6,89% De symfonie van de wildsausmet de vossebessen en reeruggen /der wet Bollenvak in 50 jaar ingrijpend veranderd nutsspaarbanks HET NIEUWE JAAR WORDT NET ZOALS HET OUDE, ZULLEN WE MAAR ZEGGEN.... MECHANISATIETENTOONSTELLING: ^DEN OMGEVING CddaeSou/iant DINSDAG 24 DECEMBER 1985 PAGINA 19 achtsvertoon JA" vjaar. zijn armen in zijn zij n jrnet grote stappen na- nd, zou het agentje iben gezegd: „Zo daar iben we de mooie me- r met zijn dikke sport- De agent had de [denaar vanaf de Sitter- tot aan de Voorscho- ■eg achterna gezeten. het stoplicht van de irschoterweg had hij de :uuder staande gehou- hem deze woorden jesproken, zo beweerde jverdacht gisteren nadat bij de kantonrechter is geweest. Uit de koker n die agent kwamen nu jt flinke tussenpozen be- jringen bij de man bin- die volgens hem „he al nergens op sloe- I AAR(I"- eerste bekeuring zou man hebben gekregen, jidat hij geen voorrang hebben gegeven toen vanaf ae Van der lalsstraat de Sitterlaan reed. „In de verte kwam i auto aan en daar ach- reed die motoragent, kon gewoon gemakke- de weg op rijden. Er is zeker een afstand van 0 meter tussen die auto Daarna was de 'idenaar over de Lam- ïnschansweg richting jorschoterweg gereden. ;r hoogte van de Toma- nstraat sloeg een lesauto chtsaf. De man remde, idat inhalen daar door wegversmallingen die 1 aangebracht, niet :er mogelijk is. De twee bekeuring was voor het it dat hij te dicht achter «in lesauto had gereden, isteren stond de Leide- bij de kantonrechter recht, omdat hij op de Dorschoterweg door een od stoplicht zou zijn ge- den. „Dus u reed door d", was de conclusie die kantonrechter aan de id van het proces ver- lal maakte. „Nee, dat is et hem nu juist. Die jent hield mij daar voor ?t stoplicht aan. We stop- In dus beiden voor dat oplicht. Hij hield mij aan, I xidat ik zogenaamd te "tYA achter die lesauto id gezeten. Omdat we de reg nogal blokkeerden, ;j8|eJde ik de agent voor om e hoek, op de Churcill- ian dus, verder over te iscussiëren. Dat deden e. Ik gaf hem mijn rijbe- ijs en liet alle papieren en. Nu krijg ik steeds be- euringen, die ik gemaakt >u hebben op dat stukje issen Sitterlaan en Voor- hoterweg. En dan niet lemaal tegelijk, maar eeds met grote tussen- luzen. De adressen staan verkeerd op. Mijn buur- lan heeft bijvoorbeeld al vee bekeuringen, die oor mij bestemd waren, de bus gekregen. Ik reeg een acceptgirokaart an de politie, waarop he imaal niet stond wat nu lijn overtreding was ge feest en meer van dat Dort zaken". antonrechter H. Mors- uis, vond het allemaal wel een vreemde aak. Je zou toch aanne- dat als iemand achter lkaar drie overtredingen ou maken hij in ieder ge- al de processenverbaal lledrie tegelijk zou krij- Maar u staat nu te- echt omdat u door rood ent gereden", was het nige wat de kantonrech- ir nog kon opmerken om /at orde op zaken te stel- ,Ik moest al eerder 'oorkomen vanwege dat ogenaamde te dicht op en lesauto rijden. Maar laarvoor ben ik in hoger 3 ieroep gegaan. En door ood ben ik niet gereden. k zei toch al dat die agent ina» bij bij dat stoplicht aan- lield. Hoe kan ik dan rood [ereden hebben. Ik stond n rvoor stil met die verve- ènde agent erbij". ,Dan moeten we zaak naar aanhouden", was de ionclusie van kantonrech- er Morshuis. „Kunt u mis- 2n chien de andere proces- jen verbaal, die meneer »»a»hog verwacht, allemaal te gelijk behandelen. Zodat •g _i neneer dan nog maar één keer hoeft te verschijnen. a_ Dit wordt een beetje lang- j lurig allemaal zo", .vroeg ii i Morshuis aan de officier 'V van justitie. Dat was nogal - lastig. „We zien alleen de -i larketnummers natuur lijk. Het is nogal lastig om ar- zoiets uit te selecteren. .Maar ik zal mijn best loen", aldus de officier. Toch zou de verdachte het }W3JB wel op prijs stellen als al- lés in éen keer behandeld Zou worden. „Ik heb er geen rommeltje van ge maakt. Dat heeft justitie ^elf gedaan", aldiis het Commentaar van de Leide- SYLVIA VAN LEEU WEN UW V. Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 7 12 22 44.op toestel 10. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'l?% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt fï.ooo- Het rentepercentage voor de maand januari is: DE DICHTBIJ HUIS BANK Het mag als bekend worden verondersteld, dat in de tijd rond het kerstfeest met ui teraard het accent op beide dagen zelf het eten en drinken niet van de lucht is. We houden van lekker eten, over het algemeen, maar in die laatste week van het bij na afgelopen jaar is het hek van de dam. De atmosfeer is bezwangerd met de meest pe netrante geuren van braad- zucht en bakkerij. Een heel volk slaat in, en op hol; van harte aangemoedigd door het hoopvolle koor van toeleve ringsbedrijven. De schatka mer van Sint Nicolaas is ver vangen door het lekkerbek kende, operationele hoofd kwartier van de kerstman, met zijn keurtroepen van ja gers en poeliers en slachters die overuren moeten maken om aan de schreeuwende vraag te kunnen voldoen. Zo rolt het allemaal de Holland se keukens binnen, in dichte gelederen, omspeeld door kerstliederen tingelende ca rillons (zoals dat van het Leidse stadhuis, dat om het uur uitnodigt: Wij komen te zamen...) En daar zijn ze dan weer, terug van een jaartje weggeweest: het parelhoen en de fazant, kalkoen en gans, de hazen en reeën die hun ruggetjes moesten offe ren aan 's mensen vraat zucht, alsmede zwijnen, die een dermate ruig uiterlijk hebben dat je je kunt afvra gen: hoe is het mogelijk dat zoiets nog lekker smaakt! Maar het smaakt lekker. Al les smaakt zowat lekker, met Kerstmis. Als het tenminste allemaal lukt. Huisvrouwen zijn uren in.de weer om er iets fijns van te maken. Maar evenzeer zijn er hele horden huisvaders die zeggen: dat doe ik, en niemand anders! Dat zijn de verwoede hobbyisten, die hun kans ruiken en zich vol gaarne de halve eerste Kerst dag in de keuken uitleven uit op een menu dat ze zelf met veel inzicht en smaak hebben ontworpen en samengesteld. De proporties worden daarbij niet uit., het oog verloren: twee uurtjes opstaan voor dit, een kwartiertje doorsudderen gevoegd als uitnemend res taurant, onder leiding van A.J. van der Zalm, propiétai- re. Hij noemt zichzelf „pro- piêre". Maar dat zal een ver gissing zijn. Niettemin bieden zijn zalen, van knus tot com fortabel, plaats tot 700 perso nen. In dit domein streek twee maanden geleden een Lei- derdorpse meesterkok neer: Jan Hollands (43). Hij was af komstig van het AC-restau- rant Leiderdorp, waar hij bij na tien jaar dienst deed. Hij is nu overgeswitched naar de vooraanstaande hooibargen van Zoetermeer. „Ik kan me nu beter ontplooien en me meer met m'n vak bezighou den. Sinds oktober van dit jaar zit ik nu in Zoetermeer. Hier kan ik mezelf zijn, en wat ik bij AC in Leiderdorp heb geleerd pas ik hier toe. Ik kan nu echt uit de voe- Jan veroverde z'n gewenste graden. Vorig jaar deed hij met goed gevolg examen in Brussel. Hij legde een proeve van bekwaamheid af, waar door hij zich nu Meester kok België mag noemen. „Ik moest me zien waar te ma ken. Op basis van de beginse len van monsieur Escouvier, de Franse grootmeester van rond de eerste decennia de zer eeuw, de grondlegger van het verfijnde kokkerellen, heb ik mijn graad in België gehaald. Escouvier was de grondlegger van het kookge- beuren, een, grote Franse kok en auteur van kookboeken waarvan oalangs een heruit gave in de Nederlandse taal is verschenen. Hij was trou wens ook de uitvinder van *de margarine". Standvastig Jan Hollands, die Leiderdorp standvastig als zijn home aanhoudt, is ook nog lid van de „Chaine des Rottisieurs" en van de „Gordon bleu du Santesprit" (schijnbaar een afstamming van de H.Geest; 't is wat),en prijswinnaar op tal van grote wedstrijden a les Salons .Culinairs. Jan Hol lands is een kok die met ge mak en vol inspiratie van Kerstmis een doorbakken eetbaar feest kan maken. Ik proefde bij hem voor een ex clusief kerstdiner, a raison van" 150 gulden de man. Jan had zich uitgesloofd, en hij dwaalde vol fantasie om het gegeven heen: Les trois •mousses, luchtige samenstel lingen van snippen, kwartels en pragerham. Daar ga je even voor zitten. Dan krijg je op je kerstboterham een hel dere soep met truffelnat en verse ganzelever. Je komt even bij, en de Kerstgeest van '85 heeft weer een sorbet van zwarte verse bessen op het oog, na enige tijd gevolgd door gepocheerde zalm in zachte vis veloute met ge stoofde prei. Daarna zet het Kerstdiner „speciaal culi nair" zich door met meloen .met port en licht gekonfijte vruchten, vorstelijk gevolgd door gebraden reerug met basilicum. En het toetje is niet te evenaren: parfait ijs met ricard. Dat zal wel weer drank zijn. Maar toch! Et le moka hè. Dan krijg je een kopje koffie met bijvoeging van likeurs en cognacs. En dan moet je nog een keer naar huis. Maar het is goed dineren bij de Drie Bargen, aan de rand van Zoetermeer. Zo rond Kerstmis '85. Je zult het nog kunnen navertellen, met die koude jonge eend met saus mandarin, of met de koude wildzwijns rollade met saus champagne. Als je zelf niet koken wilt, ga je allicht naar die Drie Bargen van De Boerderij. Maar het is wel eventjes reserveren, voor die hazebout in wildsaus met vossebessen. Jan Hollands van Leiderdorp haalt de meest ondenkbare dingen uit, als je het zelf niet wilt doen met de kerstdagen.... De ploeg kwam het handmati ge spitten vervangen. Eerst nog met het paard ervoor (als de hoeven maar van voldoen de omvang waren) en later de tractor. Toen de ruimte voor het zwaardere materieel vrij was, volgden de ontwikkelingen in een sneltreinvaart. Er kwa men plantmachines, de rooierij werd gemechaniseerd en in de bloembollenschuren werd de ene moderne machine na de andere binnengereden. Overi gens betekende dat lang met altijd een verbetering. De sceptici kregen bijvoorbeeld maar al te vaak gelijk in hun opmerkingen dat al dat forse geweld nooit goed kon zijn voor de kwaliteit van het pro- dukt. Er werd daarom noest gewerkt aan het verbeteren van de machines want duide lijk was dat de fabrikant die erin zou slagen om machines op de markt te brengen die een goede kwaliteit zouden waarborgen, ook gelijk een flink stuk van de mechanisa- tie-markt in zijn zak kon ste ken. Nu, in de taqhtiger jaren, lijkt men wat dat betreft aardig in de richting van de perfectie te gaan. Hier en daar wordt nog wat verbeterd en vernieuwd, doch gemiddeld genomen zijn de machines voor'de bloem bollenbranche goed en geheel op hun taken berekend Schaal De mechanisatie werd mede versneld voortgezet door de ingetreden schaalvergroting. Minder kwekers gingen meer hectares bloembollen telen met minder arbeidskrachten en een hogere productie per hectare. Aan die ontwikkeling is nog geen einde gekomen. Men zoekt naarstig naar moge lijkheden om de teelt uit t kunnen breiden. Niet alleen van dat. Een grammetje zus en anderhalf ons van zo; vijf kruidnagelen en wat uien- vlokken. Maar het konijn wordt op deze manier een delicatesse, terwijl de afge meten sausjes met marjolein, organo en tijm op het vuur staan te pruttelen. Tussen de kokende bedrijven door wor den nog even verrassende cocktails niet zelden met een dreun, zodat het halve gezin na korte tijd al op z'n kop staat gemixed. Vol gens het boekje of vertrou wend op de eigen intuïtie. Reukoffer Steeds weer worden er nieu we kaarsjes opgestoken, en soms, zo tegen zessen op eer ste Kerstdag, staat de (be reids voorgekookte) plum pudding au bain Marie, bij de traditionalisten onder ons, op temperatuur te komen. Zelf brand ik dan een reukoffer bij de kribbe, met de meest originele wierook en welrie kende myrrhe, waarvan de aroma's sinds het tweede Va ticaans Concilie nagenoeg het onderspit hebben moeten delven. Maar ik vind het toch echt fijn, als wij, als haar ouders, door onze oudste dochter (die de kerk niet meer platloopt, om het maar eens eufemistisch uit te druk ken) voor het kerstmaal wor den uitgenodigd en als ze dan zegt: „Papa, neem je dan je wierook mee en de kooltjes?; en dat krengerige plastic stal letje dat je vijftien jaar gele den voor mij bij V&D voor een riks gekocht hebt?" Ik zal het kooltje morgen bij m'n dochter laten smeulen, en dan heb ik nog wierook die ik meer dan 25 jaar gele den kreeg na een interview, ergens in Scheveningen bij een kaarsenfabriek. De duur ste wierook die gebrand kon worden: zwarte korreltjes met wat „gouden" schilfertjes ertussen door. Dat was des tijds kenmerkend voor hèt wierookgebruik in Neder land: top-wierook; rpet het resultaat van een plechtig, pontificaal Lof. Dat was nog eens je ware hars, met kleine schepjes toegediend aan het wierookvat, dat de eeuwige gelukzaligheid bereikbaar maakte. In tegenstelling tot de, veel zoetere, goedkopere soorten en mengselen die in Zuid-Europa bij de katholie ke eredienst gebruikt wor den. Daar gaan ze zowat dag en nacht met wierook om en dan moet je op de kleintjes gaan letten. Drie hooibargen Doch dit heeft nauwelijks nog met het wildbraad van onze kerstdagen te maken. We komen opeens terecht in Zoetermeer. Daar staat, aan de rand van een groeige- meente, bij een industriege bied, een restaurantbedrijf dat als naam draagt: De Boerderij; In de drie hooibar gen, 365 dagen geopend. Aan de Zegwaartse weg was het al eeuwenlang boeren en op rispen. De laatste serieuze aanloop begon in 1886. Dat is dus bijkans een eeuw gele den. De boerderië telde des tijds hooibargen die verdwe nen zijn, maar sinds zeven jaar, met drie tegelijk, weer aan de belangstelling zijn toe-' die indertijd uit de „noord" in de zuidelijke bollenstreek kwamen werken. Nog maar nauwelijks hadden ze zich op de tuin gemeld, of ze werden weer ras teruggestuurd. De jongeheren moesten eerst maar schoenen aan gaan trek ken, want met klompen kwam men de tuin niet op. Het ge vaar van „platlopenwas dan veel te groot en men bedankte vriendelijk voor die eer. Boven: Het paard en de ploeg hebben plaats gemaakt voor de tractor. om de toenemende vraag op de (buitenlandse) markt te kunnen beantwoorden, maar ook omdat voortdurend aan slagen op de teeltgronden wor den gepleegd ten bate van wo ningbouw en recreatie-voor zieningen. In de laatste jaren is ook de computer aan het arsenaal van de bollenkwekers toegevoegd. Na het inschakelen van deze apparatuur voor administratie ve taken, is men nu ook zover dat de computer binnen het bloembollenbedrijf kan wor den ingezet voor het besturen van verschillende werkzaam heden binnen het bedrijf. Dat kan 24 uur per dag en 7 dagen in de week met alle mogelijk heden van aanpassen, uitbrei den en inhaken op nieuwe ontwikkelingen. De Mechanisatietentoonstel- ling in Lisse is van 6 tot en met 9 januari geopend van 13.00 tot 21.00 uur en 10 janua ri van 13.00 tot 18.00 uur. LISSE/STREEK De bekende Mechanisatieten- toonstelling werpt alweer zijn schaduw vooruit. In de eerste volle week van januari, van maandag 6 tot en met vrijdag 10 januari, wordt in de hallen van de bloembollenveiling Hoba- ho in Lisse deze jaarlijkse tentoonstelling gehouden. Veel mensen uit het bloembollenvak, maar ook andere geïnteresseer den! komen kijken naar nieuwe vondsten van uit vinders en constructeurs van machines, materialen en gereedschappen. Het tentoonstellingsvlak be- Links: Zo'n jaar of vijftig geleden was een machine binnen het bloembollenbe drijf nog vrijwel on denkbaar. Techniek Wie zich ondanks alle tegen werpingen met een uitvinding op de tuin durfde te vertonen liep het risico ëen graaf in zijn nek te krijgen maar de tech niek bleek ook binnen het bloembollenvak niet te stuiten. Was er voor de tweede we reldoorlog nog slechts sprake van een enkele machine, na 1945 rukte de mechanisatie op. Chef Jan Hollands temidden van een patrouille van de zwarte bargen-brigade. Aangetreden voor de Kerstmaaltijd. slaat ongeveer 5.000 vier kante meter. Dit jaar heeft de organiserende Stichting Mechanisatieten- toonstelling iets meer armslag. Binnen de hoofdhal is door Hobaho namelijk een perma nente bloemen-expositieruim- te gerealiseerd (De Binnenhof) en om die verloren gegane ruimte te compenseren is be sloten de „glazen hallen" voor een groot deel in te schakelen. Zo'n jaar of vijftig geleden was een machine binnen het bloembollenbedrijf overigens nog vrijwel ondenkbaar. Een machine in de schuur zat er voorzichtig aan te komen (de eerste sorteermachines kwa men in de dertiger jaren), maar een machine op het land was taboe. „Machines zijn er voor de industrie", zo dacht, men, „en niet voor een van de hoogste sporten van de tuin- bouwladder, de bloembollen teelt". Bollen mochten alleen maar met de handen aange raakt worden, zodat beschadi gingen nauwelijks voor kon den komen en bovendien zag je het produkt, had je er direct contact mee. Een tractor op het land was helemaal uit den boze. De grondstruktuur was veel te be langrijk voor een goed teeltre sultaat. Bekend is nog steeds het verhaal van die jongelui

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19