3oa- Aanhouding resultaat fan gedegen speurwerk" Uw langweekend bij Vendorado bruist van de gratis waterpret IF Britse regering neemt gas terug bij hervorming sociale zekerheid Topoverleg over terugtrekken SU uit Afghanistan IELGISCHE MINISTER GOL: Lang weekend vanaf 020-656565 Onderzoek naar vleugel Boeing VN wil alle landen laten profiteren van Antarctica Lady Di op heroïnejacht i5PAGi UITENLAND giidaeSouiattl DINSDAG 17 DECEMBER 1985 PAGINA 5. iriminelen i de val e politie in de erenigde Staten teft zondag zo'n )0 criminelen in b val gelokt door n uit te nodigen or een American otball wedstrijd, irwijl de geno- Kgden zich op- laakten voor een lest stormde een |)||tie-macht bin- 5 »n. Twee van de ^arresteerden jn gezocht moord. Er jaren 3000 crimi- felen uitgenodigd. Zuid-Afrika dreigt weer met invasie PRETORIA Zuid-Afrika heeft het buurland Zimbabwe opnieuw met een inval bedreigd, nadat zondag in het grensgebied tussen de twee landen zes personen om het leven kwamen door het ontploffen van een landmijn. De verboden anti-apartheidsbeweging ANC heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De Zuidafri- kaanse minister van defensie, Magnus Malan, waarschuwde Zimbabwe omdat volgens hem de ANC-strijders vanuit dat land opereerden en dat Pretoria dit niet kan accepteren. ANC-woordvoer- der Tom Sebina ontkende in de Zambi- aanse hoofdstad Lusaka dat de bom aanslag was uitgevoerd vanaf Zimbab- waans grondgebied. Kunsthart in Engeland uitsluitend tijdelijk (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Begin volgend jaar zal een Britse hartpatiënt voor het eerst een kunsthart ingeplant krijgen. Chirurgen van het ziekenhuis van Papworth in Cambridgeshire bereiden momenteel deze ingewikkelde operatie voor. Zij zullen gebruik maken van een plastic hart, dat echter uitsluitend zal worden gebruikt wanneer een patiënt te ziek is om te wachten op een passend ruilhart van een menselijke donor. Zodra een donorhart beschikbaar is, zal het het plastic hart vervangen. In de Verenig de Staten heeft een aantal mensen wel een permanent kunsthart ingeplant ge kregen. Boosheid over niet uitnodigen Bouterse DEN HAAG/PARAMARIBO De frae- ties in de Nationale Assemblee van Suri name zijn boos over de uitnodiging van de Nederlandse Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken aan de Surinaam se politici Arron, Lachmon en Soemita. Volgens de Assemblee hefft de Kamer commissie zich met deze uitnodiging schuldig gemaakt een „nieuwe koloniale handelwijze van verdeel en heers". De leiders van de „oude" politieke partijen gaan niet in op de Nederlandse uitnodi ging om uitleg te geven over het politiek akkoord dat zij 23 november sloten met dictator Bouterse. Reden voor de afwijzing was dat niet alle partners in de dialoog een uitnodiging hebben ontvangen. Le gerleider Bouterse werd niet uitgenodigd. Spaanse politici eisen onderzoek naar dood Bask BARCELONA Alle Spaanse politieke partijen hebben van de regering geëist dat er een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de doodsoorzaak van de 32-jarige Baskische jongeman Mikel Zabaltza, wiens lijk zondag middag met handboeien aan gevonden is in de rivier Bi- dasoa, op de grens van Frankrijk en Spaans Baskenland. Zabaltza is volgens het politiekorps Guardia Civil twin tig dagen geleden door een sprong in die rivier ontsnapt, terwijl hij met de politie op weg was naar een geheime wapenopslag van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Een duikersteam van het Rode Kruis had de ri vier vorige week drie dagen lang minitieus doorzocht, maar niets gevonden. Het vermoeden is dan ook gerezen dat het lijk van Zabaltza op zondag in de rivier is ge legd. Blijkens de lijkschouwing is de man wel door ver drinking om het leven gekomen. De familie vermoedt echter dat Zabaltza aan folteringen is bezweken en eist een tweede lijkschouwing. gewap (Vervolg van voorpagina) ;en? 1 RUSSEL De naam stoksli an pjerre Carette, de gis- ;nel he *en aangehouden ver men. 1 ïoedelijke leider van de litie Ke CC, duikt al jaren op als het jet et gaat om terroristische anslagen in België. Soe ij raakte aanvankelijk be- I end als leider van een steun- v t>ep voor politieke gevange- I en in West-Duitsland. Ver- ,zelfmo olgens werd zijn naam ge- D 1 oemd in verband met de aan- op de Amerikaanse gene- A1 Haig in juni 1979. In 1982 was hij samen met de ranse terroriste Nathalie Me- ignon betrokken bij een au- »-ongeval in Noord-Frank- ijk. In de auto lagen pamflet- in van de Franse terreuror- anisatie Action Directe. Men eemt aan dat er nauwe ban en bestaan tussen deze Fran- e terreurgroep en de CCC. larette werd al spoedig vrijge- tten en leefde sindsdien in de landestiniteit. Vanaf het be- Brani kwa gin van de reeks CCC-aansla- gen in België werd hij gezocht, officieel als getuige. Twee we ken geleden vaardigde de Bel gische politie een aanhou dingsbevel tegen hem uit. Vol gens de Belgische justitie was Carette gefilmd tijdens de aan slag op de Generale Bank- maatschappij op 4 november dit jaar en was hij het, die schoot op een bewaker toen de CCC bijna betrapt werd bij een bomaanslag op een andere bank in Brussel. Ook werd Ca- rettes stem elektronisch geï dentificeerd op een bandopna me van een boodschap van de CCC over een aanslag op een N A V O-pijpleiding. Er is in en buiten België veel kritiek geleverd op de justitie, omdat er zo weinig schot leek te zitten in het terrorisme-on- derzoek. Het vertrouwen in de ordediensten werd nog min der, na de bloedige overvallen door de Bende van Nijvel op drie supermarkten in Overijse, Eigenbrakel en Aalst, die de afgelopen herfst 16 mensenle vens hebben geëist. Minister Gol heeft zich tegen de kritiek altijd verdedigd door te zeggen dat het onderzoek naar het terrorisme ook in landen als Frankrijk en West-Duitsland een zaak van lange adem is geweest. Gisteren liet hij door schemeren dat de aanhouding geen toeval is geweest en dat er gedegen speurwerk aan vooraf is gegaan. De CCC traden voor het eerst naar buiten met een aanslag op het bedrijf Litton in de Brusselse gemeente Evere op 2 oktober vorig jaar. Uit de reeks bomaanslagen die volgde werd duidelijk, dat de organi satie het vooral had gemunt op bedrijven die een rol in de wa penindustrie wordt toege schreven. Later werden leger, rijkswacht en NAVO direct als doelen gekozen. Spectaculair was de aanslag op een NAVO- -pijpleiding in december vorig jaar. De leiding werd op vijf plaatsen in België opgeblazen. In de loop van dit jaar ging de CCC steeds vaker over op het gebruik van bomauto's, vaak voorzien van luidsprekers waarmee de ontploffing werd aangekondigd. Dit najaar wer den de acties verlegd naar het bankwezen en de vredesbewe ging. Tijdens het kortstondige bezoek van president Reagan aan Brussel, eind november, werd een aanslag gepleegd op het Amerikaanse bedrijf Moto rola in Brussel. De jongste aanslag vond plaats op 6 de cember. In Wortegem-Pete- gem werd opnieuw een NA- VO-pijpleiding opgeblazen. De afgelopen maanden namen de Strijdende Communistische Cellen steeds meer risico en voerden acties uit op klaar lichte dag. Bij de aanslagen op de bankgebouwen lieten de terroristen hun gezicht zien om de omstanders te waar schuwen. Deze zorg om slacht offers te vermijden is van be gin af aan een kenmerk ge weest van de CCC-acties, al liet men in een pamflet weten dat met het verlies van on schuldige mensenlevens reke ning moest worden gehouden. VS MANEN SYRIË EN ISRAËL TOT VOORZICHTIGHEID men duizei lie Nip WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenland- luids ie zaken heeft er zowel bij Israël als bij Syrië op aangedrongen eerd lich terughoudend op te stellen, nu de spanning tussen deze lan- ien oploopt. .vas De Amerikaanse vermaning volgt op de Israëlische mededeling, t Syrië luchtafweergeschut naar de grens met Libanon heeft IVilhe Bant overgebracht. Israël liet eergisteren weten dat Damascus SAM-2 raketten van Sovjetmakelij heeft verplaatst in de richting van de Libanese grens. SAM-2-raketten hebben een bereik van circa 45 km en zijn in staat om Israëlische vliegtuigen uit de lucht te halen die dagelijks verkenningsvluchten boven Libanon uitvoe ren. Na de Israëlische verklaring werd gevreesd voor een esca latie van het conflict in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE speet herha i relet Golfslagbad, verwarmd buitenzwembad, waterglijbaan... d twir sch m lanig In de Limburgse bossen kopje-onder gaan in de bruisende branding... dat kan, in de Vendorado 5-sterren bungalowparken Loohorst en Weerterbergen. Want die zitten vol verrassende waterpret: een golfslagbad, een verwarmd (32qC) buitenbad voor zomer en winter, een lekkerlange waterglijbaan, bubbelbaden en een peuterbadje. Gratis voor alle gasten! Ook Heilbachsee (Duitse Eifel) heeft een overdekt zwembad met peuterbadje. Bij Vendorado beleeft u in elk Nieuw in de Vendorado jaargetijde 'n paar spranke- brochure 1986. Loohorst uitgebreid met nieuwe bungalows, sporthal, kongreszalen en een uniek Buffet-Restaurant Midweek halfpension Exclusieve VIP-service in de Limburgse parken KompleetUit per touringcar naar Heilbachsee, nu met 27 opstapplaatsen! 55-Plussers 50% midweek korting (beperkt aantal bung.) Reserveer nü of haal de folder bij ABN Bank of Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: lende dagen. Reserveer nü uw week, mid week of langweekend en kom genieten van alle komfort luxueuze bungalows met o.m. kleuren-tv en centrale ver warming (in Limburg ook met open haard)gezellige restau rants met vriendelijke bediening, volop sportieve mogelijkheden en... een prachtige omgeving met veel natuurschoon. januari of februari 6-persoons bungalow ExcL toeslagen. Krokusvakantie (7 febr.) reeds volgeboekt. n 10.00 tot 16.00 uur). MENDÖR4DO ia» SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR jn als nala ■omm ,:J Cel. - 1162) Doctor Polnyck zette zijn hoge hoed af en keek de smid met een staalharde, ijskoude blik aan. „Welk smerig spelletje speel jij, Ve/ho- Jen?" siste hij met een stem vol haat. -- „Nou moet jij gauw je grote mond houden, Polnyck," antwoordde de smid. „Als er IEMAND is, die smerige spelletjes speelt, dan ben JIJ dat wel! Wie liet mij ontvoeren uit mijn smidse te Rijk- huyzen? En wie werkte de plannen uit van de KNAP-mutator? En wie wilde op perfide wijze oning van Nicolagonië worden, keizer van Eu ropa, ja zelfs imperator van het heelal?! Jij, Polncyck, en niemand anders! Je vertelde het zelf aan boord van die onderzeeër. Mag ik je dat misschien even in je herinnering terugbren gen!" „En mag ik JOU dan misschien even in ie herinnering terugbrengen, dat jij die onder zeeër opblies!" beet doctor Polnyck zijn tegen stander toe. „Het had mij bijna het leven ge kost!" „Jouw armzalige leven interesseert me geen steek," zei smidje Verholen sarcastisch. „Ik heb alleen maar belang bij de verkoop van de KNAP-mutator, want die is in mijn bezit. Als jij zo graag Koning en Keizer wilt worden, ga dan je gang maar. Maar dan zul je toch éérst de KNAP-mutator moeten kopen. Je kent de prijs: twee miljoen dnyes. En ik heb zo het idéé, dat je het geld in je koffertje hebt." „Dat klopt, Verholen. Dat klopt...," zei doctor Polnyck veel betekenend. „In mijn koffertje zit de prijs, waar-; mee ik jou betalen zal...." En dat de snood aard daarbij aan zijn revolver dacht, is duidelijk. „Die snaak is wat van planpeinsde de smid Betogers verwijderd Een omvangrijke Duitse politiemacht heeft gisteren een eind ge maakt aan een bezetting van een terrein bij Wackersdorf in Beie ren, waar de voorbereidingen zijn gestart voor de bouw van een nucleaire opwerkingsfabriek. Zo'n 300 bezetters, weigerden het terrein te verlaten, werden gearresteerd. Bij de ontruiming waren zo'n 2.000 agenten betrokken. Het kwam ook tot spontane beto gingen tegen de opwerkingsfabriek in München en andere grote steden in Beieren. Roland Vogt, parlementslid voor de Groenen (foto), werd ook door de politie weggesleept. Een toestel van British Airways in Boston miste na de landing een vleugel. Die bleek op een huis te zijn gevallen. Er wordt een onderzoek ingesteld. LONDEN British Airways meter grote stuk metaal kwam zal een onderzoek instellen op het dak van een huis te- naar het incident dat zich bij recht en stuiterde vervolgens Boston voordeed met een op een auto. Niemand raakte Boeing 747 van de maatschap- gewond. Een woordvoerder t pij die een vleugelklep verloor van BA zei dat de controle op problemen landen! voor de landing. Het 3,6 bij 1,2 de vliegtuigen van de maat schappij zeer streng is, maar dat alle toestellen worden ge controleerd als de oorzaak van het ongeluk bekend is. Het toestel kon overigens zonder (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re gering heeft gisteren de lang verwachte hervor ming van de sociale ze kerheid openbaar ge maakt. Ze is bedoeld „om kosten te besparen en hulp te geven waar deze echt nodig is", aldus de plannen. De maatregelen zijn overigens lang niet zo drastisch als zes maanden geleden werd voorspeld. Minister van sociale zaken Norman Fowler is sedertdien een flink eind teruggekrab beld. Felle protesten van de Labouroppositie hebben hem doen afzien van zijn meest in grijpende plannen, zoals onder meer het afschaffen van de staatspensioenen. De omvang van deze uitkeringen zal ech ter sterk worden terugge bracht. Premier Thatcher, pio- nier van de vrije ondernemin gen, geeft de voorkeur aan een systeem van privé-pensioenen. De regering Thatcher acht in grijpende hervormingen van het Britse welvaartsysteem dringend nodig, want het is al veertig jaar oud en gebaseerd op sociale noden uit de jaren dertig. Maar omdat sociale verworvenheden ook in Groot-Brittannie een heilig huisje zijn, heeft de regering Thatcher na rijp beraad toch maar besloten voorzichtig aan te doen. De sociale hervormingen wor den trouwens pas van kracht in het jaar 1988, dus na de vol gende parlementsverkiezin gen. De Labouroppositie ver trouwt het zaakje niet hele maal. Zij is bang, dat minister Fowler carte blanche zal krij gen om als de wet eenmaal is aangenomen de maatregelen te nemen die hijzelf verkiest, zonder dat het parlement er iets tegen kan doen. GENEVE Pakistan en Afghanistan zijn gisteren onder bemiddeling van VN-functionaris Diego Cordovez begonnen aan een nieuwe ronde van in directe besprekingen om te komen tot een politieke regeling van de zes jaar oude strijd in Afghanistan. Het belangrijkste knelpunt is de opstelling van een tijdsche ma voor de terugtrekking van een deel van de circa 115.000 Russische militairen, die strij den tegen het Afghaanse mos- limverzet. Dit verzet is uit op verdrijving van de Russen en de door hen in het zadel gehol pen communistische regering- -Karmal. Het is de zesde* keer sinds de zomer van 1982 dat beide lan den onder de VN-vlag met el kaar praten over de kwestie- -Afghanistan, die ook tijdens de recente top van Reagan en Gorbatsjov uitgebreid aan de orde kwam. Gorbatsjov stelde zich daarbij op het standpunt dat de initiatieven van de VN om tot vrede te komen steun verdienen. De Russische par tijleider benadrukte later dat van een Russische troepente rugtrekking pas sprake kan zijn als de VS en andere wes terse landen hun militaire en morele steun aan de Afghaan se moedjahedien (verzetsstrij ders) staken. Oeganda akkoord met rebellen NAIROBI In de Kenyase hoofdstad Nairobi is vandaag het vredesverdrag onderte kend dat na ruim drie maan den van onderhandelen tot stand is gekomen tussen de re gering van Oeganda en de op standelingen van het nationale verzetsleger NRA. Het ak koord houdt in dat de regering en het NRA vrijwel gelijke macht krijgen in de regerende militaire raad en in het natio nale leger, dat wordt her vormd. Er is tevens een staakt-het-vuren afgekondigd. JMEW YORK De Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aan vaard waarin wordt be paald dat alle landen moeten delen in het be stuur van Antarctica. In de door Malaysia ingedien de resolutie staat ook dat alle landen op gelijke wijze moeten kunnen profitéren van de op brengsten van de exploitatie van het Zuidpoolgebied. Geen van de staten in de Al gemene Vergadering was te gen de resolutie, maar de on dertekenaars van het Verdrag over Antarctica (32) onthiel den zich van stemming. In een aparte resolutie wordt de verdragspartijen gevraagd Zuid-Afrika als partij uit te sluiten. Daar een aantal onte- kenaars zich van stemming onthield, wordt verwacht dat deze resolutie geen gevolgen voor Zuid-Afrika zal hebben. Het Verdrag inzake Antarcti ca, een gebied van 14 miljoen vierkante kilometer, werd in 1959 ondertekend en in 1961 van kracht. In deze overeenkomst wordt bepaald dat het gebied uitslui tend voor vreedzame doelein den mag worden gebruikt en dat op wetenschappelijk "ge bied internationaal zal worden samengewerkt. Bovendien zijn tijdens de looptijd van het ver drag, minimaal tot 1995, alle territoriale aanspraken op An tarctica bevroren. Ondanks slecht ijs en kritiek dat het onvoldoende op zijn missie is voorbereid, heeft het vlaggeschip van de milieu-or ganisatie Greenpeace gisteren de haven van Sydney verlaten Doel van de missie is het ver garen van informatie over de activiteiten van de achttien landen van het Verdrag van Antarctica die het zuidelijke continent gebruiken. Greenpe ace wil voorkomen dat het ge bied wordt verdeeld onder de naties die het opeisen en zal het daartoe uitroepen tot we reldpark. Italianen ontdekken onbekende beschaving NAPELS Een Italiaanse ex peditie heeft op de hoogvlakte van Sanaa in Noord-Jemen een beschaving ontdekt die tot nu toe onbekend was en terug gaat tot 2000 jaar voor onze jaartelling. Volgens de Italie- nen wisten de landbouwers die in het Bronzen Tijdperk in dat gebied leefden veel over irri gatiesystemen. Lady Diana bekijkt een pakje heroïne dat haar door een douanebeambte op de luchtha ven Heathrow wordt getoond. Snuffelhond Oscar voert op de achtergrond een verwoed gevecht met een koffer, waarin zich eveneens verdovende middelen bevinden. Oscar wilde echter zo overtuigend zijn talenten aan de En gelse prinses laten zien, dat beambten grote moeite hadden de koffer uit de tanden van de hond te redden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5