Een Zilker Partij doet mee aan verkiezingen niet PvdA-Noordwijk boos over uitblijven toeristenbelasting Hoofdstraat was 120 mille duurder H. Ligtenberg wint wisselbeker Oude Blauwband WASSENAAR VERWERPT VOORSTEL GASRESTITUTIE PvdA-Wassenaar wil meer bouwen Subsidie voor woonorganisaties Van Schagen eerste bij CDA-Warmond Dure spullen gestolen fOORDWIJKERHOUTSE RAAD HEEFT OPEN ZETELS üeiden omgeving lis School geeft geld voor Sierra Leone jetalei 3n woi Kinderen praten over speeltuin Bijna dertig zeer jonge in woners van Warmond maakten gisteren gebruik van het recht op inspraak. De kinderen die rondom de speeltuin nabij de Beat- rixlaan wonen, pleegden overleg met wethouder mevrouw C.E. Dalhuisen en directeur Kip van ge meentewerken over de herinrichting van de speel tuin. Aan de hand van bouwtekeningen werd de wethouder uitgelegd wat do bedoleing was. Enkele keren is gepro beerd om met behulp van de ouders een speeltuin vereniging op te richten die dan ook het beheer over de speeltuin zou dra- l.ljgen. Door gebrek aan be langstelling is dat niet ge lukt. Naar aanleiding van 1 een door de kinderen ver bonden brief besloot wet houder Dalhuisen dat het via de kinderen tot een goed plan voor de speel tuin moet komen. De kin deren bleken bijzonder doordachte suggesties naar voren te brengen die geenszins het karakter van luchtkastelen hadden. Jfoutën speeltoestellen, een zandbak in plaats van het zwembadje en een apart plekje voor kleine kinderen werden door wet houder Dalhuisen heel re delijk en haalbare wensen genoemd. Zij heeft de kin- deren toegezegd dat er op jKörte termijn iets gaat ge beuren met de speeltuin en dat zoveel mogelijk met wensen van de kinde rekening gehouden wordt. VALKENBURG Het voor de reconstructie van de Valkenburgse Hoofd straat beschikbaar gestel de krediet is imet ruim 120.000 gulden overschre den. Dat deelde wethou der H. van der Nagel gis teravond mee in de com missie openbare werken. De reconstructie heeft in totaal 2.670.129 gulden en' 56 cent gekost. De ge meenteraad had in 1984 een krediet van 2.296.000, gulden beschikbaar ge steld en dat in 1985 aange vuld met 172.000 gulden. Een simpel rekensomme tje levert een tekort van 120.129 gulden en 56 cent op. Van dit bedrag komt 75 pro cent in aanmerking voor een provinciale subsidie. De pro vincie heeft echter al kenbaar gemaakt dat nog niet duidelijk is wanneer men deze subsidie ook daadwerkelijk kan uitke ren. Al met al rekent Valken burg op een totaal tekort van 30.000 gulden. Dit wordt weg gewerkt door te putten uit het fonds Dorpsvoorziening dat nog 175.000 gulden rijk is. De gemeentelijke commissie was met voorzitter Van der Nagel zeker niet ontevreden over deze financiële situatie, gezien het feit dat er nogal wat tegenvallers waren geweest tij dens de reconstructie van de Hoofdstraat. Van der Nagel maaakte tevens bekend dat het doortrekken van de Luit Katlaan naar de sportvelden voor 45.000 gulden is gegund aan „Oranjewoud". Het be schikbare krediet bedroeg 46.000 gulden. Chauffeur uit Katwijk verwondt Deense collega DENEKAMP Een 45-jarige vrachtwagenchauffeur uit Katwijk is vannacht in Dene kamp aangehouden omdat hij het aan de stok kreeg met een Noorse collega. Deze, 29-jarige, vrachtwagenchauffeur moest vannacht in een ziekenhuis opgenomen na ruzie met de Katwijken Het tweetal kreeg volgens de rijkspolitie het in een chauf feurscafé in de grensplaats De nekamp met elkaar aan de stok, toen de Noorse chauffeur de man uit Katwijk op de foto wilde zetten. De Nederlander raakte over dit initiatief van zijn collega zo gepikeerd dat hij hem wegduwde. De Noor viel op de grond. Welk letsel hij heeft opgelopen kon de rijkspolitie vanmorgen nog niet zeggen. Aanleiding voor de ruzie was volgens de politie drank. Beide mannen verble ven in het café in verband met de blokkade van de grens. LISSE Met het houden van de traditionele tentoonstelling en onderlinge wedstrijden, heeft de postduivenvereniging „De Oude Blauwband" in het achterliggende weekeinde het vliegseizoen afgesloten. Uit eindelijk werd het H. Ligten berg die de wisselbeker in ont vangst mocht nemen en tot al gemeen kampioen werd uitge roepen, met op de 2e plaats de combinatie Zwaplo; 3e W. van Wieringen; 4e B. Roodenburg en 5e A. de Vormer. Bij de oude onbevlogen doffers werd het exemnplaar van H. Ligtenberg nummer 1 en was dit tevens de schoonste oude doffer van de tentoonstelling. Bij de oude duivinnen, even eens onbevlogen (dat wil zeg gen dat die dieren in het ach terliggende seizoen niet gevlo gen hebben en dus ook geen slijtage aan het verendek mo gen hebben) werd het exem plaar van T. van Kesteren eer ste. Bij de bevlogen doffers tot 500 kilometer werd de combi natie Zwaplo 1; bij de bevlogen duivinnen tot 500 kilometer de duivin van H. Ligtenberg en ook dit exeplaar kreeg de titel schoonste (oude) duivin van de tentoonstelling mee. Arie de Vromer haalde met zijn bevlo gen doffer (meer dan 500 km) de eerste prijs naar binnen en bij de duivinnen deed H. Lig tenberg hetzelfde. Bij de jonge" onbevlogen doffers werd J. Tulen eerste en bij de jonge duivinnen onbevlogen, B. Roodenburg. INBRAKEN IN MEEUWENLAAN LISSE Twee woningen in de Lissese Meeuwenlaan zijn gisteravond het doelwit van een inbreker geweest. Eerst wist de man door het boven- lichtje van de achterdeur bin nen te dringen in een woning waar de bewoonster in de slaapkamer lag te dommelen. Zij schrok zo toen de inbreker het vertrek binnen kwam dat zij geen vin verroerde en de man haar daardoor niet opge merkt heeft. Toen zij zich be woog, nam hij de benen. De dader heeft echter wel een aantal sieraden meegenomen. Ook in het belendende pand werd die avond op dezelfde wijze ingebroken. Hier werden geld en sieraden ontvreemd. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. WASSENAAR De ge meenteraad van Wassenaar heeft gisteravond een amendement van het CDA verworpen, waarna een raadsvoorstel over restitutie van aardgasgelden wel una niem werd aangenomen. Het tegenvoorstel van CDA-raadslid J. Speelman kwam er onder meer op neer „dat er maximaal een teruggave van gelden plaatsvind tot een bedrag van 21 gulden, terwijl het raadsvoorstel maximaal 14 gulden berekende. Het raadslid wilde een voor afname van gas in 1986 in dien minder van 1750 kuub per kuub meer geld terug geven, ware het niet dat de raad daar een stokje voor stak. Wethouder C.P.M. Barning (VVD) noemde het een „voorstel van wille keur". Na een aanvankelij ke aarzeling van de PvdA en D66 stemden alle andere partijen- tegen het CDA- voorstel. WASSENAAR Blijkens het verkiezingsprogramma van de PvdA afdeling Wassenaar moeten er in de komende raadsperiode 1150 woningen in dit dorp worden gebouwd. Van dit aantal zouden er 200 bestemd moeten worden voor bejaarden. De bouw van de woningen, zo blijkt verder zou onder meer moeten gebeuren in de reser vegebieden in Wassenaar noord. Daarmee is de weg voor conflicten geopend, want de VVD, waarmee de PvdA in Ket college samenwerkt, wil absoluut niet aan het gebruik van die reservegebieden. Het CDA daarentegen wil dat juist wel, volgens deze partij omdat er nog genoeg groene gebieden in Wassenaar overblijven. En dat is nu juist iets waar de PvdA aan twijfelt. Andere punten uit het verkiezingspro gramma van de PvdA: meer kinderopvang, een cultuurprijs voor publikaties over histo- rischg Wassenaar en muziek beoefening in raadhuis de Paauw. DEN HAAG Gemeenten krijgen met ingang van 1 janu ari subsidie om activiteiten van huurders of eigenaar-be woners en hun organisaties te steunen waardoor deze meer betrokken raken bij de besluit vorming over de volkshuisves ting. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft hiervoor 8 miljoen gulden uit getrokken, aldus zijn ministe- Het gaat hierbij onder meer om inspraakprojecten, deskun dige ondersteuning van orga nisaties van woonconsumen ten, organisaties van huurders of eigenaar-bewoners of om het vergroten van de invloed van vrouwen bij de belangen behartiging rond het wonen. De gemeenten moeten het geld verdelen onder de organisa ties. De gemeenten krijgen een rijksbijdrage van 30 gulden per nieuw te bouwen huurwo ning, 20 gulden per te verbete ren woning en 1 gulden per bestaande woning. Als een ge meente meer dan 100.000 gul den subsidie ontvangt moet zij een inspraakverordening op stellen, aldus het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. QeidóeQowuvnt Tweede deelplan Oosthout van start VOORHOUT De wethouders dr. D.W.J. IJdo en B. Joon van Voorhout slaan morgen de handen ineen om samen het startsein te geven voor een nieuwe fase van het plan Oosthout. Het gaat om fase B-l waarin in eerste instantie 59 eengezins-huurwonin- gen en 78 premie-koopwoningen worden gebouwd. In totaal om vat het tweede exploitatiegebied van Oosthout 1160 woningen en heel Oosthout zal uiteindelijk 1660 huizen bevatten. Inmid dels zijn er al zo'n 500 woningen gerealiseerd in deze uitbrei dingswijk van Voorhout. De 59 huurwoningen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Sociaal Fonds Schildersbedrijf en de huren zullen rond de 625 gulden per maand komen te liggen. De koopwoningen zijn als volgt verdeeld: 20 premie-A, 19 pre- mie-B en 39 premie-C woningen die in prijzen variëren van res pectievelijk 143.200 tot 138.600 gulden. Naar ontwerp van het Leidse architectenbureau Van Öerle en Schrama. Noorlander Beheer Nederland b.v. zorgt voor de bouw. De eerste woningen zullen zeven maanden na de start van de bouw worden opgele verd. Als deze serie huur- en koopwoningen is gerealiseerd, wordt een begin gemaakt met de bouw van 106 woningen waar onder luxere vrije sector. DINSDAG 17 WARMOND De fractie van het CDA behoudt na de verkiezingen het vertrouwde aanzicht. Misschien met volgens wethouder C.A. van Schagen gisteren tijdens de CDA-ledenvergadering ook nog een vijfde raads lid. De huidige raadsleden, Van Schagen, J.J. Bonnet en mevrouw G.E. den Ouden prijken op de eerste drie plaatsen op de verkiezingslijst. Daarna volgen mevrouw Mr. C. M. van Schie en de heer J. C. M. Wassenaar. Het partijprogramma geeft geen sterk afwijkend beeld te zien van het beleid wat nu gevoerd wordt. Het CDA wil er bij de provincie op aandringen dat de reconstructie van de Haarlemmertrekvaartweg nu snel plaatsvindt. Aansluiting van de Oranje Nassaulaan op de gerecon strueerde weg wordt wenselijk geacht. Verder wenst het CDA 30 kilometer-zónes, woningbouw in de open ruimten van het dorp zoals Humako en tot slot de reali sering van een sporthal. DECEMBER 1985 PAGINA 15 VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Papelaan in Voorschoten zijn gisteravond diverse kostbare voorwerpen gestolen. De daders, die nog voortvluchtig zijn, braken met een breekijzer de achter deur open. Zij namen een spelcomputer, een fototoestel, een tafelaansteker, een geld kistje en een juwelenkistje met vier horloges mee. De totale waarde van de gesto len goederen is nog niet be kend. NOORDWIJK De PvdA in Noordwijk is boos over het uitblijven van de toeristenbelasting. Om die reden stemde de partij gisteravond tijdens de laatste ronde van de al gemene beschouwingen tegen enkele van de voor gestelde belastingverho gingen. „Wij hebben geen moeite met de trendmati ge verhogingen, maar voor ons is het een princi piële zaak", aldus PvdA- fractieleider mevrouw J:J. Voorham-Bertens. Voor het tegenhouden van de verhogingen was overi gens bij lange na geen meerderheid te vinden. De toeristenbelasting hield ook gisteravond de gemoederen weer danig bezig. Op de VVD na zijn alle partijen voor in voering daarvan. Volgens het college van B en W kan die echter niet eerder dan in 1987 ingevoerd worden. Voor in voering in het komend jaar zou vóór 1 januari 1986 een be-' sluit genomen moeten worden, en dat lukt niet meer. De PvdA wil uiteindelijk duide lijk laten blijken dat ze zeer ontstemd was over de gang van zaken. De sociaal-demo craten vinden dat de Noord- wijkse burgers niet met een belastingverhoging opgezadeld kunnen worden, terwijl er op de toeristen niets verhaald wordt. Mevrouw Voorham be nadrukte dat de toeristenbelas ting er in 1987 wel moet ko men. Ze wilde niet opnieuw met een kluitje het riet inge stuurd worden. Bijna alle partijen probeerden ook gisteravond nog wat geld los te peuteren bij wethouder P.G.T. Warmerdam van finan ciën. Ze vonden dat er van de overschotten en reserves best wat gebruikt mocht worden ten bate van de burgers. PPR/ PSP-raadslid W.J. Plug pleitte bijvoorbeeld opnieuw voor verlaging van de gasprijs. Warmerdam hield echter vast aan zijn begroting. „We plegen een zorgvuldig beheer waar we nu en later de vruchten van plukken. Noordwijk heeft een belastingdruk waar vele andere gemeenten jaloers op zijn", aldus de wethouder. De meerderheid steunde dan ook de voorstellen tot verho ging van de gemeentelijke be lastingen met twee procent, gelijk aan het inflatiepercenta ge. Alleen de marktgelden stij gen met 23 procent, terwijl het parkeergeld gelijk blijft. Ove rigens ondersteunde PvdA- wethouder J. Bedijn de boze woorden van zijn fractiegenote Voorham. „Ik zit nu acht jaar in het college en heb voortdu rend op invoering van de toe ristenbelasting aangedrongen", verklaarde hij. De laatste ronde van de alge mene beschouwingen leverden nauwelijks iets bijzonders op. De discussie bleef eigenlijk be perkt tot een herhaling van de al eerder geuite grieven en verlangens. Zo drong VVD- raadslid J. Smit er andermaal op aan dat de gemeente het hele woningbezit overdraagt aan de huurders of aan de wo ningbouwvereniging. Wethou der C. van Duijn gaf echter te kennen dat Ben W daar zeker niet het voortouw in willen nemen. Mevrouw Voorham wilde van Van Duijn ook een garantie dat natuur en vogels in de Ho- gewegpolder beschermd wor den, nu daar weidegrond ver dwijnt. Die kon Van Duijn niet geven, omdat volgens hem ook de belangen van de grondeigenaar in het oog moesten houden. E.J.C.M. Ho- gervorst (VVD) hield nog een fel betoog waarin hij ageerde tegen aantasting van het bolle- nareaal. Weidegrond moest niet ontzien worden volgens hem: de vogeltjes gingen wel naar Warmond en een handje graszaad was later voldoende om de grond weer in zijn oude staat terug te brengen. 'eel prijzen bij Zang en kleur REEK Veel prijswinnaars zijn er te noteren na de expositie de leden van de vogelvereniging Zang en Kleur uit Hille- Lisse en omstreken.In de categorie Meesterzanger streek A. uit Lisse met de eer. de eerste prijs bij de Waterslagers ging A Beentjes uit Hillegom en kampioen bij de oranjerode (stoftypen werd T. J van Bloemendaal uit Hillegom. :-4rder waren er de rode kampioen van P. Hoogkamer uit Lisse; Mozaiek-kampioen oranjerood van A. Bersee uit Lisse, die te il ns de eerste prijs in die kategorie won; de kampioen zalm- immon kleurkanaries van M. Marijnis uit Hillegom; bijvoor- >Id ook nog de eerste prijs voor de Noordhollandse frisé van v.d. Hoek uit Hillegom t de zuidhollandse frisé veroverde J. van Essen uit Sassen- ■im het kampioenschap in die kategorie en het Bondskruis; erd de ereprijs veroverd door diezelfde Van Essen met de ordhollandse frisé; ontving G. Weijers uit Lisse de titel kam- oen voor het Napoleonnetje; noteerde men een eerste prijs er de grijsgroene grasparkiet van A. 't Hort uit Lisse en voor van 't Hort was er de eerste prijs voor de ingezonden grote uinoorparkiet Bouw centrum Haaswijk begint volgend jaar OEGSTGEEST De bouw van het multifunctionele centrum in Haaswijk gaat begin 1986 van start. De plannen om te komen voor de bouw zijn in een vergevorderd stadium. In overleg met het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft de gemeente Oegstgeest het stichtingsbedrag veilig gesteld. „Als de gemeenteraad in januari ak koord gaat met een voorstel van B en W, kan de opdracht de deur uit", zo deelde burgemeester mr. S.H. Scheen- stra gisteravond mee. De gemeente is niet van zins het gebouw als eigenares se te gaan beheren. Daarvoor wil men een commissie instellen. Het gebouw is bestemd voor geheel Oegstgeest. E ZILK Een Zilker partij (EZP) doet niet mee y. et de komende verkie- v igen voor de Noordwij- ?rhoutse gemeenteraad, en wanhopige poging in het bestuur van de $ZP gisteravond in De uinpan om toch nog •jiadsleden te vinden om verwachte twee of drie itels te gaan bezetten, is islukt. Opgeheven •:j ordt de partij overigens X og niet. et was een wat beschamende v trtoning gisteravond: de par- X die minstens twee zetels an verwachten in de ge- X eenteraad moest gaan sme- »n om mensen te vinden die daar op willen gaan zitten. Er was allereerst een advertentie geplaatst in een plaatselijke krant en vervolgens werd huis-aan-huis een folder ver spreid om de Zilkenaren op te roepen voor de bestuursverga dering in de Duinpan. De Zilk telt 2200 inwoners van wie er 1100 stemgerechtigd zijn en waarvan er 400 betalende EZP-lid zijn. In totaal kwamen er slechts 14 belangstellenden naar De Duinpan, het dorps centrum dat zelf een van de verworvenheden is van de EZP. Voorzitter Jan Bierhoff formuleerde zijn diepe teleur stelling als volgt: „Helaas zijn ettelijke honderden Zilkers verhinderd. Zonder zich af te melden, overigens". Een jaar lang is het bestuur bezig geweest om vervangers te vinden nadat er zes kaderle den waren verdwenen door verhuizing of door sterfgeval len. Nu vertrekken ook de twee fractieleden in de raad Liesbeth Bierhoff-Bouwmees- ter en Rens van Schie. Gister avond richtte de voorzitter zich nog in een laatste poging rechtstreeks tot de weinige aanwezigen om raadsleden maar niemand meldde zich en niemand kende iemand die eventueel wel in de raad zou willen zitten. Daarop kondigde voorzitter Bierhoff aan dat de EZP niet mee zou doen aan de gemeen teraadsverkiezingen van vol gend jaar. „Dat wil zeggen dat we twee zetels weggeven aan de andere partijen in de hoop dat zij de Zilker belangen net zo zullen gaan behartigen als de EXP dat in de afgelopen twaalf jaar heeft gedaan", al dus Jan Bierhoff. De tragiek van de partij is dat ze het te goed heeft gedaan. De peuters hebben hun speelzaal, de jeugd heeft een eigen honk, de be volking heeft haar Duinpan. Iedereen is tevreden en het verlanglijstje van De Zilk is bijna leeg. Daarom ook stapt fractievoorzitter Rens van Schie op. En daarom voelt nie mand zich geroepen zijn tijd in raadsvergaderingen te steken. CDA Het CDA heeft intussen al op de situatie ingespeeld door als stemmentrekker de heer De Winter uit De Zilk op de twee de plaats bij de verkiezingen te plaatsen, nota bene nog voor CDA-fractievoorzitter Nico Sluis. De christen-democraten maken een goede kans op acht zetels bij de verkiezingen en dat zou betekenen dat ze voor vier jaar de meerderheid in de raad zullen hebben. Toen ie mand van de aanwezigen voorspelde dat De Zilk pas wakker zal worden wanneer de SW-I rond De Zilk gereed is en honderden problemen op het dorp af zullen komen, ant woordde voorzitter Bierhoff dat de EZP als vereniging wel zou kunnen blijven bestaan. „Ik sluit niet uit dat er in 1990 wel weer mensen zullen op staan om de belangen van De Zilk te verdedigen in de raad", aldus de heer Bierhoff. Maar gezien de ervaringen van de laatste tijd geloofde hij daar toch niet echt in. Een bedrag van 6.450 gulden werd gistermiddag in de Lagere Agrarische School (LAS) aan de Lange Voort in Oegstgeest overhandigd aan voorzitter A. Kohlbeck van de werkgroep Sierra Leo ne. Dit bedrag werd aangeboden door de voorzitter van de oudercommissie, de heer Molenkamp. Leerlingen en onderwijskrachten aan de LAS. hebben het bedrag met een rommelmarkt en fancy fair ingezameld tijdens een feestweek ter gelegenheid van de uitbreiding van de school. Het bedrag komt ten goede aan Sierra Leone's landbouwprojekt TEKO-Makeni. In Oegstgeest is inmiddels een met allerlei acties meer dan 40.000 gulden bijeen gebracht. Op 23 december wordt er bovendien een bliksemcollecte gehouden waarmee men dan het totaal bedrag op 50.000 gulden hoopt te brengen. De gemeente legt er eenzelfde bedrag bij als de bevolking bijeen heeft gehaald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15