„Geen tijd om te huilen" BUITENLAND TE KIJK ARTSEN ZONDER GRENZEN SNELLEN TE HULP BIJ RAMPEN AMSTERDAM „Als arts ben je natuurlijk wel wat gewend. En als je het heel clean bekijkt, is er me disch gezien nauwelijks verschil tussen de wond van een ver keersslachtoffer en de verwondin gen van een Colombiaan, die uit de modder van Armero is gered. Daarmee wil ik niet zeggen dat al die ellende mij onberoerd heeft gelaten. Maar het is niet mijn in stelling eerst een potje te gaan huilen. Daar was ook geen tijd voor. Ik steek liever mijn handen uit de mouwen". Elke keer als zich ergens op de wereld een grote ramp voltrekt, komt uit alle delen van de wereld de hulpverlening op gang: medicij nen, tenten, dekens, voedsel, transportmiddelen maar ook com plete reddingsploegen en hulp teams. Een van de organisaties die zich in het bijzonder bezighoudt met de medische hulp aan slachtoffers van oorlogs- en natuurgeweld is Artsen zonder Grenzen. In 1984 in Frankrijk opgericht, heeft deze or ganisatie inmiddels afdelingen in België, Zwitserland en Nederland. Artsen zonder Grenzen stelt zich ten doel in noodgevallen medische hulp te verlenen zonder onder scheid te maken naar politieke overtuiging, ras of geloof. Een aantal projecten heeft een langere looptijd, zoals bijvoorbeeld de hulp aan vluchtelingen in Soedan. Maar soms is het zaak op heel korte termijn te reageren, zoals dit jaar na de aardbeving in Mexico en de vulkaanuitbarsting in Co lombia. Barbara Lopez Cardozo (31), arts, heeft deelgenomen aan zowel de missie naar Mexico als die naar INAtidóCSoUamxt ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINA 3 Wijnschandaal Honderdduizenden fles sen Oostenrijkse wijn werden de afgelopen zomer uit de winkelrek- ken gehaald en vernie tigd, nadat bekend was geworden dat Oosten rijkse wijnhandelaren di- ethyleenglycol door hun wijnen hadden ge mengd, om het druive- nat een zoetere smaak te geven. De zoetmaker die ook in anti-vries voorkomt, is zeer scha delijk voor de gezond heid. Ook in Duitse en Italiaanse wijnen werden schadelijke stoffen aan getroffen. Spionnen Is 1985 het jaar van de spion? Je zou het haast zeggen. Talrij ke spionnen van Oost en West liepen over of werden ontmas kerd. Geruchtmakend was de affaire rond Hans-Joachim Tiedge, de Westduitse contra- spionage-expert, die naar de DDR overliep en tal van West duits e geheimen met zich mee nam. Maar de meeste op schudding veroorzaakte de hoge KGB-officier Vladimir Joertsjenko (foto), door twee maal over te lopen. Eerst vroeg hij asiel in de Verenigde Staten. Eenmaal in Washing ton aangekomen kwam hij op zijn besluit terug. De reden waarom hij weer naar de Sov jet-Unie overliep is niet be kend. Aids Aids wordt wel de ziekte van de eeuw genoemd. In elk geval heeft aids in korte tijd al duizenden slachtoffers gemaakt, voorname lijk onder homofielen. De dood van de bekende 59-jarige acteur Rock Hudson op 2 oktober leidde ertoe dat met name in de VS (waar de meeste aids-patiënten zijn) het taboe rond de ziekte werd doorbroken. Bovendien was de dood van Hudson voor de Ameri kaanse regering aanleiding geld beschikbaar te stellen voor hulp verlening en onderzoek. Hudson was een alom gerespecteerd man en een kennis van president Reagan. Er is overigens nog steeds geen geneesmiddel tegen aids en de verwachting is dat zo'n middel er ook niet snel zal zijn. Colombia. Als wij haar op het hoofdkwartier van Artsen zonder Grenzen in Amsterdam spreken, is zij net terug uit Zuid-Amerika. De toon van haar relaas is zakelijk, maar kan niet verhullen dat zij nog druk bezig is alle ervaringen en emoties van de voorbije weken te verwerken. „In zekere zin bouw je een muur om jezelf. Dat is nodig om door te kunnen werken. Natuurlijk heb ik weieens staan huilen. Maar we hebben ook enorm gelachen. Nu zit ik weer in Amsterdam. Maar mijn gedachten zijn er hier nog niet helemaal bij". Een paar dagen na de vulkaanuit barsting vertrok het team van Art sen zonder Grenzen naar Colom bia. De vlucht werd gemaakt in een transportvliegtuig, dat was volgestouwd met hulpgoederen zoals medicijnen, voedsel, genera toren en twee terreinwagens. Di rect na aankomst in Colombia heeft Barbara Lopez Cardozo, sa men met onder anderen de Ne derlandse ambassadeur, een ver kenningsvlucht gemaakt over het getroffen gebied. „We moesten eerst een evaluatie maken van de situatie. Kijken waar onze hulp het best van pas zou komen. Als je dan over het gebied vliegt waar voorheen Armero stond, dringt pas goed tot je door wat er ge beurd is. Vanaf de grond was de enorme omvang van de ramp niet duidelijk". NOODZIEKENHUIS Het team van Artsen zonder Gren zen richtte in Colombia onder meer een noodhospitaal in. „Dat was in een opleidingsinstituut voor koffieboeren in het plaatsje Cha- peton, zo'n vijftig kilometer van Armero. We namen het werk over van Colombiaanse artsen, die weer naar hun eigen praktijk terug moesten. De eerste dagen werden nog veel slachtoffers aangevoerd. De zwaarst gewonden, bijvoor beeld mensen bij wie geampu teerd moest worden, gingen overi gens direct naar Bogota. Onze pa- een film werd afgedraaid. Dergelij ke gebeurtenissen gaan je overi gens niet in de koude kleren zit ten. Ik heb enkele malen afschu welijk gedroomd. Er zijn veel men sen met psychologische proble men in Colombia en ik dénk dat dat nog wel erger zal worden". ZINVOL Van het team van Artsen zonder Grenzen is vooralsnog alleen Bar bara Lopez Cardozo naar Neder land teruggekeerd. De overige ze ven drie artsen, twee verpleeg kundigen en twee technici zul len nog zeker enkele weken in Co lombia blijven. Barbara Lopez Cardozo: „Toen ik vertrok, waren er niet veel patiën ten meer in het noodhospitaal. Ik denk dat het spoedig zal worden opgeheven. Maar er blijft genoeg te doen. Ongeveer vijftienduizend daklozen zijn tijdelijk in schooltjes ondergebracht. Maar als eind ja nuari de lessen weer beginnen, zullen deze mensen wel in kampen worden gehuisvest. Daar zijn dan weer medische voorzieningen no dig. De medische zorg voor deze mensen is een van onze taken. Er heerst onder de overlevenden overigens een gedeprimeerde stemming. De meesten durven niet naar hun dorpen terug te gaan, omdat het gebied nog steeds niet veilig is". Een vergelijking tussen haar werk in Mexico en de noodhulp in Co lombia is volgens Barbara Lopez Cardozo niet goed mogelijk. „In Mexico-Stad was de eerste op vang van de slachtoffers in het al gemeen wel geregeld. Daar zijn wij vooral bezig geweest met de we deropbouw. Maar in Colombia be stond grote behoefte aan directe medische zorg. Of het zinvol is ge weest? Onze hulp is natuurlijk al tijd een druppel op een gloeiende plaat, zowel in Mexico als in Co lombia. Maar dat is geen reden om weg te blijven. Ik geloof niet dat ik ooit nuttiger bezig ben ge- JOS TIMMERS Vliegrampen Elk jaar storten er vliegtui gen neer, maar 1985 was een regelrecht rampjaar voor de luchtvaart. In Japan kwamen 520 mensen om het leven toen een Boeing 747 tegen een berg vloog. Het Japanse meisje dat op de foto op een brancard wordt afgevoerd was een van de vier overlevenden. Bij Ierland ontplofte, moge lijk door een bom, een vlieg tuig van Air India. Daarbij kwamen 329 mensen om. Een ongeluk in Spanje kost te 148 levens en een onge val in Dallas 136. Deze maand nog stortte een vliegtuig met 258 Ameri kaanse militairen in Canada neer. In 1985 zijn in totaal bijna tweeduizend mensen bij vliegtuigrampen om het leven gekomen. Greenpeace Franse geheim agenten hebben op 10 juli in Nieuw-Zeeland een aanslag gepleegd op de Rain bow Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace. Het schip van de milieu-organisatie was op weg naar Mururoa, om te pro testeren tegen Franse kernproe ven in de Stille Oceaan. Bij de aanslag kwam de Nederlandse fotograaf Fernando Pereira om het leven. Twee Franse agenten konden worden aangehouden en zijn inmiddels veroordeeld tot tien jaar celstraf. De Franse minister van defensie, Hernu, moest als gevolg van deze affai re aftreden. Charme Tot voor kort hielden Sovjet-leiders hun vrouw voor de buitenwereld angstvallig verborgen. Maar ook in dit opzicht is Michail Gorbatsjov, die in maart de overleden partijleider Tsjernenko opvolgde, anders. Met name tijdens Gorbatsjovs buitenlandse reizen trad zijn charmante echt genote Raisa op de voorgrond. Ook tijdens de topconferentie in Genève, toen de achtjarige Zwitserse Sabine met de Russische „first lady" op de foto ging. De Amerikaanse president Ronald Reagan maakte in het Bethesda Naval Hospital bij Washington met een simpel gebaar duidelijk dat hij zich weer uitstekend voelde na de operatie, waarbij een gezwel in zijn darmen was weggenomen. Reagan herstelde opmer kelijk snel. Later in het jaar moest hij ook een stukje aangetaste huid van zijn neus laten verwijderen. Sindsdien ziet de president er een beetje bleekjes uit, maar dat komt doordat hij niet meer in de zon mag zitten. tiënten zaten vaak onder de mod der en hadden grote (schaafwon den, met alle kans op infecties. We hebben aan de lopende band huidtransplantaties verricht. Dat klinkt ingewikkeld, maar het is in feite heel eenvoudig. Met een scheermesje haal je een stukje huid van bijvoorbeeld een dijbeen en plakt dat op een wond, die daardoor sneller heelt. De samen werking met de Colombiaanse art sen verliep meestal goed. Maar soms maakte je wel erge dingen mee. Zo kregen wij een jongen binnen met een ernstige been wond. Hij was voor veel geld één keer behandeld door een Colom biaanse arts en nog slecht ook. De kans is groot dat die jongen zijn been kwijtraakt. Dat was niet no dig geweest als hij die eerste maal goed was behandeld. Veel geld vragen van mensen die toch al niets meer hebben; dat vind ik wel heel erg". OOK LACHEN Na een kleine week kwam er in het noodhospitaal in Chapeton een einde aan de stroom nieuwe patiënten. Het Nederlandse team kreeg daardoor wat tijd om orde op zaken te stellen, ,,'s Avonds hebben we ontzettend veel ge praat. Niet alleen over wat we hadden meegemaakt, maar ook over de coördinatie. Je hebt er geen idee van hoeveel er moet worden geregeld. De meeste be slissingen neem je ter plaatse, af hankelijk van de omstandighe den". In het noodhospitaal was ruimte Kapingen De kaping van het pas sagiersschip de Achille Lauro in oktober door een PLO-eenheid was een van geruchtma kendste gijzelingsdra ma's uit de geschiede nis. Maar ook de kaping van een Amerikaans TWA-toestel in juni door moslim-fanatici deed veel stof opwaaien. Toen de passagiers al dagenlang in het toestel vastzaten, kregen de kapers tijdens een beto ging van moslimgroe pen in Beiroet de kans hun eisen voor te lezen (foto). Bij beide kapin gen werden met opzet Amerikaanse passagiers gedood. De getergde Amerikanen traden daarna op. Zo werden de kapers van de Achil le Lauro naar Italië ont voerd. De bestorming van een gekaapt Egyp tisch vliegtuig kostte in november aan 59 men sen het leven. Reagan oké Dramatisch beeld uit de eerste dagen na vulkaanramp in Colombia. In Armero, dat vrijwel geheel onder de modder verdween, slaagden reddings werkers er in Carmen Moreno uit de puinhopen van haar huis te bevrijden. De ramp, die ontstond doordat de ijskap van de vulkaan Nevada del Ruiz na een eruptie begon te smelten, heeft aan zeker25.000 mensen het leven gekost. voor ongeveer honderd liggende patiënten. In totaal heeft het team van Artsen zonder Grenzen de af gelopen weken zo'n vierhonderd mensen behandeld. „Allemaal uit Armero", aldus Bar bara Lopez Cardozo. „De oudste was een 90-jarige man met hart klachten én humor. Met hem heb ben we gelachen, ondanks alles wat hij had meegemaakt. Op het moment van de ramp maakte hij een wandeling in de bergen. Toen hij terugkwam was hij alles kwijt". Het duurde meer dan een week voordat bij de slachtoffers van de vulkaanramp de emoties loskwa men. „De meesten waren volko men apatisch. Zo was er een man, die na twee weken nog niets had gezegd. Maar op een gegeven mo ment begon hij te vertellen, aan één stuk door, alsof voor zijn ogen Belgisch succes Op de valreep van 1985 heeft de Belgische politie succes geboekt in de strijd tegen de Strijdende Communistische Cellen (CCC), die in een jaar tijd bijna dertig aanslagen hebben gepleegd op militai re doelen en bedrijven. In een warenhuis in Namen werden op 17 december vier verdachten aangehou den onder wie Pierre Carette, een van de leiders van de CCC. Eerder was zware kritiek geuit op het Belgische justitiële apparaat, dat maandenlang geen enkel resultaat boekte in de strijd tegen zowel de CCC als de Bende van Nijvel. Deze misdadigers- bende wordt verantwoordelijk gehouden voor de overval op een supermarkt in Aalst op 10 novem ber (foto), waarbij onder het winkelende publiek ze ven doden vielen. Op 27 september had de bende al acht slachtoffers gemaakt bij overvallen op su permarkten in Eigenbrakel en Overijse.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19