SicidóeSou/io/iit 4* Vermoedelijk appartementen in kraakpand „Voor mensen die iets op willen bouwen, is de oppositierol knap frustrerend STAD OMGEVING Makelaars in omstreden nieuwbouw Stationsweg ALLER LEI(DS) Actie tegen Centrumpartij DINSDAG 24 DECEMBER 1985 PAGINA 17 nietmachine vervalt [DEN Het toneelstuk De Ham- lachine/Egofiel dat toneelgroep --1 vrijdag in de Leidse Schouw- zou opvoeren, gaat niet door jéns gebrek aan belangstelling, ir de voorstelling waren maar ze- kaartjes verkocht. Het theater- van Heiner Müller en Sam Bo- •ts was nogal omstreden vanwege :eer grove taalgebruik. Directeur de Schouwburg Frans Boelen [echter geen reden het stuk te bieden, maar zag ook geen reden iaan te bevelen. Een ieder moest [maar een oordeel vormen, vond De belangstelling was echter van aard, dat men het onverant- ird vond de voorstelling te laten kaan. Post ontvreemd LEIDEN Uit het gebouw van het Soci aal Fonds Bouwnijver heid is een zak post gestolen. De diefstal had tussen 20 en 23 december plaats. Het gaat om een gele post zak. Volgens een woordvoerder van de politie zaten in de zak alleen maar admini stratieve bescheiden, die voor buitenstaan ders niet, maar voor het Fonds zelf wel grote waarde hebben. Leidenaar aangehouden wegens mishandeling LEIDEN Een 23-ja- rige Leidenaar is giste ren aangehouden we gens mishandeling. De man had zijn 16-jarige vriendin in een wo ning aan de Morsstraat tijdens een ruzie een paar rake klappen verkocht, waarop het meisje aangifte deed. Tegen de Leidenaar is proces verbaal opge maakt. Golden Earring weer in Leiden LEIDEN De Golden Earring treedt vrijdag 3 ja nuari op in de Stadsgehoorzaal. De groep brengt vol gend jaar maart een nieuwe singel en vlak daarna een nieuwe LP uit. In het voorprogramma treedt Boom Boom Mancini op. Het concert begint om kwart over acht. Schapen op Europaweg LEIDEN De politie moest er gistermorgen aan te pas komen om een aantal schapen van de Europaweg te ver wijderen. De beesten waren uit een weiland langs de weg ontsnapt. Volgens een woord voerder van de politie komt het vaker voor, dat er dieren uit de wei landen langs de Euro paweg op de weg belan den en in tussen het drukke verkeer men gen. Gereedschap gestolen LEIDEN Uit een kel derbox aan de Milanen- horst is afgelopen week end een grote hoeveelheid elektrisch gereedschap ge stolen. Gisteren deed de eigenaar van de goederen aangifte bij de Leidse poli tie. De deur van de box bleek opengebroken. Uit een winkel aan de Bree- straat werden dit weekend zes autoradio's gestolen. Een etalageruit werd inge slagen. De schade bedraagt vijfhonderd gulden. LEIDEN Een groot aantal groeperin gen voert vanmiddag actie tegen deelna me door de Centrumpartij aan de ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar maart. Op het Stadhuisplein worden pamfletten uitgedeeld en zal een aantal "sprekers zijn afkeer van de Centrumpar tij naar voren brengen. Bij de actie zijn onder meer het Comité Leiden tegen Fascisme, de LWH, het Scholierencomité en de Jongerenbewe ging betrokken. „Dit is de start van een campagne tegen de Centrumpartij, die gevoerd zal worden onder het motto: 'Geef racisten geen stem'. We willen dui delijk maken dat we de Centrumpartij niet lusten", aldus J. Jacobs van het Co mité Leiden tegen Fascisme. Dit comité voerde ook in het verleden actie tegen de Centrumpartij. Een aantal politieke partijen (PvdA en CPN) heeft ook toe- zegd deel te zullen nemen aan de actie van vanmiddag, van een aantal andere is dat nog niet duidelijk. De actie wordt gehouden op de laatste dag, dat partijen zich officieel bij de ge meente kunnen aanmelden voor deelna me aan de raadsverkiezingen. De Cen trumpartij heeft dat gedaan. Inmiddels is ook bekend wie als lijsttrekker voor de Centrumpartij zal optreden. Dat is J. Pen, een Leidse middenstander, die spe- cialiseerd is in video. Tot dusver weiger de hij uit anonimiteit te treden. Pen was in het verleden betrokken bij de PTV, een illegale televisiezender. UNIVERSITEIT: VERKOOP NAGENOEG ROND Leiden Het ge- kraakte pand van de iroormalige drukkerij Brill aan de Oude Rijn ivordt vermoedelijk ver bouwd tot appartemen ten. Het bestuur van de iniversiteit werkt met sen projectontwikkelaar ian een voorlopig koop contract. M. Koornstra, [id van het college van bestuur van de universi teit, zei gisteren te ver wachten dat de krakers iet pand vrijwillig zul len verlaten. Wie eige- aar van het pand vordt, wilde Koornstra ^niet zeggen, ifoornstra zei dat de ver koop van het pand „nage noeg rond" is. De gemeente 's nog niet gevraagd mede- verking aan de plannen te verlenen. Koornstra refe reerde aan de toezegging van de krakers voor de Haagse Rechtbank, begin november, dat zij het pand vrijwillig zullen verlaten, zo dra zich een koper zou aan dienen. De krakers kregen op aandrang van de vice- president van de rechtbank, P. Offers, nog anderhalve maand de tijd om hun plan nen uit te werken. Dat is tot op heden nog niet gelukt. In samenwerking met de Tech nisch Bewoners Adviseurs hebben zij een plan voor be woning uitgewerkt, maar de financiering daarvan ont breekt nog. De universiteit is niet bereid langer op de plannen van de krakers te wachten. „Wanneer zij het pand niet vrijwillig verlaten, zullen wij de politie om bij stand vragen", aldus Koorn stra. de voormalige drukkerij te realiseren, voldoet aan de eisen die het bestemmings plan stelt. Er gingen geruch ten als zouden er twee gega digden zijn "voor Brill, de Leidse aannemingsmaat schappij De Bolster en de projectontwikkelaar Erica Bouw B.V. uit Den Haag, maar beiden ontkennen de aankoop van het pand te overwegen. Erica Bouw BV. heeft wel een plan ontwik keld om het naastgelegen pand van de voormalige drukkerij Batteljee en Terp stra tot een aantal apparte menten te verbouwen. Ma kelaar Proper had voor de universiteit contact gelegd met drie gegadigden, maar heeft gistermiddag te horen gekregen dat hij zijn onder handelingen moet staken. Het pand van Brill werd op twee augustus van dit jaar door een twintigtal mensen gekraakt. Het pand stond toen zes weken leeg. De uni versiteit heeft zich steeds in gespannen om het pand te ontruimen maar kreeg daar voor niet de gewenste steun van de gemeente en de poli tie. Van de zijde van het ge meentebestuur is steeds ge steld dat de krakers een kans moesten krijgen. Aan de Sta tionsweg is het nieuwe kan toorpand Sleutelveste gebouwd. LEIDEN Drie Leidse makelaars, een verzeke ringsbedrijf en een hypo theekbank hebben hun intrek genomen in het nieuwe kantoorgebouw Sleutelveste aan de Sta tionsweg. Vol is het kan toorpand nog niet: er is nog 400 vierkante meter beschikbaar. Het gebouw is op de plaats ge komen van de panden Sta tionsweg 26 en 28. Het nieuwe kantoorpand en de sloop van de twee ouden gebouwen zijn niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. De gemeente probeerde de bestaande bebou wing in stand te" houden, om dat de panden beeldbepalend voor de historische binnenstad zouden zijn. Het gevolg was een langdurig juridisch gehar rewar, maar de gemeente kreeg uiteindelijk geen gelijk van de commissie voor de be roep- en de bezwaarschriften. Het pand wordt verhuurd door de Leidse bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo, die er ook zelf zijn intrek in heeft geno men. Smitsloo is nu nog geves tigd aan de Breestraat. De tweede makelaar is Data Woonhuizenmakelaardij B.V. Ook dit bedrijf was aan de Breestraat gevestigd. Data B.V. heeft het makelaarsbedrijf Verhoeven Makelaardij over genomen, waarbij de werkge legenheid voor het personeel werd gegarandeerd. De naam Verhoeven blijft voorlopig be staan. Directeur J. Verhoeven zegt tevreden te zijn over de over name door Data B.V: „De woonhuizenmarkt is de laatste jaren aanzienlijk gecompli ceerder geworden. Het moge lijk maken van transacties vraagt een intensieve persoon lijk begeleiding. Bovendien vragen mensen steeds meer maatwerk dus je moet van alle markten thuis zijn. Met dat ge geven kun je twee dingen doen: zelf uitbreiden of stre ven naar een koppeling van krachten. Wij hebben voor het laatste gekozen". In Sleutelveste is ook het 50- jaar oude Assurantiekantoor Noomen B.V. ondergebracht, dat tot dusver op de Burggra- venlaan was gevestigd. Verder zijn er vestigingen van de Westland-Utrecht Hypotheek bank en Al Consultant B.V. Breehuys Hulpgroep De uit vrijwilligers bestaan de „Hulpgroep" biedt de hel pende hand bij bijvoorbeeld boodschappen doen, medicij nen halen, sneeuw ruimen, gezelschap houden, wande- len en begeleiden naar een Zaailing ziekenhuis. Deze Hulpgroep is voor dit soort dienstverle ning speciaal opgericht en doet haar werk graag. De Hulpgroep is te bereiken bij de Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44c, 2312 HG In het Breehuys treedt don derdag de hard-rock band „Anguish" op. Bovendien wordt er een horrorfilm ver toond. Het Breehuys is open van acht tot één uur, maar om elf uur gaan de deuren dicht. De entree bedraagt f 4,- en J2,50 voor pasjeshou ders. In het restaurant „Zaailing" aan de Hooigracht 41 wor den tweede kerstdag Schotse en Ierse liederen ten gehore gebracht door Julia Stege- man en Kees Bakker. (ADVERTENTIE) voor ae mstoriscne Dinnenstaa Directeur J. Verhoeven zegt bank en Al Consultant B.V. .kïA TWAAI I," TA AR 1 1 C I9)9) de..: oppositie behoorde, „Ik schat toch wel in dat die sitie te geven in de college- eens een wethouder die niet ouder bent, weet je wel beter. met de winkeliers gepraat vëor Van Zijp geen ver- mogelijkheid er volgend jaar onderhandelingen". De le- van de PvdA is op ruimtelij- Ik zie de PvdA-wethouder zou worden". Dat fractielei- té maken. Slechts één inzit. Als de VVD zetels ver- denvergadering maakte ech- ke ordening zou komen te Jongeling nog enthousiast der Joop Walenkamp reeds Personeel van de reinigingsdienst Leiden NVM ■MlLEIDEN Twee jaar frMeleden zette hij reeds l^üülijn handel in tweewie- lers aan de kant, over is*«w<nkele maanden beëin digd hij ook zijn raadslid- cm maatschap. Jan van Zijp :dR|JF(66), de enige echte mid denstander in de Leidse gemeenteraad, heeft er dan twaalf jaar in de plaatselijke politiek op- kitten. eeriEén moment heeft het er nog naar uitgezien, dat Van Zijp :ijn politieke carrière met ■nkele jaren moest verlen gen. Toen het plaatselijke -DA-bestuur 'was vergeten' in zijn plaats een nieuwe middenstander te zoeken, bood Van Zijp aan zich als nog kandidaat te stellen voor jde nieuw te kiezen gemeen teraad om de groep morrende vissen Middenstanders binnen de partij tevreden te stellen („als !ik daardoor een scheuring |had kunnen voorkomen..."). (Mede door zijn toedoen prijkt er inmiddels toch een mid denstander hoog op de kandi- idatenlijst van het CDA. Van jZijp kan de gemeenteraad met een gerust hart de rug 'toekeren. iGelet op zijn manier van op- lw&3ftreden in de gemeenteraad, lijkt Jan van Zijp de personi ficatie van de constatering „dat het CDA zich niet lek ker voelt in de oppositie". 'Het scheidend raadslid geeft dat zelf ook ruiterlijk toe. Hij heeft zich nooit laten kennen als een hard en niets ont ziend politicus, zelfs in het vuur van de politieke strijd bleef hij vriendelijk en min zaam jegens zijn collegae raadsleden. Het feit of ie mand tot het college dan wel N tot de..: oppositie behoorde, leek vöor Van Zijp geen ver schil té maken. Slechts één maal in zijn politieke loop baan schoot hij uit zijn slof toen hij het parkeerbeleid van wethouder Cees Waal hekelde. Het CDA is geen oppositie partij, legt Van Zijp uit. „Ik vind dat je elkaar in het menselijke vlak moet zien te vinden. Moet je nu iemand die je als mens sympathiek vindt, politiek onderuit gaan halen..., dat ligt ons niet zo, dat mag je niet van Ons ver wachten. Ik denk dat dat te maken heeft met de afkomst en opvoeding van mensen in onze partij. Die wordt geken merkt door een zekere ver draagzaamheid en eerbied voor orde en gezag. Wij kij ken vreemd aan tegen het af breken van ordelijke toestan den en lopen er niet warm voor om tegen het gezag te ageren. Wij houden van orde en regelmaat". Waar het zijn persoonlijk op treden betreft: „De vervelen de kant van de oppositie is dat je in een afbrekende functie wordt geplaatst, je moet altijd maar weer probe ren het college aan te vallen. Voor mensen die van opbou wen houden, is dat knap frustrerend" Vernederend „De CDA-fractie voelt zich momenteel in de gemeente raad een beetje uitgestoten. Ik zou het fijn vinden voor de mensen waarmee ik jaren heb samengewerkt als het CDA volgend jaar in het col lege komt. Het zou hen goed doen om uit die vernederen de rol van niet mee mogen doen, te komen". „Ik schat toch wel in dat die mogelijkheid er volgend jaar inzit. Als de VVD zetels ver liest. wordt de meerderheids- marge van het college in de raad kleiner. Misschien dat de PvdA dan kiest voor een grotere partner. Het CDA is misschien wel net zo'n gewil lige partner als de VVD, onze enige geschilpunten liggen op het gebied van verkeer". Een rechts college met CDA en VVD, acht Van Zijp niet voor de hand liggend. Het CDA staat volgens hem dich ter bij de PvdA dan bij de VVD vooral op sociaal ge bied. „Het zou een hele goede zaak voor Leiden zijn wan neer het college wordt sa mengesteld uit alle drie de partijen. Met een goed pro gramma moet dat kunnen". „Binnen het CDA wordt er ook serieus rekening mee ge houden dat we volgend jaar deel uit maken van het colle ge. Er wordt een wat voor zichtiger houding ingenomen tegenover de PvdA. Schop pen tegen Fase mag, maar schoppen tegen de PvdA is niet aan de orde. Maar je wordt niet in het college ge kozen omdat je zo lief en aar dig bent. Het CDA mag zich van mij dan ook best wat harder opstellen". Van Zijp herkent de flirt van zijn partij richting PvdA ook in de wijze waarop de CDA- kandidatenlijst voor de nieu we gemeenteraad werd opge steld. Door toedoen van Joop Walenkamp prijkten er plots diverse nieuwe mensen uit de kring rond de fractievoor zitter op verkiesbare plaat sen. Van Zijp: „Joop heeft duidelijk getracht wat kwali teit of intellect, hoe moet je dat noemen, in de nieuwe fractie te brengen. Om het CDA een betere uitgangspo sitie te geven in de college onderhandelingen". De le denvergadering maakte ech ter een eind aan de droom van de ambitieuze fractie voorzitter. De kandidatenlijst werd uiteindelijk zo bijge steld dat de nieuwelingen toch op onverkiesbare plaat sen terecht kwamen. „Het zou goed zijn als de VVD eens afgelost zou wor den in het college. Ik zou de VVD wel eens willen zien in de oppositie. Maar, ongeacht of de VVD of het CDA naast de PvdA in het college komt, zouden de portefeuilles eens door elkaar geschud moeten worden, als er bijvoorbeeld eens een wethouder die niet van de PvdA is op ruimtelij ke ordening zou komen te zitten. Een aantal zaken dreigt momenteel uitsluitend een PvdA-aangelegenheid te worden". „In de huidige politieke situ- 'atie wordt te weinig reke ning gehouden met het stads belang. Het college stelt zich teveel op alsof het geen en kele fout kan maken. De PvdA neemt een houding in alsof er van Leiden niets ge worden zou zijn, wanneer zij er niet geweest was. De PvdA zegt vaak dat ,ze de stad voor grote doorbraken heeft behoed. Maar als je wat ouder bent, weet je wel beter. de PvdA-wethouder Jongeling nog enthousiast met de slopershamer zwaaien om de doorbraak bij de Peli kaanstraat te forceren". Chaos Van Zijp was voor zijn fractie de specialist verkeerszaken. Hij is dan ook nauw betrok ken bij de plannen om de Breestraat bij wijze van proef op zaterdag af te sluiten. De CDA-fractie heeft daar nog geen standpunt over ingeno men. „We hebben de af spraak gemaakt dat er eerst met de winkeliers gepraat zou worden". Dat fractielei der Joop Walenkamp reeds zijn instemming met de proef heeft verklaard, heeft Van Zijp dan ook hogelijk ver baasd. „Joop heeft zich niet gehouden aan de afspraak. Ik kan zijn toezegging niet an ders uitleggen dan dat hij de PvdA terwille heeft willen zijn". „Mijn persoonlijke mening is dat er met de afsluiting van de Breestraat gewacht moet worden op de voltooiing van de Sanders-parkeergarage. En dan bedoel ik volledige afsluiting, .van zondag tot en met zaterdag. Al het andere blijft lapwerk en vraagt om chaos. Maar voorop staat dat de winkeliers met afsluiting in moeten kunnen stem men". CDA en VVD lagen in het verleden nog al eens met de PvdA overhoop over het par keerbeleid. Maar zelfs van deze geschilpunten lijkt wei nig meer over te zijn. De in stelling van betaald parkeren voor bewoners van de bin nenstad bijvoorbeeld, is in middels ook een door het CDA geaccepteerd feit. Zij het dat de fractie er alle mo gelijke moeite voor heeft ge daan de kosten die dat voor de bewoners met zich mee bracht, omlaag te krijgen. Van Zijp verwacht dat het systeem van betaald parke ren het bewijs zal leveren dat de bouw van parkeergarages in Leiden financieel haalbaar is. „Wanneer blijkt dat er een grote bereidheid is om voor een parkeerplaats te betalen, moeten parkeergarages ook buiten de singels toch financieel haalbaar zijn. Waarom zouden beleggers daar dan geen geld in willen steken. Ik denk dat dat een haalbare zaak is zeker als het rijk bereid is financiële steun te geven. Bijvoorbeeld uit de opbrengsten van de wegen belasting, daarvan wordt te weinig afgestaan om het stil staan van auto's te regelen. Of van het geld waarmee nu de woningbouw wordt gefi nancierd. De bouw van hui zen neemt af, misschien kan de bouw van parkeergarages bevorderd worden om de bouwstroom op gang te hou den". Vakdiploma's Jan van Zijp is blij dat hij het allemaal mee heeft mogen maken. De man met tien vakdiploma's en twee linker handen, zal naar eigen zeg gen weinig moeite hebben om de vrijkomende tijd op te vullen. De Leidato Bijvoor beeld, die hij nu al voor de zoveelste maal organiseert en die hem ooit nog eens bijna het directeurschap van de Groenoordhallen bezorgde. „Thuis zitten vind ik niet aanlokkelijk, ik heb nu een maal geen hobby's die me de hele dag bezig houden. Toen ik twaalf jaar geleden door het CDA gevraagd werd in de gemeenteraad te komen zitten, was ik bang dat ik nog eens wethouder zou worden. Dat ik geen tijd meer zou hebben om andere dingen te doen. Eenmaal in de gemeen teraad was het mijn grootste wens dat het CDA nog eens aan het college zou kunnen deelnemen. Ik had dan toch wel een aantal jaren wethou der willen zijn. Dat heeft te maken met mijn natuurlijke aanleg om wat tot stand te willen brengen, denk ik". GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17