i Kunst kopen fiscaal aantrekkelijk maken ALLER /LEI(DS) Alleen zitten met de kerst hoeft niet meer Aantal werkloze academici daalt 3*/eidóe(2<Hi/MX/rtt^ stad omgeving Uitslaande brand renovatieproject VEEL ACTIVITEITEN IN LEIDEN T HAND AFGERUKT DOOR ONTPLOFFING ACCU ED NIJPELS BIJ OPENING EXPOSITIE FRED HANSEN IN DE WAAG: vj r 10.301 LEIDEN VVD-frac- 10.15, tievoorzitter E. Nijpels as Ti heeft gisteren gepleit 45 u voor belastingfaciliteiten zinskei bij aankoop van kunst. ,|NG Het Tweede-Kamerlid 30 u. j deed dit tijdens de ope ning van een tentoon- csvl stelling van de Leidse kunstenaar Fred Hansen |g in De Waag. „Je maakt kunst op die manier voor rstzaï een groot aantal mensen, dat anders geen kunst P- zou kopen, bereikbaar", ellie aldus Nijpels. u. 0 Nijpels zei kunst van groot 17.00' belang voor de samenleving u 4 te vinden, niet in de laatste plaats op economisch gebied. In dit verband merkte hjj op 25 Di veei bewondering te hebben k' 171 voor het feit dat Fred Han sen zijn kunstenaarschap i.OO f hand in hand laat gaan met js. R< ondernemerschap. Fred Han sen verspreidt zijn produkten 1 onafhankelijk van de rege lingen voor beeldende kuns tenaars als zelfstandig onder nemer. „Kunst dient niet lou ter economisch te worden be zien, maar men moet er wel degelijk oog voor hebben. Al leen in Amsterdam gaat jaar lijks 1,3 miljard gulden om in het kunstgebeuren. Daarbij zijn alleen in Amsterdam al 10.000 mensen betrokken". Hij noemde kunst een „pure noodzaak". „Het is één van de antennes die opsnuift en signaleert wat er in de sa menleving allemaal gaande is". Kwaliteit van kunst is volgens Nijpels beslissende criterium bij de subsidiëring van kunst door de overheid. Onafhankelijke deskundigen zouden dit moeten beoorde len. De Raad van de Kunst, die hierover beslist, is vol gens hem te weinig onafhan kelijk deskundig. In de ko mende jaren wil de VVD, al dus Nijpels. onder meer aan dacht besteden aan de kwali teit van de kunst. „Ook moet er meer aandacht zijn voor nieuwe uitingen van kunst", aldus Nijpels die hierbij vooral dacht aan ont wikkelingen in de popmu ziek. In verband met de BKR zei Nijpels het fundamenteel verkeerd te vinden om een sociale verzekeringsregeling te vermengen met kunstbe leid. „De 475.000 kunstwer ken die zijn opgeslagen in de kelders van gemeentehuizen en het ministerie van WVC zouden, wanneer verkoop daarvan onmogelijk is, terug geven moeten worden aan de kunstenaar". Over de relatie van het bedrijfsleven en kunst zei Nijpels het een goede zaak te vinden wanneer bedrijven kunstenaars zouden kunnen sponsoren zoals in de Vere nigde Staten veelal het geval is. „De scheiding tussen het bedrijfsleven en de kunstwe reld moet geslecht worden". Het muziekonderwijs kan volgens Nijpels ook beter. „Ik mis goed kunstonderwijs in het voortgezet, maar ook in het basisonderwijs". Inspiratie Ed Nijpels bekijkt samen met de Leidse kunstenaar Fred Hansen èép van zijn schilderijen in De Waag. De expositie, die georgani seerd is door de Eerste Leidse Kunststichting, duurt nog tot zondag 29 december. De ex positie bevat een vijftigtal olieverfschilderijen die alle maal in 1985 zijn gemaakt. Hansen sloeg dit jaar een an dere weg in en schilderde veel werken in een semi-fi- guratieve stijl met als inspi ratiebron de beweging van het ballet en de spanning van de middeleeuwse strijd. Nijpels omschreef de stijl van Hansen als spiritueel realis me, volgens hem „zo puur mogelijk schilderen vanuit eigen inspiratie". Hoogtepunt op de tentoonstelling is het schilderij „Uit de doeken doen", dat 2,50 bij 3,60 meter meet. Hierop geeft de kunste naar op deels realistische ge schilderde symboliek zijn denken en wezen weer. Be zoekers van De Waag kun nen ook een videofilm bekij ken, die laat zien hoe Hansen een schilderij maakt. De expositie is dagelijks van elf uur tot half zes geopend en op tweede kerstdag van 's middags één tot vijf uur. In een renovatieproject aan de Hoge Woerd in Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand uitgebroken. Hoe de brand in het verbouwingsproject, dat zich tussen Rijnstraat en Plantage bevindt, is ontstaan is nog niet precies onbekend. Vermoedelijk is de brand ontstaan door werkzaamheden aan het dak, maar brandstichting wordt niet uitgesloten, omdat op twee plaatsen een brandhaard is gevonden. De brand woedde op de bovenste verdieping en de vlammen sloegen door het dak. De brandweer heeft het vuur in vrij korte tijd weten te doven. Wel moest een ladderwagen er aan te pas komen om de brand onder controle te krijgen. ins"Jla bijna twee jaar actievoeren ard,l de gemeenteraad in Leiden 'verstag gegaan. Ze waren het iteindelijk toch met ons eens, at de salarissen van assistent- 'idsters in de kinderdagver blijven gelijk getrokken moe- ,Ude|en worden met die van de isbèjeidsters. De WKL (Werk- ;roep Kinderopvang Leiden) blij met deze beslissing, 'ant gelijk werk betekent h zeker gelijke betaling. Dit de eerste stap, want er zijn •g genoeg aandachtspunten de kinderopvang waar log aan gewerkt moet worden. De WKL LEIDEN LEIDEN De dagen dat men leidzaam en in eenzaamheid de kerstdagen moest doorko men, zijn voorbij. Voor de mensen die geen bezoek Ver wachten met de kerstdagen en ook niet bij kennissen terecht kunnen, zijn er talloze activi teiten in de stad. Er zijn bij eenkomsten voor jong en oud. Wie nu nog alleen blijft zitten, doet dat uit eigen wil. Er is tenslotte voor elk wat wils en er is zeker volop gelegenheid om andere mensen te ontmoe ten. De Kerst-In van de jongeren vereniging Augustinus is in middels traditie geworden en geniet al veel bekendheid in Leiden. Deze Kerst-In aan het Rapenburg 24 wordt altijd door erg veel mensen, jong en oud, bezocht en is op beide kerstdagen toegankelijk. In een groot gezelschap kan men daar een kerstmaaltijd gebrui ken. De prijs voor zo'n maal is laag. De activiteiten tijdens de Kerst-In lopen zeer uiteen. Zo kan men gewoon rustig rond de open haard van een glaasje wijn en een goed gesprek ge nieten, maar men kan er ook allerlei spelletjes doen. Voor de kinderen zijn er in andere ruimten teken- en knutsel clubs en de jongeren hebben weer elders in het gebouw hun disco. Ook worden er films ge draaid. Veel ouderen vinden de Kerst-In van Augustinus ech ter toch wat te vrijblijvend en ook hebben zij een beetje drempelvrees om dit oorspron kelijke jongerenbastion binnen te treden. Project Daarom wordt er speciaal voor de ouderen op tweede kerst dag een kerstviering gehouden in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Het buurthuis Dijk 33, de Vroolijcke Arke en het Dienstencentrum Gecoör dineerd Bejaardenwerk project Binnenstad, hebben een pro gramma samengesteld, dat speciaal is afgestemd op de wensen van ouderen. Vanaf elf uur staat daar de koffie met een kerstkrans klaar. Er wordt een kerstverhaal ver teld en onder deskundige lei ding kunnen er eventueel kerststukjes gemaakt worden. Vanaf half één wordt er een warme maaltijd geserveerd. Men kan er kerstliederen zin gen of een spelletje bingo doen. Omstreeks zes uur is het kerstfeest afgelopen. De kos ten voor de hele dag inclusief de maaltijd zijn 6,50 gulden. Volgens de organisatoren van dit kerstfeest voor 55 plussers zou er erg veel eenzaamheid zijn onder de ouderen in de stad. Vooral de weduwen of weduwnaren van rond de 80 jaar zijn vaak erg eenzaam, zegt men. Met dit kerstfeest hoopt men deze ouderen een bezigheid voor deze dagen te kunnen bieden. Voor erg veel mensen is ver der het Leger des Heils een welkom onderdak tijdens tij dens de kerstdagen. De kerst nachtdienst op kerstavond trekt altijd zoveel mensen naar het gebouw aan de Groe- nesteeg, dat men achterin de bijeenkomstzaal en zelfs in de hal van het gebouw moet staan. Het Leger des Heils houdt eerste kerstdag om elf uur 's ochtends de kerstheili- gingsdienst. Om vijf uur be gint het familiekerstfeest waar iedereen, jong en oud, rijk of arm, welkom is. De bezoekers krijgen warme chocolademelk en er is kerstbrood. Er wordt een kerstverhaal verteld en muziek gespeeld en uiteraard zullen er kerstliederen gezon gen worden. Traditiegetrouw zorgt het Leger des Heils dat er weer voor iedereen een at tentie is. De eenzamen en de zieken in de stad krijgen van het Leger ook weer een atten tie thuisbezorgd. Stukjes maken, is èèn van de veel voorkomende activiteiten rond de kerstdagen. eren Jongeren kunnen tweede kerstdag vanaf negen uur 's a- vonds terecht bij de kerst- swingavond van het Leids Vrijetijds Centrum. Een bij zondere lichtshow moet de avond tot iets speciaals maken. De entree is slechts één gul den. In de kerstnacht treden in het jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat de groepen Tilt Team en T.T. Togs op. Voor de liefhebbers van hard rock worden in een andere ruimte videofilms van hard rock groepen gedraaid. Bezoe kers worden van negen tot twaalf binnen gelaten. Daarna gaan de deuren dicht. Het feest duurt tot vier uur in de ochtend. De entreeprijs is 2,50 gulden. k ^EIDEN Wegens het ote succes van de actie lie de afgelopen jaren deiverd gehouden, stelt de meente Leiden ook dit prijzen beschikbaar jdflpoor de gebruikelijke ;erstboom-inzamelactie. 'e actie gaat maandag 30 lecember van start gaat. verbranding van de erstbomen heeft vrijdag- ond vrijdag 3 januari op iet Schuttersveld plaats begint om zeven uur. 'e bomen kunnen op 30 en 31 ecember van half negen tot lier uur ingeleverd worden bij Ie gemeentereiniging aan de Admiraal Banckertweg 15. Op donderdag 2 januari (van half negen tot vier uur) en vrijdag 3 januari (van half negen tot drie uur) zijn er nog veertien inleverplaatsen in de stad: in de professorenwijk (sportpark Van Vollenhovenkade), cen trum zuid (St. Jacobsgracht), Zuidwest (Hoflaan-Kiljanpad en Bizetpad), Morskwartier (Lage Morsweg 102), centrum noord (naast molen De Valk), Raadsherenbuurt (atletiek baan), Noord (naast sportpark Roodenburg), Merenwijk (kin derboerderij), Rivierenbuurt (buurthuis Matillo), Stevenshof (buurthuis Stevenshonk), Wes terkwartier (speeltuin), Groe- noord (buurthuis) en aan de Zoeterwoudse Singel (tegen over de brug bij de Kraaier- straat). Op 3 januari kunnen de bomen vanaf twaalf uur 's middags ingeleverd worden op het Schuttersveld. Voor elke ingeleverde kerstboom wordt een lot verstrekt, waar mee onder andere een kinder fiets, computerspelletjes en zwemabonnementen te win nen zijn. Direct na de verbran ding, rond half acht, zal com missaris van politie H. van Voorden een aantal winnende lotnummers en de bijbehoren de prijzen bekend maken. De winnende nummers worden met ingang van maandag 6 ja nuari opgehangen in het kan toor van de reinigingsdienst, waar ook de prijzen kunnen worden afgehaald. LEIDEN Het aantal werk zoekende academici is dalen de. Dit constateert het Gewes telijke Arbeidsbureau in Lei den uit werkloosheidcijfers van het afgelopen half jaar. In de periode '81-'84 steeg het aantal afgestudeerden dat geen werk kon vinden sterk. Tot halverwege dit jaar bleef hun aantal gelijk, terwijl de afgelo pen maanden bij de mannen een lichte daling intrad. Het aantal vrouwelijke werkzoe kenden in deze categorie is vrijwel gelijk gebleven. De daling deed zich niet voor in de categoriën taal en lette ren, technische wetenschap pers, economen en kunsthisto rici maar zette zich vooral door bij natuurkundigen en farmaceuten, twee groepen waarvan overigens de omvang van de werkloosheid het laag ste is. Langdurige werkloos heid komt vooral voor bij psy chologen en sociologen. Het arbeidsbureau is van plan een speciale consulent aan te stel len die werkloze academici aan een baan moet helpen. Daarnaast zullen enkele tien tallen academici (tijdelijk) in scholingsfuncties geplaatst kunnen worden. stateert het arbeidsbureau dat deze weliswaar zorgelijk is maar dat vergelijkbare steden er aanzienlijk slechter voor staan. De arbeidsmarktsituatie in de Duin- en Bollenstreek wordt veelbelovend maar kwetsbaar genoemd. De gunstige ligging in de Randstad is een pluspunt maar de ruimtenood door een opeenhoping van activiteiten werkt negatief. Het arbeidsbu reau wijst ook op de gebrekki ge infractructuur die in alle ontwikkelingen negatief door werkt. Verdere daling van het Bolle- nareaal beschouwt het arbeids bureau als ongewenst Daar naast wordt bepleit op de voor de bollenteelt waardeloze gronden niet-agrarische activi teiten te ontwikkelen om in de toekomstige werkgelegenheid te kunnen voorzien. Het arbeidsbureau is van plan het huidige aantal van ruim 2.800 geregistreerde vacatures het volgend jaar op te trekken tot 6.000 om nog meer mensen aan werk te kunnen helpen. Bovendien is er voor scho lingsactiviteiten een bedrag van bijna 5 miljoen gulden ui- itgetrokken. 845 werklozen zullen in staat gesteld worden van deze activiteiten te profi teren. Amnesty De Leidse afdeling van Amnesty International ver zoekt brieven of kaarten te sturen naar twee politieke gevangenen. Het gaat dit keer om Feyzüllah Ozer uit Turkije en A vro Pesti uit de USSR. Ozer werd in 1982 tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij voor het blad van de Sociale Ar beiderspartij „Kitle" werk te. Pesti zit sinds 1983 ge vangen omdat hij ijverde voor de naleving van de Helsinki Akkoorden. Hij werd tot vijf jaar werk kamp en twee jaar binnen landse verbanning veroor deeld. Alen kan een groet sturen naar Feyzüllah Ozer, Ozer Cezaevi C-2, Canakka- le, Turkije en voor Arvo Pesti moet er achtereenvol gens op de brief staan: USSR. RSFSR, Permskaya Oblast', Chosovskoy raion, s. Polovinka, uchr. VS 389/37, Pesti A. Spreekuur De VVD-fractie in de Leid se gemeenteraad houdt morgen en 31 december geen spreekuur. Op dinsdag 7 januari gaat het spreekuur weer van start in de VVD- fractiekamer in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Rijksmuseum Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde draait morgen middag vanaf twee uur een film over Japan. Op 31 de cember wordt vanaf elf uur de film „Niok, het olifan- tenjong" gedraaid en om drie uur „Priari Indianen Vrijwilligers- centrale De Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44c is van woensdag 25 december tot en met 1 januari gesloten. Daarna is de centrale weer op werkdagen geopend van elf tot vier uur. De centrale is dan ook telefonisch be reikbaar: 149064. A A MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 9 k deo toch 1/ g gestolen |DEN Als voor- gsmaatregel had 'criccè 44-jar'ge leraar kuniJ ^et Bonaventura- van nie6e cle videorecor- de p/ van sch°°l parkepenomen naar ito's) t off"ci(e vaakvakan- pat-| in scholen ïnge- Coninfc"' was zij,n 6e- Ihtengang. Helaas jr de video van de 1^1 werd er niet de school ingebro- maar wel bij de par thuis. Dronken automobilisten slaags LEIDEN Twee Leidse automobilisten voelden zich afge lopen vrijdagnacht nogal tot elkaar aangetrokken. Zij kre gen twee keer achter elkaar een aanrijding, raakten voor het politiebureau slaags en werden daarna allebei aangehou den om een bloedproef te ondergaan. Het begon allemaal vrijdagavond omstreeks negen uur op de Rijnsburgersingel. Een 43-jarige Leidenaar wilde daar linksaf de Maredijk op rijden, maar trok iets te snel op. Hij raakte daardoor het achterdeel van de auto van een 23-jarige Leidenaar, die de man in tegenovergestelde richting passeerde. Na deze zaak besproken te hebben vertrokken beiden richting Stations weg. De 23-jarige man zag niet op tijd dat de 43-jarige auto mobilist voor het stoplicht op het Stationsplein stopte en bot ste achter op deze auto. Het tweetal besloot daarna het hele verhaal op het bureau aan de Zonnneveldstraat te gaan ver tellen. Voor de deur van het politiebureau kreeg het tweetal echter ruzie en er vielen rake klappen. Enkele agenten wis ten de twee mannen enigszins te kalmeren. De 23-jarige man onderging vrijwillig een bloedproef. De andere auto mobilist weigerde het onderzoek. Bromfietser overleden LEIDEN Een 79- jarige inwoner van Leiden is in de nacht van vrijdag op zater dag in het AZL over leden als gevolg van de verwondingen die hij 's ochtends bij een verkeersongeval had opgelopen. De man was zonder uit te kij ken de Leiderdorpse Persant Snoepweg overgestoken, waar bij hij door een auto was geschept. Veel schade bij inbraken in auto's LEIDEN In zeker tien auto's is het af gelopen weekend ingebroken. De meeste auto's stonden geparkeerd op het terrein van het hotel Holiday Inn aan de Ples- manlaan. Verder werd er in auto's aan de Antillenstraat en Stationsweg ingebroken. Uit de auto's werd voornamelijk de mu ziekinstallatie meegenomen. Uit één auto werd voor 5.100 gulden aan apparatuur ontvreemd. Een Engelsman, die afgelopen nacht in Holiday Inn logeerde, heeft een verdachte man op het terrein opgemerkt en het nummer van zijn auto genoteerd. De man werd wakker van glasgerinkel, dat ontstond doordat de verdachte man de ruit van zijn auto insloeg. De politie hoopt aan de hand van het nummerbord een mogelijke dader te kunnen aanhouden. DEN HAAG Een 25-jarige bewoner van de Van der Duynstrat in Den Haag is zondagochtend met een afge rukte linkerhand en brandwonden over een deel van zijn lichaam opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis. De man werd het slachtoffer van een ontploffing in zijn auto, die vermoedelijk werd veroorzaakt door een on der zijn bestuurdersstoel geplaatste accu. Uit de accu zouden waterstofdampen zijn vrijgekomen, die in brand raakten nadat bij het starten een vonk was getrokken, aldus een eerste reconstructie van de recherche. Vol gens de politie zouden door de explosie de voor- en ach terruiten uit de auto zijn geslagen. De klap was in de wijde ongeving te horen. Van de afgerukte hand is niets meer teruggevonden. De gewonde heeft nog geen verklaring kunnen afleggen. Overigens ontdekte de po litie onder de motorkop van de wagen op zijn normale plaats een andere accu, maar deze was niet aangesloten. Bijzonder hoogleraar celverandering LEIDEN Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft aan de Rijksuniversi teit Leiden een bijzondere leerstoel ingesteld op het gebied van celveranderingen. Op 2 januari wordt de 43-jarige dr. G.R. Mohn in de functie van bijzonder hoogleraar benoemd. Mohn is verbonden aan het Laboratorium voor Stralengentica en Chemische Mutagenese van de Leidse universiteit. Eerder deed hij wetenschap pelijk werk in Duitsland en de Verenigde Staten. Van 1980 tot 1984 was hij bovendien lid van de Wetenschappelijk Raad voor de Kankerbestrijding van de Koninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen. De nieuwe hoogleraar zal zich vooral toeleggen op de verdere ontwikkeling van nieuwe methoden voor het opsporen van kanker verwekkende stoffen. Het gaat vooral om het ont staan van kanker door stoffen die het erfelijk ma teriaal, de zogeheten genen, kunnen aantasten. j (jUM

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9