„Eigenlijk ben ik helemaal niet fanatiek ,Watikwèl mis, is bruin n ood, pindakaas en drop.... CRT Sttid&zVowiant ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 PAGINA 15 ÜARMONDSE IANNA IEVENSTER VOLLEYBALT [N ITALIË p keer /estigd, rt, ZÜ- iep het en, al laatste buiten erhou ;rs tot goede l gun verze- uitge- en- en de af- tijken: \egon, ers, 60 Bank mster- pij, de Weder ik, 70 Cré- San- briek, Van nna Sevenster: „Verwach- gen waren aan beide zijden hoog gespannen". abrie- Deling nder- grote bliga- mil- van heb- (ARMOND Hanna Seven- r en Jan Clardeij - tot dit zoen allebei uitkomend voor irlift/Voorburg - hebben in tober de sprong in het bui- ïlandse diepe gewaagd. Dit spelen ze beiden voor JS Torino: de universitaire lleybalclub uit Turijn. Han- tijdens haar kerstreces in iderland - over de voorge- ïiedenis, het volleybal in ilië en het leven in Turijn. zoals de Italiaanse ktant ampa Sera het vorige week rmuleerde: „Een verhaal liefde en volleybal", an 1977 tot 1981 volleybalde jnna bij de Warmondse Vol- ybal Club. Ondér leiding van ach Henk Kleingeld eind- ze met WVC vier jaar ng in de hoogste regionen de tweede klasse. Op •ond van haar prestaties in ;t districtsteam van Zuid- Dlland, werd Hanna in '81 inaderd door Starlift. Hoewel gezelligheid bij WVC de 'uze moeilijk maakte, was. 'ct vooruitzicht eredivisie te I HET finnen spelen doorslagge- 24&* iw\d. Vanuit Leiden reisde en- ftnna - die toen rechten stu- leerde - vier maal per week aar Voorburg. En in Voor- urg leerde ze Jan kennen. an had zich tijdens interna- onale wedstrijden al vroeg in e kijker van diverse Italiaan- e clubs gespeeld. Het eerste ontact was er al in 1980, toen an vader Clardeij te kennen rerd gegeven dat Panini Mo- ena zijn zoon wilde kopen, laar: Jan moest eerst stude- en. Toen Hanna haar studie ad afgerond en Jan bezig was iet zijn eindexamen fysiothe- apie. toonde Torino belang- telling. De onderhandelingen naren snel afgerond en ook 'urijn zelf beviel tijdens het erste oriënterende bezoek in eptember. Sinds oktober wo- len, werken en studeren Han- la en Jan in Turijn. an be- 1EIS spoedig. „Waarschijnlijk had ik te hoge verwachtingen. Ik had het team nooit gezien en wist dus niet wat me te wach ten stond. In september vertel de men dat ik vier keer per week zou trainen en dat Tori no speelde op een niveau dat vergelijkbaar was met de Ne derlandse eredivisie. Omdat ik afgestudeerd was, had ik me erop ingesteld nu eens een half jaar alleen aan volleybal te kunnen wijden. Maar in te genstelling tot Jan, ben ik te rechtgekomen bij een team waar alles nogal a-professio neel wordt aangepakt; er is ei genlijk nauwelijks manage ment en de trainer moet alles zelf regelen." Ook de trainin gen vielen tegen. Er werd maar drie keer twee uur per week getraind en het niveau was zeker lager dan beloofd. „Ik had verwacht het echt zwaar te krijgen op de trainin gen, maar de oefeningen zijn simpel en er is maar weinig mentaliteit. Zoals in Neder land gaan in mijn team andere dan volleybalverplichtingen vaak voor. Er is nauwelijks sprake van een echte topspor tinstelling." Al snel werd duidelijk dat ook de verwachtingen aan Torino- zijde hooggespannen waren. In één van de drie sportkranten die dagelijks verschijnen, had de trainer gemeld dat het suc ces van het team van Hanna afhankelijk was. „Op die druk was ik niet voorbereid en in het begin kon ik dat ook hele maal niet aan. Ik was zenuw achtig en had faalangst. Een nieuw team èn een lager ni veau - dat is gewoon erg moei lijk. In het team is genoeg ta lent, maar door de slechte trai ningen wordt daar maar wei nig rendement uitgehaald. Ook tactisch laat ons spel té wensen over. Alleen maar slaan en hopen daarmee pun ten te halen, is een te eenzijdi ge benadering en dat ontnam me in het begin zeker veel plezier. Nu verleg ik mijn grenzen. Ik probeer iedere oe feningen zo perfect mogelijk uit te voeren en daarmee mijn eigen mentaliteit èn die van het team wat te verbeteren. Sinds ik heb laten vallen dat ik de trainingen maar weinig intensief vond, mocht ik oefe ningen geven die de trainer overnam en zelf uitbreidde. Zonder de crack te willen uit hangen - dat kan ik trouwens voorlopig ook niet waarmaken - probeer ik de aanval iets ge varieerder te maken: snellere set-ups op het midden, stijgen de ballen, korte steekballen. Ook verdedigend wordt het spel beter." Blij Haar teamgenoten waren blij met die inbreng en stimuleer den Hanna haar ongenoegen kenbaar te maken. Het contact met de Italiaanse meisjes is goed. „Het is een heel gezellig team en dat is dan waarschijn lijk wel een voordeel van de minder professionele aanpak. Iedereen heeft naast volleybal andere bezigheden en dat ver gemakkelijkt het onderlinge contact." „Omdat geen enkel mens zijn leven kan vullen met zes uur training per week, ben ik col leges internationaal recht gaan volgen. Om bezig te blijven met mijn vak en om de taal sneller te leren." Nu, twee maanden na hun aankomst, le vert de taal nog nauwelijks problemen op. „We spreken nog geen vloeiend Italiaans, maar de woorden die we niet kennen, kunnen we omschrij ven. En dat gaat goed." Aan een verspreking op een van de eerste trainingen heeft Hanna haar bijnaam Pantolina te danken. „,Ik zou de trainer er aan helpen herinneren een pantolonchini (sportbroekje) voor me mee te nemen, maar ik wist het juiste woord niet meer. Op hoop van zegen vroeg ik om een pantolina, maar niemand begreep me." Gebarentaal bracht uitkomst en het woord pantolina bleek niet te bestaan. „Sindsdien ben ik Pantolina." Een supporter uit de vaste Torino-schare, noemt Hanna de „Koningin van Nederland." „We hebben altijd zo'n 200 toeschouwers. De meesten gaan ook mee naar uitwedstrijden." Publiciteit Volleybal is met basketbal de tweede sport in Italië en dat gaat gepaard met veel publici teit. Vooral de buitenlandse sportlieden zijn erg populair. „De meeste mensen herken nen je wel op straat en vragen om een handtekening." Ook in winkels is een lichte voor keursbehandeling merkbaar. „Men is erg geïnteresseerd in de prestaties van het team. Ze vragen hoe de laatste wed strijd is verlopen en blijken goed op de hoogte van de stand op de ranglijst. We wor den uitgenodigd om te komen eten en op recepties worden we wel eens als speciale at tractie toegevoegd aan de gas tenlijst." Hanna heeft het zeker naar haar zin in Turijn. „De club heeft gezorgd voor een mooi appartement, vlakbij de sport hallen. De inrichting was niet helemaél naar mijn smaak, maar we voelen ons er steeds beter thuis." „Wat ik wel mis is bruin broos, pindakaas en natuurlijk - zoals elke Nederlander in het buitenland - drop." Maar daat weerhoudt Hanna en Jan er niet van om stiekum te den ken over een langer verblijf in Italië. „Het hangt af van aan biedingen van andere clubs en kansen voor mij op een baan binnen mijn vakgebied. Maar we zouden het hier nog wel even uit kunnen houden, ja." CORIEN BOTMAN GRONINGEN/LEIDEN In het Europese Jeugd kampioenschap Schaken in Groningen wordt de tweede plaats momenteel bezet door de Nederlandse jeugdkampioen Marcel Pi ket. Marcel is 19 jaar en speelt voor het eerst maar op grond van zijn leeftijd ook voor laatst mee in dit toernooi. In de KNSB-competitie speelt hij voor Philidor-Leiden. Een club die redelijk mee draait in de landelijke hoofdklasse. Hij komt uit een echte schaak familie, want ook zijn vader Joop en ziin jongere broer Je roen schaken op niveau. De iets minder bekende Roel Pi ket is een neef van hem. Mar cel dankt zijn deelname aan het Gasunie-toernooi aan zijn jeugdkampioenschap van Ne derland eerder dit jaar. Hij bleef onder andere Jeroen voor, die een jaar eerder de ti tel op zijn naam bracht. In to taal heeft Marcel vier keer meegedaan aan het Neder lands Jeugdkampioenschap. In 1983 werd al gezegd dat hij het beste spel van alle deelnemers vertoonde. Marcel Piket: „Ja, dat klopt. Toen had ik moeten winnen. Het jaar daarop heb ik slecht gespeeld. Weinig mensen hadden verwacht dat hij dit jaar zou winnen. .Ieder een schatte de kansen van Je roen hoger in, maar die kon niet voldoende motivatie en concentratie opbrengen om zijn succes van vorig jaar te herhalen". Marcel daarente gen speelde een prima toer nooi: „Ik begon goed: drie uit drie. Ik verloor in de zevende ronde geloof ik van Bas van der Plassche. Dat was de eer ste tegenslag". Pikettendoder Bas van der Plassche kreeg de bijnaam Pikettendoder. „Hij had ook van Jeroen gewonnen en het stond 2-0. Dat vonden wij niet zo leuk, dat *kan ik wel zeggen. Ik heb de partij heel scherp opgezet. Hij ook, trouwens en hij heeft me op een gegeven moment gewoon van het bord geveegd", aldus Piket. Ondanks dit verlies won Mar cel het toernooi, mede dank zij zijn winst op Jeroen. Marcel zou eigenlijk recht gehad heb ben op deelname aan het jeugd-wereldkampioenschap in de Verenigde Arabische Emiraten. Nederland boycot echter, samen met Scandina vië het toernooi, uit solidariteit met Israël dat door het gast land de toegang geweigerd werd. „Op zich kan ik me zo'n boycot wel voorstellen, maar als Nederland met Scandina vië het enige land is dat er aan meedoet en Amerika komt wel naar het toernooi, vind ik dat onzin. Echt weer Nederland. In het begin was ik daar wel boos over". In plaats van het Jeugd We reldkampioenschap mocht hij toen naar het Lloyds Bank toernooi, waar hij met 5 uit 9 net één punt onder een mees- terresultaat bleef. Bij de loting van het Gasunie-toernooi had Marcel de pech direct tegen de Rus Alexander Chalifman te moeten, uitgerekend de ge doodverfde favoriet. Zijn ver lies was nogal ongelukkig.„Ik gaf gewoon een pion weg, maar daarna had ik nog heel goede kansen. In ieder geval was het nog minstens remise". Marcel die zijn eigen speel- sterkte inschat op 2300 (zijn „Ik begon goed: drie uit drie. Ik verloor in de zevende ronde ge loof ik van Bas van der Plassche. Dat was de eerste tegenslag". JEUGDSCHAKER MARCEL PIKET: KNSB-rating is 2248), vindt ratings niet zo belangrijk. Het is wel handig om uitnodigin gen te krijgen, maar echt bang is hij niet voor mensen met een hogere rating. „Je bent wel meer gespannen tijdens de partij, waardoor je het op het beslissende moment toch weg geeft. Dat gebeurde ook in mijn partij tegen Chalifman. Ik ben door die partij beslist niet onder de indruk geraakt van de Rus, maar in zijn latere partijen speelde hij wel rede lijk. In ieder geval wint hij het toernooi, dat lijkt mij zonder twijfel". In de volgende vier ronden won Marcel overtuigend. Het meest imponerende was zijn overwinning op Enrique Fer- nandez in de vijfde ronde. Middels een dubbel torenoffer kreeg hij een winnende ma- taanval. Bondscoach en secon dant Cor van Wijgerden zei in de commentaarzaal dat het nog helemaal niet duidelijk was als Fernandez ook de tweede toren genomen had. Op dat moment kwam Marcel net binnen die er fel op in ging. Marcel Piket: „Ik -wist zeker dat het gewonnen was. Hij had nog twee torens, maar die deden helemaal niet mee. Volgens mij was het wel heel duidelijk. En als iemand dan beweert dat het helemaal niet duidelijk is, dan ga ik daar wel even tegenin. Eigenlijk ben ik helemaal niet fanatiek en ik kwam ook niet naar de com mentaarzaal om de analyses van de partij te volgen, ik zocht alleen mijn broertje". Pakken In de zesde ronde moet hij te gen de Westduitser Robert Zysk. In de vierde ronde speelde Jeroen al tegen Zysk en forceerde in enkele zetten zijn stelling. De Duitser had vooraf gezegd dat hij zich de gelijk zou opstellen in de ver onderstelling dat Jeroen zijn eigen graf wel zou graven. „Heeft hij dat echt gezegd? Nou, ik ga hem zeker pakken! Ik hou het wel rustig, maar we staan met 1-0 achter. Zo zie ik dat altijd. Ik ga hem zeker pakken. Ik ken hem al van een toernooi in Hallsberg. Het is een vreselijke schuiver". De openingen zijn bij Marcel altijd redelijk voorspelbaar. Met zwart een Pirc of een mo derne verdediging; met wit sy stemen met d4, paard f3, loper f4 of loper g5. Voor de tegen standers kan dat een voordeel zijn bij het voorbereiden. Te gen Fernandez week Marcel als eerste af van de gebaande wegen omdat Fernandez de indruk wekte zich goed voor bereid te hebben. Die beperkte openingskeuze is een kwestie van luiheid. „Jeroen is lui, maar ik ben ook lui. We ken nen de openingen die we spe len natuurlijk wel erg goed, maar het is wel beperkt. Dins dag speel ik tegen Zysk d4, paard f3 en loper f4. E4 heb ik nooit gespeeld. Soms wel eens d4 en c4, maar meestal mijn eigen systeem met d4, paard f3 enz. Een beetje gauw uit de theorie en schaken maar". Over zijn eigen kansen in dit toernooi is Marcel iets optimis tischer dan voor het begin van het toernooi. Toen hoopte hij bij de eerste tien te komen. Nu denkt hij dat een plaats bij de eerste vijf mogelijk moet zijn. Maar aan het toernooi winnen denkt hij niet, want dan zou eerst Chalifman geslagen moe ten worden. Helemaal onmo gelijk is dat misschien niet, want hij zal binnenkort de En gelsman Howell een keer tref fen, die een reputatie heeft op het gebied van Russen ver slaan. Tentamen Na het toernooi gaat Marcel weer druk aan de studie. Hij studeert rechten en heeft na het toernooi nog vier dagen -om een tentamen te leren. Een week later volgt nog een ten tamen. Hoewel hij bereid is enige vertraging in zijn studie te accepteren, het is immers zijn laatste jaar als jeugdspeler en hij heeft aardige aanbiedin gen voor toernooien zoals Hoogovens, is hij niet van plan om zijn studie te staken om een schaakcarrière te begin nen: „Dat is niets voor mij, ik ben ook niet goed genoeg, maar zelfs al was ik goed ge noeg, dan zou ik het nog niet doen". 1985 Frank (spreek uit Frenkvan der Kleij heeft het in 1985 niet echt gemakkelijk gehad. De na een mislukt professio neel voetbalavontuur op het oude Quick Boys nest terug gekeerde spits, had volgens het zeer trouwe, maar ook chauvinistische èn kritische Boys-publiek wat te bewijzen. „Die prof" mocht dan wel te rug zijn gekomen, dat bete kende in het Katwijkse nog maar niet dat-ie direct in één mocht gaan meehobbelen. Tot overmaat van ramp werd Frenk van der Kleij door een gedeelte van de sportpers nogal regelmatig voor ras- egoïst uitgemaakt. Een man netje op snelheid passeren was. zo werd gesteld, voor de blauwwitte voorwaarts geen enkel probleem; het tijdig aanspelen van meegesnelde blauwwitte voetbalvrienden liet daarentegen regematig wèl nogal wat te wensen over. Ook Wij van Hutspo(r)t lieten ons regelmatig in die zin uit. Maar: wij hebben de laatste tijd vooruitgang bespeurd. En het feit dat Frenk zijn mak kers nu vaker, beter en snel ler weet te bereiken, wensen ilvij te belonen met het af drukken van deze fraaie ac tieplaat. Met daarop in de maak: een heuse, niet „versierde" straf schop. 1985 (2) „Nu we weer aan de voora vond staan van een nieuw jaar, wil ik even terugkijken op dat afgelopen jaar. Om al les goed te laten verlopen is er wel veel werk door be- stuurs- en commissieleden verzet. Het is alleen jammer dat als men buiten deze men sen iemand anders vraagt iets voor hun vereniging te doen zij tegenwoordig allemaal een smoes hebben of gewoon nee ten antwoord geven. Enige vorm van clubliefde is tegen woordig niet meer aanwezig. Dat stelt mij en de overige be stuursleden vreselijk teleur Dit alles lijkt vreselijk negatief, maar de bedoeling is dat u allen in deze tijd goed moet beseffen dat het een enorme opgave is om een ver eniging goed draaiende te houden. Vele problemen ko men op ons at, moeten opge lost worden en als het dan een beetje te lang duurt is het geweeklaag van de leden niet van de lucht. Desondanks doen bestuurs- en commissie leden hun werk met ple zier. In de eerste plaats voor hun vereniging en niet in de laatste plaats om iets te doen voor een ander; er wordt in deze wereld toch al zo weinig gedaan voor anderen in alge mene zin". 1985 (3) „De mensen zijn tegenwoor dig snel kwaad en staan dan 1986 (1)... tegen elkaar op. Of jongelui die met hun vrije tijd geen raad weten en 's avonds de steden onveilig maken door anderen lastig te vallen, ja zelfs in elkaar te slaan. Daar om is het fijn dat er vereni gingen bestaan die veel jonge lui van de straat af houden en hun een gezond stuk opvoe ding geven in de vorm van een sport". „Ik zou tegen veel jongens en meisjes willen zeggen: ga een sport beoefenen. Het komt niet alleen je lichaam ten goe de, ook je geest kan er wel bij varen, daarvan ben ik over tuigd. Jonge mensen zijn in wezen niet slecht. In ieder ge val niet slechter dan oude ren Wim de Koning, in de voet balwereld zeker niet onbe kend en nu voorzitter van de Leidse herengymnastiekvere niging Excelsior, besluit in Dislok, het clubblad van ge noemde vereniging, met het uitspreken van de traditionele wensen. Wij van Hutspo(r)t sluiten ons daar vanzelfsprekend bij aan. Bij deze. 1986 Wat dat nieuwe jaar zal bren gen, is ons natuurlijk even min als u bekend. En ook nemen wij voor het gemak maar even aan dat de in de toekomst starende voet balvrienden Frans de Boer en Jan van Duin dat niet weten. Wacht er aan het einde van de rit een eerste plek voor Al- tior. Of voor FC Lisse? Weer een Elfstedentocht, of blijven we nog maanden doormodderen, zoals we dat tijdens de Kerstdagen hebben mogen doen? UVS kampioen, of zal Melbi Raboen nu eens zonder titel afscheid nemen? En: zal De Zijl/LGB er nu wel of niet in slagen de hege monie van AZC te doorbre ken? Of: handhaaft Fides Pacta zich nu eens wel een jaartje op het hoogste zaalkorfbalni veau? 1986 (2)... 1986 (2) Het zal u, geachte lezer, lieve lezeres, niet verbazen dat Wij van Hutspo(r)t zo nog uren door kunnen gaan. Dat doen wij echter niet. Uw tijd en ons papier: het zijn kostbare za ken, tegenwoordig. We wil den echter wel alsnog met een toekomstverwachting beslui ten. Wij, van Hutspo(r)t dus, denken dat Leiden in 1986 een sporthal in de Mors rijker is. En dat er dan nog een dak op zit ook... Tot volgend jaar.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15