Bloedbad stelt pro-Palestijnse politiek Italië ter discussie Duelclubs weer populair in West-Duitsland Spanninge tussen Israël en Syrië lopen verder op O BUITENLAND SaidócQowumt ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINAR Nederlandse arrestant bij protestactie in Wackersdorf MÜNCHEN Bij ten protestactie tegen de voorge nomen bouw van een opwerkingsfabriek voor kern afval in het Beierse Wackersdorf zijn gisteren drie Westduitsers en een Nederlander gearresteerd. Het viertal werd opgepakt na een korte schermutseling met politiemensen die het bouwterrein bewaken. De arrestanten maakten deel uit van een groep van on geveer honderd activisten die gedurende de feestda gen een tentenkamp bij het bouwterrein hebben op gericht. Een politiehelikopter die gisteren boven het kamp vloog werd met vuurpijlen beschoten waardoor het toestel volgens de politie ernstig had kunnen wor den beschadigd als het geraakt was. Volgens de West- duitse politie zijn de spanningen tussen tegenstanders van kernenergie en de politie op het bouwterrein van de opwerkingssfabriek duidelijk toegenomen sinds een dertigtal Nederlandse punkers bij het bouwter rein zijn aangekomen. Bestand Mali en Burkina Faso DAKAR Op aandringen van Niger, Ivoor kust en Togo zijn Mali en Burkina Faso, na twee dagen van grensgevechten, een bestand overeengekomen dat afgelopen middernacht is ingegaan. Mali en Burkina Faso (het voormali ge Opper Volta), beide landen in het noord westen van Afrika, betwisten elkaar al 25 jaar, sinds hun onafhankelijkheid, het grensgebied Agacher, dat 160 kilometer lang en 50 kilome ter breed is. Op Eerste Kerstdag was een grensoorlog uitgebroken die aan circa honderd mensen het leven heeft gekost. Beide landen hebben ermee ingestemd zich terug te trekken uit gebieden die zij bezet houden en de oude grenzen te respecteren. Waarnemers zullen toezien op de naleving van het akkoord. Wereldrecord in de rij staan LONDEN De 37-jarige Kevin Mellish heeft het wereldrecord in de rij staan gebroken. Toen het warenhuis Selfridges in Londen gisteren om ne gen uur de deuren open de voor de winter-uitver- koop, had de man acht tien dagen en een uur staan wachten. Hij heeft zijn tijd intussen niet verspild: al wachtend za melde hij rond circa achtduizend gulden in voor een hulpproject voor kinderen. Brug/tunnel tussen Italië en Sicilië ROME De Italiaanse re gering heeft gisteren for meel plannen goedgekeurd om een weg- en spoorweg verbinding aan te leggen tussen Sicilië en het Itali aanse vasteland. Het project zal meer dan zeven miljard gulden gaan kosten en moet over tien jaar klaar zijn. Voor 1987 zal een besluit worden genomen over de aard van de verbinding. Ge dacht wordt aan een han gende brug voor auto's en treinen en aan een tunnel. Het project zal vijfduizend werk bieden. Poolse reizigers blijven achter in Bondsrepubliek HAMBURG In de Bondsrepubliek zijn tijdens de kerstdagen 235 Polen achterge bleven die een cruise maakten. De drie schepen waarmee ze naar de Bondsrepu bliek waren gekomen, zijn tussen 24 en 26 december zonder hen teruggekeerd naar Polen. Volgens de Westduitse autoriteiten leert de ervaring dat een deel van de ach tergeblevenen na verloop van tijd terug keert naar Polen. Enkele vluchtelingen verklaarden dat zij niet naar Polen willen terugkeren wegens de dreigende stijging van de prijzen van levensmiddelen, de ver wachte reisbeperkingen en tekorten aan benzine en energie. Geen van hen zei het land uit politieke overwegingen te hebben verlaten. Acht jaar cel voor Westduitse ex-politicus wegens roofoverval BADEN-BADEN Een rechtbank i den-Baden heeft gisteren een voormalij politicus veroordeeld tot acht jaar wegel een gewapende roofoverval op eei lier. De 52-jarige Hans-Otto Schoi -voorzitter van de liberale partij i land-Paltz, maakte juwelen buit ter van omgerekend circa 1,3 miljoen guldj en sloeg de eigenaar van de winkel en eé vrouw met het pistool dat hij bij zich hal Scholl had verklaard dat hij het slachtoffl was van een samenzwering tegen hem f dat een dubbelganger was gebruikt bij I overval. Het openbaar ministerie zei c' Scholl de winkel had beroofd omdat I schulden had gemaakt. Lijst van terreurdaden in 1985 Hier volgt een lijst van de belangrijkste terreurdaden die zich dit jaar in de we reld hebben voorgedaan. In totaal zijn daarbij 744 doden gevallen, het aantal slachtoffers van de twee aanslagen van gisteren in Wenen en Rome. niet meegerekend. René Audrin, topman van het Franse ministerie van wordt vermoord voor zijn woning in Parijs. Action de Brit- 25 i deft Directe eist de verantwoordelijkheid op. 2 maart - Aanslagen op de Westduitse ambassade se residentie in Athene. 8 maart - De Rote Armee Fraktion laat bommen ontploffen in drie steden in de Bondsrepubliek, ter ondersteuning van stakende Britse mijnwerkers. In Beiroet vallen tachtig do den door een autobom bij een flatgebouw. 10 maart - twaalf Israelis gedood door een autobom in Zuid- -Libanon. 12 maart - Gijzeling in de Turkse ambassade in Ottawa. Een dode. de terroristen geven zich na vier uur over. 25 mei - Een Iraakse terrorist pleegt een zelfmoordaanslag op de.emir van Koeweit De emir raakt licht gewond. De terrorist en twee anderen worden gedood. 14 juni - Twee Arabische mannen kapen een TWA-toestel en doden een gijzelaar. Zij eisen vrijlating van zevenhon derd Libanese gevangenen door Israël. Dezelfde dag worden 23 Libanese militairen gedood door een autobom. 19 juni - Op het vliegveld van Frankfurt ontploft een kof fer. Drie doden en 42 gewonden. In Tripoli, Libanon, ont ploft een autobom Minstens zestig doden en honderd ge wonden. In San Salvador openen gewapende mannen het vuur op een terras en doden dertien mensen, onder wie vier Amerikaanse militairen. 20 juni - Vijf bommen ontploffen in Katmandu, Nepal. Ze ven mensen worden gedood en 23 raken gewond. 23 juni - Een exploderende koffer doodt twee kruiers op het vliegveld van Tokio. Dezelfde dag stort een Boeing van Air India in zee. Er zijn 329 doden, sabotage wordt vermoed. 10 juli - In de haven van Auckland wordt de Rainbow War rior door bommen tot zinken gebracht door de Franse gehei me dienst. Een dode. 8 aug - Amerikaanse soldaat vermoord en bomaanslag op luchtmachtbasis VS in Frankfurt. RAF wordt verantwoor delijk gesteld. 17 aug - Minstens vijftig doden door autobom bij supermarkt in Beiroet. 20 aug - 44 doden door autobom in Tripoli. 3 sept - Zwarte September eist verantwoordelijkheid op voor aanslag met handgranaten op hotel in Griekenland. Negen tien Britse gewonden. 16 sept - 39 gewonden bij granaataanval op cafe in Rome. Een Palestijn gearresteerd en beschuldigd. 25 sept - Drie Israëlis gedood na gijzeling jacht in Cyprus. Daders: twee Palestijnen en 30 sept - Drie Russische diplomaten ontvoerd wordt op 2 oktober dood teruggevonden. 7 okt - Kaping Achille Lauro. Een Amerikaanse passagier wordt gedood. Egyptisch vliegtuig gekaapt. Bestorming een dag alta kost in boord van en Brit. i Beiroet. Een later op Malt t zestig het leven. Waar slachtoffers vallen zijn ook overlevenden, die soms ternau wernood aan de dood ontsnappen. Naast verdriet was er giste ren daarom ook intense vreugde, zoals hier over het weerzien met een moeder, die de balie van El Al in Wenen net op tijd had verlaten voor een veilig vlucht naar Tel Aviv. (Van onze correspondent) ROME Het bloedbad dat gisteren op het vlieg veld van Rome is aange richt stelt opnieuw de pro- -Palestijnse politiek van de Italiaanse regering van Craxi en Andreotti ter discussie. Italië heeft veel begrip voor het Palestijnse standpunt en premier Craxi kan zich zelfs voor stellen dat de Palestijnen tot terroristische acties overgaan. Deze politiek heeft Italië bepaald niet gevrijwaard van Pale stijnse terreuracties. Inte gendeel. De affaire Achil le Lauro en de talrijke terroristische acties van Arabische bendes in Ro me-stad bewijzen dat dit land juist het favoriete werkterrein is geworden van vele soorten terroris me uit het Midden-Oos ten. Premier Craxi zal er de komende weken nog meer van horen, want aan de aanslag op Fiumicino zal waarschijnlijk een par lementair debat worden gewijd. Overigens heeft premier Craxi de actie van gisteren toege schreven aan „enkele splinter groepen die zich volledig bin nen de Palestijnse beweging hebben geïsoleerd". De gehele Italiaanse regering en de pre sident van de republiek heb ben hun „ontsteltenis" over de terreurdaad uitgesproken. Extra-vlucht Het was gistermorgen in Rome en Wenen hetzelfde beeld. Er stonden rijen wachtende pas sagiers voor de balies van de maatschappijen El Al en TWA toen om 09.10 uur op de lucht haven Fiumicino van Rome de hel losbrak. In de vertrekhal van „Leonar do da Vinei", één van de grootste vliegvelden van Euro pa, rennen op dat tijdstip vier Arabieren naar de vertrekba- lie van de Israëlische Lucht vaartmaatschappij El Al. Deze balie bevindt zich in het druk ste gedeelten van de hal, te genover een open bar ,en naast de vertrekbalie van de TWA. In de hal zijn ongeveer vijf tienhonderd mensen. Passagiers voor „El Al-Flight 385 to Tel Aviv" staan in de rij voor de El Al-balie om hun boarding card in ontvangst te nemen en hun bagage af te ge ven. De vertrektijd van Vlucht 385 is pas om 11.25 uur, maar de El Al begint haar boarding-procedure al twee uur van te voren, uit veilig heidsoverwegingen. Zoals al tijd wanneer El Al vliegt, is haar balie bewaakt door Itali aanse en Israëlische veilig heidsfunctionarissen. De normale vertrektijd van Vlucht 385 is 13.30. Maar om dat het passagiersaanbod voor Een omgevallen fiets en bagage, stille getuigen van de ontreddering op de luchthaven in Wenen. Israël op deze „derde" kerst dag buitengewoon groot is, heeft El Al enkele dagen gele den besloten een extra-vlucht in te lassen. De terroristen wa ren van dit bijzondere feit op de hoogte, en moeten zich dus al enkele dagen in Rome heb ben opgehouden om hun actie tot in de puntjes te kunnen voorbereiden. Ananas De actie verrast iedereen. Wanneer de vier van sporttas sen voorziene Arabieren bij de El Al-balie zijn aangekomen, halen ze inééns hun wapens voor de dag. Eerst gaat een drietal granaten richting balie. Een granaat (van het type „Ananas") slaat een „krater" in de betonnen vloer tussen de El Al- en de TWA-balie. En kele passagiers worden hier op slag gedood. Maar een andere granaat komt in de bar terecht en het is deze „handbom" die het grootste aantal slachtoffers maakt. De koffiebar is „bom vol" op dat moment van de ochtend. In enkele seconden worden tien klanten (die aan de bar koffie staan te drinken) gedood of raken zwaar ge wond. Een dertigtal mensen lopen daar scherfwonden op. De grote versierde kerstboom valt om. Inferno Wanneer de veiligheidsfunc tionarissen bij de El Al-balie in de gaten hebben wat er ge beurt, breekt de hel pas echt los. De agenten beginnen op de bommenwerpers te schieten en de „Arabieren" ledigen hun Kalashnikovs op alles wat be weegt. „Het was een inferno", vertellen overlevenden later. Anderen werpen zich plat op de grond en horen een kogelregen over zich heen gaan. In dit vuurgevecht ra ken tientallen wond. De „hel" duurt maar twee of drie minuten. Dan is de strijd beslist. Eén Israëlische agent is dood, een Italiaanse carabinie- re gewond. Van de vier aan vallers liggen er drie dood op de grond. De vierde is licht ge wond en wil zich verbergen tussen de doden en gewonden. Maar hij wordt opgemerkt. Wanneer hij probeert te vluchten, wordt hij door woe dende personen gepakt eh bij na gelyncht totdat de politie ingrijpt. Er gaan geruchten over een vijfde terrorist die zou zijn ontkomen. Maar de hele vertrekhal en de directe omgeving worden vergeefs naar hem afgestroopt. Het tafereel dat zich aan de eerste hulpverleners ontvouwt is dat van een slagveld. Meer dan tachtig doden en gewon den, gegil van pijn en angst, mensen die om hun dierbaren schreeuwen, honderden kof fers en tassen her en der neer gesmeten, en de hele vloer be zaaid met glasscherven. De „Sala Partenze numero A" van Leonardo da Vinci is een puinhoop. De hulpverlening wordt opge houden, want de kans bestaat dat er nog onontplofte bom men liggen. De politie vindt er nog elf van. De terrorist die trachtte te ontkomen blijkt er zelf nog twee in zijn zak te hebben. Reddingsacties De reddingsacties worden snel en efficiënt uitgevoerd. Daar voor zullen de politie en cara binieri later de complimenten krijgen. Maar niemand kan ontkennen dat de Romeinse politie onderhand veel erva ring heeft met het terrorisme. Het vliegveld wordt onmiddel lijk gesloten voor alle lucht verkeer. De wegen rond Fiu micino gaan ook dicht om de tientallen ambulances de kans te geven de van te voren uit gekozen ziekenhuizen in Rome zo snel mogelijk te be reiken. Pas na het middaguur wordt het lucht- en wegver keer met het vliegveld her steld. Omdat zich op vrijwel hetzelf de moment op het internatio nale vliegveld van Wenen een soortgelijke aanslag voordeed, wordt aangenomen dat de Weense en Romeinse acties door de leden van een zelfde terroristische beweging zijn gepleegd. De vijf daders van de aanslag in Rome hadden geen papieren bij zich, maar niemand twijfelt aan hun oor sprong uit het Midden Oosten. De enige gewonde die nog iets kan of wil zeggen bedient zich van het Arabisch. Hij weigert overigens elke medewerking aan het onderzoek. Gisteravond ontving een Spaans tv-station een telefoon tje waarin de verantwoorde lijkheid voor beide aanslagen werd opgeist door de extremis tische Palestijnse beweging van Abu Nidal. Deze beruchte terroristenleider had onlangs nog (in een interview met een Duits blad) verklaard dat zijn beweging het vooral op Euro pese vliegvelden voorzien had. TEL AVIV Israël en Syri hebben elkaar gisteren ove een weer ervan beschuldig opzettelijk de spanningen op voeren naar aanleiding van 1 raëlische verkenningsvluchte en Syrische luchtdoëlrakette in Libanon. Aanleiding vormen de onthul lingen van de Israëlische pre mier Shimon Peres dat Syri opnieuw mobiele SAM-6 e SAM-8 raketten in oostelij Libanon heeft geplaatst. Syri heeft hierop tot dusverre gee commentaar gegeven. Syrische staatsmedia voerdi aan dat Israël probeert he vredesproces in Libanon, d; onder auspiciën van Syrië op nieuw op gang is gebracht, laten mislukken. De Israëlische minister defensie Rabin zei dat de be doeling van Syrië is de kanse op vrede met Jordanië dwarsbomen. Volgens Rabi wil Damascus de Jordaans koning Hoessein ervan weer houden om een afzonderlijk vrede met Israël te sluiten, zo als Egypte deed in 1979. Intussen is bekend gewordei dat de topontmoeting tussen d Jordaanse koning Hussein ei de Syrische president Hafe Assad, die vandaag zou plaats hebben, is uitgesteld tot maan dag. Het Jordaanse persbureai Petra meldde dat het overle tussen beide staatshoofden wa uitgesteld na direct telefonisc! overleg. Een reden voor hfi uitstel werd niet opgegevft maar waarnemers vermoedet dat het te maken heeft mei Assads betrokkenheid bij Li banon, waar verwoede pogin gen worden gedaan de jaarwisseling nog een vre|)EN 'li irintii 'n g< «eren ark um i leftij e ei desakkoord te tekenen. Top van Amerikaanse en Russische jham| eer burgers oden >p ij (Vervolg van de voorpagina) wik WASHINGTON Ameri kaanse en Russische burger zullen elkaar morgen via d< lusie satelliet ontmoeten voor eer un burger-topconferentie van eei en 01 uur die wordt voorgezeter ring. door de Amerikaanse praats how-presentator Phil Donahue en zijn Russische collega Vla dimir Pozner. Via een satel J| lietverbinding zullen de stedei aats atste Seattle en Moskou met elkaai worden verbonden, zodat bur gers uit beide landen met. el kaar kunnen praten over df^1 oost-west betrekkingen. 17 port In elke studio zullen 175 men zitten. De Russische deel zijn op verzoek van d< ;'T Sovjet-Unie zelf, uitgekozei e_ door de Amerikaanse organi satoren van de burger-top. Eer n uitnodiging aan de Russen on het Amerikaanse publiek ui e kiezen werd afgewezen. He programma zal zowel in d< SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1170) -— ,,U heeft bijzonder spannende dingen beleefd, vrienden", zei Koning Antonyc II. „Maar toch begrijpen wij iets niet. Gij deeldet ons zojuist in bloemrijke bewoordingen mede, dat doctor Polnyck en zijn trawanten smidje Verholen gevangen genomen hadden. Hoe kon' Kolonel Plimmp dan zijn slimme plannetjes uit voeren met behulp van diezelfde smid?" „Dat was weer zo'n echt staaltje van kundig ge- heime-dienst-werk", lachte de smid. „Toen doc tor Polnyck mij eenmaal in handen had, liet hij mij per speciale helikopter wegbrengen naar Ni- colagonië. Het was de bedoeling dat ik aldaar in het openbaar gemold zou worden tot „leeringhe ende vermaeck" van de plaatselijke bevolking. Maar wij kwamen niet zo ver met die helikopter, want toen we over de Vale Kale Baai vlogen, za gen we daar ons grote vliegkampschip varen, de Dorus Kaaiman. Plotseling kwam er toen een pijlsnelle jager van het vliegdek omhoog. Ik had het dingetje al klaar zien staan..." „Nou, wat heb ik je gezegd over Plimmpie en zijn relaties met de Marine?" riep Sjeems Pond trots. „Je hebt gelijk, Sjeems", antwoordde smidje Verho len. „Het was duidelijk doorgestoken kaart. De snelle jager cirkelde enkele malen dreigend om ons heen. Toen ging hij plotseling in de aanval. Rat-tat-tat! Beng! Rinkeldekink! Met een paar welgemikte waarschuwingsschoten, knalde hij alle ruiten uit onze cockpit. Mijn piloot gilde moord en brand en dacht, dat zijn laatste uurtje geslagen had..." KEULEN Conserva tieve schermclubs met waarden als patriottisme, mannelijkheid en vecht lust hoog in het vaandel, schijnen in West-Duits land weer aan populari teit te winnen. De clubs waar vrouwen, buiten landers en dienstweige raars worden buitenge sloten, organiseren regel matig degenduels om de moed en onverschrok kenheid van de leden te testen en besluiten hun bijeenkomsten met het zingen van liederen over het „mooie vaderland Duitsland". Eén van de meest uitgesproken poli tieke clubs, Germania, propageert de hereniging van Duitsland met Oos tenrijk en met voormali ge Duitse gebieden in Tsjecho-Slowakije, Italië en Polen. De herleving van deze vere nigingen, die in de jaren zes tig én zeventig gedoemd le ken uit te sterven, wordt in verband gebracht met de te rugkeer van conservatieve waarden in de jaren tachtig. „In de jaren '60 en '70 moes ten we enkele clubs sluiten wegens ledentekort, maar dat is nu verleden tijd", zei een Keulse woordvoerder van Germania. Germania heeft een groot clubhuis aan de Rijn waarbinnen een portret hangt van de „ijzeren kanse lier' Otto von Bismarck en een gedenkplaat voor de vele leden die tijdens de Tweede Wereldoorlog „voor volk en vaderland hun leven hebben gegeven". In de Nazi-tijd waren de „mensur"-clubs („mensur" betekent studentenduel) ver boden omdat ze niet onder directe toezicht van de Partij stonden. „De mensen associë ren ons vaak met de Nazi's omdat wij ook gek zijn op de Duitse cultuur en we bepaal de gemeenschappelijk idea len hebben. Maar de vergelij king is oneerlijk", verklaarde een lid van Germania. „Hoe dan ook, ik denk dat het stre ven naar Duitsland's hereni ging legitiem is", voegde hij eraan toe. Bloedig De duelclubs, die namen dra gen als Germania, Merovin- gia en Frankonia, houden ge regeld onderlinge wedstrij den waar overeenkomstig de traditie strenge regels in acht moeten worden genomen. Zo mogen de studenten die de degens kruisen niet meer dan een meter van elkaar staan, mogen ze maar één arm ge bruiken en de rest van hun overigens nauwelijks be schermde lichaam niet bewe gen. Het hoofd wegtrekken om een degenstoot te ontwij ken wordt beschouwd als het lafheid. De gevechten kunnen nog wel eens een bloedige wen ding nemen, maar volgens een „oude makker" die al 55 jaar lid is van Merovingia en zich bij gelegenheid trots tooit met baret en kleurige sjerp, zijn de duels minder spannend dan vroeger. Hij vindt het nog steeds leuk om naar de gevechten te kijken, maar „vroeger waren ze veel bloediger". Een lidmaatschap van deze clubs kan nuttig zijn voor een toekomstige carrière. Men heeft dan toegang tot een netwerk van „oude mak kers" die een vooraanstaande positie innemen in de West duitse samenleving. Eén van die oude makkers is de astro naut Reinhard Furrer, die in oktober een Duitse ruimte missie leidde. Een lidteken op zijn gezicht herinnert aan zijn lidmaatschap van een Berlijnse club. Andreas Küffner, lid van Germania in Keulen, geeft toe dat contacten met andere leden voordelig kunnen zijn als je een baan zoekt, maar dat is bij lange na niet het be langrijkste aspect, zo zei hij. „Het belangrijkste voor ons is het principe van levenslange verbondenheid, de verplich ting om elkaar te steunen in goede of slechte tijden". r-v :<s

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4