alkenburgs onderzoeksteam raakt Waarschijnlijk 20 medewerkers kwijt Melkfabriek Menken/Landbouw viert zestigjarig jubileum Stuk industrieterrein Jagtlustkade verkocht Katwi jkse visserij trok 2000 bezoekers Lift onhaalbaar in flat Frankenburg Bloembollenvak protesteert over tijdstip landbouwnieuws ^AfrnPM OMGEVING CetdaeCowant woensdag 18 december 1985 pagina 15 botsi Een is hij ;ebeurde oogte automo hij botste vracht werd ssenheim betreurt ttreding uit muziekschool SENHEIM Het CDA-Sassenheim heeft gister- id bij monde van raadslid J.C.J.M. Karremans zijn leedwezen uitgesproken over het uittreden droeve zaak. Drs. J.B.M. Rotteveel (VVD) „Deze club is aan arogantie ten onder gegaan. Ik iprobeerd de stukken te lezen, ze hebben nooit luisteren". Wethouder mevr. W. Maris-Dikker het niet eens met de opmerkingen van het CDA het muziekonderwijs kan worden overgenomen de muziekverenigingen in Sassenheim. „De oplei- aan de Streek muziekschool en de muziekvereni- het dorp zijn niet vergelijkbaar en verschillen jtaal. Nieuwe oplossingen kunnen dan pas gevon- worden als de financiële afwikkeling van de •kmuziekschool heeft plaatsgevonden". Jeugdraad viert kerst ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse jeugdraad heeft voor de laatste dagen van dit jaar nog aller lei aktiviteiten op het programma staan. Vrijdag 20 december wordt in „Ons Huis" om 20.00 uur een kerst- te la verjasa vond gehouden. Zondag 22 december is er voor de mensen van 65 jaar en ouder een kerstmaal tijd om circa 12.00 uur in „Ons Huis" en in datzelfde gebouw is de jeugd van de basisscholen welkom op vrijdag 27 september om 14.00 uur om deel te nemen aan het jaar lijkse dam- en schaaktoernooi. Tot slot is op woensdag 2 januari een „winterknutselmiddag" gepland vanaf 14.00 uur. Hotel Wassenaar vraagt opnieuw vergunning aan WASSENAAR Hotel Wassenaar heeft vanmorgen bij de gemeente Wassenaar een nieuwe aanvraag ingediend voor een drank- en horecavergunning. De gemeente heeft de aanvraag voorlopig geaccepteerd en staat de ex ploitatie van het hotel tijdens de procedure volgens een woordvoerder „oogluikend" toe. De vergunning komt op naam te staan van de heer J. Pauwels, eerste kelner van het hotel. Hij is opgeleid op Middelbare Hotelschool in Heerlen. Pauwels krijgt binnen het hotel de functie van restaurant-manager en krijgt salarisverhoging. De proce dure neemt ongeveer twee weken in beslag. Tot aie tijd zal de Wassenaarse politie geen stappen ondernemen. Eerder werd een vergunning geweigerd, omdat hoteldi recteur Ten Bokkel Huinink inmiddels bij het Congres gebouw werkte. Deze verklaart, ondanks beweringen van het tegendeel door initiatiefnemer Ad Lagerwaard, niets meer met Hotel Wassenaar te maken te hebben. Groot onderhoud naoorlogse bouw in Sassenheim SASSENHEIM De woningbouwvereni ging „Vooruitgang" in Sassenheim heeft een groot onderhoudsplan ingediend voor dertien naoorlogse woningen aan de Slot- laan en voor naoorlogse woningen gelegen aan de Julianalaan. Het groot onderhoud bestaat uit het ver vangen van kozijnen, puien, voor en ach ter deuren, dakwerk en bijkomende werkzaamheden. Het Rijk heeft deze plannen goedgekeurd. In totaal is hier mee een bedrag gemoeid van 493.500 gul den. Door het Rijk wordt na voltooing van de renovatie 33,3 procent van de ge raamde kosten vergoed. De woningbouw vereniging moet de rest zelf op tafel leg gen. JISTERIE: GEEN STEUN AAN PROJECT ROMEINSE OPGRAVINGEN lkenburg/den >G Het opgravings dat in Valkenburg irt naar resten van Ro- ise bewoning speurt, een enorme aderla te ondergaan. Het mi- Tie van sociale zaken geen medewerking het project verlenen, irdoor raakt de onder- ksploeg waarschijnlijk twintig hoog opgelei- mensen kwijt. „Dat ernstige gevolgen L.eri ben voor de kwaliteit de kwantiteit van het lerzoek", aldus opgra- de t gsleider Epko Bult. irgen hebben vertegen- W s Drdigers van de stich- onderz<Onderzoek Romeinse ironing Valkenburg gesprek met leden van Gedeputeerde Staten. Zij proberen provincie en kabinet te bewegen als nog het project te steunen. Tot en met vorige week waren twintig leden van het onder zoeksteam aan de slag in het kader van de Werkverruimen- de Maatregel (WVM). De WVM is een regeling van het ministerie van sociale zaken om langdurig werklozen tijde lijk aan de slag te helpen. Zij krijgen behalve hun uitkering ook een extra vergoeding. Het ministerie is die maatregel echter drastisch aan het beper ken. De stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valken burg heeft de afgelopen maan den geprobeerd om die twintig werklozen volgens de zoge naamde terugploegregeling aan het werk te houden. De terugploegregeling is een an dere maatregel om werklozen aan de slag te helpen. Vorig jaar was de regeling een expe riment, voor komend jaar zijn vastomlijnde normen vastge steld. Het ministerie van sociale za ken heeft bij het opstellen van een lijstje met projecten die voor de terugploegregeling in aanmerking komen, advies ge vraagd aan de provincies. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland had een voorkeurlijs tje ingestuurd, waarop Val kenburg hoog genoteerd stond. Het ministerie is echter met een conceptlijst gekomen, waaruit blijkt dat de Valken- burgse opgravingen niet in aanmerking komen voor de terugploegregeling. Het pro vinciaal bestuur mag nu nog commentaar leveren, het kabinet in januari eer finieve beslissing neemt de projectenlijst. „Wij hebben donderdag een gesprek met de gedeputeerden Gllnther en Hoek van Dijke, waarin we duidelijk zullen maken hoe belangrijk het is dat het opgravingsproject Val kenburg weer op de lijst voor komt", aldus J.F.K. Kits Nieu- wenkamp, secretaris van de stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valkenburg. „Het ziet er somber uit, maar we hebben toch nog hoop dat we weer op het lijstje komen. Mo gelijk zijn er misverstanden ontstaan bij het ministerie. De provincie kan hopelijk nog de nodige druk uitoefenen. Zij hebben in eerste instantie het project in Valkenburg toch ook hoog op hun voorkeurslijs tje gezet". Volgens Epko Bult heersen op het onderzoeksterrein aan de Achterweg „de donkere dagen voor kerst". Sinds afgelopen maandag zijn er nog maar drie man bezig met het verzamelen en inventariseren van het ma teriaal dat de afgelopen maan den is opgegraven. De mensen die als WVM-kracht werk zaam waren zijn inmiddels vertrokken, omdat de regeling afliep. Ze weten niet of ze na de jaarwisseling weer aan de slag kunnen bij de opgravin gen. Volgens de planning moe ten het opgravingsproject op 1 januari 1987 klaar zijn, omdat de provincie dan op het ter rein wil beginnen met de aan leg van de provinciale weg 4. gen wat de gevolgen zullen zijn indien de medewerkers niet meer volgens de terug ploegregeling aan de slag kun nen. „Maar het zou wel heel vervelend worden. We willen volgend jaar met 2 of 3 ploe gen aan de slag, omdat de ne derzetting veel groter blijkt dan we hadden verwacht. We moeten nog 10 hectare afgra ven, maar dat redden we dan duidelijk niet. Dat zou een ernstige tegenslag voor de kwaliteit en de kwantiteit van het onderzoek zijn", aldus Bult. De Provinciale Statenleden C.P.G. Tilanus en E.Th.M. Meijer (PSP/CPN/PPR) heb ben vragen aan Gedeputeerde Staten (GS) gesteld over de op gravingen in Valkenburg. Zij willen van GS weten wat zij gaan ondernemen om de op gravingen naar behoren te la ten voltooien, voordat met de aanleg van de S4 begonnen wordt. Zij verwijzen daarbij naar artikel 25 van de monu mentenwet, die de mogelijk heid biedt om werkzaamheden tegen te houden, indien daar SASSENHEIM Een verheu gende ontwikkeling, daar was een ieder het gisteravond tij dens de raadsvergadering het over eens. Sassenheim heeft dan ook met de onderneming Kopieersystemen Nederland B.V., te Badhoevedorp over eenstemming kunnen berei ken voor de verkoop van een perceel industrieterrein, ter grootte van in totaal 17.830 vierkante meter. Het bedrijf startte in 1978 met de verkoop van Minolta kopieermachines in Nederland. In 1982 werd het productassortiment uitge breid met de electronische schrijfmachines (TE), Tokyo Electric Co., Ltd. Daarnaast vertegenwoordigd het bedrijf een lijn micro-computer van NCR. Mede door deze uitbrei ding presenteert het bedrijf zich sinds kort onder de naam KN, Kopieersystemen Neder land. Het bedrijf heeft een sterke groei doorgemaakt. In 1978 ging het van start met vijf mensen en nu zijn er 150 per sonen werkzaam. De gemeen teraad van Sassenheim gaf dus gisterenavond zijn toestem ming aan de vestiging van dit bedrijf te Sassenheim. Het be drijf wil op korte termijn een complex bouwen met kantoor ruimte, een showroom, ruimte voor interne en externe in- struktiebijeenkomsten, techni sche afdeling en een omvang rijk magazijn. De aanvraag voor een bouwvergunning wordt nog deze maand inge diend. De gemeente is zeven maan den stilzwijgend met deze ves tiging bezig geweest, terughou dendheid was daarbij het mot- KATWIJK De eind vorige week geopende tentoon stelling „Katwijk, vijftig jaar visserij in beeld" is een groot succes geworden. Deze tentoonstelling trok in de eerste dagen al meer dan twee duizend bezoekers. Naast beelden van de visserij en getoonde attributen zijn de bij na duizend foto's van vijftig jaar visserij een hoogtepunt van deze tentoonstelling. Behalve beelden van het ruige leven aan boord van de kotters, loggers en trawlers laat de tentoonstelling ook veel zien van het leven in Katwijk zelf. Naast de visserij waren namelijk veel dorpsbewoners actief in de aanver wante bedrijven, zoals de visverwerking en toeleverings bedrijven. De tentoonstelling, die georganiseerd wordt door de School voor de Zeevisvaart in samenwerking met de Vereniging van Schipperseigenaars en het Comité Visserijdagen, laat in bijna duizend foto's zien dat de vis serij in Katwijk leeft en dat dit dorp niet bijgeschreven dient te worden op de lijst van dode vissersgemeenten als Vlaardingen, Maassluis etc. De tentoonstelling is van avond nog te bezichtigen op de School voor de Zeevis vaart, Sluisweg 98 te Katwijk. rondverkopen Katwijk record twijk Als de gemeente- p morgen akkoord gaat met [verkoop van grond aan de Oostingh Staalbouw en Aannemingsbedrijf Haas- t, sluit ze het Grondbedrijf Katwijk dit kalenderjaar af de verkoop van bijna tien grond en derhalve een 3rd opbrengst van meer i tien miljoen gulden. Be- ire een duidelijke groei van aantal bedrijven in dit iwijkse industrieterrein 't ;n betekent dat ook een ISSen Fe' van werkgelegenheid het dorp. teken dat het met plaatselijke economie beter eiiburM' betekent deze uitgifte d grond ook groei in de Kat- »r jkse werkgelegenheid, aldus wethouder van het grond- Irijf, drs. J. Bergman, die druk jaar van onderhan- n en afhandelen achter de zegt te hebben. Dat bij de indverkoop de oude bepa- van honderd werknemers hectare niet geheel ge- ild is, wijt de heer Bergman 1 de verandering van de u'e 5* iduktiewijze en de veran- i^Ar omstandigheden. Zijns s is het getal van onge- zestig werknemers per :tare nog steeds zeer accep- Jx exposi donder 16.30 Maat oudt ststukje 20.1 ;e1nd enhein 1 Heei Boekt entrt enseha} e Duin 'rdwijlf[ Tt don 'stivitei P Leidt Tempo risse wind oor Bloem- ollencultuur "PORDWIJK Een frisse gaan waaien door de nklijke Algemeene Vere- ing Bloembollencultuur, stelde voorzitter M. Zand- Ic gisteravond aan in de al- ïene ledenvergadering van Noordwijkse afdeling van oembollencultuur. De ka- rtraining is van start gegaan bestuursleden krijgen re- lmatig een bulletin toege zonden met informatie van de naar de leden. Verder is i begonnen met het opzet- van een bedrijfsinforma- iteem. Dit is voor ieder- die met bloembollen i/ erkt hetzelfde. Ook vindt het >ht nsluiting bij de nationale :e[ inbouw. 're syste ■esindwijk ging ook nog in op t zogenaamde groenboek n de EEG. Als gevolg van overschotten, zoekt men in land- en tuinbouw naar al- iatieve producten. Niet te en valt, aldus Zandwijk, it ook de landbouw bollen it telen, zodat er straks ook oembollen teveel zullen zijn. dienen deze ontwikkeling wlettend te volgen, zei de rzitter van de afdeling irdwijk van Bloembollen- tnati ,Vn !S 'UWls '3 i.. Iltuu erd J de bestuursverkiezing Jan Verkade benoemd in van de aftreedende be- ders Leo van der Meer en Plug. Secretaris J. de 'inter zag zich herbenoemd. WASSENAAR Melkgi- gant Menken/Landbouw viert vandaag het 60-jarig bestaan. De melkwinkel- tjes waar Leen Menken in Oegstgeest en Theo Heemskerk in Noordwij- kerhout in 1925 mee be gonnen, zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot een groot concern. Hun melkwijk omvat inmid dels de helé wereld. Eigenlijk begint de geschie denis van de melkfabriek al in 1879 in Leiden. Op initia tief van mr. H. Obreen en de heer A. de Sturler werd de Leidse Melkinrichting opgericht, later De Land bouw genaamd. De eerste directeur was de Fries Jan Rinkes Borger. Volgens het jubileumboek dat vandaag wordt aangeboden aan staatssecretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij, pro beerde De Landbouw in 1942 concurrent Menken op te kopen. Dat ging niet door. Integendeel, in 1954 nam Menken de „Leidse" Land bouw over. Menken Leen Menken startte in 1925 met een melkwijk in Oegst geest. Hij liep met vier lege melkbussen en een krat al even lege flessen op een handkar door een wijk en verkondigde overal dat hij nu jammer genoeg „los" was maar morgen zeker terug zou komen. Leen Menken begon dus letterlijk met niets. Vervolgens wist hij steeds weer nieuwe wijken te veroveren en iedere keer zette hij in het volgende winkeltje een knecht. Een keer aarzelde hij. In de tweede wereldoorlog eisten de Duitsers een hoge inves tering en hij overwoog om de boel maar over te doen aan de „Leidse" Landbouw. Zijn zoon Ad, de tegenwoor dige direkteur, haalde hem met hoofdconctroleur De Lange over om toch te in vesteren. Daarna was de groei niet meer te stuiten, zodat de fa briek moest uitwijken naar landgoed Rust en Vreugd waar oorspronkelijk de Hy giënische Melkinrichting Van Paridon had gestaan. In 1960 werd er, naast allerlei andere producten als Toren- vla, Fruxano en Jaffadrink in de revolutionaire eenma lige" driehoekige verpak king, ook nog eens 30 mil joen liter melk verwerkt. In 1975 was dat 150 miljoen li ter nadat Menken fuseerde met de Noordwijkerhoutse melkfabriek De Landbouw van de familie Heemskerk. Theo Heemskerk werd in 1925 in het zadel geholpen omdat de mensen hem graag mochten. Hij kocht met wat hulp een dubbel pand in de Havenstraat en om de melk van de boeren te krijgen be legde hij kaartavondtjes met hen op winteravonden waarbij er flink geschonken en gedronken werd. Hij maakte een goede start om dat hij de psychiatrische in richtingen Sint Bavo en Sancta Maria als klant kreeg. Toen hij eindelijk zijn schulden had betaald en een tientje over hield, kon hij dat nauwelijks geloven. Hij werd bij wijze van spreken bijna gierig. In Noord wijk kon Heems kerk zijn melk in het bad seizoen aardig kwijt, maar de rest van het jaar had hij melk over. Daarom kocht hij een karn en een stookke- tel en ging kaas maken. Kaas was goud waard in die dagen. Omdat hij de enige was kreeg hij in de oorlog van de Duitsers zo ongeveer de alleenverkoop van melk in de bollenstreek. Zo ont stond melkgrossier De Landbouw. De ontwikkeling van De Landbouw was te vergelij ken met die van Menken. Met deze concurrent nam Heemskerk de Leidse Land bouw over, maar concurren ten bleven ze. Zo vermeldt het jubileumboek de anek dote dat Heemskerk „Se nior" tijdens de Drie-Okto berfeesten een vliegtuigje boven Leiden liet circelen met de meewapperende tekst: „De Landbouw aan de Spits". Maar het was druk die dag in het Leidse lucht ruim want tot zijn verbazing volgden twee vliegtuigjes met: „Menken melk, lekke re melk". De drie vliegtui gen vlogen vlak achter el kaar en misschien symboli seerde dat de komst van de algehele fusie in 1975. In de woorden van directeur Piet Heemskerk: „We hebben aan elkaar moeten Maar na een langdurige ver kering en enkele jaren vaste verloving is er toch een in nig huwelijk uit voortgeko- Want inmiddels hebben de zoons van Leen Menken en Theo Heemskerk de ver schillende directeurschap pen over genomen. Ze run nen een fabriek met meer dere „filialen". 700 mede werkers en met 400 miljoen gulden omzet. Dit jaar hee'ft Piet Heemskerk de markt in China verkend. En daarmee is ook de markt van Men ken/Landbouw wereldwijd geworden. VALKENBURG Het aanbrengen van een lift in de Frankenburg-flat lijkt financieel niet haalbaar. Dat bleek gisteravond toen A.P. Bremer (PvdA/PPR) dit ter dis- cuddie stelde tijdens een vergadering van de com missie economische zaken. De gemeente zou slechts 25 procent van de kosten kunnen bijdragen. Het raadslid Bremer vond een lift, gezien de huidige bewo ning van vijftig, voornamelijk jonge, gezinnen, geen overdre ven luxe P.T. Mizee (VVD) zag mogelijkheden voor oude renhuisvesting wanneer er een lift komt en het CDA steunde dat. Fractievoorzitter H. Dijk- huizen( CDA) stelde dat opge bouwde financile reserves hiervoor kunnen worden aan gesproken. Wethouder Vos wees op ande re prioriteiten zoals het aan brengen van een lift in 't raad huis en de plannen om bejaar- denwoningen te bouwen (met een lift). Aan het Castellum- plein. Ook hiervoor zullen de reserves aangesproken moeten worden. Daar komt bij dat het niet waarschijnlijk is dat de Frankenburg-bewoners voor de lift een huurverhoging van 20 gulden per maand accepte- De commissie economische za ken is er zich van bewust dat er nog heel wat water door de Oude Rijn zal stromen voor er een gewijzigd woningwaardes- telsel vóór 1 juli 1986 is inge voerd. Bremer stelde dat de huidige knelpunten die door de bewoners veelvuldig wor- den aangedragen vragen om. herziening H. Dijkhuizen wees op de mogelijkheid van het toepassen van een overgangs maatregel, omdat een en ander veel voorbereiding zal vergen. Vooral omdat de omgevings waardering in het huidige puntenstelsel (zoals geluids hinder vliegtuigen) in Valken burg nogal veel kritiek op werpt. .STREEK De Bloembollen- raad, het overkoepelende or gaan van de Nederlandse bloembollen-ondernemers, heeft in een brief aan de NOS geprotesteerd over het radio- landbouwnieuws. Secretaris drs. P. Vermeulen doet in de brief een dringend beroep op de programma-commissaris van de NOS-radio om het tijd stip van de uitzendingen van het radio-landbouwnieuws te rug te brengen naar de oude situatie. Het wordt in de branche als uiterst hinderlijk wordt erva ren dat het landbouwnieuws niet meer rond half een, maar even na een uur staat gepro grammeerd, een tijdstip waar op veel ondernemers weer aan het werk gaan of zijn. De her- programmering houdt dus in, dat velen het landbouwnieuws zullen ontberen. De Bloembollen raad voert aan dat dit bezwaar wellicht ook voor andere ondernemers in de agrarische sektor geldt. „Het landbouwnieuws is het belangrijkste onderdeel van het weinige dienstbetoon dat de overheid via de radio aan het bedrijfsleven kan beto nen", aldus de brief. Eremedaille voor verzekeringsman H. G. Schuitemaker uit Lisse heeft gisteravond uit handen van burgemeester G. J. van der Kroft van Lisse de Eremedail le in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont vangen. De heer Schuitemaker ontving de Koninklijke onder scheiding in verband met zijn langdurig dienstverband bij de verzekeringsmaatschappij Victoria Vesta. De verzekerings man gaat per 1 januari met VUT en kreeg gisteren een af scheidsreceptie in Treslong in Hillegom aangeboden. Veertig jaar heeft de heer Schuitemaker „in de verzekeringen" geze ten en al die jaren bij dezelfde baas. Hij begon zijn loopbaan als incasseerder en via inspekteur en instrukteur buiten dienst, klom hij uiteindelijk op tot de funktie van rayonleider buitendienst over het rayon Noord en Zuid Holland. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15