Nooit meer brandstoftanks in stad" •VP Spanjaarden vergokken f1,8 miljard in loterij amp dreigt in Victoria- eer door Nijlbaars it Fransen laten gratis restaurants links liggen Kogelvrij vest is spoor naar Bende van Ni jvel A APOCALYPS IN NAPELS: Winnie Mandela: het is genoeg geweest Ontvoerders Collett sturen videoband met oproep aan Thatcher LEMZ CHEMIE LUDT MILJOENENVERLIES >e"f|nr: Arbeidsbureaus gesloten op 27 december leuwe p prof.dr. L. de Jong Nu in de boekhandeS 'AGIN fITENLAND &2id«jeSouAcmt MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 5 van - penkwe dé lucl mminsl ien roo vandaj wooi Allee 1 ijnexplosie cilen kost el levens dat all^i uitzon ekomei vaarva|ii derschi itlSCHAU Bij een gasexplosie n Poolse mijn zijn gisteren zeven- nensen om het leven gekomen, nan wordt nog vermist. Het on- vond plaats op 200 meter diepte in kolenmijn in het kolengebied n^rzych, in het zuidoostelijke Sile- Mensen werden door de explo- r rerrast. Acht van hen zijn door 'ngsploegen uit de mijn gehaald lar het ziekenhuis overgebracht, district rouwt vandaag. Silesië is >elangrijkste kolengebied van Po- dat een van de vijf grootste ko- roducenten ter wereld is. Belgen winkelen massaal op zondag BRUSSEL Het Belgische publiek is gisteren massaal de binnensteden en winkelcentra ingetrokken om daar de inkopen voor de feestdagen te doen. In België zijn de winkels op de laatste twee zondagen van het jaar geopend, maar deze maatregel wordt fel betwist door de vakbonden. Het publiek is, ondanks de massale opkomst van gis teren, verdeeld. Volgens een enquête is 46 procent voor winkelen op zon dag, maar heeft 49 procent er niet zo'n behoefte aan. Vanuit Nederland schijnt er overigens wel grote belang stelling te bestaan. Gisteren werd bij voorbeeld uit Turnhout gemeld dat heel wat Nederlanders op de winkels waren afgekomen. Tass: Reagan liegt over schendingen MOSKOU De beschuldiging van de Amerikaanse president Reagan dat de Sovjet-Unie wapenbeheer- singsakkoorden schendt, is volgens het Russische persbureau Tass een propagandaleugen om het Kremlin in diskrediet te brengen. „Dit zijn weer oude verzinsels die niet door concrete feiten gestaafd kunnen worden en die meer dan eens door de Sovjet-U nie zijn gelogenstraft", zo verklaarde Tass gisteren. Reagan stelde in een rapport voor het Amerikaans Con gres dat de stationering van nieuwe Russische raketten en andere schen dingen een bedreiging vormen voor bestaande wapenbeheersingsakkoor- den. Surinaamse fracties tegen media-controle PARAMARIBO Vrijwel alle frac ties in de Surinaamse nationale As- semblée hebben zich uitgesproken te gen staatscontrole op de media, zoals is geformuleerd in het onlangs gepre senteerde „politiek raamwerk" dat de basis moet vormen voor een nieuwe grondwet. In het politiek raamwerk staat dat pers, radio en televisie in belangrijke mate staatseigendom moeten zijn om het recht op vrije me ningsuiting inhoud te geven. Het As- semblée-lid Desi Truideman, zelf journalist, betoogde dat de pers in een democratisch stelsel gevrijwaard moet blijven van staatsinmenging. De overige fractieleden sloten zich hier bij aan. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse bevolking heeft dit weekeinde in één enkele loterij maar liefst 1,8 miljard vergokt. De Spaanse schatkist steekt hiervan dertig procent, ofwel ruim 540 miljoen, in zijn zak. De rest, bijna 1,3 miljard, werd als prijzengeld onder ae deelnemers verloot. De loterij bestaat uit 56 series die ieder met een eerste prijs van 5 miljoen worden beloond. Vrouwe Fortuna bracht dit jaar het geluk aan de inwoners van het piepkleine dorpje Talave- ra de la Reina, nabij Toledo. De ruim 4000 in woners werden in een klap 200 miljoen rijker, omdat zij maar liefst veertig series met het win nende nummer 63.369 hadden gekocht. De goklust van de Spanjaarden rijst elk jaar weer de pan uit. Zo vergokten ze vorig jaar/5 miljard in de nationale loterij, 1,2 miljard in de voetbaltoto, 2 miljard in de blindenloterij, 5 miljard in de bingo's en maar liefst 20 mil jard in de fruitautomaten die in praktisch elke bar, cafetaria of hotel staan opgesteld. dat wei n ij an graVerv°l6 van voorpagina Dok eeiVan onze correspondent produkf_ Cees Manders) en. EeijPELS De vuurzee, zakerjde Italiaanse stad Na gaat di dit weekeinde letter- 1 vra"a en figuurlijk in haar in alliep hield is in de loop 1 hectai deze dag gedoofd, na- hebbeij de laatste restjes ben- ze^cerfe en dieselolie in de S3s was opgebrand. ter dan 50 miljoen liter uitbreilndstof (benzine en die- t de explie) is letterlijk in rook ver) opgegaan. De materië- dat difschade komt in de 'jaa^-V1 van bijna een mil- 1984 41 gulden. irteerdf >n naai totale aantal slachtoffers toenafraagl v'er- *n twee geval" dat il 6aat het om oudere vrou- nd oveF- Zij kwamen om bij de in niefbog van hun huis, dat in resulta, onmiddellijke omgeving het AGIP-depot stond. Dllenexpveer 200 mensen raakten an Mlfood. van wie enkele tien- miljoerjen ernstig. procenf'cn de omstandigheden is lijk wdenselijke schade" ongeloof- dolf klein. De 32 AGIP-brand- se grog^30^ van elk drie miljoen staan op een industrieter- jaar z# van nauwelijks een hecta- it re groot, midden tussen twee dichtbevolkte woonwijken, San Giovanni-A-Teduccio en Barra. Het is daar nog volop Napels-stad. Op enkele hon derden meters van de eerste AGIP-tanks staan huizen, ge zinswoningen en lage flatge bouwen. De explosie van zaterdagoch tend, waarmee de eerste tanks de lucht ingingen, heeft alle huizen binnen een straal van twee kilometer zwaar of licht beschadigd, al naar gelang de nabijheid. De omvang van de ramp is beperkt omdat niet alle tanks tegelijk in de lucht vlogen, maar een voor een. Zondagmiddag explodeerde de laatste tank. Het was ook puur geluk dat geen van de 32 tanks tot aan de rand toe gevuld was: sommige voor slechts eenderde, andere voor twee derde. Vesuvius De autoriteiten hoefden zater dagochtend de huizen in de omgeving niet meer te ontrui men. Direct na de eerste ex plosies stormden de mensen in paniek hun huizen uit, de straat op, richting stadscen trum, weg in elk geval van de reusachtige vuurzee. De mees- Napolitanen die in de nabijheid van de brandende olietanks wonen, pakken ijlings hun spullen bij elkaar om te evacueren ten zullen niet naar hun hui zen kunnen terugkeren, omdat deze te zwaar zijn beschadigd. Zij zijn op kosten van de ge meente ondergebracht in ho tels of in caravans, die Napels achter de hand houdt voor dit soort rampen. De eerste explosies waren tot op 75 km van Napels te horen. De hele streek leeft daar voortdurend in de vrees voor een nieuwe uitbarsting van de Vesuvius, de .vulkaan die het hele Napolitaanse tafereel be heerst. „Help, de Vesuvius ontploft", waren dan ook de eerste reacties. Het ging dit keer dus om de brand in het AGIP-depot. Maar het schouwspel was niet minder apocalyptisch dan een uitbar sting van de Vesuvius zou zijn geweest. Over de oorzaak is niets met zekerheid te zeggen. Uitge gaan wordt van een defect of van een menselijke fout. Zon dag gingen geruchten dat de ramp was veroorzaakt door een aanslag en dat een crimi nele organisatie de verant woordelijkheid daarvoor zou hebben opgeëist. De autoritei ten spreken dit tegen. Volgens hen is er iets mis gegaan bij het overpompen van enkele miljoenen liters brandstof van een tanker in de depots. Op dat moment is in de omgeving een ongebruikelijke sterke be- zinelucht geroken. Er zijn wel regels en wetten die de stad moeten behoeden voor rampen als deze, maar ze zijn ofwel verouderd of hun toepassing is niet serieus. Het AGIP-depot en het belenden de Mobil-depot hadden daar waar ze nu liggen nooit moe ten en mogen worden ge bouwd. Trouwens: de meeste huizen rond de ontplofte brandstoftanks zijn gebouwd zonder vergunning. De ge meente trad niet op. In zeker tien andere steden van Italië is de situatie net zo als in Napels: brandstof depots of andere gevaarlijke indus triële complexen in of dicht bij woonwijken. Niemand die zich daarover opwindt, zolang het goed gaat... De burgemeester van Napels heeft zaterdagoch tend bij de verwrongen meta len resten van enkele brand stofdepots en met een brok in zijn keel gezworen dat de maat voor hem nu vol is: zijn stad zal geen brandstoftank meer in haar bebouwde kom toe staan. EIDEN De bijna niet stuiten groei van het ital Nijlbaarzen in het :toria-meer in Midden- rika dreigt voor de be- Iking aan de rand van meer uit te draaien op 1 ramp. Deze roofvis is jaar geleden in het im- ;nse meer uitgezet, door e is niet precies duide- c. De vis werd voordien kweekt in een bassin *ens aan de rand van het meer en is toen moge lijk per ongeluk ontsnapt. Volgens dr. C. Barel, leider van een onderzoeksteam van de universiteit van Leiden, zal door de eetlust van de miljoe nen Nijlbaarzen over twee jaar nog maar bitter weinig over zijn van de visstand van 300 soorten, waarmee de omwo nende bevolking zich voedt. De vis, die soms wel 150 kilo kan wegen, had een nieuwe bron van eiwitrijke voeding moeten worden voor de bevol king. Maar men vindt de vis te vet en bovendien is er geen hout genoeg om de baars te ro ken en zo geschikt te maken voor consumptie. Nu de baars zich vrij heeft kunnen voortplanten dreigt volgens de Leidse onderzoeker een regelrechte ecologische ramp omdat de Nijlbaarzen de andere, kleinere vissoorten verslinden. Het vangen van de baarzen is vrijwel onmogelijk. Massale demonstratie na dood jonge Bask BARCELONA Naar schat ting dertigduizend mensen hebben dit weekeinde in de Baskische stad San Sebastian opnieuw gedemonstreerd uit protest tegen de mysterieuze dood van de 32-jarige man, die aldus de officiële versie van de regering zo'n veertien dagen geleden verdronken is in een rivier. De man was uit handen van de Guardia Civil ontsnapt. Grote delen van de bevolking van Baskenland zijn er niet van overtuigd dat de jongeman, een vermeend ETA-lid, vrijwillig in de rivier gesprongen is. Hij kon name lijk niet zwemmen en was met de handen op de rug geboeid. Volgens een lijkschouwing is de man verdronken, maar niet gemarteld. (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG „Ik tart niemand. Ik maak de ongelijkheid van een on rechtvaardige wet duide lijk, zo stelde de 50-jarige Winnie Mandela in een interview met het Ameri kaanse blad Newsweek. „Ik ben op een punt gekomen waarop het genoeg is ge weest", aldus Mandela, die de „banning order" scherp af keurde. Die wet verbiedt haar om in het openbaar te spreken en te gaan wonen waar zij zelf wil. Winnie Mandela zei dat het Afrikaans Nationaal Congres bereid is met de Zuidafrikaan- se regering te praten, maar dat de regering niets met het ANC van doen wil hebben. Mandela zei er niet aan te twijfelen de strijd tegen de apartheid gewonnen zal wor den. „We zijn nog nooit zo dicht bij de vrijheid geweest als nu". Het ANC heeft overigens aan gekondigd de strijd tegen het Zuidafrikaanse regime op te gaan voeren na de inval in Le sotho, die aan negen mensen het leven kostte. „Deze aanval zal ons aanspo ren nóg vastbeslotener te vechten om het schrikbewind te vernietigen". De regering ontkent bij de aanval betrok ken te zijn geweest. De op 25 maart gekidnapte Britse journalist Alec Collett riep pre mier Thatcher op een videoband op om aan de eisen van zijn ontvoerders te voldoen en gevangen Arabieren en Moslims in Engeland vrij te laten. BEIROET De sinds negen maanden in Libanon vermiste Britse journalist Alec Collett heeft premier Margaret Thatcher in een video-opname opgeroepen de eis van zijn ontvoerders in te willigen en gevangen Arabieren en moslims in Groot-Brittan- nië vrij te laten. De videoband werd vrijdag bij de Libanese krant An Nahar in West-Beiroet gedropt. De 63-jarige Collett leek ontspannen, hoewel zijn stem halver wege de opname zwakker werd. Tijdens de tien minuten duren de opname rookte hij een sigaret. Hij wenste zijn vrouw en kin deren een gelukkig kerstfeest en stelde hen gerust dat hij goed behandeld werd, maar benadrukte dat de tijd begint te dringen. Collett deed een beroep op het Britse volk en de regering- That cher, en op secretaris-generaal Perez de Cuellar (van de Vere nigde Naties), om in Engeland gevangen zittende Arabieren en moslims vrij te laten en over te dragen aan de autoriteiten van Algerije, Zuid-Jemen, Nicaragua, Cuba of Ethiopië. Het schijnt dat Thatcher tot nog toe deze eisen heeft afgewezen, wat niet in mijn belang noch in dat van het Britse volk is, zei Collett. De journalist, die in Libanon verbleef om een artikel te schrij ven in opdracht van de VN-organisatie voor hulp aan Pale stijnse vluchtelingen, werd op 25 maart in Zuid-Beiroet ont voerd. De Revolutionaire Organisatie van Socialistische Moslims heeft de ontvoering opgeëist, maar haar eisen zijn nooit open baar gemaakt. WENEN De handelsdochter „Merx" van het Oostenrijkse staatsbedrijf. Chemie Linz AG, heeft enorme verliezen geleden door riskante beleggingen op de olie-termijnmarkt. De verliezen worden geschat op circa tachtig miljoen gulden. Naar aanleiding van het schandaal heeft de Oostenrijkse minister van verkeer en de staatsindustrie, Lacina, dit weekend zijn ontslag inge diend. Eerder deze maand werd bekend dat het staatsbedrijf Vereinigte Eisen- und Stahlwerke (VOEST) een miljoenenver- lies heeft geleden door riskante beleggingen op de olietermijn- markt. lelstraf sëist tegen Iharsono ARTA In het proces :n de gepensioneerde Indo- sche generaal Hartono irsono heeft de openbare iklager vandaag 15 jaar ge- igenisstraf geëist. Dharsono ■dt ervan beschuldigd de ring te hebben onder- id en daden te hebben ge- •gd die vijandigheid, one- ;heid en chaos in de maat- lappij kunnen veroorzaken. 1!™0-jarige Dharsono, ex-gou- leur van Jakarta en oud- retaris-generaal van de sociatie van Zuidoost-Aziati- le landen (ASEAN) wordt en vofids november 1984 vastge- "'aar< U[jen (ADVERTENTIE) Op vrijdag 27 december zijn alle arbeids bureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. De Arbeidsbureaus De Franse komiek Coluche draagt hoogst persoonlijk een krat met frisdrank bij de opening van een (gratis) restaurant voor arme mensen in Gennevilliers, bij Parijs. PARIJS „Het is toch niet normaal dat in een etensland als Franrkijk mensen bestaan die niets te eten hebben". Met deze woorden voert Frankrijks geliefde komiek Coluche al weken een cam pagne voor zijn „Restaurants du Coeur" (restaurants van het hart). Zaterdag opende de komiek in het hele land de twintig eerste restaurants, waarmee hij de minst bedeelden in de maatschappij wil helpen. Voor de maaltijden hoeft niet te worden betaald. Lange rijen voor de eethui zen laten echter nog op zich wachten. „Ook de armen hebben menselijke waardig heid", zo zei een al maanden werkloze vader van acht kin deren. „De maag moet toch wel heel hard knorren willen mensen hun armoede op die manier tentoonspreiden". In Gennevilliers, ten noord westen van Parijs, bood Co luche een uur lang persoon lijk paketten aan met vlees pasteitjes, hamburgers, koe ken, fruit en vruchtensap. „Hier worden geep legitima tiebewijzen gevraagd", zo staat op een bord aan de in gang. Er wordt ook niet ge controleerd hoe arm mensen zijn. De komiek heeft zich tot doel gesteld de komende drie win termaanden 200.000 maaltij den per dag uit te delen. Hij heeft dan ook niet nagelaten alles op alles te zetten om aan geld te komen. Bij optredens voor radio en tv is de geen uitzending voorbij gegaan zonder dat hij over zijn pro ject sprak. Van andere arties ten ontving hij flinke bedra gen en hij kreeg zelfs steun van ministeries. In de Koninklijke eetzaal was een vor mgelijke maaltijd binnengebracht, en de heer ivhencky maakte zich verdienstelijk met het ^Jnnenbrengen van telkens nog méér. De over- von Msklkraftn bracht voortdurend een blij feluut en de Graaf van Lmborg Strom keek a aardig toe of alles wel goed ging. „Heerlijk eens aan onze eigen tafel te zitten," sprak 'jjoning Antonyc en verheugd bracht hij een imig aardappeltje naar zijn mond. „En vertelt iet dan nu maar eens, heren," zei hij vriende- - „Hoe zijt gij bij deze merkwaardige zaak effetrokken geraakt?" -- „Dat kan ik U uitleggen, vPfajesteit," antwoordde Sjeems Pond. „Wij van Bijzonder Geheime Dienst hadden in de niezen gekregen, dat de boze doctor Polnyck Ti zijn trawanten smidje Verholen t$x zijn smid- vangen genomen, ziet U. In zijn plaats hadden ze een zekere Pjotr Nogrottr neergezet, een man die als twee druppels water op de smid leek. En toen Pjotr, de namaak-smid, staal kwam kopen bij de firma Meyer en Vijfderibbe, deden die twee heren net alsof ze dachten, dat ze met de échte smidje Verholen te doen had den. Ze versierden hem met vriendelijkheid en sigaartjes en Pjotr had niet in de gaten, dat Meyer en Vijfderibbe eigenlijk beter bekend stonden als kolonel Plimmp en Sjeems Pond!" - - „Een kostelijke grap," vond Koning Antonyc. „En wat gebeurde er verder?" „Dat is gauw verteld, Majesteit," hernam Sjeems Pond. „Pre cies op het juiste moment pikte kolonel Plimmp Pjotr Nogrottr weer in en verving hij hem door de échte smidje Verholert." „Hihi, kostelijk!" giechelde de Konimg. „De bedriegers bedro- (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het vermoeden dat er een verband bestaat tus sen de Bende van Nijvel en de extreem rechtse groepering Westland New Post is onlangs bevestigd door een kogelvrij vest. De man in wiens huis het vest werd gevonden, Eric Lam- mers, dient een straf uit we gens gewapende overvallen en moet eerdaags terechtstaan wegens een rituele dubbele moord, die hij in september 1983 pleegde als lid van de reëhtse militante organisatie eens in het nieuws kwam door het stelen van geheime NA- VO-papieren. Een jaar na de huiszoeking in de woning van Lammers, die in januari plaatsvond, is de Belgische po litie tot de ontdekking geko men dat het aangetroffen ko gelvrije vest er een is dat door de Bende van Nijvel op 11 sep tember 1983 na een moordpar tij werd buitgemaakt. Op die dag pleegde de bende haar negende overval op een wapenfabriek in Temse, waar zij de concierge Jos Boenders Omdat het om een specifiek vest gaat is het zeker dat het afkomstig is van de Bende van Nijvel en zal de opsporing van de verkoper zeker een spoor opleveren naar de Bende van Nijvel. De Belgische politie heeft in een garage in Charleroi explo sieven, gasflessen, ontstekings mechanismen en twee auto stoelen gevonden waarmee een verband is gelegd met de vier CCC-leden die begin vori ge week zijn aangehouden en een aanslag in Brussel waarbij twee brandweerlieden om het leven zijn gekomen. (ADVERTENTIE) <\A/ï .Staatsuitgeverij Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog deel I Ib- Nederlands-indië II 1184 pagina's - 2 banden - f 69,50 Bij aanschaf van de gehele serie (23 banden) f 200,- voordeel

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5