Adoptiekinderen voelen zich verbazingwekkend' snel thuis Nederland is moreel verplicht tot opvang tl 9? bWeer vissers op de bon Meer geld nodig voor Amsterdam als culturele hoofdstad in 1987 CcidócSoinont Heineken koopt brouwerijen DIRECTEUR ADOPTIEBUREAU: Overvallers sluiten gezin op in toilet BRINKMAN BIJ EXPOSITIE OVER AKROPOLIS: Handel in aandelen Bijenkorf hervat NNENLAND MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 3 Kindveilig icn geroe bi tweern ft vooi n het ig van n dat Vooral zwaar HAAG De verpak- van giftige huishoudelij- artikclen moet vanaf 1 ja- "tri 1986 „kindveilig" zijn. die datum treedt de maat- p! „kinderveilige verpak- gcn huishoudchemicaliën" het ministerie van wvc in king. Middelen als kwas- ïiniger, gootsteenontstop- terpentine en wasbenzine ?n dan onbereikbaar zijn kleine kinderen. Tot nu ;omen volgens de stichting sument en Veiligheid per ongeveer duizend kinde van nul tot vier jaar in een tenhuis terecht nadat ze ihoudelijke chemicaliën ben ingeslikt. Eigenaar Fcnomcna wil half miljoen extra van Rotterdam ROTTERDAM Het Zürcher Forum, eigenaar van de tentoonstelling van na tuurverschijnselen Fenomena, eist van de gemeente Rotterdam bijna een half miljoen gulden extra. Tussen beide par tijen is een conflict gerezen over de hoogte van de huur van het park, dat een groot deel van het jaar bij de Euro mast in de havenstad heeft gestaan. Vol- géns de Zwitsers moet Rotterdam de vol ledige huur van een miljoen gulden be talen, ook nu er een exploitatieverlies is geleden van ruim drie miljoen. De Rot terdammers willen niet verder gaan dan een bedrag van ongeveer 530.000. Het Zürcher Forum wil verder dat Rotter dam de schade vergoedt die aan de ten toonstelling zou zijn aangericht. Ook daar wil Rotterdam niets van weten. 36-uur werken bij Macintosh STEIN Het confectie bedrijf Macintosh in Stein, dat momenteel be sprekingen voert over de overname van Kwantum hallen, voert op 1 januari 1986 een 36-urige werk week in. Met de bonden is bovendien afgesproken dat de arbeidsplaatsen die hierdoor vrijkomen volle dig herbezet zullen wor den. De 1700 werknemers van Macintosh Nederland krijgen verder op 1 janua ri een eenmalige uitke ring van 3,3 procent van het loon, en een jaar later een structurele loonsver hoging van 1 procent. Tineke het best bekeken HILVERSUM Met 1,8 miljoen kij kers trok Tineke van de VOO met haar praatprogram ma van alle mid dagprogramma's het meeste bekijks. Onder de tien best bekeken middag programma's bevin den er zich vier van de KRO en drie van de VOO. De gemiddelde kijk dichtheid in de middaguren be draagt ruim 600.000. Laboratorium voor drugs ontdekt UTRECHT De rijkspoli- tie heeft een drugslaborato rium ontdekt in een va kantiehuisje in Flevoland. De ontdekking vond een maand geleden plaats, maar werd zaterdag pas be kend gemaakt. Het labora torium werd gebruikt om cocaïne terug te winnen uit kartonnen kofferonderde len, die eerst met deze stof doordrenkt waren. Dat drugs op deze manier ge smokkeld werd, was nieuw voor de politie. Na de ont dekking van het laborato rium zijn vier mannen aan gehouden. AMSTERDAM Athenian Brewe ry SA, onderdeel van het Heineken- -concern, neemt de produktiebedrij- ven (brouwerij en mouterij) van Bre weries of Greece SA over voor onge veer 80 miljoen. Dat heeft Heine ken dit weekeinde bekendgemaakt. Breweries of Greece is de producent van Löwenbrau-bier voor de Griek se markt en zal de verkoop van dat bier voortzetten. Verder heeft Hei neken een belang van 51 procent verworven in de Brasséries de Bour bon op het eiland La Réunion in de Stille Oceaan aan de oostkust van Afrika. Op deze manier verkrijgt zij tevens een belang in de frisdranken- fabriek Soreg. n voor van deven dat J de ma atsen er Br, erwijl ngep; *dt o] sen bod' vi k< paal ls ge vijl z uiler Hi ld kr AMSTERDAM Het •afgaat eigenlijk „verba- Plzingwekkend goed" met le ongeveer elfduizend adoptiekinderen uit Der de Wereld-landen. Di recteur Z. Hendriks van het Bureau Interlandelij- ;e Adoptie (BIA) van de Vereniging Wereldkin- :tjderen zei dit gisteren op 1 Schiphol. Hij verwelkomde daar de vijf iar oude Maria del Carmen onzalez uit Colombia. Dit eisje is het zesduizendste [adoptiekind dat door tussen komst van het BIA naar Ne- v jaar en is zijn soort de groot- irden jste organisatie in Nederland. 'n h Uit onderzoek van de bp I Utrechtse hoogleraar Hoks- berger blijkt volgens Hen- I driks dat zeventig procent he kii van je gezinnen met adoptie- 'ooral kinderen uit de Derde We- "egen., rejj geen echte problemen period bennen. In 25 procent van de Pcrat1 gevallen zijn er wel proble- noo«| men, maar worden die bin- zu'°| nen het gezin opgelost, rond In vijf procent van de gezin nen zijn de problemen rond wolkij het adoptiekind zo groot, dat wordt gevraagd om professio nele hulp van buiten. Dat leidt in anderhalf procent van de gevallen tot uithuis plaatsing: het adoptiekind gaat dan meestal naar een ander gezin of (soms) naar een tehuis. Voorbereiding Dat het zo goed gaat met adoptiefkinderen uit Derde Wereld-landen ligt volgens het BIA aan de adoptie-ou- ders, die volgens Hendriks „net zulke goede ouders zijn als andere ouders". Adop- tie-ouders bereiden zich doordat zij vaak lang op het kind moeten wachten heel goed voor. Op school gaat het ook goed met kinderen uit de Derde Wereld. „Zij zijn bijna even goed als Nederlandse kinde ren", aldus Hendriks. Wel komen taalmoeilijkheden voor: „Veel adoptiekinderen worstelen daarmee". Exacte cijfers hierover zijn er in ons land niet. In Zweden is wel onderzoek gedaan. Het bleek dat daar veertig pro cent van de adoptiekinderen uit de Derde Wereld moei lijkheden heeft met de Zweedse taal. De oorzaak wordt gezocht in het feit dat taalvorming al in de eerste maanden van het leven plaatsvindt. De eerste adoptiekinderen (uit Zuid-Korea) kwamen aan het eind van de jaren zestig naar ons land. Geen enkel adoptiekind uit de Derde Wereld is dus al echt volwassen, aldus Hendriks. De meeste belangstelling voor kinderen uit de Derde Wereld bestond rond het jaar 1980. Sindsdien is er sprake van een dalende tendens, hoewel dit jaar weer een lichte stijging viel waar te nemen. Hendriks schat dat in 1985 ongeveer elfhonderd adoptiekinderen uit de Derde Wereld naar Nederland zijn gekomen. Het BIA nam daar van ongeveer vijfhonderd kinderen voor zijn rekening. De meeste kinderen komen Maria del Car men Gonzalez (5), en haar Co lombiaanse zusje Maria Julia (I) van vier jaar werden gisteren na hun aankomst in Ne derland meteen met kerstca deautjes overla den. Het oudste zusje was het zesduizendste adoptiekind dat door het Bureau Interlandelijke Adoptie (BIA) be middeld is. thans wat het BIA betreft uit Zuid-Korea, India en Colom bia. Andere adoptiebureaus doen ook veel „zaken" met Sri Lanka. Het aantal adop tiebureaus in ons land schommelt rond de tien. Het wachten is nog altijd op een nieuwe adoptiewet, aldus Hendriks. Te adopteren kinderen uit het buitenland mogen vol gens de huidige wet niet ou der zijn dan zes jaar. Verre weg de meeste adoptiekinde ren (75-80 procent) zijn ech ter niet ouder dan één jaar. Hendriks weerspreekt be richten, eerder dit jaar, dat vooral kinderen tussen de één en zes jaar grote risico's vormen. Adoptie-ouders wor den wel wat beter voorbe reid, maar dat is ook alles, zegt hij. Het blijkt overigens heel moeilijk om adoptieou ders voor kinderen van deze leeftijd te vinden. Ervaring met kinderen die willen terugkeren naar hun land van herkomst heeft het BIA, gezien de leeftijd van de kinderen, niet echt. Hen driks: „Er is natuurlijk spra ke van een spontane band met het moederland en voor al in de pubertijd ontstaat de behoefte om in het geboorte land te gaan kijken". Uit verhalen van de eerste kinderen die al terug zijn ge- idealistisch werd voorgesteld. De kinderen beseffen dan pas toch „echt Hollands" te zijn en willen niet voorgoed terugkeren naar hun geboor tegrond. WEDUWE VERMOORDE PAPUALEIDER SCHIPHOL Nederland heeft een permanente ver blijfsvergunning gegeven aan de 39-jarige weduwe van de vorig jaar april doodgeschoten Papualeider Arnold Ap. De vrouw arriveerde zaterdagmorgen met haar vier kinderen op Schiphol. Corrie Ap is blij, zei zij bij aankomst, dat ze in ons land mag wonen. Ze hoopt dat Nederland het hier niet bij laat en dat ons land ook aandacht zal besteden aan andere Papua-vluchtelingen uit Irian Jaya, het thans Indonesische en vroeger Ne derlandse deel van Nieuw Guinea. Nederland is hier toe moreel verplicht, vindt mevrouw Ap. Zij vluchtte twee maanden voor de dood van haar echtgenoot naar een kamp in het buurland Papua Nieuw Guinea. Ongeveer twintigduizend Papua's uit Indonesië deden hetzelfde en verblij ven momenteel in vluchtelingenkampen. De Papua's vluchten voor de onderdrukking door de Indonesiërs. Het jongste kind van mevrouw Ap werd in zo'n kamp geboren. De dood van haar man was „doorgestoken kaart", zegt Corrie Ap. Hij werd, zo vertelt ze, na een gevangenschap in eerste in stantie vrijgelaten, maar daarna toch weer opgepakt en korte tijd later zogenaamd op de vlucht doodgeschoten. Omstreeks die tijd werd ook Edu Mofoe, een andere Papualeider, vermoord, al dus mevrouw Ap. De Indonesische autoriteiten verdachten Arnold Ap en anderen van het lidmaatschap van c.q. sympathie voor de verzetsbewe ging OPM in Irian Jaya. Na Ap's dood braken in dit gebied gro te onlusten uit. Mevrouw Ap hoopt dat Nederland in elk geval nog twee fami lieleden toelaat. Daarover wordt echter, zo bleek zaterdag, nog touwgetrokken tussen de hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties en de Nederlandse regering. Corrie Ap vestigt zich voorlopig in Den Haag bij familie. OOSTVOORNE Een uit vijf personen bestaand gezin liit Oostvoorne is vanmorgen gedurende anderhalf uur opgesloten in het toilet van hun woning bij een roofoverval door twee ge wapende mannen. De mannen waren het huis 's morgens vroeg rond vier uur binnengedrongen en sloten de huisbewoners on der bedreiging van een pistool in het toilet op, waarna zij het hele huis overhoop haalden. Uiteindelijk namen ze vijf video's, filmapparatuur en sieraden ter waarde van een halve ton mee. Nadat de overvallers na circa anderhalf uur waren verdwenen, kon het gezin zich bevrijden. erstwens et de regelmaat van de klok orden piratenzenders uit de cht geplukt en in beslag ge- imen. Terecht, want zij over- eden de wet, hoe onderhou- 1 :nd en gezellig hun program a's ook kunnen zijn. Abor- sklinieken, waar dagelijks jfhonderd nog ongeboren inderen hygiënisch en doel- effend worden gedood, ech- r volgens de wet. mogen blij- en bestaan. Er is reden zich ?zorgd af te vragen, of daar raks wellicht nog bijkomen ejaardentehuizen, waar onge- s zo rmak bt de )ken zijn, lf u ie n ®N dl K' dat eetba^,l amp} doorat rdeel jewei r piet - kt zoi1 f- i mei e voi kleu k doi i sma het er i smal :anA S'. neeslijke zieken uit hun lijden worden geholpen. Nu wij de komst van het kerstkind vie ren is er aanleiding de hoop uit te spreken, dat binnenkort de kinderen wederom welkom zijn, en de ouwetjes weer be langrijk, ook al zijn ze nog zo ziek. De Monchyplein Een veredelde binnenplaats, noemde onlangs de Haagse wethouder Nyqvist het toe komstige Burgemeester De Monchyplein in Den Haag. Met de uitbreiding van het stadhuis ontstaat geen Veneti- aans dogenpaleis. Een ideale hof of prima tuin is niet te versmaden naast een geïdeali seerd plein. Tweemaal reeds lezen we in onze krant dat onze „democratische firma" (de gemeenteraad) daar open bare tijd aan besteedt. Na een ondergrondse garage die bo ven Den Haag uitgroeit (de Hofvijvergarage) een plein waarbij men elkaar de schedel klieft met het stoep zitten uit de jaren zestig, terwijl elders in de stad, bij voorbeeld aan de President Kennedylaan de parkeerplaats bij het Omniver- sum wel erg veel weg heeft van een keukenplaatsje. Dat is beroerd met zo'n naambord als communicatiemiddel langs de weg. J. Geertzenwijk, DELFT. Uitbreiding olie winning Noordzee DEN HAAG De oliemaat schappij Amoco is begonnen olie te winnen uit een nieuw veld in de Noordzee. Het be drijf heeft dat vandaag bekend gemaakt. Amoco haalt de olie naar boven in het „Rijnveld", veertig kilometer uit de kust van Scheveningen. De maat schappij wint nu tienduizend vaten olie per dag, maar ver wacht dat dat aantal in de ko mende maanden op zal lopen tot 25.000. Dat betekent dat de Nederlandse oliewinning in de Noordzee met de helft toe neemt. Het Rijn-project levert bij Amoco 45 banen op. l^an onze parlementaire re dactie) HAAG Het afge- ipen weekeinde heeft de •oilgemene Inspektie v )ienst (AID) van het mi- isterie van Landbouw en isserij vijfenzeventig vis- èrs proces-verbaal gege- Daarvan werden er Jpnenzestig uitgedeeld egens de aanvoer van xboden schol, dertien f éi wegens kabeljauw en één voor tong. Het aantal processen-verbaal was het laagste van de laatste weken. Vorig weekeinde wer den 123 processen-verbaal op gemaakt, twee weken daar voor was het aantal 101. De geografische verdeling van de processen-verbaal is als volgt: Breskens: schol 2, kabel jauw 2. Vlissingen: schol 3, ka beljauw 3. Colijnsplaat: schol 1, kabeljauw 1. Den Helder: schol 23, tong 1. IJmuiden: schol 7, kabeljauw 2. Wieringen: schol 1. Scheveningen: schol 1, ka beljauw 5. Stellendam: schol 23. In de noordelijke havens, zoals Delfzijl-Eemshaven, Lauwer- soog, Harlingen en Urk werd opnieuw niet opgetreden. Bij de processen-verbaal van dit weekeinde ze werden alle maal in de nacht van vrijdag op zaterdag uitgereikt ging het om 380 ton schol, 25 ton kabeljauw en 100 kilo tong. #RIEMELS EN NOU UDOP IK MAAK BAT wer 6££AiD PERMANENT "ÉEN> lSTEAlTE OrëéDft'JVlMS l/AN De 15. iSfi AMSTERDAM Minister Brinkman van wvc be twijfelt of voor de mani festatie „Amsterdam cul turele hoofdstad van Eu ropa" in 1987 de geplande 20 miljoen gulden bijeen gebracht kunnen worden. Hij vindt dat er veel meer geld op tafel moet komen dan de twee miljoen gul den die nu door zijn mi nisterie (1,3 miljoen) en de hoofdstad (0,7 miljoen) zijn 1 De minister zei dit zaterdag in de Nieuwe Kerk in Amster dam tijdens een bijeenkomst met zijn Griekse ambtgenoot Melina Mercouri. De Griekse minister van cultuur bracht een bezoek aan de expositie in deze kerk over de Akropolis in Athene. Brinkman wil in het kabinet voorstellen dat ook andere de partementen - zoals landbouw en economische zaken - aan de manifestatie bijdragen. Ook uit de pot voor het toerisme moet geld komen, vindt hij. Brinkman denkt verder aan sponsors. Ik zou blij zijn, aldus de bewindsman, als wij net als Athene, dit jaar, zo'n vijf mil joen dollar bijeen krijgen. De Europese ministers van cultuur besloten in 1983 elk jaar een andere stad in Europa tot het cultureel centrum van het continent te maken. Athe ne beet dit jaar de spits af. Flo rence (Italië) is in 1986 cultu rele hoofdstad van Europa. Amsterdam en West-Berlijn volgen in de jaren daarna, zo spraken de ministers af. „Men dient in Europa te be grijpen dat bevordering van cultuur ook economische voor delen biedt. Wij vechten als cultuurministers bovendien voor een Europese identiteit. En wij zullen winnen", aldus Mercouri. Mercouri ging zaterdag ook in op haar vurige wens kunst schatten uit de Griekse oud- li De Griekse minister Melina Mercouri bekijkt een schaalmodel van het Erechtheion, een onderdeel van de tentoonstelling over Akropolis in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Zij werd vergezeld door minister Brinkman en loco-burgemeester M. Luimstra-Albeda van Amsterdam (rechts). heid, die nu in het buitenland zijn, terug te krijgen naar de plaats van oorsprong. Het gaat haar met name om de „Par- thenon-marbles" die zijn los- gehakt van de gebouwen van de Akropolis in Athene. De gebeten hond is wat dit be treft het British Museum in Londen waar veel van deze „stukken" aanwezig zijn. De Britten weigeren tot nu toe het gevraagde terug te geven. De onderhandelingen met Groot- -Brittannië zijn echter nog gaande, aldus Mercouri. „Ik zal nog in leven zijn als deze schatten terugkeren naar Griekenland", beloofde zij. Expositie De expositie „De Akropolis van Athene: onderzoek, be houd en herstel 1975-1983" kan regelrecht worden opgevat als een noodkreet. De tentoonstel ling, die voortduurt tot 15 janu ari en onder meer omvat origi neel beeldhouwwerk, .replica's, tekeningen en foto's, geeft aan wat er met de Akropolis aan de hand is, hoe het marmer van de tempels in toenemende mate wordt aangetast door vooral luchtvervuiling en wat daartegen kan worden gedaan. Dat is, ondanks alle inspannin gen van de Griekse regering, relatief bitter weinig. Terwijl deskundigen bezig zijn met restauratie van gebouwen en de rots, waarop de Akropolis is gebouwd, raast het verkeer door en lijkt het verval sneller te gaan dan de restaurateurs kunnen goed maken. Natuurlijk is de tentoonstel ling boeiend genoeg door het bijeengebrachte materiaal. Maar indringender is de aan klacht, die er tegelijkertijd uit spreekt, die te laat lijkt te ko men. Niemand hoeft deskun dig te zijn om te zien hoe zwaar tempels en gebeeld houwde figuren zijn aangetast, en hoe men bok zou restaure ren, wat verdwenen is komt niet terug en er is véél ver dwenen. De miljoenen verslin dende restauratiewerkzaamhe den zullen, misschien, een groot deel kunnen behouden van wat er nog is. Maar dat de afgelopen eeuw rampzalig is geweest voor het unieke Griekse monument, staat on omstotelijk vast. En de exposi tie maakt ook duidelijk waar om het verval met wrange bij smaak moet worden veroor deeld: natuurrampen zoals aardbevingen, het natuurlijke verval in 2500 jaar, konden nog worden bestreden; de in toenemende mate vervuilende lucht van Athene is vele ma len ernstiger en vrijwel niet te bestrijden. De tentoonstelling is verdeeld in eenheden volgens afdeling en fase, waarin de werkzaam heden zich bevinden. Tal van foto's en tekeningen op de ex- Kositie zeggen hier iets over, oewel men zich daarvan geen overdreven voorstelling moet maken. Dat de deskundigen hard en doeltreffend bezig zijn, wordt echter wel duide lijk. Ook waaraan. Want er is toch nog wel zoveel materiaal bijeengebracht, op historisch en recent gebied, dat men ter dege gaat inzien van hoe groot belang de restauratiewerk zaamheden zijn. Waarbij men zich na afloop nog lange tijd kan afvragen hoe het ooit zo ver heeft kunnen komen. AMSTERDAM De han del in aandelen en effec ten van Koninklijke Bij enkorf Beheer (KBB) is vamorgen om half twaalf weer hervat, nadat eind vorige week grote com motie was ontstaan over uitlatingen van bestuurs- voorzittert ir. A. Maas. In een interview met het Fi nancieel Dagblad had Maas tot woede van de aandeelhouders laten doorschemeren dat som mige (grootaandeelhou ders extra informatie had den gekregen over de nieuwe aandelenemissie. Vrijdagmiddag werd de note ring KBB onmiddellijk ge schorst, en sindsdien in bij de effectenhandel en de Vereni ging Effectenbescherming in Den Haag een stroom klachten en telefoontjes binnengeko men van aandeelhouders en certificaathouders die zich ge passeerd voelden, 's Avonds kwam er tenslotte alsnog een telex van KBB waarin aanvul lende informatie werd ver strekt. Volgens een woordvoerder van de effectenbeurs kon op grond van de telex de handel vandaag hervat worden. Wel ke repercussies de handelswij ze van de heer Maas op de aandelenkoersen zal hebben moet in de loop van vandaag nog blijken. Donderdag be droeg de beurskoers nog 72,- maar de uitgifte van nieuwe aandelen gebeurt tegen een koers van 62,-. Aandeelhou ders hebben berekend dat grootaandeelhouder prof. A. Dreesmann (Vendex) bij de aankoop van veertig procent Van de nieuwe aandelen een voordeel van zes miljoen gul den geniet. J

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3