iNederland mag Gangesproiect uitvoeren In vervoering door aan saaiheid grenzende eenvoud Moskouse elite zet bloemetjes buiten in Parijse nach telub ühultz kwaad op Belgrado CcidócSomant Noors verbod op vervoer van olie naar Z - Afrika MIT-KROES VERWACHT MILJARDENORDERS UIT INDIA: Belgische politie rekent op wraak van CCC UITENLAND\ KUNST WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 PAGINA 7 p deze laar ?reldkai elen st eel oostenrijkers ii illen nieuwe hitler rvaring Idkampi •lijk te liurlijk het ENEN Dit weekeinde was het weer raak: Wenen werd een aanslag gepleegd op een ge- uw naast een cultureel centrum van de joodse ineenschap in Wenen. Waarnemers beschou- »n de aanslag als bewijs voor het heimwee tijd. De in Oostenrijk geboren nda in noeder n deze Neder] rekenen Dordn ïnschai len. „II de tijd worstfTg, het pov et kniel r lölf Hitler blijkt nog steeds bewonderaars te bben in het land waar de ideologie van het kenkruis anno 1985 nog veel werfkracht eft. Dit voorjaar werd een onthullende opinie- iling gepubliceerd; 18 procent van de geën- eteerden zou „het geen slecht idee vinden als ?en nieuwe Hitier kwam". Een latent antise- isme ligt diep verankerd in het volk. Uit een lere studie kwam naar voren dat 85% van de itenrijkers vooroordelen jegens de joden estert. Ook mogen er op de scholen nazi- idjes worden uitgedeeld. OSLO - De Noorse rege ring heeft een pakket sanctiemaatregelen tegen Zuid-Afrika voorgesteld, waarvan een verbod op de levering van Noorse ruwe olie en het aanvoeren van olie door onder Noorse vlag varende schepen de belangrijkste zijn. Volgens officiële gegevens vervoe ren deze schepen veertig procent van ae Zuidafri kaanse olie-import. Andere maatregelen zijn een verbod op de invoer in Noor wegen van Zuidafrikaanse tuinbouwprodukten. De re gering in Zweden heeft gis teren al tot een dergelijk verbod besloten. De beide landen willen niet zo ver gaan als Denemarken dat vo rige week een totaal verbod op alle handel met Zuid- Afrika afkondigde. In Zuid-Afrika dreigt een groot conflict te ontstaan wanneer de regering-Botha het district Moutse over draagt aan het thuisland Kwandebele, dat binnenkort een beperkte mate van onaf hankelijkheid krijgt. De 120.000 bewoners van Moutse vrezen bloedige bostingen met de bewoners van Kwan debele vanwege stammen- verschillen, die zich onder meer uiten in het spreken van een andere taal en van wege het verliezen van de Zuidafrikaanse nationaliteit. De rellen en protestbijeen komsten gaan nog onvermin derd voort: in het busstation van een zwarte woonwijk in Durban ontplofte een kleef- mijn, in Soweto wierpen mi litante jongeren barricaden op en opende de politie het vuur op brandstichters. Of daarbij doden zijn gevallen is niet bekend. En 21-jarige zwarte jongen werd ver brand, omdat hij tegen de wil van de organisatoren van „Zwarte Kerst" een feest vierde. Militante jongeren doodden de man, omdat zij menen dat het geen pas geeft, feest te vieren in een tijd dat de politie bij hard op treden inmiddels duizend mensen heeft doodgeschoten. Basken staken na dood „terrorist" PAMPLONA Baskische nationa listische en linkse politieke partijen hebben voor vandaag in twee noor delijke Spaanse provincies opgeroe pen tot een algemene staking. Zij willen opheldering over de dood van een vermeende Baskische terrorist. Het stoffelijk overschot van de 32-ja- rige activist Mikel Zabaltza, die drie weken geleden verdween nadat hij door de Guardia Civil was opgepakt, werd zondag gevonden in een rivier. De Guardia Civil zegt dat hij is ont snapt. Familie en vrienden van Za baltza stellen echter dat hij door de paramilitaire politie is gefolterd en vermoord. Vredeskaravaan niet welkom in Honduras TEGUCIGALPA Een groep van 300 buitenlanders, die bezig is aan een „vredestocht" door Centraal-Amerika, is niet welkom in Honduras. De groep, die eerder al vijandig was ont vangen in Costa Rica en dit land vroegtijdig verliet, is wel hartelijk ontvangen in Nicaragua. De vredes karavaan, waaraan mensen uit twaalf landen meedoen, is vorige week in Panama begonnen aan een tocht door heel Centraal-Amerika die in januari eindigt in Mexico-stad. De Ameri kaanse acteur Martin Sheen, de Britse filmster Julie Christie, de Westduitse schrijver Gtlnter Grass en de Ameri kaanse dominee Jessie Jackson zullen een deel van de mars meelopen. deadlifi rukken blijf ik in voor IIJSWI JL HERir ^LHI De laatste handtekenin- diase hoofdstad Delhi, waar zij deze n zijn geplaatst: Nederland kan op week besprekingen voert met pre- anuari van start gaan met het om- mier Gandhi en ministers uit zijn ngrijke Ganges-project. Dat heeft kabinet, inister Smit-Kroes van verkeer en aterstaat gisteren gezegd in de In- Minister Smit verwacht dat er voor het Nederlandse bedrijfsleven ongekende r gelijkheden uit dit miljardenwerk gaan voortvloeien. In januari begint het voor bereidende ingenieurswerk. Daarnaast krijgt het Nederlandse bedrijfsleven de kans om joint ventures (samenwerkingen) met Indiase ondernemingen aan te gaan. De Indiase regering heeft voorlopig geko- nagenoeg geheel bevaarbaar maken i zen voor een project tussen de steden Pat- karwei dat generaties zal duren, na en Allahabad, duizend kilometer Behalve gespecialiseerde scheepsbouw zal stroomopwaarts van Calcutta. Het zal on- er aan de Ganges ook behoefte ontstaan geveer tien jaar duren voordat het nu ver- aan havens met de daarbij behorende zande traject bevaarbaar is voor modern voorzieningen, elektriciteitscentrales en scheepvaartverkeer. De Ganges geheel of milieutechnologie. Nederland heeft in middels zestig miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een aantal waterzuiverings projecten in de steden langs de Ganges. In de rivier wordt namelijk veel afval (-wa ter) geloosd, terwijl miljoenen omwonen den het water ook als drink- en waswater gebruiken. IOSKOU Het wordt „de teste nachtclub ten westen n Tokio" genoemd, maar moet wel bij gezegd wor- len dat er in deze buurt na- uurlijk niet bijster veel con- urrentie is. Ergens in de vitenwijken van Moskou, >er buiten de geijkte toeris- enroutes. staat het nieuwe, luurogende Soyoez (Vak- tond) hotel, compleet met en enorm restaurant en een edurfde, oogverblindende how, die niet zou misstaan het Parijse nachtleven. De Soyoez is de Moulin Rou ge van de Moskovieten. Het heel andere klasse dan de In tourist hotels, die er ingesteld zijn zoveel mo gelijk harde valuta uit de akken van westerse toeris- te kloppen. Bij de wester- ingen die in Moskou wonen de Soyoez niet bekend, en zij ze ingelicht zijn door ïussische vrienden, die in iet Russische nachtleven in gewijd zijn. Dit is de plaats iar de Moskouse elite naar gaat om de zinnen te ver- etten. Onder het publiek be- 'inden zich voormalige dan- ers en danseressen van het hlshoi-ballet, de zonen en iochters van topfunctionaris- Kremlin en de zijden overhemd vandaan. De vrouw naast hem is wer kelijk overladen met dia manten. Ze heeft moeite haar pols recht te houden onder het gewicht van haar arm banden. Op een complimen tje over haar avondjurk ant woordt ze luchtig: „Ach, hij komt uit Parijs. Ze maken ze daar zo knap". De tafels be zwijken bijna onder de enor me hoeveelheden kaviaar, gerookte zalm, steur, rosbief en ham in gelei. De nieuwe anti-alcohol campagne lijkt hier weinig gehoor te vinden: met een hoog tempo worden flessen Russische champagne, vodka en Armeense cognac :ou. Ergens aan een tafel zit een mmponist van populaire martlappen, even verderop een gladde restauranteige naar uit Armenië. Een mas sief gouden Cartier-horloge kruipt pf en toe onder de on- erispelijke manchet van zijn Om half negen 's avonds be gint de showT De eerste dan sers paraderen langzaam de vloer op: langbenige blondi nes met traditionele Russi sche hoofdtooi, gekleed in bonte, minimale lapjes stof. Na hen komen de Armeense danseressen, donkerogige schoonheden, die met hun sluierachtige rokken en wei nig verhullende bovenstukjes doen denken aan oosterse buikdanseressen. Hun part ners dragen slechts een zéér nauwsluitende zwarte maillot en worden door de dames uit het publiek goedkeurend be keken. Er wordt uitstekend gedanst, suggestief maar bij zonder gracieus. Daarna ko men de middeleeuwse acro baten, compleet met dansen de beer, romantische liefdes liedjes, lawaaiige koorzang, een toverkat en een magni fieke, langharige blondine in een gouden bodystocking. „Je had achttien maanden eerder moeten komen", zegt iemand tegen me wanneer het applaus verstomd is. „Nu is alles heel puriteins gewor den. Toen leken de kostuums echt regelrecht uit Parijs te komen, de dansen waren veel opwindender. Er zaten politieagenten buiten dienst in het publiek". Na de show wordt er gedanst 3p opgepepte Sovjet-melo- ieën en de muziek van Mi chael Jackson, U-2 en Bruce Springsteen. Net als in elke louche nachtclub ter wereld is ook hier de dansvloer ge vuld met middelbare heren, die met knappe jonge meisjes dansen, en schitterend gekle de maar verder onopvallende oudere dames, die een goedo gende jongeman als partner hebben. Een miljonair uit Moskou had me over de Soyoez ver teld. Hij heeft zijn fortuin ge maakt met het kopiëren van de nieuwste westerse muziek op cassettebandjes, die hij voorziet van buitengewoon goed nagemaakte labels. Ik zocht hem tussen de vele gas ten, maar hij zat noch bij de luidruchtige trouwpartij, noch aan de tafel met de Li bische diplomaten en de knappe Russische dames, noch aan de andere tafels, waar Russische bezoekers voor ongeveer honderd gul den de avond van hun leven hadden. Wat de werkelijke prijs is die deze bezoekers moeten betalen, of aan welke touwtjes er getrokken moet worden om hier een tafel te kunnen reserveren, is weer een heel andere vraag. MARTIN WALKER Copyright The Guardian IELGRADO De Amerikaanse minister buitenlandse zaken, George Shultz, is isteren fel uitgevallen tegen de Joegoslavi- che minister van buitenlandse zaken Dizda- evic. Aanleiding was het besluit van de Joe- oslavische regering, om de vermeende .orga- lisator van de kaping van het Italiaanse ruiseschip Achille Lauro, Mohamed Abbas, Tijuit te laten gaan. Op een gezamenlijke •ersconferentie ter afsluiting van het een daagse bezoek van Shultz verdedigde zijn Joegoslavische ambtsgenoot dat besluit. Een roodaangelopen Shultz sloeg daarop met zijn vuist op de tafel en zei: „Het kapen van het Italiaanse schip, het vermoorden van een Amerikaanse passagier, het kwellen en vast houden van een aantal andere Amerikanen is verkeerd en de internationale gemeen schap moet hieraan iets doen. Er mag geen schuilplaats voor terroristen zijn'. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR I H63) „Alvorens wij tot zaken komen, zul je me toch één ding eerst duidelijk moeten maken. Verholen," zei doctor Polnyck. „Hoe heb jij me die kunst precies geflikt, jij sluwe zoon van een Jlfslang?" „Welke kunst?" vroeg de smid ar- ïeloos. - „Jij begrijpt héél goed wat ik bedoel, mijn beste," sneed Polnyck's ijskoude stem 'door het vertrek. „Toen we met de onderzeeër Smeerden te Boecograd, was de kist van Sjeems Pond léég!" „Precies," grijnsde de smid kwaadaardig. „En jij stond mooi voor Piet Snot! De ouwe president smeet jou een handvol 'forse dreigementen naar je hoofd en zei, dat-ie 'deze belediging niet gauw vergeten zou. Maar *maak je niet ongerust, ouwe jongen. De presi- 1 dent zit veilig opgeborgen en jij kunt rustig Ko ning worden." -- „Ik vroeg je wat je met Sjeems ond deed," drong Polnyck aan. „O.... niks •ljzonders," lachte de gewiekste smid luid. „Ik bevrijdde hem en wierp hem op het juiste mo ment overboord. Eilaas.., ik vergat hem te ver lossen van zijn handboeien, zodat hij moeilijk zwemmen kon. Ik had geen pottekijkers nodig bij mijn plan, voel je wel? Die twee miljoen dnycs verdien ik liever zelf. Ik had geen zin ze te delen met ene meneer 0091" „Verholen, jij bent een nog valser stuk schoelje dan ik dacht," antwoordde de eerzuchtige diplomaat. „Daarom zal Ik je nu op gepaste wijze je verra dersloon gaan betalen...." -- De schurk opende zijn koffertje, maar in plaats van geld graaide hij er bliksemsnel een revolver uit. Meteen klonk er een schot..., en laat het nu de heer Polnyck zijn, die „AU!" riep. Het was immers Sjeems Pond, die achter de gordijnen vandaan gesprongen was en met een welgemikt schot de geladen re volver uit Polnyck's hand geschoten had VEEL ACTIVITEITEN IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM Sol LeWitts „Serial Project nr. 1", te zien In het Gemeentemu seum. Haagt Gemeentemuseum, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 13- 17 uur. „Design (z)onder dak", tot 27 januari. „Sol LeWitt en andere aanwinsten Moderne Kunst", tot 27 DEN HAAG Het Haags Gemeentemuseum ontplooit in de maand december vele activiteiten. Bij binnen komst wordt het publiek onmiddellijk geconfronteerd met. de actie „Design (z)onder dak". Dit statement brengt het state ment van Documenta 7, dat Weiner op de gevel van het Fridericianum te Kassei aan- Op houten kisten zijn de meest bracht, in herinnering: „veel uiteenlopende voorwerpen uit- kleurige dingen naast elkaar In de ruime entreehal is op provocerende wijze een klein gedeelte van de design-collec tie uit de 20e 0i fruitschaal uit jaren vijftig, vazen en schalen dingen". De betekenis dringt van Hans Appenzeller uit Pas langzaam door. 1981, een fauteuil uit 1898 van K. P. C. de Bazel, een electri- sche waterketel uit de jaren dertig, een pianolamp van Gis pen uit 1928 en rond al deze voorwerpen zijn ijzeren hek ken geplaatst om de noodkreet nog eens te accentueren. De reacties van het publiek zijn zeer verschillend. Ieder een herkent wel iets uit zijn eigen interieur of uit dat uit zijn jeugd, waardoor men af wijzend reageert („dat hebben we thuis ook, moet een mu seum dat verzamelen?") of juist enthousiast raakt. De af deling moderne toegepaste kunst hoopt vooral op het en thousiasme van bedrijven, waardoor het geld voor een permane.xte opstelling bijeen gebracht kan worden. In de hal is op de balustrade van de erezaal een tekst van de conceptuele kunstenaar La wrence Weiner aangebracht. Dit werk, tegenover het witte reliëf van Konijnenburg uit 1935, kwam tot stand in het kader van het Berlage-project. Op twee horizontale metalen platen in de kleuren grijs en geel staat de volgende zin in het Engels en Nederlands „een voorwerp afhankelijk van een ander voorwerp om zelfstan dig te functioneren". Pronkstuk Hoewel de pas geopende ten toonstelling over de School van Barbizon de moeite waard is, kunt u ook doorlopen naar de nieuwe vleugel waar tijde lijk een pronkstuk van het museum is opgesteld. Midden in een grote witte zaal staat een wit aluminium object van de eveneens conceptuele kun stenaar Sol LeWitt, „Serial Project No. 1, 1966, Set B" met de afmetingen 2,30 x 8,30 x 8,30 meter. De basisvormen, het vierkant en de kubus, zijn zo geordend dat in elke rij drie verschillende en drie gelijke delen te zien zijn. Wat er visueei gebeurt is zo helder als glas en juist door die logica word je op den duur in vervoering gebracht. Eenvoud grenzend aan saaiheid wordt bij het langdurig aanschouwen overwonnen en je raakt gefas cineerd door de vele variaties die mogelijk zijn. Onder ver schillende hoeken verandert het beeld en daarom is het es sentieel dat het object de ruim te krijgt. Sol LeWitt stelde in de jaren zestig 35 uitspraken over conceptuele kunst op, waarvan de eerste luidde: „Conceptuele kunstenaars zijn eerder mystici dan rationalis ten. Zij trekken conclusies die de logica niet kan verantwoor den". Een eveneens interessant as- pekt van zijn houding ten op zichte van het kunstwerk is dat hij ideeën als kunstwerken beschouwt en dat zij niet nood zakelijkerwijze -geconcreti seerd hoeven te worden. „Se rial Project No. 1" bestond lan ge tijd alleen als maquette en pas in 1985 werd „Set B" op ware schaal uitgevoerd. Het geld en de energie die het Ge meentemuseum hierin stak, vond zijn rechtvaardiging in het feit dat de nadruk van het verzamelbeleid op geome- trisch-abstracte kunst ligt. Verwonderlijk In de zaal ernaast hangen een aantal schilderijen die het Ge meentemuseum in 1984 en 1985 aankocht en het is daar om des te opmerkelijker dat er in de keuze van deze werken bijna niets van die beleidslijn is terug te vinden. Zoals te verwachten was werden er vier schilderijen van Nancy Haynes aangekocht en een groot doek van de Zwitser Helmut Federle, die onlangs een tentoonstelling in het mu seum had. Deze werken, sa men met een schilderij van.de Deen Per Arnoldi, bevestigen het vermoeden dat vooral de romantische kunstenaars in de geometrisch-abstracte richting de aandacht krijgen. De expressieve penseelvoering waardoor schilderachtige kleurvelden ontstaan zijn soms wel erg op de esthetiek ge richt. Geen strenge systema tiek, maar schilderijen die voornamelijk op intuïtieve gronden gemaakt zijn en eer der bij de lyrische en expres sionistische schilderkunst on der te brengen zijn. Bijna een jaar geleden werd er door het museum een tekst gepubli ceerd waarin het onderscheid Ratio en Romantiek gehan teerd werd. Daarin werd uit eengezet dat, hoewel het actu ele museumcircuit doorgesla gen was naar de Romantiek, met haar enthousiasme voor de nieuwe wilde schilder kunst, het Haags Gemeente- de i de Ratio werd gedreven. De Mon- driaan-collectie diende als uit gangspunt bij de beslissing om zich te concentreren op de ge ometrisch-abstracte kunst. Afgezien van Sol LeWitt, Carl Andre en Donald Judd lijkl het muséum toch hevig geïnte resseerd te zijn in de Roman tiek. Hoe zijn schilderijen van Alphons Freymuth, René Da niels, Willem Goedegebuure, Martin Rous, John van 't Slot of Karei Appel anders te ver- GBATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KFANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De arrestatie van Pierre Carette en drie anderen, die ervan ver dacht worden lid te zijn van de terreurorganisatie CCC, is door de Belgische minister van justitie Jean Gol „een duidelijke stap voorwaarts in de strijd te gen het terrorisme" ge noemd. De Belgische justitie veron derstelt dat de CCC welis waar een gevoelige slag is toegebracht, maar zegt aan wijzingen te hebben dat het restant van de terreurgroep represaille-acties voorbe reidt. In verband hiermee zijn gisteren de rijkswacht en andere politiekorpsen in Bel gië in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Bij huiszoekingen die vorige nacht en gisteren werden ge daan in Namen, Charleroi en Brussel, heeft men op enkele plekken valse papieren en kladjes voor nieuwe CCC-pamfletten gevonden. In wat minister Gol „het sa- menzweerdershol" in Char leroi noemde, een herenhuis waar twee van de verdach ten woonden, werden docu menten gevonden die ver band houden met reeds ge pleegde en geplande aansla gen. Ondanks die aanwijzin gen bevat de eerste aan klacht tegen de vier geen en kele verwijziging naar con crete CCC-aanslagen. Het viertal wordt bendevorming, verboden wapenbezit en het bezit van valse papieren ten laste gelegd. Volgens minis ter Gol zitten nu in totaal vijf mensen, verdacht van „bendevorming met misdadi ge opzet", achter slot en grendel. De vijfde is de 40-ja- rige Chantal Paternostre, een psychologe die al vier maan den in voorarrest zit, nadat zij gearresteerd werd wegens haar rol in de militante Franse groep Action Directe. Tot dusver heeft zij geen en kele bekentenis gedaan. Ook de vier in Namen gearres teerden hebben tot nu toe ge zwegen. Zij worden morgen voorgeleid. Tot die tijd mo gen zij geen contact hebben met een advocaat. Minister Gol legde er giste ren tijdens een persconferen- tie de nadruk op, dat de aan houding van het viertal geen toevalstreffer was, maar be ruste op langdurig en gede gen speurwerk. Volgens Gol, die eerder dit jaar heftig be kritiseerd werd wegens het uitblijven van succes in de strijd tegen het terrorisme, mag het resultaat van het in tensieve politie-onderzoek niet te laag worden aangesla gen. „Ruim een jaar nadat het fenomeen terrorisme zijn intrede deed in België heb ben we vijf personen in han den. Vergeleken met de gro te landen om ons heen, die over veel meer middelen be schikken om het terrorisme te bestrijden, is dat een niet te verwaarlozen resultaat".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7