Onderzoek naar Getty als nazi- sympathisan IN EN OM DE KAS Bloembollenvak heeft goed jaar achter de rug I Duitse tandartsen dreigen met „snellere, slechtere en pijnlijke behandelin Spaanse socialisten stemmen voor NAVO FBI arresteert opnieuwspion LAND EN TUINBOUW/BUITENLAND Ccidóc Gouiant MAANDAG 23 DECEMBER 198S PAGIN ■IITI jjn' iler Stijgende prijzen In de loop van de week was over een breed front sprake van stijgende prijzen. De meeste snijbloemen zijn zelfs wat duurder dan in 1984, terwijl de kersthandel toen als goed kon worden omschreven. De twee belangrijkste soorten, chrysant en freesia, blijven in prijs nog wat achter. Dit wordt mede veroorzaakt door de belangrijk grotere aanvoer: bij freesia maar liefst 50 procent meer en bij chrysant 15 percent. De amaryllis doet het voor Kerstmis over het algemeen erg geod. Het is echter geen specifieke kerstbloem, want het aanvoerseizoen loopt van oktober tot en met moederdag. Het koperspubliek is hierover geïnformeerd aan de hand van de amaryllis-brochure met product-informatie. Enkele midden- prijzen van amaryllis op het einde van de week: zalm 113, red lion 50, apple blossom 66, telstar 95, ludwig dazzler 101 en minerva 67. De tulpen worden nu met de week belangrij ker. De prijsvorming in week 50 was goed: apeldoorn-geel 40 (50). rood 37 (50), monte carlo 62 (72), prominence 61 (72) en white dream 80 (96). De plantenomzet steeg met 24 procent, veroorzaakt door een grotere aanvoer 16 procent) en door hogere prijzen 7 procent). De kerstster is nog steeds de belangrijkste plant met voor getopte planten prijzen rond 3 gulden 15. Andere belangrijke artikelen waren hyacinth 0,77-1,30, kalanchoë 1,48. saintpaulia 1,09, zygocactus 1.71, primula acaulis 0,88, azalea 4.38, anthurium 6,16 en cyclamen 3,47. Tot zoverre het productoverzicht van .bloemenveiling „Westland" te Honselersdijk. Tot en met 13 december werd 1.055 miljoen omgezet en het ziet er wel naar uit, dat directeur Herman de Boon het gelijk aan zijn zijde krijgt met een prognose van 1.1 miljard omzet over het jaar 1985. Bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk was sprake van een matige aanvoer, maar wel konden stijgende prijzen genoteerd worden. Kerststerren waren er natuurlijk volop voor de klok, maar ook was er veel vraag naar azale a's, cyclamen en orchideeën. Statuten struikelblok ..Het wordt een latertje met zo'n uitgebreide agenda". Voor zitter Wim Valk van veiling „Berkel en omstreken" had dit al meegedeeld over de op dinsdagavond 17 december gehou den algemene ledenvergadering en hij kreeg het gelijk aan zijn zijde. Tot en met de pauze kon men zich nog keurig (21.52 uur) aan tijdschema houden, maar daarna ging het mis en de reden was de voorgestelde statutenwijziging. Dit punt vergde precies 51 minuten en een schorsing had uitstel van de behandeling tot gevolg. Op vrijdag 27 december 1985 is er vanaf 19.45 uur in het veilingrestaurant een voorlich tingsavond voor de belangstellende leden, die dan met aller lei vragen en opmerkingen kunnen komen. Op maandag 30 december 1985 is dan vanaf kwart voor acht in dezelfde ruimte een extra vergadering belegd, waarbij de statuten in zijn geheel aangenomen of verworpen kunnen worden. Voorzitter Wim Valk had in zijn openingsrede al het feit ge memoreerd. dat verkopen buiten de veiling om teveel voor komt, zowel bij „Berkel en omstreken" als bij andere groen te- en bloemenveilingen. Dit wil men op diverse manieren terug zien te dringen en ook is dit uiteindelijk in het belang van het lid zelf. Voorzitter Valk stipte voorts enkele belangrijke punten aan: een slechte prijs in de laatste vier maanden door een over aanbod op de Westeuropese bloemenmarkten; de afzet naar Amerika daalde van 58 procent in 1984 naar 38 procent dit jaar; potplanten en orchideeën zijn de meest voorkomende producten, die buiten de veiling om verkocht worden; de voor- en nadelen van de Spaanse tuinbouw in verband met de toetreding tot de EEG per 1 januari 1986, de wijziging van het BTW-tarief van 5 naar 15 procent, wat door het Mi nisterie van Financiën wordt voorgesteld, tenzij staatssecre taris Koning bloemen en planten toch onder de eerste le vensbehoeften rekent. Dank U... het gaat uitstekend in het bloembollenvak. Als straks 1985 wordt bijgezet in het archief van de eeuwigheid maken ook de bloembollen kwekers de balans op. Over de gehele linie zal stellig te vredenheid overheersen. Als over een paar haastig voorbij- hollende dagen de klok op ou dejaarsavond twaalf slagen laat horen en het glas wordt geheven, dan zullen de bol- lenproducenten in elk geval zeggen: als 1986 wordt zoals het afgelopen jaar, dan wil ik daar nu meteen voor tekenen. Natuurlijk loopt op dit onder maanse niet alles even vlek keloos en precies volgens de plannen. Neem de afgelopen winter. Eerst een fikse vorst met sneeuw, maar toen lagen de bollen allemaal nog onder het winterdek. Nadat de dooi was ingevallen gingen de hy acintkwekers nijver aan het zogenaamde losdekken: het stro en riet werd van de bol len verwijderd. Want geen sterveling die er rekening mee hield dat de winter nog een keer zou terugkeren. Maar men rekende verkeerd. De vorst kwam terug en met ongekende hevigheid en nu zonder sneeuw. Alle hyacin tenkwekers grepen vertwij feld naar hun hoofd. De vorstgevoelige hyacinten zon der winterdek en zonder sneeuw, maar wel temperatu ren van ver beneden de tien graden onder nul. Profeten De profeten liepen te hoop en voorspelden grote rampen. De kwekers reageerden hier er daar paniekerig: er werd ge gierd, er werden grote lappen plastic over het gewas getold en er werd zelfs beregend. Kortom: ieder deed wat goed was in zijn eigen ogen. maar niemand wist wat de gevolgen zouden zijn. Achteraf is het allemaal toch nog meegeval len. De hyacint bleek beter tegen de vorst te kunnen dan men tot dan toe had aangeno men. Opvallend was verder dat de schade het minst was op de gronden die voldoende vochtig waren. Op droge gronden bleek de vorst veel dieper te zijn doorgedrongen. Narcissen Meer vorstschade was er bij de narcissenproducenten. Vooral bij die bedrijven die zich toegespitst hebben op de teelt van kleinbloemige ras sen zoals bijv. Tête a Tête. En de vaak waanzinnig hoge prij zen die de afgelopen zomer voor dit type werden betaald, hebben de geleden schade niet goed kunnen maken. Al leen bij hen die de bollen vol doende diep hadden geplant en gezorgd hadden voor een dik winterdek. Zij konden in de afgelopen zomer de vlag uitsteken. De tulpenproducenten hebben zonder meer prima geboerd. De tulp is nog altijd veruit het belangrijkste gewas en dus de kurk waarop de meeste on dernemers drijven. De om standigheden waaronder de bollen gerooid moesten wor den, waren ronduit miserabel. Het ene lage-drukgebied na het andere zorgde voor tal van meteorologische surprises in de vorm van zondvloe- dachtige regenbuien. Vooral de kwekers op de klei hebben het geweten. Zij konden met de zware rooimachines niet op het land komen en waren ook niet in staat op tijd te leveren, ook al stonden de exporteurs er om te springen. Vooral de exporteurs die in Amerika een zogenoemd droogver- koophandel hebben, maar de kweker kon ook geen ijzer met handen breken. De pro- duktie deed wat men kon en uiteindelijk is alles toch nog op zijn pootjes terecht geko men. Maar vraag niet hoe het soms ging. Prijzen onder druk De oogst is van alle bol- en. knolgewassen door de band goed geweest. En de prijzen van goed tot soms zelfs uitste kend. En dat duurde tot het slot van het seizoen. Eén uit zondering: hoewel in het voorseizoen de geleerden een tekort aan hyacinten voor spelden, pakte juist dat heel anders uit. Aan het eind van de rit kwamen uitgerekend de hyacintenprijzen onder druk te staan als gevolg van een grote aanvoer. Met name de witte cultivars moesten qua prijs een flinke veer laten. Van invloed op de voorverko pen is dat echter niet geweest. Integendeel: hyacintenkwe kers met een goede kraam hebben nu al vele bedden verkocht voor goede prijzen. Dat is trouwens ook het geval met de tulpen. Door een zeer levendige handel in de afgelo pen maanden konden ook de voorverkopen voor levering juli/augustus 1986 op een zeer bevredigend niveau van start gaan. Als het nu ook met de broeierij goed blijft lopen tiffjp Er zijn nog steeds Hollandse vleestomaten te koop. Nu de kerstmenu's vastliggen zal men moeten proberen om alle benodigdheden in huis te halen. Gelukkig kan er voor de meer bijzondere dingen een bestelling geplaatst wor den bij de groenteman. Cham pignons worden in deze tijd vaak gekocht. De prijs wordt bepaald door de kwaliteit en de grofheid. De grote cham pignons zijn vaak de helft goedkoper dan de kleintjes. Voor de kleine champignons komt de prijs op f2,15 per half pond en de grotere maten kosten 1,05 per half pond. Bloemkool loopt zeer sterk in prijs uiteen, namelijk van f 4,50 tot f 8,50 per stuk. De spruitjes zijn niet veel van prijs veranderd, voor mooie vaste spruitjes schommelt de prijs rond f1,50 per pond. Witlof is niet duur, voor lof van prima kwaliteit betaalt men f1,90 per pond. Het snij- lof kost f1,20 per pond. Bleekselderij is flink in prijs opgelopen, de prijs schommelt nu rondf2,50 per stuk. Broc coli is naar verhouding goed koop. namelijk f 3,50 per pond. Prei is niet veel van prijs veranderd, een kilo kost ongeveer f1,80. De Chinese kool is een heel stuk duurder geworden, men betaalt nu toch wel gauw 2 gulden per kilo. De spitskool is goedko per, namelijk 1 gulden per kilo. Voor de Hollandse ka- sandijvie schommelt de prijs rond f1,75 per pond. Een mooie bos radijs kost op het ogenblik f1,80. Ijsbergsla is duurder geworden, men moet nu rekenen op een prijs van De kassla is niet veel van prijs veranderd, deze ligt tussen 50 cent en f1,20. Er zijn ook an dere slasoorten te koop, zoals crispsla voor f1,50 per stuk en eikebladsla voor 2,50 per stuk. Er zijn nog steeds Hol landse vleestomaten te koop voor f3,50 per pond. Een middelmaat knolselderij kost acht dubbeltjes per stuk. De koolrabi is voor een rijksdaal der per stuk te koop. Er is volop keuze aan binnen- en buitenlands fruit. Bij de appe len is de Golden Delicious het goedkoopst, namelijk f2,50 per kilo. De Cox en Elstar zijn duurder, ze kosten ongeveer f 4,40 per kilo. De Jonagold kost f 4,10 per kilo. Het gaJf hier om appels van ^kwaliteits klasse I. Bij de peren is er de keuze uit Saint Rémy, Doyen ne du Cornice en de Confé rence. De prijsverschillen bij de peren zijn gering, men be taalt f2,- tot f2,50 per kilo. De avocado's Kosten f 2,20 per stuk. Voor een kiwi betaalt men f2,-. Voor een ananas schommelt de prijs rond zes gulden per stuk. Voor walno ten uit de VS moet men reke nen op f4.- per pond. Voor het citrusfruit zijn de prijzen niet veranderd. vooral de resultaten van d kerstbroei wegen zwaar - 1 1 dan is er voor de tulpenkweLl I kers geen kou aan de' luch voor 1986. Als ze tenminst ISCH, een goede oogst kunnen roo n Poo en. Maar daar kan vandaa mensi natuurlijk geen zinnig woor man over gezegd worden. Allee l von< kan gezegd worden dat all >n ko bollen dit jaar onder uitzon irzycf derlijk gunstige omstandighe!6 Mei den in de grond zijn gekomei terras En dat is een zaak waarva ingspl het belang niet onderschaaar h moet worden. distrit >elanf Areaal uitgebreid? roduc Uit het bloembollen vak za_ dit jaar, wat de financiële re sultaten betreft, weinig o A feen wanklanken horen. Al et echter in de ene groen sector goed gaat en in de an dere minder florissant, dan i het niet vreemd als de minde goed bedeelde agrariërs een over hun grenzen heen kij ken. Met andere woorden: d^k_ mogelijkheid zit er in dat akv kerbouwers naast de weinij aantrekkelijke teelt van graVervo nen en suikerbieten ook eeijfan OI .kraam tulpen in hun produk C tiepakket gaan opnemen. EeijPEL! griezelige gang van zaken de 1 want op die manier gaat d<. dit deur naar overproduktie wa genwijd open. Men vraag zich trouwens nu al in alliPp b toonaarden af hoeveel hecta dez ren de tulpenkwekers hebben de geplant. Met een aan zeker er) heid grenzende waarschijn L lijkheid is er in elk geval nie gekrompen. ?r a« Is er aanleiding voor uitbrei ndst ding? Inderdaad neemt de exblie) port steeds toe, maar niet ver opg geten moet worden dat di(sc^. groei in guldens veel groter i dan in kilo's. In tien jaar -1 van 1975 tot en met 1984 -ëu steeg het aantal geëxporteerd kilos van 110 miljoen naa tola ruim 141 miljoen. Een toenaraa8t me van 29 procent en dat i»8aat niet naar de keelgrijpend ove zo'n lange periode. Zeker nie üng als men kijkt naar de resulta °"r ten in de bloemistprijssectoi1 "e In guldens steeg de bollenex8ev^( port in die tien jaar van f 41 'oncl. miljoen naar 871 miljoer en eI Een toename van 109 procen &'cn Men maakt dus duidelijk weasel betere prijzen en de hoge dol; Klei larkoers is aan die forse groef131™ natuurlijk ook niet vreem<fr sla Vooral de laatste twee jaar zah vaI uitvoer naar de USA sterk it de lift. Een zaak die toch wel zorgef" geeft is het feit dat 75 procenf van de totale bollenexpoij naar slechts vijf landen gaaj De vaderlandse bollenexpoj teurs opereren op heel smalle basis!... (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De gang naar de tandarts wordt er voor de Duitsers niet makkelijker op. In pamf letten dreigen de tan dartsen hun patiënten voortaan „sneller, slech ter en pijnlijker" te be handelen, als ze van de ziekenfondsen niet vijf procent meer krijgen. Zowel de fondsen als de overheid hebben woe dend gereageerd. De tandartsen in de Bondsre publiek hoeven bepaald niet op een houtje te bijten. Per jaar krijgen ze gemiddeld 480.000 mark van de zieken fondsen. Daarmee zijn ze royaal koploper in de medi sche wereld. De gemiddelde arts ontvangt per jaar 310.000 mark van de ziekenfondsen. In de Bondsrepubliek is zo'n 90 procent van de patiënten aangesloten bij een zieken fonds. De tandartsen eisen meer geld omdat ze meer personeel hebben dan andere artsen en meer in hun praktijk moeten investeren. Een politie-zaak in Hamburg heeft het begrip voor de positie van de tan dartsen echter bepaald niet vergroot. In de Hanze-stad is bij 85 tandartsen en bezitters van tandtechnische laboratoria aan het licht gekomen dat ze de ziekenfondsen jarenlang hebben opgelicht. Ze ge bruikten goedkoop goud, maar declareerden het duur ste materiaal. Voorgeschreven voor- en na behandelingen werden niet uitgevoerd, maar wel in re kening gebracht. Tandartsen die over eigen tandtechni sche laboratoria beschikken, lieten daar zwart werk ver richten. De schade voor de fondsen en de patiënten be droeg 4,1 miljoen mark. Een tandartsenechtpaar dat in voorarrest had gezeten, maar in afwachting van het proces op vrije voeten was gesteld, heeft inmiddels de benen genomen. Volgens de recherche van Hamburg le ven beiden nu in Panama. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM 0hult minneu heel het TinriEU leger van geflerrrl HEltl 80/ibrst En na de on- OEROOnPELinG UCR0EH IE in DE GROTE 2ML b'jee/1 gebmlht. omr spreekt de ge- her hal Z'jn n/tn- SCHRPPEn TOE Jullie zijn van lm maar jullie hoppen zun hol en zo moet een wé soldaat zun niet naéenhen vÉCHTEn n Ut bejmnen met de oeLenmf1 Ue schieten met los kruit1 IWsöïdatenhet uur is aangebroken. Jk heb lerend Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Ongeluk Er bleef maar weinig over van de auto waarmee twee jonge lui zaterdag bij het Groningse Sauwerd onder een trein kwa men. Bij dit ernstige ongeluk kwam de ze ventienjarige Diane Bakker uit Groningen om het leven en werd de negentienjarige bestuurder levensge vaarlijk gewond. Hoe het ongeluk bij de met knipperlichten beveiligde spoorwe govergang kon ge beuren is nog niet duidelijk. (Van onze correspondent in Barcelona, Paul van der Voort) BARCELONA Het hoogste bestuursorgaan van de Spaanse socialisti sche regeringspartij PSOE heeft dit weekeinde met 141 tegen 21 stemmen een „Document over vrede en veiligheid" aanvaard, waarin de PSOE zich voorstander betoont van het Spaanse NAVO-lid- maatschap. Tegelijkertijd ondersteunt het federaal comité de socialistische verkiezingsbelofte dat er over de NAVO-kwestie een volksreferendum wordt georganiseerd. De secretaris-generaal van de PSOE en premier van het land Felipe Gonzalez riep de mensen van de PSOE op om direct deel te nemen aan de campagne die de Spaanse be volking aan de vooravond van het beloofde volksreferendum moet overtuigen van de wen selijkheid van het omstreden NAVO-lidmaatschap. Nauwelijks een week voor de Spaanse toetreding tot de Eu- romarkt is volgens alle opinie peilingen nog steeds tussen de 40 en 50% van de Spanjaarden van plan om te stemmen tégen de Spaanse toetreding tot het Atlantisch verdpdigingsor- gaan. Gonzalez pro-NAVO-campag- ne kreeg enkele dagen geleden een zware klap door een be sluit van de grootste oppositie partij in het land de conser vatieve Alianza Popular om haar aanhangers op te roepen tot stemonthouding bij het om streden referendum. De kans dat Gonzalez de NA- VO-volksstemming verliest wordt hierdoor fors vergroot. Want als de voorstanders van het NAVO-lidmaatschap mas saal thuisblijven, dan groeit het gewicht van de tegenstem mers. En de Spaanse bevolking wil nog maar steeds niet massaal overstag. De uiteindelijke bij drage van het nieuwe Euro- markt-lid aan de gemeen schappelijke defensie van West-Europa is daardoor nog steeds een groot vraagteken. WASHINGTON In de Verenigde Staten heeft een 26-jarige employé van een stenografisch bedrijf in Was hington dat voor de regering werkt, toegegeven dat hij geheime documenten heeft toegespeeld aan de Sovjet- -Unie. De Amerikaanse federale recherche, de FBI, heeft dit zaterdag bekend gemaakt. De man, Randy Miles Jeffries, is de elfde Amerikaan die dit jaar is ge arresteerd wegens spionage. Kandidaatstelling VVD Bergen moet over BERGEN Het hoofdbestuur van de VVD heeft naar aanlei ding van drie klachten de VVD-kandidaatstelling voor de gemeenteraad van Bergen (NH) nietig verklaard. In een brief aan het afdelingsbestuur en aan de drie indieners van de klachten, van wie twee zit tende raadsleden zijn die naar onverkiesbare plaatsen zakten, stelt het hoofdbestuur dat het afdelingsbestuur van de VVD op vier onderdelen ernstige procedurefouten heeft ge maakt. SIDE Paul Getty NEW YORK De Ame rikaanse recherche heeft in de Tweede Wereldoor log een onderzoek inge steld naar de miljardair J. Paul Getty, omdat hij er van werd verdacht met de nazi's in Duitsland te sym pathiseren. Eind 1941 werd zelfs overwogen om hem te arresteren, aldus Robert Lenzner in een biografie over Getty. De toenmalige directeur van de FBI, J. Edgar Hoover; be sloot zonder nadere uitleg om Getty, kort na de aanval van Japan op Pearl Harbor, niet op te pakken, schrijft Lenzner in „The Great Getty". De beschuldigingen tegen Ge tty, zoals dat hij heimelijk olie aan de Duitsers zou hebben verkocht, konden na een drie jaar durend onderzoek niet be wezen worden. „Het lijkt erop dat Getty in discreet is geweest bij zijn keu ze van handelspartners en naï ef bij zijn interpretatie van het politiek toneel, en niet zozeer een aanhanger van het nazisti sche of fascistisch regime", concludeerde de Marine In lichtingendienst in 1942. Getty liet zich in zijn brieven en zijn dagboek gunstig uit over Hitler, die hij ontmoette toen hij tussen 1937 en lSigO- door Duitsland reisde. Gel rne, vertelde vrienden dat hij H cre, Ier kende, maar ontkende cn„; tegen de FBI. *°CI „Hitiers rede gehoord en vo ds die het overdenken waanlU(je schreef Getty in zijn dagbo op 6 oktober 1939, zes dag na de Duitse inval in Po1&»m Een vriend van Getty vertel I dat Getty hem had gezegd c hij Hitier en Göring kende. Getty liet na zijn dood in 19! meer dan twee miljard dollj na. Volgens de biograaf Getty's belangstelling Hitier niets meer dan een fl$ en steunde hij in 1941 juist oorlog tégen Duitsland. In 1933 al schreef Getty in brief dat Hitier een eerlijl man is, zeer gedecideerd i zijn methoden en verlang^ om zonder uitstel recht te z geschieden. In 1938 schreef in zijn dagboek over een r< waarin Hitier dreigde Tsj choslowakije binnen te valk „Führer houdt prachtij mannelijke rede". Het FBI-onderzoek belette Getty een benoeming kreeg de marine. In een memo v de Marine Inlichtingendiei uit 1942 stond dat de aanvra tot een benoeming werd aff wezen vanwege mogelijk, spionage-activiteiten. Ook eaetr\ ambassadeurschap zat er vofaje Getty niet meer in.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4