„Het zal een mooie Kerst zijn Kerstpotten zijn geen vetpot meer ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 aanvankelijk nog een grappige mogelijkheid werd gezien, werd werkelijkheid. Elk van de vier eitjes die bij Doris del Renzio waren ingeplant groeide uit tot een volwaardige en gezonde baby. Waarmee Doris en haar man Toni sinds september van dit jaar de trotse en gelukkige ouders zijn van de enige reageerbuisvierling ter wereld. ,,Hun geboorte vervulde mij niet alleen met grote vreugde maar ook met oprechte verbazing en eerbied voor dit nieuwe leven dat op zulk een wonderlijke wijze was ontstaan", zegt Toni del Renzio. TROTSE OUDERS VAN REAGEERBUISVIERLING 55 Het echtpaar Del Renzio is dolgelukkig met hun vierling, die het dank zij de reageerbuismethode heeft gekregen. Maar vader Toni realiseert zich daarnaast dat met die methode ook onethisch kan worden omgegaan. CANTERBURY - Ze liggen vredig te slapen in hun bèdjes: de twee jongens in het ene, beide meisjes in het andere. Ze delen hun bedje niet naast maar wel te genover elkaar: de ene piepkleine baby neemt het hoofdeinde en de andere het voeteneinde in. De trotse vader staat er bij. „Dit zijn Lydia Maria Eugenia en Tamara Exenia Antonina", zegt hij. „In het andere bedje slapen Pierre Luigi Alessandro en Ivan Carlo Agostino". Mooie namen voor een fantastische vierling. Vier kleine mensjes, die niet al leen tot grote vreugde stemmen omdat nieuw leven altijd een bron van intense blijdschap is, maar ook omdat zij de produktcn zijn van zogeheten in-vitro- fertilisatie of reageerbuisbevruchting, een controversiële tak van de medische wetenschap die velen nieuwe hoop geeft maar anderen met afschuw vervult. Lydia, Tamara, Pierre en Ivan vormen samen de enige reageerbuisvierling die er bestaat. Eind september werden zij met behulp van een keizersnede geboren in een ziekenhuis van West-Londen. Eerst Lydia, toen Pierre, vervolgens Ivan en tenslotte Tamara. Vier van de "dui zend reageerbuisbaby's die de hele we reld deze kerst rijk is. De fiere ouders van de merkwaardige vierling in het Engelse Canterbury zijn dolgelukkig met hun zonen en dochters. „Het zal een mooie kerst zijn", zegt het moedertje, Doris del Renzio, die veer tien jaar op die benaming heeft gewacht. Zij dankt haar vier baby's niet alleen aan moderne wetenschappelijke vooruit gang, maar ook aan een kleine erfenis, waarmee het echtpaar Del Renzio finan cieel in de mogelijkheid werd gesteld de tamelijk dure IVF-methode te financie- Doris del Renzio en haar man Toni zijn een merkwaardig voorbeeld van een ge huwd paar dat graag een eigen kind wil de hebben maar dit op de gewone ma nier niet kon krijgen. „Ik stam uit Est land". zegt Doris die Engels praat met een licht Duits accent, omdat ze in West-Duitsland opgroeide. „Ik heb geen naaste bloedverwanten meer en verlang de erg naar een nakomeling". Haar man Toni is van Italiaans-Russi sche afkomst. Hij werd vóór de bolsje wistische revolutie in St. Petersburg (het huidige Leningrad) geboren. Toni del Renzio is dus niet zo jong meer - al 70, om de waarheid te zeggen. Maar je zou hem die jaren niet geven. Hij is groot, struis en begaafd met een warm stemge: luid. Het voortreffelijke Engels dat hij spreekt, vertoont vrijwel geen sporen van, vreemde invloeden. Staatloos Toni en Doris del Renzio zijn beiden staatloos, een situatie die hen weinig schijnt te deren. Maar zij hopen wel dat hun vier kinderen de Britse nationaliteit zullen mogen genieten. Toni woonde slechts enkele jaren in Rusland, vanwaar hij tegen het einde van de Eerste We reldoorlog met zijn ouders naar Italië vluchtte. Hij werd op kostscholen ge plaatst in Engeland en Zwitserland en verzaakte aan de Italiaanse nationaliteit door dienst te weigeren in het leger van Mussolini. Hij is kunsthistoricus en stu deerde ondermeer aan de Columbia University van New York. In 1938 vestigde Toni del Renzio zich voorgoed in Engeland, met in de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig nog een onderbreking van een jaar of tien. Die tijd bracht hij weer in Italië door, waar hij nog veel vrienden heeft. Na zijn terugkeer uit het zuiden bood de kunstacademie van het Engelse Bath hem een leerstoel aan. Daar leerde hij Doris kennen, die er studeerde. Zij huw den en verhuisden naar Canterbury, waar Toni doceerde aan het plaatselijke College of Arts dat ongeveer zeshonderd studenten telt. Hij is nu gepensioneerd, maar houdt nog geregeld voordrachten; zijn vrouw geeft les aan het college. Ze zijn veertien jaar getrouwd. Toen de vierling net ter wereld was ge komen, doopten de Britse kranten Toni del Renzio meteen „superdad", een „su perpappie" dus. De komst van zijn zo nen en dochters heeft Toni in elk geval geen kwaad gedaan. „Toen de artsen van de kliniek ons vertelden, dat het een vierling zou zijn, was mijn eerste ge dachte toch wel: wat gaan we nu begin nen?". geeft hij toe. Maar de komst van de baby's had kennelijk de uitwerking van een verjongingskuur. Toni del Ren zio ziet er nog heel goed uit. Doris del Renzio is 38, net nog niet te oud voor IVF. Toni weet natuurlijk dat iedereen opkijkt bij het horen van hun leeftijdsverschil van 32 jaar. „Maar er is geen enkele wet die de man verbiedt een jongere vrouw te huwen", zegt hij. Het grote verschil in jaren heeft hem trou wens niet belet Doris te steunen in al haar pogingen om desnoods op de IVF- manier moeder te kunnen worden. Vruchtbaarheid Infertiliteitsproblemen zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Britse artsen zeggen dat van elke tien echtparen er ten minste een onvruchtbaar is. Sommige specialisten gewagen zelfs van een op zes. Hoewel de toenemende frequentie van dit verschijnsel nog niet grondig werd onderzocht, zijn Britse artsen ge neigd het toe te schrijven aan een com binatie van verschillende factoren. In de eerste plaats zijn echtparen steeds meer geneigd het „kinderen krijgen" tot later uit te stellen, wanneer ze in feite minder vruchtbaar zullen zijn. Daar naast is het ook mogelijk, dat diverse anticonceptiemiddelen een schadelijke uitwerking hebben. Bovendien kan toe nemende seksuele bedrijvigheid ook in terne infecties veroorzaken. Hoewel de ongeveer duizend reageer buisbaby's van tegenwoordig niet in le ven zouden zijn als de Britse specialisten Robert Edwards en Patrick Steptoe in de jaren zeventig geen embryoresearch had den gedaan, telt Groot-Brittannië - het land van Louise Brown, de eerste rea geerbuisbaby - momenteel nog maar enkele ziekenhuizen met zogeheten in- fertiliteitsklinieken, waar de IVF-metho de wordt toegepast. Een daarvan is ge vestigd in Cambridgeshire, de andere in het Westlondense Hammersmith. De kosten van een IVF-behandeling schom melen er tussen de duizend en tweedui zend pond. Alleen in zeldzame gevallen komen zij helemaal ten laste van de Britse Nationale Gezondheidsdienst. Dank zij haar kleine erfenis kon Doris del Renzio vlugger dan verwacht terecht bij Dr. Robert Winston, het hoofd van de infertiliteits-unit van Hammersmith. Dat was nodig, want vrouwen van bo ven de veertig komen niet meer in aan merking voor IVF. Dit is een gevolg van het feit, dat bij deze leeftijdsgroep het succespercentage gevoelig lager ligt. Een onderzoek maakte duidelijk dat Do ris geschikt was voor IVF-behandeling. De eerste poging werd gedaan in juni vorig jaar, maar zij mislukte toen Doris ongeveer op de helft van het programma was gekomen. Dr. Winston zag zich ge noodzaakt haar weer naar huis te sturen omdat zij niet voldoende eitjes produ ceerde. Maar de specialist zal toch we! iets hebben geleerd, want tijdens de tweede poging schreef hij een licht gewij zigde hormoonbehandeling voor. Toen liep alles gesmeerd. Grapje „Bij in-vitrofertilisatie kan er altijd iets fout lopen", zegt Doris. „Hoewel het succespercentage steeds groter wordt, blijven de resultaten aan de matige kant, dat wil zeggen tien tot vijftien baby's per honderd IVF-pogingen". Haar man herinnert zich nog, dat ze in het ziekenhuis van Hammersmith er een grapje over maakten," nadat op 18 febru ari van dit jaar bij Doris de kunstmatig tot stand gebrachte embryo's waren inge plant. Tijdens een IVF-behandeling wor den namelijk telkens drie of vier inplan tingen gedaan. De artsen gebruiken hier voor rijpe eitjes van de vrouw, bevrucht met spermacellen van de man. Gehoopt wordt, dat ten minste een ervan zich in de baarmoederwand zal nestelen en dat hierna de zwangerschap normaal zal ver lopen. „Als u geluk hebt, krijgt u vier baby's", lachten ze in Hammersmith, niet wetend dat deze kleine mogelijkheid bewaarheid zou worden. Want heel vaak „pakt" geen enkele van de inplantingen. De hele onderneming is een gok. Maar Doris del 4Renzio werd door het spreekwoordelijke 'fortuin begunstigd. Enkele weken later kon Dr. Winston haar al vertellen, dat zij inderdaad zwanger was. Op 18 maart vernam het echtpaar Del Renzio, dat alle vier de embryo's het groeiproces waren begonnen. Maar de dokters konden toen nog niet voorspel len, dat dit normaal zou voortduren. De eerste scanning mocht dan een veelvou dige zwangerschap hebben aangetoond, het was nog altijd mogelijk dat later een of meer vruchten het niet zouden halen. Doris en Toni del Renzio herinneren zich niet meer zo goed hoeveel tijd het hen vroeg om te wennen aan de idee dat zij niet een, maar misschien wel vier kinderen zouden krijgen. „Dit vooruit zicht schokte ons niet", zegt de vader. „Eigenlijk moesten wij erom lachen. Maar het feit op zichzelf dat mijn vrouw nu echt in staat van zwangerschap ver keerde, wekte wel zeer sterke emoties op. Ik was erg blij omdat het haar zo gelukkig maakte". Met vier baby's in hun kleine huis heb ben Doris en Toni vanzelfsprekend de hele tijd de handen vol. Gelukkig zorgt de gemeente Canterbury ervoor dat 's nachts een kinderverzorgster het werk overneemt. Overdag steken jonge dames die in de stad kinderverzorging studeren een handje toe, Zij doen dit wat graag, want het is goede praktijk. Jammer ge noeg komen deze meisjes niet tijdens de weekends, wat tot gevolg heeft dat Doris en Toni dan alles zelf moeten doen. „Het is vaak erg vermoeiend", geeft de superpappie toe. Ethiek Hoewel voor Toni del Renzio en zijn vrouw Doris het IVF-experiment een be vredigende afloop heeft gekend en zij zeer gelukkig zijn met het bereikte resul taat, beseffen zij wel dat aan de research inzake reageerbuisbevruchting zware ethische problemen verbonden blijven. „Het is niet gemakkelijk de rechten, plichten en bevoegdheden van de weten schappers die dergelijke experimenten doen precies te omschrijven", zegt Tony. „Embryo's kunnen worden misbruikt en het is begrijpelijk dat de wereld zich zor gen maakt over de mogelijkheid dat spe cialisten als het ware zouden overgaan tot de produktie van „Übermenschen" of van levende leveranciers van ruilorga- nen. Het ligt voor de hand, dat dit soort experimenten moet worden verboden. Maar daar staat tegenover, dat de proe ven met embryo's toch de IVF-methode hebben opgebracht, een techniek die al zeer veel kinderloze mensen nieuwe hoop en in het beste geval ook het groot ste geluk op aarde heeft gegeven. In deze tijd waarin steeds meer mannen en vrouwen bewust kinderloos willen blij ven, terwijl bijna aan de lopende band abortus wordt gepleegd, betekent dit naar mijn gevoel toch heel wat". „Ik heb veel tijd doorgebracht in de in- fertiliteitskliniek van Hammersmith", zegt Doris. „Natuurlijk zijn de artsen vol van de experimenten die ze doen, maar die hebben telkens tot doel de IVF-methode dermate te verbeteren, dat nog meer kinderloze paren geholpen kunnen worden. Heel duidelijk voelbaar zijn de warme sympathie en het echte meevoelen van deze specialisten. Zij koesteren veel begrip voor het intense verlangen naar een kind dat vrouwen kan bezielen en waarover zij vaak met niemand anders naar behoren kunnen praten". „Tijdens de lange periode die de komst van onze vierling voorafging, leefden wij beiden onder zeer sterke psychologische en emotionele spanning", besluit haar man. „Maar hun geboorte vervulde mij niet alleen met grote vreugde maar ook met oprechte verbazing en eerbied voor dit nieuwe leven dat op zulk een won derlijke wijze was ontstaan en dat dank zij de samenwerking van eminente me dici en verpleegsters ter wereld werd ge bracht. Ik beken eerlijk, dat mijn ogen vol tranen stonden en dat ik mijzelf erg klein voelde". ROGER SIMONS Veel mensen kennen het gevoel van voldoening als ze wat hun kleingeld in de kerstpot van het Leger des Heils horen vallen. R M en grote staande driepoot, versierd met enkele takken dennegroen, een bord met de aansprekende tekst „voor de kerstvieringen" en met aan een ketting de bekende rode ketel. Dat is de kerstpot van het Leger des Heils. Er staat altijd wel iemand van het Leger bij, dapper in uniform vlak naast de pot of in een dikke winterjas tegen een gevel aangedrukt om te ontkomen aan de koude wind. DEN HAAG - Het is een beeld dat in de meeste steden te zien is in de weken voor kerst. Veel mensen kennen ook het gevoel van voldoening als ze wat van hun kleingeld in de pot horen vallen. Kerstpotten zijn in deze tijd eigenlijk niet meer weg te denken uit het straat beeld. Zelfs op kerstkaarten staan ze af gebeeld en in verhalen worden ze be schreven. Maar hoeveel geld wordt er gegeven en wat gebeurt er mee? Zijn de kerstpotten de vetpotten voor de armen? „Nee", zegt majoor Dick Ver- poorte resoluut. „Het Leger des Heils zet de bloemetjes niet buiten op kosten van het publiek. Vroeger gebeurde het nog wel dat aan de kerstviering een uitge breide maaltijd voorafging of dat de mensen met een levensmiddelenpakket naar huis gingen. Tegenwoordig is dat er niet meer bij. Er zijn nog maar weinig mensen die echt mets hebben. Het accent is verlegd naar de gezelligheid, naar het samenzijn. De mensen maken een praatje met elkaar, kijken naar een kerstspel dat door kinde ren opgevoerd wordt, zingen, luisteren naar zang en muziek en horen een korte meditatie rondom het kerstverhaal". Majoor Verpoorte is verantwoordelijk voor de landelijke fondswerving van het Leger des Heils en geeft een overzicht van de inkomsten met Kerst. Het blijkt dat de kerstpottenactie een onderdeel is van de zogenaamde kerstcollecte. Naast de potten op de hoeken van de straten en in winkelcentra wordt er huis-aan- huis met lijsten of envelopjes geld opge haald en worden er in de grote steden acceptgirokaarten verstuurd. Met die verschillende acties kwam in 1984 bijna anderhalf miljoen gulden bin nen. Dat is slechts een totaalcijfer op pa pier omdat het geld niet centraal verza meld wordt maar in de gemeente blijft waar het wordt opgehaald. Alle plaatse lijke afdelingen van het Leger zijn zelf verantwoordelijk voor de besteding. Die vindt wel plaats volgens een vaste ver deelsleutel: tachtig procent wordt uitge geven aan kerstvieringen, tien procent is voor bijkomende kosten en de overige tien procent wordt gereserveerd in een sociaal fonds. Uit dat fonds worden kerstfeesten in maatschappelijke centra en tehuizen betaald en worden activitei ten georganiseerd voor mensen die rond de Kerst letterlijk niet uit de voeten kunnen. Die groep heeft haar feest niet eind december, maar in het voor- of na jaar, bijvoorbeeld in de vorm van een dagje naar de Keukenhof of een boot tocht. Het geld dat via de potten wordt opge haald, maakt ongeveer tien procent uit van het totaalbedrag. Dat zou dus veel te weinig zijn om alle kerstactiviteiten te bekostigen. Vroeger lag dat anders, toen werden de kerstactiviteiten uitsluitend betaald uit de opbrengst van de potten. Toch zullen de kerstpotten, als het aan Verpoorte ligt, nooit verdwijnen. Want naast de inzamelfunctie hebben de zij een signaalfunctie door te wijzen op de nood van de medemens en de werkelijke betekenis van het Kerstfeest. Er wordt wel eens gezegd: als ik aan het Leger des Heils geef, zorg ik dat het Kerstfeest er voor iemand anders een beetje prettiger uitziet. Dat gaat op, want volgens recente tellingen bezochten per jaar ruim tachtigduizend mensen de Kerstfeesten voor bejaarden, gehandi capten en eenzamen, werden er 23.000 kerstattenties weggegeven en ontvingen ruim 7500 mensen kerstpakketten. Dat is nog maar een deel van het aantal mensen dat het Leger wil bereiken. Door contacten met maatschappelijke instan ties, wijkverpleegsters, huisartsen en wijkagenten, blijkt de groep die in aan merking kan komen voor deze vieringen aanmerkelijk groter. Via advertenties in kranten en persoonlijke uitnodigingen probeert men er zoveel mogelijk bij te betrekken. Ook het werk achter de schermen neemt langzaam toe. De „nieuwe armen", on der wie werklozen, gezinnen met een uit kering en mensen met een minimum in komen en hoge lasten, doen vaker een beroep op het Leger. „Daar blijft geld voor nodig", is het commentaar van Verpoorte. „Als sociale kerk blijven wij ons daarvoor inzetten. Er wordt geen geld gevraagd om godsdienst te beleven, wel voor het sociale werk. Dat houden we zorgvuldig gescheiden. De uitgaven worden nauwkeurig bijgehouden en ge controleerd.- Het past in deze tijd om zuinig te zijn en dat te bieden wat wer kelijk waarde aan het leven toevoegt". In de ruim tachtig plaatsen in Nederland waar het Leger des Heils werkzaam is krijgt dat in de Kersttijd op verschillen de manieren gestalte. In de ene stad worden massale bijeen komsten gehouden, elders bezoekt men gevangenen en andere mensen die een zaam zijn. En in Den Helder bijvoor beeld laten de heilssoldaten zich ophalen voor een bezoek aan de booreilanden. Of men bekommert zich om nachtwa kers, brandweerlieden en politiemensen, die dienst hebben. En weer andere heils soldaten trekken naar die plaatsen waar verslaafden en thuislozen te vinden zijn. Tot slot blijft natuurlijk de vraag: waar om zijn veel heilssoldaten met de Kerst dagen zo druk in de weer voor anderen? Majoor Remigius formuleert een ant woord: „De werkelijke betekenis van Kerstmis is dat God zichzelf gegeven heeft aan de mensen. Dat willen wij la ten zien door iets van onszelf aan ande ren te geven. Niet alleen tijdens de kerst, maar het hele jaar door". AART MARKIES CcicUcSouAont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 29