KERSTMIS KCft/TPUZZCL Herodes is niet dood. Hij leeft en is onder ons V ervolg van de kerstpreek van dominee Allan Boesak „Geliefde broeders en zusters. Er zijn een paar dingen hier die we moe ten proberen te begrijpen. Ten eerste: Herodes is niet dood. Hij leeft en is on der ons. De weg van Herodes was en is nog altijd de weg van alle onrechtvaardi ge heersers. Elke regering die zich niet kan verlaten op de instemming en loya liteit van het volk dat zij regeert, rekent op de macht van het geweer om aan de macht te blijven. Elke regering die met dreigementen en geweld regeert, is ge bouwd op angst. Ondanks al zijn macht, zijn soldaten, zijn paarden, ondanks de steun van het machtige Romeinse rijk, was Herodes bevreesd voor een baby. Bevreesd, omdat hij geen rechtvaardig heerser was en daarom eigenlijk geen recht had te heersen. In het Zuid-Afrika van vandaag gaat dit verhaal bijna letterlijk op. Een regering die met geweld en dreigementen regeert, kent geen rechtvaardigheid noch het ver schil tussen goed en kwaad. Men regeert niet met de instemming van hen die ge regeerd worden. Ze is geen representatie ve regering, ze heeft het recht niet om te heersen. De regering wordt gedreven door vrees en haar grootste angst is dat een toekomstige zwarte regering in aller lei opzichten de huidige regering zal kunnen imiteren. En wee haar, wanneer een zwarte regering maar de helft van de wetten en statuten zou bewaren, ook maar half zo geweldadig, half zo on rechtvaardig zou zijn. Wie vandaag de dag opstaat en de bood schap van de Messias verkondigt, spreekt van rechtvaardigheid en vrij heid, van waardigheid en liefde, om de mensen de ware betekenis te laten zien van vrede; die raakt het hart van de mo derne Herodes, gezeten in zijn paleis in Pretoria. En deze Herodes reageert net als in het verleden: met afschuwelijk en verschrikkelijk geweld. Herodes stond voor een simpele keuze: hij moest óf de heerschappij van de Messias aanvaarden en naar vrede en rechtvaardigheid streven, óf de bedreiger van zijn eigen macht zien te doden. De keuze die Pretoria moet maken is dezelf de. We weten dat Herodes leeft; we we ten welke keuze hij gemaakt heeft. Het tweede punt dat we moeten begrij pen is dit: Toen de waarheid tot Hero des begon door te dringen „ontstak hij in hevige toorn" en de eerste slachtoffers van zijn woede waren de kinderen. Zo gaat het altijd: Als de waanzin van de machtswellustelingen over de aarde woedt, zijn het altijd de kinderen die er het eerste en het meeste onder lijden. Toen ik nog in Holland studeerde, zag ik op de tv een documentaire over de oor log in Vietnam. Een scène toonde een aanval van Amerikaanse soldaten op een klein dorpje. Voor altijd staat het beeld in mijn geheugen gegrift van klei- ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 Allan Boesak (hier op archieffoto) zal in zijn kerstpreek onder meer zeggen: Laat dit Woord uitstijgen boven de woorden van de moderne Caesars, die zichzelf tot heersers over deze wereld hebben uitgeroepen". ne kinderen die aangevallen worden met vlammenwerpers. Ik zie ze nog de weg afhollen, met brandende kleren, ik zie nog hun huid die in stroken van hun meelijwekkend dunne armpjes neer hangt. Tijdens de zesde bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Vancouver, vertelde een vrouw uit Libanon het vol gende onvergetelijke verhaal. Dania was een islamitisch meisje. Op een zondag vergezelde ze haar vriendje Rula naar zondagsschool. De leraar was enigszins verbaasd. Misschien dacht hij aan de kwetsbare verhouding tussen de christe lijke en islamitische gemeenschap in het land. Dania kwam echter terug en bracht haar vader mee. die er op stond dat de twee onafscheidelijke kinderen samen naar zondagsschool zouden gaan. Op een keer werd er gesproken over dopen. „Maar ik ben niet gedoopt", zei Dania, waarop de leraar zei: „Je hoeft niet door een predikant in water gedoopt te zijn. Als we van Christus houden, dan is onze liefde voor hem onze doop". „Ik ge loof', zei Dania, „dat wanneer ik Hem een beetje beter zal kennen, we goede vrienden zullen worden". De volgende dag voerde Israël een luchtaanval uit op Beiroet. Kleine Dania werd aan stukken gereten. In de nietsontziende woede van de machtswel lustelingen zijn de kinderen altijd de eer ste slachtoffers. In Zuid-Afrika beseffen we dit maar al te goed. Jarenlang hebben wij moeten toe zien hoe apartheid, racisme en hebzucht onze kinderen vernietigden. Wij hebben in ons eigen leven en dat van onze kin deren het dodelijke lot van racisme en vernedering moeten ervaren. We zien de toewijding waarmee de regering haar be leid uitvoert, en hoe onze kinderen het slachtoffer worden van inferieur onder wijs, werkloosheid en gebroken gezin nen. Onze kinderen lijden als vader of krotwoningen afgebroken worden of als moeder geen pasje heeft. Zij lijden als de ze massaal gedwongen worden te verhui zen. Ze sterven van de honger in de con centratiekampen die de Zuidafrikaanse regering eufemistisch „hervestigingskam pen" noemt. Recentelijk heeft apartheid haar ware Moloch-gezicht laten zien. In 1976, toen complete zwarte gemeenschappen in op stand kwamen tegen de onderdrukking in dit land, waren het de kinderen die de slachtoffers werden van de woede en waanzin van de staat. In 1980, tijdens de schoolboycot in Kaapstad, gebeurde pre cies hetzelfde. En vanaf 1983, toen we begonnen met ons verzet tegen de nieu we grondwet, zijn honderden van ons gestorven, onze kinderen het eerst. Nu, Kerstmis 1985, leven we in een staat van noodtoestand. Honderden (eens zui len we het precieze aantal weten) zijn ge storven, in koelen bloede vermoord door de politie die het voordeel heeft van een mantel van onaantastbaarheid: er kunnen geen klachten of beschuldigin gen tegen ingediend worden, er is geen rechtbank die onze stem kan horen. Duizenden worden gevangen gehouden, ook veel kinderen. Sommigen van hen zijn niet ouder dan zeven jaar. Er kan met recht gezegd worden dat de regering oorlog voert tegen weerloze kinderen: er zitten kinderen in de gevangenis, com plete klassen worden vastgehouden, met traangas bestookt en met zwepen gesla gen. Oproerpolitie en soldaten vallen als wilde honden onze woonwijken binnen, onze gemeenschappen, onze scholen, onze huizen. Onze kerkdiensten worden verstoord door traangas, honden en ge weren. We gaan van begrafenis naar be grafenis en zelfs dan wordt ons niet toe gestaan onze doden in vrede te begra ven. Mijn kleine zevenjarige Allan vertelde me hoe hij met zijn evenoude vriendje David buiten op straat speelde. Een poli tiewagen rijdt langs, stopt en er stapt een politieman uit, die David bij zijn kraag grijpt, heen en weer schudt en zegt: „Als je vannacht met een brandende kaars naar buiten gaat, zul je eens zien wat er met je gebeurt". Dodelijk geschrokken rennen de kinderen naar huis. Allan vraagt: „Pappa, waarom mag ik niet met een brandende kaars lopen? We doen toch geen kwaad? Waarom wil de politie ons slaan?". Inderdaad, waarom? Allan zal op een dag begrijpen dat vrees de eeuwige metgezel is van hen die onrecht vaardig leven. Hij zal begrijpen waarom het bedreigen, gevangen zetten en neer schieten van kleine kinderen deze rege ring, waaronder ons volk zo lijdt, zo ge makkelijk afgaat. Eens zal hij begrijpen waarom het verhaal van Ruth in de bij bel staat. Maar wat zal dit alles ondertussen voor effect hebben gehad op Allan en alle an dere kinderen zoals hij? Een van de meest tragische kanten van apartheid is dat het onze kinderen van hun jeugd be rooft, hen het recht ontneemt kind te zijn, zonder zorgen en liefhebbend, spe lend en genietend van hun jeugd. Onze kinderen groeien op met bedreigingen, traangas en honden die hen achterna zit ten. Ze worden door de politie bedreigd en naar de gevangenis gebracht, ook al komen ze uit een kerkdienst. Ze hebben gezien hoe hun vrienden zonder reden doodgeschoten werden, ze hebben op roerpolitie en soldaten hardvochtig ho ren lachen, terwijl ze krimpend van de pijn op de grond lagen. En dag na dag horen ze de leugens van regeringsfunc tionarissen en ministers, terwijl ze weten wat er in werkelijkheid gebeurd is. Onze kinderen vallen voortdurend ten prooi aan de waanzin van de naar macht hon gerende halfgoden die dit land besturen. Ten derde moeten we begrijpen dat de kinderen in de bijbel een machtig sym bool zijn voor alle „kleinen" in de maat schappij: de armen, de zwakken, de ne- derigen. Een symbool voor de mensen die „niet tellen", geen stem hebben, de machtelozen. Wat Herodes doet met de kinderen, is wat alle tirannen doen met de zwakken, de armen en de nederigen. En dan lezen we die vreemd-indrukwek kende woorden: „Rachel huilt om haar kinderen, zij wil niet getroost worden". En zij wil niet getroost worden. Rachel weigert wat er gebeurt te accepteren als „een van die tragische dingen die kun nen gebeuren". Ze weigert te aanvaarden dat dit haar „lot" is, dat ze er niets tegen kan doen. Haar weigering is haar pro test. En als het dan zo is dat haar smar telijk huilen uit woede en protest het enige is wat ze kan doen, laat haar dan wenen. Het is voor machteloze en onderdrukte mensen altijd verleidelijk het kwaad dat hen aangedaan wordt te aanvaarden. Het is de gemakkelijke weg. Voor hen die geloven, is de verleiding nog groter, want wij rennen naar de bijbel en slik ken met graagte de bijbelse teksten die laffe predikanten ons voorschotelen, als of de bijbel een goedkoop medicijn is dat door de drogist wordt uitgedeeld. We zeggen soms: „Het is nou eenmaal gebeurd. Het is de wil van God. We moeten het aanvaarden". Maar is dat werkelijk zo? Is de wil van God niet on verbrekelijk verbonden met de hemelse heerlijkheid van God, die hemelse glorie waar de engelen van zongen in de heme len boven de velden van Bethlehem? God wordt niet verheerlijkt als een mens, zijn schepsel, vanwege zijn huids kleur niet meer als mens beschouwd wordt; als er meer geld beschikbaar is voor wapens dan voor goed onderwijs en fatsoenlijke huisvesting; als men meer waarde hecht aan macht en onder drukking dan aan mensen. God wordt niet verheerlijkt als in een zo rijk land als Zuid-Afrika kinderen sterven van de honger. Het kan Zijn wil niet zijn dat op dit moment in Zuid-Afrika elke vijftien minuten een kind van honger sterft, zo als blijkt uit de cijfers van Operatie Honger. En ondertussen is er wel altijd geld voor tanks en munitie, niet om een vijand van buitenaf te bestrijden, maar om kinderen te doden, die tegen apart heid willen strijden. Een Australisch cricketteam. dat hier naartoe komt om blank Zuid-Afrika te vermaken, krijgt honderdduizenden rands, terwijl het bloed van ons volk de straten rood kleurt. Nee, God wordt verheerlijkt als de onderdrukten zullen worden bevrijd; als gevangenen weer vrij zullen zijn; als de hongerigen gevoed zijn en zij die geen kleren hebben, gekleed gaan. God wordt verheerlijkt als de armen Zijn evangelie horen. Het is Zijn wil dat zij die zich verheffen van hun troon worden gestoten en de nederigen verhe ven worden; dat zij die honger hebben zullen eten en de rijken met een lege maag teruggestuurd zullen worden; dat het jaar van Gods gunst verkondigd wordt. Wanneer we dus onderdrukt worden en ons volk sterft, laten we dit dan niet te snel en lichtzinnig aan de wil van God toeschrijven. Laten we in plaats daar van, net als Rachel, weigeren ons te la ten troosten, want in die weigering ligt ons protest, onze waardigheid, onze ring, waaronder ons volk zo lijdt, zo ge- hoop, ons geloof. Ons geloof dat God Zich zal openbaren en Zichzelf zal tonen zoals Hij ons beloofd heeft. Dit wordt een droevig kerstfeest. Er zijn te veel mensen gestorven, er zijn te veel mensen die treuren om hen die gestor ven zijn. Er zijn te veel gezinnen waar een zoon, een dochter, een vader of moeder ontbreekt. Er zijn te veel men sen die nog gevangen zitten. Te veel die verminkt zijn, naar lichaam en geest. De grote leugen regeert nog altijd over ons land, de woede van Herodes is nog altijd niet voorbij. Dit is niet de tijd voor fees ten, voor een oppervlakkig „gelukkig kerstfeest" dat onze vrees en pijn moet verbergen. Dit is niet de tijd om uitge breid kerstcadeautjes te gaan kopen om onze vrijgevigheid „te bewijzen". Dit jaar moet onze vrijgevigheid liggen in een gul geven van onszelf, onze liefde, onze solidariteit. Elke woensdagavond, tussen acht en negen uur, zullen we de lichten in ons huis uitdoen en de kaar sen aansteken. We weten dat de regering hier een hekel aan heeft. Veel mensen zijn al bang gemaakt, bedreigd of gear resteerd wegens het lopen met een bran dende kaars. We zijn beledigd, bedreigd, met traangas bestookt, beschoten. Maar we zullen onze kaarsen aansteken, als symbool van onze weigering getroost te worden, of ons te laten intimideren door het geweld van Herodes. Steekt uw kaarsen aan. Ze zijn een teken van protest, van hoop dat we eens vrij zullen zijn. Een teken van ons vertrou wen dat Jezus Christus op aarde geko men is. Hij is het licht van de wereld en verlicht de duisternis en zelfs de duister nis van apartheid en het geweld van on derdrukking zullen dat licht niet kunnen doven. De kaarsen zijn een teken van onze aanbidding van een waarachtige en liefhebbende God, die zijn beloften aan het onderdrukte volk zal nakomen en die de god van geweld en haat, van apartheid en racisme, van uitbuiting en ontmenselijking zal overwinnen. Steekt uw kaarsen aan. De angstige reactie van de regering geeft de macht van dit sym bool aan. En als we onze kaarsen vasthouden, laat ons dan het geloof bevestigen dat het waarachtige licht in de wereld is geko men en dat de duisternis het licht nooit zal overwinnen. Laat ons het geloof in de kerstboodschap beamen en laat ons het Woord van vrede, liefde, rechtvaar digheid en heil verkondigen. Laat ons geloven dat deze boodschap, zelfs dit jaar, van kracht is voor ons in het Zuid- Afrika van vandaag. Laat dit Woord yitstijgen boven het ge luid van geweld en oorlog, boven het ge bulder van geweren en het knallen van de zweep. Laat dit Woord uitstijgen bo ven het geschreeuw van bewakers en de stille tranen van eenzame opsluiting. Laat dit Woord uitstijgen boven het hol le gepraat van een lege kerk, die de ar men en onderdrukten vergeten is, boven de schijnheilige leuzen van vrome politi ci, die de naam van Jezus misbruiken voor hun zelfzuchtige doeleinden. Laat dit Woord uitstijgen boven het verlan gen naar wraak en de verleiding van de haat, boven die schreeuw van pijn en kreet van wanhoop uit de kelen van dui zenden moeders. Laat dit Woord uitstij gen boven de woorden van moderne Caesars, die zichzelf tot heersers over deze wereld hebben uitgeroepen. Laat dit Woord tenslotte uitstijgen boven die finale, onmetelijke angst voor een eenza me dood; dit Woord van liefde, en vre de, en rechtvaardigheid. Want de mond van de Heer heeft het gesproken. Amen". HORIZONTAAL: 1 zeevrachtbrief; 11 vloeibare spijs; 21 werktuig; 22 veelkleu rig; 23 omslag voor papieren; 25 boom; 26 lichaamsdeel; 27 Amsterdams peil (afk.); 29 symbool van nikkel; 31 land bouwwerktuig; 32 maand van het jaar; 34 muzieknoot; 36 symbool van thalli um; 37 walkant; 38 loopplaats voor kip pen; 40 oude titel; 43 harssoort; 45 wa terlinze; 48 bloeiwijze; 49 eetlust; 51 danspartij; 52 deel; 53 vrucht; 55 mager; 56 adviserend college; 57 ondeugende jongen; 59 als salade gegeten plant; 62 vaartuig; 64 rivier in Frankrijk; 65 schaakafkorting; 66 zot; 68 vogel; 69 raadgeving; 71 deel v.e. theepot: 72 in- sekt; 73 sportevenement (afk.) 74 vogel; 75 cilinder; 77 uitroep; 78 provincie van de Unie van Zuid-Afrika; 80 dreumes; 81 uitgestrekte vlakte; 82 alvorens; 83 sint (afk.); 84 geneesmiddel; 86 soort snoepgoed; 88 draaikolk; 90 planteziek- te; 92 voorzetsel; 93 mannetjesbij; 94 ad viserende functie; 97 ogenblik; 99 op standeling; 100 voorzetsel; 101 eminen tie (afk.); 102 Frans schilder; 104 schrijf- kosten (Latijn); 107 vorm van neerslag; 109 stekelhuidig dier: 110 rekening; 112 weg met bomen; 115 rivier in Siberië; 116 blad papier; 117 gil; 118 verzoek schrift; 120 gewerenpiramide; 121 oude lengtemaat; 122 uitroep; 123 gesteente; 124 buitendijks land; 125 persoonlijk vnw.; 127 regiment infanterie (afk.); 128 ongevoelig; 130 muzieknoot; 131 gram (afk.); 132 afscheidingsprodukt van naaldbomen; 134 vroeger; 135 verachte lijk; 137 steun bij het lopen; 138 zeil- vaartuig (afk.); 140 paardekracht (afk.); 142 zomerverblijf; 144 verbrandingsrest; 146 symbool van selenium; 147 cilinder; 148 ijzerhoudende grond; 150 etage (afk.); 151 naschrift (afkorting Latijn); 152 slaghout bij cricket; 154 nagelaten afdruk; 156 al; 158 dwaas; 159 toestand van razernij; 161 lichte oveijas; 162 lad dersport; 163 bijbelse naam; 164 vaar route; 166 aanspraak; 167 groot, zwaar; 168 rivier in Italië; 169 paardeslee; 171 land in Azië; 173 Japanse munt; 174 be paald onderricht; 184 gelofte; 186 rund; 188 overzicht met b.v. getallen; 190 mannelijk persoon; 191 vreemde munt; 192 metaal; 194 lengtemaat (afk.); 195 boomloot; 196 touw om een staande paal rechtop te houden; 197 uitroep; 198 schroef v.e. helicopter; 200 telegramaf korting; 202 dof; 203 boom; 204 bok- sterm (afk.); 205 breibenodigdheid; 206 uitwendig geneesmiddel; 208 licht bran dend mengsel; 209 zonder energie; 211 snel drogend produkt; 213 bijwoord; 214 boord v.e. meer; 216 klaar; 218 bak- schuit voor het slaan van schipbruggen; 220 plaats ten N.O. van Dendermondc; 222 standaard voor het schilderdoek; 223 kikvorsachtig dier; 224 schop; 226 erepoort; 227 naaldboom: 229 bloem; 230 kleefmiddel; 231 fijnste schildpad; 233 in het oog vallend; 235 vogel; 237 soort papegaai; 238 soortelijk gewicht (afk.); 239 dieregeluid; 240 voorzetsel; 242 genre; 243 persoonlijk vnw.; 244 en omstreken (afk.); 246 titel (afk.); 247 zonder inhoud; 249 lof; 251 hulpzeil; 252 voelbare stroming in de damp kringslucht; 254 sierplant; 256 onver draagzaamheid; 257 muziekinstrument. VERTICAAL: 1 likeursoort; 2 interna tionaal autokenteken Groot-Brittannié; 3 kloosterlinge; 4 te eniger tijd; 5 senior (afk.); 6 laagtij; 7 doorboorde cilinder met een schroefdraad van binnen; 8 grie zelig; 9 bijbeldeel (afk.); 10 gevoel van diepe afkeer; 12 aan boord (afk.); 13 klein vertrek; 14 rijstbrandewijn; 15 godsdienst (afk.); 16 godsdienst (afk.) 17 een weinig; 18 al te goed persoon; 19 voorzetsel; 20 vervoermiddel in vroegere jaren; 23 varkensvoer; 24 lichte steek met een fijn puntig voorwerp; 28 zaad korrel van zekere vrucht; 30 persoon saanduiding; 32 pampahaas; 33 soort mijt; 35 omwenteling; 37 vorm van tijd verdrijf; 39 deel van de hals; 41 stuur boord (afk.); 42 overal; 43 niet stug; 44 ellendige woning; 46 waterplant: 47 oos terlengte (afk.); 48 streling met de hand; 50 wig om hout te klieven; 52 vals, zoge naamd (in samenstellingen); 54 nors; 56 zeevis; 58 vrouwelijk beroep; 60 bijbelse naam; 61 voorzetsel; 63 klopje; 64 praal, weelde; 67 vistuig om kabeljauw te van gen; 69 kegelvormig; 70 zijstuk v.e. jas; 72 honingdrank; 76 middel om melk te stremmen; 78 pluis op wollen stoffen; 79 Bulgaarse munt; 81 raamscherm; 84 marterachtig zoogdier; 85 hoofddeksel; 87 muzieknoot; 89 vogelprodukt; 90 drank; 91 platte steen; 93 metalen plaat v.e. handpers; 95 kennis; 96 weldra; 98 biersoort; 99 schrijflijn; 103 heer (Spaans); 104 orgaan; 105 oogmerk; 106 onvriendelijk; 108 volk; 110 nummer (afk.); 111 zwak; 113 bloedvat; 114 sym bool van neon; 117 huls die de lading van projectielen bevat; 119 soort kat; 122 werpspel met pijltjes; 126 gedroogde kleine rozijn zonder pit; 128 bewoner van zeker deel van Duitsland; 129 scheepsvloer; 132 lidwoord; 133 onder deel v.e. tennispartij 136 genotmiddel; 138 plaats aan de monding van de Ru- pel; 139 lichtgekeperde stof; 140 voorhal v.e. groot gebouw; 141 wending; 143 mohammedaanse godsdienst; 145 wijn soort; 147 vogel; 149 lang smal stuk; 151 verworpeling (fig.); 153 beproeving; 155 per dag (afk.); 157 lidwoord; 158 deel v.e. jaar; 160 minderwaardig ooft; 163 reeks van elkaar vasthoudende, perso nen; 165 lid van zeker bestuurslichaam; 166 jachtluipaard; 168 soort kip; 170 veerkracht; 172 vogelprodukt; 174 soort takel; 175 Zwitsers houten huis; 176 symbool van helium; 177 Europeaan; 178 god der liefde; 179 heldendicht; 180 hofpersoon in vroegere jaren; 181 titel (afk.) 182 rokvormig kledingstuk; 183 rekenkundig vraagstuk; 185 organisator van tournees voor artiesten enz.; 187 al lerliefst; 189 soort oorkonde; 193 on wrikbaar: 194 nederigheid; 197 drinkge- legenheid; 199 lichte stof; 201 inzet bij een spel; 205 bron; 206 traditionele han delwijze; 207 flink. 209 boomscheut; 210 begrip van tijdelijke aard; 212 voertuig; 215 niet mager (b.v. van vlees); 216 roe de; 217 steekvlieg; 218 overzetvaartuig; 219 familielid; 221 huidziekte aan het onderbeen van paarden; 223 per adres (afk.); 225 beroepsspeler (verkort); 226 type koopvaardijschip; 228 tegenwoor dig; 231 ruimte in de mond; 232 klank; 234 dierenverblijf; 235 spijskaart; 236 jonge leeuw; 239 vogel; 241 voorzetsel; 243 vragend vnw.; 245 wijfjesschaap; 247 luitenant (afk.); 248 persoonlijk vnw.; 249 dwarshout aan een mast; 250 muzieknoot; 252 westerlengte (afk.) 253 gewicht (afk.); 254 hoewel; 255 en ande re (afk.). Welke twee sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 35, 61, 143, 30, 172, 118, 94, 214, 80, 40, 109, 95 en 257, 134, 171, 10, 136, 82, 57, 182, 106, 14. 113, 119? Schrijf deze woorden op een briefkaart en stuur ze, onder vermelding van „Kerstpuzzel" naar: Leidse Courant Postbus 11 2300 AA Leiden. Voor de goede inzenders zijn prijzen be schikbaar van 100, 75, 50 en 25 gulden. ■£eidóe Qowuvnt'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 24