieuw" Zesde plaats is hoogst haalbare voor Voorburg Auto Vermeulen afgekeurd voor |i Parijs-Dakar Stamsnijder weer achter Liboton Twaalf arrestaties na supportersrellen Van der Duim weigert startbewijs te vragen levisiesamenvatting uitzond van „het spektakel", nog geen aanleiding om af te haken. „Dé tennisomroep" kondigde zaterdag aan ook volgend jaar van de partij te zijn bij wat nauwelijks anders kan worden omschreven dan wat preten tieloze demonstratiepartijtjes. Als houdster van de wisselbo kaal moest de Haagse Marcella Mesker het opnemen tegen Hester Witvoet, de 18-jarige jeugdkampioene van Neder land. Met de televisiecamera's op zich gericht wilde Mesker „per sé niet te verliezen". Ze won met 6-4, 6-4, maar hinkte voortdurend op twee gedach ten: geen gezichtsverlies lijden en toch Hester Witvoet een re gelrechte afgang besparen. Het siert de Haagse, die op 2 janua ri weer voor twee maanden naar de Verenigde Staten ver trekt, dat ze ook aan dit laatste aandacht schonk, maar de par tij was daardoor vlees noch Dat gold in nog ruimere mate gjCEodkaü Dtxf Gereedschap, BOUTEN, MOEBEN, ringen, schroeven in Wg OOK IN ROESTVAST STAAL Nrj Meteoorstraat 80, Tel. 477696. „Binckhorst", Den Haag. SPORT CcidocSouoont MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINA Voetbalprimeur voor ploeg PSV NOTTINGHAM Nottingham Forest wordt de eerste Engelse club. die sinds de ban is opgehe ven, een wedstrijd speelt tegen een club uit het Europese vaste land. PSV krijgt op 15 januari in Nottingham de primeur. Op 12 december besloot de wereldvoet balbond FIFA het verbod voor Engelse clubs op internationale wedstrijden in te trekken. Dit gold alleen de vriendschappelijk wedstrijden. Engeland werd geï soleerd na het drama in het Hei- zelstadion te Brussel bij de laatste Europa Cupfinale eind mei. Billie-Jean King ontkent doping bij tennissers NEW YORK Billic Jean King heeft aich fel verzet tegen verdachtmakingen als zou het gebruik van doping in de mondiale ten- nistop schering en inslag zijn. De veelvou dige Wimbledon-winnares meent dat de spelers en speelsters wel wat anders te doen hebben. „Wie van toernooi naar toernooi reist, heeft werkelijk andere zorgen aan zijn hoofd dan drugs", zei King in een ra dio-interview. „Wie aan de top staat, moet alles doen om daar te blijven." Volgens King zou bij voor beeld Chris Evert, nummer een op de we reldranglijst, nimmer haar toevlucht tot dergelijke middelen zoeken. „Die vindt zelfs koffie al schadelijk voor haar gezond heid". OKKER ENSTÖVEMAAR EVEN IN ACTIE PARIJS Voor twee Nederlandse coureurs is de achtste Parijs - Dakar nog voor de start op nieuwjaarsdag een ware ontgooche ling. De speciaal geconstrueerde wagens van Jim Vermeulen en Jan van der Marei kwamen vrijdag niet door de technische keu ring. Problemen met de benzinetanks en de buiten de carosserie stekende wielen waren er de oorzaak van dat beide rijders in Brussél achterbleven. De rest arriveerde zaterdag in Parijs, waar gisteren in dichte sneeuwstorm een proloog werd gehouden op het gladde en ver raderlijke circuit van Cergy-Pontoise. Van de motorrijders werd Arjan Brouwer met de 41e plaats de snelste Nederlander. Ge rard Rond kwam vlak voor de finish ten val en eindigde op de 43e plaats. Anne Kies werd 47e. Bij de personenwagens ging de zege naar de Fransman Dayraut. Van de favorieten eindigde de Belgen Colsoul op de 16e plaats en Jackie Ickx op de 31e. De winnaar van het vorig jaar, de Fransman Zanirolli, deed het rustig aan en werd 71e. Het echtpaar Mieke en Cees Tijsterman werd 26e, Evert Boldehey 95e. 5-37y Winst was er voor Jan de Rooy bij de vrachtwagens. Martin Ke- telaars werd 44e en Rikus Lubbers 50e. EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft twaalf aangehouden naar aanleiding van de rellen die vrijdagavond en zaterdagochtend vroeg hebben plaatsgevonden in Eindhoven. De ongeregeldheden waren het resultaat van een verbroede- rings-zaalvoetbaltournooi tussen supporters van PSV, NAC, Ajax en Utrecht. Twee van de aangehoudenen zijn Ajax-suppor- ters, tien zijn „aanhangers" van FC Utrecht. Tot de „uitrusting" van de supporters behoorden: messen, stoelpoten, ijzeren staven, soft drugs, fietskettingen, flesjes ammoniak en busjes gas. Op de plaats van de verbroedering werden grote vernielingen aangericht. De supporters sloopten toiletpotten en gooiden met flesjes bier en een pan soep. Toen de politie rond tien uur een einde maakte aan de wedstrijd Utrecht-Ajax trokken de Utrechtse en Amsterdamse supporters de Eindhovense binnen stad in. Daar vonden schermutselingen met de politie plaats, waarbij twee Amsterdammers Werden aangehouden. APELDOORN Het Zweedse nationale heren team heeft zich ook op de tweede en derde dag van het dertiende internatio nale Dynamo-toernooi, opgeworpen als de smaak maker van het toernooi. De Scandinaviérs bleven in Apeldoorn in hun poule ongeslagen door overwin ningen op Cuba (2-1), Oost-Duitsland (2-1) en Voorburg (2-0). Ook in de kruisfinale tegen de num mer twee van de tweede groep, de Italiaanse ploeg Santal Parma, waren de Zweden oppermachtig (3-0). In de eindstrijd van het toer nooi treffen zij de de nummer drie van Europa, Frankrijk. De Haantjes begonnen het evenement matig met een zege van 2-1 op Spanje. Tegen Dy namo (2-0) en Canada (2-1) ging het nauwelijks beter. Pas toen het er echt op aan kwam, in de laatste wedstrijd in de poule, werd de klasse van de Fransen duidelijk. Santal Par ma werd eenvoudig aan de kant geschoven (15-3, 15-8). De enkelblessure van de Poolse vedette van de Italianen, Woj- towicz, deed weinig aan de overwinning van de Fransen af. In de eerste kruisfinale van gisteren liep de aanvalsmachi- ne onder aanvoering van spel verdeler Fabiani redelijk op toeren. De ionge Oostduitse ploeg hield lang stand maar ging uiteindelijk toch met 3-0 tenonder. Bij de dames was het spetakel een stuk minder. Na een ach terstand van 2-0 in sets, won nen de Cubaanse dames alsnog van de nummer een van poule A, Oost-Duitsland. In de eind strijd komen de dames uit het Caraibische gebied uit tegen Olimpia Teodora. De koploper in de Italiaanse competitie en bekerwinnaar, versloeg opval lend eenvoudig Tsjecho-Slo- wakije, de nummer vier van de laatste Europese ttelstrijd, met 3-0. Voor de Italiaanse da mes, die hun sterkste speelster Bernardi aan het wereldteam hebben afgestaan, is het de eerste keer na vier jaar dat zij de laatste twee hebben ge haald na de derde plaats in '82 en de vierde plaatsen in '83 en '84. De Nederlandse damesploeg was niet bij machte om impo nerend volleybal op de vloer van de uitverkochte Mheenhal neer te leggen. Na de nederla gen tegen Cuba en Tsjecho- Slowakije volgden weliswaar overwinningen op de club teams van Dynamo, Martinus en het Franse Clamart, maar overtuigend verliep dat aller minst en de vijfde plaats was dan ook een „terechte" belo ning. fungerende Voorburg verlo ren. Zweden bleek via de set- cijfers 15-3, 15-11 oppermach tig. In de daaropvolgende kruisfinale tegen Canada re habiliteerde Voorburg zich na drukkelijk voor de toch teleur stellende verrichtingen in de eerdere krachtmetingen. In de eerste set werd weliswaar een ruime voorsprong (12-9) node loos uit handen gegeven (15-17) maar in de tweede en derde boeiden de Voorburgers het in groten getale opgeko men publiek met aantrekke lijk volleybal. Het resulteerde in 15-10 en 15-9 waardoor in elk geval een eindklassering bij de allerzwakste broeders werd voorkomen. In de strijd om de vijfde plaats kwam Voorburg gistermiddag voor de tweede keer binnen drie dagen tegenover Cuba te staan. Veroverden de Voor burgers in de eerste confronta tie in totaal vijftien punten (15-5, 15-10), nu was de verbe tering in vorm ook, zij het slechts summier, in de score tot uitdrukking: 15-6, 15-11. De zesde plaats lijkt een schril contrast met de uitkomst van het laatste optreden van het (toen nog Rijswijkse) clubteam in Apeldoorn. Anno 1975 ein digde Starlift/Blokkeer als tweede na een verloren finale tegen het Poolse Avia Swidnik dat enkele maanden later ove rigens een aantal spelers in een verkeersongeluk om het leven zag komen. Tien jaar na dato is een eerlijke vergelij king echter onmogelijk omdat momenteel zowel de eigen op stelling tenm opzichte van de bezetting van het toernooi dui delijk aan kracht heeft inge boet. Klaargestoomd Voorburg dient nu klaarge stoomd te zijn voor de aan staande confrontatie met landskampioen Brother Marti nus (dat het afgelopen week einde in het Belgische Sint i het duel tussen Frankrijk en Oost-Duitsland, dat door de Fransei Niklaas speelde) op zaterdag 4 januari in de Vliegermolen. Reden tot buitensporig opti misme hoeft de thuisclub dan overigens niet te hebben, om dat de vastheid vooralsnog on voldoende lijkt om de veel meer trainingsuren makende Amstelveners werkelijk in verlegenheid te kunnen bren gen. Voeg daarbij de fysieke gesteldheid van een aantal spelers en het zal duidelijk zijn dat Martinus uitgesproken fa- Zo kon Voorburg in Apel doorn slechts zeer spaarzaam beschikken over Rob Lants- heer (achillespees), Erroll Rooi (heup) en Edgar Tinkhof (ast ma) die of rust kregen voorge schreven of juist hun blessures zagen verergeren. Positief daarentegen was het optreden van enkele notoire bankzitters zoal Rob van Prooijen (die sinds de Europa Cup-wedstrij den met Kutiba Falconar steeds nadrukkelijker op lijkt naar een basisplaats), d jonge Bas Bloem (behalve degelijk stopper nu ook a vallend op dreef) en zelfs d tot nu toe amper onder voetlicht getreden Amerikaa Kurt Gunderson. En zo het Dynamo-toernooi Mathieu en zijn manner zijn nut gehad. DICK Hilbert van der Duim geeft de voorkeur aan de marathonwed strijden. HEERENVEEN Hilbert van der Duim zal niet deelnemen aan het toer nooi om het Nederlands schaatskampi oenschap voor allrounders. De titelhou der is niet van plan een verzoek te rich ten aan de schaatsbond om zijn kampi oenschap te mogen verdedigen. „Ik heb er momenteel geen belang bij om mee te doen", verklaarde Van der Duim gis teren in een radioprogramma. „Een kampioenschap is voor mij niet haal baar, dat is voor Hein Vergeer." De KNSB had de zevenvoudige nationale kampioen laten weten dat een simpel verzoek voldoende was om deelneming te bewerkstelli gen. Doordat de Heerenvener prominent mee draait in het marathon-circuit is hij niet in de gelegenheid mee te doen aan de selectiewed strijden. Door een start tijdens de allround- strijd (1 en 2 februari in Assen) zou hij tenmin ste de marathon van Eindhoven (1 februari) moeten laten schieten. In de rangschikking voor de KNSB-beker neemt de vroegere we reldkampioen na de wedstrijd van zaterdag in Deventer de vijfde plaats in. Die positie biedt nog redelijke uitzichten op de eindzege. Via het toernooi om het Nederlands kampioen- Schap kunnen schaatsers zich kwalificeren voor de wereldtitelstrijd in Inzeil. De i twee zijn van deelneming verzekerd. „Dat i geen argument om te starten. Ik ga toch i naar het wereldkampioenschap", zegt Van der!1 Duim. In 1979 behaalde Van der Duim zijn[' eerste seniorenkampioenschap. Sindsdien i dedigde de Fries de titel elk jaar met succi In eerste instantie had de landelijke technische!! commissie (LTC) van de KNSB een v< van bondscoach Henk Gemser om Van derf Duim een startvergunning te verstrekken af-£| gewezen. De reglementen voorzien echter ln de mogelijkheid tot deelneming voor schaat-l sers, die niet behoren tot de kernploeg of 2 via selectiewedstrijden plaatsen. DIEGEM/ETTEN-LEUR Een maand voor het wereld kampioenschap in Lembeke is Roland Liboton een iets bete re veldrijder dan Hennie Stamsnijder. In de vijfde super- -prestigeveldrit, gisteren in Diegem verreden, werd Liboton opnieuw winnaar. Hij reed in de voorlaatste ronde van Twent weg. Stamsnijder had op de eindstreep een halve r nuut achterstand. Nationaal kampioen Reinier Groenendaal werd vijfde. Martin Hendriks uit Assen stelde gisteren in een Etten-Leur zijn kandidatuur voor de nationale titel bij de amateurs. In het Westbrabantse dorp behaalde hij zijn negende zege in dit seizoen. De nationale kampioenschappen worden volgend weekeinde in Lochem gehouden. APELDOORN - De zesde plaats bleek voor de vol leybalheren van Starlift Voorburg uiteindelijk het hoogst haalbare tijdens de dertiende editie van het internationale Dynamo- -toernooi. Een toch nog acceptabel resultaat voor de formatie van trainer- coach Pierre Mathieu die in de voorrondepoule met (te) sterke tegenstanders werd geconfronteerd maar in de wedstrijden met enig reeel uitzicht op succes ook inderdaad de verwachtingen waar maakte. Na de nederlagen van vrijdag tegen achtereenvolgens Oost Duitsland en Cuba werd zater dagmorgen ook de laatste pou lewedstrijd door het ditmaal in een immer sfeervolle sporthal Mheenpark als bondsteam NIEUWEGEIN Voor wat uiteindelijk één set gemengd dubbelspel van 20 minuten en acht secon den werd, onderbrak Tom Okker het afgelopen weekeinde zijn vakantie in Zwitserland. Hij ver ruilde de Helvetische sneeuw voor Hollandse dichte mist, die zaterdag het Nieuwegeinse tennis- centrum „de Heidehal" in zijn greep hield. Daar kwam hij samen met Bet ty Stöve in actie bij „Oud tegen Nieuw", dat voor het vierde achtereenvol gende jaar werd gehou den. Het „good old"-duo werd door de toch cle mente Marcella Mesker en Menno Oosting met 6-3 van de mat geslagen. Waar Okker en de zijnen de voorgaande malen zo'n twee duizend kijkers lokten, bleef het toeschouwersaantal eergis teren steken op 874. „We gaan ons de komende dagen bera den of dit nog wel het juiste evenement is om geld in te steken", nam manager Boelen van hoofdsponsor Schweppes zich voor. Maar de teleurstel lende belangstelling was voor de Ti^s, die vanmiddag een te- voor de „partij" gemengd dub bel, de toegift die werd aange grepen om Okker en Stöve weer even binnen de lijnen te krijgen. „Vanwege tijdgebrek" werd in de steeds kouder wor dende hal slechts één partij ge speeld. Het duo Mesker/Oos- ting en de twee voormalige toppers hielden elkaar even tjes zoet met wat volley's en een enkele lob moest dienen als bewijs van de technische kwaliteiten. „Niet meer dan een aardig heidje", had Okker vooraf al aangekondigd. De brompot van weleer werd zelfs een aantal keren toch tot lachen aangezet. Menno Oosting ver stond namelijk de kunst de bal precies tussen Okker en Stöve te slaan. Beiden gunden de eer aan de ander en de 6-3 was daardoor ook in korte tijd een feit. Alleen de ontmoeting tussen Menno Oosting (21), titelver dediger en dus „Oud" en Jan Willem Lodder had zo nu en dan iets weg van een echte wedstrijd. Ook voor Oosting, die bij het kampioenschap van Nederland tot de finale door drong, stond vooral „eer" .op het spel. Hij had het soms zwaar te verduren tegen het talent Lodder. De setstanden 7-5, 6-4 zijn een juiste afspiege ling van de moeite die Oosting Marcella Mesker (foto) deed er alle mogelijke moeite voor om de afgang voor Hester Witvoet niet te groot te maken. had om Lodder van zich af te houden. Het tweetal deed even vergeten dat er slechts van een demonstratie-partij sprake was. Maar hoewel bij het laat ste punt twijfel kon bestaan over „in" of „uit", gaf Lodder zich zonder een kik gewon- Reünie Men was het erover eens dat dit tweetal de meest boeiende partij had geleverd. De bij ve len gerezen conclusie dat vol gend jaar „meer wedstrijdele ment" moet worden ingevoerd was dan ook even logisch als terecht. Een voortgang op de zelfde voet stormt af op een, zoetsappige bijeenkomst, dij meer als reünie dan als tennis sport moet worden gezien. Maar in zijn openingswoord schilderde organisator Frank van der Wall Bake, die on langs nog Ivan Lendl en Boris Becker nog binnen onze lands grenzen haalde, „Oud tegen Nieuw" af als „iets dat niet meer stuk" kan. Bij het zien van de vele lege stoelen krab de hij zich echter regelmatig achter de oren. Hij vroeg zich af waarom het in dezelfde hal, met nagenoeg dezelfde spelers, de jaren ervoor wél barstenvol was. „De slechte weersomstan digheden en het tijdstip, voor heen was het altijd 's avonds, zijn volgens mij de oorzaken", sprak hij. Of is er wellicht sprake van verzadiging? Bij de spelers in ieder geval niet. „Ik kom volgend jaar in ieder geval weer", aldus Mar cella Mesker na afloop van de kortste set uit haar loopbaan. „Dit is, ook dank zij de t.v., een goede promotie voor de tennissport. En de organisatie is groots. Het concept van Oud tegen Nieuw is leuk en hoewel je niet tot het uiterste gaat, wil je toch zeker niet verliezen". Evenals Okker onderbrak Mesker haar - zij het korte - vakantie, hoewel er geen grote geldprijzen lonkten. Voor het zestal was 15.000,00 aan „startgeld" te verdelen. „Het moet een sympathiek en leuk evenement blijven", vindt Van der Wall Bake. Ja ja.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6