Gelukkig over de drempel kidóe Gou/uj/nt VEEL SUCCES! ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINA 13 We leven snel, sneller, snelst in een steeds kleiner wor dende wereld. Dagelijks stroomt het nieuws onafgebro ken de huiskamer binnen via kranten, radio, televisie en tijdschriften. Maar uitzendingen duren kort en papier verdwijnt snel in de prullenmand of naar de oudpapier handelaar. En al even snel als uren, dagen, maanden en jaren als een schaduw heenvlieden, vervagen onze her inneringen. Nieuw(s) is snel oudbakken. Mijlpalen die groot op de voorpagina prijkten raken spoedig in de vergetelheid. Daarom laten wij op deze pagina nog eens een aantal hoogte- en dieptepunten van 1985 de revue passeren. Wij goten dat beeldverhaal in de vorm van een prijsvraag. De gevonden letters invullen in onderstaande vakjes: De opdracht is simpel: wij stellen 43 vragen over nieuwsfeiten uit 1985. Bij elke vraag staan drie antwoorden, elk met een letter. Noteer de letters van 1 tot en met 43 van de goede antwoorden. Die vormen sa men een uitspraak die goed aansluit bij het motto van deze pagina: oud en nieuw(s). Schrijf de gevonden zin op een briefkaart en stuur die vóór vrijdag 10 januari 1986 aan: Puzzelredactie Leidse Courant Postbus 11 2300 AA Leiden. U mag natuurlijk zoveel brief kaarten inzenden als uw wilt. Onder de goede inzendingen verloten wij drie waardebonnen ter waarde van respectievelijk 75, 50 en 25 gulden en vijf para plu's. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 VRAAG 1 Duizenden Ethiopische joden werden in het geheim via een luchtbrug overgebracht naar Israël. Deze groep is bekend als: N. Massaï I. Macondes H. Falashes VRAAG 2 Aan het begin van het jaar ontstond enig touwtrekken rond een Peruaanse orde voor de in nood verkerende werf van ADM. Inzet vormde de verbouwing van de krui- E. Almirante Grau V. El 25. de Mayo K. Belgrano Joop den Uyl is niet langer ,,de doctorandus van Buiten- veldert". Hij ontving een ere doctoraat van de universiteit van: T. Amsterdam E. Leiden H. Groningen Grote opschudding ontstond in en buiten Italië na de vrijla ting van de oorlogsmisdadi ger: R. Klaus Barbie O. Walter Reder P. Klaus Fischer VRAAG 5 Sonja Barend baarde opzien met het in beeld brengen van de ontsnapte misdadiger: S. Aage M. U. Stanley H. O. Frans H. VRAAG 6 Grote opschudding in katho liek Nederland na de benoe ming tot bisschop van 's-Her- togenbosch van monseig neur: T. Gijsen D. Ter Schure A. Simonis VRAAG 7 Het Belgische kabinet besloot tot plaatsing van kruisraket ten in het Belgische „Woens- drecht": E. Florennes A. Ukkel V. Francorchamps VRAAG 8 Het kabinet weigerde de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan: N. Willem Brand W. Hugo Brandt Corstius A. Gerard Reve VRAAG 9 Evert van Benthem won de dertiende Elfstedentocht in 6 uur en 47 min., op één schaatslengte gevolgd door de nummer twee: 0. Henri Ruitenberg D. Jos Niesten N. Dolle" Dries van Wijhe VRAAG 10 „Starwars", het ruchtmaken- de Amerikaanse ruimtewa pen, luistert officieel naar de 1. Space invaders H. Spacekill R. SDI Gorbatsjov werd de nieuwe sterke man in het Kremlin na het overlijden van partijleider: D. Tsjernenko G. Andropov E. Oestinov Oud-minister Jaap Boersma publiceerde zijn herinnerin gen in boekvorm onder de ti tel: T. Wat ik nog zeggen wilde M. Vuilnisman kan deze zak ook mee! F. Schoon schip op het Bin nenhof VRAAG 13 NOS-voorzitter Jürgens legde zijn functie neer. Hij werd op gevolgd door: E. Mr. A. Geurtsen N. Mr. P. van Dijke V. Dr. A. van den Heuvel VRAAG 14 President Reagan oogstte kritiek en woede met zijn be zoek aan een Duits oorlogs kerkhof waar ook SS'ers be graven liggen in: N. Dresden O. Bitburg E. München VRAAG 15 De bewindsman die op het matje moest komen, omdat hij bij de fiscus voor Sinter klaas speelde door belasting aanslagen van enkele vrien den, kennissen en bedrijven te verminderen is: 0. Koning S. Ruding R. Van der Stee VRAAG 16 De oude tijger Gerrie Knete- man liet nog eens zien hoe scherp zijn nagels kunnen zijn. Hij won de wielerklassie ker: B. Tirreno Adriatico A. LuikBastenakenLuik 1. Amstel Gold Race VRAAG 17 Op de achttiende verjaardag van kroonprins Willem Alexander verscheen een bio grafie geschreven door: T. Renate Rubinstein E. Hella Haasse R. Mevr. Drooglever Fortuin VRAAG 18 Tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan ons Tand werd voor een onver wachte kritische noot ge zorgd door: G. Katharina Halkes D. Sinie Strikwerda O. Hedwig Wasser VRAAG 19 In Brussel eindigde de finale om de Europacup I in een bloedbad na een veldslag tussen aanhangers van het Italiaanse Juventus en de En gelse club: O. Manchester United U. Liverpool E. Tottenham Hotspur VRAAG 20 Het skelet 1 waarschijnlijk de nazi kam parts Josef Mengele is, werd opgegraven in: D. Brazilië R. Argentinië N. Paraguay VRAAG 21 De VARA zorgde voor grote opschudding in christelijk Ne derland met het door Nelleke Burg voor de tv gezongen „blote" liedje: D. Bloot slaat dood O. Harderwijk M. Staphorst VRAAG 22 Een kaping van een Ameri kaans TWA-vliegtuig in Bei roet door Sji'ieten kwam na zeventien dagen tot een ein de na bemiddeling van: U. Nabih Berri E. Rashid Karami A. Joseph Skaff VRAAG 23 Na de benoeming van Andrej Gromyko tot president van de Sovjet-Unie werd tot mi nister van Buitenlandse Za ken benoemd: E. Nikolai Tichanov D. Eduard Sjevardnadze A. Nikolai Ogarkov VRAAG 24 Het Duitse tenniswonder Bo ris Becker werd de jongste Wimbledonkampioen. In de finale versloeg hij: L. Ivan Lendl W. Kevin Curren R. Anders Jarryd VRAAG 25 Franse geheime agenten ver woestten in de Nieuwzeeland- se havenstad Auckland het Greenpeace-schip: 0. Rainbow Warrior T. Greenpeace 1. Sirius VRAAG 26 De popmarathon „Live Aid" ten bate van hongerend Afri ka werd georganiseerd op ini tiatief van de Britse popster: H. Paul Young K. Paul Collins R. Bob Geldof VRAAG 27 Na een dambreuk in de Itali aanse Dolomieten zaaide een water- en modderlawine dood en verderf in het Italiaanse dorp: E. Avisio D. Stava V. Pampiago VRAAG 28 In Zuid-Afrika doodden poli tiekogels de zwarte advocate en strijdster tegen de apart heid: E. Winnie Mandela T. Victoria Mxenge A. Sicelo Lutywantsi VRAAG 29 1985 was een rampjaar voor de burgerluchtvaart. De erg ste ramp uit de geschiedenis met één enkel toestel 517 doden voltrok zich in N. Engeland A. Japan R. India VRAAG 30 In West-Duitsland volgde het ene spionageschandaal na het andere. De grootste klap voor de geheime dienst was het overlopen naar de DDR van het hoofd van de West- duitse contraspionage: I. Günther Guillaume L. Hans Joachim Tiedge K. Günther Walraff VRAAG 31 In de herfst van zijn carrière sloeg Joop Zoetemelk nog eens hard toe. In Montello werd hij wereldkampioen wielrennen. Tweede werd: E. Gerrie Kneteman I. Hennie Kuipers L. Greg Lemond VRAAG 32 De ineenstorting van het im perium van Bhagwan werd in geluid door de „vlucht" en onthullingen van: U. Ma Raijneeshpuram E. Ma Anand Sheela G. Ma Prem Puin VRAAG 33 De eerste Nederlandse ruim tevaarder, dr. Wubbo Ockels, cirkelde meer dan honderd maal rond de aarde aan boord van de Amerikaanse ruimteveer: W. Discovery E. Challenger S. Atlantis VRAAG 34 In België werd ook in 1985 een reeks bloedige overvallen op supermarkten gepleegd door de bende van: E. Nijssel N. Nijvel D. Heissel VRAAG 35 Het Colombiaanse plaatsje Armero werd met meer dan twintigduizend inwoners be dolven onder een lijkkleed van modder, uitgebraakt door de vulkaan: H. Nevado del Ruiz N. Vulcano del Tollima E. Mont Santa Isabel VRAAG 36 Palestijnse commando's gij zelden de passagiers van het Italiaanse cruiseschip „Achille Lauro", de voormalige Ne derlandse: A. Statendam T. Oranje E. Willem Ruys VRAAG 37 De Mexicaanse droom van het Nederlandse voetbalelftal veranderde in Rotterdam in een nachtmerrie na een Bel gisch doelpunt van: T. George Grün A. Franky Vanderelst 0. Eric Gerets VRAAG 38 Uit wraak voor een aanslag op Israëlische burgers aan boord van een schip in de ha ven van Larnaca verwoestten Israëlische vliegtuigen het hoofdkwartier van PLO-leider Arafat in: R. Damascus N. Tripoli E. Beiroet VRAAG 39 In Amerika werd het taboe rond aids doorbroken na het overlijden van de filmacteur: T. Yul Brunner K. Orsen Welles 1. Rock Hudson VRAAG 40 De Nobelprijs voor de Vrede 1985 ging naar: O. Artsen zonder grenzen E. Internationale Artsenorga nisatie ter voorkoming van een kernoorlog D. Vliegende dokters VRAAG 41 Oostenrijkse wijnboeren ver giftigden wijnen met het anti vriesmiddel: U. Diëthyleenglycol R. Propyethyleenglucose M. Dimythielglucol VRAAG 42 Na 44 dagen door guerrilla strijders te zijn gegijzeld werd in Midden-Amerika de doch ter vrijgelaten van president: W- Duarte D. Ortega S. Alfonsin VRAAG 43 Het Volkspetitionnement te gen de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland le verde het volgende aantal handtekeningen op: A. 3.156.926 T. 3.555.679 E. 3.743.455 Het was Oudejaarsavond. Buiten miezerde het, iets wat de man niet verwonderde. Het paste precies bij zijn stemming van enig zelfme delijden en melancholie. Hij had eigenlijk nooit geluk gehad in zijn leven, mijmerde hij. Onderuitge zakt in z'n stoel voor het raam, de geruite pantoffels aan, de krant opengeslagen op de knieën, over dacht hij z'n leven. Hij was geboren in 1929, als kind van een rijke vader. Hij was maar drie maanden rijkeluiszoontje ge weest; zijn vader was na de krach op de Newyorkse beurs om het le ven gekomen en de overblijvende familieleden moesten het huis aan de Amsterdamse gracht verlaten. Op school was hij een middenmo ter, een van die jongens in de gro te grijze meerderheid, die dat dan later tegenover hun kinderen ver bloemen. Zelfs zijn naam had hij tegen: Gert Jan Henneveld. Hij deed veel duurder aan dan hij was. 't Was een bekakte naam, terwijl hij nooit verder was geko men dan voetballen. Hij werd er veel mee geplaagd. Hij trouwde niet met het mooiste meisje van de buurt, niet eens met die van de straat. Ze kregen één jongen, een wat slome. Vreselijk Hef, maar toch niet de sportieve erfgenaam waarop hij gehoopt had. Maar ach, erfgenaam, wat had hij eigenlijk na te laten? Hij had een kantoorbaantje, niets op windends, elk jaar een periodiek erbij, maar niet meer dan dat. Zijn vrouw stierf aan anorexia nervosa; in de buurt ging het verhaal dat hij haar had laten verhongeren. De zoon ging de deur uit, liet niks meer van zich horen, de man was alleen. Nee, geluk had hij nooit ge had. ADVERTENTIE Van zijn bescheiden loontje had hij kans gezien iets te sparen. Hij had één droomwens, een Rolls Royce Silver Shadow, maar voor lopig zou hij met een gewone auto al meer dan tevreden zijn. Hij staakte zijn mijmeringen, pakte de krant op en zag ineens de adver tentie, zo'n kleintje: ,,Te koop, auto, in zeer goede staat, vraagprijs 500 gulden, te bevragen bij Apollolaan 138, al hier". Hij kon z'n ogen niet geloven en had bij nadere bestudering zijn twijfels. Een auto van vijfhonderd gulden van iemand die op de Goudkust (want zo werd die buurt genoemd) woont? Dat kon nooit veel zijn. Hij zuchtte diep, legde de krant terzijde en ging z'n eten op het fornuis zetten. Na de spinazie met ei en aardappeltjes en de af was, zat hij weer in z'n luie stoel. Zou hij? Hij pakte de krant op en automa tisch gingen z'n ogen weer naar die advertentie: Te koop, auto Zou hij? Hij zou! De man trok z'n duffelse jas aan, ging de deur uit, draaide het slot twee keer om en vroeg zich af waarom hij dat eigenlijk deed: er viel bij hem toch niets te stelen. Hij kwam op de Apollolaan en zocht naar het nummer. Wat een kasten van huizen stonden hier. Die mensen hadden toch echt ge luk in hun leven gehad. Hij belde aan bij nummer 138 en deed ver volgens een stapje achteruit als werd er plots een pistool op hem gericht. Die bel, dat was geen ge wone bel, die speelde „Für Elise"! Een in het zwart geklede oudere vrouw deed open. „Ehdag mevrouw, ik kom vanwege de ad vertentie die vandaag in de krant staat en waarin een auto voor vijf honderd gulden te koop wordt aangeboden. Maar ik vrees, bij nader inzien, dat ik het verkeerde adres heb en vraag u daar- „U bent hier aan het goede adres', onderbrak ze hem. „Ik heb inderdaad die annonce in de plaatselijke courant geplaatst". EEN ROLLS! De gedistingeerde dame deed een stap achteruit en haalde een bont jas van de kapstok. Ze hield hem de man voor. Die keek haar met niet-begrijpende ogen aan. „Wilt u mij even behulpzaam zijn?". Haas tig greep de man de jas en hielp de vrouw erin. Ze ging hem voor naar de dubbele garage en deed de linker deur open. Ze knipte het licht aan. Een Rolls! Daar stond potdorie een Rolls Royce Silver Shadow! De man keek verwilderd van de vrouw naar de auto en weer terug, niet tot spreken in staat. „Maar..., maar...", sta melde hij. Dit is het automobiel dat ik te koop heb", interrumpeer de de vrouw. „Maar. maarechode de man. „Datdat is Vijfhonderd gulden wil ik er voor hebben. U wilt zeker een proef ritje maken?", zei de vrouw volgens gewoonte de man in de reden val lend. De sleutel zat in het contact, de vrouw naast de man. Hij draaide de sleutel om, luisterde, hoorde niets, startte weer, maar een ake lig geluid maakte hem duidelijk dat de motor al lang liep. „Een rustige motor", probeerde de vrouw hem op z'n gemak te stel len. „Zó werkt de achteruit", maakte ze een te begrijpen arm gebaar. De auto gleed weg, de man zweefde en de vrouw reed mee. Na een rit die volgens de man anderhalve dag geduurd moest hebben, kwamen ze weer bij het huis van de vrouw. Ze stap ten uit. „Hebt u een beslissing geno men?" De man slikte, knikte en stak zijn hand uit naar z'n portefeuille. Hij overhandigde de vrouw met tril lende hand vijf briefjes van hon derd, die hij uit het geldkistje in de linnenkast had gehaaid. „U mag nu de auto de uwe noemen. Wilt u morgen, ook al is het dan Nieuw jaar, komen voor het vervullen van de nodige formaliteiten? Dan groet ik u en zullen we zeggen: tot morgenochtend tien uur?". Ver dwaasd knikte de man. Een Rolls! Hij was eigenaar van een echte Rolls Royce Silver Shadow! Hij groette de vrouw kort, liet de auto staan hij was toch niet meer tot rijden in staat en vluchtte weg. Van slapen kwam niets die nacht, van eten de volgende morgen evenmin. De weg naar de Apollo laan leek drie keer zo lang als de avond ervoor, de huizen nóg ko lossaler. De man voelde zich een boef, een oneerlijk sujet. De vrouw moest in de war zijn geweest. Je verkocht toch niet een Rolls Roy ce, een Silver Shadow nota bene, voor vijfhonderd gulden. Als hij daar straks kwam, overdacht hij, zou de politie wel staan te wach ten. Ze zouden hem meenemen in verband met oplichting van een vrouw, die niet volledig bij zinnen was. Hoe had hij toch ook zo stom kunnen zijn? Hij stapte door en kwam bij de plaats van bestemming. Geen po litieauto te zien. Hij draaide zich om endaar reed een witte volkswagen met blauwe lichtbalk op het dak. Zié je wel! De auto reed echter kalmpjes door; de agenten erin hadden wel belang stelling voor de man die in deze chique wijk zo vreemd deed. Straks nog maar eens langs rij den, besloten ze, en reden de hoek om. De man belde aan, de vrouw deed open en noodde hem binnen. Hij pakte al bij de garde robe de zaken robuust aan. „Me vrouw, ik denk dat er gisteravond sprake was van een pijnlijke ver gissing. Wilt uZe onderbrak hem alweer! Straksgoede man, straks". In wat kennelijk de huisbibliotheek was, nipten beiden aan de koffie met cognac Napoléon, waarop de vrouw ongevraagd aan haar ver haal begon. „Ik ben de weduwe van mr. dr. Wilhelmus Fonteyn du Clèque. Mijn man is drie weken geleden gestorven. Hij bleek een maitresse te hebben gehad. Dat heb ik nooit geweten. Testamentair liet hij me vrijwel alles na: dit huis. ons chalet in Zwitserland, het geld, de aande len. Behalve, behalve", benadruk te ze, „de Rolls Royce, waarin u gisteravond hebt gereden. Wijlen mijn man had in zijn testament ge zet dat deze auto verkocht moest worden. En zijn maitresse zou de opbrengst krijgen". GEORGE HUISMAN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 29