Ut Vluchtelingen steeds minder welkom I BINNENLAND S jjteidóQ. Sotrumt ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINA 5 Bij de marine Prins Willem Alexander heeft een bewogen jaar achter de rug. Wegens het bereiken van de achttienjarige leeftijd werd hij deze zomer officieel geïnstalleerd als lid van de Raad van State. In dezelfde periode beëin digde de prins zijn opleiding aan het Atlantic College in Wales, waarna hij zich in Den Helder meldde voor het volgen van een achttien maanden durende marine-opleiding. Zijn opleiding werd begin december enige dagen onderbroken door een opname in het Haagse Bronovoziekenhuis voor een operatie aan zijn blindedarm. Tenslotte was de prins deze maand nog het onderwerp van een kort geding dat prins Claus aanspan de tegen de uitgeverij van het sensatieblad Privé. Iraniërs uitgewezen Strengere selectie asielzoekersArgentijns gezin moet het land uit",Veel Tamils het land uit": Krantekoppen over Nederlands vluchtelingenbeleid in 1985. Het jaar waarin drieduizend Tamils naar Nederland kwamen en zeventienhonderd het land weer uit vluchtten naar een gastvrijer land. Het jaar waarin men op Schiphol een vluchteling uit hongerend Eritrea (Ethiopië) zag komen, gaan en pas toegelaten worden nadat hij nogmaals kwam. Gastvrij Nederland 1985: de vluchteling als jojo. Frits Florin, coördinator van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN):Nederland sluit zich steeds meer af". Vliegverkeer lam Luchtverkeersleiders hebben een redelijk zwaar beroep, maar dat gegeven had op 24 mei („zwarte vrijdag") slechts indirect te maken met een massaal ziek melden door personeel van de verkeersleidingen van Schiphol, Rotterdam en Beek. Men eiste een salaris dat even hoog was als dat van collega's van Euro control in Beek. Het vliegverkeer van en naar Nederland lag die dag lam, hetgeen op de vliegvelden te merken was aan lege aankomsthallen en overvolle vertrekhallen. Na twee on rustige maanden kregen de verkeersleiders veertien procent salarisverhoging, het lagere personeel 7,5 procent. De geruchtmakende RSV-enquête kreeg dit jaar nog een staartje. Minister Van Aardenne moest het boetekleed aantrek ken naar aanleiding van de conclusie van de parlementaire commissie dat hij de Kamer informatie had onthouden en on juist had voorgelicht. Zijn partijgenoot Joekes, vice-voorzitter van de commissie, deelde de conclusie van de commissie en zag als gevolg daarvan zijn kansen op herverkiezing in de Ka mer verloren gaan. Ook Van Aardenne keert niet in de Kamer terug. Naar eventuele meineed, gepleegd door de voormalige RSV-topman De Vries, loopt nog steeds een onderzoek door de Haagse officier van justitie. DEN HAAG Hoewel staatsse cretaris Korte-van Hemel (justitie) op dringend verzoek van de Twee de Kamer „in beginsel" bereid is in 1986 het aantal uit te nodigen vluchtelingen te verdubbelen (van tweehonderdvijftig naar ongeveer vijfhonderd), blijft de VVN somber. Want de regering mag dan op verzoek meer vluchtelingen uit nodigen, individuele vluchtelingen die onaangekondigd ons land bin- t nenkomen, zijn steeds minder wel- kom. De VVN schat dat er in Nederland ruim vijftienduizend vluchtelingen wonen. Dat is niet veel. Het is zelfs te weinig om Nederland, in verge lijking met andere Westeuropese landen „gastvrij" te noemen. Van de zes rijkste landen in West-Eu ropa herbergt Nederland verhou dingsgewijs het minste aantal vluchtelingen: één op de 950 in woners. België vangt één vluchte ling per 270 inwoners op en „scoort" daarmee het hoogst in Europa. Hoewel cijfers niet alles zeggen, lijkt de conclusie van de VVN dat „ons land, in tegenstel ling tot wat wel eens beweerd wordt, bepaald niet voorop loopt bij het opnemen van vluchtelin gen", niet overdreven. In 1982 werd 43 procent van de asielaan vragen afgewezen, in 1985 is dat opgelopen tot vijfenzeventig pro cent. Frits Florin: „Deze cijfers ge ven in elk geval een goede indica tie. Met staatssecretaris Korte-van Hemel zijn we op het laagste punt sinds de Tweede Wereldoorlog beland. De overheid voert een campagne tegen vluchtelingen door de motieven van asielaanvra gers al bij voorbaat in twijfel te trekken. Wij hebben alleen al over de Tamils zes kantjes opmerkin gen van ambtenaren die niet door de beugel kunnen". TREND Dat de Nederlandse vluchtelingen opvang in 1985 een dieptepunt heeft bereikt, blijkt vooral uit de behandeling van de Tamils en de Iraniërs. De eerste Tamils vlucht ten eind 1984 uit Sri Lanka naar Nederland. Hun aantal liep in de loop van dit jaar op tot driedui zend. Hoewel de Hoge Commissa ris voor Vluchtelingen van de Ver enigde Naties uitsprak dat Tamils beschouwd moeten worden als vluchtelingen, stuurden de Neder landse autoriteiten in januari 43 Tamils van Schiphol terug naar Sri Lanka. Florin: „Daarmee was de trend voor 1985 gezet". Nadat de regeringscommissie Wijnaends tot de zeer omstreden conclu sie kwam dat er voor de Tamils geen enkele reden was om Sri Lanka te ontvluchten, hielden de meeste Tamils het in Nederland voor gezien. Van de drieduizend I |and en Frankrijk. In december vluchtten er zeventienhonderd het Werd bekend dat slechts tien pro land uit, vooral naar West-Duits- cent van de overgebleven dertien- RETOUR Een tweede groep vluchtelingen die dit jaar het slachtoffer werd van Nederlands beleid zijn de Ira niërs. Florin: „De Iraniërs die naar Nederland vluchten, zijn voorna melijk politieke tegenstanders van Khomeiny. Nederland stuurt ze het liefst direct weer terug. Op 21 april werden zevenendertig Ira niërs onmiddellijk na aankomst op Schiphol teruggestuurd. In augus tus werden Iraniërs die via Turkije of Pakistan naar Schiphol reisden vastgehouden in de transitzone van het vliegveld. Daar moesten ze wachten op een beslissing over hun asielaanvraag. Staatssecreta ris Korte-van Hemel vond dat ze asiel hadden moeten aanvragen in Rienk Kamer Rienk Kamer keerde begin februari weer terug in Nederland na een korte gevangenschap in de Vere nigde Staten. De Nederlander verwierf „bekend heid" als uitvinder van de fiscale superaftrek en als grondlegger van het American Land Programme (ALP). Toen het ALP-imperium instortte, werden dui zenden beleggers meegesleept. De van fraude be tichte Kamer eiste in september j.l. een schadever goeding van 4,4 miljoen gulden van de Belgische re gering. Hij voelde zich verradep door de zuiderburen omdat hij eind 1983 op hun grondgebied (Baarle Hertog) was gearresteerd en tien maanden later door hen was uitgeleverd aan de Amerikanen. Turkije en Pakistan, landen die zichzelf niet als asiellanden be schouwen. In Pakistan zitten al 2,5 miljoen gevluchte Afghanen. Vijf Iraniërs die Nederland terugstuur de naar Pakistan zitten daar nu min of meer gevangen. Ze moeten van de Pakistaanse autoriteiten terug naar Nederland, maar de vliegtuigmaatschappij weigert hen te vervoeren omdat men bang is dat Nederland hen voor de tweede keer (op kosten van de maat schappij) op het vliegtuig zal zet ten". Toen de staatssecretaris op 30 september weer een aantal Ira niërs naar Turkije wilde terugzen den, liet Turkije weten hen te zul len beschouwen als doorreizende passagiers. Doorreizend naar Iran, wel te verstaan. Waarop de uitzet ting werd uitgesteld. WRANG VOORBEELD „De Nederlandse regering gaat er hard tegenaan", zegt Florin. „Je ziet de humanitaire sfeer wegeb ben". Wrang voorbeeld daarvan is de vluchteling uit Eritrea die werd teruggestuurd naar Soedan, in de zelfde periode dat er voedselpak ketten naar dat land gingen. Soe dan stuurde de vluchteling linea recta terug naar Nederland. Een voorbeeld van het „ruimhartige" beleid dat Korte-van Hemel zegt te. voeren? Florin: „Het woord ruimhartig komt me zo langzamer hand de keel uit. Nederland sluit zich steeds meer af. Ik vind het moeilijk dat te verklaren. Een deel van de verklaring ligt in de invloed die het ministerie van buitenland se zaken heeft in het asielbeleid. Het opnemen van vluchtelingen doorkruist soms de belangen van dat ministerie, want daarmee wor den landen voor het hoofd gesto ten. Bovendien is vluchtelingen hulp geen populair onderwerp. Je wint er de verkiezingen niet mee. Het afwijzende beleid kan een concessie aan de kiezers zijn, een reactie op de opkomst van ex treem-rechts". STEVO AKKERMAN Handtekeningen Ruim vijf miljoen enquêtekaar- ten werden dit najaar huis- aan-huis verspreid om de me ning van de Nederlandse be volking te peilen over de plaat sing van kruisraketten in Woensdrecht. Voorzitter S. Strikwerda (links) van het Komitee Kruisraketten Nee nam de eerste kaart in ont vangst. Na twee maanden in zamelen kon zij bij de slotma nifestatie in de Haagse Hout- rusthallen premier Lubbers 3.743.455 handtekeningen te gen de plaatsing van de raket ten aanbieden. Het mocht niet baten: op 1 november besloot het kabinet tot plaatsing van 48 raketten in 1988. Ballon vaart Het echtpaar Henk en Evelien Brink en Evert Louwman (midden) waren vlak voor hun ballonreis van Canada naar Europa nog vol optimisme. Op maandag 26 augustus, slechts 26 uur later, deed een open gasklep de bal lon alle hoogte verliezen, waarna de gondel met in zittenden ternauwernood uit de kolkende oceaan kon worden opgepikt door het containerschip „Evergreet". „Ballon vaart" was voor de drie Nederlanders onverwacht twee woorden geworden. Autokeuring Op doorgeroeste onderstellen en car rosserieën van auto's wordt extra gelet sinds de op 15 juli ingevoerde verplichte keuring. De afgelopen maanden moes ten alleen de auto's ouder dan tien jaar zeer streng worden gekeurd, vanaf ko mend jaar zijn alle auto's ouder dan ze ven jaar aan de beurt. Vanaf 1987 ont loopt geen enkele auto boven de drie jaar zijn jaarlijkse test. Zelfs een onver lichte snelheidsmeter kan al aanleiding zijn een auto af te keuren. Opz'nUrks Vissers van de Urker vloot lieten zich de afgelopen maand de vis niet van het brood eten door het ministerie van Landbouw en Visserij. Vooral de Urkers, maar ook menig andere visser, lieten geen gelegendheid onbenut om meer vis te vangen dan volgens de richtlijnen van de EG is toegestaan. Tegen boetes en inbeslagname van visopbrengsten bleven zij zich op alle manieren verzetten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21