individuele sporten" Jongeren kiezen voor HANDBALSPORT KRUIPT UIT DAL MAAR Nieuwe bowlingcoach Tjan Thee rekent op steun van selectie Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk looi Talen t breekt niet door"en „hetaantal leden neemt af", zijn veelgehoorde kreten, wanneer jeugdsport ter sprake komt. Hoe pakken de regionale clubs of afdelingsbesturen die problemen aan. Doen ze er wel wat aan. Ad van Fessem bespreekt vandaag de situatie in de handbalsport. 14.00.1 1845. (ai);,ElDEN Toen de andbalvereniging Satur- us dit jaar in samenwer- ing met de gemeente een andbaltoernooi voor ba- sscholen organiseerde, jeelden er 600 kinderen 3 en rond het veld aan e Boshuizerkade. Satur- us hield daar twee ieuwe leden aan over. lit voor de handbalmin- aar sombere beeld, rordt nog eens onder- treept door de landelijke ijfers. De „vang en gooi- K>rt" heeft lange tijd le en verloren. De bond is p de hitparade van sport - onden qua grootte gedui- eld van de 8e naar de Oe plaats. Op het diepte- unt waren er slechts 5200 eden. Inmiddels heeft ich een kentering inge- arisi:et. Het ledental is weer [estegen tot 6000. Ts%ot )e groep jeugdhandballers is Ingedeeld in 4 leeftijdscate- oriën. Naast welpen (6-9 •sage »ar) zijn er pupillen (10-12 Miam iar), aspiranten (13-15 jaar) 14 00 sn junioren (16-18 jaar). De JhuIs ^rugl°°P in het aantal hand- Jas/ 1: batters was vooral te zien bij 19.15. de jongste spelertjes, met name bij de meisjes. Daar- loor ontstond binnnen de >ond een nogal scheve ver- louding. Slechts 38% van het antal leden behoort tot de eugd. Jan Willem Verhallen, ot voor kort afdelingsfunc- ionaris van de regio Den laag. kan de oorzaken moie- eloos opsommen. „Van de eonomische recessie hebben .9° ille sportbonden last. Met rmuda >ame die kinderen die twee 00.02. porten beoefenen, worden »uper-^aker gedwongen te kiezen. 13.15, ROPO- lel (al); ly Py- 21.30. 14.00, 'ypRT CcidócSomW ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 19 het aantal pupillenteams ge daald is. Toch draaien ook de pupilletjes en aspiranten op dit moment hoog in de com petitie mee". Ook de heren junioren van Rijnstreek en Saturnus en de jongens aspi ranten van Saturnus spelen in de hoogste afdelingsklas- Tjan Thee is de hele dag met bowling in de weer. r, oud Dep e ig pri finan febru Var; Vara de nij tter A en I „uitge dan leuker om deze „renners- avond" op te luisteren met de aanwezigheid van een be roemd profrenner, die zelf al alle „grote" koersen in de wacht heeft gesleept? Koersen als de Tour de France en zeer recent het wereld kampioenschap? U raadt het al: Swift had Joop Zoetemelk voor deze gelegenheid uitge nodigd. Volgens secretaris Paul Hoog straten verklaarde Zoetemelk zich direct bereid „zijn" club voor het eerst sinds lange tijd weer eens met een bezoek te vereren, „hij moest rond die datum toch in de buurt zijn". Tevredenheid alom bij het rennersbestuur, dat de ex- Ripper bij die gelegenheid graag een verdiende hulde wilde brengen voor zijn zo veelste „onmogelijke" over winning. Joop (3) Helaas. Wegens dringende verplichtingen elders", liet Neerlands populairste renner aller tijden zich zaterdaga vond bij monde van Hoogstra ten op het feest afmelden. Na vraag leerde dat Zoetemelk, een dag eerder nog als sport man '85 „op televisie" gehul digd, 's ochtends vroeg alweer in sneltreinvaart was vertrok ken naar zijn tweede thuis land, Frankrijk. Wat was daar dan voor bij zonders aan de hand? „Zoete melk moest daar naar toe voor een televisieopname en om de aftrap van een voetbal wedstrijd te verrichten", al dus Hoogstraten, die maar al te bekend is met de zakelijke opvattingen van de wereld kampioen. Joop (4) Desondanks vinden Wij van Hutspo(r)t het toch niet leuk dat Joop de bij de jaarlijkse rennersavond behorende be kers door iemand anders heeft laten uitreiken. Het geld zou zo vinden wij niet altijd moeten prevaleren. Zoals Wij van Hutspo(r)t ons ook afvragen hoe het komt dat uitgerekend Joop als meest populaire renners aller tijden kan worden inge schaald. Berekenende types (zie Cruijff) worden normaal ge sproken nooit zo populair als minder aam de toekomst den kende figuren neem Van Ha- negem). Ah, wat horen wij nu zeggen? Joop wilde zijn wereldkampi oenentrui wel direct aan Swift schenken? Ach: daar zijn er meer van, denken Wij van Hutspo(r)t slecht En die gekleurde regenbogen zelf; die zullen door sponsor Steenbergen Macintoshfi nancieel toch wel ruim vol doende worden vergoed... Slechts 38 procent van de leden van het Nederlands Handbal Verbond behoort tot de jeugd. Daarnaast is er veel behoefte aan gekwalificeerd kader, met name bij de begeleiding van de jeugdteams. Ten der de is er een verandering in het jeugdgedrag te bespeu ren. Jongeren kiezen eerder voor meer individuele sport en, die „in" zijn. Denk daar bij aan sporten als windsur fing of tennis. Dat is te mer ken bij alle teamsporten. Voetbal is daarvan het dui delijkste voorbeeld, maar handbal is een „goede" twee de. Ook zijn ouders minder vaak bereid actief te zijn in een vereniging, al is het maar bij de begeleiding van hun kinderen. Tenslotte kan je ook zeggen dat het top- handbal in Nederland inter nationaal te weinig aanzien heeft". Actief De clubs in dé Leidse regio hebben .over het algemeen actieve jeugdcommissies. In de omgeving van Leiden zijn 14 van de 38 handbalvereni gingen van 3e afdeling Den Haag gevestigd. In tegenstel ling tot de stad Den Haag, waar 2 heren- en 1 dames team eredivisie spelen, blijft in de omgeving van Leiden, het niveau van de vertegen woordigende zeventallen, re latief laag. Het hoogst spe lende herenteam is derde di visionist Saturnus. Bij de da mes speelt alleen Datateam Foreholte aan de top van de eerste divisie. De Gaasbak, waar de Voorhoutsen hun thuiswedstrijden spelen, is bij iedere wedstrijd uitverkocht. Volgen Siny Evers heeft dat zijn uitwerking op het aantal nieuwe aanmeldingen. „Dat merken we wel ja", aldus de voorzitster van de jeugdcom missie. „We trekken voorna melijk meisjes. Het jongens handbal leidt in Voorhout al jaren een kwijnend bestaan. Vreemd genoeg heeft het beeld van ons eerste dames team ook een negatieve uit werking. Als de meisjes na de selectie trainen dan sluipt er een soort ontevredenheid binnen. Iets van „dat willen wij ook kunnen". Daarbij vergeten ze dat daar keihard voor getraind is. De jongeren worden nu meestal begeleid door Annemiek de Bruyn of door mij. Als er echt talent bij speelsters aanwezig is. Dan neemt Wim Geerlings, de trainer van de selectie de begeleiding over. Op die ma nier hopen we al in een vroeg stadium te bereiken, dat ze veel vooruitgang blij ven maken. Om kinderen te interesseren voor handbal organiseren we eens in de maand op woensdag hand balmiddagen. Die worden re delijk bezocht". Middagen Ook Northa organiseert van die handbalmiddagen. De Noordwijkerhoutse vereni ging heeft altijd een bloeien de jeugdafdeling gehad, hoe wel het ook hier voorname lijk meisjes zijn. De dames- junioren (15-17 jaar) staan bovenaan in de regiodivisie, waarin teams uit de afdeling Den Haag en Rotterdam uit komen. De ploeg behoort daardoor bij de jeugdtop van Nederland. Onlangs werd de schier onneembaar geachte vesting Hellas genomen. Wil Geurds, de trainster van dit team: „Ons beleid was altijd gericht op het bij elkaar hou den van de leeftijdsgroepen. We hebben hier in Noordwij- kerhout op een gegeven mo ment een enorme toeloop ge had toen de sporthal ge bouwd werd. Toen waren er hier nog niet zoveel vereni gingen die een zaalsport be oefenden dus kwamen die meiden handballen. Daar zat veel talent bij. Het was de basis van onze huidige groep junioren. Op dit moment hebben we wat meer concur rentie gekregen, waardoor Bij Saturnus, een van de wei nige verenigingen die vorig jaar nog groeide, worden veel activiteiten ontplooid. Naast de gewone beslomme ringen houdt de jeugdcom missie zich twee keer per jaar bezig met de organisatie van een schooltournooi, eén voor de basisscholen en eén voor middelbare scholen. Een en ander gebeurt in sa menwerking met de gemeen te in het kader van de Ge meentelijke Schoolsporttoer- nooien. Volgens medeorgani sator Cees de Graal houdt Saturnus er weinig nieuwe leden aan over omdat „kin deren van die leeftijd vaak al een sport hebben gekozen. Daarnaast zouden we zelf meer aan promotie moeten doen." Plannen Vanuit het afdelingsbureau worden plannen gemaakt om het jeugdledental op te krik ken. De beleidsgroep techni sche jeugdzaken die in sep tember van dit jaar werd op gericht, moet het niveau van de jeugdbegeleiders opvijze len via speciale informatiea vonden. Deze blijken in een behoefte te voorzien. Evert Hoitink is aangesteld als „Sport Technisch Kader functionaris". Hij gaat cur sussen geven voor trainers en begeleiders. Het NHV heeft 1986 uitgeroepen tot ac tiejaar. In december 1986 worden de wereldkampioen schappen dames in Neder land gespeeld. Hieraan voor afgaand zal een „handbalin- fokrant" onder alle middel bare scholieren verspreid worden. Alle verenigingen krijgen een actieweek toege deeld. Jan Willem Verhal len: „De bedoeling is dat ver enigingen op de eerste plaats meer contact krijgen met jongeren die nog nooit met handbal te maken hebben gehad en ten tweede de band met de eigen leden kunnen versterken". AD VAN FESSEM RIJSWIJK Voor insiders kwam vorige week de benoe ming van Tjan Thee als bonds coach van de Nederlandse Bowling Federatie zeker niet als een verrassing. Hij was ge woon aan de beurt. De laatste jaren vertokken in een hoog tempo een aantal voorgangers weer net zo snel als ze geko men waren. Bondscoach van onze nationale selectie ben je in ons land niet al te lang. Maar daar wil de in Rijswijk wonende Tjan Thee verande ring in gaan brengen. „Mijn voorganger Wim Kor- tenray is nog geen half jaar bondscoach geweest. Daarvoor hield Ruud van der Schilde het een jaartje vol en voor hem Chris Mijnsbergen amper twee jaar. Het is bekend waar om Wim Kortenray is opge stapt. Hij was het niet eens met de medische begeleiding van dokter Olaf Zersch. Maar in het verleden is er rond de nationale selectie altijd wat ge weest met een bondscoach. Zoeiets is natuurlijk erg jam mer en komt de prestaties be slist niet ten goede. Ik ben al enkele jaren tweede coach bij de NBF. Ze hadden mij al eer der gepolst, uiteindelijk heb ik de stap maar gemaakt". Volgens Tjan Thee zijn de con tacten tussen de spelers en de bondscoach de laatste jaren niet altijd even goed geweest: „Er is een duidelijk gebrek aan contact geweest. Ik wil de komende tijd niet gaan trainen op techniek, want die is er in de groep voldoende. Nee, ik wil me vooral gaan richten op het mentale gebeuren. Daar is erg veel aan te doen. Ik moet de spelers leren te ontspannen en meer rust bijbrengen tij dens het spel. Op grote evene menten is voor vele Neder landse toppers de spanning dikwijls te groot. Daar moeten we vanaf. Als de spanning weg is, zijn er betere prestaties mogelijk. Het is de bedoeling dat de groep voor het eerste op 21 december bijeen komt. Sinds juni is de slectie niet meer samen geweest. Dat is te gek. Ik reken op steun van de selectie". Is het Tjan Thee bekend of de nationale selectie achter zijn komst staat en is er een veran dering in de groep te verwach ten nu hij de leiding heeft overgenomen? „Ik weet van een groot gedeelte van de kernploegleden, dat ze ingeno men zijn met mijn komst. De selectie zal wel een verande ring ondergaan. Een vaste kern blijft altijd staan, in vorm of niet in vorm, maar daar naast komen er in de selectie spelers of speelsters die in die periode opvallend in viorm zijn. Bij de heren hebben we in Ton Plummen, Eric Kok en Erwin Groen wereldspelers. Als Plummen de mentaliteit van Kok zou hebben, kon hij zo wereldkampioen worden. Bij de dames is Irene Gronert nog altijd de beste van Neder land. Ik ben er van overtuigd dat ze ook in staat is om nog een wereldprestatie te leve- Tjan Thee, eigenaar van een winkel in bowlingartyikelen in het centrum De Hofstede in Rijswijk, weet waarover hij praat. Bowling is zijn werk en zijn hobby. Via oud-internatio nal Peter Lefeber kon hij ja ren geleden naar de Verenigde Staten en hij kwam daar in aanraking met de wereldtop; „Ik heb van bowling een stu die gemaakt. Vijf jaar achter een ging ik naar Amerika om daar de nodige ervaring op te doen. De laatste jaren is er on danks een mindere voorberei ding heel wat gepresteerd in Nederland. De achterstand op Amerika is niet zo groot meer. i Tien jaar geleden kwam de nationale top gemiddeld aan een score van 175 pins. Nu is de top de score van 190 al voorbij". Het belangrijke evenement waar bondscoach Tjan Thee zich op richt, is de strijd om de Europa CUP, volgend jaar van 13 tot en met 15 juni in het Westduitse Frankfurt. „Sinds het Europees Kampioenschap in juni in Wenen, is de selectie niet meer bijeen geweest. Daarom denk ik dat enkele in terlands, die aanvankleijk op het programma stonden, ko men te vervallen en dat wij ons helemaal op de Europa Cup kunnen richten". Tjan Thee (41) heeft er zin. De tijd zal leren of hij het langer zal volhouden dan zijn voorgan gers. ARTHUR VAN RIJSWIJK Zwaar „Ah, een wielerveldrit, leuk. Dat heb ik nog nooit gedaan". Onwetend, maar blij gestemd, trok fotograaf André zaterdag dus naar Alphen aan den Rijn. Om daar tot de ontdek king te komen dat er ook Zwaar (2)... minder leuke aspecten aan het fotograferen van wielren nende veldrijders verbonden zijn. Zeker in een maand waarin het met Vriezen nog niet zo best wil lukken, maar met neerslaande neerslag wel. Met andere woorden, en om kort te gaan: onze fotograaf kwam met leuke plaatjes te rug. We bedoelen maar: het plaatje van Casper van der Meer geeft wel zeer overtui gend aan hoe zwaar een „wie- lercross" kan zijn. Zoals foto twee duidelijk maakt, dat ook het fotografe ren van wielerveldritten een zware opdracht kan zijn... Joop Het is een goede gewoonte dat een wielervereniging, zo eens in het jaar, ergens in de win ter als de koersfiets op stal staat, een feestavond organi seert, waarop de renners nog eens terugkijken op het a fge- Joop... lopen wegseizoen. Gewoonlijk worden dan ook de prijzen uitgereikt die verbonden zijn aan de diverse clubcompeti ties. Zo ook bij het Leidse Swift Joop (2) Wat is er als wielervereniging „Vee" Met ingang van volgend voet balseizoen zullen de teams van de voetbalvereniging SJZ weer in het oude tenue" te bewonderen zijn. Geen groe ne shirts en witte broeken meer. Nee: „shirt: wit met groene verticale baan; broek: groen: kousen: groen met wit te boord. Gewoon, zoals in de officiële boeken en papieren nog altijd staat vermeld. Een verheugende ontwikke ling. De verticale baan heeft de laatste jaren immers te ge makkelijk plaatsgemaakt voor wat voor effen (kleur) shirts dan ook. Evenals die zo mooie „Vee" van vroeger, bijvoor beeld. Dus, pleitbezorger als wij zijn voor meer verticale strepen èn voor meer Vee's", wensen Wij van Hutspo(r)t SJZ geluk met het genomen besluit. En hopen wij dat deze Zoeter- woudse club een trendsetter zal blijken te zijn. Stand Stand van de KNVB, Afde ling Leiden, Zondag eerste klasse gemist in de krant van maandag? Klopt. Bij deze een miniem goedmakertje: Stompwijkse B. 12-18; Meerburg 11- 16; MMO 11-16; zlc 12-16; vnl 12 14; Warmunda 9-10: Kickers '69 12-9 Alkmanla 12-9; Leidse B. 10-8; vna 11-7; Bernardus 10-6; Oranje Gr. 10-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19