onden en Dierenpark ens over personeel GS: STOPTREINEN IN BOLLENSTREEK BEZWAREN TEGEN CARAVANTERREIN ADERWEG VERWORPEN Vier mille voor het goede doel GEÏLLUSTREERD üIDEN/REGIO CcidócSoivumt ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 17 ïoffieconcert d'Arc De har- Jeanne d'Arc geeft samen het koor Beiaardenklanken een koffieconcert in aan de Maandagsewete- Bergmjg in Noordwijkerhout. De har- brengt onder leiding van H. onder meer werken van Ted Huggens en Adams. oSt koor zingt onder leiding van Drost onder meer 'La Palo- 'Loflied der schepselen', 'Heer heeft een hofken', 'Kerst voor 2000 jaar' en 'Jezus is Tot slot is er samenzang 'U zij de glorie' van Handel, concert begint om kwart voor Oecumene Emmaus ZOETERWOUDE De vierde en laatste bijeen komst in het kader van de oecumenische adventsdienst in Zoeterwoude wordt gen gehouden. Plaats var handeling is de kapel var Huize Emmaus aan de Ben nebroekweg. Het thema i „Onze roepingsopdracht ir ons persoonlijk leven: be schikbaarheid De dienst i samengesteld door de oecu menische dienstengroep met begeleiding van de pastores Buil, Lamot en Wolthaus en begint om vijf uur. Kerstbomen brengen 13.400 gulden op LISSE Maar liefst 13.400 gulden hebben de zeven kerstbomen opgebracht die zeven echte- genotes van burgemeesters uit de streek heb ben versierd. De dames Sinke (Valkenburg), Hermans (Hillegom), Jonkman (Rijnsburg), Winkel (Noordwijkerhout), Van der Kroft (Lisse), Kret (Sassenheim) en Bonnike (Noord- wijk) traden op 9 december aan in tuincen trum Westergeest in Lisse om de mooiste boom te versieren. De bomen zouden bij opbod wor den verkocht ten bate van de Stichting Geeste lijk Gehandicapten Duin- en Bollenstreek. Tot gisteravond bleven de aanbiedingen binnen stromen. Het meest bracht de boom uit Lisse op, 3300 gulden, die door de gezamenlijk sport verenigingen in Lisse werd gekocht. Auto in brand ROELOFARENDS- VEEN Door onbe kende oorzaak is gister avond op de A4 de snelweg Amsterdam Den Haag ter hoogte van de afslag Roelofa- rendsveen een auto in brand gevlogen. De brandweer van Roelo- farendsveen heeft de brand geblust. De auto werd zwaar bescha digd. De inzittenden konden zich tijdig in veiligheid brengen. MAVO brengt ruim twee mille bijeen SASSENHEIM Leerlin gen van de Don Bosco- MAVO hebben in de afge lopen weken ruim 2300 gulden bij elkaar gebracht voor een school voor dove kinderen in Ghana. Gis terochtend werd het uit eindelijke bedrag van 2330,50 gulden overhan digd aan de directeur van de school J.M.J. Alkema de. Met het geld kunnen er hulpmiddelen voor de 40 dove kinderen in Keta- Ho aangeschaft worden. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten er bij de NS en de minister van verkeer en water staat op aandringen dat de stations in Voorhout en eventueel ook in Lisèe en Hillegom heropend worden. Ook zou den er haltes in Sassenheim en De Kaag geopend moeten worden. Een motie van die strekking is aange nomen tijdens een vergadering van Provinciale Staten. De motie was inge diend door de PSP/CPN/PPR-fractie. Het voorstel komt voort uit de beslis sing van de NS om het nationale en in ternationale sneltreinverkeer via Zuid- Holland met ingang van 1 juni 1986 in de richting van Amsterdam niet meer door de Bollenstreek te laten lopen, maar via de Schiphollijn. Volgens de PSP/CPN/PPR-fractie moeten door die wijziging stoptreinen tussen Leiden en Haarlem gaan rijden. Ook maakt de fractie zich er sterk voor dat de verbin ding tussen Den Haag CS en Amster dam CS terug komt in 1987. Die ver binding is door de NS voor het komend jaar geschrapt. De treinen tussen Den J Haag en Amsterdam stoppen in 1986 op Den Haag Hollands Spoor. JASSEN AAR Bonden, estelijk arbeidsbureau J de familie Louwman }bben overeenstemming Hoiie.' tireikt over een definitie- afvloeiingsregeling méerltoor de 25 personeelslë- .12-30|n. Afgesproken is dat n. Eersr familie Louwman, Tw®®pds een maand opnieuw renaar van het totale 6, Éer3erenpark, na de ontsla- KerstdP1 uitkering tot hon- 22-ii3*rd procent gedurende oui'itfH aantal maanden aan- Ronnllt. stdag aaniteerste vaste personeelsle den vertrekken per 1 februari. Anderen blijven maximaal tot vier maanden na sluiting van het park in dienst, dat wil zeg gen tot maart 1986. Mensen die op contractbasis werken, gaan per 1 januari weg. Het vaste personeel kan na ontslag via het uitzendbureau Tempo Team in de dierentuin komen werken. Dat is nodig om de nog niet verkochte dieren te blijven verzorgen. De data waarop verschillende leden van het personeel ontslag krij gen, zijn vastgesteld volgens een methode, waarbij het aan tal jaren dat iemand boven zijn 21ste jaar goed is voor éen week werk, gerekend vanaf de recente sluiting op 1 decem ber. Dit echter met een maxi mum van dertien weken. Aan vulling op de uitkering tot honderd procent geldt voor datzelfde aantal weken na het ontslag. Verschillende personeelsleden hebben vorderingen tegen het dierenpark lopen. Twee men sen overwegen naar de rechter te stappen voor omstreden vergoedingen van reisgelden a 1.700 gulden per persoon. De familie Louwman heeft aange boden de helft van dat bedrag uit te keren. Een ander perso neelslid moest een zieke colle ga gedurende zeven weken vervangen en eist daarvoor via de rechter de salarisverho ging die in de CAO voor der gelijke gevallen was afgespro ken. Het personeel is afgelopen donderdag door de Voedings bond FNV ingelicht over de resultaten van de onderhande lingen. Onderhandelaar W. Meere van de bond vindt de overeenkomst ondanks dat een faillissement voor het park werd afgewend volstrekt onvoldoende. „We hebben de uitgeklede regeling met het pistool op de borst moeten ac cepteren", zo meent Meere. De circa duizend dieren in Dierenpark Wassenaar zijn geen van alle verkocht. Een lijst van de aanwezige dieren werd vorige maand aan 350 dierentuinen in binnen- en buitenland verstuurd. Alle dieren zullen in eerste instan-, tie verkocht worden aan tui nen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Andere gega digden als Avifauna in Alphen aan den Rijn komen voorlopig niet in aanmerking. Evert Louwman laat weten dat het terrein niet voor ande re doeleinden zal worden ge bruikt dan in het bestem mingsplan zijn aangegeven. „We willen de natuur behou den en in dat kader passen woningbouw of alle andere ge ruchten niet", aldus Louw- "£"1 choonderwoerd Huetir I jsttrekker 'vdA-Alkemade aeys/v -KEMADE De PvdA Mier :eft tijdens de gisteravond lagen houden ledenvergadering 1 raadslid F. Schoonder- Schmii oercj definitief gekozen tot Twee staan voerder. Op de tweede ar, gro aats staat F. Hoogenboom. zo. eze PvdA-fractievoorzitter stdag fed zich oorspronkelijke niet a'- E' irkiesbaar gesteld, maar 0™ vam daar op terug. Hij gaf losch/i enwel voorkeur aan de •9281. 'eede plaats, omdat hij het dr- H «\d de komende gemeente- k®rs'5aadsverkiezingen te druk luïS«ft om het lijsttrekkerschap dr. Vat kunnen vervullen. Partij- 0i72J)orzitter R. Leyendekker die Ir. Vs dgens de bestuursvoordracht de derde plaats was gezet, is o<jp >or de leden naar de vijfde 0172 aats verwezen. Voor hem in Ir. Brin plaats komt de Rijpweterin- 25-930 ,r w. Groen, die door zijn erkzaamheden bij de afde- ïg financiën van het ministe- b van sociale zaken nogal Ta at deskundigheid heeft. Op vierde plaats komt me- jw L, de Koning, volgens 13.(| bestuursvoordracht. De lijst verder als volgt uit: 6. Leeuwen, 7. Jan Caste- '°fin, 8. mevrouw T. Kuipers, 9. van Veen, 10. H. Opschoor, H. de Prie, 12. H. van Ui en 13 K. van Ettekoven. ALKEMADE De provincie heeft de bezwaren tegen een caravanterrein aan de Ader- weg verworpen. De bezwaren waren ingebracht tegen de tweede herziening van het be stemmingsplan Landelijke Ge bied Oost, waarin de camping is opgenomen. De indieners van de bezwaar schriften, de meesten zijn om wonenden, vrezen overlast als gevolg van de komst van kam peerders en dagrecreanten. De Rijnlandse Molenstichting vreest dat het gezicht op de Veendermolen en de directe omgeving aan de Groene- woudsekade door de camping ernstig zal worden aangetast. Volgens de provincie staan er sinds 1970 al caravans op de gronden aan weerszijden van de voormalige boerderij Ader- weg 8. De aanleg 1 pingterrein van v hierop een logisch vervolg. Gemeente en provincie willen geen caravanterrein in de Veenderpolder nabij de Wijde Aa omdat hierdoor het land schap zou worden aangetast en ontsierd. Er zou dan ongewen ste oeverrecreatie ontstaan en de wegen in het gebied zijn er niet op berekend. Via Ader- weg, Veenderdijk en provinci ale weg vijf zou echter wel meer verkeer kunnen rijden. De camping zou direct grenzen aan de molen aan de Groene- woudsekade, maar aan dat be zwaar kan tegemoet worden gekomen door aan de oostzijde 100 meter vrij te houden, De natuurlijke waarde van de noordelijke oever van de Wij de Aa wordt gering geacht, ge zien de vele watersporters die dit water bevolken. De heer W.P. Lievaart, dijkgraaf van het waterschap Noordwoude heeft gistermiddag een koninklijke onder scheiding ontvangen. Hij kreeg de versierselen, behoren de bij de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau in goud opgespeld door burgemeester A. Verbree van Ben thuizen. Een en ander had plaats tijdens een buitengewo ne vergadering van het algemeen bestuur van het water schap in Hazerswoude ter gelegenheid van zijn afscheid als dijkgraaf. Lievaart treedt af wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. A.J. Jacobs volgt hem als dijkgraaf op. Lievaart is al Sedert de oprichting van het waterschap Noordwoude in 1979 in functie als dijkgraaf. Daarbij heeft de scheidende dijkgraaf, die afkomstig is uit Benthuizen, vele andere maatschappelijke en bestuurlijke functies be kleed in zijn woonplaats. De laatste vijftien jaar was hij ac tief als bestuurslid en voorzitter in de waterschapswereld. (Foto links). In Lisse kreeg de heer Mesman in De Nagte- gaal gisteren een koninklijke opgespeld door burgemees ter G.J. van der Kroft. Mesman kreeg de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Hij is veertig jaar in dienst van de firma Hosman en Co. Mesman is machinaal timmerman. (Foto rechts). De actieweek yan de Roelofa- rendsveense MAVO Johannes XXIIIste heeft ruim 4000 gulden opgebracht. Met het bezoek van de „kerstvrouw" aan de weekmarkt in Oude Wetering is de actie voor het goede doel gisterochtend afgesloten. De kerstvrouw verkocht behalve zelfgemaakte buttons, kerst kaarten, popcorn en sweats hirts, ook boekenleggers en kaarsen op de markt. De leer lingen van de school hebben een week lang voor vijf instan ties geld opgehaald tijdens on der meer een sponsorloop, een veiling van het oude school- meubilair, een bazar met loterij en de verkoop van zelfge maakte goederen. De vijf in stanties zijn de Stichting Men sen in Nood, Greenpeace, Am nesty International, het Rode Kruis en Jongeren tegen Ra cisme. Tijdens en na de kerst vakantie wordt de opbrengst aan de diverse instanties over gedragen. Sfe veicbcnc Coulant Ónder redactie van Ton Pieters. We trekken samen met het „Geïllustreerd Zon dagsblad" in 1915 naar het kerstfeest toe. Wat is er stichtelijker dan een lering van Johan de Raadselredacteur als lei draad te kiezen. Johan nam zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes mee naar het koloniale zui den van de Verenigde Staten halverwege de vo rige eeuw. Zo introdu ceerde hij de goede Tom, waarschijnlijk oom Tom, die daar ginds een flore rende negerhut exploi teerde. Het verhaaltje heette: „Zijn vijand", en het ging als volgt: „Reeds jaren had de neger Tom op de plantage van een rijken Amerikaan ge werkt. Zijn meester, een goedig en zacht heer, be handelde den slaaf welwil lend, die op zijn beurt al zijn best deed om zijn heer in alles te behagen. Zoo had Tom eindelijk de gunst van den planter weten te win nen, die, zoo dikwijls hij uitreed, zijn vertrouweling met zich nam. Eens toen de planter zich met Tom naar een slavenmarkt begaf, be merkte deze een gebrekki- gen grijsaard. „Ik bid u, meester, koop dezen onge lukkige", sprak de slaaf in alle ootmoed. „Wat moet ik in 's hemels naam met zoo'n afgeleefd man aanvangen; denk je dat ik mijn geld moe ben?", vroeg de mees ter. Tom gaf den moed niet op en drong aan. „Dikwijls hebt gij mij beloofd mij eens eén groot genoegen te doen. Welnu meester, na deze gunst zal ik er geen meer vragen. Zie, voor twintig dollars is hij te koop, en wat beteekent deze som voor u!" De planter vroeg niet verder, betaalde het ver langde bedrag en de grijs aard ging met de andere aangekochte slaven mee naar de plantage, waar ook Tom zijn dagen sleet. Het duurde niet lang of de oude man viel in een zware ziek te De planter morde al en vroeg zich af of hij daar zijn goede geld voor had besteed om die van weinig waarde zijnde grijsaard op de been te houden. ELEVATIE (uiterst links): „Van het Italiaansche oorlogstooneel; een ar tilleriestelling aan het Isonzofront". Amerikaansche slagschip „Neva da", dat 27.500 ton meet en wel het meest moderne oorlogsschip ter wereld mag heeten". Maar met de zorg van een moeder voor haar kind pas te Tom den ongelukkige op en droeg hem overdag in de warme zonnestralen om zijn stramme leden te koes teren. „Kent ge den ouden man, dien ik op uw verzoek enkele weken geleden kocht? Is het wellicht een uwer bloedverwanten, uw vader misschien?", vroeg de planter. „Neen meester, noch het een, noch het an der", klonk het antwoord. „Een weldoener dan, wien gij uw dankbaarheid betui gen wilt?" „Ook niet mees ter". „Voor iemand die u vreemd is, zult gij toch zoo veel goeds niet doen?" „Meester, ik ken hem goed; eens was hij mijn vijand, die mij naar het leven stond, maar ik gevoel mij zoo gelukkig hem te kun nen toonen, hoe gaarne ik hem vergevën heb..." De kinders van de begunstigers van het Zondagsblad zaten paf in hun frisse, heldere zaterdagavondse hansopjes toen ze dit gelezen hadden. Het leek de kerk wel, dach ten ze. En daarom lazen ze snel verder in de schalkse ko lommen die eigenlijk alleen hun vader en soms ook moeder mochten lezen. Daar kwamen ze pijnlijk in aanraking met 'een dubieu ze gang van zaken rond de slijterij van die dagen: „Mijnheer Kraakgaren tot vriend: „Hoe smaakt de wijn, dien ik u ingeschon ken heb, hè, wat?" Vriend van der Fronsen: „Wel, ik moet u zeggen: uitstekend! 't Water loopt iemand daar bij in den mond!" Of ook bedenkelijk van karakter: „Mijnheer Koperslag: comotieven, electromotoren enz. Langs alle kanten is de gang. om in stortingen te voorkomen, door pa len en balken gestut en betimmerd. Tegen het gewelt zijn de buizen van de waterpompen der samengeper- ste-lucht-toevoerders enz. aange- „Dokter, waarom wordt mijn vrouw toch maar niet gezond?" Dokter Fröbel- wirtz: „Ja hm, eerlijk ge zegd omdat zij nooit ziek is, m'n waarde".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17