Extra loon voor ambtenaren die meer presteren Afscheid Vrees voor meer terreur aanslagen 1985 te kijk lYl'l-LT.HHPI ee 19< TE KIJK Russische inval Afghanistan met demonstraties herdacht Ccid^c 6omant ^SStekoc fl§*£eidóe (Soma/nt Nieuwe terreurgroep actief in Nederland Belastingdienst houdt De Vries in het oog VOORSTEL MINISTER RIETKERK ISRAËL ZWEERTWRAAK ■m Familie Tito wil royalties HET WEER DEZE KRANT INKLEUR Zaterdag 28 december 1985, 77e jaargang no. 23385 Uitgave Westerpers, behorende lotSijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Veel bewolking en vooral in het midden en zuiden van het land perioden met sneeuw. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige wind uit noordelijke richtingen, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 8.48 uur, onder: 16.37 uur. Hoogwater Scheveningen: 4.19 en 16.26 uur. Laagwater: 12.17 uur. BONN/PARIJS/NEW DELHI In West-Duitsland, Frank rijk, Pakistan, Iran en India zijn gisteren bijeenkomsten en demonstraties gehouden ter herdenking van de zesde ver jaardag van de Russische mili taire interventie in Afghanis tan. Bondskanselier Helmut Kohl verklaarde gisteren dat een re cent rapport van de Verenigde Naties over schendingen van de mensenrechten in Afgha nistan de verhoogde noodzake lijkheid aantoont van de uitoe fening van politieke en morele druk op de Sovjet-Unie. De Britse premier Margaret That cher heeft gisteren voorgesteld een neutrale status voor Af ghanistan naar Oostenrijks model te creëren. President Reagan heeft de Sovjet-Unie er gisteren van beschuldigd' „barbaarse oorlogsmethoden" toe te passen in het land waar sedert de bezetting al ruim één miljoen doden zijn te betreu ren. Buiten de Sovjetambassade in Parijs verzamelden zich onge veer honderd mensen. Tijdens een protestmars naar het ge bouw riepen de aanhangers van de moslimrebellen in Af ghanistan leuzen als „Russen eruit" en „Gorbatsjov moorde naar". In de Iraanse hoofdstad Teheran protesteerden duizen den Afghaanse vluchtelingen van verschillende politieke richtingen en in de Indische hoofdstad voorkwam de politie dat een menigte, onder wie circa 3000 Afghanen, de Sovje tambassade zou bereiken. De zesde verjaardag van de militaire interventie van de Sovjetunie in Afghanistan is gisteren in de officiële Sovjet media onopgemerkt voorbijge gaan. Geen van de belangrijk ste kranten maakte melding van de coup. Het is een goede traditie aan het eind van het jaar terug te blikken op de twaalf maanden die voorbij zijn. Nog een paar dagen en 1985 is geschiedenis. Het was een veelbewo gen jaar. Zo zal 1985 bekend blijven als een rampzalig jaar voor de luchtvaart. De natuur eiste door droogte en andere rampen een hoge tol. Voor Nederland was 1985 echter ook het jaar van eindelijk weer eens een Elfstedentocht. En natuurlijk van het bezoek van de paus. In een speciale bijlage wordt 1985 nog eens te kijk gezet. Deze bijlage be vat onder meer interviews met minister De Ruiter van De fensie die een spannend kruisrakettenjaar achter de rug heeft en met de voorzitters van het VNO en de FNV, res pectievelijk werkgevers- en werknemersorganisaties. VERDER IN „1985 TE KIJK": Een gesprek rnet bisschop Ernst van Breda over het bezoek van de paus, de verhoudingen in de Neder landse katholieke kerk, de bisschoppensynode en oe cumene. Een vertegenwoordigster van Artsen zonder Grenzen vertelt over de hulp die deze organisatie heeft ver leend na de aardbeving in Mexico en de vulkaanuit barsting in Colombia. Tamils vluchtten naar ons land. Maar de meesten van hen kregen geen verblijfsvergunning want vluchte lingen zijn in Nederland steeds minder welkom. Op de dierententoonstelling Beestenspul werd Fred die Hofkes lelijk door een hond gebeten. Behoorlijke schadevergoeding is uitgebleven. Voorhout kwam dit jaar in het nieuws doordat de nieuwe woningen aan de Waterlelieweg werden op geleverd zonder riolering of aansluitingen voor elek triciteit en gas. Alles blijkt nu piekfijn in orde. Na de popmanifestatie Live Aid, die miljoenen heeft opgeleverd voor hongerend Afrika, heeft Bob Geldof, de organisator van het festival, behalve lof ook kri tiek moeten verwerken. In Gerard Joling heeft Nederland weer eens een on vervalst Nederlands idool. Han Kulker van de Bataven in Leiden doet pas een paar jaar aan atletiek. Maar hij doet het voortreffelijk. Zo goed zelfs dat hij de uitspraak aandurft: „Rob Druppers, die pak ik nog wel een keer". Onze verslaggevers die indertijd midden in het ge weld van het Heizelstadion belandden en vervolgens uitriepen: „Nooit meer voetbal", zijn toch weer naar wedstrijden gaan kijken. En constateerden dat weini gen iets van het drama in Brussel hadden geleerd. Hoewel vrijwel alles wat wij wegdoen bijna ongezien in de vuilniszak of -container verdwijnt, staan we bij sommige dingen waarvan we afscheid moeten .nemen toch wat uitvoeriger stil. Neem nu zon oud jaar. De een zal er met meer plezier op terugkijken dan de ander. Maar op 1 januari beginnen we toch maar weer met een gloednieuw exemplaar. Sommige dingen van het oude zijn we zelfs alweer vergeten. Vandaar, dat de Leidse Courant vandaag met het Om u mocht u daar op de drempel behoefte aan hebben een blik terug te gunnen op het nieuws van alledag. En daarna vanzelfsprekend met de Leidse Courant op naar de 365 volgende dagen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ZWOLLE Er is een nieuwe terreurgroep actief in Nederland die opereert onder de naam „AGIT", een afkorting voor „Agitatie tegen...". Dit concludeert de Zwolse recherche nadat dinsdagnacht een garage van Mercedes in die plaats in vlammen opging. De brand stichting, waarbij voor ruim 1,5 miljoen gulden scha de is aangericht, werd in een knipselbrief door „AGIT" opgeëist. De groepering meldt dat zijn actie bedoeld is als protest tegen de vermeende betrokken heid van Mercedes bij wapenleveranties aan Zuid- Afrika. November dit jaar liet „AGIT" voor het eerst van zich horen toen het hoofdkantoor van de Elektri citeitsmaatschappij IJsselcentrale in Zwolle met mo lotovcocktails werd bestookt. Toen was nog niet dui delijk in hoeverre de anonieme brief van AGIT se rieus genomen kon worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De daartoe „geëigende" belastingambte naren houden de financiën van de oud president-commis saris van RSV, De Vries, voortdurend in de gaten. Staats secretaris Koning (Financiën) heeft dit het kamerlid Kombrink (PvdA) laten weren in antwoorden op vragen. Kombrink had eerder laten blijken niet gerust te zijn over de controle op de financiële handel en wandel van de omstreden directeur, aangezien deze momenteel in het buitenland verblijft. Maar volgens Koning wordt De Vries nog steeds als een binnenlandse belastingplichtige aangemerkt en gezien zijn betrokkenheid bij de RSV-af- faire in het oog gehouden. Reagan en Gorbatsjov spreken elkaar toe op nieuwjaarsdag WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov zullen op nieuwjaarsdag el- kaars volk toespreken. De ongeveer vijl minuten durende zullen van tevoren worden opgenomen en op 1 19.00 uur Nederlandse tijd) gelijktijdig in de en de Verenigde Staten worden uitgezonden, wordt dat Reagan en Gorbatsjov zullen spreken in geest van goede betrekkingen. De Russen zullen de bood- van Reagan via de staatstelevisie uitzenden en de rikaanse radiozender Voice of America die uitzendt Oost-Europa zal de toespraak tegelijkertijd uitzenden, eerste en laatste keer dat een Amerikaanse president rechtstreeks via de televisie tot de Russische bevolking was tijdens het bezoek van Richard Nixon aan Mos- in 1972. 4: Top van Amerikaanse en Russische burgers. In de kraag gevat, letterlijk, kort na het bloedbad in Rome. De identiteit van de man, vermoedelijk lid van een PLO-splintergroe- pering, is nog niet bekend. ROME/ATHENE/TEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambte naren die goed werken kunnen daarvoor in de toekomst rekenen op een extra financiële be loning. Dit voorstel heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) gisteren bekend ge maakt. Bedoeling van zijn „prestatieplan", dat begin 1986 wordt uitge werkt, is het resultaat gericht werken en crea tief gedrag van ambte naren te bevorderen. Volgens Rietkerk moet er een duidelijker verband ko men tussen werk en belo ning. Bij beslissingen over bezoldiging, incidentele ex tra beloningen en functieve randering zou dan ook zorg vuldiger gekeken moeten worden naar het functione ren van de betreffende amb tenaar, zo schrijft de be windsman in een voorlopige nota. Teneinde de doorstroming binnen de rijksdiensten te bevorderen is Rietkerk er verder voorstander van dat topambtenaren in beleids-, staf- en algemene beheers functies in de toekomst nog maar voor vijf jaar benoemd mogen worden. Daarna is een herbenoeming voor hooguit nog eens vijf jaar mogelijk. De minister werkt ook aan een herziening van de regels over rechtsposities van amb tenaren bij herplaatsing en ontslag. Tevens moeten de centrale departementale or ganisaties verder verkleind worden om bureaucratische procedures te beperken. Daarbij wordt bekeken of de verzelfstandiging van dien sten met eigen verantwoor delijkheden voor de finan ciën, mogelijk is. Binnen de rijkoverheid moet, zo wil Rietkerk, ver der meer aandacht gegeven worden aan het manage ment. Er worden hiertoe speciale opleidingen in het leven geroepen alsmede een systeem om ambtenaren met leidinggevende capaciteiten eerder te „ontdekken". i AVIV Uit vrees voor meer terreur-acties zijn gisteren na de aanslagen in Rome en Wenen ver scherpte veiligheidsmaat regelen genomen op de Europese vliegvelden: in Zwitserland op de lucht havens van Genève en Zürich, op de luchthavens rond Parijs, alle Britse luchthavens zowel als op Schiphol, waar de politie verzocht om extra man kracht en materieel. Volgens de laatste berichten zijn in Rome zeker dertien do den gevallen, van wie negen passagiers, één Israëlische vei ligheidsagent en drie terroris ten. Van de vier aanvallers in Rome raakte de laatste ge wond, maar niet levensgevaar lijk. Hij weigert vragen van de politie te beantwoorden. In Wenen vielen vier doden. On der de ruim honderd gewon den in Rome en Wenen samen bevonden zich zeven Israë liërs. De aanslagen konden worden gepleegd ondanks de extra veiligheidsmaatregelen die op alle Westeuropese luchthavens waren genomen nadat Interpol had gemeld over aanwijzingen te beschikken dat er tijdens de kerstdagen een aanslag zou worden gepleegd. Beide aan slagen werden gepleegd in ruimtes die voor het publiek vrij toegankelijk zijn. De Griekse regering, die net als Italië en Oostenrijk goede betrekkingen onderhoudt met de PLO, veroordeelde de aan slagen als barbaars. Ook Was hington veroordeelde de aan slag. Paus Johannes Paulus II BELGRADO De weduwe en twee zoons van de Joego slavische leider Tito hebben twee uitgeverijen voor de rechter gedaagd om deze te dwingen hen de royalties te betalen op diens geschriften. Tito's nabestaanden menen recht te hebben op omgere kend 420.000 gulden aan royal ties op de ruim twintig boeken en geschriften van Tito. Door de positie van Tito als vader des vaderlands, menen de uit geverijen Narodna Knjiga en Komunist dat diens geschrif ten nationaal en openbaar be zit zijn, waarop geen royalties verschuldigd zijn. Een datum voor het proces is nog niet vastgesteld. (ADVERTENTIE) RUIME EN EXCLUSIEVE S KOLLEKTIE pientere prijzen v.d. WATER J wereld. Bijna alle zijn uitge voerd door of toegeschreven aan Palestijnse guerrillastrij ders of sympathisanten die zeggen te strijden voor de ves tiging van een autonome Pale stijnse staat. De Israëlische minister van defensie, Rabin, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op Euro pese leiders, „zoals Craxi en Kreisky, die de leider van de PLO, Jasser Arafat, als een duif blijven voorstellen". Pag. 3: Schiphol moet veili ger Pag. 4: Pro-Palestijne poli tiek Italië ter discussie verschrikkelijke gebeurtenissen gistermorgen. sprak van een barbaarse daad van geweld, terwijl ook het PLO-kantoor in Rome de aan slag veroordeelde als een cri minele daad. De Italiaanse premier Bettino Craxi zei dat de terroristen waarschijnlijk tot een extreem arabisch-Pa- lestijnse randgroepering beho ren of op eigen houtje hadden gehëndeld. Intussen heeft Israël wraak gezworen en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO ver antwoordelijk gesteld voor de aanslagen. De aanslagen vor men de jongste in een hele se rie op Israëlische doelen in de

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1