oorbrak taboe en EyNENLAND £eidóe6owant ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINA 5 ee" Pa'K %empa<ad,,s \rop»scn ,nu0t a\s nvd - he pre Syri ,p lucbthartige decemberfeesten 1986: JAAR VOL BELOFTEN VOOR SUBTROPISCHE ZWEMPARADIJZEN ïoedet ft mei bij Li pogin n vre )EN HAAG Ongeveer ivintigduizend landgeno- >n gaan de jaarwisseling ieren in een bungalow- ark van Sporthuis Cen- um met als zij daar de 6 ïeftijd voor hebben in e ene hand een glas hampagne en in de ande- e een oliebol, hen aange- oderi door de direktie. )p 1 januari 1986 stijgt het wik in de subtropische vemParadÜzen weer urgel °°g genoeg, om hen de da d<lusie te geven, dat zij r eer un vakantie doorbren- eer en onder de kreeftskeer- fraafsF"8' P vVj eeds maanden satelingen iteder ze dkaai laats onder deze zon, voor de atste weken van december, een bungalowpark in Europa boort nu eenmaal een hogere men ?zett'nS dan deze acht. Net deel -s diuis op oudejaarsavond an dfen us ma^en U'1 n'et vee^ jdder dan een dozijn televi- ie- en videoprogramma's, hoe Eet *n zo aantrekkelijk ge on worden, dat de liefheb- ir >.i irs elkaar verdringen om er H' en fors bedrag voor neer te gllen? Het geheim van dit wo- gov en in zo'n huurhuis schuilt in iden toegevoegde waarde. Wildbraad dat wenst kan gewoon in tevoren veel bewoners van sombere en kille moeras- lkaafj13 tevergeefs t bur iet. el de familiekring overpeinzen dat uren, dagen, maanden en jaren als een schaduw heen- vlieden, het wildbraad in een eigen keuken op het vuur zet ten en de activiteiten beper ken tot een gezonde boswan deling. Maar dit gezinsleven speelt zich tijdelijk af in een land vol onbegrensde moge lijkheden, waar alles kan maar niets verplicht wordt gesteld, zodat er een extra bekoring van uitgaat. Sporthuis Cen trum heeft voor velen een ta boe doorbroken waar zij in de cember zwaar onder gebukt gingen. Het wilde in calvinis tisch Nederland nooit echt lukken met dat „vrolijk kerst feest" van de wenskaarten. De grootvader die nu in de wasem van een Turks stoombad een door de plumpudding veroor zaakte indigestie bestrijdt, heugt zich wellicht de spruit jesgeur uit moeders keuken tij dens de feestdagen van wel- Terwijl hij zich als een pasja door heilzame dampen laat be nevelen, drinkt zijn zoon een cocktail aan de zwemmersbar, waar de bezoekers als amfi- biën op hun krukken zitten, half te land, half ter zee, het vaderland dienende met een alcoholische impuls voor de economie. Over de kinderen- /kleinkinderen behoeven deze generaties zich geen zorgen te maken. Die suizen jubelend over de waterglijbanen, druk ken zich huiverend van ple zier tegen de knuffelmuur of worden aangenaam bezig ge "T m? 0% *5 houden door verzorgsters in het Kinderhofje. De opzienbarende badcultüur van Sporthuis Centrum staat totaal haaks op de tradities die voorschreven, hoe de feestda gen in december gevierd moesten worden. Het is nog niet zo lang geleden, dat domi nee en pastoor om strijd be weerden dat het verafgoden van de buik dan strikt verme den diende te worden, gezwe gen van het toegeven aan an der zingenot. Schraalhans be hoefde geen keukenmeester te zijn - de kerstbout werd oog luikend getolereerd, net als de chocolademelk want die schonken ze op Soestdijk ook", maar toch werd de suggestie gewekt, als zou men zich in december uitsluitend mogen bezinnen op de ernst van het leven. Decadentie Het gezin, harmonisch bijeen rond de kerstboom, daar draai de alles om. Het getuigde in veel kringen van een zekere lichtzinnigheid om kort voor het geboortefeest de koffers te pakken en met vakantie te gaan, tenzij het om familiebe zoek ging. De enkelingen die naar de wintersport trokken werden verbaasd nagekeken, als gingen zij zich in de zonde wentelen onder het voorwend sel, als zou de sneeuw dit rol patroon bepalen. Ook in kringen waar het kerstfeest geen of weinig reli gieuze gevoelens wakker maakte, is er lang raar aange lUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM w f WISliEBEU VCiïtt knul,ik l, JE OMR HOG ?ï^t '11 Startkaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. keken tegen dit soort „uitspat tingen", waar de meeste men sen tröuwehs geen budget voor hadden, zoals dót tegen woordig wordt genoemd. Hil versum III bestond nog niet, laat staan de elektronische verwildering van de jaren tachtig, die zou leiden tot de huidige beeld- en geluidsreli gie via het scherm. Het kerst verhaal werd nog voorgelezen. Sporthuis Centrum, met een rijk gesorteerd tv- en videonet, is in ons land het symbool ge worden van een onbekommer de vrijetijdscultuur, in welk jaargetijde dan ook, zij het dat december nog altijd de groot ste contrasten oplevert met grootmoeders' tijd. Een be langrijk element in deze for mule onthief de ouders van een verplichting waar zij soms zwaar onder gebukt gingen: het altijd bezig zijn met de kinderen. Alles wat verzonnen kan wor den om dit kroost te plezieren is verwezenlijkt in dit sprook jesland van de parken, waar vader en moeder zonder een spoor van wroeging de voor keur kunnen geven aan bij voorbeeld een stomend bruis- bad (whirlpol) en skiën op ku nsthellingen van „De Kemper vennen", terwijl de kleuters onder leiding van een juf naar de eekhoorntjes gaan kijken of hoedjes plakken. De slogan over ouders die óók tevreden zijn als hun kinderen het naar de zin hebben, werkt zeer be vrijdend, met behulp van ge duldige babysits, circuits voor jeugdige crossfietsers, de spe ciale kinderprogramma's van entertainmentsteams enz. Missie Genot is niet langer verdacht in deze domeinen, ontwikkeld door een man, die een groot deel van zijn winsten afstond aan de missie en bij wie het dus wel goed zat met de mo raal. Het liefst zou deze direk- teur waarschijnlijk in elk van zijn parken een Kruiswegsta tie gebouwd hebben, maar bij nader inzien meende hij te kunnen volstaan met kapellen, waarin ieder op zijn wijze kan gaan mediteren. Alles kan ook op tafel blijven liggen in de bungalows van Sporthuis Cen trum, als het tenminste tijd schriften betreft uit de eigen supermarkt. Er komt nooit een onvertogen woord uit de luidsprekers van het communicatiesysteem, dat foutparkeerders soms oproept om hun wagen naar de juiste verzamelplaats te brengen. De video-programma's bieden* geen keus uit films, waarin Ti- rolers hun lederen broek laten zakken, hoezeer deze komi sche variant op „soft-porno" elders ook als gezinsvriende lijk wordt aangeprezen. De bescherming van de goede zeden en het familieleven, zo als dat in kringen van de mid denklasse beleefd wordt, zij het vaak slechts schijnbaar, zijn gewaarborgd van bunga lowpark „Erperheide" bij Peer in het luchthartige zuiden (België) tot het grote complex „De Huttenheugte" in de buurt van Emmen. Laatstgenoemd park is pas weer verrijkt met een woeste stroomversnelling in het zwemparadijs en een Marina Resto voor kleine hapjes aan de rand van het bassin. Alles is grondig overdacht en georganiseerd in deze oorden vol ontspanning, waar de hon den hun eigen poepveldjes hebben en in de nacht van oud op nieuw prompt om 2.30 uur de lichten in de feestzaal uit gaan. Er wordt niets aan het toeval overgelaten. Critische en cynische waarnemers van de media hebben zich vaak misprijzend geuit over deze in hun ogen uitzinnige regeldrift en de uniformiteit van zo'n vakantie. Stenen Vooral de haardblokken, die in de winkel gekocht moeten worden, bleken voor hen ste nen des aanstoots. In deze kunstbrandstof voor het open vuur zagen zij een symbool van nivellering, terwijl zij toch niet graag zouden meemaken dat de gasten er met een bijl op uittrokken om zelf hun hout te kappen. Hoeveel ple zier er ook aan de technologie te danken is, het natuurschoon blijft de grootste schat voor deze parken. Wandelaars, jog gers, ruiters, crossers, water fietsers, kanoërs, hengelaars, schaatsers, fietsers, mensen met een botaniseertrommel op de heup en tal van andere gas ten, genieten er van de open luchtrecreatie. De bossen zijn soms zo uitge strekt, dat zij nauwelijks be hoefte hebben om het terrein te verlaten. Vanouds zijn veel bungalowparken gelegen in het zuiden des lands, waar al les begonnen is. Daar wordt in 1986 ook de nieuwste aanwinst geopend, „Het Heyderbos", aangeprezen als supercomfor- tabel en gelegen in Noord- Limburg, ter hoogte van Gen nep. Nieuwe snufjes zullen daar ter beschikking staan voor de be woners van 600 bungalows met echte vloerbedekking, in het subtropische zwempara- dijs. Een wildwaterbaan, het in een grot ondergebrachte so larium, de glijbaan met een deels onder grond gebouwd traject. Nieuw is ook de water piste en surfers zullen zich kunnen uitleven op een water- sportmeer van zes hectaren. Hebben de Romeinse keizers met al hun decadente geneug ten in baden en arena's ooit kunnen dromen van een keus tussen de gloed van een zon- neserre, een snelbruiner, een zonnehemel, een solarium en een zonnestrand? Het is een gebronsd volkje, dat later op de dag dan weer eens lekker tegen de warme knuffelmuur aan gaat staan of onder de pal men een tropische cocktail drinkt. De entourage omvat vaak bars zoals men die aantreft in de tuin van Afrikaanse hotels, rond en met een rieten dak. Vegetatie, temperatuur, het geruis van water, brandings- golven, rotspartijen en para sols versterken de indruk, dat men een verre reis achter de rug heeft en in exotische oor den is aangekomen. Sporthuis Centrum voorziet in toene mende mate aan de behoefte, om in eigen land korte, extra vakanties door te brengen, met de garantie, dat ze niet door slecht weer bedorven kunnen worden. Maar ook verblijven van een week of langer zijn in trek, waarbij zich 's zomers het merkwaar dige verschijnsel voordoet, dat men blijft zwemmen en spelen onder de grote koepel van het subtropische zwemparadijs, terwijl buiten eindelijk de zon schijnt en het lekker warm is. In 1986 wordt nader beslist over de bouw van nieuwe par ken, onder meer in Lommei (België) en het Engelse Not tingham. Dan zal ook duidelijk worden of en wanneer het vi sioen om <ian de Maas in Rot terdam een correctie aan te brengen op de scheppingsorde, door aldaar het grootste sub tropische paradijs („Tropica- na") van Europa te situeren, verwezenlijkt kan worden. Dit centrum voor dagrecreatie zou alles gaan overtreffen wat er op dit gebied bestaat, inclusief het toch ook grandioze Tiki- bad van Duinrell, waar men zelfs onderwatermuziek kan beluisteren. Deze vochtig-war- me naar Nederlandse be grippen is het er om te stikken badcultuur stijgt ons volk toch kennelijk naar het hoofd. Sauna en Turks bad zetten hun opmars voort en andere exploitanten van bungalow parken dingen krachtig mee naar de gunsten van het pu bliek, met éigen variaties op de zwemparadijzen. Warm en koud „Uw langweekend bij Vendo rado bruist van de gratis wa- térpret", zo berichten adver tenties, die verder gewagen van een sensationeel golfslag- bad voor „all temperatuur van 32 graden en afkick-bassins met een huive ringwekkend effect. Voor de krokusvakantie is er al geen bed meer te krijgen bij deze concurrent, waar het zonneka- non de mensen die bruin wil len worden onder vuur neemt en ook verder alles voorhan den is wat het zwemparadijs een subtropisch accent kan ge ven. De jetstream bijvoorbeeld, krachtige waterstralen die on der de oppervlakte het li chaam masseren. Het is duidelijk, de tijd dat er maar wat geploeterd werd in een overdekt zwembadje met een ondiepe spartelhoek en een zandbak voor de kinderen, behoort voor deze „doelgroep" van vakantiegangers tot het verleden. Merkwaardigerwijze versterkt deze ontwikkeling in niet geringe mate de familie band. Grootouders met een re delijk pensioen scheppen er behagen in, om hun kleinkin deren te zien genieten van deze ongedachte zegeningen en pikken er zelf ook een graantje van mee. Niét zelden tracteren zij dit nageslacht, in gezelschap van de ouders, op een verblijf rondom de baden. Feesten Het komt steeds meer voor, dat huwelijksjubilea en andere feesten voor een omvangrijke familie in een bungalowpark gevierd worden, zodat hele concentraties ontstaan van wijkjes, waarin verwanten weer eens bij elkaar wonen. Er wordt dan feestelijk gege ten in etablissementen, varië rend van een pannekoeken- huisje tot een bistro of een groot zelfbedieningsrestaurant. Het is hier nog niet zo ver, dat ook een afhaal-Chinees er zijn bami en nassi door het luik schuift, zoals in Aquadelta in Bruinisse, maar verder blijkt, ook wat de eetcultuur betreft, alles mogelijk. Per jaar zouden ongeveer een miljoen Nederlanders gebruik maken van bungalows, voor een korte of een langere va kantie. De meesten van hen moeten genoegen nemen met een minder weelderig bestaan. Voor deze verblijfsvorm ka rakteristieke gebieden als de Veluwe zijn vaak nog bezaaid met een erfgoed van „huisjes", zoals dit onderdak vroeger ge noemd werd, die met Kerstmis en Nieuwjaar lang niet alle maal bewoond worden. Tal van aanpassingen zijn nodig geweest, om een publiek dat ook thuis van steeds meer comfort kon genieten, te ge ven waar het om vroeg. Op de Veluwe zijn de bungalowpar ken van Aegon (vroeger En- nia) een voorbeeld van deze ontwikkelingen. Vroeger had men hier voornamelijk rust en natuurschoon in de aanbie ding, met zeer bescheiden faci liteiten voor jong en oud. Boerekool Soms worden pogingen ge daan, om terug te keren tot de oude paden. Een publikatie van Recron (de vereniging van recreatie-ondernemers) gaf daar kort voor Kerstmis een treffend voorbeeld van te zien. De lezers werden ertoe opgeroepen, om nu thuis eens geen geld uit te geven aan een duur kerstdiner, maar een eenvoudige bungalow te hu ren, daar een stevige boere- koolschotel te bereiden en voor de rest te genieten van wandelingen in de vrije na tuur. Dat is dus voor een groot aan tal mensen aan dovemansoren gesproken. Wie het betalen kan kiest weliswaar niet altijd een duur bungalowpark met zoveel voorzieningen (het ho tel wordt dan al gauw een al ternatief) maar slechts weinig landgenoten voelen zich aan gesproken door zo'n ouderwet se soberheid. De bungalow f>ast zich aan bij het moderrie eefpatroon, niet alleen in ma teriële zin. Het videobeeld be geleidt de mensen straks al op weg naar hun bestemming, als de exploitanten van streekbus sen hun zin krijgen en ter plaatse wacht hen vaak al de eigen apparatuur en de kleu rentelevisie. In het gewest van de'VVV „Hart van Brabant" krijgen bungalowgasten eën levensmiddelenpakket, waarin zij tot hun niet geringe verba zing ook een exemplaar van het weekblad Story aantreffen en een flutromannetje uit de Candlelightserie van uitgeverij De Vrijbuiter. Uitingen van civilisatie die men wel eens ontvluchten wil roepen de vakantiegangers dus een hartelijk welkom toe. Wie dat niet op .prijs stelt, behoeft zich er niets van aan te trek ken en kan zelfs de welkoms- tcoctail laten staan. Niets is verplicht in een bungalow park, dank zij die veilige burcht van het eigen, tijdelijke tehuis. Zo wordt er ook niemand toe gedwongen, om zich in de Vendorado-parken als een VIP te laten behandelen, een zeer belangrijke gast dus. Dat kost namelijk ƒ79,- per week extra voor twee personen. Voor dat geld treft men op de dag van aankomst keurig op gemaakte bedden aan en ligt er zo'n „fireblok" klaar in de open haard. Gezwegen nog van het feit, dat elke morgén het ochtendblad in de eigen bungalow wordt bezorgd. LEO J.LEEUWIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5