Artsen oneens over herkomst aids „Overvallers konden geen kant meer op" Negen doden bij aanslag Lesotho Bewind Nigeria pakt ontevreden officieren op Suriname volledig eigenaar Bruynzeel Aantal hongerlijders neemt nog steeds toe JITENLAND CeidóeSomant ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 7 rand in Parijse ïlicatessenzaak pIJS Een grote brand in de delicatessen- i Fauchon in het centrum van Parijs heeft feren het leven gekost aan minstens twee De directeur van de zaak Josette Guel- i diens dochter Nathalie konden niet op luit het brandende gebouw worden gehaald. e anderen raakten ernstig gewond, zo heeft Landweer bekendgemaakt. s veroorzaakt door een kapotte gaslei- £en begon in een trappenhuis aan de achter- van het zes verdiepingen tellende gebouw Place de la Madeleine. Daarna had het r zich snel uitgebreid naar de zesde verdie- g, die geheel in vlammen opging. Verschil- sen liepen rookvergiftiging op en 250 oesten worden geëvacueerd. Hogere heffing Japanse video's BRUSSEL De Europese ministers van cultuur hebben gisteren in Brussel een besluit genomen over de verhoging van de douaneheffing op de import van Japanse videorecorders. Vanaf 1 janua ri worden de rechten van 8 tot 14 pro cent verhoogd. Daardoor zullen deze artikelen in de winkels duurder wor den. Japan verscheepte vorig jaar 3,6 miljoen videorecorders naar de EG. Dit jaar beperkte het land vrijwillig zijn export. Niettemin blijft de Europese in dustrie klagen over concurrentie van deze goedkope apparaten. De heffing op rekenmachines, draagbare radio's, casetterecorders en wekkerradio's ver valt. Verzet wil informatie vermisten El Salvador SAN SALVADOR Het Salvadoraanse ver zet heeft in ruil voor de vrijlating van een ont voerde topofficier informatie geëist over het lot van 83 politieke gevangenen en 6.000 „ver dwenen" personen. In een uitzending van de verzetsradio Venceremos, wordt de ontvoering van kolonel Omar Napoleon Avalos, eind okto ber „een daad van volksjustitie" genoemd. Het verzet beschuldigt de strijdkrachten ervan ver antwoordelijk te zijn voor de arrestaties en de verdwijningen. Het bekommert zich vooral om de vrouwen die zouden zijn ontvoerd omdat ze familie waren van guerrillastrijders. Volgens de r.-k. kerk, die meestal bemiddelt tussen de regering en het verzet, is Avalos' vrijlating een kwestie van tijd. Spaanse rechter vreest aanslag op meester-oplichter BARCELONA De Spaanse onderzoeks rechter Luis Lerga is bang dat een moord aanslag wordt voorbereid op de oprichter en ex-president van de Rumasa-holding, Jose Maria Ruis Mateos. Deze Spaanse „meester-oplichter" werd begin deze maand door West-Duitsland uitgeleverd. Mateos is onlangs naar een afgelegen cel verhuisd uit angst voor een aanslag. De voormalige eigenaar van het grootste parti culiere economische imperium van Spanje heeft eerder gezegd voor zijn leven te vre zen, omdat er veel mensen zijn die willen voorkomen dat hij tijdens zijn proces alles vertelt wat hij weet. TRUS GEMAAKT VOOR BIOLOGISCHE OORLOGSVOERING' NDEN Volgens in Seale, een vooraan- inde Britse specialist, is aids-epidemie die het tste jaar zoveel stof ift doen opwaaien het ecte gevolg van een ex- iment in biologische •logvoering dat ver- irikkelijk uit de hand is lopen. Er is voldoende lirect bewijs voorhan- i om dit vermoeden te ren, maar harde feiten aan torten hoe dit alles eft kunnen gebeuren, tbreken, aldus dokter i gepensioneerd spe cialist voor geslachtsziekten die tegenwoordig een privé- praktijk heeft, is van mening dat de Amerikanen of de Rus sen het aids-virus zouden heb ben kunnen maken met be hulp van het dodelijke visna- virus, dat bij schapen voor komt. Volgens dokter Seale zou het virus later per ongeluk of expres „losgelaten" zijn in Midden-Afrika, waar de epi demie zo goed als zeker begon- Alistair Hay, een expert op het gebied van biologische oorlog voering, die al een jaar lang bezig is aan een onderzoek naar deze mogelijkheid, heeft echter gezegd dat hij geen en kel bewijs heeft kunnen vin den dat het Amerikaanse mi nisterie van defensie ooit een dergelijk biologisch wapen heeft geproduceerd. Volgens dokter Richard Ted der, een specialist op het ge bied van virusziekten, is de bewering van Seale „een hal ve waarheid van de gevaar lijkste soort, omdat het visna- virus, ondanks de genetische overeenkomsten met aids, op geen enkele manier in HTLV III (het aids-virus) veranderd kan worden. De twee virussen lijken net zoveel op elkaar als kalk en kaas", aldus Tedder. De adjunct-directeur van het Kankerinstituut in Washing ton, dr. Peter Fischinger heeft de theorie van zijn Britse col lega „baarlijke noemd. Experimenten Dokter Seale maakte zijn theo rie bekend naar aanleiding van een recente uitzending van Radio Moskou, waarin ge zegd werd dat het aids-virus het resultaat was van geheime experimenten, uitgevoerd door de CIA en het Pentagon, waarbij menselijke wezens met het visna-virus werden geïn fecteerd. Ook in de Sovjet- Unie zijn nu een paar gevallen van aids bekend. Seale heeft toegegeven dat hij zijn bewering dat het aids-vi rus, HTLV III, gemaakt was door toevoeging van één extra gen aan het visna-virus, niet hard kan maken. Maar het is volgens hem zeer waarschijn lijk „dat er, gezien het dodelij ke effect dat dit virus op een zoogdier heeft, sinds 1949 door onderzoeksinstituten gekeken is naar de mogelijkheden om het visna-virus als biologisch wapen te ontwikkelen", aldus dokter Seale. Van hem is ook de suggestie dat er met het vi rus geëxperimenteerd is op hersendode patiënten (mensen van wie het „leven" door al lerlei apparaten kunstmatig in stand wordt gehouden). Uit e de i rapport i siteit van Californië blijkt dat het ministerie van defensie steeds meer belangstelling is gaan tonen voor genetische manipulatie. De hoeveelheid 'geld die de Amerikaanse de fensie voor biologisch onder zoek in het algemeen en uni- biologisch onderzoek in het bijzonder beschikbaar stelt, is in de periode 1980-1982 respectievelijk met vijftien en vierentwintig procent geste gen. Deze week nog is het Amerikaanse Congres akkoord gegaan met een hernieuwde produktie van chemische wa pens. Afweersysteem Het belangrijkste Amerikaan se onderzoekscentrum voor chemische en biologische oor logvoering is gevestigd in Fort Detrick, in de staat Maryland. Hier worden de bacillen be waard, die bij het onderzoek naar biologische wapens ge bruikt worden. Fort Detrick ligt, toevallig, op een steen worp afstand van de laborato ria van het Nationale Kanker Instituut, waar Robert Gallo het HTLV III virus ontdekte. Deze toevallige samenloop van omstandigheden bracht dokter Hay van de universiteit van Leeds op het idee gebruik te maken van de Amerikaanse recht-op-informatie wet om de dossiers van het ministerie van defensie te doorzoeken. Hij vroeg om inzage, maar vol gens het ministerie waren er geen dossiers beschikbaar. Dr. Hay: „Er is geen bewijs, dus kan je niemand als schuldige aanwijzen. Bovendien sprin gen de Russen net zo verant woordelijk of onverantwoor delijk met dit soort zaken om als de Amerikanen". ANDREW VEITCH Copyright The Guardian Weerman Armand Pien krijgt concurrentie (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Armand Pien, de razend populaire weerman van de BRT, krijgt concurrentie. Vanaf april komt er op de Vlaamse televisie een da gelijks weerpraatje, ver zorgd door een vrouw en drie mannen, die bij toer beurt na het avondnieuws de Belgen sneeuw, ijs, re gen of zon voorspellen. Sinds Armand Pien enke le maanden geleden als hoofd van het Koninklijk Meteorologisch Instituut in Ukkel werd gepensio neerd, beraadde het be stuur van de BRT er zich over om de formule van het weerpraatje te veran deren. Maar omdat Pien al vanaf het begin van de Belgische tv het weer voor zijn rekening nam, wilde men hem bij de BRT niet kwijt. Pien verzette zich echter tegen een formule van het dagelijkse weer praatje. Deze week werd de knoop doorgehakt: Pien mag elke vrijdag het weer voor het komende weekeinde voor zijn rekening nemen. De rest van de week wordt die taak overgenomen door het vierkoppige team. „Pien heeft bij het kijkers publiek een status v ven en hij heeft ei sentatie, die je niet verloren mag laten gaan", aldus de BRT, „vandaar dat we voor een „zachte" overgang hebben geko- VDE AAN GIJZELING FRANSE RECHTERS: idse 2 DL Vervolg van voorpagina) ANTES De gijzeling de rechtszaal in Nantes jj met de overgave van de rie gijzelhouders op het liegveld Chatel Bougon nverwacht en geweldloos eëindigd. Grote held ■MO'rankrijk was gisteravond an ook oud-politiechef obert Broussard, die 34 25.- George Courtois schiet vijf maal op journalisten en politiemannen, die vervolgens ijlings tegen de grond duiken. uur lang met de gijzelhou ders onderhandelde en hen er uiteindelijk van overtuigde dat het moei lijk vliegen is met een vliegtuig zonder beman ning. In gezelschap van hun vier gij zelaars hadden de drie over vallers gistermiddag het ge rechtsgebouw in Nantes verla ten waar zij voor de ogen van de gehele Franse natie en de rest van de televisiekijkende wereld de stad uitreden, ach tervolgd door een stroom van politie- en persauto's. Eerder die middag was leider Courtois met een gijzelaar op de trappen van het gerechtsge bouw verschenen en vuurde vijf schoten af op een menigte journalisten. Niemand raakte gewond, maar een camera van een BBC-ploeg ging aan digge len. Courtois was boos dat de geëisde auto nog niet was ge arriveerd. Eenmaal bij de landingsbaan van het vliegveld begon het urenlange onderhandelen over het vertrek van de gijzelhou ders en hun slachtoffers naar Zwitserland of naar Marokko. Al die tijd hield een cordon van scherpschutters de auto met de inzittenden nauwlet tend in het vizier. De drie overvallers Georges Courtois (34), Patrick Thiolet (24) en Abdel Karim Khalki (30), die dreigden hun gijzelaars te do den en dan zelfmoord te ple gen wanneer niet op hun eisen zou worden ingegaan, werden met de handboeien om afge voerd. De laatste twee gegijzelden, president van de rechtbank Dominique Bailhache en rech ter Bernard Bureau verklaar den later dat „van de vier uur dat we op de landingsbaan stonden, we al twee uur wisten dat we eigenlijk vrij waren", omdat de drie gijzelhouders sterk twijfelden aan hun mo gelijkheid te ontsnappen. ihultz hoeft niet aan leugendetector WASHINGTON De Ameri- minister van buiten- ndse zaken George Shultz, heeft gezegd dat hij zou af- eden als zijn betrouwbaar- iet een leugendetector beproefd moet worden, hoeft zo'n test niet te ondergaan. President Reagan heeft giste ren verklaard dat „geen van ons beiden met de leugende tector getest zal worden". Wit te Huiswoordvoerder Larry Speakes zou dat de leugende tector slechts bij wijze van steekproef zal worden ge bruikt, maar wel in alle minis- IMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 166) „Haal die muts en die toeter van je ge- ichten, walkneuters, want anders slè ik ze raf!" sprak de stoere zeebonk. „Het is nog al en tijd om feest te vieren." -- „En zo is het toe- allig óók nog 'es een keer!" gierden de twee ïestvierders. „De Koninklijke Standaard waait 'eer van het paleis, man! En de straten zijn vol >pgetogen mensen!" „Wel sakkerloot, als dat "aar is, dan allemaal een dubbele op mijn reke ning!" riep de zeekapitein. Nu, we kunnen wél lerklappen dat deze belofte hem die dag héél "at geld kostte, want de straten waren inder daad vol mensen. De eeuwenoude binnenstad van Boecograd schudde op zijn grondvesten want de bewoners waren dol van vreugde. In 9een jaren hadden ze zó blij gedanst en ge sprongen, gehost en gezongen... En ook in het Koninklijk Paleis heerste vreugde. Dankbaar keek Zijne Majesteit de heren Verho len en Pond aan. „Wij willen U verzoeken met ons aan tafel te gaan," zei hij blij. „En dan moet ge ons toch eens precies uitleggen hoe alles precies in zijn werk is gegaan." -- „Maar U wéét toch al hoe de hele geschiedenis zich heeft af gespeeld?" merkte Sjeems Pond verbaasd op. - - „Integendeel," antwoordde Koning Antonyc. „Wij hoorden dikwijls spreken over de KNAP- mutator van die trouweloze Polnyck .en over zijn wilde plannen om de macht over te nemen. Maar wat IS die KNAP-mutator nu precies? En wat had GIJ er als buitenlanders mee te maken?" PARAMARIBO Na een voorbereidingsperiode van bijna vier jaar heeft de Surinaamse regering de reste rende 52 procent van de aandelen van Bruynzeel Suri name Houtmaatschappij die nog in Nederlandse han den waren, overgenomen. De aandelen, waarvoor Nederland aanvankelijk vijf miljoen gul den had gevraagd, worden nu overgedragen voor het symboli sche bedrag van 275.000 gulden. Dit heeft de Surinaamse minis ter van natuurlijke hulpbronnen en energie, Kenneth Koole, gisteren bekendgemaakt. Hoewel Nederland formeel nog aandeelhouder was, heeft het volgens Koole nauwelijks meer iets gedaan aan het bedrijf dat sterk verouderd en verlieslijdend is. Bruynzeel Suriname met ruim 1100 medewerkers wordt voor een belangrijk deel gesubsi dieerd door de Surinaamse overheid. Nu de staat Suriname vol ledig eigenaar wordt, is de weg vrij voor belangrijke investerin gen om het produktieproces te moderniseren, aldus Koole. EG-raad wil proces tegen Europarlement BRUSSEL De ministerraad van de EG heeft gisteren besloten een geschil met het Europese parlement over de begroting voor 1986 voor het Europese hof van justitie te brengen. Volgens de raad is het parlement buiten zijn boekje gegaan door de begro ting op eigen houtje te verhogen, en was het niet elegant van parlementsvoorzitter Pfimlin om zijn handtekening onder de begroting te zetten zonder te proberen met hen tot overeenstem ming të komen. Volgens de raad overschrijdt het parlement de begroting met 1,5 miljard gulden. Tot nu toe zijn openlijke bot singen zoals deze vermeden doordat de twee partijen op het laat ste moment een compromis sloten. Hulpactie Oeganda eerste Kerstdag DEN BOSCH Op eerste Kerstdag zal vanaf Schip hol een charter vertrek ken met noodhulpgoede ren voor vluchtelingen in en rond de Oegandese hoofdstad Kampala. Het betreft hier een hulpactie van de stichting Mensen in Nood, die door financiële steun van de overheid mo gelijk is gemaakt. Het gaat onder meer om 5000 de kens, 30 ton melkpoeder en circa 10 ton zeep. Hier mee is een bedrag van bij na 350.000 gulden ge moeid. Het grootste be drag, circa een miljoen gulden, is ter beschikking gesteld voor de aankoop van lokaal voedsel. Hier mee kunnen 13.000 men sen gedurende twee maan den geholpen worden. Deze hulpverlening is nu pas mogelijk geworden nu de regering Okello tot een staakt het vuren is geko men met het grootste re bellenleger NRA. ROME Voor het eerst in veertig jaar is er sprake van een procentuele ver mindering van het aantal mensen dat honger lijdt, aldus de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) dat gisteren haar Vijfde Wereldvoedselon- derzoek publiceerde. Als gevolg van de snelle groei van de wereldbevolking neemt het werkelijke aan tal hongerlijders echter nog steeds toe. Volgens twee verschillende berekeningen die de FAO hanteert lijden tussen 335 en 494 miljoen mensen in onder ontwikkelde landen honger. Edouard Saouma, de direc teur-generaal van de FAO, verklaarde ter gelegenheid van de publicatie van het rap port dat er „tekenen zijn die wijzen op een ommekeer". Hij voegde hier echter onmid dellijk aan toe dat de verbete ring, die het gevolg is van een toename van de hoeveelheid voedsel per hoofd van de we reldbevolking, slechts bestaat op papier. In werkelijkheid neemt het aantal mensen dat aan ondervoeding lijdt, nog dagelijks toe. Saouma conclu deerde dan ook dat het rap port, dat het onderzoek naar ondervoeding „geen redenen geeft voor tevredenheid". Met name in het geteisterde Afrikaanse werelddeel neemt de ondervoeding toe. In Zuid- Amerika is eveneens sprake van een toename, alsook in Zuidoost Azië. In het laatste geval is echter meer sprake van een tekort aan bepaalde voedingsstoffen (onvolledige voeding) dan aan een werke lijk tekort aan voedsel. JOHANNESBURG In Lesotho, het onafhankelijke konink rijk midden in Zuid-Afrika zijn gisteren negen Zuidafrikaanse vluchtelingen om het leven gebracht. Volgens de regering van het koninkrijk kwamen de daders al schietende een huis bin nenstormen waar op dat moment een feestje aan de gang was. De aanslag is opgeëist door het bevrijdingleger van Lesotho dat wordt gesteund door Zuid-Afrika. Maar volgens de regering van dat land waren de daders Zuidafrikanen. Pretoria heeft dit in middels ontkend. Onder de slachtoffers waren zes ANC-leden. Het huis waar de moorden plaatsvonden stond op slechts 300 meter van de Zuidafrikaanse grens. Het Zuidafrikaanse leger heeft gisteren bekend gemaakt dat het ruimere bevoegdheden heeft gekregen om een einde te maken aan de onrust langs de grenzen mét haar zes buurlanden. De staatsveiligheidsraad heeft gewaarschuwd dat er meer geweld zal volgen en dat „alle volkeren van zuidelijk Afrika een hoge prijs zullen betalen", wanneer zij steun blijven geven aan het ANC. Het leger krijgt bevoegdheden die „terrorisme kunnen voorkomen, de orde en het recht handhaven en eigendommen beschermen, aldus de staatsveiligheidsraad. Het betekent dat het leger evenals de politie gemachtigd is huiszoekingen te doen en te arresteren. ABIDJAN Het militaire be wind in Nigeria heeft gisteren een aantal legerofficieren la ten arresteren die ontevreden zijn met het politieke beleid dat momenteel Wordt gevoerd. Er zou geen poging tot staats greep door de militairen zijn gedaan, zoals dat eerder die dag werd meegedeeld. Donderdag zou al begonnen zijn met de arrestatie van de eerste officieren. Het militaire bewind zei dat de betrokkenen bij het complot uit alle rangen en onderdelen van de krijgs macht komen. Details over aantal en identiteit van de of ficieren die zich momenteel in hechtenis bevinden werden niet gegeven. Minister Bali verklaarde dat de officieren vooral ontevreden waren over een besluit van de regering niet in te stemmen met de voorwaarden van het IMF waaronder zij een geldlening van dat fonds had kunnen krijgen. Ook zouden zij zeer gekant zijn tegen het regerins- besluit om door de economi sche nood gedreven te korten op hun wedde. In Nigeria, een land dat voornamelijk inkom sten heeft uit olie-export, woont bijna een kwart van de Afrikaanse bevolking.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7