Een vaste hoge rente en uw rente-opbrengst vooraf? Politiek Den Haag zwaar geschokt door Vredeling Als we hier blijven wordt het vechten Machtswoord van Kamer bij debat over ziektekosten PASPOORT VIA GEMEENTE GOEDKOPER WD-studie: Bij stakingsrecht positie van ambtenaar afzwakken DEN UYL: „ONNODIG GRIEVEND" "^CHAUFFEURS: ra KONINKLIJK HUIS geld en goede raad INA2 BINNENLAND CcidócSouoatvt woensdag 18 december 1985 pagina 3 brinkman is )os over jntzien van Niderwijs bij f^Jlezuiniging riend i ek eeo (Van onze j i parlementaire redactie) nntfEN haag Minister on rinkman (wvc) heeft een iar*-8 «ze brief gestuurd aan p 1Jg jn collega's in het kabi- iet, waarin hij protesteert egen plannen van pre ien a* «er Lubbers om in de Icchts j omende vijftien jaar fors die ui e bezuinigen op de be verige ardenzorg en de volks- •he stal ezondheid. n. Daa las wh rinkman is er met name waad om dat zijn departe- lent veel meer zou moeten ileveren dan het ministerie e minis an onderwijs en wetenschap met h en. tgenoo üj vindt dit onrechtvaardig versch mc*at ^et aantai ouderen in e maatschappij almaar toe- H leemt en het aantal jongeren «oew |ist vermi dert. Lubbers gaat ha r echter van uit dat de kosten gezie roor het onderwijs niet even- regél ii edig zullen dalen met de ver- nadering van het leerlinge- laanbod. De premier acht het erstandiger wat meer op WC en ook op Sociale Zaken er gee f bezuinigen omdat het toene- rekke nend aantal „gebruikers" in "e secloren de kosten sterk 1 imhoog zullen jagen, waar- liswaa (oor bijvoorbeeld de bejaar- aar dl lenzorg over een jaar of vijf- ar sen ien onbetaalbaar dreigt te ais h norden. nt met 'ver'êens 's er voorlopig nog ;een definitieve kabinetsbe- lissing over deze kwestie te Kerwachten. Een werkgroep erd ali'an ambtenaren uit verschil- Curoca en<^e m'n'ster'es beeft een se- Y p rie voorstellen aan het kabinet over mogelijke toe man", [omstige bezuinigingen met iet oog op de vergrijzing. Lub- iers heeft daar zelf onlangs een aantal alternatieven aan he oegevoegd. Eén daarvan is de ver foor Brinkman aangevochten dc Kariant. Pri Volgend jaar dertig harttransplantaties AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad f;aat ervan uit dat volgend jaar in Neder- and 30 harttransplantaties zullen worden uitgevoerd: 20 in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam (in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein) en 10 in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (in samenwerking met het Academisch Zie kenhuis Groningen). Dit blijkt uit een voorstel van de commissie verstrekkingen van de raad. Volgens de laatste gegevens van eind oktober waren er 8 trans plantaties uitgevoerd, 7 in Rotterdam en 1 in Utrecht. Het ziet er volgens de Zieken fondsraad naar uit dat het voorgenomen programma van 10 harttransplantaties in 1985 wordt gehaald. Van der Spek blijft voorlopig in Kamer DEN HAAG De voormalige PSP- fractieleider Fred van der Spek, die zaterdag aankon digde uit zijn partij te zullen stappen, blijft voorlopig zijn kamerzetel nog be zetten. Hij zal pas op 21 januari, na het kerstreces van de Tweede Kamer, meedelen of hij al dan niet als onaf hankelijk parle mentariër werk zaam blijft. PSP- vertegenwoordig- ster Andrée van Es, die nu als frac tieleider optreedt, zei gisteren echter te verwachten dat Van der Spek zijn zetel zal opgeven. „Kamerzetels ho ren principieel, po litiek en moreel toe aan partijen en niet aan personen", al dus Andrée van Es in een verklaring die zij in de Kamer Andrée van Es aflegde. Zij herin- bok altijd die me- nerde eraan dat njng was toege- Van der Spek zelf daan. DEN HAAG Als ambtena ren volwaardig stakingsrecht krijgen moet daar tegenover staan dat hun ijzersterke ont slagbescherming wordt afge zwakt. Dat is een van de con clusies uit een vanmiddag ge publiceerd rapport van de Tel- derstichting, het wetenschap pelijk instituut van de VVD. Het rapport is vanmiddag aan geboden aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Als mogelijke afzwakking van de positie van ambtenaren bij invoering van stakingsrecht noemt de commissie het uit sluiten van bepaalde groepen ambtenaren vanwege ernstige veiligheidsrisiko's. Daartoe zouden snel wettelijke maatre gelen moeten worden geno men. De samenstellers van het rapport, onder wie ex-minis ter, thans VVD-senator mr. Geertsema, vinden overigens dat de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaar eenzijdig door de overheid vastgesteld moeten blijven worden. Deze constructie is juridisch juist omdat ambtenaren ten behoe ve van ons allen functioneren, door ons allen betaald en ge controleerd worden. Het over leg met de ambtenarenbonden en het bestaan van een advies- en arbitragecommissie waar aan geschillen kunnen worden voorgelegd, bieden voldoende mogelijkheden om als de wil daartoe aanwezig is tot over eenstemming te komen, aldus het VVD-rannort (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG PvdA-lei- der Den Uyl betreurt de uitlatingen van oud-mi nister Vredeling in het weekblad HP „ten zeer ste". „Daargelaten of de uitspraken een correct beeld geven van de gebeurtenissen, betekenen ze een schending van vertrou welijkheid op een onnodig grievende manier, die boven dien in strijd is met een te respecteren constitutionele traditie", aldus Den Uyl giste ren in een communiqué. Ook andere fracties toonden zich geschokt en sommige ook kwaad door hetgeen de nu 61- jarige ir. Henk Vredeling, mi nister van defensie in het ka binet-Den Uyl, gezegd heeft. Daarbij gaat het vooral over opmerkingen over de voor malige koningin Juliana en haar echtgenoot prins Bern- hard. Vredeling voert Juliana op als „moe", die in 1973 na mens haar man „huilend" via de ministerstelefoon smeekt of een militaire parade alsje blieft mag doorgaan. Prins Bernhard wordt afgeschilderd als een „typische mof", omdat hij onmiddellijk „gehoor zaamt" als Vredeling hem erop wijst dat hij een meerde re tegenover zich heeft. De VVD noemde deze tekst „te benedenmaats voor woor den". Vandaar dat de libera len geen behoefte hebben aan een uitgebreider commentaar, zo liet een woordvoerder we- Oranje-gezinden overwegen proces ERMELO De Nederlandse Bond van Christelijke Oranje verenigingen is zeer veront waardigd over de uitlatingen van oud-minister Vredeling in de Haagse Post. De voorzitter van de Bond, de heer Graaafs- tal, overweegt ernstig een pro ces tegen Vredeling aan te spannen, maar twijfelt over de haalbaarheid ervan. „Het is misschien precies wat Vrede ling wil, ruchtbaarheid geven aan zijn kwalijke praatjes, zijn enorme beledigingen. Daarin willen wij hem niet steunen. Wij laten nu door juridische deskundigen uitzoeken of een proces haalbaar is en Vrede ling niet te veel in de kaart speelt", aldus Graaafstal. ten. Het CDA drukte zich in soortgelijke bewoordingen uit, maar ging wel inhoudelijk op de zaak in. Van der Sanden, specialist van de fractie wat betreft aangelegenheden van van het Koninklijk Huis, meent dat Vredeling zich met zijn kritiek ook aan het ver keerde adres heeft gericht. „Het behoort het tot het abc van het Nederlandse staats recht dat de koning on schendbaar is en dat de minis ters verantwoordelijk zijn. Vredeling was in die tijd mi nister en was dus als zodanig verantwoordelijk voor konin gin en prins". Volgens Van der Sanden is het voorts een „gulden regel" dat er geen mededelingen worden gedaan over het in terne beraad tussen koningin en kabinet. „Men spreekt im mers ook over het Geheim van Soestdijk en nu over het Geheim van Huis ten Bosch". De CDA-woordvoerder noem de het „een schande" dat Vre deling deze regel doorbroken heeft. D66 had als enige nog wat po sitieve woorden over voor Vredeling. Volgens fractie voorzitter Maarten Engwirda verdient Vredeling, die wel meer boude uitspraken heeft gedaan, in het algemeen res pect voor zijn eerlijkheid. „Maar deze keer is hij echter veel te ver gegaan, zeker te genover mensen die zich niet kunnen verdedigen. Vrede ling spreekt over zichzelf als een gefrustreerd konijn. Ik zou willen zeggen: dit is bij de konijnen af", aldus de D66- (Vervolg van de voorpagina) kH ROTTERDAM Niet zonder enige opluchting n» hebben de tientallen «H» chauffeurs die vanaf zon dagnacht met onderbre kingen met hun vracht wagens op de Van Brie- ïenoordbrug bij Rotter dam bivakkeerden gister avond hun blokkade ,op- [eheven. „Als we hier blijven wordt het vech- ten" aldus één van de chauffeurs. Daarmee doel de hij op de agressie die deze actie op één van Ne derlands -drukste ver keersknooppunten los maakte bij de medeweg gebruikers. Getoeter en gescheld 1 het minste dat hen ten deel viel. Menig automobilist wilde, aldus de chauffeurs, nog wel eens extra hard het gaspedaal indrukken bij het 2* nog overstekende actievoerder. Vlak voor het einde van de ac ties leidde dat nog tot een inci dent. Een automobilist gaf plotseling gas en reed bijna op een groepje mensen in. Een politieman kon daarbij nog juist op tijd worden wegge trokken. De agent noteerde het nummer en is nu op zoek naar de boosdoener. Bij de op luchting kwamen uiteraard ook de teleurstelling en versla genheid en tegelijk bij sommi gen de ongerustheid over hun baan. Een aantal vrachtwa genchauffeurs was de afgelo pen dagen al naar huis gegaan omdat hun werkgevers met ontslag hadden gedreigd. Bij de grensovergang Berg- h-Autoweg had het stopverbod van de acties op geen ongeluk kiger moment kunnen komen: de meeste truckers begonnen net aan een vorstelijke maal tijd boerenkool met worst. De beheerder van het wegrestau rant Ross aan de Nederlandse kant van de grens had, gok kend op een beslissing in het voordeel van de Vervoersbond FNV, dan ook groots inge kocht. Toen de eerste vracht wagenchauffeurs de warmte van het restaurant verlieten om hun auto's na meer dan veertig uur blokkade weer te starten, was één ding voor het keukenpersoneel dan ook overduidelijk: „Dat wordt uit- De heren Van Hengel, Kloosterman, Van den Bergh en Van der Heem van de vervoersbond FNV in druk overleg met advocaat mr. W. Kroft (rechts) vlak voor de uitspraak van de Utrechtse rechtbank inzake de vrachtwagen- blokkades. sluitend boerenkool de ko mende dagen". Begeleid door motorrijders van de politie kwam de lange stoet vrachtauto's voor de grens snel op gang. In groepjes van tien werden de wagens toege laten tot het inklaringsterrein aan Duitse zijde. Een enkeling keerde daar onmiddellijk. „Met dooie bloemen hoef ik nergens aan te komen", aldus een chauffeur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet verbindt zijn politieke lot aan de wetsontwerpen die moeten leiden tot een nieuw stelsel van ziektekostenverzekering. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) sprak gisteren na mens het kabinet het „onaanvaardbaar" uit over po gingen vanuit de Kamer om essentiële onderdelen van de wetsvoorstellen te torpederen. Dit machtswoord was met name bedoeld aan het adres van een kleine minderheid uit het CDA die evenals de linkse oppositie grote moeite heeft met één van de voorstellen, namelijk de op heffing van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. De eveneens voorgestelde opheffing van de fondsverzekering voor bejaarden kan wel op een meerderheid in de Kamer rekenen. Een aantal CDA'ers, onder wie volksgezondheidsdeskundige Lansink. wil echter dat het vrijwillige ziekenfonds voor kleine zelfstandigen en bepaalde categorieën ambtenaren gehandhaafd blijft. In die vrijwillige verzekering „nieuwe stijl" zou dan geëxperimenteerd kunnen worden met variabele polissen, eigen risico's en premie betaling naar draagkracht. Dit zou een eerste stap moeten zijn op weg naar een algemene volksverzekering voor ziektekosten. Staatssecretaris Van der Reijden betoogde dat de alle voorstellen inzake de stelselwijziging onverbrekelijk met elkaar samenhan gen. „Doorbreking van die samenhang is voor het kabinet on aanvaardbaar, ook in de politieke zin van het woord", aldus Van der Reijden. In de loop van het debat werd gisteravond duidelijk dat de stelselwijziging uiteindelijk de steun van het gehele CDA, de VVD en de kleine rechtse partijen zal krijgen. De maatrege len gaan op 1 april in. Van der Reijden wees vrijwel alle wijzigingsvoorstellen vanuit de Kamer af, ook het plan van CDA, PvdA en D66 om alle stu denten tot 30 jaar toe te laten tot het verplichte ziekenfonds. Wel kwam hij tegemoet aan de wens van CDA en oppositie om kleine zelfstandigen met geringe draagkracht een permanente vergoeding te geven voor de hogere premies die zij moeten gaan betalen voor een particuliere ziektekostenpolis. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de staat die financiële compensatie voorlopig maar voor drie jaar zou verlenen. Ook toonde de be windsman zich bereid die vergoeding niet achteraf te betalen, maar onmiddellijk met elke maandelijkse premiebetaling te ver rekenen. Het kabinet ziet volgens de staatssecretaris op dit moment geen enkel heil in een algemene volksverzekering tegen ziektekosten, met name omdat zoiets een te zware belasting zou betekenen voor de schatkist. „Dit wil echter niet zeggen dat die volksverze kering nu geheel van de baan is", aldus Van der Reijden. „In de ideeën van de CDA-fractie zitten waardevolle elementen die in de toekomst zeker weer in discussie zullen komen", aldus de be windsman. Ziekenfondsraad: bijdrage AWBZ gehuwden halveren AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft in een ontwerp-advies voor gesteld de vaste bijdrage os van gehuwden die in een AWBZ-inrichting worden verpleegd (psychiatrisch ziekenhuis, verpleeghuis en dergelijke) en die een thuiswonende partner hebben, te verlagen van tot 90 gulden per maand. De raad blijft erbij dat het c mogelijk is objectieve norm te vinden voor het aanbrengen van verschillen in de „inko mensafhankelijke" bijdragen die verpleegden al naar gelang hun inkomen moeten betalen (maximaal 1.350 per maand) op grond van verschillen in „bestedingsbehoefte". Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft om het advies gevraagd omdat de eerder doorgevoerde versoepe lingen in de eigen bijdrage-re- geling, waarvoor 40 miljoen gulden beschikbaar was, maar 14,2 miljoen gulden blijken te kosten. De Tweede Kamer wil dat de rest van het geld alsnog voor verdere versoepelingen wordt gebruikt en dan liefst in de vorm van volgens de Ziekenfondsraad dus onmoge lijke differentiatie van de eigen bijdrage „naar sociale zelfredzaamheid". ,lei FRIEMELS ninklijke van Kempen Begeer. Mr. Pieter van Vollenhoven reikt in de Harmonie in Leeuwarden De Friese Kaasprijs uit. De middenstanders op de Amsterdamse Nieuwendijkzijn zo tevreden over de mobiele politiepost op hun dijk, dat zijde politiemensen kerstcadeaus aanboden. In het midden burgemeester Van Thijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De burger is aanzienlijk goedkoper uit als de gemeenten het paspoort in eigen beheer kunnen uitgeven, zoals het ministerie van bin nenlandse zaken wil. Dan kost het circa 34 gulden. De centrale aanpak die het mi nisterie van buitenlandse za ken voor ogen staat en waarin voor de gemeenten slechts een loket-functie is weggelegd, is aanmerkelijk duurder en komt op een kostprijs van ruim 46 gulden uit. De prijzen zijn exclusief leges. Bovendien kunnen gemeenten klaar-terwijl-u-wacht service verlenen; het afgeven van een paspoort via Buitenlandse Za ken zal zeker twee tot vier da gen duren. Bovendien komen er bij deze aanpak nog extra transportkosten bij. Dat zijn de voornaamste con clusies uit een rapport dat het Instituut voor het Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO) gemaakt heeft. Het IOO heeft zich niet uitgesproken over de vraag in welk van beide ge vallen het paspoort het meest bestand is tegen fraude, waar over de meningen tussen Bin nenlandse Zaken en Buiten landse Zaken ook sterk uiteen lopen. Het onderzoek is voor namelijk beperkt gebleven tot een kostenvergelijking, omdat het meningsverschil zich daar op toespitste. Volgens de IOO mogen de be rekeningen niet al te absoluut gezien worden omdat sommige factoren zich moeilijk in kos ten laten vertalen. Zo kunnen gemeenten, die hun bevol kingsadministratie al sterk ge automatiseerd hebben, door verdergaande automatisering wellicht nog goedkoper wer ken en hun voorsprong uit bouwen. Evenmin is precies vast te stellen hoe de kostprijs zal veranderen als de gegevens niet door de gemeenten, maar centraal geautomatiseerd en beheerd worden. Omdat cen trale automatisering volgens het IOO hierop nog niet bere kend is en nog veel investerin gen nodig zijn, kan het nu be rekende prijsverschil in de toekomst voor de gemeenten nog gunstiger uitvallen. De boekjes blijven in beide visies wel centraal gedrukt worden, zoals nu ook het geval is. Welk bedcijf dat gaat doen, is nog niet bekend. ADVERTENTIE Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zèlf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. Bij de Rabobank. RaDObaillt Q

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3