Kasparov laat tijden van Fischer herleven Glasbergen zet traditie voort CeidaeSomcwt VAN ETTEKOVEN WELLICHT VOOR TUCHTCOMMISSIE Mirjam Kloppenburg wil naar Europese top hapers rder, in Boeckel it WERELDKAMPIOEN DOET JAN TIMMAN VERBLEKEN VERGEER HERSTELT ZICH VAN MISSTAP .onder lo®p 3ER 1985 QRT DINSDAG 17 DECEMBER 1985 PAGINA 9 IDE «oude art te ■jarige ur tot :n van >p die ting EK februari NKFURT Dc voor de voor- i van het toer- »m het Euro- voetbalkampi- chap voor lan- ?ams vindt op 14 februari i de Oude i Frankfurt, •indronde wordt 10 tot 25 juni in West-Duits gehouden. De itrijden in de lificatiegroepen men in septem- volgend jaar. Fans Dortmund naar gevangenis DORTMUND Een rechter in de Westduitse stad Dortmund heeft gis teren vier aanhangers van de plaatselijke voet balclub Borussia veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ook kreeg het kwartet boetes opgelegd tussen de 600 en 2750 gulden. De fans werden schuldig bevon den aan het molesteren van twee Turkse man nen en het bedreigen van Turkse vrouwen en kin deren in augustus 1983. Negen Nederlanders op zwarte lijst VN DEN HAAG Negen Nederlanders staan op de gisteren gepubliceerde zwarte lijst van sporters, die in het eerste half jaar van 1985 in Zuid-Afri- ka aan wedstrijden hebben deelgeno men. Dat heeft de Verenigde Naties bekend gemaakt. Het zijn de moto- crossers Gert-Jan van Doorn en Henk van Mierlo, de windsurfers Marco en Onno Tellier, de speedboot-racers Ar thur Mostert en Cees van der Velden, de kartracers Frank van Eeglem en Peter de Bruyn en zeevisser Kees van den Tooren. Op de lijst over het twee de deel van vorig jaar ontbraken Ne derlandse namen. Dirk Nauta aan leiding PARIJS In het tussenklas- sement op handicap van de tweede etappe van de Whit- bread-zeilrace om de wereld bezet de Nederlandse Philips Innovator de eerste plaats. Het jacht van schipper Dirk Nauta was gistermorgen nog zo'n 4457 zeemijlen verwijderd van de Nieuwzeelandse havenstad Auckland. De tweede Neder landse boot in de wedstrijd, de Equity and Law van schipper Pleun van der Lugt, neemt in het tussenklassement de ze vende plaats in. Hij heeft nog 4692 zeemijlen te gaan voor hij Auckland bereikt. ZEIST Scheidsrechter Van Ettekoven zal wellicht voor de tuchtcommissie van de KNVB verantwoording moeten afleggen voor door hem gedane uitlatingen in de wedstrijd FC Den Haag- PEC Zwolle. Afgelopen zondag gaf de leidsman uit Ede in het Zuiderpark de Zwolse spits Aziz Doefikar het advies „op te rotten naar Marokko". De KNVB verwacht spoedig de rapporten van Van Ettekoven, die Wilco van Buuren tevens tweemaal een rode kaart gaf, in Zeist te ontvangen. „Maar de tuchtcommissie kan ook naar aanleiding van kranten-berichten in actie komen", aldus KNVB-voorlichter Ger Stolk, die de kans niet uitsluit dat er deze week al stappen zullen worden ondernomen. Van Ettekoven gaf zondag na afloop van de wedstrijd toe dat hij Doefikar op boven staande wijze had toegesproken, maar Van Ettekoven beriep zich op het feit dat de Zwolse voetballer ten opzichte van de leidsman ook onwelvoeglijke taal had gebezigd. LICHTENVOORDE Voor Mirjam Kloppen burg wordt 1986 een be langrijk jaar. De bijna 20- jarige tafeltennis-speelster uit Lichtenvoorde wil hoe dan ook een plaats bij de beste tien van Europa ver- 94181 84002 54515 61483 83121 21506 B7823 73308 50143 ILAIDE Michiel Scha- blijft zich thuis voelen op Australische tennisbanen, hij groot aanzien geniet hij vorige maand onver- hts de Boris Becker-hausse perde. In de eerste ronde f het toernooi in Adelaide kelde de Nederlander de tduitser Ricky Osthertun De lange Rotterdammer >or weliswaar de eerste set je tiebreak, maar stelde na gedecideerd orde op n: 6-7, 6-3, 6-1. Huub van kei drong niet door tot de ?de ronde. Waar Schapers liet liggen in de eerste set, [de de Hagenaar wel tegen Israëliër Amos Mansdorf. Ie volgende sets was de elijking met zijn landge- omgekeerd: 7-6, 4-6, 4-6. 334 i. conté krijgt rkeerde cheque )NEY Henri Leconte, zondag het internationale stoernooi van Sydney ontdekte op weg naar het 930 yveld dat de organisatoren 56 i de verkeerde cheque 50 den gegeven. De Frans- die recht had op de eer prijs van ongeveer 60.000 in de haast afge- de helft. Leconte houden^ geen verdere moeite het vliegtuig nog te ha- i keerde op zijn schreden naar het tennisstadion. hij een half uur eerder had laten. Daar bleek dat hem ongeluk de cheque be- 1^ «toe/ voor de verslagen fina- IjKenny Evernden was toe- Mtpt. De Nieuwzeelander I yÈ) onmiddellijk tot een ruil I (eke Anders vd INCHEN Tennisser An- Jarryd heeft gisteren de ite training gemist van het *edse Davis-Cupteam voor finale tegen de Westduit- die vrijdag in München 'nt. Jarryd heeft keel- hten en koorts. De Zweed- Icoach Hans Olsson was niet een snel herstel van' oudste speler, die normaal •roken het dubbel van za- met Joakim Nyström moeten spelen. Eventueel mt Mats Wilander in aan- rking als vervanger van i 24-jarige ploeggenoot. Wi der en Edberg zullen uitko- n in de enkelspelen. HILVERSUM Een keu rig geklede 22-jarige jon geling stapt het KRO-ge- bouw in Hilversum bin nen. Het is maandagmid dag vijf voor twee. Hij loopt met vaste tred de gangen door, op weg naar de studio, waar op hem gewacht wordt. De jonge man is vrij klein en ziet er ouder uit dan hij in wer kelijkheid is. Hij lacht, ge niet van de belangstelling, van het westen, van het wereldkampioen zijn. Zelfbewust, maar niet té. Zijn naam: Gari Kasparov, de kersverse wereldkam pioen schaken. Kasparov weet dat (bijna) ie dereen het hem gunt. Niet in de laatste plaats vanwege zijn formidabele, attractieve en ris kante spel, maar ook vanwege zijn jeugd, vanwege de ver nieuwing na het tijdperk-Kar- pov, en vanwege zijn voor Russische begrippen ongebrui kelijke openheid en onge dwongenheid. Kasparov is in bijna alle op zichten een levende reclame zuil voor de Russen, in tegen stelling tot zijn saaie en iele voorganger Anatoli Karpov. Kasparov past heel goed in het „moderne" beeld dat partijlei der Michail Gorbatsjov zo graag van de Sovjet-Unie wil LONDEN EN LENINGRAD KANDll)A A T VOOR TWEEKAMP LUZERN Londen en Leningrad hebben zich bij de in ternationale schaakfederatie kandidaat gesteld voor de or ganisatie van de revanche-tweekamp tussen wereldkam pioen Gari Kasparov en de onttroonde titelhouder Anatoli Karpov. De FIDE maakte gisteren in Luzern bij monde van secretaris Lim Kok Ann bekend dat Londen voor het verkrijgen van de titelstrijd, die voor volgend jaar is vast gesteld, een bedrag over heeft van 1,8 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 2,5 miljoen gulden). Leningrad heeft een bod uitgebracht van 1,4 miljoen gulden. behalve de eer en het geld, maar de belangstelling is over weldigend. Op zondag kwa men er meer dan 2000 toe schouwers, nu (maandag) zijn het er natuurlijk minder, maar er is toch nog altijd sprake van een gezellige drukte. De KRO- mensen glimmen dan ook van tevredenheid. Het loopt storm en dat is ei genlijk ook niet zo vreemd. Het zijn immers de eerste par tijen die de tot de verbeelding sprekende Kasparov als we reldkampioen speelt. Boven dien heeft Nederland hoge verwachtingen van Jan Tim man, na Kasparov en Karpov de nummer drie op de wereld ranglijst. En Timman geeft zichzelf een goede kans tegen Kasparov. Dat blijkt ten onrechte te zijn. Kasparov trekt in de eerste partij met zwart het initiatief naar zich toe en wint op in drukwekkende wijze. De schaakdeskundigen hebben de beslissende fout van Timman nog niet kunnen ontdekken, en dat zegt iets over de kwali teit van Kasparov's overwin ning. Kasparov neemt voor de twee de partij dan ook ogenschijn lijk ontspannen en vol zelfver trouwen plaats achter het bord, terwijl Timman een ge spannen indruk maakt. Tallo ze fotografen uit binnen- en buitenland schieten plaatjes, een gongslag in de knusse stu dio geeft aan dat de partij gaat beginnen. Kasparov gooit al snel de lont in het kruitvat met een onbe kend pionoffer. Timman ver bruikt zeëen van tijd om de problemen het hoofd te bie den, maar komt er niet echt uit. Schaakgrootmeester Gen- na Sosonko, een al jaren in Amsterdam wonende ex-Rus overigens, meldt dat Kasparov gevaarlijke kansen heeft. Kasparovjes De invloed var groot zijn, zo voorspelt Soson ko. Veel schakers willen, vol gens hem, het voorbeeld van de wereldkampioen volgen. Straks komen er dus allerlei kleine Kasparovjes, die alle maal hun pionoffers plegen. En het wordt er een stuk fris ser en levendiger op, conclu deert meester Hans Böhm. Sosonko geeft commentaar in een belendende zaal, en een groot aantal mensen is samen gedromd om zijn deskundige en bij vlagen grappige com mentaar te horen. Grappig, niet in de laatste plaats door zijn boerenkool-Nederlands. „Sosonko's Nederlands wordt steeds beter", zo meldt KRO- teletekst dan ook vrolijk. Zijn vele toeschouwers en luis teraars, waaronder de ex-we reldkampioen dammen Jannes van der Wal, senator Bas de Gaay Fortman en de bij dit soort gelegenheden onvermij delijke publicist Herman Hof huizen kunnen er niet mee zit ten. Integendeel. De „kibitzers", een koos naampje voor schakers van minder allooi, blijken op de eerste rijen te zitten, want zij stellen Sosonko met de regel maat van de klok de meest be lachelijke zetten voor. Gedul dig, en vaak met milde spot, loopt de Nederlandse groot meester alle mogelijkheden af. Pijn Ondertussen staat Timman's klok op twee voor twaalf. Hij zucht en steunt, kucht en snot tert. Kasparov ijsbeert vol zelfvertrouwen op het podium. De resten van Timman's stel- UTRÏCHT De halve misstap van schaatser Hein Vergeer heeft voor alsnog geen gevolgen ge had. Daags na zijn neder laag op de 5000 meter in Eindhoven, zette de we reldkampioen in Utrecht de internationale concur rentie op de 1500 meter op bijna een seconde. In een tijd van 2.02,60 schudde Vergeer de Zweden To- mas Gustafson en Hans Magnusson van zich af. De Haastrechter incasseerde hiervoor een bedrag van 400 Duitse Marken en 25 punten in het klassement voor de wereldbeker dat momenteel wordt aange voerd door Magnusson. Waren de rijders van de Ne derlandse kernploegen zondag op de 5000 meter in Eindho ven redelijk op dreef, gisteren klasseerde Gemser's tweede schaatser zich pas als tiende. De bewegingen van Yep Kra mer zijn nog te verkrampt om met de elite mee te komen. Voor de rest waren slechts plaatsen in de achterhoede weggelegd. De net uit de zie kenboeg teruggekeerde Frits Schalij is duidelijk nog niet hersteld. Zijn directe opponent Leo Visser, die zich in de Lichtstad een uitstekende uit gangspositie had verschaft op een plaats in de landenploeg, verknoeide zijn kansen door een val. Komend weekeinde ontmoeten de Nederlandse all- rounders en sprinters in Go thenburg de collega's uit Zwe den en Noorwegen. Met een overwinning op de 3000 meter in 4.21,87 verzeker de Hein Vergeer zich gister avond ook van de Domtrofee bij de allrounders. Bij de sprin ters ging de hoofdprijs naar Jan Ykema, terwijl Henri Kraayenbos zich de snelste ju nior toonde. De Nederlandse ploeg bestaat voor Gothenburg bestaat uit de allrounders Hein Vergeer, Yep Kramer, Gerard Kern- kers, Egbert Post, Bert Koop- mans, Frits Schalij en reserve Robert Vunderink alsmede de sprinters Jan Ykema, Geert Kuiper, Hans Kaats, Bouke Jonkman en reserve Jan Nieuwenhuizen. ;er£ Haan krijgt in de Belgische ompetitie momenteel ontzet end veel kritiek. Dat is te- echt, want zijn elftal speelt Ijzonder negatief voetbal, .ijn spelers mogen, op twee drie man na, niet over de liiddenlijn komen. Het is nog rger dan erg. De aanhang FC Antwerp heeft zich lan ook tegen de ploeg ge- eerd. Soms gaan de toe- chouwers in de rust al naar De tribunes in het Bo- uil-stadion worden gewoon- ijk bevolkt door niet meer an 1200 tot 1800 mensen". Henk Houwaart, trainer I Hub Brugge, in NRC/Han- delsblad) Als ze mij bij de verkiezing de sportman van het jaar vee de zouden zetten achter .vert van Benthem, had ik ezegd: wacht even jongens, loe zat dat ook weer. Met loetemelk had ik minder aoeite. Hij is ontzettend ge ien bij het publiek. Maar als de prestatie van hem op ich bekijkt,, dan is het ty- isch Zoetemelk, de manier vaarop ie wereldkampioen 'ordt. Joop gaat tempo ma- én voor anderen, kijkt om n ziet dat ie weg is. Maar iet is natuurlijk schit-te-rend kt ie gewonnen heeft. Ik 'eb zitten juichen voor de tv., h Evert is toch alleen maar emand die toevallig een clubkampioenschap wint? Dat was het toch, die Elfste dentocht? Van Benthem mocht meedoen omdat ie toe vallig lid was van die vereni- „Ik heb begrepen dat er on der meer wat Italiaanse clubs geïnteresseerd zijn. Dat streelt me uiteraard, maar ik wil benadrukken dat ik steeds kan scoren omdat de rest van het team goed draait. Maar ach, Italië, ik denk dat je daar pas in je top jaren moet gaan voetballen. Wim Kieft doet het daar leuk, maar die is in zijn eer ste jaar behoorlijk door het slijk gehaald omdat hij niet scoorde. Daar heb ik geen trek in. Ik heb het bij Ajax nog prima naar mijn zin. De sfeer is goed, ik krijg de kans wat op te steken van Johan, heb hier mijn vrienden, het Leidseplein... Ik denk dat ik de overige anderhalf jaar van mijn contract gewoon uit dien. Tenzij ik me extra-ordi nair kan verbeteren natuur lijk". (Voetballer Marco van Basten in Trouw) „Ik vond het helemaal niet leuk wat er met mijn lijf ge beurde. Het voelde helemaal niet prettig aan. Veel mensen zullen zich dat niet kunnen voorstellen, maar wanneer je erg gespierd bent, voelt dat heel vervelend aan. Heel stijf. O, vreselijk. En alles word je te krap, je kunt haast niets meer kopen. Je merkt ook aan de reacties van de mensen dat er iets anders is. Zelf heb je dat niet in de ga ten. Ik ging wel eens winke len en dan voelde je die ogen in je rug prikken. Er waren tijden dat mij dat niets inte resseerde, maar andere dagen was ik daar heel gevoelig voor. Dan was ik binnen vijf minuten weer verdwenen. Want ik ben heel gevoelig. Ik stel mij alleen niet kwetsbaar (Ex-atlete Ria Stalman in de Haagsche Courant) „Vroeger was ik enthousiast, leefde ik maar voor één ding. Alles zette ik opzij om mijn doel te bereiken. Nu ik Euro pees kampioen ben, zie ik de betrekkelijkheid. Het stelt te weinig voor. De basis om goed je brood te verdienen, ontbreekt eigenlijk. Wat le vert het nou op, een paar ge- vechtjes per jaar. Het lijkt veel als er staat dat je 100.000 gulden hebt verdiend. Maar wat gaat er allemaal niet af. Het honorarium van de ma nager, de hotelkosten voor de begeleiders, het trainings kamp in Amerika, dat ik ge deeltelijk zelf heb opge bracht. Van wat er overblijft, kan ik nu goed leven. Maar ik heb altijd de illusie gehad iets over te houden voor la ter. Zeven jaar na mijn de buut als prof vraag ik mij daarom af waar ik zal staan als alles voorbiiis". (Bokser Alex Blanchard in Het Parool) „In het begin was het inder daad moeilijk met Beele, heb ik het niet echt met hem kunnen vinden. Hij was jeugdtrainer en kwam toen opeens ons begeleiden. Het is heel anders dan vroeger, toen er alleen jonge meisjes in de ploeg zaten. De kern van nu is minstens sinds 1981 bij el kaar, gemiddeld boven de twintig en er komen maar weinig jongeren bij. Maar Beele dacht, dat hij nog de ieugd voor zich had en deed belerend. Nog steeds is hij tij dens de centrale trainingen geneigd voor te schrijven hoe je moet uitzwemmen of jezelf moet verzorgen. Maar op een gegeven moment wil je dat zelf bepalen. Wat dat betreft is Schouten een veel gewoner iemand. Al is die keihard, zonder medelijden. Zielig kij ken helpt bij hem totaal niet, maar misschien is dat ook wel zijn kracht". (Zwemster Annemarie Verstappen in de Volks krant) „Ik werd beschuldigd van deviezensmokkel. Het bleek dat ik nooit aangifte had ge daan. Logisch, want ik was met Genua overeengekomen dat ik netto zou worden uit betaald. De club zou de rest regelen. Ik wist nergens van. Fossati gooide al zijn kaarten op tafel en toen bleek dat het verdwenen geld in de zakken van de spelers was beland. Een nare zaak, maar ik heb te goeder trouw gehandeld. Anders zou ik nu toch niet doodleuk bij Atalanta spelen? Maar het gaat me toch veel geld kosten. Alleen al in het laatste jaar incasseerde ik on geveer 70.000 gulden aan premies". (Voetballer Jan Peters in het Algemeen Dagblad) Gari Kasparov in gepeins verzonken. ling doen pijn aan de ogen, al leen niet aan de ogen van zijn Russische opponent. Tegen beter weten in speelt Jan Timman met een hele timmerwinkel achter door. Hij is murw gebeukt, het power- schaak van Kasparov is te veel voor hem. Zijn vlag valt, maar dat is al lang niet belangrijk meer. Hem blijven slechts wat zielige hoopjes hout over. En dan het na-analyseren. De jongste wereldkampioen scha ken aller tijden tovert alsof het niks is aan de lopende band en met een nauwelijks bij te houden snelheid overtui gende varianten uit de mouw, terwijl Timman het ziet duize len. Het is niet zoi Kasparov nu al „de t wordt genoemd. Gari Kasparov, die vroeger overigens Harrie Weinstein heette, is een meer dan waar dige opvolger van De Tove naar van Riga, zoals oud-we reldkampioen Michail Tal twintig jaar geleden heette. Zijn stijl heeft ook wel iets weg van de stijl van Tal in de begin zestiger jaren. De ironie wil dat Jan Timman de 49-ja- rige Tal onlangs nog net onder de duim hield. Kasparov's spel is ook te ver gelijken met dat van de al bij leven legendarische, maar aan lager wal geraakte Amerikaan Bobby Fischer. Net als Fischer torent Kasparov hoog boven zijn concurrenten uit. En net als Fischer speelt hij in vrijwel elke partij compromisloos op winst, ook als hij in een toer nooi al ver voor staat. Gari Kasparov laat de oude tij den van Fischer herleven. Hij is de Russische Fischer, mis schien al wel een verbeterde uitgave. En: zonder kapsones. Hoewel daarbij aangetekend moet worden dat de acties van Fischer bepaald niet van char me ontbloot waren. MARTIN VOORN iverloop: 1. d2-d4. b7; 6. e2-e3, h7-h6; 7. Lg5-h4. g7-g5; 8. Lh4-g3, Pf6-e4; 9. Pf3-d2, Pe4xc3; 10. b2xc3, Lb4xc3; 11. Tal-cl, Lc3-b4; 12. h2-h4, g5xh4; 13. Thlxh4, Lb4-d6; 14. Ddl-g4, Ld6xg3; 15. Dg4xg3. Pb8-c6; LEIDEN Glasbergen de Best zette tegen De Rozet een nog jonge traditie voort. Even als in het treffen met Ceverbo, gaf de Rijnsburgse zaalvoetbal ploeg vlak voor tijd een win nende voorsprong uit handen: 5-5. FC Lisse boekte een be langrijk winstpunt bij Cever bo: 3-3. Overige interregionale uitslagen: Spartaan '20 - Data- rex 2-4, De Maas - Silva Boys 7-4. In de hoofdklasse deelden Cleijn Duin en ROAC '79 de punten: 3-3. Hoewel Glasbergen sterk opende tegen De Rozet, keken de Rijnsburgers bij de pauze tegen een 1-3 achterstand aan. De Rozet schoot in die periode bijna honderd procent, waar Glasbergen veel mogelijkhe den liet liggen. Slechts Martin van der Plas kwam tot scoren. Na de pauze werd de achter stand echter snel in een 4-3 voorsprong omgebogen (Peter Hogewoning en Huug Aande- wiel, 2x). De gelijkmaker van de Rozet (4-4) werd vlak voor tijd wederom door Aandewiel beantwoord, waarna er voor de Rijnsbugers geen vuiltje meer aan de lucht leek. Totdat De Rozet vijf seconden voor tijd alsnog 5-5 liet aanteke- Een hard werkend FC Lisse verdiende het gisteravond ge boekte winstpunt ten volle. Ceverbo was dan wel de wat beter voetballende ploeg, het door de Lissese équipe getoon de karakter mocht niet onbe loond blijven. En bleef dat ook niet. De formatie van coach Johan Elfering diende daartoe wel tot drie keer toe een ach terstand ongedaan te maken. De derde en laatste Lisse-goal werd pas vlak voor tijd een feit. Lisse buitte toen een man meer situatie goed uit. ROAC '79 leek lange tijd zeker van de volle winst in de strijd met Cleijn Duin. De Katwij- kers kwamen echter in de slotfase toch nog terug, onder meer door een strafschop te benutten, die door Hans Witte- man was veroorzaakt. Johan Vaneman, Hans Weenink en Wilco van der Meer bezorgden ROAC in dit duel een 3-1 voorsprong. Anne Ouwersloot, Peter Boon en Floor Schaap scoorden de Katwijkse goals. sportuitslagen SCHAATSEN Wereldbeker Utrecht Allrounders, 1500 meter 1. Vergeer 2.04,41, 7. Baltes (Wdl) 2.04,98, 8. Hadschiefl (Oos) 2.05,06, 9. Oxholm 22. Vunderink (Ned) 2.08,29, 27. 42 punten: 2. Oxholm 32; 3. Gus tafson 31; 4. Vergeer. Bengtsson (Zwe) 25; 6. Kemkers, Niityla (Fin) 24. Domtrofee Allrounders, 3000 meter 1. Vergeer 4.21,87; 2. Kramer 4.23,40; 3. Koop- mans 4.24.07; 4. Post 4.24,27; 5. Nij- 4.25,23; 6. Schalij 4.26,83; 7. 2. Kuiper 40,0; 3. Kaats 40,9; 4. Terp- 1.20,6; 4. Ykema 1.21,2; 5. Kuiper 1. Ykema 80.200 punten; 2. Kuiper Junioren, 1500 meter 1. Kraayenbos 2.08,8; 2. Groen 2.09,0; 3. Van Eg- mond 2.09,8. 3000 meter 1. Kraayen bos 4.28,05; 2. Van Egmond 4.29,27; 3. Kuijpers 4.30,53. Eindstand: 1. Kraayenbos 87.608 punten; 2. Van Egmond 88.144; 3. Kuijpers 88.421. DAMMEN WK junioren Draguignan 9e ronde: Tsentner (Vst)-Valneris (Sov) 0-2; Bah (Mali>-Delhom (Fra) 2-0; Piconese (Itaj-Hübner (Bel) 1-1; Budé (Ned)-Delforche (Bel) 2-0; Man- zana (lta)-Jaggoe (Sur) 2-0; Wesselink (Ned)-Roethof (Sur) 1-1; Camare- (lvo)-Schwarzmann (Sov) 0-2; Zeba (lvo)-Bader (Fra) 2-0. 10e ronde: Schwarzmann-Tsentni 2-0; Bader-Bah 0-2; Delforche-Man- zana 1-1; Hübner-Wesselink 2-0; Jag- goe-Piconese 2-0; Roethof-Budé 0-2; Valneris-Zeba 2-0; Delhom-Camare overen. Daarvoor heeft ze twee kansen: de Top Twaalf in het Zweedse Södertalje en de Europese titelstrijd in Praag. Van deelneming aan het eerste evenement is Kloppenburg nog niet voor honderd procent zeker: „Ik sta nu dertiende op de Europese ranglijst". Die po sitie biedt vaste garanties voor een toegangsbewijs in het Top-twaalf circuit. De Russin nen Valentina Popova en Na- rine Antonjan, nummer drie en negen van Europa, hebben 1986 bestempeld als het jaar van de gezinsuitbreiding. Des ondanks twijfelt Kloppenburg over haar start in de Zweedse stad, waar ooit Björn Borg zijn eerste tennislessen kreeg. „In januari komt de nieuwe ranglijst uit. Ik heb op de open toernooien weinig punten ge scoord. In België haalde ik de laatste zestien, in Zweden ging ik er in de tweede ronde al uit". Van de concurrenten heeft ze alles te vrezen van de Hongaarse Edit Urban (num mer veertien op de ranglijst) en de Bulgaarse Dana Gergels- jeva (achttien). De tussenlig gende nummers worden bezet door speelsters die óf gestopt zijn zoals de Hongaarse Szabo, geblesseerd zijn, zoals de Fran- caise Daviaud of voorlopig verwijderd zijn uit de nationa le selectie zoals de Tsjechoslo- waakse Pellikanova. Ingelopen „Urban en Gergelsjeva kwa men in Zweden verder dan ik. Die zijn dus ingelopen. Ik weet niet precies hoeveel. Ik zal de beslissingen van de plaatsings commissie moeten afwachten", aldus Kloppenburg. De hande lingen van die merendeels grijze heren hebben inmiddels in de Europese tafeltennis- kringen een zekere faam ge kregen. Twaalfde bij de dames staat bijvoorbeeld Maria Al- boiu, een Roemeense van eni ge reputatie. De Roemenen mijden echter jaarlijks de open toernooien in het westen, bang als ze zijn dat weer een sterke speler of speelster (Nemes, Fe- renczi, Böhm, Haldan) onder duikt en asiel vraagt. Deson danks wordt Alboiu, die vorig jaar voor de door Bettine Vrie- sekoop gewonnen Top Twaalf in Barcelona afschreef, ge handhaafd bij het eerste do zijn. Indien Kloppenburg duikelt op de Europese ranglijst en niet na Vriesekoop begin fe bruari de tweede Nederlandse deelneemster aan de Top Twaalf wordt, mag ze twee maanden later herexamen doen in Praag op de Europese titelstrijd. Daar geldt de natio nale tweevrouwsformatie na de vierde plaats op het wereld kampioenschap in Gothenburg als één van de kansrijke pre tendenten voor het goud. Kloppenburg houdt die opti mistische bespiegelingen ver van haar bed. „De Sovjet Unie, Hongarije, Tsjecho Slo wakije en West-Duitsland staan op hetzelfde niveau. Wij horen evengoi derde worden". Bij verovering daille schuift ze vrijwel zeker op naar het zaligmakende plekje in de top-tien van Euro pa. „Dat is mijn doel. Ik ben al aardig op weg. Nu nog de eindsprint. Als je eenmaal bij die tien behoort, zit je voor ja ren goéd. In die categorie zijn zelden mutaties". Bakker Over de naderende terugkeer van coach Gerard Bakker oor deelt Mirjam Kloppenburg po sitief. „Dat zou een verbete ring zijn. Ik werk met Jan Vlieg prettig. Maar die heeft het veel te druk met de heren. Gerard Bakker kent het we reldje op zijn duim. Weet wat er te koop is en daarnaast is hij een voortreffelijke coach die je goed kan stimuleren en die ook bereid is op de geschikte momenten eens een flink woord te laten horen". Kloppenburg kan het weten. Sinds het begin van dit seizoen speelt ze voor Avanti in het Europese bekertoernooi. Met Vriesekoop en Ellen Bakker is ze inmiddels doorgedrongen tot de halve finales in het toer nooi om de Nancy Evans-bo- kaal. In die ronde ontmoet de Hazerswoudse club op 8 febru ari voor eigen publiek Hrastik uit Joegoslavië. „Ik denk dat we die wedstrijd winnen. Bij Hrastik speelt slechts één in ternational, Ojstersek". Bij winst wordt Avanti de eer ste Nederlandse club die de eindstrijd van een Europa- -Cuptoernooi haalt. Tegenstan der wordt waarschijnlijk be kerhouder BVSC Boedapest, met Edit Urban en Csilla Ba- torfi in de gelederen. „Dat wordt een irtoeilijke wedstrijd. De derde uitdaging volgend jaar. Top Twaalf, Europese kampioenschappen en Europa Cup. Dat worden de pieken in 1986. Presteer ik daarin, dan breek ik definitief door. Zit ik bij de Europese top. Ik voel dat ik er bij kan horen. Heb van iedereen al eens gewon nen. Behalve van Nemes en Bettine. Prikkels voldoende dus voor volgend jaar".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9