Arbeidsverleden moet duur uitkering bepalen J Met Kerst geen ikinderen vast in politiecellen Aan tafel O Zuidafrikaanse politie schiet zwarten dood Frankrijk wil niet wachten met uitzetting ontvoerders Heineken BON Vandaag KRANTIVITEITEN oppagina lanklager paus- [omplot Jeeftzaakop STEUN VOOR BLOEMENVEILINGEN CDA IN BRIEF AAN KABINET: MflWHil'Mfll r3 2e Kerstdag openT^ HEERENVEEN Meubelfabriek ÏÏ2 SOisterwijk m 'CeidócSommit 6oma/nt Dinsdag 24 december 1985, 77e jaargang no. 23383 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 00 Uitgave Westerners, behorende tolSijthoff Pers. Apothekersduk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244 Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, life Directeur-hoofdredacteur: I.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, iaar f 250 86 W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0 43 per mm. e nummers f 1,00. Veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, vrij krachtig, kracht 5, aan de kust' en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 a 8. Zon op: 08.47; onder: 16.32. Schev. hoog water: 1.32 en 13.54; laag water: 9.33 en 21.56 ME De openbare klager in de zaak rond vermeende complot [en het leven van Paus lannes Paulus II zal rschijnlijk vrijspraak gebrek aan bewijs vra- voor de drie Bulgaren drie Turken die zijn ichuldigd van mede- ichtigheid aan de aan- ag op de paus op 13 mei 61. at is gisteren door een goed gelichte bron gezegd, f belangrijkste oorzaak van t besluit zou het opzienba- nde gedrag zijn van Mehmet li Agca, de man die tot le- inslang werd veroordeeld egens het plegen van de aan- ag. Het waren de beweringen an Agca die leidden tot het :oces tegen de vermeende edeplichtigen. e zegsman, die niet geidenti- ceerd mocht worden omdat jn uitspraken officieel ge- eim zijn, zei dat aanklager ntonio Marini geen volledige rijspraak zou vragen, maar rijspraak bij gebrek aan be- ijs. - gca zei in eerste instantie dat ij alleen had gehandeld, maar wam later met een serie ver- rarde beweringen over mede- lichtigen en betrokkenheid an de Bulgaarse geheime Is waienst. In de loop van het pro- ÏO efcs rond dat complot wijzigde ubtop.gca geregeld zijn uitspraken, speel erriep ze en beweerde enkele D eren dat hij Jezus Christus aktei ras. eigeijferwacht wordt dat Marini op 0 januari zijn slotpleidooi zal maa resenteren. Als hij om vrij- te se )raak vraagt is de jury, die 17-15 estaat uit twee rechters en zes de urgers, niet verplicht zich aarbij neer te leggen. ïidei n°t'Prankrijk betaalt hadevergoeding li lift >-<, gefian Greenpeace Ie er keei>ARIJS Frankrijk gaat de ore' niliebeweging Greepeace 14 chadevergoeding betalen voor 5- I' iet tot zinken brengen van het minbrotestschip Rainbow Warrior. )it heeft een woordvoerder he ran het ministerie van buiten- an& andse zaken gisteren meege- leeld. De Franse regering aan aardt met het besluit de ver- ntwoordelijkheid voor de anslag op het schip in de ha- g er ren van Auckland in Nieuw- 1 te-Ieeland en de dood van het bus Nederlandse bemanningslid ?ernando Perreira. Frankrijk jaat ermee akkoord onderhan- elingen te beginnen om de and.10ogte van de schadevergoe- mel ling vast te stellen. Ook er lieuw-Zeeland heeft een pri" chadevergoeding van Frank- iik geëist. Videla in beroep BUENOS AIRES Drie voorma lige Argentijnse militaire leiders, onder wie oud-president Jorge Videla, hebben gisteren hoger be roep aangetekend tegen hun ver oordeling wegens schending van de rechten van de mens. Dit heeft het persbureau Telam meege deeld. Videla, die in 1976 de mili taire staatsgreep leidde die een militair bewind van acht jaar in luidde, werd eerder deze maand tot levenslang veroordeeld. Ook admiraal Armando Lambruschini, die tot acht jaar werd veroor deeld, en Orlanda Agosti, voorma lige bevelhebber van de lucht macht die viereneenhalf jaar kreeg, tekenden hoger beroep aan. BRUSSEL/DEN HAAG De Europese Commissie heeft haar goedkeuring verleend aan investeringssteun voor 32 projecten op het gebied van de verwerking en afzet van agrarische- en visserijprodukten. Het gaat in totaal om ze ventien miljoen gulden. Het EG-geld komt uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. De grootste bijdrage krijgt de ^Bloemen veiling Westland in Honselersdijk (3,99 miljoen gulclen). De bloemenveiling Flo ra in Rijnsburg krijgt 2,59 miljoen, de veiling in De Lier 281.750 gulden, de veiling in 's Gravenzande eveneens 281.750 gulden en de veiling in Poeldijk 129.500 gulden. In de sector visserij wordt onder meer^teun verleend aan de bouw van een bedrijfspand voor de verwerking van ha ring in Scheveningen (217.800 gulden) en aan een betere be werking van maatjesharing bij HVK de Jager in 's Graven zande (197.010 gulden). Een bomaanslag in een winkelcentrum bij Durban in Zuid-Afrika heeft aan ten minste zeven blanken het leven gekost. Zo'n 46 mensen raakten ge wond en de materiële schade was groot. DEN HAAG In de nieuwe werkloosheidswet moet er een relatie komen tussen de duur van de uit kering en het arbeidsver leden van de uitkerings gerechtigde: hoe langer gewerkt, hoe langer de uitkering. Dat schrijft de CDA-fractie in een brief aan het kabinet. „Als uitgangspunt moet gelden dat iemand die veertig jaar lang gewerkt en premie be taald heeft, ongestoord tot zijn 65e jaar een uitkering op basis van zijn laatst verdiende sala ris moet kunnen behouden", aldus het CDA. Het CDA eist verder dat voor het probleem van het volledig „opeten" van het eigen huis door uitkeringsgerechtigden in het nieuwe stelsel een defini tieve oplossing komt. Dat geldt ook voor gedeeltelijk arbeids ongeschikten. De christen-democraten be twijfelen overigens of de op brengst van de stelselherzie ning sociale zekerheid wel zo hoog is als de regering doet voorkomen. De VVD-fractie informeert bij het kabinet naar de financiële consequenties van handhaving van uitkeringshoogte bij scho ling. Als prikkel voor het vol tooien van aangeboden scho ling geeft de VVD in overwe ging dat werklozen met een nww-uitkering tijdens de scholing niet in inkomen ach teruit gaan. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vreest dat de nieuwe werkloosheidswet enorme in komensbreuken zal veroorza ken. Dit als gevolg van de kor tere uitkeringsduur, waardoor Jongere én oudere werklozen iet uitkeringstraject zeer snel doorlopen en op het minimum terechtkomen. Verder merkt de fractie op dat de inhoud van dit wetgevings pakket met name voortkomt uit bezuinigingsoverwegingen. terwijl de doelstelling van de stelselherziening mede ver eenvoudiging en verheldering van het stelsel had moeten zijn. „De bezuinigingsdoelstelling is gaan overheersen. Waar nu 70 procent van het verdiende loon wordt ontvangen als uit kering, wordt dat in de toe komst 70 procent van het mi nimumloon, nadat eerst het traject van stapsgewijze af braak is afgelegd", aldus de PvdA-fractie. DEN HAAG Met de Kerst zitten er geen straf rechtelijk minderjaren meer in voorlopige hech tenis in politiebureaus. De afgelopen dagen zijn alle kinderen die op 19 de cember in een politiecel zaten overgebracht naar strafinrichtingen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Korte-Van Hemel gisteren heeft ge stuurd aan de Tweede Ka mer. De bijzondere kamercommis sie voor het jeugdwelzijnsbe- leid drong vorige week bij de staatssecretaris aan op maatre gelen waardoor geen minder- 'iren (12 tot 18 jaar) in de :erstperiode in politiebureaus zouden verblijven. Aanleiding tot dit dringende verzoek wa- ïen uitlatingen van de Am sterdamse kinderrechter mr. M. Hartzuiker in een inter view dat er veertig kinderen vast zaten op een politiebu reau. In haar brief schrijft de staats secretaris dat er op 19 decem ber niet veertig, maar 28 min derjarigen in een politiecel za ten. Uit contacten met kinder rechters bleek dat het bij deze jongeren gaat om herhaalde en/of ernstige criminaliteit. Daarom is het in verband met vluchtgevaar en het strafrech telijk onderzoek niet verant woord om deze jongeren te plaatsen in andere dan een ge sloten inrichting. In een be perkt aantal gevallen hebben kinderrechters besloten de voorlopige hechtenis voor kor te tijd te schorsen. De staatssecretaris vindt dat strafrechtelijk minderjaren ei genlijk niet in een politiecel thuishoren. Maar de kinderen om wie het nu gaat waren ner gens anders te plaatsen. Dat het nu wel is gebeurd, heeft te maken met de druk die door de kamercommissie op de staatssecretaris is uitgeoefend, aldus een woordvoerster van het ministerie van' justitie. Maar we kunnen niet de ga rantie geven dat van nu af aan nooit meer minderjaren hun voorlopige hechtenis op een politiebureau moeten uitzitten, i ze. Kerstmis in een garage Een Britse dakloze ligt op een matras in een niet meer gebruikte busgarage. Zo „viert" hij Kerstmis. In elk geval is hij door een liefdadigheidsactie een week lang verzekerd van voedsel en on derdak. (ADVERTENTIES) De lente is er. ..nu in de RAI II Tienduizenden bloemen in volle bloei. 20 t/m 26 december Alle dagen geopend van 10-17.30 uur. Toegang f7,50. OP en Pas 65 f6,-, kinderen tot 12 jaar f5,-. GROTE EINDE JAARSSHOW In januari 1986zullen de autoprijzen flink stijgen, wees slim en koop nog dit jaar uw nieuwe Nissan, voor levering 1986. NISSAN ij uw Nissan dealer: ROELOFSARENDSVEEN Alkemadelaan 1 01713-2866/2073 LEIDEN Herengracht 79 071-146741 2-de Kerstdag RADIO GROEISTAD Drive-in-show IN HET BLESSE PAARD Stompwijk aanvang 21.00 uur Ook op 2e Kerstdag bent van harte welkom op onze sfeervolle kerstshow in: Dracht 142, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. TToonaangevend in eiken. Tientallen doden bij overstromingen in Saoedi-Arabië BAHRAIN In Saoedi-Ara bië zijn bij de ernstigste over stromingen van de laatste 50 jaar ten minste 32 mensen om het leven gekomen. Dertig mensen worden nog vermist. Als gevolg van zware regen buien, die vijf dagen hebben geduurd, werden valleien in het noordwestelijke district Tabuk overstroomd. Bomen en tenten werden meegesleurd. Veel vee verdronk in het kol kende water. Een groot aantal mensen is dakloos geworden. i JOHANNESBURG Tijdens botsingen met betogers heeft de Zuidafrikaanse politie giste ren in de zwarte woonstad Soweto bij Johan nesburg twee zwarten doodgeschoten. Een aantal zwarten demonstreerde na de begrafenis van Michael Modise, die twee weken geleden om kwam bij de explosie van een granaat die hij vervoer de. Modise was vermoedelijk lid van het verboden Afrikaans Nationale Congres. De betogers trokken door de straten van de woonstad en droegen vlaggen van het ANC, waarop de politie het vuur opende. Twee zwarten kwamen om en vijf liepen verwondingen op. In het noordwesten van de Kaapprovincie schoot de politie ook op zwarte demonstranten, die in Molteno, 300 kilometer noordelijk van Port Elizabeth, een poli tiepatrouille hadden aangevallen. Twee zwarten wer den door kogels gewond. Tijdens het incident werden 222 mensen gearresteerd. In andere Zuidafrikaanse steden was het ook onrustig na de bomaanslag in Durban, waarbij zeven blanken om het leven kwamen, en na de arrestatie én de vrij lating van Winnie Mandela, de vrouw van de gevan gen ANC-leider Nelson Mandela. Pagina 7: Mandela blijft verbod negeren PARIJS Frankrijk is niet van plan te wachten met het over de grens zetten van de twee ontvoerders van Heineken en zijn chauf feur totdat alle beroepsmogelijkheden zijn uitgeput. De twee hoofdverdachten verloren gisteren het kort geding waarin zij eisten dat Nederland het uitleveringsverzoek aan Frankrijk handhaaft. Een woordvoerder van het Franse ministerie van binnenlandse zaken in Parijs verklaarde gisteren: „We zijn niet van plan ze nog twee jaar of langer te houden'. Bovendien: we hebben inmiddels een paar serieuze contacten met landen die de twee wel zou den willen opnemen. We worden warm". Hij wilde niet zeggen op welke termijn dat zou gebeuren, noch welke landen het betreft. „In elk geval zijn het lan den waar Nederland geen uitleveringsverdrag mee heeft". De woordvoerder zei verder ervan op de hoogte te zijn dat Heineken eigen mensen in de buurt van het hotel in Beauvais had waar de twee huisarrest heb ben. „Maar ik zie werkelijk niet, wat die zouden kun nen doen. Als het zover is, stappen ze in Beauvais in een vliegtuig en ga dat maar eens achterna", zei hij. Pag.3: Hoofdverdachten ontvoering Heineken ver- De Leidse Courant heeft uitsluitend en alleen maar opmerkzame lezers. Dus mogen we gerust zeggen, dat het vast en zeker iedereen opvalt, dat op pagina 2 vandaag de rubriek „Aan tafel" ontbreekt. Geen wonder, want het kerstdiner staat immers al lang op het fornuis te pruttelen of dat nu thuis is of in een of ander restaurant. „Aan tafel" is op andere dagen overigens een veel geraadpleegde rubriek. Er staat altijd uitvoerig in wat op het menu kan staan en hoe het wordt klaargemaakt. En er kan vrijblijvend van worden afgeweken. Er staat echter nooit in te lezen, dat je aan tafel ook zo gezellig de krant kunt lezen. Wie er achter wil komen dat dit vooral met de Leidse Courant nóg gezelliger is kan hieronder vrijblijvend wat schrijfwerk verrichten. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1