Herstel van ACZ tegen De Robben Dubbele zege Leython CeidoeGoiwmit Van der Veer vijfde bij halve marathon Holland De Danaïden en TOP ongeslagen Fides onderuit bij staart- ploeg BEP °1 i;K 1] MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 20 LEIDEN Hagenaar Patrick Aris heeft giste ren de halve marathon van Holland gewonnen. Thuisloper Theo van der Veer die voor de winst gekomen was werd uiteindelijk vijfde. In Hhoon verraste Cees de Mooy op de 15 kilome ter. Vooraf had Patrick Aris gezegd de Kerst Halve Marathon van Holland slechts als een trainings loop te beschouwen. Met het vooruitzicht van een grote stratenloop in Zwitserland voor Aris leek de kans voor New Balance teamgenoot Theo van der Veer aanwezig om de „eigen" wedstrijd op zijn naam te schrijven. Hoe bedrogen kwam hij uit. Door een vrij rustig begin van de wedstrijd bleef Aris „in de wedstrijd" zonder boven zijn voorgeno men trainingstempo uit te hoeven komen. In de loop van de race dunde de kopgroep van acht man uit tot vijf atleten. Plaagstootjes van Zoe- termeerder Huub Pragt, net als Aris lid van het Haagse V&LTC en lopend voor het team van de grootste sponsor van deze loop, en Pieter Fris konden Aris en de verrassend sterke Jan Laan niet loskrijgen. Van der Veer echter had moeite met reageren op die korte versnellingen en loste. Hij finishte dan ook teleurgesteld in wandeltempo na 1.09.47 uur. Aris echter raakte door de plaagstoten van zijn teamgenoten ge prikkeld en versnelde. Noch Pragt noch Fris noch Jan Laan (De Spartaan) konden die ver snelling beantwoorden, wat Aris de overwin ning bezorgde. Met zijn tijd van 1.07.05 uur bleef hij Pragt en Fris bijna een minuut voor. De twee Hagenaars vermaakten het publiek bij de finish door op verzoek van Fris de laatste honderden meteFS voluit te sprinten, wat met twee seconden verschil in het voordeel van de Leidse student uitviel. Pragt noteerde 1.08.02 uur. Jan Laan werd uitstekend vierde in 1.08.35 uur. Als snelste der Bataven kwamen John de Boer en Harry Versteegen terug op de veld van SJZ. De Boer kwam een seconde eerder onder het finishdoek door en noteerde een tijd van 1.12.02 uur. Guus Sloos was de derde Bataaf en volgde de twee kemphanen op een zeven se conden grote voet. Niek Klinkenberg en Cor van der Kroft keken tevreden terug op hun ruim 21 kilometer, Klinkenberg noteerde 1.14.22 en Van der Kroft 1.15.46 uur. Dicht ach ter Klinkenberg leverde Willem Ravensbergen een voortreffelijke prestatie door als zestiende over de streep te gaan in 1.14.29 uur. Hij bleef daarmee als veteraan 2b (55-60 jaar) meer dan een minuut voor alle andere veteranen (40 jaar en ouder). Beste dames werd de Haagse Joke Kleiweg in 1.24.18 uur. In Rhoon liep vooral Bataaf Cees de Mooy zich in de kijker. Hoewel bekend is dat De Mooy momenteel in een glanzende vorm verkeerd, verraste zijn tijd over de 15 kilometer lange Kerstloop iedereen. Na 50.35 minuten kwam hij gelijk met Kees van Manen over de finish en bleef hij precies een seconde voor Hans Ra vensbergen. Snelste Bataaf werd hij overigens •niet, dat werd Jaap van Duyvenvoorde die 49.11 minuten noteerde en op Henk Ravensber gen tien seconden overhield. Maarten van Ma nen kwam in een tijd van 52.26 minuten over de streep en bereikte daarmee plaats 103, wat een indicatie is van het snelle parkours en de sterke deelname in Rhoon. Jos Heemskerk („ik had haast, ik ben mijn huis aan het verbou wen") ten slotte kwam gelijk met Clemens van Rooden over de streep in 52.40 minuten. PURMEREND Fides Pacta heeft geen kans ge zien om zich verder van de twee degradatieplaat sen te distanciëren. De fu sieclub verloor met 12-9 van staartclub BEP, nadat zij lange tijd uitzicht had op minimaal een punten- deling. Binnen zeven minuten stond Fides Pacta via Dick Onder water (2) en Henny Piket op 0- 3, maar er kwam geen goede voortzetting. De Leidenaren kregen in de aanval door het voorverdedigen van de thuis club weinig afspeelmogelijkhe- den, wat door het lengte-na deel van de vrouwelijke helft nog verergerd werd. Ander zijds kregen zij in de verdedi ging geen kans om zich cp de eigen paal te laten terugvallen, omdat BEP met een hoog bal tempo steeds dreiging veroor zaakte. Dit leidde ertoe, dat de strijd in het resterende deel van de eerste helft gelijkop ging (rust 5-4). Nog lange tijd behield Fides Pacta de aansluiting met BEP (7-7), dat tussen de 36ste en 39ste minuut echter beslissend uithaalde: 10-7. „Er werd in onze aanval te weinig gerou leerd en te weinig voor de te genstander gekomen. Om het voorverdedigen te doorbreken, moet je steeds blijven gaan en voorin insnijden bij de paal. Maar als je zoals vandaag geen beweging brengt in je aanval, dan kom je er niet: we schoten nu eigenlijk alleen, als de te genstander het toeliet", be lichtte coach Berendes het ge brek van zijn manschappen in de tweede helft. Daardoor moest de Hagenaar, die Robin Sommeling (geschorst) moest missen lijdzaam toezien, hoe BEP in de slotfase ging rond spelen en probleemloos haar voorsprong vasthield: 12-9. De Leidse tegentreffers waren af komstig van Henny Piket (3), Wilma Neuteboom (2), Dick Onderwater (2), Bettina Som meling en Nico Pikaar. Schaatser Van Egmond wint B- marathon LEIDEN Rijnsburger Hans van Egmond boekte zaterdag een knappe overwinning in de B-marathon van Den Haag. Van Egmond liet een kop- groepje wegrijden, sloot ver volgens zelf aan en ontsnapte op het moment dat de kop groep bijna werd ingelopen door het peloton. In soepele stijl nam de Rijnsburger ver volgens een een ronde voor sprong op het peloton. Een achtervolgend groepje kon hem niet meer van zijn eerste overwinning in een nationale B-marathon af houden. De shorttrackers van IHCL domineerden dit weekeinde de laatste competitieronde over 800 meter, waardoor zij ook een stempel drukten op de eindstand. Charles Veldhoven (Oegstgeest) sleepte zowel de ritzege als de eindzege in het algemeen klassement in de wacht met 128 punten. Menno Boelsma (Delft) eindige op vier punten als tweede, Peter van der Velde (Zoeterwoude) zat daar één punt achter. Ri chard Suijten (Stompwijk) be zette de vijfde plaats, Jan Hoo- geveen (Woubrugge) de zesde. Mare Velseboer (Oud Ade) de zevende en Walter Koeken (Zoeterwoude) de achtste. Bij de dames won Monique Velseboer de laatste rit verras send voor haar zusje Simone. In de eindstand kwam Moni que één punt te kort op Esme ralda Ossendrijver (Delft) (125 punten). Simone werd vierde in het algemeen klassement met *119 punten, Ingrid Mar: (Katwijk) vijfde. LEIDEN AZC won in de laatste wedstrijd voor de winterstop verrassend met ruime cijfers (14-9) van HZC/De Robben en herstelde zich hiermee goed van de teleurstel lende resultaten vorige week in de dubbel tegen De Zijl/LGB. De Zijl/LGB verloor met 13- 12 van Het Ravijn uit Nijverdal in een duel waarin de Leidenaren weinig goed konden doen in de ogen van hét arbitrale duo Vossen- /Haagberg. LZ'86 deed wat verwacht werd door met 16-12 te winnen van het zwakke Esca uit Arn hem. AZC heeft zich dit weekein de uitstekend hersteld van het zwakke optreden vorige week tegen De Zijl/LGB. Hoewel HZC/De Robben deze wedstrijd niet echt se rieus benaderde gezien de af wezigheid van coach Harry Vriend (wintersport) speelde de Alphense ploeg een goede wedstrijd. AZC speelde ein delijk weer eens op en top gemotiveerd met als inzet een zo gunstig mogelijke uit gangspositie voor de in fe bruari te verspelen play-offs. Aangezien de Alphenaren door deze overwinning als eerste eindigden in de nor male competitie en VZC/Veenendaal de tweede plaats voor zichzelf opeiste, heeft de Alphense zeven een situatie gecreërd waarin men de laatste wedstrijd in de play-offs thuis zal spelen te gen de mede-titelkandidaat uit Veenendaal. De eerste twee perioden, afgelopen za terdag, kon de Alphense ploeg die wederom zonder Ruud Misdorp speelde nog niet duidelijk afstand nemen van de Hilversumse formatie. Maar nadat ex-international Nico Landeweerd halverwe ge de tweede periode een strafworp miste, was het ijs voor de Alphense formatie gebroken en besloot men de tweede periode door doel punten van Van Winsen en Pielstroom met 8-5. Bij Arco Verboom scoort namens aanwezige motivatie om nog wat terug te doen, waardoor Noordegraaf c.s. de derde pe riode met 12-7 afsloten. In de vierde periode handhaafde de Alphense zeven door knap spel deze marge van vijf doelpunten, zodat de wed strijd eindigde in een dik verdiende 14-9 Alphense eindzege. Setstanden: 5-4, 3-1, 4-2, 2-2. Doelpuntenmakers: Verboom 4x, Jansen en Piel stroom 3x, V.d. Leede 2x, Van Winsen en Noordergraaf lx. De Zijl/LGB heeft zaterdag niet de voortvarende lijn, die vorige week ingezet was door maar liefst tweemaal te win nen van landskampioen AZC, kunnen voortzetten. Nadat de Leidse zeven in de beginfase van de wedstrijd door goed uitgevoerde tegen aanvallen al snel op een 0-2' voorsprong kwam leek er periode 11-12 inschoot leken voor Van Winkel c.s. geen de Kooibewoners toch nog vuiltje aan de lucht te zijn. gewoon te gaan winnen. Maar door een aantal indivi- Maar reeds halverwege de duele fouten zag de immer eerste periode bleek dat de taaie Nijverdalse thuisclub Leidse ploeg vaak geen ant- toch nog kans de Leidse woord had op het krachtige ploeg met een 13-12 einduit- midvoorspel van de ploeg uit slag naar de sleutelstad terug Nijverdal. Geholpen door het te sturen. Hiermee kwam arbitrale duo, dat de meest duidelijk naar voren dat het vreemde beslissingen nam, vorige week nog door Jan bleef de Nijverdalse formatie Evert Veer bejubelde con- steeds één of twee doelpun- stante presteren maar van ten voorstaan tegen de vaak korte duur geweest was. op beslissende momenten fa lende Leidse Rood-Witten. Door dit resultaat weet coach Nadat Van Winkel c.s. in de Veer dat hij in de winterstop derde periode overgingen nog heel wat zal moeten slij- naar zoneverdediging om zo- pen aan de ruwe Zijl/LGB doende de Nijverdalse mid- diamant om straks een echte voor moeilijker aanspeelbaar rol van betekenis te kunnen te maken kreeg de Leidse spelen in de play-offs. Set- ploeg langzaam wat meer standen: 4-3, 5-4, 1-2, 3-3. grip op deze moeilijke wed- Doelpuntenmakers: Stan van strijd. Toen Stan van Belkum Belkum 4x, Mare van Bel- aan het einde van de vierde kum en Nieuwenburg beiden 3x, Redegeld en Alex Belkum lx. LZ'86 speelde een redelijke wedstrijd en had eigenlijk al leen in de eerste periode door een aantal individuele fouten wat problemen met de ploeg uit Arnhem. In de tweede periode buiten vooral Michel van der Zeeuw zijn snelheid tegen de conditioneel zwakke gasten goed uit en was in aanvallend opzicht de motor van de ploeg. De formule van snelle uitbraken afgewisseld met sterk midvoorspel van topscoorder Frans van de Brink, werkte erg goed bij de Leidse ploeg, waardoor men de wedstrijd met een duide lijke 16-12 einduitslag afsloot. Setstanden: 3-4, 5-2, 3-2, 5-4. Doelpuntenmakers: V.d. Brink 5x, V.d. Zeeuw 5x, Muuse -2x, Bregman, van Es, de Graaf, Mommers en Ro man allen lx. LEIDEN— In de volleybal competitie hebben alle regio teams in de tweede en derde divisies 1985 kunnen afsluiten met winst. Vuurwerk zelfs in Gouda, waar de heren van Leython het hooggeplaatse Ra dius met 2-3 het nakijken ga ven. Ook de dames van Ley thon presteerden goed door in Alphen DAC met 1-3 te ver slaan. In derde divisie speel den de dames van NOVO te gen Simokos uit Grooten broek. NOVO begon dit sei zoen met drie nieuwe speel sters: Trees Vink uit NOVO 4, Mirjam Borsje en Erika van Niekerk (beiden overgekomen van VCS). Ook nieuw was coach Ikalo van Weelden en onder zijn leiding werkte het damesteam een voor NOVO- begrippen intensieve voorbe reiding af; oefenwedstrijden tegen tweede divisie-clubs, driekampen en een eigen, sterk bezet, toernooi. Met een nieuw team en weinig ver wachtingen begon NOVO aan- de competitie met als doel zo veel mogelijk puntjes bij el kaar te sprokkelen. De verba zing was dan ook groot toen de eerste drie wedstrijden (onder andere tegen Tromp in Sneek en tegen Purvo) gewonnen werden. In wedstrijden als deze tegen Simokos, dat de laatste plaats bezet, wordt er geëxpirimenteerd met nieuwe mensen op nieuwe plaatsen en zo kon het gebeuren dat de Grootenbroekers in de eerste set te sterk waren. NOVO speelde traag en ongeïnspi reerd en ook de wissels die de verdediging moesten verster ken, waren niet vruchtbaar: 8- 15. De tweede set kwam bijna helemaal op naam van de sterk serverende Esther van de Niet (15-6) en ook de derde set was, zij het op het nipper tje, voor NOVO. De voor sprong in de vierde set werkte NOVO-nonchalance in de bijtijds w >r NOVO t de subtopkgCc nde Ag nslai egen: nton rijspr rijspr aarb Jch LEIDEN pernix blijft in de hoek waar de klap pen vallen, want bij Deto werd nipt verloren. De Danaïden en TOP behiel den hun ongeslagen kop posities. Zuiderkwartier herstelde zich ten dele van de nederlaag tegen De Danaïden en pikte bij De Bermen op de valreep 12-12 weg. Geen moment kon Pernix het duel bij Deto naar haar hand zetten, omdat de afronding an dermaal zwak was. Kees Bro- kaar en Kees Hortensius kon den in het derde kwartier en kel uit strafworpen scoren en juist in die periode ontstond 9-6 achterstand. Peter Kuipers (2), Erica Hardam en Janneke Mulder brachten de spanning weliswaar terug (10- 9 en 11-10), maar toen lieten schot en geluk het verder af- 12-10. Vlak voor rust bouwde De Da naïden na 4-4 een 7-4 voor sprong op, die Het Zuiden la ter tevergeefs aanvocht. De formatie van van Huis („ik liever slechte wedstrijden dan ik goede verlies") kon door een zwakke tweede aan val in het vervolg niet i afstand nemen dan 14-10. Eric Kromhout (5), Leon Brouwers, Henny Devilee en Eric Peters (2) waren de voornaamste doelpuntenmakers. Met vijfenveertig seconden te gaan wist Zuiderkwartier bij De Bermen te scoren, zodat het toch nog 12-12 werd. De bezoekers uit Leiden hadden ondanks het gemis van drie basisspelers tot de 38ste mi nuut het initiatief, maar raak ten met de voorsprong (5-9) ook de nodige rust kwijt (10-9). Erik van Lunteren, die net als Rens Henzen en Dirk Jan de Kreek een hattrick produceer de, redde uit een vrije bel het punt. Na een kwartier kreeg TOP greep op het rechtlijnige spel van Vriendenschaar (H), dat tot 4-4 stug bleef volgen. De Sassenheiraers combineerden beter en liepen via 7-4 (rust) uit naar 10-5, waarna de score door strafworpen - er werden er in totaal dertien benut - tot 19-13 werd verhoogd. Frank Nijenhuis en Anne vand er Zaag scoorden liefst zesmaal, terwijl Ron van der Willik (3), Karin Westerbeek en Gerco Langelaan (2) de resterende zeven verdeelden. Bij rust leek Crescendo met 2- 4 kansloos tegen ODO (B), keerde met Noordwijkers, maar ook Nel Hordijk, Kees Imthorn en Bram Koppenael toonden zich productief in de 8-13 overwin ning. Goed voorverdedigend bezat Fiks tegen DES steeds een overwicht, wat met 1-5 vlot in schot vaardigheid het geloof in eigen kunnen terug. Anita Al berts, mMarlies Brouwer, Al- phons Cornelissen, Henk en Wijnand Alberts zorgden voor een verrassende ommekeer, die 7-6 winst opleverde. Daarentegen kon De Algeme ne bij Ten Donck in de tweede helft geen vuist meer maken, op het doelpunt van Ineke Swaak na. Dit leverde met die van Hennie Waasdorp, Bert Molloy, Marco Mud en Ruud Swaak dan ook een nederlaag op zij het geflatteerd met 9-5. Halverwege de tweede helft werd Ons Eiland gedwongen om meer risico's te nemen, daar IJsselvogels van 8-8 op 10-8 was gekomen. De ploeg van Henk Roedoe, die in Huib Hasselbach (4) haar topscorer had, kreeg na de treffer van René Arnoldus geen kans meer van de bekeken rondspe lende thuisclub, die zelfs naar 13-9 doorliep. Dankzij haar sterkere dames liep Fluks van 4-4 (rust) tot 6- 10 weg van Oranje Nassau, Ada hetgeen beslissend van der Meulen was met vier treffers de grote vrouw bij de de score tot uitdrukking kwam. Robert vand er Kraan, Theo Vreeken (4) en invallers Ronique Gerlof en Jaap Riet dijk brachten het krachtser- schil na rust (3-6) duidelijk tot uiting met 8-12. Kort na de pauze kwam Velo- citas even moeilijk te zitten, toen NIO van 5-2 op gelijke hoogte kwam (5-5). De Leider dorpers, die wisselvallig en doorzichtig speelden, bleven via Ron Goudsrnit, Jan Schef- fers (3) en Jeroen van Driel (2) toch aan de goede kant van de score, waardoor de degradatie- plaatsen meer uit zicht ver dwenen: 11-8. Acht minuten vóór tijd zette Tempo de beslissende eind spurt in tegen All Ready, dat van 5-4 (rust) tot op 8-9 was gekomen. Aad Haagsman, goed voor vier treffers, en Ar jan Kolkman (2) tilden de kop loper van 3B voorbij de Zeeu wen naar 12-9, een score waar aan Edwin Velthuis (3) en Liesbeth Kobergen (2) belang- meer te boven kwam. De rijke bijdragen leverden. laatstgenoemde speler wa smet Met 0-4 schoot KNS sterk uit vier doelpunten één van de de startblokken bij Zwijn- uitblinkers bij de bezoekers, drecht, dat deze slag van Tru- die hun voorsprong met verve Ron van der Willik van TOP heeft zijn verdediger van Vrien denschaar (H) geheel uitge speeld, waarna hij één van de negentien doelpunten van de Sassenheimers gaat aanteke nen. hand: 12-12, m. er herstel. 3-1 een stevige plaa Ook in de derde divisie speel err de Leython tegen DAC. D^erei dames uit Alphen maakte ra: goed gebruik van hun eigei 'erw; service en de daaruit volgend 0 jar inzinking van Leython, maa resei DAC kon alleen de eerste se praal naar zich toetrekken: 17-15 esta£ De volgende set was met de urge zelfde cijfers voor Leythoi evenals de derde met 9-15. de laatste set snelde Leideï dorp naar een 0-11 voorN; sprong, maar DAC kwam te-Tld rug en zelfs tot 14-14. Een vijf de set was niet nodig; Leythoi hield het hoofd koel (14-16). In de tweede divisie viel Ge mini deze week ten prooi aar faalangst. Uit tegen Starlift werd weliswaar met 2-3 ge^Rf] wonnen, maar in de derde vierde set zag het twee keei|>ARI een grote voorsprong verloren niliel gaan. de setstanden waren: 14 chad 16,9-15,16-14,15-11 en 13-15. Ii 'et t de promotieklasse won Gemin )rote 2 haar uitbeurt tegen Ridder )it 1 veld met 1-3, waarmee he an h zich aan de kop van de rang ands lijst handhaafde. eeld Heren Het duel tussen Radius e Leython in Gouda was lang e spannend. Leython kwam t recht als winnaar uit de bus jede Radius, leunend op de buiten- aanval en met een goeie s trok in de vierde set de gelijk na een 1-2 achterstandL _o Het Leiderdorpse blok met|ing Leon Heijting voorkwam er- (ie ger en onder leiding van spel-1 verdeler Phillip van Vianen kwam de middenaanval volle dig tot zijn recht: 13-15. Radi- us, dat tot zaterdag op de der de plaats stond, moest het |1 nieuwe jaar in met c derlaag. De hoofdprijs voor de meest ongezellige en koude sporthal gaat dit jaar volgens NOVC coach Ronald van Nierop i Vlaardingen. Daar NOVO, nadrukkelijk a in de derde divisie, r ge warming-up die tot de tweede set duurde met 1-3. Vlaardingen gaf meer partij dan de negende plaats deed j vermoeden en vooral de val „hoog buiten" was van Oostduitse degelijkheid, setstanden waren aan ook iets geflatteerd (4-15, 7-15 en 5-15), wat niet wegnam dat NOVO een bekeken partij speelde. r Gemini-Spirit (derde divisie) t was een weinig spannende, eenzijdige wedstrijd. Gemini j zette de lijn van vorige week voort en de geringe tegenstand van Spirit deed Gemini goed; 3 de middenaanval met lepe S Roosjen was effectief: 3-1. In de promotieklasse kon Ley- j thon 2 het niet bolwerken te gen koploper Radius - in Gou- da verloor het met 3-0. Veel persoonlijke fouten en slechte passing waren fataal voor Ley thon. Donar miste in Delft de gebroeders Groen. Met één in valler uit het tweede, zonder wisselspelers schoot Donar tegen Skania 2 iets te- J; kort: 3-1. Jupiter-NOVO 2 leek aanvankelijk een gelijk 2 opgaande strijd. Er werd goed 1 aangevallen, maar NOVO kon 1 op de kritieke momenten niet s doordrukken: 3-1. Om de el- lende in de promotieklasse 1 compleet te maken, verloor Gemini 2 thuis van Agon. Het j blijft treurig op de laatste plaats met een punt uit negen wedstrijden. CORIEN BOT MAN 'eela e ;aat w lelin loogi hal_ blij He gek

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20