eunge loemenzee )p de 25e 5Kerstflora i/n Geen volgend advies wetsontwerp euthanasie Advocaten Heineken- zaak vrezen verkapte uitlevering verdachten Onderzoek handelwijze politie bij Radio Stad Wïl Katwijkse vissers verliezen kort geding brieven lezers Eis tien jaar tegen afperser Bijenkorf aEKENFONDSRAAD WIL GEEN HOGERE PREMIES -NNENLAND QeidóaQowumt VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 PAGINA 3 imer kritisch over innen schone auto N HAAG De Tweede Kamer ft zeer kritisch gereageerd op de nnen van minister Winsemius tOM) om het autorijden op lood- e benzine aantrekkelijk te ma- De meeste fracties menen dat declare plannen weinig effect zullen heb- bedr Winsemius wil de invoering Tijd i loodvrije benzine met ingang oochelt' 1 januari aanstaande regelen. t »r wijzigingen in de heffingen L, I t luchtverontreiniging moet onge- de Enq e benzine per liter 4,5 cent goed- zijn P5 ler worden dan gelode superben- bek< t. Tegelijk dient normale gelode op Joe zine zeven cent duurder te wor- iD kum1 dan suPer zodat vrijwel nie- H nd meer normaal zal tanken. Bijstandsvrouw in lat- relatie niet meer gekort DEN HAAG Mensen met een zoge naamde lat-relatie worden niet meer ge zien als een gezamenlijke huishouding, maar worden geacht twee aparte huis houdens te voeren. Dit betekent dat bij standsvrouwen dan niet meer op hun uitkering worden gekort, zo betoogde staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gisteren. Hij kondigde verder een wijzi ging aan van de weduwen- en wezen wet. De Graaf wil een inkomenstoets in voeren bij de toekenning van het wedu- wenpensioen als de weduwe met een partner met eigen inkomen gaat samen wonen. In de praktijk betekent dit dat in dergelijke gevallen het weduwenpensi- oen of vermindert of geheel wegvalt. Salaris-overleg KNMI opgeschort SCHIPHOL Het overleg tussen het personeel en de directie van het KNMI is opgeschort tot 30 de cember. Beide partijen willen zich nader beraden over de eis van het personeel om alle salarissen vol gens één norm te bepalen. De KNMI-directie wil daar niet aan meewerken, volgens Abva-Kabo- onderhandelaar Cornelisse. Vanaf 1 januari 1984 zijn volgens Corne lisse bij het KNMI nieuwe perso neelsleden op basis van „bezoldigingsbesluit" aangenomen, waardoor ze meer betaald krijgen dan medewerkers in gelijkwaardi ge functies. Schakel veertig jaar burgemeester NOORDELOOS Burgemeester M.W. Schakel van Noordeloos, Hoor naar en Hoogblokland heeft gisteren zijn 40-jarig jubileum gevierd als bur gemeester van deze drie gemeenten in de Alblasserwaard. „En dat is uniek in Nederland", zei loco-burgemeester J.G. Uittenbogaard in zijn toespraak tot de jubilaris. De nu 68-jarige Scha kel werd kort na de Tweede Wereld oorlog als jongste burgemeester van Nederland geïnstalleerd. Hij zal op 31 december afscheid nemen als de oud ste burgemeester van Nederland. Maarten Schakel verwierf ook be kendheid als Tweede-Kamerlid en als verzetsstrijder „Jan Snor". iraaiei kennel ige tikfvi r op m duim is doiii uitl lpen n betek< AMSTERDAM Mid- len in de winter aan larcissen, lelies, hyacin- en, „blauwe druifjes" en groeit reesia's snuffelen is een inflatie UXe die nauwelijks voor geïnv nogelijk te houden is. firm Poch kan het vanaf nu weer, want koningin Beatrix heeft vandaag de ■nijaarlijkse Kerstflora geo- >lpend. De 25e uitvoering van deze bloemenshow «(tachtig procent bollen) niet meer opgebouwd in Hillegom, maar voor eerst in de Randstad- en Deltahal van de RAI Amsterdam. k het Door de verhuizing naar de RAI beschikt de organisator werKnjyan het evenement, de Ko- linklijke Algemeene Veree- -~iuging voor Bloembollencul- ïoorlcto vuur. over drie keer zoveel de b ruimte als bij voorgaande tentoonstellingen. Er worden dan ook meer bezoekers ver wacht dan ooit. De hallen ïgen gebra bieden plaats aan ongeveer 100.000 bloemen, die in 300 kubieke meter tuinturf en 70 kubieke meter zand zijn ge poot. Twintig grote kerstbo men van tien tot twintig me ter lengte en nog eens 200 kleinere zorgen samen voor het kerstsfeertje. Twee grote waterpartijen, tweehonderd heesters en coniferen en vijf honderd heidestruiken en natuurlijk massa's kleurige bloemen maken het geheel af. In deze wintertuinsfeer kan genoten worden van de onvermijdelijke erwtensoep en glühwein. Bijzonder in de Kerstflora zijn de immense hoeveelhe den tulpen, waarvan vooral de soorten in pasteltinten (tot en met zalmrose) opvallen. De Nederlandsche Vereeni- ging tot Bevordering der We tenschappelijke Veredeling van Siergewassen (Neversie) heeft in de RAI een stand in gericht met historische tul pen die door de vereniging geconserveerd zijn, omdat ze anders „uit de cultuur" zou den raken. Zo staat er de Primrose die in 1700 voor het eerst in ons land is gekweekt, de Yellow Prince (1780), de Attraction (1928) en de mini- tulp die in 1875 een wat al te uitbundige naam kreeg, de Brutus. Deze tulpen zijn nor maal gesproken alleen te zien in de tuinen van paleis Het Loo en in Limmen, waar zij als grote collectie de bekende Hortus Bulborum vormen. De oudste tulp in de RAI is uit 1600. Exportpakket Het gebodene i de RAI geeft volgens ir. J. Spitho ven, voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewas sen, een goed beeld van het exportpakket van Nederland. In Nederland worden op bij na 15.000 hectare land bloem bollen en bolbloemen ge kweekt, meer dan in de rest van de wereld. Twee derde van de produktie (vooral tul pen) wordt voor een bedrag van één miljard gulden geëx porteerd naar 140 landen. „Alleen Japan ontbreekt nog op het lijstje", aldus Spitho ven, „daar stelt men zeer hoge eisen aan de invoer van onze produkten. Ik verwacht dat Nederland binnen een half jaar ook daar terecht kan". Spithoven gaat er daar bij van uit dat het bezoek dat premier Lubbers dit jaar aan Japan bracht, wellicht beslis send kan zijn na jaren van onderhandelen. De Nederlandse kwekers moeten zich volgens Spitho ven toeleggen op het stimule ren van de consumptie in de exportlanden. „Sommige lan den, zelfs de Verenigde Sta ten, zijn in dit opzicht niet meer dan „ontwikkelingslan den". Wordt in Nederland per hoofd van de bevolking elk jaar voor ƒ75 aan snij bloemen en bolbloemen in huis gehaald, in de VS is het niet meer dan respectievelijk 9 en ƒ1", aldus Spithoven. Belichting Aan de bezoekers van de Kerstflora zal het niet liggen. Ze krijgen volgens voorzitter Chr. Eggink van het tentoon- stellingscomite vele malen meer bloemen te zien dan de bezoekers van de eerste Kerstflora, 25 jaar geleden. Even stralend als de kerstflora zelf leggen deze drie vrouwen de laatste hand aan hun stand. „Er waren toen maar weinig bloemen die tegen kerst in bloei te krijgen waren. Met behandelingswijzen, kruisingen, manipu latie met warmte, koude, be lichting en verduistering krijgen we dat nu wel voor elkaar", aldus Eggink. De tentoonstellingen van vroeger waren vooral be doeld om onderling de moois te resultaten van de kwekers te bewonderen en om elkaar prijzen uit te delen. Dat wed strijdelement bestaat in 1985 nog steeds; vandaag al wor den alle inzendingen in acht tien categorieën gekeurd en voorzien van goud, zilver of brons. De gemiddelde bezoe ker zal bij het zien van de bloemenzee echter geneigd zijn om wel duizend gouden medailles uit te delen. ARJEN VAN DER SAR De Kerstflora is tot en met 26 december dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toe gang: 7,50 voor volwasse nen, /6,- voor 65-plus en CJP en /5 voor kinderen tot 12 jaar. jr TRECHT De stichting e ekker Dier wil met een actie gen de volgens hen grootste onijnenslachterij van ons nd de grootschalige dieren- m ishandeling aanpakken ei aarvan de batterijkonijnen Ie et slachtoffer zijn. De actie indt plaats bij het bedrijf NKI in het Brabantse Some- 1 en. De batterijkonijnen zijn gehuisvest met veel dieren in leine draadgazen kooitjes. De evolgen daarvan zijn besmet- •P° ilijkë ziekten, pootaandoenin- V vergroeide ruggegraten hoge sterfte. De dieren ver- 0 elen zich bovendien grenze- 1 K)S: sin Telegraaf moet ook ideële schade betalen AMSTERDAM De Tele graaf moet fotograaf Koen Wessing voor het verkeerd ge bruik van een foto ook ideële schade vergoeden. De krant moet 5.000 gulden betalen om dat Wessings reputatie is aan getast. President Asscher van de rechtbank in Amsterdam heeft dit bepaald in een kort geding dat Wessing tegen die krant had aangespannen. Het dagblad publiceerde vorige maand een foto met twee hui lende vrouwen bij een artikel over „massa-executies" in Ni caragua die volgens die krant onder het huidige bewind zou den plaatsvinden. De naam van Wessing stond er niet bij, maar het ergste vindt de foto graaf het dat het om een foto ging uit 1978, uit de.tijd dat dictator Somoza nog aan de macht was. DEN HAAG De Raad van State hoeft niet nog eens een keer advies te worden gevraagd over de definitieve versie van het initiatief-wetsontwerp Euthanasie van het ka merlid Wessel-Tuinstra (D66). Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer wenst geen gehoor te geven aan de nadruk kelijke wens hieromtrent van het CDA en de kleine rechtse partijen. Een klemmend beroep van CDA-woordvoerder Borg man op coalitiepartner VVD om rekening te hou den met deze „dringende behoefte" van het CDA haalde gisteren niets uit. De VVD is met PvdA en D66 van oordeel dat de uiteindelij ke versie van het wetsvoorstel qua structuur, opzet en bedoe lingen niet wezenlijk is veran derd door de wijzigingen die mevrouw Wessel heeft aange bracht na kritiekpunten van de andere partijen alsook van de Raad van State op het oor spronkelijke initiatiefontwerp. Wat het CDA vooral dwars zit is dat de Raad van State bij zijn advies geen rekening heeft kunnen houden met het rapport van de staatscommis sie-Jeuken over het toestaan van euthanasie in zeer strikt omschreven noodsituaties. De Tweede Kamer zal nu begin februari in een uitgebreide commissievergadering het wetsvoorstel behandelen. Daarna komt het op de agenda van de plenaire vergadering, waarna de Eerste Kamer aan bod komt en uiteindelijk de regering het wetsontwerp van de zogenoemde „contrasign" moet voorzien. DEN HAAG „De heren zijn van harte welkom in Nederland, maar wel op voorwaarde dat zij voor dezelfde feiten mogen worden vervolgd als hun mededaders". Landsadvo caat mr. J.L. de Wijckers- looth zei dit gisteren in een kort geding in Den Haag over de hoofdver dachten in de Heineke- n-ontvoeringszaak, Cor van H. en Willem H., te gen de intrekking van het Nederlandse verzoek aan Frankrijk om hun uitleve ring. De raadsman van Van H., mr. M. Moszkowicz sr., noemde dat welkom een misplaatste grap. Hij bespeurde er een neiging in om de verdachten al schul dig te noemen aan de ontvoe ring in november 1983 van A. Heineken en zijn chauffeur A. Doderer. De staat moet zich volgens Moszkowicz neerleg gen bij de uitspraak van de Franse Raad van State en be rusten in uitlevering van de twee wegens het misdrijf schriftelijke bedreiging. Vol gens de landsadvocaat staat Enkele hoofdpersonen in het kort geding van de Heineken-ont- voerders gisteren tegen de staat: Cor van H.'s advocaat mr. Moszkowicz (links) en landsadvocaat mr. De Wijckerslooth. het Nederland vrij af te zien van haar bevoegdheid uitleve ring te vragen. „Zolang Frankrijk niet vindt dat Ne derland het verzoek niet mag intrekken, mag Nederland dat wel intrekken". De advocaten Moszkowicz en I. de Vos vre zen dat de intrekking van het uitleveringsverzoek zal leiden tot een „verkapte uitlevering" van hun cliënten. Er is geen ander land te vinden, zonder uitleveringsverdrag met Ne derland, dat de twee wil toela-* ten zonder geldige papieren. De Wijckerslooth vond dat veel bezwaren gemaakt moe ten worden in de strafzaak zelf, niet in een kort geding. Uitspraak volgt op maandag 23 december. Seksistische studenten mogen terug naar VU AMSTERDAM Drie stu denten die in juni van dit jaar vanwege seksuele intimidaties en wangedrag tegenover vrou welijke collega's van de Vrije Universiteit (VU) zijn verwij derd, kunnen daar toch weer terugkeren. Voor hun toegang tot de universiteit gelden wel beperkende voorwaarden, zo dat vrouwelijke studenten niet voor herhaling hoeven te vre- nadat het College van Geschil len, het hoogste beroepsorgaan aan de VU, het besluit tot wegsturen van de studenten had vernietigd. Het College van Geschillen meent dat de drie studenten terecht van wangedrag zijn beschuldigd maar vindt de weigering hen in te schrijven een te zware straf. Het is nog niet bekend hoe de beperkende voorwaarden er in de praktijk zullen uitzien: of de studenten bij voorbeeld normaal college zullen kunnen lopen en evenmin of zij al dan niet toegang tot de kantine zullen hebben. Overigens waren de drie stu denten al in de gelegenheid gesteld hun studie in Leiden voort te zetten. Het bestuur van de Leidse universiteit had laten weten geen aanleiding te zien de drie aan deze universi teit te weigeren. De toelating leidde tot protesten van groe peringen in de universiteits raad. 'fi I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Vredeling ALs ik prins Bernhard was zou ik me door de uitlating van „kameraad" Vredeling, die de prins een typische mof noemde, zeer vereerd voelen. Stel je voor dat hij de prins een typische Hollander had genoemd! Afschuwelijk ge woon. Een „typische Hollan der" bezit immers kennelijk de volgende eigenschappen: onbeschoft, onbehouwen, on beschaafd en onopgevoed. Ge lukkig dus dat Vredeling de prins vergelijkt met een mof, een type dat kennelijk goed gemanierd en welopgevoed is. Het compliment komt nog net op tijd voor Kerstmis. Regina Stanger, DEN HAAG. Vredeling (2) Oud-minister Vredeling heeft met zijn grove en beledigende uitspraken niet alleen het ko ninklijk huis beledigd, maar ook een groot deel van de be volking, de meer dan tachtig procent koningsgezinden. De „typisch mof", zoals Vredeling prins Bernhard noemt, heeft in oorlogstijd meer voor ons land gedaan dan vele volbloed Nederlanders. Schandalig! Oranjever. Prinses Juliana, P. de Jong, voorzitter, DEN HAAG. de Synodevoorzitter Na het verdwijnen var heer v.d. Heuvel als rode zitter van de Hervormde Sy node wil de nieuwe voorzitter, ds. H. Huting, kennelijk de zelfde kwalificatie verwerven. Deze dominee wil het gewa pend verzet in Zuid-Afrika met kerkegeld steunen wan neer dit volgens hem nodig is. Waarom niet meer aandacht voor de verzetstrijders in Af ghanistan, tegen het commu nistische geweld en tegen de Russische vrijheidsberoving? De Hervormde Synode volgt een eenzijdige politiek dat ver deeldheid zaait in eigen kerk. P. de Jong, DEN HAAG. AMSTERDAM De offi cier van justitie G. de Vries heeft gisteren voor de rechtbank in Amster dam tien jaar gevangenis straf geëist tegen de 31-ja rige M.B. die van afper sing van de Bijenkorf wordt verdacht. Zij achtte de afpersing bewezen, evenals de andere feiten waarvoor B. terecht stond: gijzeling, een poging tot moord en vervalsing van giro-betaalkaarten. Kort voordat B. in oktober van dit jaar de Bijenkorf twee miljoen gulden probeerde af te persen, werd hij ook door de Amsterdamse rechtbank al veroordeeld tot twee jaar cel wegens een soortgelijk feit bij hetzelfde bedrijf. Deze door zichtige tweede poging waagde hij om „eindelijk in de cel te belanden". Die behoefte achter de tralies te worden gestopt was voortgekomen uit de schietpartij waarbij B. op 9 fe bruari een man eerst gijzelde en vervolgens door het hoofd schoot. Uit een eerdere verkla ring van B. bleek dat hij de man per ongeluk had geraakt. „Het schot was bedoeld als in timidatie". Tijdens de behan deling van de zaak, donder dag, zei hij niets omdat hij de officier hierover niet ontvan kelijk achtte. iMSTELVEEN De Ziekenfondsraad van de verzekering dekt en daarom zou g. Kofc 1 staatssecretaris Van der Reijden die verhoogd moeten worden tot 186 gul- --- den per maand. De ziekenfondsen hebben aangeboden het verschil tussen de huidige en de verhoogde premie uit hun reserves bij te passen. Overigens is de voorgestelde premieverhoging per 1 januari technisch h Volksgezondheid) adviseren de premies -ierbla oor ^et vrijwillige ziekenfonds tot 1 april ïidnag ^6 niet te verhogen, maar op gemiddeld 65 gulden per maand te handhaven. Van ler Reijden wil dat deze premie de kosten ïgbeki ijd pi lseldei i alaconcert ter etBzoi :re van Willy Uberti ze AMSTERDAM Als eerbe- februari aar overleden zanger Willy augui dberti, wordt op 22 februari het Amsterdamse theater -arré een groot gala-concert al niet meer mogelijk en wordt de vrijwil lige verzekering waarschijnlijk op 1 april opgeheven. Het aangekondigde advies van de Zieken fondsraad over de meeverzekering van samenwonende partners is uigesteld tot maart 1986. gehouden. Tal van artiesten zullen belangeloos meewerken aan dit concert. De opbrengst is bestemd voor het McDo- nalds-huis, waar ouders van patiëntjes van het Emma Kin derziekenhuis in Amsterdam kunnen overnachten. Het is ook de bedoeling dat in of bij de Westertoren als hommage aan Alberti een plaquette wordt aangebracht. De toren is door Alberti vaak bezongen. Lubbers: meer EG-geld voor technologie DEN HAAG Minister-president Lubbers vindt dat de Euro pese Gemeenschap veel meer geld moet gaan steken in techno logische onderzoeksprogramma's. De Nederlandse regering zal daar bij de Europese bondgenoten op aandringen, als ons land in de eerste helft van het komende jaar voorzitter zal zijn van de EG-ministerraad. Daarnaast moet de samenwerking op techno logisch gebied worden verbreed. Gebeurt dat niet, dan dreigt er voor Europa een niet in te halen achterstand ten opzichte van de Verenigde Staten en Japan. Dit betoogde premier Lubbers giste ren op een symposium over „Nieuwe Technologie", georgani seerd door de Nederlandse Vereniging voor Management (NIVE) en de Stichting Maatschappij en Onderneming (SMO). AMSTERDAM De pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft de Rijksrecherche opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar handelingen van observa tieteams van de Rijkspoli tie. Met name wordt on derzocht of deze teams post mochten „hengelen" uit de brievenbus van Ra dio Stad Amsterdam, al dus de woordvoerder van de rijkspolitie, A. Geelof. Geelof geeft toe dat dit inder daad is gebeurd: „Daar hoeven wij niet omheen te draaien". De vraag is volgens Geelof al leen of het observatieteam strafbaar handelde. De Rijks recherche gaat dat nu contro leren. Dat onderzoek kan wel even duren, zo verwacht Geel of. Het onderzoek door de rijksre cherche is een gevolg van de nachtelijke inbraak in het af gelopen weekeinde door de ac tiegroep Stille(n) nacht, heilige vracht in de observatiepost West II van de RP aan het Nieuwe Meer in Amsterdam. De actievoerders namen dos siers en andere papieren mee. Het actieblad Bluf toonde gis teren onder andere knipsels van observatieverslagen. Uit een van deze knipsels blijkt de observatie van Stad Radio Amsterdam. Geelof erkent de echtheid van deze knipsels. De door de actievoerders meege nomen codes, telefoonnum mers etcetera zijn bovendien in de eerste dagen na de in braak gewijzigd. t FRIEMELS Laat gstaa gaat «e Tvcg Nier _eN QATWIMDIE AL o HELE Hiomc AAW Tikrn £jw UUISUERK Zit! vruc* j n®F- is At OIETMD A(, 6e2IC, MET ufcRtAlVGtiBr VOOR J ZIKIVEXKljfc- -. S DEN HAAG De 22 Katwijkse kabeljauwvis sers hebben het kort ge ding dat ze voor de presi dent van de Haagse recht bank tegen staatssecreta ris Ploeg (Visserij) hadden aangespannen gisteren verloren. De vissers had den om opheffing van het voor hen geldende vangst- verbod van 22 november gevraagd, omdat zij hun groepsquotum van 4949 ton kabeljauw nog niet hebben opgevist. Mr. M. Wijnholt zei in zijn vonnis dat de documenthou ders terecht gegriefd, maar dat het vangstverbod niet kan worden opgeheven, omdat het EG-quotum voor Nederland nu eenmaal vol is. Staatssecretaris Ploeg (Visserij) moet zo snel mogelijk een zo danig systeem voor de visserij opzetten dat vissers en groe pen vissers de aan hen toege wezen vangsthoeveelheden (quota) kunnen opvissen. Zij moeten niet tot het stoppen van vissen worden gedwongen omdat anderen te veel hebben gevist. Deze wens heeft de Ka mer gisteravond uitgesproken door het aannemen van een voorstel-Konings (PvdA). Te gen stemden VVD en Jan maat. In de motie staat dat Ploeg de garantie dat quota kunnen worden opgevist moet waarmaken door een betere registratie van vangsten en een betere controle daarop. Ploeg verzette zich tegen de motie. Volgens hem zijn geen absolute garanties te geven. Voor hem geldt slechts dat het nationale quotum vol zit. Ploeg zei dat de wens van de Kamer alleen uitvoerbaar is als er op ieder schip een poli tieagent meegaat

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3