EcklócSomcmt Duizenden nieuwe woningen nodig STAD OMGEVING Gemeente handhaaft betaald parkeren in Stationsbuurt Theateragent verdacht van oplichting WEEK EINDE ZATERDAG 21 DECEMBER 1985 PAGINA 15 'erkrachting in estelbus verzonnen (IZERSWOUDE Het 20-jarig meisje t Hazerswoude dat donderdag aangifte ed bij de politie van haar plaats, dat door vier mannen in een bestelbus |s getrokken en daar door alle vier is verkracht, blijkt het hele verhaal te bben verzonnen. Het meisje heeft dit daan als gevolg van haar psychische iod. Dit heeft de rijkspolitie rswoude mcgcdeeld. Het meisje tide de rijkspolitie donderdag dat azerswoude-Dorp door vier i en bestelbus was getrokken, Hazerswoude-Rijndijk we was gezet na door alle racht te zijn. Ha- LEIDEN Wethouder J. Pe ters van verkeer is niet van plan af te zien van het plan betaald parkeren in te voeren in de Stationsbuurt. Peters heeft dit laten weten in een reactie op protesten vanuit de buurt tegen het plan. Het college van B en W heeft voorgesteld op het terrein tus sen de Morssingel en het Sta tionsplein en op het Schutters veld betaald parkeren in te stellen om langparkeerders te weren. Een aantal omwonen den van met name het terrein aan de Morssingel is fel tegen het plan. Zij zeggen niet bereid te zijn te betalen voor de over last, die door anderen wordt veroorzaakt. Afgelopen woensdag hield de gemeente een informatiebijeenkomst over de plannen betaald par keren in te stellen. Zo'n ze ventig bewoners protesteerden toen unaniem tegen het voor stel. Een aantal bewoners heeft inmiddels een beroep ge daan op de gemeenteraad om in hun wijk geen betaald par keren in te voeren. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft het col lege van B en W nog geen for meel besluit genomen over parkeren in de Stationsbuurt. Dat zal in januari gebeuren. Hij wijst erop dat de Stations buurt niet zo unaniem tegen het voornemen van het college is, als het misschien lijkt: „We hebben de afgelopen dagen tientallen telefoontjes gehad van omwonenden, die zeggen blij te zijn dat eindelijk een eind wordt gemaakt aan de overlast van de langparkeer ders". Amex Leiden breidt uit LEIDEN Met de opening van een nieuw ver koop- en distributiekantoor aan de Rooseveltstraat 80 heeft de internationale kledingproducent Amex Fashion een impuls gegeven aan de werkgelegen heid in Leiden. In het kantoor zijn op dit moment 32 mensen werkzaam, maar gezien de sterke stij gende omzet, vorig jaar 40 procent, zal dit aantal zeker nog toenemen. Bij de bouw van de nieuwe vestiging is hiermee al rekening gehouden. Amex, dat haar producten in het Verre Oosten produ ceert en op dertien landen op de markt brengt, vestigde zich in juni 1980 aan de Lammenschans- weg. Gistermiddag werd het nieuwe, modern ogende pand geopend door Ed Nijpels, die zich zeer lovend over Amex uitliet: „De werkwijze van dit bedrijf is een goed voorbeeld van hoe de Ne derlandse economie een graantje kan meepikken van buitenlandse producten". In het gebouw was tot eind 1981 de schrijfmachinefabrikant Adler ge vestigd. Daarna stond het jaren leeg. Fraude-zaak aangehouden DEN HAAG/LEIDEN De zaak tegen een 54-jarige Rijns burger en zijn 30-jarige zoon uit Noordwijkerhout, die ver dacht worden van een om vangrijke BTW-fraude, is gis teren door rechter J.H. van Overbeek aangehouden. Ook de zaak tegen een tweede zoon, een 27-jarige Katwijker die wordt verdacht van handel in namaakhorloges, werd uit gesteld. Op 4 februari wordt het drietal door rechter Van Overbeek nader aan de tand gevoeld. Een echtpaar uit Breukelen, een 63-jarige man en zijn 41- jarige vrouw, stond wel te recht in deze zaak. Tegen de man werd 7 maanden (waar- AANTAL WONINGENZOEKENDEN IN LEIDEN STIJGT WEER LEIDEN De komende jaren zullen duizenden nieuwe huizen in Leiden gebouwd moeten worden om het groeiend aantal woningzoekenden te kunnen helpen. Daar naast ontstaat door de stijgende woonlasten en de dalende inkomens een steeds grotere be hoefte aan goedkope huurwoningen en stellen de woningzoekenden vaak hogere eisen aan hun huisvesting dan in het verleden het geval was. den bij de gemeente inge schreven en een jaar later was dat cijfer al 3287. De stij ging heeft zich daarna verder voortgezet en wordt onder meer geweten aan de voor- deurdelersregeling. Bijna de helft van het aantal woning zoekenden in Leiden bestaat nu uit één- en tweepersoons huishoudens van 18 tot 55 jaar oud. Dat schrijft het college van B en W in het Volkshuisves tingsplan 1986-1990. Dat plan is een vervolg op een soort gelijk plan, dat gold voor de jaren 82-'85. In het volks huisvestingsplan zet de ge meente de plannen met de woningbouw in Leiden voor de komende jaren op een rij tje. In 1982, 1983 en 1984 zijn totaal 2296 nieuwe huizen ge bouwd. De gemeente ver wacht dat tot en met 1988 jaarlijks 900 nieuwe huizen gebouwd moeten worden om aan de vraag tc voldoen. In de jaren 1989 tot en met 1991 zou dat geleidelijk moeten dalen naar 700 a 750 per jaar. Het grote aantal nieuwe hui zen waaraan behoefte is, maakt het noodzakelijk dat een aantal lokaties in de stad, die tot dusver bijvoorbeeld open groen zijn zoals in Zuid- West, worden bebouwd. Ook de komende jaren moet de helft van de nieuwe huizen in de Stevenshof komen en de rest elders in de stad. Ver wacht wordt Leiden in de ja ren negentig volgebouwd zal zijn en dat dan buiten Leiden naar bouwlokaties gezocht zal moeten worden. De behoefte aan woningen voor ouderen zal de komende jaren groot zijn. In de afgelo pen jafen werd geprobeerd 7 procent van de nieuwbouw te reserveren voor ouderen en dat percentage wordt nu 9. Het college wijst erop dat er nog steeds een groot tekort bestaat aan goede woningen. Uit een onderzoek naar het weigeren door woningzoe kenden van een aangeboden woning blijkt, dat vaak oude ren huizen en dan met name flats niet door woningzoe- l kenden worden geaccep teerd. Bijna twee derde van het aantal weigeringen be treft een oude flatwoning. Jan van Hout Penning Wethouder H. van Dongen van onderwijs heeft gister middag de heer J. van Beest de Jan van Hout Pen ning van de gemeente Lei den uitgereikt. Van Beest is waarnemend hoofd van de directie onder wijs van de gemeente Lei den en nam gisteren af scheid, omdat hij met VUT gaat. Hij kreeg de penning tij dens een re ceptie in het Gulden Vlies aan de Bree- straat. LEIOEN Geboren: Marieke Maria Eikelenboom; Paulien Merel v P. H. de Groot en M. Run- X Marielle dr v W. Ravensbergen en (Zandbergen; Tom zn v F. H. Zijlstra 1. Dijkman; Erik zn v F. H. Zijlstra Dijkman; Margriet Rosallen dr v de Giessen en S. A. de igd; Bijou Magreta Alissa dr v A. Ouwehand en E. H. Rooth; Cor- Hogewoning en A. H. Noort; i Mammar en T. Laoukilo El Hidraoui; Jeffrey L M. E. A. Houben; Linda dr v L. Kulk en C. Potters; Ronald zn v W. Vos en M. J. van den Berg; Joukje dr v R. A. Rachlda dr v M. Boky e GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA HAARLEM De Haarlemse politie heeft door de medewerking van België een vijftigjarige theateragent aangehouden die ver dacht wordt van oplichting. De man werd gisteren door België aan ons land uitgeleverd. Hij wordt ervan verdacht deze zomer shows met bekende artiesten te hebben aangeboden aan allerlei organisaties èn zaaleigenaren in Noord-Holland terwijl hij dat in veel gevallen absoluut niet waar kon maken. Bij de contracten die hij afsloot bedong hij een vooruitbetaling van vijftig procent. Aanvankelijk kwam hij zijn verplichtingen wel na, maar in au gustus werd de politie overstroomd met klachten dat hij zijn contracten niet nakwam en artiesten aanbood die al via andere theaterbureaus elders optraden. In totaal kwamen er 28 aangif tes binnen. De directe schade door de vooruitbetalingen op de contracten bedraagt zestigduizend gulden, maar dat zou volgens de politie aanzienlijk hoger kunnen zijn door de extra kosten die moesten worden gemaakt om op het laatste moment nieuwe ar tiesten te contracteren. van 3 voorwaardelijk) geëist omdat hij douanestempels had gemaakt waarmee de Rijns- burger en zijn zoon hun factu ren vervalsten. Voor de vrouw vroeg officier van justitie me vrouw Renckens een boete van 5.000 gulden omdat zij door vader en zoon geleverde horloges had voorzien van merktekens van bekende hor- logemerken en had deze ook had verkocht. Ook hoorde de vrouw uit Breukelen twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf eisen. De Rijnsburger en de Noord- wijkerhouter. die gisteren niet kwamen opdagen, zouden fac turen hebben vervalst en op deze wijze de wet op de omzet belasting hebben ontdoken. Men richtte daartoe een aantal nep-bv's op en exporteerde goederen naar België, die later weer naar naar Nederland te rug werden gesmokkeld. Ook was er alleen maar op papier van export sprake. Men vor derde van de overheid BTW terug op goederen waiarvoor helemaal geen BTW was be taald en ook liet men klanten BTW op goederen betalen zon der deze BTW later aan de fis cus af te dragen. Zo sneed het mes voor vader en zoon aan twee kanten. Volgens mevrouw Renckens gaat het om een fraude van enkele tonnen. Zij zei er giste ren bij dat het schadebedrag moeilijk precies te schatten is omdat niet alles kon worden onderzocht. Met de zaak ziin negen rechercheurs ruim acht maanden lang bezig geweest. De 54-jarige Rijnsburger wordt ook beschuldigd van handel in namaakhorloges. Hiervoor staat ook zijn 27-jarige zoon uit Katwijk terecht. (ADVERTENTIE) Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. I HOlLI^EPheukens I Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Met bijdragen van Marcel Gelauff, Rob Perik en Gert Visser. Foto Wim van Noort. Ongelukkig (1) De indruk is een paar keer gewekt, dat in Wassenaar voor sommigen de zaken ge makkelijker liggen dan voor anderen. Ooit geprobeerd binnen een maand een bouwvergunning voor een huis te krijgen, ter wijl het bouwsel er al lang en breed zonder papieren stond? Onmogelijk? Toch is een der gelijke situatie de laatste jaren enkele keren voorgekomen en wel op het landgoed Duin- rell, waar Hugo Graaf van Zuylen van Nijevelt sinds jaar en dag de scepter zwaait... Duinrell, ooit een fraai land goed, is tegenwoordig groten deels een pretpark, waar 's zo mers vrijwel dagelijks meer dan tienduizend kampeerders overnachten. Daar is het niet bij gebleven. Graaf van Zuy len had een vooruitziende blik. Hij bouwde het Tikibad, een omvangrijk waterfestijn met enorme glijbanen, en plantte op een hoog duin een rodelbaan. Tot zover op zich weinig aan de hand, al was het natuurlijk opmerkelijk dat de gemeente Wassenaar, die het instand houden van „groen" zeer hoog in het vaandel zegt te hebben, zonder problemen akkoord ging met de plannen. Deze VVD-gemeente heeft anderzijds het vrije onderne merschap hoog genoteerd, zo doende. Bij de gemeente keek men wel even op toen men er „la ter" achter kwam dat Duin rell ook lukraak kleine ge bouwtjes en bruggetjes had neergezet. Ach ja, dan moes ten die ook maar even een vergunning krijgen, want het zou natuurlijk zonde van het geld zijn geweest als dit Was- senaarse voorbeeld van de succesvolle ondernemer alles weer eigenhandig had moeten afbreken. Ongelukkig (2) Een ander Wassenaars voor beeld van „even regelen" was nog niet zo lang geleden de parkeergelegenheid van hotel Wassenaar aan de Katwijkse- weg. Het hotel, vrijdag de 'dertiende december geopend, had eigenlijk al in mei open moeten gaan, maar dat wilde niet zo best lukken. „Hadden ze wel lekker de tijd alle pun tjes op de i te zetten", moet menigeen gedacht hebben. Dat viel wel een beetje tegen toen enkele weken geleden wethouder Dolf Cocheret de la Morinière bij de gemeente raad met een mededeling kwam. Er moesten nu toch wel snel parkeerterreinen ko men, zo was de boodschap, en of de raad daar even mee ak koord wilde gaan. Dat wilde de raad niet meteen, maar daar hotel Wassenaar snel open zou gaan, werd toch al ras besloten tot een bestem mingswijziging van de grond en het afgeven van vergun ningen voor parkeerterrei- „Je kan ze per slot van reke ning niet in de sloot laten par keren", merkte een Wasse naars raadslid nog op en daar zat natuurlijk ook wel wat in. Ongelukkig (3) Bij de opening van hotel Was senaar, dat zich een vijfster ren hotel noemt zonder overi gens te zijn aangesloten bij de Horecaf, ging het niet hele maal zoals de hoteldirectie (en de gemeente Wassenaar) had gewild. Opvallende afwezigen bij de festiviteiten waren onder an deren de wethouders en bur gemeester van Wassenaar. Ook staatssecretaris van eco nomische zaken Piet van Zeil liet verstek gaan, hoewel hij eerder had toegezegd te zaak te zullen openen. Het was allemaal te verkla ren, vooral omdat hotel Was senaar geen drank- en hore- cavergunning bleek te heb ben. Een ongelukkige samen loop van omstandigheden, vond de Wassenaarse burge meester Piet-Heijn Schoute. Inmiddels heeft de gemeente Wassenaar een nieuwe aan vraag voor een vergunning geaccepteerd en wordt de ex- Eloitatie van de luxe gelegen- eid volgens een woordvoer der van de gemeente „voorlo pig oogluikend toegestaan". Gewoon een kwestie van „even regelen". Duidelijk Zouden ze blij zijn met hun nieuwe baas, de ruim twee honderd agenten van het Leidse politiekorps? Henk Mostert wordt 1 mei volgend jaar de nieuwe korps chef, omdat de huidige, Henk van Voorden, met pensioen gaat. Begin vorige maand werd dat al bekend en ter ge legenheid daarvan komt Mos tert aan het woord in de nieuwste uitgave van het korpsblad. Uitgebreid wordt verhaald wie en wat Mostert is. De nieuwe chef is welis waar al sinds 1979 in Leiden werkzaam, maar het verhaal in het huisorgaan wekt de in druk dat hij voor de meesten van zijn collega's nog een vol slagen onbekende is. Uiteraard wordt Mostert ge vraagd naar zijn plannen met de dames en heren agenten. Komen er meer of minder au tootjes om mee door de stad te tuffen? Wordt de dienstfiets definitief in ere hersteld? Krijgt nu voortaan elke auto die verkeerd staat geparkeerd een bon? Zal de burger zich weer veilig gaan voelen op straat? Komen er wel of geen wijkagenten? Nee, niets van dat alles. 1986 wordt een „rustjaar". We hebben het al druk genoeg met de verhuizing naar de Langegracht, is het antwoord. Slechts op één punt wil Mos tert het beleid van zijn voor ganger veranderen: „Ik ben faliekant tegen het gebruik van alcohol in diensttijd. Ik ben van mening dat je met al cohol, ook al is het maar één glaasje, je werk niet meer kan verrichten. Ik hou van duide lijkheid en één lijn trekken", zet Mostert standvastig uiteen. Zelfs het gebruikelijk glaasje wijn tijdens de viering van Leidens Ontzet is niet langer toegestaan. Kortom: het ge bruik van alcohol in diensttijd wordt verboden. Dat roept op zijn minst twee vragen op. Wordt er nu door de Leidse politie zoveel ge dronken tijdens diensttijd? Dient ook het hoofd van de politie, burgemeester Cees Goekoop, tijdens het aflopen van recepties en andere bij eenkomsten die een onlosma kelijk deel uitmaken van zijn baan, voortaan Spa of jus d'o- range te nuttigen? Fuik De Leidse middenstand doet alle mogelijke moeite zoveel mogelijk kopers naar de Leid se binnenstad te halen. Regel matig wordt het gemeentebe stuur ervan beschuldigd dit streven tegen te werken, maar soms ook kunnen de on dernemers rekenen op wel willende steun van bovenaf. Ter ondersteuning van de middenstand, past het ge meentebestuur op de Lange Mare met wisselend succes de 'fuik'methode toe. Oftewel, bezoekers van de binnenstad kunnen wel de stad in, maar wordt het onmogelijk ge maakt deze te verlaten. Wie het in een onbezonnen moment in zijn hoofd haalt het Leidse koopcentrum via de Lange Mare te benaderen, loopt onverhoopt vast ter hoogte van de Hartebrugkerk, waar het tweerichtingverkeer eindigt op tegenovergesteld éénrichtingverkeer. Een uit weg via de Van der Werf- straat is niet mogelijk terwijl men in de Vrouwenkerkkoor- steeg al snel vastloopt op werkverkeer dat het en der doorgaande straten verspert. Sommige automobilisten ke ren hun voertuig om elders in de stad op zoek te gaan naar de gewenste parkeerplaats. Driftig manoeuvrerende (vracht)auto's zorgen dan ook dagelijks voor een lange file op deze voormalige gracht. Maar ook het stoep- en dub- belparkeren is een vertrouwd verschijnsel geworden op de Lange Mare. Waaruit maar blijkt dat de tactiek van de gemeente geslaagd is: velen laten de auto maar ergens achter om de ingeslagen weg te voet te vervolgen. De fuikmethode: een handza me strategie om onervaren binnenstadbezoekers in de val te laten lopen. Voor geschool de klanten een ervaring, die Overval Amper veertien dagen voor de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad in mei 1978 pleegde de Stichting Leidse Binnenstad een over val op de Leidse politiek door een knelpuntennota over de Leidse binnenstad uit te bren gen. Eén van de conclusies van de nota was dat het de ondernemers ontbrak aan vertrouwen in het gemeente bestuur en het linkse college in het bijzonder. Na de ver kiezingen maakte het linkse college plaats voor een links- rechts college. Of het bewuste rapport daaraan had bijgedra gen...? Vier jaar later, op 24 mei 1984 om precies te zijn, organiseer de de Leidse middenstand een forumdiscussie in de Stadsge hoorzaal met „parkeren in Leiden" als inzet. Vertegen woordigers van linkse partij en in de gemeenteraad jon den zich wat bevreesd' om hieraan mee te werken, bang om opnieuw plotseling gecon fronteerd te worden met de resultaten van een econo misch onderzoek. Het kwam overigens wel tot een discus sie, zij het dat het gesprek ge rust „enigszins mat" genoemd mag worden. De samenstel ling van het college bleef na de verkiezingen ongewijzigd. Dit voorjaar kondigde de Stichting Leidse Binnenstad aan in samenwerking met de Kamer van Koophandel een rapport uit te brengen over het functioneren van de Leid se binnenstad. Het rapport zou in augustus klaar zijn. Maar wie de Kamer vier maanden later om het rapport verzoekt, krijgt te horen dat het onderzoek niet zo voor spoedig loopt als was gedacht. In maart worden er weer ver kiezingen gehouden. Zou er opnieuw een overval worden beraamd? Dan heeft de Ka mer nog drie maanden de tijd om de plannen uit te werken. Sinterklaas en W wordt nog steeds inge geven door vrijgevige gedach ten. Zo kreeg de Stichting „De Burcht" vorige week een presentje van 150.000 gulden aangekondigd. Omdat de stichting, die amper een jaar bestaat, zo'n armlastig bestaan leidt. Een uitgave van een dergelij ke omvang, waarover overi gens de gemeenteraad een de finitief oordeel moet vellen, is opmerkelijk. Een raadslid, dat tijdens de begroting een be drag van enkele tienduizen den guldens wil weggeven aan een willekeurige stich ting, kost het uren voorreke nen, lobbyen en zeuren om dit doel te bereiken. Maar kennelijk is er voor anderhal ve ton aan de Burcht nog alle ruimte in de krappe Leidse gemeentebegroting. Daarbij, het zal niet veel Lei- denaren overkomen dat zij van het gemeentebestuur zo maar de achterstallige huur krijgen kwijtgescholden. En welke instelling heeft het ooit meegemaakt dat het gemeen tebestuur bereid is alle inves teringen te vergoeden. Wie zichzelf ooit heeft mogen be wonderen in de metersbrede spiegelwanden van de socië teit De Burcht, weet dat er bij deze investeringen niet op een paar gulden is gekeken. Gelukkig kan er echter nau welijks getwijfeld worden aan de deskundigheid van de ge meenteraad in deze materie. D66-raadslid Jan Hoekema, die de armlastige positie van de stichting aan de orde stel de, mag uitstekend op de hoogte geacht worden van de financiële problemen. Zijn partijgenoot en collega-raads lid Egon Snelders is coördina tor van de Stichting. Maar ook de andere raadsle den kan een zekere deskun digheid niet ontzegd worden. Zij bevindên zich immers zelf regelmatig in de sociëteit die na raads- en commissieverga deringen regelmatig gefre quenteerd wordt om een af zakkertje te halen. Kortom, een besluit waarop de gemeenteraad zich uitste kend heeft voorbereid. Daar kan toch haast niets mis mee zijn. vertrouwd verschijnsel geworden op de Lange Mare (zie „Fuik"). Dubbelparkeren

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15